Jump to content

Владика Порфирије изабран за новог патријарха

Оцени ову тему

Препоручена порука

@Hadzi Vladimir Petrovic Razumem, samo možda previše radikalno to zaoštravate. Zavisi šta ko zove estetikom, vi ovo Vaše možete da zovete svojom vizijom estetike. Sami ste rekli da moramo da se služimo pojmovima, to što ćete da ukinete pojam estetike, ne rešava Vam to sa čime ćete da ga zamenite. Čime god da ga zamenite opet baratate pojmovima. A inače se slažem sa ovim za stare ikonopisce, samo što to nije ništa ekskluzivno vezano za njih, može to i danas, a može i u nepravoslavnoj umetnosti, mada svaka dobra umetnost je pravoslavna, nije imao koji drugi Bog da da taj dar.

Подели на овим сајтовима

• Одговори 524
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

пре 1 минут, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Razumem, samo možda previše radikalno to zaoštravate. Zavisi šta ko zove estetikom, vi ovo Vaše možete da zovete svojom vizijom estetike. Sami ste rekli da moramo da se služimo pojmovima, to što ćete da ukinete pojam estetike, ne rešava Vam to sa čime ćete da ga zamenite. Čime god da ga zamenite opet baratate pojmovima. A inače se slažem sa ovim za stare ikonopisce, samo što to nije ništa ekskluzivno vezano za njih, može to i danas, a može i u nepravoslavnoj umetnosti, mada svaka dobra umetnost je pravoslavna, nije imao koji drugi Bog da da taj dar.

Наравно, може да се мене чита као да говорим неку истину (метафизику) само док сам у стању да то одричем, одрицаћу. Да би ме погрешно растумачио мора да покуша да моју енергији (текст) откине од мене, да ме погази, а онда од указивања да направи премет, и да у сљедећем кораку ради са тим предметом шта год хоће, да га подвргама методу итд, да га уврсти у софтбер и посље ми припише нешто десето. Тако  ми поступамо једни са другим и са Оцима.

Естетика хоће да ухвати да опредмети љепоту, да с-хвати, зато у музикологији имамо хармоније, па се хармоније уче, а у праовслављу хармонија је нестворена свјетлост. Нема ту  никаквог схватања, погрешан приступ, у љубави се учествује, а не да схватимо шта је љубав па да је производимо. Као неко зна шта је хармонија, љубав, биће.......joooj

Подели на овим сајтовима

О, извињавам се, упао сам на погрешну тему. Мислио сам да је ово тема о патријарху Порфирију. Надам се да нећете замерити овај мали офтопик:

Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Ma naravno da ne može da se shvati, i naravno da se učestvuje, ali to je estetika. Projava Boga u svetu umetnosti. Kao što projave Boga u svim drugim oblastima logika, etika, ne ukidaju disciplinu nego je preobražavaju tako da nema više opredmećivanja. Nema razloga insistirati na ukidanju tih pojmova, jer radikalna negacija, često jeste upravo potvrđivanje po principu potiskivanja, što bi čika Frojdić rekao. A s obzirom da je Bog svakakvima (po ljudskim kvalitetima) davao neverovatne darove, najbolja je potvrda da Duh diše gde hoće i daje besplatno. To je po meni, čisto pravoslavlje. 

Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Ma naravno da ne može da se shvati, i naravno da se učestvuje, ali to je estetika. Projava Boga u svetu umetnosti. Kao što projave Boga u svim drugim oblastima logika, etika, ne ukidaju disciplinu nego je preobražavaju tako da nema više opredmećivanja. Nema razloga insistirati na ukidanju tih pojmova, jer radikalna negacija, često jeste upravo potvrđivanje po principu potiskivanja, što bi čika Frojdić rekao. A s obzirom da je Bog svakakvima (po ljudskim kvalitetima) davao neverovatne darove, najbolja je potvrda da Duh diše gde hoće i daje besplatno. To je po meni, čisto pravoslavlje. 

Не ради се о укидању, него о повноном утемељењу.

