Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

w.a.mozart

Rečnik pravoslavnog slenga....

Оцени ову тему

Recommended Posts

о последњим временима... - маст хев сваког ко би да се буса у груди како је велики православац. Само што мало збуњује јер последња времена долазе већ 50+ година, а насумично узета дела никако не казују како м ида се понашамо док последња времена (напокон?) не дођу...Поред тога што је урнебесно читати овакву литературу, прилично је безобразно од свих великих дела стараца-подвижника умножавати у недоглед оваква њихова дела ("Не бојте се, ја победих свет" ?!)

О последњим временима...-старац Јулијан

О последњим временима...-старац Клеопа

О последњим временима...-старац Тадеј

О последњим временима...-мати Исидора

О последњим временима...-мати Харитина

О последњим временима...-старац грешни Милоје

О последњим временима...-старац "Истина је само једна..."

О последњим временима...-старац Томислав

О последњим временима...-старац Велимир

Максим Исповедник - Један чика на кога се позивају сви,али који су очигледно читали само парне стране његових књига,прескочивши непарне у којима самог себе побија....х)))

Апостол Павле - Када дође Велики пост,често помињан лик из Новог Завета,који каже да су дела вере битнија од дела закона.Велики адут за студенте који би малко себи олакшали предстојећи им подвиг...х))))))

Zombi vernik...

Tip vernika koji je veoma rasprostranjen u nas.Uglavnom ih karakterišu odredjeni poremećaji koji se tiču gubitka veze sa realnošću i antipodnost zdravoj duhovnosti.Ipak,glavna karakteristika im je ta što Bogu prilaze sa uslovima... Još ih zovu i -ja tebi ti meni- vernici.Tamo gde vi vidite Hrista-oni vide šansu... Redovno zbunjuju ljude po hramovima a karakteriše ih i preterana otvorenost.Za sebe kažu-ja imam talenat...

Прости/помјани - фраза често коришћена на сајбер небу од стране крипто-православаца артемијевског курса; као и много штошта код поменутих, ове речи су далеко другачијег значења, и у преводу би значиле "Јеб**@!%(!% и семе и племе и @!@#$!#%^"

Расправа на фејсбуку:

Х: ZIVEO NAS VLADIKA JOS ILJADU GODINA NA MNOGAJA LJETA PROSVECENI VLADIKO ARTEMIJO POZZDRAV OD KRMIVOJA IZ DIZELDORFA, NJEMACKA

Y: Али господине, он није више владика, и чини ми се да се каже "преосвећени"

X: ALO BRE JER SI TI TO MOZDA OD PAPE DOBIJO PARE DA TAKO PRICAS IL SI MOZDA USTASA?!!111

ИСТИНА ЈЕ САМО ЈЕДНА: Х, знамо за све шта си причао о нашем Владици!!! Прости и помјани! Крмивоје, не обазири се на њега, Синод га финансира; Него јел смо ти јавили за наш жиро-рачун у Љуљацима, гласи 001135***

Y: Ко је бре плаћен човече, шта причаш?!

Z: Znamo bresv i da si ti dobijo pare od ovih Irineja da blatiš našeg Avu, uostalom men se čini da si ti ustaša reko mi neko, da je Veličković hrvatsko prezime! Prosti i pomeni u molitvama! U Ljuljacima je divno, a i doživela sam čudo!

ИСТИНА ЈЕ САМО ЈЕДНА: Тако је! Него јел смо вам јавили за наш жиро-рачун у Љуљацима, гласи 001135***

Српско предање и традиција поста-

Нашироко позната чињеница да смо сви имали прадеду који је у аманет потомству оставио живо сведочанство да је ухватио попа како мрси у време поста (обично се тукла сланиница са све белим луком) и од тада је престао да пости, осим два дана у години Велики Петак и Бадњи дан. Попа је обично радио чревоугодније баш у једном од ова два дана.

link=topic=8606.msg289365#msg289365 date=1290026164]

Pravoslavni SF... (science-fiction)

Vreme- vodice

Mesto- prosečan dom

Sveštenik- U redu je,ne treba ništa da plaćate. Besplatno dobismo-besplatno i dajemo.

