Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему

Препоручена порука

On 1.4.2021. at 12:00, sanja84 рече

A ti stvarno veruješ u slepo poslušanje. I stvarno ne znaš da možda treba da preispitaš "naređenje". Šta reći. Hvala Bogu na tome...dobro te je vodio i u lepo okruženje stavio. Inače što se raskola tiče, čuh nešto da neki Rumunski sveštenik iz Amerike čini mi se, koji je bio u raskolu, umro, netruležne mošti, čuda se dešavaju. Da li su ga već proglasili svecom  ili će ne znam. ALi eto...Crkva i članovi crkve!!! To Bog kaže ne ti i ja.

Није био у расколу. У Румунији је био рашчињен, али је касније служио у Америци, у канонској Цркви. То је свештеник Георгије.

• Свиђа ми се 1
Подели на овим сајтовима

• Одговори 524
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 14 часа, Поет рече

Борба и даље траје. Тко ли ће изаћи као губитник? :D :D

Мени изгледа да је унапријед ријешено, побједиће ме Лазић покајањем:D, нисмо ми толико битни, постоји проблем у Цркви, односно раскол, са групом која мисли (готово) идентично као овлаштени заступник на Поукама Лазић, "готово" јер он одриче заједницу са њима, али разлике нисам уочио. Расколници имају благослов да се причешћују у СПЦ и они раскол  не признају.

Мени је јасно да су ти људи у праву и да је све што Лазић говори тачно или како они кажу истина, ту спора нема, ја само желим да испитам да ли је та истина Црквена, да ли је то истина заједнице, или је та истина  против заједнице, односно у крајњој линији да ли је истина оно што твори заједницу, или је истина истина заједнице.

Односна одакле долази та истина и какав је њен темељ, у шта су се запрели ти људи, па су отпали од Цркве, потпуно им вјерујем да то нису хтјели, али да су морали да би спасли истину.

Драг ми је Платон али ми је дража истина- или - ако бирам између истине и Христа, идем против истине.

Христос када га Пилат пита: Шта је истина каже Ја сам Истина, односно ја јесам, није му говорио неке истине о себи, нити истине о бићу, да је учинио тако вјероватно би се опријатељио са Пилатом који је био учен и градитељ имао је смисла за архитектуру и науку. Дакле једно је истина као оно што јесте - биће само, а друго истина о бићу. 

Или једно је да Црква јесте, а друго истине о Цркви, чувајући ове истине о Цркви нашли су се изван Цркве.

Богородица је истинита, немамо несторијанце, али имали смо Распућина коме се Богородица "јавила" упецао се на то Патријарх и двор, касније кад се издешавало свашта, има сцена у филму када Патријарх и Царица притишћу и испитују Распућина да им каже гдје му се Богородица јавила да ли у уму?  Распучин се вајкао, али је на крају признао да је у уму, Патријарх и Царица су схватили да су пропали. Да су заједно са Распучином прелешћени.

Плашим се да се и неким нашим православље објављује у уму и да из ума истину говоре, и вјерују у њу, и кроз такву мјеру, истину и вјеру, сразмјеравају све нас и Цркву, и да ту лежи проблем.

Јер Христос се не јавља у уму, него у Цркви и цјелој природи, у Тијелу, па тек негдје и уму, али ако је тај ум отворен, то су оци називали нус, то стање никако није разум, нити умна саморефлексијам,баратање појимовима, онтологија итд... Вјеровање да је нешто у теби божанско што производи сладострасно наслађивање сујете. Па онда они чувају вјеру у себи и тако...

Ту је Зизијулас био  праву говорећи "Онтологија а не етика, естетика, логика" али не довољно у праву, јер теологија није онтологија, а етика са којом се обрачунава је онтолошка, а не теолошка етика која нема везе са онтологијом, у етици постоји кривица, а не грјех, грјех постоји само у односу на Бога, независно од онтолошког статуса. Тако да Зизијулас само измишља топлу воду да је "старија" онтологија од онтике и вјероватно жонглирањем подмјешта.

