Jump to content

АНКЕТА: Мишљење о пројектима Поуке.орг, Живе Речи, Кана...?

Оцени ову тему

Препоручена порука

Драги моји,

потребни су ми конструктивни одговори на ову тему. Како сам у завршној фази мастер рада на Религиологији, а управо је везан за мисију Цркве на примеру сајта Поуке, уз све пројекте додатне које радим, потребна ми је ваша помоћ, ако желите у овоме да учествујете.

Дакле, потребно је да онако одговорно, чиста срца, без неких безразложних хвала и критика изнесете ваше мишљење.

- Предности

- Мане

- Унапређења у будућности

- Ваше искуство са нашим пројектима

Ако пратите оно чиме са бавим, мислим да вам неће бити превише тешко да одговорите на ово. Било ми ми изузетно драго да што више вас у овоме учествује.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Наравно, ја ћу учествовати, колико ми то време дозвољава у разговору. Покушати да нешто браним а нешто и да нападам :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Поуке.орг

Предности: Феноменално место са дигиталним верзијама Библије, одличним ауторским текстовима, саопштењима из епархија. Форум са угледним члановима, свештеним лицима, теолозима који пишу под именом и презименом. Такође и место где много сјајних и интелигентих људи пише под псеудонимом, такође одговорно и конструктивно, подједнако религиозни и атеисти (RYLAH, Avocado и многи други).

Мане: Поново форум. Организација: хаотичан је са премного пот-потфорума и под-подсекција, некад је врло тешко наћи неку неактивну тему. Такође проблем са агресивним и неодговорним форумашима који овај форум користе као платформу за малтретирање других и рекламирање свог родољубља/православља, а успевају то да чине довољно дуго испод радара и на граници кажњивости. Једноставно, ово није форум навијача Партизана или Црвене Звезде, морамо некако да постанемо свесни да је свака реч коју овде напишемо огледало и форума и нас као православних верника, а не бунар за истеривање личне правде и неправде.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

:dobro:

U vremenu socijalnih medija potrebno je imati jednu crkvenu internet prezentaciju i jedan pravoslavni forum. To je moranje. Ne samo radi druženja, još više radi informisanja. Svi smo uočili da danas imamo bezbroj pravih i lažnih vesti i svakojakih informacija pa i samim time raznih propaganda i agitacija. U svetu socijalnih medija jedini je odgovor da smo i mi prisutni, da učestvujemo, da se ne odvajamo - nismo sekta nego Crkva! - da informišemo, dajemo odgovore i razbijamo laži. Ovo je obaveza, za moj pojam. 

Oko foruma ne bi trebalo da bude sumnje. Drugo je rad foruma i šta li bi trebalo drugačije uraditi. U ovo se ne mešam. Ionako nikad neće svako da bude zadovoljan. Samo nemojte da gasite slobodu, ali isto tako nemojte da dozvoljavate uvrede, pretnje itd. i razne anticrkvene propagande.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

И да, све похвале за Кану, као идеју. Пројекте тог типа ћу и материјално да подржим. Неколико позитивних искустава смо имали прилике да видимо како се помињу на форуму, надам се да их у пракси има и много више.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 16 часа, Иван Ц. рече

Дакле, потребно је да онако одговорно, чиста срца, без неких безразложних хвала и критика изнесете ваше мишљење.

- Предности

- Мане

- Унапређења у будућности

- Ваше искуство са нашим пројектима

prednosti sajta 

ovo je jedini forum pravoslavaca i drugih koje to interesuje, pa i drugih vjera koje nas interesuju. zato treba i malo slobode ostavit ljudima da pričaju. jer ja prvi ako kažem da je rafailo boljević arbanas i nema veze sa pravoslavnom tradicijom mog kraja u dijelu crne gore neko će se uvrijedit. ali tu nema prostora da se neko vrijeđa po meni. ali je interesantan podatak, kao i to da miroljub nije neka posebna pravoslavna tradicija da se slijedi, ili srbin-crnogorac tradicionalno, on je arbanas kao neki dio srba i potomak turskih plaćenika po meni, pa onda plaćenik petrovića, nije potomak đurađa kastriotić skenderbega. kao što ja nijesam potomak nemanjića, i moji preci su bili srbi i saveznici-plaćenici španskog kralja kao i mnogi ođe, tokom postojanja svete lige i živjeli su od pomorstva ili ovoga uvoza sjemena paradajza, paprike i ostalog iz amerike u srpske teritorije. zaplijenjivali brodove turcima... smatram da to nije razlog da se neko ijedi ili ljuti što bi rekli jer pričamo otvoreno. čak da se nesložimo mi članovi, to je normalno i predhodi nekoj daljoj priči i razumijevanju možda...