metanija woman-жена која целу Литургију, на сваки возглас, при осењивању крстом дотиче земљу и чини рендом метаније. У неким деловима Литургије више минута је у ставу полусклек/склек, некад и чучи, неретко дуби на глави. Прекорно гледа друге што не опонашају њену ритмичку сеансу. Дубоко дирнута Светом службом, читањем апостола и јеванђелском беседом...ипак се не причести.

link=topic=8606.msg343827#msg343827 date=1295122220]

Etnofiletizam - prastari običaj kod Srba (pre svega ženske srpske čeljadi) da svoje rodjake i najuže članove porodice u presudnim životnim trenucima seckaju na filete dajući pri tom sebi božanske atribute.

fileti%20lososa.jpg

Juče sam pao onaj ispit... -Rekla sam ti,uči...uči ako oćeš da budeš čovek a ti jok.Kad god me nisi poslušao,pogrešio si...

NAKON 5 GODINA

Ana je sa decom otišla kod svojih... -Ako je... govorila sam,ne ženi se na brzinu,pusti da se raspitam za rodbinu... A ti ,jok... njena majka te ubedila da prespavaš kod njih za Novu godinu,... mnogo si mi ti naivan. Kad god me nisi poslušao - pogrešio si...

NAKON 30 GODINA...

Kevo,kako ćeš sad sama... kad je ćale otišo... - Nije trebalo da ide na taj put,znala sam.Kad god me nije poslušao,pogrešio je. O,Bože... zašto me baci medju nesposobne... pa sve moram sama da sredjujem....  

"Грешни":

Врста звања код појединих православаца. Временом је изгубило своје првобитно значење стања у којем је човек свестан своје несавршености и осећа потребу за покајањем. Данас, звање "грешни" представља представља врсту лиценце, која између осталог омогућава озбиљно бављење богословљем, што је једна велика НОВОТАРИЈА.

Титула је обично намењена мирјанима.

Хијерархијски гледано, звање "грешни" је изнад звања "патријарх Српски", а једнаког је ранга са "Васељенски патријарх" с којим се истовремено помиње у диптиху. Мада постоје народни каноничари који тврде да "грешни" ипак има последњу реч у разговору са Васељенским патријархом

Звање се обично додељује уз лично име мирјанина. Нпр. Грешни Драгоје*, Грешни Станоје, Грешни Милоје, Грешни Радоје, Грешни Вукоје, Грешни Лепоје, Грешни Средоје, Грешни Хрвоје, и сл..

Још увек није довољно истражено ко додељује звање, како се оно преноси, који су односи части и првенства међу "грешнима", али има индиција да заједница "грешних" у Србији има свог незваничног поглавара. Да, и он има браду!

Иначе званичну евиденцију "грешних" води и ажурира сајт који се бави "борбом за веру"...

Тренутно је на сајту само један "грешни", али се број кандидата повећава рапидном брзином. Они тренутно проводе своје искушеничко време у звањима "један од Лазаревих", "н.н.", "раб" "нисам-богослов-ал'-све-ћу-да-ве-научим-богословљу"..

*Ауторска права на имена без звања "ГРЕШНИ" задржава "БС Груп"

http://www.youtube.com/watch?v=ndTO4rZ-Gcc

ваљачи/неваљачи - групација која учествује у Литургији а да притом има магијски и окултни приступ Цркви и Светим Тајнама. Њух су изоштрили до те мере да на 20м могу да прокљуве да ли унутар богомоље неко уради нешто што "не ваља", када дозује до вас, укоре вас, и врате се на своје осматралиште. Најорганизованији су у селима и приградским црквама. Њихова хијерархија је живописна, од симпатичних бакута са црвеним кончићима око руку/свећи (да се "ваља" ући у олтар, и око кадионице би га најрадије привезале) до застрашујућих примера псеудоврачара обучених у побожну Христову овчицу.

