Jump to content

"Влашка" православна црква на канонској територији СПЦ

Оцени ову тему

Препоручена порука

• Гости

Istorijat

Priobalna Dakija (Dacia Ripensis na latinskom jeziku) je bio naziv jedne rimske pokrajine deo Aurelijanine Dakije, Dacia Aureliana, prvobitno osnovane od cara Aurelijana (oko 283 N.E. kad je on postavio granicne kamene i jedan od njih je bio obnovljen od Gajanija) posto se on povukao iz Dakije severno od reke Dunava. Ratiarija (Ratiaria) je bila osnovana kao glavni grad Priobalne Dakije (prethodno je bila kolonija osnovana od Trajana u Gornjoj Meziji, Moesia Superior). Ratiari se nalazi u Bugarskoj, kraj Dunava, 17Km juzno od Vidina. Glavni grad je sluzio koliko kao sediste vojnog guvernera toliko i kao vojna baza rimske legije XIII Gemine. Po Priskusu, Priobalna Dakija je bila uspesna pokrajina u cetvrtom i petom veku nase ere. Medjutim, u toku ranih 440-tih, Huni su osvojili pokrajinu (pre toga, bilo je sukoba izmedju Rimljana i Huna pri cemu su Huni osvojili Kastru Martis, Castra Martis, podmuklim nacinom). Iako je pokrajina bila kratkotrajno obnovljena, Avari su je konacno desetkovali 586. godine. Na odredjenijoj beleski, Aurelijan je razvio Priobalnu Dakiju kraj Dunava izricito izmedju Gornje Mezije, Moesia Superior, i Donje Mezije, Moesia Inferior. Tokom vlade cara Trajana, mnogo tvrdjava i utvrdjenja je bilo izgradjeno u pokrajini. Ove tvrdjave/utvrdjenja su ubrajala Singidunum (danasnji Beograd), Viminacijum (Kostolac), Tanata, Zernis, Doukepratou, Kaputboes (Caputboes), Zanes i Pontes.

Priobalna Dakija je imala nekoliko vecih gradova koji su bili i episkopski centri odakle se sirilo rano hriscanstvo. Pored Ratiarie jedan od glavnih centara je bio i grad Akve (lat.Aquae) koji je bio i episkopsko sediste. Na Serdickom saboru (Serdica, danasnja Sofija) 343. godine pominje se da je bio prisutan i episkop Akvea „ Vitalis et Daciae Ripensis de Aquis”. Ovu episkopiju pominje i car Justinijan u svojoj poznatoj 11. noveli.

Na jednoj sacuvanoj nadgrobnoj ploci iz Akvea (danas Prahovo, rum. Praova) podignutoj malom decaku hriscaninu Dassianusu stoji: „Dassianus senior et Galla titula (sic) pueri (sic) bimato Dassiani iuniori Dassianus iunior, Christi electus neofitus” (Dasijan Stariji i Gala postavili su nadgrobni natpis dvogodisnjem decaku, mladjem Dassianusu. Dassianus Mladji, novokrsteni izabranik Hrista”.

Prema starim domorodackim imenima se moze videti da je na ovim prostorima hriscanstvo sireno ne samo medju romanizovanim vec i starim domorodackim stanovnistvom.

Rumunski Pravoslavni Protoprezviterat Priobalne Dakije je ziva iskra dako-rimskog hriscanstva, vere predaka danasnjih Rumuna takozvanih Vlaha, starosedelaca istocne i severoistocne Srbije, koje je posle mnogo mnogo godina obnovljeno sa blagoslovom Rumunske Patrijarsije i Preosvecenog Oca Dr. Daniila, Episkopa Rumuna-Vlaha iz Srbije.

I danas posle oko 2000 godina ovaj protoprezviterat na starosedelackom jeziku objavljuje i slavi Hristovu spasonosnu nauku i Njegovo Sveto Vaskrsenje.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

• 4 weeks later...

Draga braco i sestre Srbi, braco u jedinoj i spasavajucoj Veri Hristovoj Pravoslavnoj...

Moje ime je Kristijan Vagner, po zanimanju i obrazovanju sam muzicar i kompozitor.

Po nacionalnosti sam Rumun, iz Timočke Krajine, i vernik sam Rumunske Pravoslavne Crkve.

Ovde sam procitao mnogo, cak previse, uvredljivih i nimalo bratskih komentara na racun mog naroda i crkve. Zato telim da vam odgovorim i pojasnim neke stvari koja mozda ne znate.

