Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему

Препоручена порука

пре 55 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Види, ако нешто не конташ и ниси у стању да испратиш то је можда бесмислица, а можда те превазилази, тешко је разговорати са неким ко је прије свега лажно у дијалогу, а онда све зна најбоље, учи Патријарха а камо ли мене, како га подићи на неки виши ниво?  

Никако он је самозадоваљан са својим конструктима о Цркви и оцима, "примио истину", "коцкаст у глави", па ти дирај у те конструкте, за њега су ти консртукти у његовој главурџи свети, што их више има то је духовнији, они су вјера и права истина, и њему фино, само што  спољњи свјет, реални људи и сва Црква неће да усвоје његове конструкте за своју вјеру.

Да би ствар била гора некад се нешто и поклопи и то је то, за њега ја сам деструктиван, јер гледам да немам ништа од тога у себи, а неки смисао ако ме евентуално погоди то мора да је од споља у вези са неким другим човјеком природом и Богом по том канону ане мишљењејебиће, сам узео да живим, тако да сам свјесно у сатању лишености "смисла", онако како га ви узимате "истину", немам ништа.

И што сад ти  ово причам да бих испао грбав, меније  ваша позиција изгледа јасна и заостала пар стотина година, можда грјешим а ти изволи покажи, осим тога и ако сам то пустио не влада логика тамо гдје се прибјегава есхатологизмима, али ето  живите поред и уз живот, шта ја ту могу.ne_shvata

Čitaš li ti ono što pišeš?

Подели на овим сајтовима

• Одговори 524
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 12 минута, sanja84 рече

Čitaš li ti ono što pišeš?

Да, Роћко учи Патријарха, а камо ли мене да не учи, гдје би дозволио мени да га подучим, кад не дозвољава ни Патријарху, не знам шта ти ту није јасно, али контам како си прочитала, не пише то и нити сам то мислио. Можда те задњи дио реченице збунио због караткоће, а пуној форми би било, како Роћка који се уздигао толико високо подићи више, а на више га је неопходно подићи да би разумио било кога осим себе, мене....па и Патријарха, ваљада је јасно да описујем неразумјевање и велики јаз раскола званог истина је само једна, истина је изнад сабора и изнад Патријарха (сад немој мени приписат да то мислим, ја мислим да истине нема)

• Свиђа ми се 1
Подели на овим сајтовима

@sanja84 Треба мало да оладим, видим да ме некима доста тешко пратити, али не могу се тешки проблеми једноставно рјешавати, ето реци ти шта ти је прече истина или Патријарх, својим рјечима па ћеш обавезно запасти у апорије,а може то и поетски да се постави:

Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic можда је проблем што не слушамо једни друге. Имамо предрасуде, па пројектујемо. Логданов је био у праву пост је, па је боље искулирати мало... 

Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Каже Рафаило Бољевић у проповеди (мислим да је била Литургија на недељу св. Паламе): "Што рече један наш пјесник, сви смо ми хипнотисана гомила". :smeh1:

Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, sanja84 рече

@Hadzi Vladimir Petrovic можда је проблем што не слушамо једни друге. Имамо предрасуде, па пројектујемо. Логданов је био у праву пост је, па је боље искулирати мало... 

Вукашин, а не ја.

• Свиђа ми се 1
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, logdanov рече

браним поједине епископе од махнитог румунског попа зато што није примерено

:)

изгледа да се је румунски поп мало примирио у току овог поста, што је добро, још кад би се покајао за ове (на)пенале спроћу епископа:

image.thumb.png.b9ff05a74c8c2e57ae60e6808a64e26c.png

а додуше знао је и да оплете по блаженопочившем патријарху Иринеју.  

П.С. Одавно није било скриншота, па да се друг Логданов мало најежи... :)  Алекса не би био Алекса да није Жуњић  :)

А што се тиче нашег новог Патријарха Порфирија, свака част и на многаја љета!

Показује мудрост, саборност и љубав изнад свега...

Подели на овим сајтовима

@Golub Ти си међу реткима који су ми стварно антипатични.

Накарадно си ме цитирао да би постигао неку своју љигаву и перверзну насладу.

Ја се ни једног трена нисам сврстао међу твоје истомишљенике нити ти чиме дајем за право да ме употребљаваш у свом опсесивном прогањању о. Зорана Ђуровића.

Какав мора да буде човек да би се бавио стварима којима се ти бавиш?

Подели на овим сајтовима

http://spc.rs/files/u5/2012/3/patrijarh_porfirije_prijem_prosveta.jpg

Где ли ће вл. Стефан? Ваљево, или Јасеновац ако вл. Јован буде митрополит. А можда остане и у Храму, треба патријарху помоћ...наглас размишљам :)

Кад добије једном епархију, има много да учини. Јако пректичан човек, уз доброту, једноставност, љубав...честита, народна душа.