mana sajta 

neđe u razgovoru na šanku pored moje kancelarije, pričam sa nekim mocima i rekoše mi da ih je strah u kanu da se učlane, jer niko ne prikazuje rodoslove zbirne prilikom upoznavanja, to je veliko iskušenje onda. jer što kaže jedan brat na temi o množenstvu. poslije lgbt će se incest  legalizovat. ali nije tako, to je već legalizovano ali indirektno na način da osobe iz takvih zajendica stupaju u brak sa ovima koji to nijesu. znači nijesamo krali ali jesmo vreću nosili. ako postoji dokaz da će tako bilo koja strana ostvariti spasenje, onda je to dobro. ali na takav slučaj nijesam naišo. inače neću se bavit tom temom, ateisti su nezainteresovani kolko vidim.

unaprijeđenje

rodoslovi koje pomenuh, a i pronać način da ateisti i skeptici vode rodoslove jer matičare to ne interesuje. takođe pametno bi bilo napravit opciju da može domaće vino ili rakija zajednički da se pravi, recimo ko ima podatak za najbolje grožđe i cijenu, najbolji transport, dal imaju neke nove sorte ili autohtone. ja godinama tražim dalmatinski kadarun a samo makedonsko grožđe imam priliku da kupim. dal neko pravi medovinu, ja bi kupio recimo ako je prava iz hrastovih bačvi. nema prave, samo slovensku neku nabavljam i nije jeftina uopšte da mogu bačvu od 100 litara da priuštim. slovenci traže 50 eura za litru, bez transporta, carine, pdv…

isksustvo

tek sam došao. upozoren sam jednom a bez da mi kažu što sam uvrijedio nekoga, jer ja bih se izvinuo. onda kad krenem priču zaključaju mi temu. ali đeca su vidim i neiskusni, stidljivi.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 57 минута, Nikk рече

jer što kaže jedan brat na temi o množenstvu. poslije lgbt će se incest  legalizovat.

za razliku od nekog zapažanja na temu foruma. ovo što citiram nije u kontekstu foruma, nego globalizma i nekih trendova.

a tema koju sam pročitao je bila o mnogoženstvu, kad čovjek ima više supruga ili đevojaka i pedofilije istovremeno.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 16 часа, Nikk рече

mana sajta 

neđe u razgovoru na šanku pored moje kancelarije, 

Šank pored kancelarije?

Daj adresu gde mogu da pošaljem CV :D

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

@Jecić Наравно, има велики број темâ које се баве тим питањима.

• Свиђа ми се 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ovo ostalo slabo pratim, pa ne mogu da kazem nista o tome, ali za mene je svakako najbolji deo, osim foruma, Sveto Pismo - vrlo zgodno za svakodnevnu upotrebu, pregledno, nema nikakve seljanije u izgledu, mnogo razlicitih prevoda na istom mestu.

Ja sam, inace, ovo Pismo jos odavno naveo u literaturi za moj diplomski ispit.

...

slika-10.thumb.jpg.26c42bd47fd5faab77c4757ffc1c18f2.jpg

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 23 часа, Дејан рече

Šank pored kancelarije?

Daj adresu gde mogu da pošaljem CV :D

nije baš pored mene, ali jest blizu.

ođe je propala sezona, pad ekonomije strahovit i nezaposlenost raste. pitanje oće li biti plata u javnom sektoru i penzija od novembra.

to je blizu ovog manastira.

WWW.MEDIAS.RS

Burna istorija Boke Kotorske u velikoj meri je sačuvana u sakralnoj umetnosti, koja okupana netaknutom prirodnom lepotom skriva hramove sazidane od IX do XIX veka. Veličanstven zaliv koji je...

ovaj šank i restorana je dosta blizu mene, od gospodina davidovića. ovo im je sajt. pa možeš poslat cv što da ne

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 13 часа, obi-wan рече

Sveto Pismo - vrlo zgodno za svakodnevnu upotrebu, pregledno, nema nikakve seljanije u izgledu, mnogo razlicitih prevoda na istom mestu.