Примери: *

-Улази човек у богомољу пред почетак Литургије; чини поклон пред централном иконом, љуби икону, крст и остави 10дин...креће да стане на своје место, када чује тихо "кс!кс!". Окреће се, бакута га стреља погледом и дозива к себи. По дифолту, вади личну карту, возачку и саобраћајну, када му она каже "Када се поклониш пред иконом, прво се целива КРСТ па ИКОНА, ВАЉА СЕ! Немо' да мењаш устројство!" Човек се враћа, видно збуњен...

-Литургија на Усековање главе св. Јована Крститеља; пошто се света служба завршила, људи седе, агапишу, чаврљају и пијуцкају кафу. Из парохијског дома излази бакута са кутијом кекса, прилази свакоме, нешто проговара и даје по кексић. (сцена неодољиво подсећа из Попајеве анимације Аладина "Нове лампе за старееее...") Прилази људима, и каже "Узмите!"; они гледају помало збуњено док она звецка кутијицом wellness-а "Узмите аман! Кекс за мог покојног сина, на Усековање се ваља узети за покојне!" Људи у неверици жваћу велнес за покојника, размишљајући да ли је ситуација трагичнија или комичнија...

-Човек улази у цркву пред Литургију; у исто време излази жена да запали свеће (које се пале поред цркве). Џентлменски, он њу пушта да изађе прва; на шта почиње ценкање као преко минског поља. Жена излази црвена у лицу и увређена, док човек унезверено гледа у своје руке, размишљајући да ли постоји нека трећа којом је жени лупио шамар, па се овако узјогунила...утом му прилази друга женица и каже му "Бре, човече, па увек се прво улази него излази из цркве и прво мушкарац треба пре жене! Не ваља се бре другачије, ће те после баксуз тера, ђаво ту уплете прсте..."

(НАПОМЕНА: Сцене са људима који носе канистере за богојављенску водицу, пешкире и чакшире за под мироточиву икону и цвеће, траву, кактусе који се стављају на најбесмисленија и најбаналнија места у храму не дају се описати. То једноставно треба видети.

* су истинити

еклисиолошко-литургијска символика свечара - свако од нас зна да на свеце које велики број Срба обележавају у цркву иду свечари да "кољу" колаче. Будући да је то то једини пут у календарској години када оду на излет у цркву (сем ако улети неко крштење или са'рана), реченица " к'о свечар у храму" идеална је формулација изреке "као слон у стакларској радњи". Шушкање, паљење свећа на колач, гласан разговор, тј. непознавање одређеног бонтона уме да буде колико забавно толико и иритантно. Али они се на томе не задржавају.

Када се успавају ('беш га, биле курсаџије до пола 2 ујутру) и закасне на клање колача пред Свету Литургију, приморани су да одслушају сат и по певања, и долазе до нових закључака и сазнања. Због њихове дијалектике и Аристотел се придиже из гроба не би ли написао други део Топике, а о појединим литургијским заврзламама подучили би и Фундулиса, Флоровског и Тасу, да су им ближе роднога села. Силогистичка препричавања комшилуку су ванредно генијална:

-Изворинка, 'си чула да је поп Рашо жвакетао жваку на са'рану јеееботе! (свештеник је узео кашичицу жита, и морао је да га сажваће)

Са страхом Божијим, вером, надом и љубављу, приступите... - Је ли мали, јел то поп зове да сипа вино и пресече колач, па да кренем кући, стојим већ сат времена, болу ме ноге а и морам чварци да покупим...

(чреда старијег свештеника, непосредно пред причешће његов млађи колега држи беседу о Јеванђељу које се читало)  -Раде, видели ти ово, попа мрзело да служи и чита, па дадну овом малом да заврши! Стварно. чуо ја, каже му "Ај ти заврши, мене мрзи!"

(пред "Свјат, свјат" чита се Евхаристијска молитва, када свештеник звездицом додирује кракове дискоса и изговара "Победничку песму (цин-цин) појући (цин-цин) кличући (цин-цин) узвикујући и говорећи...")

-'еботе, Срејо дедер погледи јел то поп сече плећку унутра па чангрља?!?!

link=topic=8606.msg242860#msg242860 date=1285189778]

Krevet... objekat izmedju vas i liturgije. Onaj što vas stegne i rukama i nogama i ne pusta ni za živu glavu a kvalitet dušeka direktno je proporcionalan jačini stiskanja. Nedeljom i praznikom radi honorarno kao sluga nečastivog dok je ostalih dana multifunkcionalan u pravom smislu te reči...