"@Родољуб Лазић  изгледа да те патријарх помиње у тексту: Често смо склони да делимо људе на оне који припадају нама, који су наши, који верују и на оне који су изван тог простора, на невернике, а ми као да смо текст  антиципирали у теми?

Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Родољуб Лазић рече

Не, помиње Оце Васељенских сабора.

Да заборавио сам,  ти ову тему читаш како пљунити Патријарха, је си након изчуђањвања зашто су злочинци нико и ниђе, након издизања рукољуба у небеске свер, опет то учинио!

Јер је јасно да би из тога излазило да се Патријарх односи према оцима негативно, онако како се ти односиш и према њему и према оцима, па онда ћеш посље да јечиш, боље почни одма, Рукољубе.

"Господо хришћанска тражити зло изван себе - то је кич" Сонја Савић

Подели на овим сајтовима

Досадан си. Правиш се паметан, а не можеш да саставиш два и два. 

Па да ти објасним: цитиране речи патријарха Порфирија си без икаквог повода повезао са мном, желећи, по свом старом обичају, да ме поткачиш. А ја сам онда те исте речи повезао са Оцима Васељенских сабора,  за које се, у одређеном контексту, може рећи да су делили људе на који припадају нама (Цркви) и на оне који су неверници, јеретици. Не знам у чему се ту састоји пљување патријарха. Нисам измислио његове речи, нити је нетачна моја констатација да се те речи могу применити на Оце Васељенских сабора.

А све зато што си се без потребе поново накачио на мене. 

А што се тиче тог "Рукољубе", да ли би ти пријало да те ја зовем  Блудимире? Или Крнџија?

Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Родољуб Лазић рече

Досадан си. Правиш се паметан, а не можеш да саставиш два и два. 

Па да ти објасним: цитиране речи патријарха Порфирија си без икаквог повода повезао са мном, желећи, по свом старом обичају, да ме поткачиш. А ја сам онда те исте речи повезао са Оцима Васељенских сабора,  за које се, у одређеном контексту, може рећи да су делили људе на који припадају нама (Цркви) и на оне који су неверници, јеретици. Не знам у чему се ту састоји пљување патријарха. Нисам измислио негове речи, нити је нетачна моја констатација да се те речи могу применити на Оце Васељенских сабора.

Наравно све си тачно рекао, да бих све то скупа повезао у лаж, логика те служи као и лукавог, као бринеш се за тему, онда одмах пљуц. 

Није моје повезивање два и два , два и два како то сабере Рукољуба Лазић, ту си у праву. 

Како ли смо се ми то у толиком броју прелестили да имаш нешто против Патријарха, :pop: дај бре Рукољубе стиди се и буди тамо гдје и јеси, немој да нас за наше добро обмањујеш да си са нама у заједници, кад на сваком кораку и нивоу свједочиш супротно. 

Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Hadzi Vladimir Petrovic рече

онда одмах пљуц

Не, није било никаквог "пљуц", објавио сам вест са сајта СПЦ. Била је управо твоја потреба да ме пљунеш и да се направиш паметан

пре 3 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

дах бре Рукољубе

Блудимире, ајде смири се и олади то твоје "паметовање". 

Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Родољуб Лазић рече

Не, није било никаквог "пљуц", објавио сам вест са сајта СПЦ. Била је управо твоја потреба да ме пљунеш и да се направиш паметан

Блудимире, ајде смири се и олади то твоје "паметовање". 

Не Роћко, заиста сам те видио у том цитату, као што видим љубав у томе што ти се допушта пљување. Није лако кад је глава коцкаста, немам банк памети, то је општа ствар.

Додуше подбадам, јер си масикирани анатемисани артемијавац који мисли да има сва права у СПЦ која су му одузета.

Кад изађеш чиста образа и јавно исповједиш са ким си и ко си, другачије ћемо причати, са Патријархом сигурно ниси, он са тобом јесте, па настави лажни брате...  

Подели на овим сајтовима

Напокон!

Хвала Рођо што си нам вратио тему у којој може да се учествује страствено као браћа Латини, а не филозофски као стерилни Јелини.

