Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Guest

"Влашка" православна црква на канонској територији СПЦ

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest

У задњих десетак година , а можа и више , појавио се проблем мешања Јерахије Румунске православне цркве у епархијама источне Србије.

Познато је да Сабор СПЦ у више наврата слао протесно писмо Румунској цркви за неканонскио мешање појединих епископа и свештеника на канонској територији СПЦ .

И поред свега тога што је СПЦ побунила на овакве догађаје , Румунска црква није ништа реаговала.

Наиме , Власи желе да оснују "влашку" цркву , за овакав план и жељу , имају подршку од појединог Румунког свештенства , можда - Не , од саме Румунске православне цркве.

Ову тему сам покренуо због задњег догађаја који догодио у селу Исаково код Ћуприје ( епархија Пожаревчко-браничевска ) , долазак румунског епископа Данила и служио Архијерејску литургију.

Такође,честе су појаве освећења места за градњу "влашких" цркава у појединим селима .

Њихова мисија је да обједине све влахе у једну "влашку" православну цркву и граде цркве свуда где се чује влашки језик.

У нашем Свилајначком крају , овакав план се на делу остварује ( освећења места за цркве , пропаганда да се не иде у Српске цркве , румуно-влашка нација ... ) , до те мере да су румунски свештеници почели са упадајљем у парохије наших свештеника за венчања и крштења , а од скора и у опела НЕКРШТЕНИХ покојника.

Ово што се дешава је заиста орбиљан проблем и ако Румунска црква нереагује , мислим да ће бити права пометња око Цркава и "цквица" на територији источне и до неког дела централне Србије.

По њиховом рачунању , влашке парохије су : на територији Тимочке , Браничевске и Шумадијске епархије.

Као прилог овоме (уједно је извор свих ових дешавања) постављам овај сај и не знам како би га назначили , као сајт ... ?!

http://www.timocpress.info/sr/?cat=6

О оваквим неканонским поступцима клира Румунске цркве ( такви проблеми су у Руској и Бугарској цркви ), треба заједнички да реше Обе Цркве!

Guest

Па није за сада опасно , а може да буде.

Ево они имаји цео списак села где има влаха или да су само влашка и границе су обележили на карти.

Guest

Ово је више политика не го било шта друго али ето има проблема.

Да , на румунском се служи и мислим да и на влашком , овај Свештеник преводи , пошто се језици разликују.

da je manastirica obnovljena, oni je ne bi uzeli............

nemam ja nista protiv njih, ali ne mozes tek tako da upadnes....

Не разумем , da je manastirica obnovljena, oni je ne bi uzeli............ ?

pa da, zar to sad nece biti njihovo, vlasko, rumunsko (kako god, slicno je)......

Guest

Постављена слика

Ali ovo treba bratski rešavati, jer i mi imamo naše crkve u Rumuniji, npr. u Temišvaru, samo što sad ne znam pod čiju crkvenu jurisdikciju se broje.

То је већ нешто друго.

Административно је решени Банат и Румунски део баната.

Они СПЦ нису дозволили надлежног епископа , нит викара , већ само Адин.епископа Темишварског , а они код нас имају свог епископа.

У банату ина неколико десетина румунских парохија и ови су вековима ту на тој територији били , а ово је нешто сасвим друго,померили Границу и испод Дунава,што административно никада нису имали а да некажем Канонски.

Guest

То није само проблем код нас , то је и код Бугара да нерачунам Молдавију као државу,која припада РПЦ , а има румуна, па су почели паралелне епархије да стварају.

Имају низ канонских проблема.

Guest

da je manastirica obnovljena, oni je ne bi uzeli............

nemam ja nista protiv njih, ali ne mozes tek tako da upadnes....

Не разумем , da je manastirica obnovljena, oni je ne bi uzeli............ ?

pa da, zar to sad nece biti njihovo, vlasko, rumunsko (kako god, slicno je)......

Нико се ту није нико одвојио од СПЦ , већ умешали се Румунски свештеници и почели раздор да стварају.

Код мене има који су за влашку цркву али већина влаха је против таквог одвајања.

Guest

``Ali ovo treba bratski rešavati``

tacno tako....

То је одавно братски решено !

Румунска православна црква иде тамо где нису њене границе!

У осталом Власи нису Румуни , да би се ширили по нашој епархији.

Њихов је изговор ЖЕЛЕ СЛУЖБЕ НА ВЛАШКОМ , па нека заврше богословију или фах и ето имају влашког попа али мора при СПЦ.

Guest

Ja koliko znam, to njihov banatski mitropolit radi na svoju ruku.. Ukoliko se ne nađe zajedničko rešenje, ja bih onda odgovorio jednakom merom, tj. proglasiti pravoslavnog srpskog episkopa za rumunski Banat i tražiti da se srpske crkve i manastiri vrate pod jurisdikciju Srpske Pravoslavne Crkve - ukoliko ovo nisu.

Srpska pravoslavna episkopija i saborna crkva u Temišvaru:

Постављена слика

I ovo je deo naše kulture...

Рекох ти ја , тај Административни део ко зна кад је решен за србр у Румунију и за румуне у Срб, они имају своје , а ми своје , ту нема проблема.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...