Поклон за славу-

Обично је неко вино које смо и ми добили као славски поклон спакован у кеси са натписом "срећна слава домаћине". Домаћин или домаћица углавном коментаришу: "Јој, нисте требали толико да се трошите", а заправо значи "Ала си се претрг'о, боље да ми ниси ништа доносио него ово никакво вино. Сада и ја морам да га некоме дам".

И тако то вино кружи неколико година по славама, док опет не дође код тебе.

srecnaslavawinebag.jpg

link=topic=8606.msg244009#msg244009 date=1285345489]

Sveti Forumije Ispovednik... - korisnik na pravoslavnom forumu koji, šta god da napiše, pre svega brani sveto Pravoslavlje, koristi reč srBski u svakoj prilici i oblike glagola sa TE na kraju piše odvojeno. Omiljene fraze su mu- Videće te vi ..... a neke od najčešćih reči koje koristi u svom skromnom ali malicioznom vokabularu su... farisej, ava Justin, jeres, svejeres,ekumenizam i otac Joil...

Stara je tradicija da ovakav član ima dužnost da nama ostalima poruči istinu i saspe nam je u lice,koliko god ona gorka bila.Smatra da su savremeni pravoslavci mlaki i nemaju stav jer koketuju sa svima... Ostalo je van njegove moći... što mu posebno teško pada.Izvesnu utehu mu pruža saznanje da će ipak Bog da satre nevernike... Ostatak foruma jedva čeka da napravi grešku u koracima i ode na klupu na.... recimo 7 dana....

link=topic=8606.msg244386#msg244386 date=1285399593]

Smajli... - kaže se za ljude koji vam se uvek nasmeju dok se rukujete u crkvi. Posebno su upečatljivi u trenutku kad im pružate ruku,dok slažu facu.Postoje iskreni smajliji i smajliji po potrebi. Neki od njih, nakon što vam protresu ruku, pitaju za zdravlje porodice i novosti iz vašeg života,naravno-iz kurtoazije. Ipak,najčešće fraze prilikom rukovanja i osmeha su- nazdravlje služba Božija i nazdravlje  i spasenje... Zajedničko im je što im obično ne znate ime.

primer

-E,eno ga onaj smajli od prošle nedelje... budi cool,mislim da neće da davi...

- Pomaže Bog brate (osmeh) Na zdravlje služba Božija... kako su kod kuće...

- Pa dobro,hvala Bogu... Kako kod tebe...

- Eto... mučimo se...

link=topic=8606.msg244545#msg244545 date=1285413760]

Solista...

Naziv za vernika koji obično stoji u prvim redovima na službi,zaklanja pogled većini i ne libi se da nakon nekih odgovaranja,naglas doda još neka,samostalno... npr. Presveta Bogorodice,spasi naaaaaaaaaaaaas... Ovo se radi vrlo glasno i obično sa svećom u ruci... zbog vizuelnog efekta.

Ovakva vrsta solo nastupa u literaturi je poznata kao - solo za ovcu- . Budući da smo svi mi ovce dobrog pastira Hrista,naziv je opravdan.

primer

Je l znaš Dragana....

Jok... koji je taj...

Ma znaš ga sigurno... solista... uvek stoji napred...

Ahaaaaaaa... onaj što forsira solo za ovcu na svakoj službi,tako kaži... znam ga... živi pored mog kumašita... pa šta s njim...

Сатанизам у музици - претеча Гранда.

Тенкићи - баке висине максимум 155 цм, које разгрћу гужву к'о да су "маме на Хулка" и притом успеју да са само 2 руке носе букете цвећа, торбу за пијац и свеће. Обично крећу у свој поход баш у време кад се чита Јеванђеље.

Обавезно се мувају баш око мене, нисам још открио зашто.

link=topic=8606.msg246428#msg246428 date=1285576343]

Podela tipova pravoslavnih vernika po Pijažeu...

