Jump to content

Академик се одриче Косова

Оцени ову тему

Препоручена порука

пре 35 минута, Рапсоди рече

Истамбул...чији је ? Турски...хммм ! Не бих рекла. Ја га лично доживљавам  православно. Мој бураз пре пар година  био у посети Истамбулу (професорска тура ) усред  Цариграда у једној реткој ( нећу рећи турској ) кафани у којој нуде алкохол, певали Јаничара и пуШтали на  лаптопићу  жешће српске песме, што четничке, што патриотске.

To je to. Pod hitno da se salje diplomatska nota turskoj da se Istanbul pripoji Srbiji! Sta "iz kog razloga"? Pa rapsa ga dozivljava tako! Sta vam vise od teritorijalnih i istorijskih dokaza treba? :D 

пре 37 минута, Рапсоди рече

Из сваке поре Истамбула осећа се православни дах, не може се то прекречити...доћи ће све на своје. 

Obavezno :D sve mirise na pasulj, bob i svetog nikolu :D 

пре 38 минута, Рапсоди рече

Што се тиче Истамбула загледана сам   у будућност и Путина :D 

A za to vreme putin viri pod suknju bugarskoj, ne zna jadan ni gde je srbija na mapi :))

пре 41 минута, Рапсоди рече

Косово чије је ? Отму ти стан, неким правничким заврзламама или преваром

Evo ga... mi velike zrtve... tako jadni, dobri, fini, andjeli jedni na zemlji, svi nas mrze tako nevine mačiće jedne male sto ni mrava ne bi zgazili a kamoli sistemstki diskriminisali albansko stanovnistvo na kosovu decenijama...  :D 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 254
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Teška tema ali prihvatati bilo šta van rezolucije 1244 je ravno izdaji. Ono što je Milošević uradio je takođe izdaja, jer je svojom diplomatijom uradio to što jeste i kasnije kako je kontrolisao

На линку можете прочитати читав интервију. В. КОСТИЋ: Косово није наше, то што пре треба схватити | ИСКРА ISKRA.CO Косово није наше, то треба што пре схват

Прво идеш са калсичном малограђанском лдп-нво причом ми сносимо одговорност за Слобу. Онда ћутиш на питање ко сноси одговорност за овк. Онда износиш неки саркастични став у коме је кривица подједнака

Постоване слике

@cloudking  предвидиво  квотовање . Ништа не умеш да одговориш , сем потпуно бесмисленог шаљивог сарказма. Мајстор си за водвиље . :smeh1:

• Свиђа ми се 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Управо сада, Рапсоди рече

@cloudking  предвидиво  квотовање . Ништа не умеш да одговориш , сем потпуно бесмисленог шаљивог сарказма. Мајстор си за водвиље . :smeh1:

Jok no cu palim motor za ove gluposti... samo na ler sestro :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Управо сада, cloudking рече

Jok no cu palim motor za ove gluposti... samo na ler sestro :)

Ахаааа...црко мотор, немо се вадиш брадр . :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 10 часа, cloudking рече

Ja odavno nisam procitao ovolku gomilu promasenih tema, a promasene metafore mi kazuju da ne razumes stvar na fundamentalnom nivou. Ja jednostavno nemam energiju da adresiram sve sto si napisao. 

Necu ti odgovarati na ovaj post ali se ne slazem gotovo i sa cim...