Vlasi u ist. Srbiji, kao i svugde gde zive pod kapom nebeskom, su Rumuni. To zna i Srpska Akademija Nauka, i Srpska Crkva, to znaju i ptice na grani, jer su ptice divna Bozija stvorenja koja iskreno slave Gospoda pesmom i nemaju zlih namera. To medjutim ne znaju samo dve kategorije nljudi. Neobavesteni, i zlonamerni. Ove druge mogu samo da pomenem u svojim skromnim molitvama. A ovima prvima zelima da kazem istorijske i etnoloske cinjenice.

Rumuni su narod koji je nastao romanizacijom Dacana, a Dacani su tracko pleme, koje je zivelo od Crnog Mora do Istre i od Pinda do Moravske i do Ukrajine.

Dugo se ovaj narod borio sa Rimom, i na kraju ga je Rim pokorio i tako je, stapanjem Dacana i Rimljana, nastao nov narod. Vec pocetkom Hristove ere na Balkanu je stanovnistvo sebe nazivalo Rumnj, Romnj, Romanus. Skoro je otkriveno da je moguce da je ovaj naziv i stariji i da je od njega nastao naziv Roma, Rim, ali o tome ne bih da detaljisem ovde. Ovo stanovnistvo je vec po svojoj pra-veri bilo jednobozacko i slavilo Zamolxisa koji je imao sve epitete kao i Jahwe. Sveti apostol Andrei je ovom narodu predao Veru Hristovu, o cemu svedoce ostaci brojnih ranohriscanskih i pravoslavnih episkopija, pre dolaska Slovena. Dolaskom Slovena dolazi do novog stapanja nacija, pa je slovenski upliv konacno rezultirao radjanjem nacije koja se i danas naziva Rumunskom.

Valah, Vlah, Olah, su strani nazivi za ovaj narod, koji je sebe uvek autoindentifikovao kao RUMNJ, ROMNJ, ARMNJ, RAMNJ...

Jovan Cvijic i Tihomir Djordjevic u svojim naucnim radovima pominju Rumune u ist. Srbiji. Nikad ovaj narod sebe nije ztvao Vlasima.. Treba znati da je Valahia srednjovekovni naziv moderne Rumunije, koji su koristili stranci, a sami Rumuni su svoju zemlju uvek zvali ŢARA RUMÂNEASCĂ, TERRA ROMANORUM, Rumunska Zemlja. Dakle, Vlah i Rumun su sinonimi, isto kao i Nemac i Svaba ili Grk i Helen. Jezik kojim govore Vlasi nije kompaktan, to je zapravo skup vise rumunskih narecja, oltenskog, banatskog, sa elementima erdeljskog i paleoromanskim starobalkanskim primesama. Moze se dakle reci da je vlaski jezik izvorni rumunski jezik. Rumunska crkva koristi u Liturgiji istovetan jezik kakav govore Vlasi u Krajini. Ovaj je narod od samog svog nastanka, dakle, hriscanski. Sveti Niceta od Remesijane je dakorumunski episkop, stariji od srpske drzave i crkve. 1833. godine Srbija pripaja ove krajeve i Rumunima ukida skole, crkve i postepeno i identitet.

Otac Bojan, koga ste ovde izvredjali sto vam nikako ne sluzi na cast, USTAO JE I POVEO SVOJ NAROD PONOVO KA GOSPODU, JER GA JE DVOVEKOVNO ROPSTVO UCINILO PAGANSKIM!

Precasni otac Bojan Aleksandrovic, protojerej Priobalne Dakije i vikar Timocki, je jedan divan i blag pastir Hristov. Ja ga poznajem jako doboro i znam njegovu misiju. On je obnovio crkovnost koju je srpska drzava i crkva uzurpirala! Sem toga, on nije rascinjen, jer ga nije ni rukopolozila SPC, pa ga ne moze ni rasciniti. Zatim, on nije ni sam, jer ima jos 3 svestenika a bice ih uz Boziju pomoc jos bezbroj. U crkvu u Malajnici dolaze i Srbi, i sam otac Bojan je po majci Srbin, sa svete zemlje Lazarove, Kosova.

Braco, mi ne mrzimo nikoga, mi zelimo da se molimo na nasem jeziku i da pripadamo Crkvi koja je istorijski nacionalno i duhovno jedina kuca naeg naroda- Rumunskoj Pravoslavnoj Crkvi. Sa SPC zelimo bratske odnose i sasluzenje.

Ljubav bratska ne moze da postoji ako brat brata gazi i gusi.

Srbi u Rumuniji imaju svoje crkve jako dugo, i ni na jednom forumu niti bilo gde njihovi svestenici nisu bili vredjani ni prozivani.

