Jump to content
Grizzly Adams

Ислам на улицама Париза

Оцени ову тему

Recommended Posts

Могу и ја да пишем о неделима хришћана до краја живота па нећу стићи да све зло које су "наши" учинили напишем. Међутим, није поента у томе. Нема никакве сумње да су људи свих боја, вера и нација на Земљи чинили зло једни другима, али то није овде проблем.

Прво питање је - постоји ли веза између Христовог учења и зла које су чинили "хришћани"?

Друго питање је - постоји ли веза између Мухамедовог учења и неких поступака његових следбеника?

Na ta i slična tim pitanjima bratac, hajde da ih rješimo za svagda u jednoj temi, gdje ćemo ja i ti kao i svi učesnici postaviti sebi zadatak da kritički ali i samokritički pišemo o ovome!Eto i ateiste ta tema zanima.Znaš ono piskaranje malo ovdje malo ondje , malo o ovoj tem malo o noj temi nikako da nam da cjelinu da o njoj pišemo i da jednu temu zaokružimo!

Vjerujte mi, htio sam na više mjesta postaviti pitanje kako to u vašoj vjeri se toliko poziva na ljubav, ( a vi kao moji sugovornici ste me ubijedili da je to uistinu i tako)......[/color][/b]

:)

Hvala ti Enize na lepim recima, trudimo se....

to smo takodje doziveli i osetili sa tvoje strane.  amin-nas

4chsmu1

:)

Vjerujte mi, htio sam na više mjesta postaviti pitanje kako to u vašoj vjeri se toliko poziva u ljuba, ( a vi kao moji sugovornici ste me ubijedili da je to uistinu i tako) a sa druge strane od onih koji pozivaju u tu ljubav tolika mržnja dolazi od njih.

Ovamo ne ubij a toliko ubistava je učinjeno itd!Tu mi nešto ne štima!Nemojte ovo kao zlonamjeru shvatiti![/color][/b]

Слободно питај брате, управо томе служи овакав дијалог. Дозволи једно контра-питање: пошто ислам не налаже да волимо непријатеље своје (јел тако?) и пошто Мухамедова убијања оправдава "законом и писмом (Кураном)", да ли су муслимани, који су у освајачким походима Мухамеда и прва 4 "Праведна Халифа" убијали људе, чинили грех? Предпоставићу да је одговор одречан.

Е па видиш, у хришћанству не постоји концепт "безгрешног убијања", постоји само "усуд" да се у грешном свету користимо грехом да би се одбранили/да би отклонили неправду. То јесте својеврстан парадокс, Христос нам је дао образац савршенства ("окрени други образ"), али он је често недостижан за нас грешне људе. Поента је да грех остаје грех, без обзира да ли је учињен у праведну или неправедну сврху. У хришћанству је свако убиство огроман грех, вероватно највећи могући, укључујући и убиства која су починили наши светитељи. И као што је рекао брат Андреј: свако убиство или друго недело које хришћанин почини, он не правда, нити може да правда, Христом и Његовом науком, напротив - он (хришћанин) је свестан да чини грех најцрњи. То је прави хришћанин. Ови што правдају своја недела свакако нису хришћани осим можда у имену. И такође, ни један наш светитељ није светитељ зато што је убијао људе, ма колико да је то било праведно, у одбрани слабијих/немоћних итд. убијање увек остаје грех. А светитељи су светитељи упркос својих греха (јер су им врлина, покајање и пре свега љубав ка Господу већи од грехова), а никада због њих.

Хришћанин који изврши убиство чак из нехата, у легитимној одбрани и слично, подлеже канонским казнама у Цркви. Такви људи, рецимо, не могу бити свештеници.

Могу и ја да пишем о неделима хришћана до краја живота па нећу стићи да све зло које су "наши" учинили напишем. Међутим, није поента у томе. Нема никакве сумње да су људи свих боја, вера и нација на Земљи чинили зло једни другима, али то није овде проблем.

Прво питање је - постоји ли веза између Христовог учења и зла које су чинили "хришћани"?

Друго питање је - постоји ли веза између Мухамедовог учења и неких поступака његових следбеника?

Na ta i slična tim pitanjima bratac, hajde da ih rješimo za svagda u jednoj temi, gdje ćemo ja i ti kao i svi učesnici postaviti sebi zadatak da kritički ali i samokritički pišemo o ovome!Eto i ateiste ta tema zanima.Znaš ono piskaranje malo ovdje malo ondje , malo o ovoj tem malo o noj temi nikako da nam da cjelinu da o njoj pišemo i da jednu temu zaokružimo!

