Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

w.a.mozart

Rečnik pravoslavnog slenga....

Оцени ову тему

Recommended Posts

Рај

По једноставном поимању, то је нешто што очекујеш да ћеш добити након смрти, као вид награде зато што си био добар у овом животу (било у браку, било у монаштву). Мада, кад се осврнеш на то шта све мораш да прођеш да би задобио, то и не испада као награда...

Пример

Долази Земунац верник код игумана.

- 'Значи, помоз' Бог, брате оче Харалампије! 'Ај' гословибла!

- Бог те благословио. Који ти беше, синко?

- Ма то сам ја, брате оче, Зокси са Калварије. Сећате се, ронили сте ме у дуво пре 6 'дина.

- Ааааааааааа,аааа, па то си ти, грешни сине Зоране.

- Е, браво ћале оче, ви'ш како памтиш. Е знаш да сам се онда триповао да одем у стирмана. Ал' нисам. Оженио сам се.

- Лепо, сине, лепо. Како ти је у браку?

- Па, онако. Увалио сам се код жениних на гајбу. Али, њена матора очи ми ископа, жена ми стално кенја, деца цмиздре, ма жасу, брате оче.

- Па, сине, свако од нас има свој пут. И монах и жењен човек. Ко издржи, чека га рај, чека га награда.

- Шта, бре брате оче, награда??? То се зове ОДШТЕТА!!!

:cmizdrenje:

Није фотомонатажа. То је слика из албума посете патријарха румунског Данила Србији, тачније Банату.

Можда је напрсни крст неко протођаконско одликовање у румунском православљу, нисам сигуран. Ти неки детаљи се разликују међу помесним Црквама; нпр. беле пане никада нема у јелинском православљу и старим источним Православним Црквама (Антиохија, Александрија, итд...), док је код нас, Бугара и Пољака носе искључиво првојерарси. У Русији белу пану преко камилавке носе архијереји у чину архиепископа и митрополита. Мени се чини такође да ставрофорство не постоји као титула у РПЦ, већ само протојереј са напрсним крстом; може се приметити да оца Шмемана нису означавали као "протојереја-ставрофора", већ само као протојереја. И старешину руске цркве код цркве св. Марка (не знам му тачно име) ословљавају са "протојереј" иако носи напрсни крст.

Вероватно неки детаљи...

Они са оштријим оком можда могу да уоче, ако не грешим, попа Нешу, тада ђакона, скроз лево на слици, који је сада главна фаца у Љуљаци...

Није фотомонатажа. То је слика из албума посете патријарха румунског Данила Србији, тачније Банату.

Можда је напрсни крст неко протођаконско одликовање у румунском православљу, нисам сигуран. Ти неки детаљи се разликују међу помесним Црквама; нпр. беле пане никада нема у јелинском православљу и старим источним Православним Црквама (Антиохија, Александрија, итд...), док је код нас, Бугара и Пољака носе искључиво првојерарси. У Русији белу пану преко камилавке носе архијереји у чину архиепископа и митрополита. Мени се чини такође да ставрофорство не постоји као титула у РПЦ, већ само протојереј са напрсним крстом; може се приметити да оца Шмемана нису означавали као "протојереја-ставрофора", већ само као протојереја. И старешину руске цркве код цркве св. Марка (не знам му тачно име) ословљавају са "протојереј" иако носи напрсни крст.

Вероватно неки детаљи...

Они са оштријим оком можда могу да уоче, ако не грешим, попа Нешу, тада ђакона, скроз лево на слици, који је сада главна фаца у Љуљаци...

Чуо сам да у Русији постоје чак и митроносни свештеници...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...