Ова друга група се сама преиграла, дајући претјеран значај томе што су у праву. ( У праву су били онтички, чињене су им смицалице, неправде, послије је то сва Црква на себи осјетила и чудом надвладала, али то "у праву" нема онтолошки, нити Црквени значај, то им никако није јасно.

Та истина није толико битна, знам по туђем дупету не боли, али како било претјерали су ставивши такву истину изнад свега, изнад заједнице.

Шта је чињење неправде ближњем наспрам раскола?

Оци су говорили ништа су и није то била фраза, смирење данас значи немати истину и чекати да те Господ ако хоће нађе.

Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Жика рече

Није био у расколу. У Румунији је био рашчињен, али је касније служио у Америци, у канонској Цркви. То је свештеник Георгије.

Hvala. A šta, posle su mu vratili čin? 

Подели на овим сајтовима

RS.SPUTNIKNEWS.COM

Спутњик вас води у велики духовни центар младих, манастир Ковиљ, који је обновио дугодишњи игуман ове светиње...

Патријарх Порфирије, епископ Фотије, епископ Андреј, епископ Јероним, епископ Исихије - манастир Ковиљ.

Подели на овим сајтовима

Баш је "симпатично" читати како поједини ( притом потпуно промашујући) све своде на ad hominem констатације и поуке. Марку досадило да директно вређа, па сад осетио потребу да ме "пријатељски" поучи шта не схватам. Ето, тако, без икаквог контекста, без икаквог осврта на било коју моју тврдњу или став (шта је погрешно и због чега). Али је битно да помене и неки, њему знани, "мој" тор... Смешно.

Ови што не знају шта би рекли аргументовано о нечијим тврдњама, имају само  један избор, а то је  протурање клевета везаних за личност. А после се љуте кад их подсетим да су лаж и клевете грех и да се тога треба чувати.  

Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

Баш је "симпатично" читати како поједини ( притом потпуно промашујући) све своде на ad hominem констатације и поуке. Марку досадило да директно вређа, па сад осетио потребу да ме "пријатељски" поучи шта не схватам. Ето, тако, без икаквог контекста, без икаквог осврта на било коју моју тврдњу или став (шта је погрешно и због чега). Али је битно да помене и неки, њему знани, "мој" тор... Смешно.

Ови што не знају шта би рекли аргументовано о нечијим тврдњама, имају само  један избор, а то је  протурање клевета везаних за личност. А после се љуте кад их подсетим да су лаж и клевете грех и да се тога треба чувати.  

Треба се подсетити да је Бог Милостив и да спашава и оне који нису у нашим коцкастим логичким целинама.

Ти никад не изоставиш како ће неко попити Божју казну, а нападе на своју личност измишљаш, јер си везао личност за став.

И опет те твоји ставови уводе у рај а друге у пакао.

Ја сам пак мишљења да Бог може и хоће спасити и тебе иако се са тобом не слажем.

Патријарху се замерају озбиљне ствари а не минорни и спонтани људски поступци. Наравно да му се како видиш може замерити али не онако како ти чиниш, од ничега нешто, што може збунити неког неутврђеног у вери.

Овде ти то и замерају али ти не видиш да ти је замерка минорна, већ дајеш себи на важност, па чак цитираш Јустина преузујући лаичко свештенство као своје.

Твоја замерка патријарху је ништавна и жали Боже толико разглабања.

Желим ти здравља, јер кад уђеш у дискусију, опасан си. А опасне људе треба смиривати, па ћу се тако у том правцу и молити за тебе, док год ти је Христос на уснама.

Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Volim_Sina_Bozjeg рече

нападе на своју личност измишљаш

Е, свашта... Да ли сам ти пре месец-два рекао да  вређаш и лажеш, а после извесног времена кренеш у разговор као да ништа није било? И ето, то је ова ситуација. Као и овај Хаџија, једино што зна је да ме повеже са Артемијем, то је целокупнна његова аргументација. 