Може, али имамо један проблем. Како можемо да критички одговоримо на претходно питање када је код вас апсолутно забрањена свака критика Мухамеда? Ако ти по дефиницији не смеш да доведеш у питање ни један Мухамедов поступак, онда узалуд пишемо и нећемо доћи ни до каквог закључка.

ma muslimani citaju kuran hriscani bibliju ,ono sto onda u ono vrijeme zakoni bili ,moguce je da ljudi stvarno su bili mnogo zlociniji nego u ovom vijeku  sada  jel mozda nisu imali druge mogucnosti da sprijece  sve vec sa tim zakonom ,ako neko cita  sve drugacije moze sve razumjeti  samo neke citate citajuci zvuce dabome mnogo nerazumno bar tako mi to se cini da  je to sve nemoguce za kratko vrijeme citati i sve razumjeti  pa sta znam  vi bolje znate  sigorno svi

Може, али имамо један проблем. Како можемо да критички одговоримо на претходно питање када је код вас апсолутно забрањена свака критика Мухамеда? Ако ти по дефиницији не смеш да доведеш у питање ни један Мухамедов поступак, онда узалуд пишемо и нећемо доћи ни до каквог закључка.

Brate vrlo lahko ćemo to riješiti;Nemoj porditi Muhammeda sa nekim lično!Zatim možeš reći ja se ne slazem sa tim.To je za mene neispravno , a ne ti si bolji od nejga itd!

Brate vrlo lahko ćemo to riješiti;Nemoj porditi Muhammeda sa nekim lično!Zatim možeš reći ja se ne slazem sa tim.To je za mene neispravno , a ne ti si bolji od nejga itd!

У реду, ја сам то већ прихватио (мада моје је мишљење о њему и даље исто). Међутим, ми морамо да нађемо неки начин да расуђујемо о његовом поступцима. Како онда то изведемо? За мене је било најједноставније да га упоредим са другим људима. На једној теми смо почели да упоређујемо Мухамедове и Исусове поступке, да ли је бар то прихватљиво?

Разумеш проблем - ако је нека личност изван домета критике онда ми немамо о чему да разговарамо. Исто тако, ми морамо да успоставимо неки критеријум морала и истине изван те личности. Морамо да судимо о њему на основу нечег другог, морају да постоје неки критеријуми по којима ћемо процењивати његове поступке. Код вас је Мухамед извор моралног закона, врховни критеријум по ком се све друго оцењује. Онда наш разговор нема смисла јер све што је он урадио је за вас по дефиницији добро. Као да расправљамо да ли је лопта округла...

Хајде да видимо можемо ли да поставимо разговор на здраве ноге прво. На пример, признајете ли ви да је Бог открио свим људима "природни закон" који је свима очигледан и јасан без обзира на веру? На пример, и атеисти који не верују у Бога се слажу да убиство није добро.

cesto ovdje na zapadu se cuju razlicite izjave od  nemuslimana ,zasto ne jedu svinjsko meso muslimani ,danas naprimjer sam od jedne osobe slusala kad kaze  zato sto onda su bile  gliste u svinjama sto su bile opasne za ljude ako jedu meso,muhamed je bio pametan i to progledao i zabranio  da se jede svinjsko meso,drugi drugacije kazu svako  nest skoro drugo prica ,dok muslimani vicinom kazu  nije cisto meso tako nekako neznam sad da kazem na ovom jeziku tacno ali  mozda eniz bi kratko imao vremena da kaze  o tome  nesto,ili mikael-pasa ako imate vremena, volje  fala

cesto ovdje na zapadu se cuju razlicite izjave od  nemuslimana ,zasto ne jedu svinjsko meso muslimani ,danas naprimjer sam od jedne osobe slusala kad kaze  zato sto onda su bile  gliste u svinjama sto su bile opasne za ljude ako jedu meso,muhamed je bio pametan i to progledao i zabranio  da se jede svinjsko meso,drugi drugacije kazu svako  nest skoro drugo prica ,dok muslimani vicinom kazu  nije cisto meso tako nekako neznam sad da kazem na ovom jeziku tacno ali   mozda eniz bi kratko imao vremena da kaze  o tome  nesto,ili mikael-pasa ako imate vremena, volje  fala

Zbog štetnosti  toga mesa!

I jevrejima je zabranjena svinjetina!

У реду, ја сам то већ прихватио (мада моје је мишљење о њему и даље исто). Међутим, ми морамо да нађемо неки начин да расуђујемо о његовом поступцима. Како онда то изведемо? За мене је било најједноставније да га упоредим са другим људима. На једној теми смо почели да упоређујемо Мухамедове и Исусове поступке, да ли је бар то прихватљиво?

Разумеш проблем - ако је нека личност изван домета критике онда ми немамо о чему да разговарамо. Исто тако, ми морамо да успоставимо неки критеријум морала и истине изван те личности. Морамо да судимо о њему на основу нечег другог, морају да постоје неки критеријуми по којима ћемо процењивати његове поступке. Код вас је Мухамед извор моралног закона, врховни критеријум по ком се све друго оцењује. Онда наш разговор нема смисла јер све што је он урадио је за вас по дефиницији добро. Као да расправљамо да ли је лопта округла...

