Jump to content

Српска народна религија

Оцени ову тему

Препоручена порука

пре 5 часа, sampaganini92 рече

Иако је наслов теме омашен и боље би било да слови српски народни обичаји или слично није ми јасно зашто се на то реагује тиме да су Срби изградили Григоријат итд што је крајње неповезано. 

Ваљда нам је свима или бар већини овде јасно у шта верујемо да се не би страшили да изучимо своје претхришћанско наслеђе, ваљда немамо толику кризу идентитета.:) Тим пре што и само Хришћанство у себе упија и изнутра преображава део наслеђа као што је упило и грчку философију и још много тога тако је и неке наше народне обичаје. И лепо је да их знамо, не видим што би био проблем да на поукама постоји и таква тема. 

Рецимо Срби су целом свету дали појам вампира и чињеница да су Аустроугарски владари овде слали лично докторе и научнике да изуче ту појаву о чему се писало и у медицинским журналима оновременим је нешто што је занимљиво а не нешто у шта ћемо сви да поверујемо ако не дај Боже отворимо такву тему на форуму.

Што се тиче фантазирања ака господар прстенова препоручио бих ти да још пар пута погледаш филм јер је дубоко натопљен хришћанском мишљу премда упакованој у другачију форму. Немој да те плаши то што нема крста нигде. 

Stvar je u tome što je ovo fejk, izmišljotina, i to novijeg datuma. Fantastika, ali ne ona naučna. Srbi iz bronzanog doba, Srbi iz Atlantide, Srbi koji osvavaju kineski zid... To su sve gluposti. Lažu narod. A jedna glavna zapovest jeste: Ne laži, ne svedoči lažno!

Hrišćanstvo jeste narodna religija Srba, pošto se na Hrišćanstvu osniva sva srpska kultura i civilizacija, svejedno da li Srbi sada veruju ili ne. Ćirilica, naše glavno pismo, nastaje kao hrišćansko pismo. Mi isto imamo bogatu kulturu, zato nam je i otimaju svuda redom. Nju treba da branimo, da sabiramo što smo izgubili, ne da je odbacujemo i zamenjujemo je za izmišljeno što inače ni cent ne vredi.

A još imamo mnogo da gradimo. Danas sam poslovno morao u Krems u Donjoj Austriji, kad nad autoputu diže se brdo a na vrhu kao bela kruna benediktinski manastir Göttweig. Pravo impozantno. To je kultura, ne gola riba na livadi koju su možda još i platili da se svuče gola.

Vampire, recimo, imaju svi evropski narodi, ali i Kinezi, u Africi itd. U 18. veku ovladuje jedino srpski naziv i postaje standardno ime za "povratnike". Što da ne, može i od nas nešto da se primi - ne moramo jedino mi da primamo od drugih.

Perun nije prosto slovenski bog. On je drevni indoevropski bog, nebo, bog otac, otac nebeski. Grčki je Uranus, što na grčki znači nebo; rimski je Kvirinus, indijski i iranski je Varuna, hetitski je Taruna, keltski je Taranis, germanski je Tor i Tir koji nekad bio glavni u Germane dok ga nije zamenio neki Odin. Prvi koji opisuje barem nas Južne Slovene, Prokopije u 6. veku, kao da ih danas opisuje, skoro 1 na 1. Ali Južni Sloveni u 6. veku imaju jednog boga, Peruna, kome se mole jedino u teška vremena po ceo narod. Ovi Južni Sloveni nemaju bogove ni boginje, nego samo Peruna. Ali zato imaju vračare, veštice, vampire, vukodlake, imaju vile itd. itd. Dok panslavisti 19. i 20. veka imaju bogove i boginje, ali nemaju vračare, veštice, vampire, vukodlake, vile tu i tamo. Eto predhrišćanske kulture barem u slovenskim precima nas Srba. Jer mi Srbi smo malo i rimskog i ilirskog porekla, sve je to Hrišćanstvo složilo u jedno, u nas srpski narod u poslednjih hiljadu godina ;)

Ili krsnu slavu nemaju ostali Sloveni. Ali imaju Rimljani (lari, penati itd. a prenosi se od oca na sina i vodi se svuda sa porodicom). Ne mora da znači da je krsna slava od Rimljana, jer danas je nemaju ni sami Rimljani^^

Da'l sam netolerantan? Da, jesam netolerantan. Jer sa Bogom mi preživljavamo, i lično doživljavam kao uvredu kad mi se propoveda nešto drugo. Hvata me sram, stidim se, osećam se nevera Bogu sa kojim sam nastao mimo svih nevolja i neprilika. Moje su pobili u konc logorima, moj otac se tu rodio, mog pradedu su streljali Nemci u Banatu, tipična srpska sudbina. Ali ja sam živ. I ja sam Hrišćanin. Negde na istoku bi se za to platilo glavom da mi neko vređa Boga. Drugi narodi nek su mnogobošci. Ali ne mi Srbi. Ako je neko ateista i otvoreno kaže da je ateista, s tim mogu da živim dokle mene poštuje. Vera nije folklor. I ako ne veruju, šta'š. Ali da mi govore veru u vampire i zmije ljude, izvini, ali ovde vidim malo crveno... ovo za mene nije srpski. To mi je antisrpski!

Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Dragi рече

Stvar je u tome što je ovo fejk, izmišljotina, i to novijeg datuma. Fantastika, ali ne ona naučna. Srbi iz bronzanog doba, Srbi iz Atlantide, Srbi koji osvavaju kineski zid... To su sve gluposti. Lažu narod. A jedna glavna zapovest jeste: Ne laži, ne svedoči lažno!

Hrišćanstvo jeste narodna religija Srba, pošto se na Hrišćanstvu osniva sva srpska kultura i civilizacija, svejedno da li Srbi sada veruju ili ne. Ćirilica, naše glavno pismo, nastaje kao hrišćansko pismo. Mi isto imamo bogatu kulturu, zato nam je i otimaju svuda redom. Nju treba da branimo, da sabiramo što smo izgubili, ne da je odbacujemo i zamenjujemo je za izmišljeno što inače ni cent ne vredi.

A još imamo mnogo da gradimo. Danas sam poslovno morao u Krems u Donjoj Austriji, kad nad autoputu diže se brdo a na vrhu kao bela kruna benediktinski manastir Göttweig. Pravo impozantno. To je kultura, ne gola riba na livadi koju su možda još i platili da se svuče gola.

Vampire, recimo, imaju svi evropski narodi, ali i Kinezi, u Africi itd. U 18. veku ovladuje jedino srpski naziv i postaje standardno ime za "povratnike". Što da ne, može i od nas nešto da se primi - ne moramo jedino mi da primamo od drugih.

Perun nije prosto slovenski bog. On je drevni indoevropski bog, nebo, bog otac, otac nebeski. Grčki je Uranus, što na grčki znači nebo; rimski je Kvirinus, indijski i iranski je Varuna, hetitski je Taruna, keltski je Taranis, germanski je Tor i Tir koji nekad bio glavni u Germane dok ga nije zamenio neki Odin. Prvi koji opisuje barem nas Južne Slovene, Prokopije u 6. veku, kao da ih danas opisuje, skoro 1 na 1. Ali Južni Sloveni u 6. veku imaju jednog boga, Peruna, kome se mole jedino u teška vremena po ceo narod. Ovi Južni Sloveni nemaju bogove ni boginje, nego samo Peruna. Ali zato imaju vračare, veštice, vampire, vukodlake, imaju vile itd. itd. Dok panslavisti 19. i 20. veka imaju bogove i boginje, ali nemaju vračare, veštice, vampire, vukodlake, vile tu i tamo. Eto predhrišćanske kulture barem u slovenskim precima nas Srba. Jer mi Srbi smo malo i rimskog i ilirskog porekla, sve je to Hrišćanstvo složilo u jedno, u nas srpski narod u poslednjih hiljadu godina ;)

Ili krsnu slavu nemaju ostali Sloveni. Ali imaju Rimljani (lari, penati itd. a prenosi se od oca na sina i vodi se svuda sa porodicom). Ne mora da znači da je krsna slava od Rimljana, jer danas je nemaju ni sami Rimljani^^

Da'l sam netolerantan? Da, jesam netolerantan. Jer sa Bogom mi preživljavamo, i lično doživljavam kao uvredu kad mi se propoveda nešto drugo. Hvata me sram, stidim se, osećam se nevera Bogu sa kojim sam nastao mimo svih nevolja i neprilika. Moje su pobili u konc logorima, moj otac se tu rodio, mog pradedu su streljali Nemci u Banatu, tipična srpska sudbina. Ali ja sam živ. I ja sam Hrišćanin. Negde na istoku bi se za to platilo glavom da mi neko vređa Boga. Drugi narodi nek su mnogobošci. Ali ne mi Srbi. Ako je neko ateista i otvoreno kaže da je ateista, s tim mogu da živim dokle mene poštuje. Vera nije folklor. I ako ne veruju, šta'š. Ali da mi govore veru u vampire i zmije ljude, izvini, ali ovde vidim malo crveno... ovo za mene nije srpski. To mi je antisrpski!

Ma разумем те потпуно. Зато и кажем безвезе је наслов теме јер даје простора лажном проповедању. Али када би се рецимо писало о народним обичајима па и веровањима чисто информативно мени је то бар занимљиво. 