Логинову сам, који је у почетку имао исти принцип - ad hominem - рекао да ће разговор са њим бити нормалан кад се мане етикетирања. Хвала Богу, човек је разуман и ми сада разговарамо нормално, иако се не слажемо. Докле год неко покушава да реши ствари тако што ће, у недостатку аргумената, да лупа дисквалификације и увреде, дотле нема комуникације. 

Ти никад не изоставиш како ће неко попити Божју казну

Морам људе, који говоре да су хришћани, да подсетим да су лаж и клевета грех. Ништа више, а ни мање.

Патријарху се замерају озбиљне ствари а не минорни и спонтани људски поступци.

Од тога је почело, од пољупца папи и разговора о томе да ли су усташе људи без народности, или су ипак Хрвати. Не знам по чему је нешто од овога минорно, и шта је ту спонтано. Али је онда дискусија отишла у правцу да  ли је патријарх увек у праву, и када греши, и слично. Говорили смо начелно, о позицији и ауторитету патријарха. 

А опасне људе треба смиривати, па ћу се тако у том правцу и молити за тебе

Само се ти моли, и за мене, али  и за себе. А и ја ћу се молити и за тебе, да добијеш реалнију слику о мени. Јер очито је да си нешто дебело побркао у вези са мном.

Подели на овим сајтовима

MITROPOLIJA.COM

Заборавио сам да вам кажем да у ћелијама није било прозора, није било светлости. Ноћу је једина светлост долазила из ходника, али само мали трачак светлости...

https://en.wikipedia.org/wiki/Gheorghe_Calciu-Dumitreasa

https://www.google.com/search?q=Georgi+Calciu+Dumitreasa&rlz=1C1GCEU_enRS820RS821&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwin6MnyiefvAhUvAxAIHX5DC78Q_AUoAXoECAEQAw&biw=1536&bih=775

Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Родољуб Лазић рече
MITROPOLIJA.COM

Заборавио сам да вам кажем да у ћелијама није било прозора, није било светлости. Ноћу је једина светлост долазила из ходника, али само мали трачак светлости...

https://en.wikipedia.org/wiki/Gheorghe_Calciu-Dumitreasa

https://www.google.com/search?q=Georgi+Calciu+Dumitreasa&rlz=1C1GCEU_enRS820RS821&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwin6MnyiefvAhUvAxAIHX5DC78Q_AUoAXoECAEQAw&biw=1536&bih=775

Има доста снимака његових на јутјубу, али је све на румунском. Ово је једино што сам нашао са преводом на енглески:

Подели на овим сајтовима

@Родољуб Лазић 

Рођо,

Хтедох ти горе одговорити, но се обазрије' и увати' ангела чувара како ме надгледа...е реко' нећеш, Ћирко, вала да си још толики, него ћеш сад Рођи оћутати.

Ал' опет не издржах да ти не кажем...

Подели на овим сајтовима

On 4.4.2021. at 15:12, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Христос када га Пилат пита: Шта је истина каже Ја сам Истина,

Лајк горе ...али, везано за ово исправка, Господ је оћутао Пилату. Претврде су биле уши Пилатове , да му одговара на бесмислено питање јер је гледао Истину испред себе и није Је видео.

Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Ćiriličar рече

е реко' нећеш, Ћирко,

А ти се себи обраћаш форумским надимком? О, па ти си тежи случај, скроз си "ушао" у лик.  :smeh1:

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Прави пастир никад не бежи од свог стада. Напротив, он „полаже своју душу за овце”. Управо тако је поступио и патријарх Порфирије – без обзира на опасност, он је одлучио да треба да буде тамо где га очекују.