Подели на овим сајтовима

@Golub Ја мислио ти већ предајеш, падре, а ти у Краљеву? Мислим да су се духови на ПБФу затресли кад си крочио на сербску земљу :))

Подели на овим сајтовима

@logdanov Нисам ни слутио да сам ти толико антипатичан!?

наљутих те плахо, праштај... нећу више, турио сам неколико ,,смајлова''  као знак да је и шала у питању...

Ценим твоју потребу да браниш патријарха!  ту смо на истом терену...

Подели на овим сајтовима

@Golub Немам ни потребу ни задатак да браним патријарха. Само кажем шта мислим о трону српских патријараха. Герман је био велики патријарх. Павле је био поштован због свог живота. Иринеја сам волео због непосредности у односу. Патријарх Порфирије је заслужио поштовање оних који га познају и уважавање многих. Треба да га слушамо. Нећемо се покајати.

Мислио си да се шалим кад кажем да се јежим од скриншотова? Знам да има људи који се баве тиме да би сервирали клипинг наручиоцима, али ми је страшно да се неко тиме хвали. С теме на тему, увек исто. Ђуровић ово, Ђуровић оно.

Опраштам, наравно. Праштај и ти грубост.

Подели на овим сајтовима

пре 20 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Дисање је добар примјер, ради се о техници уопште, нпр техници учења, неко штреба, неко разумјева, а неко молитвено заједничари кроз текст, а сви упражњавају технику читања.

Ти као ови што док не нађу ђавола да им он каже шта је добро, добро и не познају :D, па није ни ђаво лош по себи, него је испао из хијерархијског поредка и тиме из благодати...

Само што поредак не треба узимати само христолошки, него и динамички - пнеуматолошки.

Ништа ти ђаво не може заклонити, ако није нечисто у теби, ако ниси негдје ван хијерархије, па и у мислима, нпр, љепо је имати лову и онда то ставиш - поредаш изнад живота неке бабе или прогласиш неког за невјерника, шизматика...тај беспоредак омогућује реалност зла, неки заклон за мрак, дакле не ђаво својом ипостаси'него дјела безпоредка.

(nisam stigo ranije da odgovorim,..... vozio ceo dan po beograd,.... ja ne znam kako neko izdrzava Just_Cuz_19da svaki dan vozi po onoj 'ludnici'....)

Ja ne znam to sa tim disanjem da li neko i primenjuje danas i u monastvo, kamoli mi da eksperimentisemo,.... ja sam ipak da ljudi malo ovo primenjuju s vremena na vreme .....:pivo:  

Подели на овим сајтовима

@logdanov  Слажем се само бих додао, као симбол јединства  Патријарх се не може критиквати ни са једне позиције, нарочито не са позиције "истине вјере" како то било ко од нас разумјева, јер измешу осталог он је тај који има службу  поучавања.

Тако да као симбол јединства не може бити "грешан", нити може бити грешан према "тексту", али као члан Цркве може бити грешан према свакоме од нас, и није погрешно ни када себе назива посљедњим и најгорим од свих.

Али ми га изабирамо и постављамо да управо такав ( који тако мисли о себи) буде први од свих, у коме се практично огледа литургијско јединство, а неко "теоријско јединство". 