Мислим видиш и сам колико повезујеш све те ствари значи да си поприлично упознат што не значи и да верујеш у то. Ја од кад сам био клинац биле су ми занимљиве митологије разних народа па и старословенска. Иако сад знам да су то све лажни богови и божанства, ако мене питаш пале анђелске силе а не пука измишљотина и даље ми је занимљиво да интерпретирам то као део историје. Хришћанство је за Србе суштина, основ слажем се потпуно чини нас оним што јесмо. Али од пада па до рођења Сина Божијег постоји значајан сегмент историје и то не само јеврејског народа где још није дата пуноћа истине нити спасења али обриси или извитоперења Истине се могу посматрати код различитих култура и народа и мени је то са свим тим вештицама вампирима вилама итд занимљивост која није свакако нужна нити битна за спасење али просто интересантна. :)

Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Dragi рече

Stvar je u tome što je ovo fejk, izmišljotina, i to novijeg datuma.

...

Hrišćanstvo jeste narodna religija Srba, pošto se na Hrišćanstvu osniva sva srpska kultura i civilizacija, svejedno da li Srbi sada veruju ili ne.

Одличан пост, у целини. Лично мислим да је апсолутна већина Срба нерелигиозна код којих вера не заузима ни 1% мисли на месечном нивоу и да у Србији више има сујеверних људи са баш тим веровањима у вампире и вештице него религиозних, али су барем сви они ту негде на рубовима хришћанства: атеисти и даље имају хришћанско схватање морала, а сујеверни негују псеудохришћанско сујеверје. Али је истина да једина религија која постоји, то је хришћанство. И то што неки људи покушавају да од сујеверја, фолклора и народне митологије направе стваран религијски систем који ће прогласити "словенским" јер у њему користе имена словенских богова напабирчена и са истока и са запада, у томе никада неће успети.

Неопаганизам је глобални феномен и није карактеристичан само за Србију. На пропаст је осуђен јер на својој страни нема снагу аргумената, већ само тврдоглавост занесењака који немају ваљано схватање ни историје ни хришћанства. И као и сви ефемерни покрети различитих доба, труде се да својом гласноћом надјачају недостатак и људи и аргумената. Апсолутно идентично српским ревивалистима Перуна и Дајбога, са једнаком аргументацијом и истом методологијом.

• Свиђа ми се 1
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, sampaganini92 рече

Ma разумем те потпуно. Зато и кажем безвезе је наслов теме јер даје простора лажном проповедању. Али када би се рецимо писало о народним обичајима па и веровањима чисто информативно мени је то бар занимљиво. 

Мислим видиш и сам колико повезујеш све те ствари значи да си поприлично упознат што не значи и да верујеш у то. Ја од кад сам био клинац биле су ми занимљиве митологије разних народа па и старословенска. Иако сад знам да су то све лажни богови и божанства, ако мене питаш пале анђелске силе а не пука измишљотина и даље ми је занимљиво да интерпретирам то као део историје. Хришћанство је за Србе суштина, основ слажем се потпуно чини нас оним што јесмо. Али од пада па до рођења Сина Божијег постоји значајан сегмент историје и то не само јеврејског народа где још није дата пуноћа истине нити спасења али обриси или извитоперења Истине се могу посматрати код различитих култура и народа и мени је то са свим тим вештицама вампирима вилама итд занимљивост која није свакако нужна нити битна за спасење али просто интересантна. :)

I ja sam se kao klinac bavio mitologijom i kao desetogodišnjak crtao Herakla i Tritona (umem da crtam; moj prvi novac u vidu sokova zaradio sam sa dedom u nekoj seljačkoj kafani sa pet godina crtajući tamo likove^^) i mnogo toga, i dok su drugi klinci igrali fudbal, ja sam jurio po bibliotekama i čitao Tolkiena kada niko nije znao za njega. Danas sam malo čudnjak i imam probleme kao svaki nerd. :smeh1:

Ali ja se trudim, aj traj (I try) što bi rekao Englez. :coolio:

Sve ovo drevno staroslovensko predhrišćansko ili je davno nestalo - a ne valja ništa oživljavati što je umrulo, u vampire nema romantike a kamoli sreće ;) - ili je prosto izmišljeno; po pravilu ovo drugo je slučaj.

Mislim, jedno da se šalimo sa drekavcom - sasvim drugo je da kažemo: Nema Boga, nema Hrista, verujte u drekavca!