Петог септембра 2021. године у Цетињском манастиру у Црној Гори обављено је устоличење новоизабраног Митрополита црногорско-приморског Јоаникија. Устоличење је било под огромним притиском и до последњег тренутка је постојала опасност да ће бити отказано. Дан раније неколико десетина младића, који себе називају „патриотама“ Црне Горе, блокирали су улаз у манастир и обећали да ће да прекину свечану службу на Цетињу. Заиста, ујутро на дан устоличења, „патриоте“ и „националисти“ су организовали сукобе са полицијом, у којима су четири особе повређене, а главни организатори нереда ухапшени.
      Пред демонстранте је био постављен задатак да спрече устоличење митрополита Јоаникија у Цетињском манастиру, главној светињи Црне Горе. То је било потребно како би се изразила главна идеја идеолога тих нереда да владику Јоаникија народ Црне Горе не подржава, јер је он присталица „великосрпског национализма“. Спречивши устоличење на Цетињу и присиливши да се одржи у Подгорици „националисти" би вероватно касније прогласили тај чин нелегитимним.
      Било како било, напета ситуација на Цетињу довела је до тога да су епископи из других помесних Православних Цркава били приморани да се врате у Подгорицу, где су заједно одслужили Литургију. Власти су такође убедиле Патријарха српског Порфирија да је Подгорица најбоља опција која би гарантовала његову безбедност. На крају крајева, демонстранти су били непријатељски расположени и од њих се могло очекивати да предузму најрадикалније кораке који би неизбежно довели до насиља и физичког обрачуна. Аргументи државног врха и полиције деловали су прилично уверљиво, па чак и да их је патријарх Порфирије прихватио нико не би осудио његову одлуку.
      Међутим, сви рационални разлози за отказивање одласка на Цетиње били су немоћни пред једним контра аргументом: манастир је канонска територија Српске Патријаршије, а тамо се, унутар зидина манастира, увек одвијало устоличење митрополита Црне Горе. Штавише, и на Цетињу, и у Будви, и у Улцињу и у Подгорици налази се стадо Српског Патријарха. А прави пастир никада не бежи од свог стада. Напротив, он „полаже своју душу за овце “ (Јн. 10, 11). Управо је то учинио патријарх Порфирије - упркос опасности одлучио је да треба да буде тамо где се то од њега очекује и да учини оно што је његова дужност према Богу и Божјем народу. Стога је Патријарх српски ипак и упркос свему стигао у Цетињски манастир, где је началствовао Божанском Литургијом током које је обавио устоличење митрополита Јоаникија.
      Заиста, Патријарха је чувала војска, био је прекривен посебним штитовима који га чували од могућих снајперских метака. Стога ће неко рећи да поступак Патријарха није толико херојски. Међутим, то није случај.
      Прво, нема сумње да би предстојатељ Српске Цркве у сваком случају отишао на Цетиње, чак и да тамо није била полиција. Безбедност и заштита Патријарха је била иницијатива државе, а не његова лична.
      Друго, видео снимак Патријарховог доласка јасно показује да се не крије ни пред чим и ни пред ким. Не плаши се, већ иде тамо где треба. Његов поступак је свима за пример. На крају крајева, у нашим животима често постоје тренуци када морамо да направимо избор - да прихватимо околности и одустанемо или да ипак испунимо своју мисију без обзира на све?
      Поступак патријарха Порфирија јасно је сведочанство да је он прави пастир свог стада. Сваки становник Црне Горе видео је да се предстојатељ Српске Цркве не брине за себе, не брине о својим интересима, већ о Цркви и ставља на прво место испуњење Јеванђеља.
      Очигледно да устоличење митрополита Јоаникија још једном сведочи о истинитости Цркве и добар је пример победе Христа над земаљским силама. Искрено се радујемо што је Господ поклонио својој земаљској Цркви још једног правог пастира – патријарха Порфирија и надамо се да ће он и даље бити надахнуће и инспиративан пример за милионе православних хришћана!
      ауторски текст Његовог Преосвештенства Епископа баришевског г. Виктора (Коцабе), викара Његовог Блаженства Митрополита кијевског и све Украјине г. Онуфрија, објављен на https://blogs.korrespondent.net/blog/world/4395001/, превео: мр Николај Сапсај.

