Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
Escobar

Kosovo ili Seoba Srba pod Arsenijem Carnojevicem

Оцени ову тему

Recommended Posts

Da li ja Patrijarh Arsenije Carnojevic razmisljao o Kosovu kao srcu Srbije ili je razmisljao o tome da spase narod ?!!! Da nije bilo te cuvene seobe nebi ni mnogih od nas danas bilo !Moji su dosli sa Kosova iz Landovice 1899 godine jer su trazili bolji zivot a ne teritoriju ! Patrijarh Arsenije je po meni do sad najmoderniji i najhrabriji Patrijarh u istoriji naseg naroda i Crkve jer je on prvi medju nama shvatio da ti otadzibina tamo gde ti je dobro i gde mozes normalno da zivis i da se razvijas ! Zamislite da je Arsenije prosipao price tipa Kosovo je Srbija pa nas danas nebi ni bilo

zar se moderne seobe nisu vec desile a to jedino ne vidimo ako zatvaramo oci pred tim >?!!!! koliko je Srba sa Kosova kupilo nekretnine po Beogradu i Srbiji (nista lose ne mislim o ljudima koji su prodali zemlju cak naprotiv svaka im cast jer su na vreme reagovali i unovcili sto se unovciti moze ) i danas tu grade svoju buducnost

zar se moderne seobe nisu vec desile a to jedino ne vidimo ako zatvaramo oci pred tim >?!!!! koliko je Srba sa Kosova kupilo nekretnine po Beogradu i Srbiji (nista lose ne mislim o ljudima koji su prodali zemlju cak naprotiv svaka im cast jer su na vreme reagovali i unovcili sto se unovciti moze ) i danas tu grade svoju buducnost

Дакле, Косово је продато Шиптарима ?

NIsam defetista, niti za to da se Kosovo prepusti Siptarima tek tako, odnosno da im se ono poklooni, ali nekako me dusa boli kada Kosovo branimo preko grbine mucenika koji dole zive. Takodje mi smeta i stav "bez Kosova nema Srbije", jer imalo je Srbije od 1804-1912 (s tim sto smo 1878 dosli do Gracanice i morali da se povucemo zbog nedostatka bratske ruske podrske). Jednostavno, nema tu univerzalno primenljivih pravila.

Ako su Grci 1921. godine mogli da napuste Malu Aziju, domovinu u kojoj su ziveli 3000 godina, jedno od jezgara ranog i kasnijeg hriscanstva, sta se to neki busaju i prave smak sveta tj. smak Srbije od gubitka Kosova. Kosovo ce Srbija i Srbi da dobiju kada ga ponovo budu zeleli i radili na tome , kao sto je bilo do 1912. a sto je rezultiralo uspehom 1912. godine.

NIsam defetista, niti za to da se Kosovo prepusti Siptarima tek tako, odnosno da im se ono poklooni, ali nekako me dusa boli kada Kosovo branimo preko grbine mucenika koji dole zive. Takodje mi smeta i stav "bez Kosova nema Srbije", jer imalo je Srbije od 1804-1912 (s tim sto smo 1878 dosli do Gracanice i morali da se povucemo zbog nedostatka bratske ruske podrske). Jednostavno, nema tu univerzalno primenljivih pravila.

Ako su Grci 1921. godine mogli da napuste Malu Aziju, domovinu u kojoj su ziveli 3000 godina, jedno od jezgara ranog i kasnijeg hriscanstva, sta se to neki busaju i prave smak sveta tj. smak Srbije od gubitka Kosova. Kosovo ce Srbija i Srbi da dobiju kada ga ponovo budu zeleli i radili na tome , kao sto je bilo do 1912. a sto je rezultiralo uspehom 1912. godine.

Истог сам мишљења брате као и ти.

Све док не почнемо размишљати као народ да је срце Србије не Косово, него Христос, мислим да ће бити допуштено да полако губимо дио по дио територије као упозореење да то чиме градимо свој идентитет није ништа друго него пролазна, земаљска ствар. Страшно и мене нервира када се нација, границе државе, уређеност државе и остало сврстава у неку небеску категорију онтолошке стварности, као да тобоже неопходно је да постоје зацртане границе унутар којих ће се окупити сви Срби, неопохдно је да имамо краља као главу државе, неопходно је да имамо Косово као срце Србије неопходно је ово, неопходно оно...Историја нас учи да Бог итекако може допустити да оно чиме се један народ поноси и дичи, као својим идентитетом истовремено заборављајући своју службу Богу, напросто буде изгубљено. Најупечатљивији пример и поука нама православним Србима је судбина Цариграда и Грка управо у Малој Азији. Мала Азија је простор на коме су Грци живели 3000 година (дакле далеко више него Срби на Косову), на коме је основана древна Грчка цивилизација, тло на коме су апостоли проповедали, тло на коме су Грци примили Христа, тло на коме је настало Ромејско Царство, тло на коме је настао Константинопољ потоња дика Грчка, а гле сад Грци немају над Цариградом контролу од 1493 г, а 1921.г су дефинитивно и протерани из Мале Азије. Зар неко мисли да су Грци мање осећали Цариград и Ромејско Царство као своје срце него што ми осећамо Косово као своје срце? Итекако су га осећали, и с обзиром на добро знани грчки национализам и величину њихове историје, мислим да су више емотивно били везани за Цариград и Малу Азију него ми за Косово. Но данас су ту где јесу без иаккве перспективе и назнаке да ће се икад вратити у Малу Азију и обновити Грчки Цариград.