da imam više vremena, nego ja se bavim važnim pitanjima oko razvoja visokih tehnologija. pa nemam vremena i žena i sedmero đece su obaveza. inače bi ja o bogoslovlju mogo svaki vikend da se bavim ođe. konkretno sad pravim dasku za surfovanje na elktrični pogon sa baterijom, da ide oko 70 km, na čas, da mogu od herceg novog do bara da odem sa jednim punjenjem baterije. to vidim kao turističku perspektivu, to je jetsurf electric, kao ovaj šablon

TOPJETSURFING.COM

Buy Jetsurf Electric with us is very simple. Direct delivery from Europe. Payment by cash or card. Order by number +393883805638 (Whatsapp - Telegram)

ali opet nije ni šteta sad za vas. dug je život, polako. bio sam i ja mlad i neoženjen, tad se moralo poć do splita, mostara, beograda radi ženskih koje su u gomilu da bira čovjek. a ođe sve vidim lakše, samo eto taj rodoslov ne moš viđet kao i nekad dok ne sjedneš kod njezinih u kuću.

jer to je veliki promašaj žena kad se priđe muškaracu u komunizmu, nikad neće htjet da priča odakle su njeni preci, dal ima nekih poklapanja krvi i sl. davno je to bilo kad je mene jedna pitala jesam li ja peder, pa tako stojim kao da ne postoji, nit bi je za ruku uhvatio, nit poljubio. ja se mislim nijesam ja peder, pa joj rekoh otvoreno, da neće naša karijera počet njenim slatkim osmijehom nego prvo da vidim odakle su njeni. nije shvatila i pošla kao da sam ne znam što reko. dugo vremena je prošlo da je ona shvatila. podsjeti me, kako sam joj pametno reko to oko porijekla, kako je ona mislila da je to vezano za finansije i imovinu porodice. a tačno nabasala na čovjeka kojem su roditelji rođaci, zatrudnjela pa se udala, tuko je kao vreću jer je čovjek kao hitler specijalan i ona nije mogla da isprati te promjene raspoloženja i čita misli čovjeku. sjećanja ta šta je čovjek zacrtao u datom periodu godišnjeg doba. ona se nije razvela nego pobjegla pa se razvela.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од ГрешниСлуга,
      Сигурно сте већ чули о овом каналу или сте погледали неке клипове који су на њему. 
      Ову тему постављам јер видим да доста људи из Србије прати овај канал и да канал броји огромне прегледе. Тема има разних, искрен да будем, мени су неке теме добре и корисне, а неке личе на зилотизам.
      Уколико нисте видели, ево линка: https://www.youtube.com/channel/UCjXr2yrIcZmTFT40RrAsDmg/featured
      Занима ме ваше мишљење о каналу. 
      Нисам нашао ову тему, али уколико већ има тема, молим да ме упутите и опростите.  
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његово преосвештенство Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички г. Кирило са свештенством служио је данас, 23. јануара, на празник Св. Григорија Ниског, Свету архијерејску литургију у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици.