Хајде да видимо можемо ли да поставимо разговор на здраве ноге прво. На пример, признајете ли ви да је Бог открио свим људима "природни закон" који је свима очигледан и јасан без обзира на веру? На пример, и атеисти који не верују у Бога се слажу да убиство није добро.

raspravke sa muslimanom o osobinama Poslanika je suplja prica,bez obzira na "argumente" suprotstavljenog sagovornika.uz duzno postovanje.dalje,ni jedan iole normalan covek ne bi isto tako poredio ta dva velikana,u smislu uzdizanja ili nipodastavanja jednog na suprot drugog (iz perspektive muslimana kazem.razumljivo je da ce Hriscani imati svoje vidjenje)...kako Kuran navodi-SVI SU ONI BILI DOBRI:svaki poslanik a.s. je imao svoju ulogu u poslanstvima,pa i metod rada kojim ga je Bog obdario.sto se tice prirodnog zakona,e tu bi se vec mogao sloziti,jer svi na svetu manje vise imaju slicne poglede i na vrednost zivota,i na imovinu i sve ono sto nam ljudskost donosi....po predaji,onoga dana kada je Mojsije a.s. dobio tablice sa Zakonom,celom covecanstvu su u isto vreme bile objavljene.cak i u najudaljenijim predelima.isto tako,i pre4 Mojsija je poslanika bilo...oduvek se Zakon sirio i propovedao....kaze jedna predaja_POSTOJE NARODI KOJI NI ZA MUHAMEDA,A NI ZA SEJTANA NISU CULI.time se Muhamed ne stavlja na neko posebno mesto,vec se zeli reci da su postojali narodi koji ni za predhodne poslanike nisu culi,a kamo li za njega koji se tek pojavio.ali Bog je slao i one za koje mi jos ne znamo...

raspravke sa muslimanom o osobinama Poslanika je suplja prica,bez obzira na "argumente" suprotstavljenog sagovornika.

Без увреде, али то је управо дефиниција онога што обично називамо "култ". Прави верник не би смео тако да размишља јер само Богу треба да се клањамо и њему јединоме служимо. То је овде главни проблем.

raspravke sa muslimanom o osobinama Poslanika je suplja prica,bez obzira na "argumente" suprotstavljenog sagovornika.

Без увреде, али то је управо дефиниција онога што обично називамо "култ". Прави верник не би смео тако да размишља јер само Богу треба да се клањамо и њему јединоме служимо. То је овде главни проблем.

opet "cepkas"....no,no...kome se to klanjam i poklanjam?...bez uvrede....idi sviraj....

Ти очигледно ниси прочитао шта сам написао овде:

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,8342.msg235366.html#msg235366

Управо сам и ја рекао да Христос може да спаси СВАКОГА УПРКОС припадности некој другој деноминацији.

Судећи по Св.Оцима ово није могуће...

Која је онда функција бити Православац...

Што ја да постим 300 дана у години...пазим на сваки корак....а неко ко ниј ради по своме...и исто прође?

То је некада било када нису сви могли да чују Јевађеље....

Данас је свима доступно и нема неког смисла ово што пишеш...

Твоје неслагање овде није самном, него са светим старцима нашега доба, Клеопом и Тадејем. А и контекст твоје поруке је у оштрој супротности са јеванђелском причом о виноградарима:

"1. Јер је Царство небеско слично човјеку домаћину који ујутру рано изиђе да најми посленике у виноград свој.

2. И погодивши се с посленицима по динар на дан, посла их у виноград свој.

3. И изишавши око трећега часа, видје друге гдје стоје на тргу беспослени.

4. И њима рече: Идите и ви у виноград мој, и што буде право даћу вам.

5. И они отидоше. И опет изишавши око шестога и деветога часа, учини тако.

6. А око једанаестога часа изишавши, нађе друге гдје стоје беспослени и рече им: Што стојите овдје цијели дан беспослени?

7. Рекоше му: Јер нас нико не најми. Рече им: Идите и ви у мој виноград, и што буде право примићете.

8. А кад би увече, рече господар винограда приставу својему: Дозови посленике и подај им плату почевши од посљедњих до првих.

9. И дошавши који су око једанаестога часа најмљени, примише по динар.

10. А када дођоше први, помислише да ће више примити, и примише и они по динар.

11. И примивши роптаху на домаћина.

12. Говорећи: Ево, ови посљедњи један час радише, па их изједначи с нама који поднијесмо тегобу дана и жегу.

13. А он одговарајући рече једноме од њих: Пријатељу, не чиним ти неправду. Ниси ли погодио са мном по динар?

14. Узми своје па иди; а ја хоћу и овоме посљедњему да дам као и теби.

15. Или зар ја нисам властан у своме чинити шта хоћу? Зар је око твоје зло што сам ја добар?

16. Тако ће бити посљедњи први и први посљедњи; јер је много званих а мало изабраних."

Мт. 20, 1-16

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...