Ne možeš da čitaš jer bocka, boli te. Normalno. Jer ako zbog Miloševića moramo da gubimo, zašto ne bismo dobili zbog jednog hitlera, Musolinija i Paveliča?!! Mojih Carića je ubijeno oko pedesetoro u Jasenovcu, a moj rodni kraj sa očeve strane još uvek se po meni Carića Brdo. Ko odgovara za ove moje ubijene Cariće? Gde je ovde demokratska i ljudska ravnopravnost - mi da odgovaramo zbog Miloševića a oni tamo da ne odgovaraju zbog hitlera, Musolinija i Paveliča nego još da budu nagrađeni za ove. Ja to neću da nosim! Sa obzirom da Milošević nije nikakv hitler, i ovo je antisrpska propaganda, upućena protiv svih nas. Neka je Milošević bio idiot i ovo, ono, ali jedan hitler sigurno nije bio. Jedina Miloševića prava krivica je bila da nije hteo da se pokori, sve ostalo bila je onda reakcija nastala na to. Ili zašto smo mi Srbi bili "primitivni, varvarski virus koji treba istrebiti iz Evrope", ovo još pre rata u Hrvatskoj u glavnim austrijskim novinama Kronenzeitung na leto 1991? I znaj da u drugim zapadnim državama nisu bolje pisali o nama. Znači, negde je doneta odluka da mi Srbi budemo dežurni krivac za sve, žrtveni jarac koji se kolje za greh svijuh. I mi Srbi to nismo hteli da budemo. I zato su nas kažnjavali, što nismo hteli da budemo krivi za sve, što nismo hteli da budemo žrtveni jarac da bi oni oprali svoju nepravdu. Ili koliko su narodna pobili Amerikanci samo u Iraku 2003? Cifra se kreće od 70.000 do tri miliona civila - ja u ovakim slučajevima obično biram sredinu, dakle milion i po civila na 30 miliona Iraćana. I ovo samo u Iraku. Za Avganistan, Libiju itd. da ne govorimo. Šta je naša krivica sad toliko veća od njihove da mi moramo da nestanemo? Jedino da priznamo pravo jačega - što mi Srbi ali nećemo. Mi Srbi ne bi bili Srbi ako se ne bi branili jačega, bio Turčin, naci, ili danas Emerik. Tebi je smešno? Okej. Smej se samo. Ili šta misliš da ćeš da dobiješ ako od svega bežiš jer u ništa ne veruješ i u sve sumnjaš? Bez vizije čovek nikad ne uspeva. Samo nestane, kao da ga nikad nije bilo.

Kosovo nije srpsko jer je danas Albanaca na Kosovu? Ali Albanci ne staju, oni dalje jurišu na Srbiju. Kada Niš neće da bude srpski jer je Albanaca u Nišu (a znaju Albanci da je Niš ustvari albanski Nisa^^)? Kada Beograd neće da bude srpski jer je Albanaca u Beogradu? Ovo je apsurdno? Pogledaj predratni Skoplje koji je bio toliko srpski grad (i planirana srpska prestonica po srpsko-hrvatskom sporazumu 1939, vidi srpska banovina ili Banovina Srbija) da ni Bugari nisu sumnjali u srpsko Skoplje. A šta je Skoplje danas? A sve zato što su neki Srbi došli i rekli: "Skoplje nije naše, tamo je danas Maćedonaca!" A da ovo nisu rekli, danas bi Skoplje bio glavni grad Srbije. Ali sami smo krivi, jer smo odustali, slušali tamo neke nazovi-filozofe koji bi nam govorili da danas ništa nije naše... (a trebali su možda i drugima da govore i ne samo nama).

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 13 часа, Вилер Текс рече

Ништа од наведеног ( а неке ствари су потпуно ван котекста разговора) не указује да КиМ није наша земља. По твом дефетизму можемо само да скочимо са моста што свакаконике решење.

Ne, nego da se prave deca i da se naseljava Kosovo. Nema druge, verbalni ili fizicki rat ne pomaze. Samo deca i pametna politika. 

A sto se tice K.M Siptar koji je odrastao dole ima vise prava da kaze da je Kosovo njegovo jel je dols rastao i njegovi dedovi su dole, kao i Srbin sa Kosova koji je proteran bez igde icega, ne oni sto su rasprodali imanja.

A Kosovo za nas ima Duhovnu i istorijsku vrednost to je tacno, tako ga mozemo smatrati nasim.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

„Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da im ga damo? Ako je njihovo, zašto nam ga otimaju? A ako već mogu da ga otmu, zašto se toliko ustručavaju?“ 

Matija Bećković

Na Kosovu je pogaženo međunarodno pravo. Sva ta uverenja Albanaca je više pa njima i pripada po meni ne piju vodu, to je kao da neko ko ima 5 dece i sa motkama upadne u kuću nekome ko je samac prebije ga i izbaci napolje i kaže: vidi brate ja imam 5 dece i treba mi tvoj stan da ih smestim. To što je neko brojan ne daje mu pravo da prisvoji nešto što mu ne pripada i da ugrožava drugog.