Звучни запис беседе

Сабрани на Светом богослужењу су имали посебну радост да прусуствују рукоположењу у чин свештеника ђакона Павла Божовића, дипломираног правника, вјероучитеља и дугогодишњег новинара Радио Светигоре, што су и потврдили саборним клицањем: Аксиос! Достојан!
      Бесједећи послије прочитаног јеванђелског зачала, Преосвећени владика је говорећи о кушању Христовом у пустињи казао да је ђаво непријатељ Божији и непријатељ људског рода, који је позавидио нашем праоцу Адаму док је био у Рају, преварио га и извео из Раја те да је од тада почела историја људског рода на Земљи. Ђаво кроз читаву историју родa људскога, како је казао, куша човјека и народе особито са три страсти: сластољубљем, среброљубљем и славољубљем.
      “Из њих се изводе и многе друге страсти и привезаности које постоје. Ђаво вара човјека и народе наносећи велику штету људском роду. Господа Исуса Христа послије крштења на Јордану, како каже Свето писмо, изведе Дух у пустињу да Га ђаво куша. Намјерно је Господ дошао у пустињу да би показао да је Он, као нови Адам, јачи од свих страшилишта, превара и обмана ђавола, да је дошао да га побиједи и ослободи људски род од његове обмане.”
      Исус Христос је постио 40 дана и 40 ноћи без хране и воде због нас у Јорданској пустињи, иако Њему није било потребно да пости. Послије тога ђаво поче да куша Господа.
      “Ђаво куша човјека, знајући да нема никакве силе и снаге над  њим, осим уколико му човјек то сам не дозволи, односно Бог никад неће попустити искушење на човјека ако он се не саглашава са тим”, бесједио је владика Кирило, објаснивши да би ђаво могао да дјелује на човјека, он прво куша његову вољу.
      Тако ђаво прво предлаже Господу да ако је Син Божији учини да камење постане хљеб, али Господ Исус Христос одговара ријечима Светога писма: Човјек не живи само о хљебу него о свакој ријечи које изађе из уста Божијих. То искушење стварања неког изобиља на земљи, друштва у којем ће сви бити сити и задовољни, увијек је стајало пред људима и народима. У суштини ђаво удара на вољни дио душе човјека користећи тзв. страст сластољубља или стомакоугађања нашој палој природи. Ту страст, како је истакао, Господ Исус Христос је побиједио у пустињи имајући чврсту вољу да служи Богу, говорећи нам о чему би требали да мислимо сваки дан.
      “Наша будућност је живот анђелски, а анђели живе само хранећи се благодаћу Божијом и ријечи која излази из уста Божијих”, поучио је сабране владика Кирило, додавши да је циљ уподобити се анђелском животу, бити задовољан храњењем благодати и ријечи Божије.
      Занимање да будемо хришћани, слуге Божије, треба да нам буде главно занимање, поручио је владика, додавши да све остало, што нам је потребно за испуњење неких земаљских наших циљева, треба да нам је другостепено јер су то само пролазна задовољства: “Бити слуга Божији, учити се ријечи Божијом припрема нам вјечни живот. Човјек мијења и претпоставља прах и пролазност вјечности, не разумијевајући да га ђаво куша кроз ту страст сластољубља или угађања својој палој природи.”
      Говорећи о другом искушењу којим је ђаво кушао Господа, Преосвећени је подсјетио да је ђаво почео да цитира Свето писмо, наравно, погрешно га тумачећи. Он је нагласио да су све секте, сви расколи, јереси, настале управо из погрешног тумачења Писма. Наиме, ђаво је извео Исуса на врх цркве рекавши: Ако си Син Божији, скочи доле, јер је писано: ‘Анђелима својим заповиједиће за тебе, и узеће те на руке, да како не запнеш за камен ногом својом‘. Али Христос прозирући његово лукавство одговора да је у Светом писму написано: Немој кушати Господа Бога свога. Иако је то искушење узношења изнад Цркве стајало увијек пред цивилизацију људску, Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички је мишљења да је свој врхунац достигло у научном и технолошком развоју наше савремене цивилизације. Наиме наука и техника су напредовале и то, по његовом мишљењу, није против Бога.
      “Човјеку је Бог дао да ствара јер је створен као боголико биће. Међутим, у једном тренутку научници, владари, који су видјели сва та достигнућа, помислили су да могу без Бога, без Цркве, да је наука паметнија од Цркве”, истакао је Епископ Кирило, нагласивши да Бог увијек изнова подсјећа човјека да не може без Цркве и без Бога, јер Црква у себи садржи знања о пуноћи откривења Бога у овоме свијету у човјеку па самим тим и сва потребна знања.
