Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Сефора

шта су врлине ?

да ли вам се допада тема  

8 члановâ је гласало

1. 1. да ли вам се допада тема

• да
      6
    • не
      4

Recommended Posts

Наиме, о томе сам сво време писала. Не треба правити разлику између монаха и благочестивих хришћана. То није добро. Ова молитва је централно занимање свих благочестивих хришћана, поготово монаха; посебно је омиљена на Светој Гори. 

Наиме, неко је стално писао о манихејском ставу, а притом непрестано правио разлику између монаха и благочестивих хришћана.

Началници људског рода, првосаздани људи живели су у близини Божијој, слушали су глас Његов и разговарали са Њим. Овај разговор, ово општење јесте молитва. Она се као темељ духовног живота препоручује свима и на сваком месту.

Зато сам и написала негде да је овај свет величанствени храм Божији.

Оставрени однос са Богом у Евхаристији подразумева непрестано захваљивање Богу што је створио овај свет, што га је привео из небића у биће и што нам је дао могућност да у заједници с Њим задобијемо вечно постојање. То и значи грчки глагол ευχαριστώ – евхаристо – благодарим, захваљујем, из којег је изведена именица Евахристија. 

Почетак новог живота у Богу, кроз Крштење «живот у Христу» и Миропомазање «живот у Светоме Духу», налази пуно остварење у Светој Евхаристији као тајни обожења верних. Свети Дух има кључну улогу у сабрању верних на Литургији, при образовању Цркве, као и у приношењу света Богу.

Наиме, Свети Дух од мноштва појединаца чини Сабор верних или Цркву.

Зато сам негде и цитирала  st-porfirije

Црква је тајна над тајнама. Црква је нестворена, као што је и Бог нестворен. Она је постојала пре векова, пре ангела, пре стварања света.  Бог нас је, у својој безграничној љубави, опет сјединио са Црквом својом у личности Христовој. Улазећи у нестворену Цркву, долазимо Христу, улазимо у нестворено. Призвани смо, дакле, и ми верујући да постанемо нестворени, да превазиђемо наше световно расуђивање, да умремо за “старог човека” и да постанемо обожени. Зато је старац и рекао да је ово врло суптилна тема и да Само Свети Дух може томе да нас научи.

amin-nas

Зато сам и хтела да Вам пишем о свакој врлини ( животу у величанственом храму Божијем ) која изазива у души осећај спокојства, прибраности, радости, правичности, слободе, ведрине и сигурности.

Требало је писати о свим врлинама: о веру, трудољубивости, скромности, храбрости, безбрижности, бестрасности, брижљивости, будности, верности, дарежљивости, директности, добродушности, добронамерности, доброти, добротољубљу, доследности, достојанству, дружељубивости, духовној радозналости, елану, захвалности, злопаћењу, исповедању, исповедништву, истинољубивости, истрајности, кроткости, љубави, љубазности, марљивости, милосрђу, молитвености, мудрољубљу, мудрости, мудрости кроз смирење, мушкој одважности, нади, негодовању, нежности, некористољубивости, непоколебљивости, нероптању, обазривости, оданости, одважности, одговорности, одлучности, одређености, одрицању, озбиљности, опрезности, отворености, оштрини, пажљивости, племенитости, побожности, подношењу патње, покајању, покорности, помирљивости, послушности, посту (душевни), посту (телесни), поступности, потреби да будемо тихи, потчињавању, поузданости, поштовању, правичности, предусретљивости, прибраности, промишљености, простоти, радиности, разборитости, разобличавању, ревностном односу према послу, ревности по Богу, савесности, самовласности, самоограничавању, самопожрвованости, самопрекору, самоунижењу, саосећању, сапатњи, састрадавању, саучествовање у болу, сиротовање, скромност, следовање одређеном циљу, смелост, смирење, спокојству, срчаности, стидљивости, страхопоштовању, строгости, тактичности, танкоћутности, темељитости, тиховању, трпљењу, трудољубивости, туги по Богу, ћутљивости, уважавању, уздржавању, уљудности, умерености, уредности, усрдности, усредсређености, целомудрености, честитости, чистоћи тела, човекољубивости, шаљивости по разуму.

Наиме, хтела сам да вам пишем о животу у Богу ! Уколико погрешно прутумачите само једну реч ... Ето прелести !

Наиме, зато нисам хтела својим речима да тумачим ... И тако ...  Опростите ми што сам Вас узнемирила !

amin-nas

Врлина као и грехова има много. Обично прва врлина зове другу у помоћ и тако редом.

Главних или општих врлина има седам: смерност, дарежљивост, чистота морала, човекољубље- милосрђе, уздржљивост, кротост, ревност у вери и молитви.

Свети владика Николај у једној својој књизи набраја и остале(појединачне) врлине које проистичу из главних:

- Унутрашња молитва

- Чување јединства душе - јединство мисли, речи и дела;

- Контролисање срца и мисли;

- Контролисање језика;

- Избегавање притворства;

- Бити као дете у искрености, скромности и вери;

- Издржљивост;

- Обуздање од неумерености, пића и узнемирености;

- Тврдо веровање беш какве сумње у Христову силу и милосрђе;

- Познавање Светог Писма и силе Божје мора да расте сваког дана;

- Усамљеност је врло корисна ради самопосматрања, разматрања свог сопственог живота;

- Слобода од ствари;

- Очекивање смрти и суда;

-Благодарност према Богу;

- Прослављање Бога;

- Давање без оклевања;

- Љубав према пријатељима;

- Опраштање брату;

- Скромност;

- Сажаљевање према грешницима;

- Помирљивост;

- Одважно исповедање Христа;

- Опрезност од лажних христоса;

- Удовољавање дужностима

- Разборитост;

- Готовост на служење;

- Готовост на жртвовање не сам материјалних ствари већ и свог живота ради Христа, који  је себе жртвовао ради нашег спасења

- Надање или хришћански оптимизам.

400525_283139635081489_645098538_n.jpg

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=283139635081489&set=t.100003086381935&type=3&theater

"Nema dobra stabla koje bi rađalo nevaljalim plodom niti stabla nevaljala koje bi rađalo dobrim plodom. Ta svako se stablo po svom plodu poznaje. S trnja se ne beru smokve niti se s gloga grožđe trga."
- Luka 6,43-44

"Vrlina ne dolazi od bogatstva, ali bogatstvo, i sve druge dobre stvari, dolazi od vrline."
- Sokrat

“Najvažnija ljudska težnja je težnja za moralnošću u našem djelovanju. Naša unutrašnja ravnoteža, čak i naša egzistencija ovisi o tome. Jedino moralnost u našem djelovanju može dati ljepotu i dostojanstvo u našem životu”

"Što se mene tiče, draži mi je tihi porok nego razmetljiva vrlina."
- Albert Einstein

"Vrlina nije znati, nego činiti."
- Japanska poslovica

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...