Tuga je što neke države koje svoja načela zasnivaju tobože na pravednosti i istini, najviše gaze to međunarodno pravo i imaju dvostruke aršine.

• Свиђа ми се 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 23 минута, J_a_n_a рече

Sva ta uverenja Albanaca je više pa njima i pripada po meni ne piju vodu, to je kao da neko ko ima 5 dece i sa motkama upadne u kuću nekome ko je samac prebije ga i izbaci napolje i kaže: vidi brate ja imam 5 dece i treba mi tvoj stan da ih smestim. To što je neko brojan ne daje mu pravo da prisvoji nešto što mu ne pripada i da ugrožava drugog.

I opet, i opet... mi smo fini dobri lepi i dobrodusni domacini a onda su dosli zlikovci s motkama da nam na silu uzmu posed... 

Jel se bas svi informiste na srbin info i obraz.rs?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 26 минута, J_a_n_a рече

„Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da im ga damo? Ako je njihovo, zašto nam ga otimaju? A ako već mogu da ga otmu, zašto se toliko ustručavaju?“ 

Matija Bećković

Na Kosovu je pogaženo međunarodno pravo. Sva ta uverenja Albanaca je više pa njima i pripada po meni ne piju vodu, to je kao da neko ko ima 5 dece i sa motkama upadne u kuću nekome ko je samac prebije ga i izbaci napolje i kaže: vidi brate ja imam 5 dece i treba mi tvoj stan da ih smestim. To što je neko brojan ne daje mu pravo da prisvoji nešto što mu ne pripada i da ugrožava drugog.

Tuga je što neke države koje svoja načela zasnivaju tobože na pravednosti i istini, najviše gaze to međunarodno pravo i imaju dvostruke aršine.

Imam ja tacniju analogiju- kao kad imas zenu koju ne postujes, ne obracas paznju na nju, ne zanima te, ne poklanjas joj paznju ni ljubav, maltretiras je, ponizavas i zlostavljas... a onda se pojavi neki drugi lik koji se zaljubi u nju. I ona se zaljubi u njega i rese da im je lepse kad su zajedno i zena te ostavi.

Ti se TEK TAD setis koliko je  u stvari volis, koliko ti znaci i koliko ne mozes bez nje a ovog tipa mrzis zato sto ubedis sebe da je ON kriv sto je vise nemas...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 11 часа, Dragi рече

Ne možeš da čitaš jer bocka, boli te. Normalno. Jer ako zbog Miloševića moramo da gubimo, zašto ne bismo dobili zbog jednog hitlera, Musolinija i Paveliča?!! Mojih Carića je ubijeno oko pedesetoro u Jasenovcu, a moj rodni kraj sa očeve strane još uvek se po meni Carića Brdo. Ko odgovara za ove moje ubijene Cariće? Gde je ovde demokratska i ljudska ravnopravnost - mi da odgovaramo zbog Miloševića a oni tamo da ne odgovaraju zbog hitlera, Musolinija i Paveliča nego još da budu nagrađeni za ove. Ja to neću da nosim! Sa obzirom da Milošević nije nikakv hitler, i ovo je antisrpska propaganda, upućena protiv svih nas. Neka je Milošević bio idiot i ovo, ono, ali jedan hitler sigurno nije bio. Jedina Miloševića prava krivica je bila da nije hteo da se pokori, sve ostalo bila je onda reakcija nastala na to. Ili zašto smo mi Srbi bili "primitivni, varvarski virus koji treba istrebiti iz Evrope", ovo još pre rata u Hrvatskoj u glavnim austrijskim novinama Kronenzeitung na leto 1991? I znaj da u drugim zapadnim državama nisu bolje pisali o nama. Znači, negde je doneta odluka da mi Srbi budemo dežurni krivac za sve, žrtveni jarac koji se kolje za greh svijuh. I mi Srbi to nismo hteli da budemo. I zato su nas kažnjavali, što nismo hteli da budemo krivi za sve, što nismo hteli da budemo žrtveni jarac da bi oni oprali svoju nepravdu. Ili koliko su narodna pobili Amerikanci samo u Iraku 2003? Cifra se kreće od 70.000 do tri miliona civila - ja u ovakim slučajevima obično biram sredinu, dakle milion i po civila na 30 miliona Iraćana. I ovo samo u Iraku. Za Avganistan, Libiju itd. da ne govorimo. Šta je naša krivica sad toliko veća od njihove da mi moramo da nestanemo? Jedino da priznamo pravo jačega - što mi Srbi ali nećemo. Mi Srbi ne bi bili Srbi ako se ne bi branili jačega, bio Turčin, naci, ili danas Emerik. Tebi je smešno? Okej. Smej se samo. Ili šta misliš da ćeš da dobiješ ako od svega bežiš jer u ništa ne veruješ i u sve sumnjaš? Bez vizije čovek nikad ne uspeva. Samo nestane, kao da ga nikad nije bilo.