Molim vas, ne cinite to sto cinite, jer je greh prema nama , vasoj braci.

Sve vas pozdravljam i zelim vam zdravlja i milosti Bozije.

Подели на овим сајтовима

Hvala i bolje vas nasao. Vredjaju me netacne i zlonamerne izjave.

Па ево, пријатељу, да ти кажем нешто баш о овом вашем "ипођакону" за такозвану парохију за Хореум Марги и Исаково (или Влашку?).

Прво, само име "парохије" је бесмислено, јер је римско насеље Хореум Марги престало да постоји мноооооого пре него што су Власи почели да постоје. Избегава се данашње име града - Ћуприја - па се користи маркетиншки трик позивања на римско наслеђе. Смешно - да не кажем нешто јаче.

Друго - ипођакон је један изузетно сумњив човек. Изузетно сумњив. Овај човек контроверзне биографије се и придружио овој фантомској (у најмању руку противканонској) црквеној организацији, јер је претходно већ био материјал за црквени суд. Другим речима - ништа што је људско, није му (било) страно. Или бар много тога. Шета се по граду (а по селима тек...) у својој мантији и шири праву и најобичнију политичку пропаганду. До скора је то њихово удружење имало канцеларију у Ћуприји, улица Цара Лазара, а број ће бити нешто око.. 4о и нешто... Не знам сад тачно. Сад, ако то није етнофилетизам у најбаналнијем и највише понижавајућем облику, онда стварно...

Треће - да у тој вашој организацији има и зрнце црквености, ваљда би нешто урадили поводом ових силних баба гатара по селима Влашка, Исаково и Бељајка (што потпада под ову "парохију" коју води "ипођакон). Не само да се та ваша црква томе не супроставља, него се то још сматра и делом влашког фолклора. Добро, ако се изливање 77 канти воде на седму годишњицу смрти и печење колача "тојаге" и сматра фолклором (премда је читав низ тих обичаја несумњиво паганског порекла), зар и гатање и бајање да се у цркву прима?!

Не пристајем на то да сви Власи пате од робовања таквим празноверицама, јер их доста познајем и са многима се дружим. У питању је један јасно дефинисан слој, слој који је до шездесетих година био убога сиротиња, а када се кренуло за Немачке, Аустрије и Швајцарске, тај један одређени с(л)ој се обогатио и постао преовладавајућ. Немам ништа против гастарбајтера као таквих, али гастарбајтерски менталитет је кич појава. И тако дође кич и у цркву...

Подели на овим сајтовима

Vlasi u ist. Srbiji, kao i svugde gde zive pod kapom nebeskom, su Rumuni. To zna i Srpska Akademija Nauka, i Srpska Crkva, to znaju i ptice na grani, jer su ptice divna Bozija stvorenja koja iskreno slave Gospoda pesmom i nemaju zlih namera. To medjutim ne znaju samo dve kategorije nljudi. Neobavesteni, i zlonamerni.

Ја могу,... али ми је заиста више мука и повраћа ми се од оваквих ствари које благе везе немају са Црквом и Вером у Бога, .. тако да нећу благонаклоно писати на ове твоје неистине и трабуЊАЊАЊА.. јер ево пријатељу .. ја сам рецимо ВЛАХ ..из Источне Србије и нисам румун.. Имам масу пријатеља који су чистокрвни власи а од поистовећивања са румунима могу само да добију напад дијареје... у душевном смислу.. Зато мани се ових глупости и ме,ој пројектовати туђу злонамерност на нечији национални или народни осећај..није добро за живце, стомак, и кожу...

Otac Bojan, koga ste ovde izvredjali sto vam nikako ne sluzi na cast, USTAO JE I POVEO SVOJ NAROD PONOVO KA GOSPODU, JER GA JE DVOVEKOVNO ROPSTVO UCINILO PAGANSKIM!

Precasni otac Bojan Aleksandrovic, protojerej Priobalne Dakije i vikar Timocki, je jedan divan i blag pastir Hristov. Ja ga poznajem jako doboro i znam njegovu misiju. On je obnovio crkovnost koju je srpska drzava i crkva uzurpirala!

Нисам приметиоо да је неко вређао Бојана... а ова изјава о узурпацији српске државе црквености Влаха..је у најмању руку злонамерна.. А заправо је потпуно бесмислена тврдња..

Но добро.. ниси ни први ни последњи који се тако понаша и тако мисли... а убеђен је да је САМОСВОЈ, ЈЕДИНСТВЕН, и притом ДОБРОНАМЕРАН... ај'молим те лепо...