Осећам се поново живим!

Подели на овим сајтовима

Остављам те у миру са Аремијем другим, световног имена Рукољуб, обнашај га ваљано и по каномима и одлукама. Ако њега просвјетлиш превазићеш раскол Артемија првог, јер је он наставник и настављач истога дјела, и примити велику плату и на небу и на земљи, само од мене литар вискија. 

Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Ако њега просвјетлиш превазићеш

Блудимире празнословни, да ли си можда хтео рећи "превазићи ћеш" ? 

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Предстојатељ Руске Православне Цркве честитао је Најсветијем Патријарху српском Порфирију 60. рођендан.

Његовој Светости Архиепископу пећком, митрополиту београдско-карловачком и Патријарху српском г. Порфирију
      Ваша Светости, вољени Сабрате и Саслужитељу при престолу Божијем, 
      Срдачно Вам честитам 60. рођендан.
      Овај значајан датум живота дочекујете имајући пред собом широко поље деловања ради нових достигнућа на благо Цркве Светог Саве, која Вас је изабрала за наследника блаженопочивших Патријараха српских – Димитрија, Варнаве, Гаврила, Викентија, Германа, Павла и Иринеја.
      Са ревношћу у Господу, одазивајући се овом високом позиву, смирењем и благошћу сте ступили на тешко и одговорно поље Предстојатељског служења и трудите се да буде у чистоти, у разуму, у подношењу, у доброти, у Духу Светом, у љубави нелицемерној, у речи истине (2. Кор. 6: 6-7).
      Народ Божији Вас види крај деце и стараца, немоћних и унесрећених, древних светиња Косова и на местима подвига српских новомученика. Свуда се трудите да загрлите стадо бринући се о њему и да га загрејете очинском љубављу, мудром речју и примером сопственог врлог живота, надахњујући га да живи по заповестима Господа Исуса Христа, у свему да Му угађају, и у свакоме добром делу да буду плодни, и да расту у познању Божијем (Кол. 1:10).
      На овај Ваш свечани дан молитвено желим Вашој Светости снажно здравље и неисцрпну Спаситељеву помоћ током много година мирне Патријаршијске службе.

Са братском љубављу у Христу,
      +КИРИЛ,
      ПАТРИЈАРХ МОСКОВСКИ И ЦЕЛЕ РУСИЈЕ

Извор: Мospat.ru
    • Од Поуке.орг - инфо,
      У среду, 21. јула 2021. године, када Црква молитвено прославља Светог великомученика Прокопија, Његово Преосвештенство епископ нишки Г. Арсеније служио је Свету Литургију у храму посвећеном овом дивном Божијем угоднику у Прокупљу.

Преосвећеном Владики саслуживали су свештеници и свештеномонаси из више Епархија Српске Православне Цркве.
      Благолепију службе допринело је појање хора прокупачког храма.
      Након заамвоне молитве Преосвећени Владика освештао је славске дарове и пререзао колач.
      Његово Преосвештенство надахнутим словом говорио о данашњем празнику.

Извор: Епархија нишка
    • Од Поуке.орг - инфо,
      У духу неговања добрих међуверских и добросуседских односа честитамо свим муслиманима велики исламски празник Курбан-бајрам, којим се муслимани широм света сећају жртве праоца Авраама, а својим обичајима указују на значај милосрђа, добротољубља и човекољубља, и желимо им да овај празник проведу у здрављу, миру и љубави. Нека прославе наших верских празника буду поводи да се једни с другима упознајемо и зближавамо како би на достојан начин посведочили да смо потомци истих прародитеља. 

Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски
      Порфирије

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио је 18. јула 2021. године свету архијерејску Литургију у храму Преображења Господњег у Загребу уз саслужење изабраног Епископа марчанског г. Саве и свештенства Саборног храма. Током свете службе, Његова Светост Патријарх је прво произвео јеромонаха Саву у чин протосинђела, а потом и у чин архимандрита.

Извор: Инфо-служба СПЦ
  • Креирај ново...