      Треће искушење које је ђаво поставио пред Христа било је да ће Му дати сву власт овога свијета, што може да се тумачи као славољубље, али и среброљубље, јер се често људи саблажњавају великим имањима и таквих је било много у историји људског рода. Међутим, Господ му је рекао ријечи, које и ми сви треба да кажемо таквом кушачу који нам нуди некаква царства која он у суштини и не посједује: Иди од мене, Сатано, јер је написано: Господу Богу своме клањај се и њему јединоме служи!
      “Треба да знамо ма колику власт да имамо у овоме свијету, били професори, господари, владаоци, да је Бог изнад свега тога. Једино нам Бог може дати лијек бесмртности. Својим домостројом спасења Он је то даровао људском роду, а на нама је да ли ћемо то и прихватити”, поучио је сабране владика.
      Преосвећени Епископ Кирило на крају своје литургијске бесједе казао да на основу одговора Христових на ђаволско кушање, можемо да закључимо да морамо да изучавамо Свето писмо, Свете књиге, Свете оце, јер се у њима налази сва мудрост која нам је потребна за спасење.
      “Ако будемо у томе ревносни, слушајући Цркву Божију, наше архипастире и пастире, увијек ћемо моћи да дамо одговор на свако кушање ма од кога долазило. Наше главно занимање је бити хришћанин, бити слуга Божији. Све остало треба да радимо, да обезбјеђујемо храну и за себе и за своју породицу, и све друге ствари, да се бавимо умјетношћу и науком, све то је Бог дао човјеку, али човјек увијек треба да зна да Господу Богу јединоме треба да се клањамо и Њему јединоме служимо”, казао је Његово преосвештенство Епископ буеносајрески и јужно-централноамерички г. Кирило.
      На крају Свете службе Божије, благословећи ступање ђакона Павла у узвишени свештенички чин, Преосвећени владика Кирило је подсјетио да је отац Павле из часне и знамените куће Божовића из Црмнице.
      “Како већ сви добро знате, он је много присутан у медијима. На Радио Светигори је дугогодишњи сарадник, а посебну улогу је имао у интернет литијама, гдје је успјешно пренио дух Литија у интернет простор.”
      Владика је указао и на јеванђелску синтезу старог и новог, исказујући увјерење да ће и отац Павле управо то посвједочити својим пастирским дјеловањем и животом:
      “Он је као мудри књижевник који се научио Царству Божијем и износи из своје ризнице и старо и ново, што је јеванђелско правило. У преносном смислу треба знати користити савремене технологије у мисији Цркве, али не треба запоставити ни старо, што значи да ће он управо све оно што поручује преко савремених технологија примијенити и у пастирском раду.”
      Након Преосвећеног Епископа Кирила сабранима се обратио старјешина дворске цркве на Крушевцу, протојереј-ставрофор др Борис Брајовић:
      “Сваки свештеник од Мојсија па до данас зна да је постављен над имањем Његовим – Господњим и да је слуга радости наше! Ми смо призвали нашега ђакона Павла на љубавну тајну свештенства, како рече наш владика Кирило, у коју га је увео наш Митрополит Амфилохије кроз своју духовну дјецу Епископа будимљанско-никшићког г. Јоаникија, администратора Митрополије црногорско-приморске и Епископа буеносајреског и јужно-централноамеричког г. Кирила.”
      Прота Борис је нагласио да пут којим треба свештеник да иде јесте пут Митрополита Амфилохија, а то је пут истине, пут на којем свештеник нема шта да крије, већ свијетли својим примјером свима који су му повјерени:
      “Данас оцу Павлу могу само да пренесем оно што смо ми ђакони, свештеници, служитељи Цркве Христове научили од нашега Митрополита. А то је, оче Павле, онај пут којим треба свештеник да иде. Да оно унутрашње буде као оно спољашње, дакле, да свештеник нема шта да крије. Свештеник је, оче Павле, као жижак на свијећи на којем се укрштају Божански и људски зраци, да освијетли пут онима који су му повјерени”, поучио је новог свештеника отац Борис.
      На крају протојереј-ставрофор Борис Брајовић је поручио да је Митрополит Амфилохије живио и учио примјером љубави према човјеку без обзира на све, односно, примјером љубави каквом је управо Бог заволио човјека:
      “Не заборави, оче Павле, да се никад не жестиш и не љутиш на друге. Воли друге када немаш никаквога разлога да их волиш! Томе нас је научио Митрополит! Да волимо оном љубављу којом је Бог заволио нас!”

Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • Од Поуке.орг - инфо,
      У смирај празничног дана када смо савршавали свештени спомен Преподобних мученика игумана Пајсија и ђакона Авакума, у среду 30. децембра 2020. лета Господњег емитовано је тридесет и друго издање емисије "Живе речи". Специјални гост емисије био је протопрезвитер-ставрофор др Велибор Џомић, координатор правног савета Митрополије црногорско-приморске. Уметнични гост у овонедељној емисији била је проф. др Катарина Станковић, диригент певачког друштва спомен храма Светог Саве. Аутор и водитељ емисије је катихета Бранислав Илић.
      Повезан садржај: 
      Др Катарина Станковић: Хорско певање је заједнички откуцај срца
      Важно обавештење о емисији: 
      Обавештење: У току јануара неће бити емитована емисија "Живе речи интевју" средом од 20ч

Дан емитовања емисије био је инспирисан тридесетогодишњицом устоличења блаженопочившег Митрополита црногорско-приморског Амфилохија. У уводном делу емисије наш уважени гост је са нама поделио своја аутентична и жива сећања на блаженопочившег митрополита, који је према његовим речима био човек велике ширине. 

Митрополит је разгорео духовни огањ, онај који је видљив и жив у овом народу Божјем који је поверовао у Христа и крстио се. Митрополит се у својој служби ослонио на Христа, а бољи му ослонац није требао, истакао је прота Велибор. Један који је попут Јована Крститеља приправио пут у одређеној мери, био је блаженопочивши отац Лазар игуман острошки. Нема камена у Црној Гори на којем није стала архипастирска нога Митрополита Амфилохија. Нема обурдане и оскрнављене цркве у којој бар по десетак пута није служио. Нема црквине или црквишта које су још турци рушили у одмаздама, а да митрополит у њима није сабирао свештенство и народ, нагласио је отац Велибор Џомић. 

Говорећи о видљивој обнови блаженопочившег митрополита Амфилохија, отац Велибор је указао да је обновитељски рад био израз његове живе вере. Видљива обнова била је плод његове велике молитве, тврде вере и велике жртве. Најважнија је била метафизичка димензија митрополита Амфилохија, зато што је он схватио да овде ратују видљиви и невидљиви светови, схватио је да ране у Црној Гори нису биле зацељене, због тога је говорио да нам нема будућности и успеха док је не помире мртви са мртвима и живи са живима, закључио је наш уважени гост. 

Верујемо да је пред Богом митрополит Амфилохије измирио мртве са мртвима, а на нама је сада да следимо његов путим и пример који нам је оставио. Та митрополитова порука је ушла дубоко у Црну Гору, он је чинио оно што је било до њега, а нама остаје да наставимо то дело. Митрополит је обновио једну колективну меморију нашег народа, подсетио је протопрезвитер-ставрофор др Велибор Џомић.       

У даљем току емисије отац Велибор је говорио о данима када је митрополит Амфилохије као професор и јеромонах заорао дубоку бразду у Београду, подсећајући да су тада јеромонаси Амфилохије, Иринеј и Атанасије одиграли важну улогу у погледу наставка градње храма Светог Саве на Врачару. 

У свом казивању прота Велибор се осврнуо и на чудесне литије које су задивиле људе на све четри стране света. Обновитељски дух митрополита Амфилохија видљив је не само у обновљеним и саграђеним храмовима, већ пре свега у овом народу Божјем који је сабрао на овим чудесним литијама које су изродиле све оно најдивније, закључио је прота. 

Пред крај емисије прота Велибор Џомић је на њему својствен јасан и прецизан начин указао на правилно поимање избора новог поглавара СПЦ. Природно је и разумљиво интересовање јавности о избору новог патријарха, али није добро када се уђе у спекулације и неименоване изборе који збуњују људе. Треба сачекати дан избора и све препустити Богу и нашим архијерејима, а на нама је да се помолимо Богу, да Господ благослови тај сабор и да добијемо новог патријарха који ће засигурно бити по мери нашег народа и нашег времена, указао је отац Велибор. 

У уметничком делу емисије разговарали смо са уваженом професорицом др Катарином Станковић, диригентом певачког друштва спомен храма Светог Саве. Наша драга гошћа нас је упознала са њеним вишедеценијским радом, као и са свим појединостима певачког друштва храма Светог Саве.

У даљем току разговора др Катарина Станковић је говорила о значају хорског певања. Хорско певање буди стваралачке склоности и способности, а уједно ствара могућност за неговање и стварање естетских и културних мерила. Поред свега наведеног, хорско певање развија осећање припадности заједници, тако долазимо до чињенице да хорско певање има своју образовно-социјалну функцију, нагласила је наша уважена гошћа. 

Од диригента се очекује једно темељно и широко музичко образовање, а затим и добро познавање богослужења. Диригент мора да прати ток богослужења, зато је важна припрема за свако богослужење, како би се ваљано испратило све што типик предвиђа за одређени дан. Хор никада није целина за себе, већ је ту да буде у једном живом дијалогу са свештеником, истакла је наша позната професорица и диригент певачког друштва храма Светог Саве. 

На самом крају емисије прота Велибор Џомић је упутио једну пастирску поруку у духу претпразничне радости. Налазимо се у предбожићним данима, желим Вам срећне и Богом благословене дане који нам престоје, да се сетимо и страдалника који су тешко пострадали у Хрватској. Позвани смо да хришћанску љубав покажемо на делу кроз помоћи како страдалима од земљотреса, тако и нашим лекарима који неуморно на делу сведоче љубав. Позвани смо да учинимо онолико колико до нас стоји, а Бог више од тога не очекује од нас, поручуио је на крају емисије отац Велибор Џомић.    