"Молим вас да сви једно говорите", па око кога треба да саберемо и у говору, колико год он био полифиничан и на разним основама постављен, око неког апстрактног Христа метафизике и логике (лажне духовности), или око живог Патријарха као жива Црква љубећи и поштујући једни друге.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      У име Оца и Сина и Светога Духа! Преосвећени брате Дамаскине, браћо архијереји, часни оци, браћо и сестре, Благодаћу Божјом, Преосвећени брате, данас си рукоположен, хиротонисан за најузвишенију службу у Цркви Христовој, у службу епископску, а та служба јесте служба на месту и обличју Христовом. 
      Из породице свештеничке, драги Преосвећени Владико, поникли сте и то у временима и на месту кад нимало није било једноставно и лако бити хришћанин, а камоли свештеник и члан свештеничке породице, То је било време када је име Христово не само било прогањано него је изгледало и да је потпуно заборављено. Бог, наравно, има своје путеве и свој план, своју промисао и никада не оставља Цркву своју. Када је Црква највише на распећу, онда заправо сведочи најснажнију силу. Када делује пораженом, онда пројављује победу.
      Поникавши у свештеничкој породици наставили сте да учите богословске науке, кроз богословију, кроз факултет, и овде у нашим земљама, али и у иностранству. Када је дошао тренутак да бирате свој животни пут Ви сте се определили за монашки живот. И све то заједно, Ваше рођење, Ваше одрастање и Ваше школовање била је, сада се види, припрема за оно у шта сте данас узведени. Учили сте се у свештеничкој породици, од свога оца и мајке, учили сте се и у амбијенту у коме сте расли шта то значи трпљење, шта то значи подношење поруга, исмевање. Потом сте се, наравно, учили богословским наукама у разним школама и свакако круна тих богословских наука је монашки постриг и монашки живот у манастиру.
      У манастиру, у општежићу, научили сте се  засигурно ономе што је једна од најважнијих порука Јеванђеља, али и једна од најважнијих вредности архијерејске и пастирске службе, поред наравно примарне службе - свете Литургије за спасење света. Та друга служба јесте крштавање људи и увођење у Цркву Христову у име Оца и Сина и Светога Духа, а онда и изграђивање Цркве и изграђивање Тела Христовог у духовном смислу те речи, у конкретном животу. Да би то било могуће, Ваш претходни живот засигурно је учинио све да будете и спремни и достојни за ту службу. У архипастирској служби важније од свега је слушати. То сте учили и у монаштву и у школама и у породици. Важније од свега је бити смирен, важније од свега је ненаметати своју вољу другоме, важније од свега је не бити спреман да критикујеш, а то сте засигурно научили у монашком животу. Да ли сте у заједници са братом, сигуран сам да знате да више зависи од Вас него од њега. Лако је наћи разлоге да будете нерасположени према другом. Лако је наћи разлоге да кажете: Нећу да се уплићем у његов живот, он неће комуникацију са мном. Али знам да је неком, ко је живео у општежићу, важније од свега да сачува заједницу са братом и не само да прогута неправду, то што брат није у праву, него да се истински смири пред њим. Зашто? Зато што то није вештина људска. То није способност коју стичемо, то је сам Господ наш Исус Христос. И онда када слушамо и спремни смо да идемо на тај начин, а Ви добро знате детаље таквог начина живота, онда ћете и Ви бити истински пастир који врши службу Христову и свету Литургију, али и прима све у свој загрљај. Дакле, важније од свега је да служимо у послушању, у крајњем послушању које је сам Господ наш Син Божји показао према своме Оцу, али не у послушању тако да је то било против Његове воље, него је то била и воља Његова.
      Ја Вам желим од срца да као викар Епископа бачког - на месту на коме сам и ја био скоро пуних 15 година, са другом титулом, титулом Епископа јегарског, а Ви такође носите титулу једне епархије која је била на територији данашње Мађарске, титулу Епископа мохачког - у близини Епископа бачког будете, а сигуран сам да ћете то бити, отворени много више него што сам био ја, али и да будете спремни да чујете не само реч поуке него да се учите и примером служења Цркви и то кад тело и снаге дозвољавају, али и онда када по нашим људским мерилима снаге нема. Сигуран сам, такође, будући да по благослову Епископа бачког боравите у манастиру Ковиљу, да ћете и у тој заједници наставити природан органски начин живота којим сте до сада живели и једнако имати могућности да служите свету Литургију, али и да служите братству у коме се налазите, како би оно расло, јер оно само може расти љубављу и молитвом оних који имају виши степен и већу одговорност служења. Нека би Вас Господ благословио сваким својим благословом и дао снаге да носите Крст Христов са радошћу, јер тај Крст је благо бреме и лак јарам. То је Крст који води у предукус тајне Васкрсења, тајне Победе над смрћу, али истовремено и сам по себи Васкрсење и Победа.
      У том духу, у име Сабора, речи ћу Вам: драги брате, прими жезал овај да напасаш поверено ти стадо Христово., послушнима нека буде за ослонац и укрепљење, а непослушне и непокорне упућуј и карањем и кротким васпитавањем у Христу Исусу Господу нашем.

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије посетио је данас, 18. септембра 2021. године, са децом из Глине и банијских села, Београдски Зоолошки Врт.