Veoma kompleksna i sumnjiva podela koja za cilj ima da različite pristupe veri i Crkvi kod vernika ukalupi u racionalan sistem. Još je zovu i sf (science-fiction) podela jer pokušava da objasni neobjašnjivo a neki je zovu (podelu) i nemoguća misija.

Dakle,evo nekih od tipova ili profila vernika iz dotične podele...

Zadušna baba tip... Ne mora obavezno da bude baba,može da bude i mladja žena a ne retko i muško čeljade.Karakteriše ih to što se razumeju u sve što se tiče daća,zadušnica i treba... od menija do nastupa. Nije ih sramota da od svega probaju, ponašaju se opušteno i drugima govore-uzmi,uzmi...valja se... Njima je parastos ili sahrana ono što je nekima liturgija,Bože me prosti. Inače,na liturgiju dolaze -za svaki slučaj- i nikad ne ostaju duže od 5 minuta jer ovi drugi napolju bez njih ne umeju ni da- puste gas-.

Profi narikača tip... ovo je po želji sestre oljke... Bog je blagoslovio za podsećanje... Profi narikača je obično žena,redje muškarac u ranim šezdesetim godinama. To je tip vernika za koji se osnovano sumnja da ne pripada dotičnoj grupaciji ali ga nekako uvek pomenu kao takvog. Te bakice i dekice plaču na grobovima po potrebi,za skromnu nadoknadu u evrima ili eurokremu.Ako je baš neko siromašan,prihvataju i krem bananice.Njihov performans počinje rano ujutru,dolaze na groblje i teatralno skidaju svoj pleten jelek i kreću... redjaju sve što se da izredjati iz života pokojnika... pojedine stvari ne znaju ni najbliži. Vrhunac njihovog nastupa predstavlja momenat u kome,dok vrište i zapomažu odjednom,potpuno promene,do tada tužan izraz lica,i pitaju domaćicu -Staviste li pasulj... ?(u nekim krajevima-Turiste li pasulj...?)

Crveno slovo tip... Ovaj tip vernika je veoma zanimljiv... za psihijatre i andragoge. Karekteriše ih posvećenost crkvenim praznicima i raznim datumima tako da po tome rezonuju i donose egzistencijalne zaključke. Ako su pri tom još i rodjeni na crveno slovo, to je direktan znak od Boga da su zaista veliki vernici i pobožni derani. U njihovim ladicama i prepincima možete naći širok spektar literature, od -skandala- i -pink revije- pa do -vročeg kaja- slovenačkog,enigmatskog lista za omladinu iz devedesetih. Ipak,njihovo sveto pismo je vrlo često -treće oko- koje obožavaju da nose pod miškom. Inače,mimo crkvenih praznika i crvenih slova- ne ispoljavaju interesovanje za bilo šta drugo.Često posećuju i babe vračare što smatraju privilegijom odabranih,razbacuju se kokošijim nogama i rade sklekove na mesečini.Zbog ovakvih ljudi postoji predlog da treba Sveto pismo štampati u posebnom izdanju, crvenim slovima.

primer

-Auuuuu, ja počeo da peglam a danas crveno slovo... kako nisam video...

- Brate, ne samo da je crveno slovo nego je na današnji dan sveti Makarije prvi put probao sladoled....

- Kuku,kuku... isključuj sklopku... daj mi čekić da polomim šteker...

Razigranko tip...

Ovoj kasti pripadaju i vernici i sveštenici.Veoma pozitivno deluju na svoju okolinu zato što se,generalno uzevši,ponašaju normalno.Nisu neki teolozi,ne pričaju o mitarstvima... uglavnom ljude pitaju za zdravlje i ostale tekuće dogodovštine. Uglavnom negde žure tako da se ne zadržavaju na istom mestu više od 5-10 minuta. Inače,retko preduzimaju konkretne akcije iako stalno o njima pričaju. U slučaju da ipak odrade neku akciju, obavezno zovu televiziju.

Udavača tip... ili  Ko... zar ja tip....