Аутор и водитељ: катихета Бранислав Илић
      Фото: Душица Васиљевић

Извор: Ризница литургијског богословља и живота
    • Од Поуке.орг - инфо,
      У навечерје празника Преподобног Данила Столпника, у среду 23. децембра 2020. лета Господњег емитовано је тридесет и прво издање емисије "Живе речи". Специјални гости емисије били су протопрезвитер Славиша Божић, Архијерејски намесник за средњу Аустрију и сабрат храма Васкрсења Христова у Бечу, и Ина Пламенац, теолог из Бара. Модератор емисије био је катихета Бранислав Илић. 

Господ је тако уредио да у мом животу ништа није било случајно, посебно јер сам надахнуће и пример налазио у личности своје баке игуманије Февроније, овим речима почео је своје казивање протопрезвитер Славиша Божић који је у уводном делу емисије говорио о свом животном путу. 

Ово је била прилика да прота истакне своје сроднике који су, поред мати Февроније, цео свој живот посветили служби Богу и роду. Отац Славиша се са радошћу присетио проте Славка Божића, умировљеног пароха београдског, свештеника који је оставио велики траг не само у његовом бићу од најмлађег узраста, већ и у срцима многих верника које је он духовно руководио као изузетан пастир словеснога стада. Била је ово прилика да се у оквиру наше емисије сетимо и нашег драгог протођакона др Дамјана Божића, главног и одговорног уредника новина Српске Патријаршије "Православље" и "Теолошких погледа". 

Замолили смо проту Славишу да нас упозна са особеностима црквеног живота у Бечу. У нашем храму имамо богат богослужбени живот који се савршава према устаљеном правилу, а при нашем храму имамо и две песнице. Једну предводи проф. Обрад Симулов, која негује народно црквено појање, а другу певницу предводи протиница Јелена Смиљанић која негује византијско појање. Поред тога при нашем храму имамо веронауку за одрасле што је од изузетног значаја, истакао је Архијерејски намесник за средњу Аустрију. 

Потребно је благодарити Господу на свему, па чак и на овој пандемији. Јеванђеље нас на неколико место подсећа колико је важно да на свему узносимо благодарност Богу, јер као слободна бића имамо дар и прилику да свој живот сместимо у категорије вечности, поучио нас је отац Славиша указујући на важност узношења благодарења Господу. 

Наша гошћа Ина Пламенац је говорила о вези између теологије и уметности: Веза између теологије и уметности сагледана је превасхоно у слободи која је дарована свакоме човеку, јер када се човек ослободи он стиче могућност да на најлепши могући начин искаже своју креативност.

Храм Свете Тројице на Румији је освештана 2005. године, пре тачно петнаест година. Чудесна румијска литија је култ који се дуго негује и никада се није прекидао, што само указује да је народ то препознао као посебан благослов и искуство које нас преображава, истакла је Ина Пламенац у свом осврту на значај светиње на Румији. 

Да искушења рађају и нешто добро потврђује и позната Фејсбук група "Не дамо светиње" о којој је говорила наша Ина која је и један од модератора наведене групе која нема само информативни, већ и катихетски карактер. Бити модератор групе "Не дамо светиње" може бити сагледан и у катихетском смислу јер имамо одговорност према свим људима, а посебно одговорност да нико не изађе из групе и дијалога са неком горчином, нагласила је Ина Пламенац.  

Митрополит Амфилохије је нама био и отац и учитељ и пример који смо следили. Њему је свако могао да приђе и обрати му се, дословно свако ко потребује савет и било који вид помоћи. Сусрет са митрополитом Амфилохијем је определио наш животни пут, закључила је Ина Пламенац присећајући се лика и дела блаженопочившег митрополита Амфилохија. 
      Катихета Бранислав Илић

• Од Поуке.орг - инфо,
      У навечерје празника Преподобног Јована Дамаскина, у среду 16. децембра 2020. лета Господњег емитовано је тридесето издање емисије "Живе речи". Специјални гост емисије био је протонамесник Радоје Мијовић, настојатељ Светогеоргијевског храма у Бору. На нашу радост уметничка гошћа била је наша драга Даница Крстић, извођач традиционалне и народне музике. Модератор емисије био је катихета Бранислав Илић. 
      Повезан садржај:
      Даница Крстић: Певање и молитва су увек у дивном сагласју