Како је стоји на Патријарховом Инстаграм профилу дружење је био весело, а нарочито када је са децом хранио фоку. Поред тога, деца и Патријарх Порфирије су били у прилици да се сликају са животињама, а радници Зоо врта су им омогућили и да мазе поједине животиње. Деци су најинтересантнији били мајмуни, а праву атракцију је, уз жирафу, представљао и алигатор Муја.
      Деца су након Зоо врта посетила Цркву Ружицу, где им је била приређена ужина и ручак, након шетње по Калемегдану. Патријарх Порфирије се, у другарском разговору са децом, обавестио о томе у каквим условима њихове породице, након земљотреса, живе и како им је у школи.
      На крају сусрета са децом патријарх Порфирије је упутио кратку поуку о томе да они требају да буду добри ђаци, добри другари и да се увек лепо играју. Да би у томе били што безбрижнији Патријарх је обећао да ће Српска Православна Црква помоћи у обнови њихових кућа колико год буде могла.
      „Куће ових малишана су тешко оштећене у земљотресима, а обнова иде веома споро. Обавештен сам да је завршена обнова само једне куће. Српска Православна Црква и држава Србија, са компанијама и људима добре воље, учиниће што је потребно да се обнова убрза“, написао је патријарх Порфирије на свом Инстаграм профилу.
      Деца су у Београд допутовала у пратњи јереја Горана Каламана пароха глинског и доградоначелнице Бранке Бакшић у организацији народног посланика у Скупшитини Републике Србије Сање Лакић и државног секретара Министарства омладине и спорта Милана Савића.  

Извор: Инстаграм налог Патријарха Порфирија
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије посетио је 18. септембра 2021. године Православни пастирско-саветодавни центар Архиепископије београдско-карловачке.

Његову Светост дочекали су и са радом Центра упознали директор Центра, протојереј ставрофор Петар Лукић, Старешина Саборне цркве Светог архангела Михаила у Београду и бројни сарадници и добротвори. Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије освештао је том приликом просторије Центра, који се од недавно налази на новој адреси - у улици Краљице Наталије 45.
      Нека Господ благослови овај дом и све оне који овде раде, рекао је Патријарх Порфирије.
      Православни пастирско-саветодавни центар основан је на Цвети 1997. године у Београду са благословом блаженопочившег Патријарха српског Павла, као прва духовно-терапеутска установа у Србији.

Извор: Телевизија Храм
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије објавио је на свом званичном Инстаграм налогу опроштајно слово посвећено недавно упокојеном саветнику министра за верска питања др Милету Радојевићу. У објави на званичној Инстаграм страници Патријарха Порфирија се додаје: 

Мој пријатељ Милета Радојевић, убеђени социјалиста и дубоки верник. Најближи сарадник почившег патријарха Иринеја и добротвор многих храмова и парохија.
      Молићемо се за њега док будемо завршавали послове које смо заједно започели.
      Бог да му душу прости и настани је у насељима праведних.

Извор: Инстаграм Патријарх српски Порфирије
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарха српски г. Порфирије говорио је 17. септембра 2021. године на отварању научног скупа „Образовање: стање, перспективе и улога у развоју Србије“ који се, у оквиру циклуса „Стратешки правци и развоја Србије у 21. веку“, одржава у Српској академији наука и уметности у Београду.

Поздрављајући учеснике научног скупа, Његова Светост је нагласио:
      - Тема конференције, која је окупила еминентне стручњаке, тиче се пре свега целине личности али и целине једног народа, што се види и по секцијама којима сте поделили пројекат образовања: политика, економија, али и култура. Образовање подразумева развијање онога што су наши потенцијали и дарови у један непоновљиви етос појединца и личности, али и једног народа. Из тог разлога је важно да образовање подразумева и материјалне ствари односно и тело у смислу економије, као што обухвата и културу, али и један континуитет у контексту образовања. У њему не подразумевамо само тачку од које ми почињемо па убудуће, него подразумевамо наш ход уназад, и то не уназад неколико година или неколико деценија, већ уназад много векова, где ћемо пронаћи корене у којима су записани посебност и непоновљивост нашег народа. У исто време подразумева и опскрбљеност оруђем, а то су таленти, да се та посебност и оригиналост образује, формира тако да буде аутентична, да јесте идентитетска, али истовремено да је отворена ка глобалном, како би онда оно што је наше образовање, оно што смо ми формирали као свој етос и своју културу, могло да кореспонидира са глобалним, да обогаћује глобално, али истовремено да буде способно да без ризика прима и оно што није наше.
       - Враћајући се својим коренима не значи да само понављамо и реплицирамо оно што је у прошлости постојало, него и да хоћемо да се држимо принципа, да се држимо начела на којима смо се кроз векове образовали. Управо у духу латинске пословице Non nova, sed nove, дакле, не мењамо своју суштину, али се усклађујемо са новим тако што смо сачували своју суштину непромењеном, али кроз нове методе. У новим васпитним и образовним формама имамо могућност да ту своју суштину и свој етос пројавимо и прокажемо на нови начин који је прихватљив свима и кореспондира са свима при чему ми остајемо оно што јесмо, а у исто време нисмо без могућности да општимо са оним што је споља. У том смислу обогаћујемо то што је споља, али истовремено без ризика калемимо на себе оно што није наше, истакао је патријарх Порфирије.

Извор: Инфо-служба СПЦ
  • Креирај ново...