Prosečna ženska osoba koja ide u crkvu a nije udata,Pri tom,biološki čas kuca tika-taka i ona zna da je,pored toga što je vernica, ipak i ljudsko biće. Pokušava da taktikom -ćuti i gledaj- izvrši prirodnu selekciju normalnog muškog sveta u crkvi. Ali avaj,izbor je veoma ograničen, za nju. Iza nje obično stoji figura -velike majke- koja joj deli savete za sve u životu.Ti saveti su veoma složen sistem jednačina, varijabli i nepoznatih ali se uglavnom svode na rečenicu - svi su oni isti,samo im je jedno u glavi-.

Ginem,ginem,da ti skinem... pravoslavni sadržaj sa interneta tip...

Vernici koji muvaju privlačne ženske koje su nove u crkvi nudeći usluge downloada pravoslavnog sadržaja sa neta-za simboličnu proviziju. Obično se busaju u grudi kako su Bogovi za elektrotehniku i kompjutere i nude download emisija agape,svetu zemlju, čuda iz manastira Ostrog i razne besede staraca...Inače, ovo je muški pandan udavačama.Zovu ih još i paćenici,jer se pate kad nemaju internet konekciju.

Podozrivi krajputaš...

ili u narodu- parna lokomotiva. Vernici koji nisu ni svesni da kade djavolu,kako kažu neki savremeni oci i učitelji crkve. To su oni koji odmah nakon zaamvone molitve,munjevitom brzinom zgrabe naforu i u dva koraka napuste hram... oni se pričešćuju van hrama.To se odvija na sledeći način.... Vade cigare,pripaljuju jednu i ispustaju uzdah olakšanja.... Inače,obično su cool, jelte... čim javno puše u crkvi znači da se ne prenemažu ali uvek imaju onaj momenat koji im kaže-Ko zna šta sad ovi oko tebe misle... pušiš tu u crkvenom dvorištu.... Inače,neki od njih imaju fin smisao za humor.Tako postoji predanje da je jedan od tih slobodnih pušača,kad je kupovao cigarete,nakon što je dobio od prodavačice paklu na kojoj piše- pušenje izaziva impotenciju,rekao...Daj mi neku gde piše ono za rak pluća...

Skituljko...

Svaka crkva ih ima.To su vernici koji su obišli sve žive i mrtve manastire i barataju imenima monaha i vladika kao svako od nas svojim daljinskim upravljačima.Šta god da počnete da pričate,skituljko će da vas prekine u pola rečenice... AAAAA,znam...to je kod oca Joila bilo... bio sam tamo baš tog dana.... ili-Da,da...sećam se .... to je bilo pre 2 godine kod oca Save u Studenici... čovek je bio djavoiman i gadjao je sve oko sebe glavicama crnog luka... ili-Jao,jeste...sećam se... to je ono piće što smo cirkali dok je Gospod držao besedu na gori...

Frojdov unuk...

1.tip vernika koji šta god da kažete a i da ćutite,zna o čemu se radi a ponekad to i naglas konstatuje.Svoje dijagnoze nikada ne naplaćuje.

2. Lucijan Frojd...

http://en.wikipedia.org/wiki/Lucian_Freud

Padavičar/ka...

Kao što samo ime kaže,ovom sloju pripadaju i muški i ženski primerci. To su obično iskreni ali neinformisani članovi zajednice koji imaju običaj da sebi udaraju klizeći start. Ako se nadju u situaciji da neki razigranko priča o nekim poukama svetog oca ili nekog vladike,doživljavaju ushićenje koje se uglavnom manifestuje osmehom od uva do uva i sekundu iza toga osećanjem da smo mi,obični smrtnici ništavni i bedni.Njihova neinformisanost se sastoji u tome što od crkvene literature čitaju obično samo ono što se uklapa u njihovu sliku Crkve .

Kirbi tip vernika...