Kosovo nije srpsko jer je danas Albanaca na Kosovu? Ali Albanci ne staju, oni dalje jurišu na Srbiju. Kada Niš neće da bude srpski jer je Albanaca u Nišu (a znaju Albanci da je Niš ustvari albanski Nisa^^)? Kada Beograd neće da bude srpski jer je Albanaca u Beogradu? Ovo je apsurdno? Pogledaj predratni Skoplje koji je bio toliko srpski grad (i planirana srpska prestonica po srpsko-hrvatskom sporazumu 1939, vidi srpska banovina ili Banovina Srbija) da ni Bugari nisu sumnjali u srpsko Skoplje. A šta je Skoplje danas? A sve zato što su neki Srbi došli i rekli: "Skoplje nije naše, tamo je danas Maćedonaca!" A da ovo nisu rekli, danas bi Skoplje bio glavni grad Srbije. Ali sami smo krivi, jer smo odustali, slušali tamo neke nazovi-filozofe koji bi nam govorili da danas ništa nije naše... (a trebali su možda i drugima da govore i ne samo nama).

Ti zivis  u nekoj cudnoj dimenziji koja ne postoji u realnosti tako da se  i ne osecam pozvanim da komentarisem tvoje postove jer osecam da prvo treba da naucim celu tu mitologiju da bih uopste mogao da pocnem da pretpostavljam na koju foru radi tvoj mozak...

Smatram da ljudi poput tebe treba da nose neku karkaterisrticnu odecu kako bi se lakse prepoznavali u javnosti da ljudi mogu da vas efikasno izbegavaju i prelaze ulicu kad vas vide.

A sto se samog komentara tice- ti ne zelis pravdu nego osudu, i ne nudis mir nego osvetu.

...izem te hriscanina...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 19 минута, cloudking рече

Imam ja tacniju analogiju- kao kad imas zenu koju ne postujes, ne obracas paznju na nju, ne zanima te, ne poklanjas joj paznju ni ljubav, maltretiras je, ponizavas i zlostavljas... a onda se pojavi neki drugi lik koji se zaljubi u nju. I ona se zaljubi u njega i rese da im je lepse kad su zajedno i zena te ostavi.

Ti se TEK TAD setis koliko je  u stvari volis, koliko ti znaci i koliko ne mozes bez nje a ovog tipa mrzis zato sto ubedis sebe da je ON kriv sto je vise nemas...

Jok,..... analogija je po braku, ne mora da bude bas toliko ljubavi, ali moze da ide kod drugog, ali onda sve iz braka pripada nama.....

....ili moze na silu da je neko uzme, ali brak i dalje ostaje..... i zena nas i dalje voli,.... i to je vise real analogija....

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 5 минута, Bokisd рече

...ili moze na silu da je neko uzme, ali brak i dalje ostaje..... i zena nas i dalje voli,.... i to je vise real analogija....