Braco, mi ne mrzimo nikoga, mi zelimo da se molimo na nasem jeziku i da pripadamo Crkvi koja je istorijski nacionalno i duhovno jedina kuca naeg naroda- Rumunskoj Pravoslavnoj Crkvi.

Па то сте могли и у оквиру СПЦ, у Војводини постоји Служење на Ромском језику.. РОМСКОМ.. у оквирима СПЦ... Историјски Румунија као држава постоји од 19 века. Све АЛИ СВЕ Цркве су пре тога биле са ћириличним фрескама...Тако да период пре тога не можеш кретенски називати УГЊЕТАВАЊЕ.. може само после тога..а и то је дебилизам.. Шта да кажу Роми који никада нису имали своју државу..

Него кад смо код РОМА..јел знаш да је Румунија званично ЈЕДИНА ЗЕМЉА НА СВЕТУ ГДЕ ЈЕ ПАРЛАМЕНТ УСВОЈИО ЗАКОН ДА РОМЕ НЕ ЗОВУ РОМИМА!!! НЕГО И ДАЉЕ ЦИГАНИМА.. ДЕМОКРАТИЈА ИЛИ НАЦИОНАЛШОВИНИЗАМ ДО КОСТИЈУ???

Подели на овим сајтовима

Sa SPC zelimo bratske odnose i sasluzenje.

Ljubav bratska ne moze da postoji ako brat brata gazi i gusi.

Molim vas, ne cinite to sto cinite, jer je greh prema nama , vasoj braci.

Опет да потсетимо да је РУМУНСКА ЦРКВА У ВРЕМЕ ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА ''БРАТСКИ'' поступила према СПЦ и ЈЕДИНА ПРИЗНАЛА УСТАШКУ -НДХ- ХРВАТСКУ ПРАВОСЛАВНУ ЦРКВУ коју је инсталирао Ватикан преко Павелића..

ЈЕЛ ТО ЗБОГ ВЛАХА КОЈИ ЖУВЕ У ИСТРИ... ;)

Море доcта је тог ЛАЖНОГ ПОЗИВАЊА НА БРАТСТВО А ОВАМО С' ЛЕЂА ДРУГА ПЕСМА.... ПРОВИДНО ЈЕ..

Будите у Цркви али КАКО ТРЕБА .. а не ... КАО ШТО И САМ ЗНАШ и ШТА ТИ ОВО ЗНАЧИ...:

Precasni otac Bojan Aleksandrovic, on nije ni sam, jer ima jos 3 svestenika a bice ih uz Boziju pomoc jos bezbroj.

Биће их колко Румунија у национал-ном заносу успе да изфинансира ..толико ће их бити..

А да су БЕЗ-БРОЈ јесу ! ..Исто као што се и број Влаха незна ! ВЛАХА-РУМУНА незна.. као и број ВЛАХА-СРБА, и број ВЛАХА-ВЛАХА, пази има и Број ВЛАХА-БУГАРА.. ГДЕ су они у твојој БЕЗБРОЈНОЈ рачуници..

Море...

и РЕКЕ

и ЈЕЗЕРА

Подели на овим сајтовима

• 4 weeks later...

Ja opet kažem, ovaj gospodin je Vlah pa zna, da su Vlasi u kraju koji ja znam- do Majdanpeka, SRBI. Oni ljudi možda pričaju na svom jeziku (ja da živim na granici sa Bosnom, pričala bih ijekavicu, kao što ljudi u Ljuboviji npr pričaju, i da živim u Leskovcu znala bih 4 padeža...), ali su Srbi, i ne vole da im neko kaže da su Rumuni. Da su Vlasi, i nekako, ali da su Rumuni- nikako. I da, što se tiče gatanja i bajanja i vračara- ovi ljudi u svom selu znaju jednu babu-koja se bavi time, i to na nekom brdu, a ja u sred grada Šapca- koji je u Severozapadnoj Srbiji, znam 4 komada u svojoj ulici!

Подели на овим сајтовима

• Гости

Ја имам део парохије где живе Власи и нико се не изјашњава као Румун, чак се и вређају када им неко то каже. Још, сви имају српска имена и презимена и свуда се изјашњавају као православни Срби. Такође, градимо манастир у Доброј Води и људи су тамо поставили Крст са четири оцила (четири "с").

Дакле, ово што раде појединци да на силу људе који су своји на своме преображава у Румуне да знају да им неће успети. Код мене и на мојој парохији сигурно неће.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...