Dobio naziv po istoimenom usisivaču koji dovodi red u vašu kuću.Ovaj tip ima svoj odredjen ritual kad dolazi u crkvu.Najmanje odstupanje od istog ga izvodi iz takta...zna se kada se pale cveće...pa onda cmokić za ikonu... zatim dodje obilazak svih ikona,uključujući i ikonostas-to se obično tempira za čitanje jevandjelja... sitne pare,zvec-zvec... zatim staje na SVOJE mesto i PRISUSTVUJE službi.Kod njega se javljaju elementi skoro svih prethodno opisanih tipova. Dobra je osnova za prelazak u tip vernika koji je poznat kao Bog me prihvatio za prijatelja u knjizi života.

Bog me prihvatio za prijatelja u knjizi života tip ili SPACEBOOK tip

Slično fejsbuku,

gde se prijateljstvo osvaruje običnim klikom koji traje 0,23 sekunde,ovoj grupi vernika pripadaju ličnosti koje su svesne toga da je njihov nalog Bog pridružio brojnim drugim nalozima u knjizi života i to jednim gromoglasnim klikom koji je pre 2000 godina potresao ceo svemir... ili SPACEBOOK,kako ga Bog zove. Najlepše od svega je što Bog svakodnevno pokazuje da na Njegovom nalogu ne postoji opcija REMOVE FROM FRIENDS jer je Bog hakovao dotičnu opciju.Ovi vernici se ni po čemu posebnom ne izdvajaju osim možda po tome što ispoljavaju svoj Bogom utemeljen optimizam malo više nego što je potrebno a često su i bezobrazno slobodni u izražavanju.

Će završimo tip... u urbanim oblastima-Završićemo,nema problema tip

Obično tip sveštenika ali i vernika koji,kojom god molbom da mu se obratite,ima isti odgovor... Će završimo... obično zaista uspevaju u tome.

Vazdušni carinik...

U narodu poznat kao AIR (pobesneli) Max. To je onaj tip vernika koji će vas do besvesti ubedjivati da mitarstva postoje i voziti vas,što s kaže-do mitarstva i nazad... a kada shvati da ne želite da to prihvatite, biće uvredjen.On iskreno veruje u mitarstva,detinjom verom... iako Crkva nikad nije priznala mitarstva za zvanično učenje (jer,uslov da nešto udje u zvanično učenje Crkve je da vredi o njemu raspravljati), to mu ne smeta da na sva usta trubi o mitarstvima potajno se nadajući da će mu to nekada,nekako,na neki sulud način olakšati prelazak na dotičnim mitarstvima. Obavezna literatura im je nešto od Serafima Ružičića. Njihovu potrebu za postojanjem mitarstava možemo objasniti jedino perikofilijom... pojavom koja kod ljudi rasplamsava ljubav prema sudu i sudijama.Inače,svi od reda smatraju da su sveti oci džumle govorili o mitarstvima, što može i davredja IQ svetih otaca. Što bi reko jedan pisac- Klasičan dokaz o tome da postoje hrišćani koji ne mogu raj zamisliti bez pakla u susedstvu...

Spisak će se vremenom dopunjavati, shodno dostignućima savremene nauke i umetnosti.Hvala na pažnji...  

Antiekumenista tip...

U narodu poznati i kao revnitelj bez razloga.Tip vernika koji je opsednut konspiracijama sa zapada i nastoji da grčevito brani pradjedovsku veru. Iako katolička crkva nije član ekumenističkog pokreta, ovi tipovi smatraju da katolici vedre i oblače našim pravoslavnim nebom. Naravno,to se postiže ubacivanjem vladika i uvodjenjem novotarija koje su svega hiljadarku starije od njihove viševekovne prakse. Sigurni su da svet srlja u propast od koje je deli šačica šačice vernika koji obitavaju u istini i jedu se iznutra što većinu oko malog prsta vrti papa. Umeju da preteraju...

slava3

Нека ме заобиђе ова чаша - Овај израз наш народ користи када је у чаши безалкохолно пиће.

Православни геџети-

Бројанице од перлица у разним бојама и дезенима, наруквице са иконицама од дрвета и магнета за вашу побољшану циркулацију, миришљаве иконе за освежавајући мирис у вашем ауту, подметачи за чаше са сликом вашег омиљеног манастира, велики крстови од тисовог дрвета за ваш православни look, миришљава уља из Русије...