У уводном делу наше овонедељне емисије протонамесник Радоје Мијовић је казивао о житију Преподобног Јована Дамаскина и његовом неизмерном значају за Цркву Христову, особито када је реч о црквеном песништву које је овај угодник Божји по надахнућу Духа Светога саставио. Говорећи о значају црквеног песништва отац Радоје је истакао да је дивна химнографија оквир целокупног богослужења. Богослужење је жила куцавица целокупног хришћанског живота, зато је важно да богослужење поимамо као живи живот, а сама чар и лепота богослужења је у химнама и песмама које једним устима и једним срцем узносимо Богу. Проузносећи химне Богу ми њима дајемо свој лични печат, јер се сви наши дарови обједињују и наши гласови су тада у молитвеном сагласју, истакао је отац Радоје. 

Ослањајући се на причу о молитвено-катихетском значају богослужења, отац Радоје је у нашој емисији представио своју литургијску заједницу која се око свога Господа сабира у храму Светог Великомученика Георгија у Бору. Као настојатељ наведеног храма наш гост је са поносом истакао живост црквеног живота у окриљу Светогеоргијевског храма, ону живост која се пројављује и кроз дечји црквени хор Милица.   

Са великом радошћу наш отац Радоје је казивао о светињи која је недавно саграђена у непосредној близини Бора као дивна монашка насеобина. Градња скита је формално почела 2008. г. када је започета градња параклиса-брвнаре посвећене Светим новомученицима јасеновачки и Светом кнезу Лазару. Након тога, 2010. г. приступило се уређењу садашњег конака, када је изграђен и Псалтирник посвећен Цару Давиду. Након две године озидани су параклиси Светој Параскеви и Светом Цару Урошу а исте године је подигнут и поклонички дрвени крст који је висок 3 метра. Благословом Епископа тимочког г. Илариона 2015. г. кренуло се са зидањем цркве-ротонде посвећење Светом Петру Цетињском, истих димензија којих је била ловћенска капела (срушена од безбожника 1972). Ротонда  је завршена и иконописана 2019. г. Јула 2020. г. скит насељавају монаси Сава и Матеј. У скиту се налази и минијатурна копија пећине апокалипсе са острва Патмос а ктитори су г. Драган Цветковић и ипођакон Владимир Балабан.

Својим гостовањем нашу емисију је посебно украсила наша дивна Даница Крстић која је у свом уводном излагању говорила о односу народне музике и црквеног појања. Музика чини велики део црквеног живота јер је она средство које нас у сагласју са молитвом уздиже ка Богу. Литургијска музика у човеку буди посебне молитвене емоције и подстиче човека да се препусти усрднијој молитви, нагласила је Даница Крстић. 

После породичног васпитања веронаука је прави темељ који нас подсећа да спознамо себе и на правилан начин промишљамо о животу. Одлазак на Литургију са вероучитељем је за нас био прави ужитак и истинска радост јер ништа није било присиљено и из морања, већ је све бивало у љубави и слободи, присетила се Даница благословених дана када је са пуно љубави пратила и учествовала у раду Православног катихизиса - верске наставе. 

Говорећи о аутентичности живота Даница је указала да живимо у времену великих искушења и губитка свести о правим и истинским вредностима. Према њеним речима занимање или служба коју имамо не би смела да нас спута и чини нам сметњу да будемо и останемо природни људи и носиоци личне ноте свога живота. Људи не схватају да се ја својим послом и неговањем наше богате традиције бавим из љубави, а не ради неке личне користи. Трудим се да будем то што јесам, а ова емисија  и наш разговор је дивна прилика да пошаљемо поруку: будимо природни и радујмо се животу, речи су наше Данице Крстић. 

Након благодарности и поздравних речи наше драге Данице Крстић која је свима пожелела срећне и радошћу испуњене предстојеће празнике, отац Радоје је на њему својствен начин упутио надахнуту пастирску поруку: Не заборавимо на речи Светог Апостола Павла да је "вера основа свега чему се надамо и потврда ствари невидљивих". Када смо вођени и руковођени тим речима, биће нам много лакше да пребродимо сва искушења, па и ово ново савремено искушење које је Бог допустио, али кроз које вером газимо и надамо се да ће и из овога узаћи нешто добро, поучио је протонамесник Радоје Мијовић. 
      Катихета Бранислав Илић

• Креирај ново...