Ne smemo da zaboravimo da je slovenskih pagana bilo negde do 15. veka ako ne i dalje. Neki od nih su se onda utopili u razne sinkretične sekte, jeresi itd. Deo drugog krstaškog pohoda je bio krstaški pohod na Vende, dakle Slovene, paganske, sredinom 12. veka; u to vreme mi Srbi imamo Uroša Starog, njegovu Jelenu i Beloša u Ugarskoj i Uroša Mlađeg u Srbiji, barsku (rimokatoličku) nadbiskupiju, kralja Mihajla, Bodina, Vukana, veliki Hrišćanin po Ani Komnenoj u njezinoj Aleksijadi... Krajem 12. veka imamo ustanak paganskih Slovena u severnoj Nemačkoj, kada su kod nas Nemanja i sveti Sava i kada nastaje srpska pravoslavna Crkva. Samo po ovome mi vidimo koliko je nama strano sva ta paganska kultura. Ili kada su ovi pagani, mi smo vekovima ljuti Hrišćani i borimo se za svoju narodnu Crkvu. Jednostavno, to nije naše! Nije deo naše prirode, naše duše.

I naravno, Bog se otkriva svima, ne jedino Jevrejima. Otkriva se i paganima. Vidi Aveste, Mazdaizam, hindustičku trojicu Trimurti, kinesku trojicu Tri Čistih.. Ali sve to mora da vodi u Hrišćanstvo, ne da vodi iz Hrišćanstva. Mi idemo na školsku klopu da bi jednoga dana učili zanat ili studirali i postali naučnici i učenjaci, ne obrnuto. 

Još mi Srbi - mi smo globalistički narod, i to vekovima, sa dolaskom Turaka a možda i pre njih. Toliko smo različiti, i opet smo ponosni Srbi, jer imamo jedno zajedničko: Hrista! I taj Hristos nas sabira, ma koliko različiti da jesmo, u jedan narod. Hristos je naša centrifugalna sila. Sa Hristom postojimo, bez Hrista nestajemo, ovo sama istorija dokazuje.

Подели на овим сајтовима

Ивањдан - народни обичаји (плетење венчића)

„Ивањдан је хришћански празник којим се обележава рођење светог Јована Крститеља, 7. јула по грегоријанском, односно 24. јуна по јулијанском календару.

О Ивањдану плету се венци од ивањског цвећа, и њима се ките стаје, а уочи тог дана, чобани пале брезове лиле (ватре), па обилазе торове и овце где чувају стоку, а затим се пењу на висове и играју свакојаке игре око пободених ватри. Ово паљење машала за Ивањдан доводи се у везу са паљењем бадњака уочи Божића, чиме се хоће рећи да зимско, божићно сунце не сија тако високо као летње, ивањданско, нити онако топло греје. Плетењем венаца жели се рећи да је природа у развоју дошла до своје највише тачке (средина лета), и да се тим венцима природа овенчава. Ти венци уједно подсећају и младе да размишљају о свадбеним венцима. Девојке у венце ставе црвену ружу. Мисли се да је Ивањдан толико велики празник да се сунце три пута заустави тог дана.
20140706_123330.jpg
Црква овај празник назива Ивањдан, а народ додаје још неколико надимака: Биљобер, Метлар, Свитњак, Игритељ и Наруквичар, што јасно показује мноштво разних обичаја који се упражњавају на овај велики летњи празник. Вода добија посебну моћ, па се сви купају у рекама, потоцима, језерима. Биље и траве имају појачана лековита својства. Зато се бере лековито биље и плету венци, које се чува у кући као лек против разних болештина.
Ивањдан се може назвати и Девојачким празником јер је читав низ ритуала поверен девојкама. У многим нашим крајевима, ноћ уочи Ивандана девојке пале ивандањске ватре, беру цвеће и траве, певају и плету венце. Девојке из Груже палиле су с вечери живу ватру или крес, а с венцима ивандањског цвећа целу ноћ су играле и певале. У рану зору су се разилазиле, а свака је носила угарак из ватре, а исплетен венац би стављала на врх капије. Слично се радило и у чачанским селима. Све се то ради у шали па је девојачки смех и цика одзвањао у ноћи. Овде се такође верује да ове ноћи треба хватати свице и носити кући. У виноградима се ништа не ради. Виноградари се чувају и да уђу у виноград три дана пре и три дана после Ивањдана. Кажу да тих седам дана виноград највише напредује, јер га чува Свети Јован. Гружанке девојке посаде у саксији мало жита, а на Петровдан гледају како је никло.“
У венце од ивандањског цвећа ставља се и бели лук, да кућу чува од грома. Девојке у венац ставе и црвену ружу, да би биле црвене као ружа или гледају кроз венац рађање сунца, да би биле румене као сунце. Којој девојци украду венац у току ноћи, удаће се те године.*
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Креирај ново...