Zena prodala sve vase stare fotografije i zajednicke stvari, a ti se  i dalje tripujes da ste u braku i odbijas SVAKU odgovornost da si i sam doprineo tome da te ona napusti... ovo zapravo odlicno ocrtava odnos izmedju srbije i kosova :D 

Fala Boki! :) 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Пре сат времена, J_a_n_a рече

Matija Bećković

Još više što smo mi Srbi stvorili Kosovo i Metohiju. Kosovo nije albanska tvorevina. Nismo mi "okupirali" Kosovo nego mi smo stvorili Kosovo! Mi smo ustanovili autonomnu pokrajinu da "pomirimo" Srbe i Albance odnosno Albance sa Srbijom. A 1945 mogli smo lagano da ih oteramo kao naci-saveznike, bilo ih je taman ni 500.000 na Kosovu. I niko se tad ne bi bunio. Mogli smo da rešimo za sva vremena. Ali nismo. Nego im još dajemo autonomiju. I decenijama su bolje živeli kod nas nego u samoj Albaniji. I dan danas dolaze u Srbiju, da rade, da žive, da otvaraju svoja preduzeća itd.

Da oteramo 500.000 Albanaca onomad 1945? Buaa! Zato su oni oterali 200.000 Srba samo 1999. godine. Znam, 500.000 je više od 200.000, ali nama naše prirodno samoodržavanje ne meri u takvim brojevima. Kao što ni albansko samoodržavanje ne pita čije je Kosovo nego jednostavno uzima.

Mi Srbi gajimo taj neki autošovinizam iz osećaja jednog istorijskog neuspeha, pa mrzimo sami sebe. Ali zašto nismo uspeli? Gde nismo uspeli? Pod Turcima bili smo manje više jedini koji smo se sve vreme borili protiv Turaka da smo najzad u 19. veku povukli i ostale narode da se oslobode Turaka; bez nas Srba danas ne bi bilo Bugara, Hrvata, Rumuna, Albanaca a možda ni Grka. Zar ovo nije uspeh? I u 20. veku stvorili smo dve, ustvari tri Jugoslavije (dve velike i jednu malu), i Jugoslavija jeste jedna idealna (idealizovana) Srbija. Zar ovo nije uspeh? I stvorili smo onaj globalni Pokret nesvrstanih, možda sad ne jedan sjajan pokret (nama najzad nije ništa doneo), ali treba i to uspeti... Ipak smo imali toliki uticaj da smo onomad 1972 pomirili Amerikance i Kineze, sa kojim počinje moderni kineski put i ekonomsko čudo. I na kraju su opet odlučili da razbiju Jugoslaviju! Dok je SSSR oslabila da nije mogla da pomogne. Jer to beše politika druge Jugoslavije: Između zapada i istoka, ono "svetosavsko" zapad istoku i istok zapadu, i ako udari zapad onda istoku, ako udari istok onda zapadu. Ovo je radila isto i jedna Indija, primera radi. Naš recept. Samo onda je komunizam propao i time i tadašnji istok, i ostao je samo zapad, a mi nismo imali kud. Mi smo jedino mali narod koji je mnogo uspevao, a vala mnogo se i žrtvovao. Možda je odatle naš autošovinizam, što smo se toliko žrtvovali da je ljudima dojadilo?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 минут, cloudking рече

Zena prodala sve vase stare fotografije i zajednicke stvari, a ti se  i dalje tripujes da ste u braku i odbijas SVAKU odgovornost da si i sam doprineo tome da te ona napusti... ovo zapravo odlicno ocrtava odnos izmedju srbije i kosova :D 

Fala Boki! :) 

A, kako smo je zapustili, kada je imala sve sto je htela i opet nije bila zadovoljna?

I, onda je htela nesto vise sto joj niko u nekom drugom regularnom braku ne bi dao (recimo primer braka oko Folklandskih ostrva) i onda je jos pozvala u pomoc i drugog da joj pomogne da nadje drugog muza i drugi brak.

Moze, ali onda ono sto je imala u prvom braku sa nama, ostaje nama, i onda neka trazi tamo u drugom braku sta oce, ne moze vise u ovom nasem braku da trazi neke privilegije, jer je kriva za raskid braka na silu.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

@Dragi

Tolike gluposti pises da cinjenica da ljude vise zanimaju ovakvi emotvni izlivi nego istorijske cinjenice, paradoksalno otkrivaju i najvecu slabost naseg naroda... isfrustriranost kompleksom vise vrednosti.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Због временских непогода које су захватиле цео регион, али и просторе Косова и Метохије, дошло је до изливања река, потока и подзмених вода, при чему је дошло до формирања бујичног вала који је погодио велики део опшина у којима Срби чине већински део становништва. Причињена је огромна материјална штета при чему је дошло до озбиљних оштећења на стамбеним и помоћним објектима, као и на пољопривредним површинама.