Ако желите да будете већи православац од вашег комшије, ако желите да се за вама сви окрећу и да шапућу: "Можда је рођен(а) с тим", ако желите да вас пријатељи примете и да добијете истакнуто место у првим редовима у Цркви- наручите одмах Ваш православни геџет!

4adfadf6b3fe50434e4e98a9b.jpg

dada smej.gif smej.gif smej.gif

0212_rolleyes ne_shvata :group111: :cheesy2:

Guest - . . .-

news_20795.jpg

Недоумица-

шта је боље купити: 3 свеће парафинске од 10 динара по комаду, или једну воштаницу од 30 динара.

Решење можете погледати на страници:

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,8606.msg244009.html#msg244009

Guest - . . .-

Мисаона борба-

углавном се дешава на Литургији или некој служби када свештеник проповеда. Како беседа одмиче, мисаона борба постаје све јача и јача:

-Ајде када ћеш бре да завршиш већ једном!

-То смо већ чули!

-Е сада сам ти дошао и више нећу!

-Што бре свако беседу крећеш од Адама и Еве, а ?!

-Ало рођаче, имаш ли ти душу?!

....

мисаона борба се углавном манифестује са премештањем с ноге на ногу, а завршава са када свештеник каже: "Бог вас благословио".

Мисаоне борбе имају готово сви, почев од певнице до оних који су сваке недеље у цркви. Можда код њих и највише.

Мисаона борба-

углавном се дешава на Литургији или некој служби када свештеник проповеда. Како беседа одмиче, мисаона борба постаје све јача и јача:

-Ајде када ћеш бре да завршиш већ једном!

-То смо већ чули!

-Е сада сам ти дошао и више нећу!

-Што бре свако беседу крећеш од Адама и Еве, а ?!

-Ало рођаче, имаш ли ти душу?!

....

мисаона борба се углавном манифестује премештањем с ноге на ногу, а завршава са када свештеник каже: "Бог вас благословио".

Мисаоне борбе имају готово сви, почев од певнице до оних који су сваке недеље у цркви. Можда код њих и највише.

khm khm  0442_feel  0442_feel  1405_love

Ženi se,čoveče...

Univerzalan savet pravoslavnih sveštenika za pastvu 21. veka (posebno u ruralnim oblastima) kojim je rečeno sve.Tu se svi problemi sreću i prave celinu.Tu je ujedno i kraj razgovora o vama i sveštenik samo što ne kaže-SLEDEĆI...

Oče,rekoh da te priupitam... imam neke probleme...iskušenja...

Pa normalno da imaš,nećeš da me slušaš-ŽENI SE,ČOVEČE...šta čekaš... vidi kolike udavače... nemoj mnogo da biraš,ne valja ti to...vidiš mene-nisam čestito ni video ženu i hop!prvo,drugo,treće dete i rešiš problem...

300 - екипа која јури да целива руку и узме благослов када долази владика. Пошто се то у парохијским црквама догађа 1-2 годишње (барем у Бг-у) обично обилазе све београдске цркве, нарочито када су славе. Делују нападно, у одређеним моментима и неукусно.

Сланци, 2009; Слава свети Стефан; излази Ракита из кола; женице и бакице стављају мараме, стају у ниски старт, монах почне да звони; пева се "Испола ети деспота" и ОНИ крећу. "Спартаааааааа..."

0110_hahaha algabacaju :nene: 0110_hahaha Луда тема.

Živ ti meni bio,brate!

-Crko da Bog da!

primer-

osoba 1- Izdali ste svete oce,napravili ste raskol i idete u svejeres ekumenizma sa raznim zmijolozima

osoba 2- Ali kako je to moguće,svetitelji nisu pisali isto o svim stvarima,za raskol se zna ko ga je izazvao i ko u njemu istrajava a ekumenizam nije svejeres već obaveza pravoslavaca jer podrazumeva svedočenje Hrista svim narodima... ti koje nazivaš zmijolozima su vrsni teolozi i trebalo bi da pročitaš nešto od njih

osoba 1-Neka,hvala.Isuviše poštujem svog gastroenterologa.Živ mi bio,brate!

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...