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Поуке.орг - инфо,
      У име Оца и Сина и Светога Духа! Преосвећени брате Дамаскине, браћо архијереји, часни оци, браћо и сестре, Благодаћу Божјом, Преосвећени брате, данас си рукоположен, хиротонисан за најузвишенију службу у Цркви Христовој, у службу епископску, а та служба јесте служба на месту и обличју Христовом. 
      Из породице свештеничке, драги Преосвећени Владико, поникли сте и то у временима и на месту кад нимало није било једноставно и лако бити хришћанин, а камоли свештеник и члан свештеничке породице, То је било време када је име Христово не само било прогањано него је изгледало и да је потпуно заборављено. Бог, наравно, има своје путеве и свој план, своју промисао и никада не оставља Цркву своју. Када је Црква највише на распећу, онда заправо сведочи најснажнију силу. Када делује пораженом, онда пројављује победу.
      Поникавши у свештеничкој породици наставили сте да учите богословске науке, кроз богословију, кроз факултет, и овде у нашим земљама, али и у иностранству. Када је дошао тренутак да бирате свој животни пут Ви сте се определили за монашки живот. И све то заједно, Ваше рођење, Ваше одрастање и Ваше школовање била је, сада се види, припрема за оно у шта сте данас узведени. Учили сте се у свештеничкој породици, од свога оца и мајке, учили сте се и у амбијенту у коме сте расли шта то значи трпљење, шта то значи подношење поруга, исмевање. Потом сте се, наравно, учили богословским наукама у разним школама и свакако круна тих богословских наука је монашки постриг и монашки живот у манастиру.
      У манастиру, у општежићу, научили сте се  засигурно ономе што је једна од најважнијих порука Јеванђеља, али и једна од најважнијих вредности архијерејске и пастирске службе, поред наравно примарне службе - свете Литургије за спасење света. Та друга служба јесте крштавање људи и увођење у Цркву Христову у име Оца и Сина и Светога Духа, а онда и изграђивање Цркве и изграђивање Тела Христовог у духовном смислу те речи, у конкретном животу. Да би то било могуће, Ваш претходни живот засигурно је учинио све да будете и спремни и достојни за ту службу. У архипастирској служби важније од свега је слушати. То сте учили и у монаштву и у школама и у породици. Важније од свега је бити смирен, важније од свега је ненаметати своју вољу другоме, важније од свега је не бити спреман да критикујеш, а то сте засигурно научили у монашком животу. Да ли сте у заједници са братом, сигуран сам да знате да више зависи од Вас него од њега. Лако је наћи разлоге да будете нерасположени према другом. Лако је наћи разлоге да кажете: Нећу да се уплићем у његов живот, он неће комуникацију са мном. Али знам да је неком, ко је живео у општежићу, важније од свега да сачува заједницу са братом и не само да прогута неправду, то што брат није у праву, него да се истински смири пред њим. Зашто? Зато што то није вештина људска. То није способност коју стичемо, то је сам Господ наш Исус Христос. И онда када слушамо и спремни смо да идемо на тај начин, а Ви добро знате детаље таквог начина живота, онда ћете и Ви бити истински пастир који врши службу Христову и свету Литургију, али и прима све у свој загрљај. Дакле, важније од свега је да служимо у послушању, у крајњем послушању које је сам Господ наш Син Божји показао према своме Оцу, али не у послушању тако да је то било против Његове воље, него је то била и воља Његова.
      Ја Вам желим од срца да као викар Епископа бачког - на месту на коме сам и ја био скоро пуних 15 година, са другом титулом, титулом Епископа јегарског, а Ви такође носите титулу једне епархије која је била на територији данашње Мађарске, титулу Епископа мохачког - у близини Епископа бачког будете, а сигуран сам да ћете то бити, отворени много више него што сам био ја, али и да будете спремни да чујете не само реч поуке него да се учите и примером служења Цркви и то кад тело и снаге дозвољавају, али и онда када по нашим људским мерилима снаге нема. Сигуран сам, такође, будући да по благослову Епископа бачког боравите у манастиру Ковиљу, да ћете и у тој заједници наставити природан органски начин живота којим сте до сада живели и једнако имати могућности да служите свету Литургију, али и да служите братству у коме се налазите, како би оно расло, јер оно само може расти љубављу и молитвом оних који имају виши степен и већу одговорност служења. Нека би Вас Господ благословио сваким својим благословом и дао снаге да носите Крст Христов са радошћу, јер тај Крст је благо бреме и лак јарам. То је Крст који води у предукус тајне Васкрсења, тајне Победе над смрћу, али истовремено и сам по себи Васкрсење и Победа.
      У том духу, у име Сабора, речи ћу Вам: драги брате, прими жезал овај да напасаш поверено ти стадо Христово., послушнима нека буде за ослонац и укрепљење, а непослушне и непокорне упућуј и карањем и кротким васпитавањем у Христу Исусу Господу нашем.