Свештеници Епархије рашко-призренске стално шаљу своје извештаје у Епархију и вести су забрињавајуће. У Прилужју, општина Вучитрн, излила се река Ситница и поплавила 50 домаћинстава. Вода је поплавила дворишта и помоћне зграде, посебно штале па је стока привремено измештена. Вода је оштетила сточну храну и огрев (угаљ и воду) тако да је штета јако велика посебно у овим зимским месецима. У српским селима на простору општине Лепосавић које су уз реку Ибар надошла вода је поплавила само њиве. Мост који повезује села Дрен и Горњи Књин је урушен 12. јануара. У селу Грабовац код Звечана од воде су уништена три пластеника народних кухиња наше Епархије, док је у Прековцу (општина Ново Брдо) поплава је уништила тону кромпира и сва обрадива земља народних кухиња је под водом. Села централног Косова су такође погођена поплавама које су изазвале велику материјалну штету: Лапљем селу 14 домова, у Добротину 7, у Лепини 17 у Ливађу 4 у Бадовцу 3, у Преоцу 3, у Угљару 18, у Радеву 6, у Сушици 4, у Скуланеву 39, Доњој Гуштерици 30, Горњој Гуштерици 15 и Сувом долу 1 дом.
      У овој ситуацији веома је важно обезбедити средства да се штета на стамбеним објектима што пре санира, како би људи могли нормално да живе у кућама, али да се обезбеди довољно огревног материјала и сточне хране за стоку како би могла да преживи зиму. Реч је већином о домаћинствима скромних или врло малих примања и могућности помоћи на терену су ограничене.
      Зато у овим тешким тренуцима када под ниским температурама и снегом који наставља да пада, искрено се надамо да ће људи добре воље показати братску солидарност и помоћи најугроженијима. Поред канцеларије за Косово и Метохију, и поједаничних невладиних организација које су почеле са радом на помоћи,  Епархија рашко-призренска апелује на све који се још нису укључили да помогну.
      Уплате се могу извршити на жиро рачун Епархије: 205-62330-17
      На име: Помоћ угроженима од поплава на простору КиМ.  
      Молимо се Господу да свима онима који помогну нашем угроженом народу, Господ за њихово добро, добром узврати.

Извор: Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Архимандрит Сава (Јањић), игуман манастира Високи Дечани у јужној српској покрајини, Косову и Метохији, у тексту објављеном на свом Фејсбук профилу каже да је “очување Косова и Метохије, нашег народа и светиња аманет који су нам оставили наши преци, а посебно блаженопочивши патријарси Павле и Иринеј. Не прихватање одрицања од ових светолазаревских простора, наших светиња и народа јединствен је став свих епископа СПЦ. Ту никада није било ни најмање разлике и СПЦ је на три последња Сабора јасно изнела свој став о КиМ, o признању, подели итд”, каже игуман дечански и наставља:

“Овај став не произилази из политичких мотива већ из нашег духовног и народног етоса, и не значи позив на рат или мржњу јер довољно је овде и земље и неба и воде за све људе добре воље. Уосталом, Црква је осуђивала насиље 1998-1999. на КиМ са свих страна, посебно злочине против цивила и континуирано је подржавала дијалог са косовским Албанцима и међународним представницима, борбу за основна права и слободе свих грађана, као темељ за свако помирење и заједнички живот.
      Али, наша Црква је јединствена у ставу да би политичко одрицање од КиМ као дела Србије, у било којој варијанти, водило нестанку нашег народа и наших светиња и да би свако ко би на то пристао, понео претешко историјско и морално бреме и срамни жиг издаје. Овај став СПЦ је познат и политичким представницима у Србији и целом региону, као и целом нашем српском народу, који огромном већином стоји иза њега.
      Они који мисле да међу српским епископима, свештенством, монаштвом и верницима постоје и најмања разилажења око овог питања дубоко се варају. Око Косова и Метохије смо јединствени једнако као око учења у Богу и највећим тајнама наше Цркве, јер Косово представља видљиви израз нашег народног завета Христу и без нашег народа и светиња на овом простору, посебно, уз не дао Бог нашу сагласност или срамно ћутање, изгубили бисмо заувек светосавски идентитет, који је наша Црква вековима чувала и који нас чини оним што јесмо”.

Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • Од Поуке.орг - инфо,
      У организацији Црквене општине суботичке, и ове године, по већ устаљеној пракси, организована је акција прикупљања пакетићâ за децу са Косова и Метохије, а поводом предстојећег празника Христовог Рождества. Предвођени својим свештенством, у акцији су учествовали верници из Суботице, који су својим даровима пружили  допринос овој добротоворној акцији, као гест помоћи деци са Косова и Метохије.

Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Поуке.орг - инфо,
      На празник Светог деспота Стефана Лазаревића, 1. Августа 2020. Лета Господњег уснуо је у Господу академик Димитрије Стефановић (1929-2020), човек који је целога живота са пуно љубави и жртве служио Цркви и своме народу.    Новопрестављени академик Димитрије Стефановић је рођен у Панчеву 25. новембра 1929. Дипломирао је на Филозофском факултету у Београду, на Одсеку за германистику (енглески и немачки) 1955, а на Музичкој академији у Београду на Одсеку за музикологију, 1956. У Оксфорду је на Линколн колеџу магистрирао и докторирао. У Музиколошком институту САНУ прошао је кроз све степене научних звања. Директор Института био је од 1979. до 2001. За дописног члана САНУ изабран је 1976, а за редовног 1985. За дописног члана Југославенске академије знаности и умјетности у Загребу био је изабран 1986, a за дописног чланa Словенске академије знаности и уметности у Љубљани 1987. Стални је члан сарадник Матице српске у Новом Саду (1987), а секретар је Одељења за сценске уметности и музику од 1991. Члан је Управног одбора Матице српске.   Свој научноистраживачки рад усмерио је првенствено на проучавање православне црквене музике, византијске и старе словенске. Кроз резултате ових истраживања датум почетка записивања старе српске музике померен је на почетак XV века. Музиколошка истраживања је увек везивао и за живу музичку праксу, како извођењем и јавним представљањем откривених напева из прошлости, тако и снимањем и проучавањем још увек живе српске црквене појачке традиције. Уз многобројне студије на српском, енглеском, немачком, француском и руском језику, приредио је три књиге нотних записа традиционалног српског карловачког појања Бранка Цвејића. Уредио је низ зборника и монографија.   Као предавач гостовао је на многим универзитетима у земљи, Европи и Америци, учествовао је на многобројним међународним конгресима и научним скуповима. Одржао је и велики број предавања о православној и посебно српској црквеној музици на двадесет Југословенско-немачких хорских недеља, десет Духовних академија у манастиру Студеница, као и на 20 Хорских недеља „Корнелију у част”.    Хорским дириговањем бавио се од студентских дана, прво као асистент диригента београдског Академског хора „Бранко Крсмановић”, а потом као диригент хора „Београдски мадригалисти”.   Студијски хор Музиколошког института САНУ основао је 1969. Са овим хором, први пут изводи тек откривене записе старе српске музике, код нас непознате, бугарске, руске, грегоријанске и глагољашке црквене напеве, и најзад православну хорску музику XIX и XX века. Са хором је гостовао у земљи, већини европских земаља и у многобројним градовима бивше Југославије.   Снимио је неколико грамофонских плоча, касета и телевизијских емисија. Хор Панчевачког српског црквеног певачког друштва води од 1962. Предано је учествовао у обнови манастира Велика Ремета, где је са сарадницима припремио изложбу Стара српска музика.    Иако ван просветних институција, небројене сате посветио је млађим колегама и студентима, увек спреман да помогне и подстакне на учење и истраживачки рад. 
      View full Странице
  • Креирај ново...