Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Дража

Критички осврт на богословље Јована Зизјуласа - Николаос Лудовикос

Оцени ову тему

Recommended Posts

А на који начин да природа буде преображена осим кроз личност? А шта је истинска људска личност? Ко је истински Други који гарантује вечност наше личности? Па Син Божији. Само кроз такав личносни однос природа може и биће преображена. Или можда отац Лудовикос има боље решење?

po ludvikosu treba da bude preobražena i kroz Ličnost, ali ne samo kroz Ličnost(I) (ogoljeno viđenu), već u relacijskom, sinergijskom odnosu Ličnosti i Prirode, inače bi kako kaže ludvikos "ousia/suština  bila ostavljena izvan uzajamnog davanja"

Pa naravno da je u pitanju sinergijski odnos.Ipostas je neodvojiva od prirode.Stoga ukoliko se nasa ipostas(=nacin postojanja) zasniva,ne na bioloskim osnova vec na zajednici sa Bogom,onda priroda isto tako zadobija svoje hristolosko usmerenje koje je izgubila Padom.Osecam da sam nesto zesce odvalio. girl_jumping

pod priroda ako shvatim našu ljudsku palu prirodu  7896634, onda se slažem s ovim.

O ljudskoj prirodi sam i govorio.Inace,ako govorimo o Bogu,o kakvom preobrazenju Bozije prirode mozemo da govorimo?

ludvikos koliko sam shvatila govori o prebraženju pale prirode. probat ću napisati konkretnije o ovome drugi put, jer već slabo vidim slova  ;)

Ok,laku noc.  girl_jumping

Моја емпатична критика према Зизјуласу била је усмерена на недостатак посебног бављења том биолошком испостасју која је патолошка у корену. Зато је и о.Лудовикос, бар за моје размишљање, покренуо то питање.

Јер између стварања човека иконом Божијом и крајњег есхатона у коме ће засијати преображене свете личности стоји огромна историја распадања истог тог теоиконичног и личностног човека.

Мислиш, не бавио се довољно хришћанском социологијом?

Да, рецимо.

У чланку "Идентитет Цркве" чак упозорава да Црква не би смела да се истопи у разним харитативним делатностима, у разним бригама о биолошком човеку (случај Запада), те да заборави оно што јој је стварно суштина - Света Литургија. Наравно, ваља +Зизјуласовој теологији припојити и једну квалитетну хришћанску социологију. Он се хватао у коштац са неким биоетичким проблемима (клонирање, на пример), са разним научним темамам које су битне за антропологију, за екологију и сл - треба наставити, наравно (не може ни он све да стигне, ваљда и ми млађи треба да нешто радимо  :drugarstvo:). По мом мишљењу, нико од православних теолога није ушао у тако озбиљан дијалог са философијом, психологијом и науком као митрополит.

Kad smo vec tu,zasto ne mozemo spoznati Boziju sustinu?Koliko se secam,niko se nije bavio razlozima zbog kojih je sustina izvan nasih saznajnih moci.

Како није? Још је Платон говорио о томе. Његов су израз користили и Оци. "Епекина тис усиас" - "са оне стране суштине". Ето зато је немогуће познати суштину Божију.

- треба наставити, наравно (не може ни он све да стигне, ваљда и ми млађи треба да нешто радимо  :().

:drugarstvo:

Kad smo vec tu,zasto ne mozemo spoznati Boziju sustinu?Koliko se secam,niko se nije bavio razlozima zbog kojih je sustina izvan nasih saznajnih moci.

Ни ја не знам тачно, али предпостављам зато што је Света Тројица један сасвим други Бог, тј. Нестворен, што је једна сасвим друга категорија постојања у односу на све што је нама створенима познато...то је моје лично мишљење, није ми догматика јача страна.

Ево, још боље речено:

Како није? Још је Платон говорио о томе. Његов су израз користили и Оци. "Епекина тис усиас" - "са оне стране суштине". Ето зато је немогуће познати суштину Божију.

Sta znaci to "sa one strane sustine"?Da li ovo sto je Lazar rekao,tj. da se Bog i svet ontoloski razlikuju?

Sta znaci to "sa one strane sustine"?Da li ovo sto je Lazar rekao,tj. da se Bog i svet ontoloski razlikuju?

Управо то. Постоји онтолошка "провалија" између природе Бога и природе света, између нествореног и створеног.

spoznaja Božje suštine spada u " s one strane", u drugu, metafizičku kategoriju. što opet ne znači da smo mi potpuno odvojeni od te kategorije. prosti pobožni ljudi treba da nam posvjedoče da je istinski vjerovati da Bog jeste dovoljno, što opet nije neka slijepa kategorija, u to se eto tek tako treba vjerovati.

tako gledano to usko saznanje šta tačno jeste suština i nije određujuće.

ili riječima sv. Vasilija Velikog (pismo 234):"Dakle, poklonjenje je posledica vere, a vera se potvrđuje iz dela Božjih (tj. osnova vere su dela Božja)."

nije baš najbolji primjer ali kad nam se neko dopada ne lupamo glavu obično toliko šta je suštinski razlog za to.

spoznaja Božje suštine spada u " s one strane", u drugu, metafizičku kategoriju. što opet ne znači da smo mi potpuno odvojeni od te kategorije. prosti pobožni ljudi treba da nam posvjedoče da je istinski vjerovati da Bog jeste dovoljno, što opet nije neka slijepa kategorija, u to se eto tek tako treba vjerovati.

ili riječima sv. Vasilija Velikog (pismo 234):"Dakle, poklonjenje je posledica vere, a vera se potvrđuje iz dela Božjih (tj. osnova vere su dela Božja)."

nije baš najbolji primjer ali kad nam se neko dopada ne lupamo glavu obično toliko šta je suštinski razlog za to.

Сестро, не знам за остале чланове форума, али ја тебе углавном не разумем шта си хтела да кежеш?  :drugarstvo:

Сестро, не знам за остале чланове форума, али ја тебе углавном не разумем шта си хтела да кежеш?  :drugarstvo:

ovdje jedna mala dopuna:to šta jeste Suština, nije određujuće u smislu da bi bilo neophodno da

mi poznajemo način na koji Otac rađa Sina, dakle nije određujuće za naše vjerovanje.

možeš navesti  konkretnije ako bude nejasnoća i ako mogu pojasnit ću...

Предлажем да јој се име промени у "тамњачица", пошто затамњује (чини нејасним) ствари о којима дискутујемо.  :cheesy2:

Ni ja nisam najbolje shvatio.Ne vidim gde je povezanost izmedju toga sto si rekla i onih reci sv.Vasilija?

po sv. Vasiliju Velikom, Božija djela ( djelovanje na svijet Njegovih energija) su osnova naše vjere.

da bi vjerovali, dakle, nije neophodno da spoznamo ono što prevazilazi granice našeg uma, kao što je npr.

da znamo šta je Suština, odnoso kako Otac rađa Sina. je li ovo razumljivije?

Ni ja nisam najbolje shvatio.Ne vidim gde je povezanost izmedju toga sto si rekla i onih reci sv.Vasilija?

po sv. Vasiliju Velikom, Božija djela ( djelovanje na svijet Njegovih energija) su osnova naše vjere.

da bi vjerovali, dakle, nije neophodno da spoznamo ono što prevazilazi granice našeg uma, kao što je npr.

da znamo šta je Suština, odnoso kako Otac rađa sina. je li ovo razumljivije?

Jeste. :cheesy2:

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...