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије посетио је данас, 18. септембра 2021. године, са децом из Глине и банијских села, Београдски Зоолошки Врт.

Како је стоји на Патријарховом Инстаграм профилу дружење је био весело, а нарочито када је са децом хранио фоку. Поред тога, деца и Патријарх Порфирије су били у прилици да се сликају са животињама, а радници Зоо врта су им омогућили и да мазе поједине животиње. Деци су најинтересантнији били мајмуни, а праву атракцију је, уз жирафу, представљао и алигатор Муја.
      Деца су након Зоо врта посетила Цркву Ружицу, где им је била приређена ужина и ручак, након шетње по Калемегдану. Патријарх Порфирије се, у другарском разговору са децом, обавестио о томе у каквим условима њихове породице, након земљотреса, живе и како им је у школи.
      На крају сусрета са децом патријарх Порфирије је упутио кратку поуку о томе да они требају да буду добри ђаци, добри другари и да се увек лепо играју. Да би у томе били што безбрижнији Патријарх је обећао да ће Српска Православна Црква помоћи у обнови њихових кућа колико год буде могла.
      „Куће ових малишана су тешко оштећене у земљотресима, а обнова иде веома споро. Обавештен сам да је завршена обнова само једне куће. Српска Православна Црква и држава Србија, са компанијама и људима добре воље, учиниће што је потребно да се обнова убрза“, написао је патријарх Порфирије на свом Инстаграм профилу.
      Деца су у Београд допутовала у пратњи јереја Горана Каламана пароха глинског и доградоначелнице Бранке Бакшић у организацији народног посланика у Скупшитини Републике Србије Сање Лакић и државног секретара Министарства омладине и спорта Милана Савића.  

Извор: Инстаграм налог Патријарха Порфирија
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије посетио је 18. септембра 2021. године Православни пастирско-саветодавни центар Архиепископије београдско-карловачке.

Његову Светост дочекали су и са радом Центра упознали директор Центра, протојереј ставрофор Петар Лукић, Старешина Саборне цркве Светог архангела Михаила у Београду и бројни сарадници и добротвори. Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије освештао је том приликом просторије Центра, који се од недавно налази на новој адреси - у улици Краљице Наталије 45.
      Нека Господ благослови овај дом и све оне који овде раде, рекао је Патријарх Порфирије.
      Православни пастирско-саветодавни центар основан је на Цвети 1997. године у Београду са благословом блаженопочившег Патријарха српског Павла, као прва духовно-терапеутска установа у Србији.

Извор: Телевизија Храм
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије објавио је на свом званичном Инстаграм налогу опроштајно слово посвећено недавно упокојеном саветнику министра за верска питања др Милету Радојевићу. У објави на званичној Инстаграм страници Патријарха Порфирија се додаје: 

Мој пријатељ Милета Радојевић, убеђени социјалиста и дубоки верник. Најближи сарадник почившег патријарха Иринеја и добротвор многих храмова и парохија.
      Молићемо се за њега док будемо завршавали послове које смо заједно започели.
      Бог да му душу прости и настани је у насељима праведних.

Извор: Инстаграм Патријарх српски Порфирије
  • Креирај ново...