А где ћемо ми Срби бити сутра и то је питање, јер колико пркосимо Богу, колико смо му неверни и колико одступамо од Његовог Закона, мени је заиста чудо да ми опште као народ постојимо и да имамо какву такву државу. Ако наставимо овако да се понашамо, бојим се да никад више нећемо вратити контролу на Косову. Косовое ће бити наше онда само и онда када почено праву борбу за њега, то је у нама самима, и у нашим срцима. Како је лепо говорио блажено почивши патријарх Павле: "Косово је слика Србије, и Косово је онолико наше, колико је оно у нама". А имати Косово у себи, не представља некаков трлуо замишљање географских зацртаних граница и верност и истима, него опредељење за Косовски завет светог нам Цара Лазара који се у светој бици 1389.г определио за Царство Небеско.  Оно што нам се дешава данас на Косову представља опомену и зов Божији да се опоменемо коме припадамо. Колико будемо Богу више угодили, биће нам дато да се поново вратимо на Косово. Јер Бог је још вапијо старим Израиљцима:

"О када би ме овај народ слушао мене и синови Израиљеви ходили  путевима мојим, брзо бих покорио непријатеље њихове и на противнике њихове дигао руке своје". (Пс 81, 13-14).

Ове речи Господње су истините, и ми када би заиста хтели да живимо по закону Божијем, ми никад не би морали доле више са војском ући на Косово да би га ослободили. Довољно би било да почено да ходимо путевима Господњим, а потом би Бог брзо покорио непријатеље наше, и ми би се поново могли вратити на Косово. Но када би смо разумели појам Небеска Србија, можда би нам могло бити јасно да и ако се заиста покајемо, ако почнемо да будемо верни Христу Богу, можда и тад не би било дато да се вратимо на Косово. Небеска Србија нема никакве везе са пресликавањем земљске Србије на Царство Божије. Многи мисле да је небеска Србија појам везан само за Србе. Јако погрешно. Заборавља се небеска Грчка, небеска Русија, небеска Грузија, небеска Румунија, небеска Бугарска, небеска Арабија, небеска Пољска, небеска Америка, небески Јапан, небески је свако ко живи у Христу Господу и у једној Свето, Саборној и Апостолској Цркви упловљава у луку Царства Божијег. Сходно оним речима Господњим, нема више Грка ни Јеврејина него су обојица једно у Христу, то онда ни на небу нема никаквих Срба, Бугара, Грка, Румуна, Руса, Грузина....него су сви једно у Христу, народ Божији, синови Божији. У том пре наш прави и једини идентитет чини Христос, у том идентитету ако се не вратимо, неће нас бити нигде па макар била некаква Србија и до Токија, како неко воли поносно да узвикује. Са Христом се све може осветити и осмислити, без Њега њега ништа, остајемо само сенка која ће проћи, а иза ње неће остати ништа.

Сам Господ Бог се јавио патријарху Арсенију и тражио од њега да му положи рачун за све душе које је извео из Србије са Косова  !

Безброј је написаних текстова о тој великој сеоби.

Нормалном човеку који је макар мало читао историју велике сеобе као и анализе наших историчара, теолога и других људи на ту тему велика сеоба представља горак залогај.

http://forum.vidovdan.org/viewtopic.php?f=2&t=527&p=1333

Da li ja Patrijarh Arsenije Carnojevic razmisljao o Kosovu kao srcu Srbije ili je razmisljao o tome da spase narod ?!!! Da nije bilo te cuvene seobe nebi ni mnogih od nas danas bilo !Moji su dosli sa Kosova iz Landovice 1899 godine jer su trazili bolji zivot a ne teritoriju ! Patrijarh Arsenije je po meni do sad najmoderniji i najhrabriji Patrijarh u istoriji naseg naroda i Crkve jer je on prvi medju nama shvatio da ti otadzibina tamo gde ti je dobro i gde mozes normalno da zivis i da se razvijas ! Zamislite da je Arsenije prosipao price tipa Kosovo je Srbija pa nas danas nebi ni bilo

Иако патријарх није могао тада да зна, да ће се јевреји вратити у Сион, можда је то очекивао да ће се Срби после многих искушења и страдања вратити на Косово! То се донекле остварило 1912.године, али после те године, тачније 1918.године због погрешне политике, вратили смо се у слични сценарио као и 1459.године. Хтели не хтели да признамо, од 1.децембра 1918.године Србија је поново под окупацијом!

Сам Господ Бог се јавио патријарху Арсенију и тражио од њега да му положи рачун за све душе које је извео из Србије са Косова  !

Шта се десило са тим душама. Изгибле су у пакао јер су изашле са Косова? О чему се ту ради?

Око године Сеобе и броја персељених људи, домаћи и страни историчари су водили доста полемика и расправа. Велики број њих узима за годину Сеобе 1690., а број пресељених породица између 36 000 и 40 000. Из претходног дела текста смо видели да је Великa Сеоба Срба почела и пре 1690. године. Са пресељењима се почело још 1688. године и раније, а наставило се и после 1690. године. Такође се може закључити да је главнина Срба почела са пресељавањем још у позну јесен 1689. године, а пресељавање није престало ни 1694. године.

Питање броја пресељених људи је тешко решити јер се није пресељавало у једном налету, већ сукцесивно и временски доста развучено. У то време није било стручних статистичара који би могли да утврде прецизан број пресељених људи. Проблем представља и то, што се у свим изворима наводи број пресељених породица, а не и број укупно пресељених људи. Ако желимо да одредимо број пресељених људи тешко је одлучити се око броја чланова једне породице. Са сигурношћу се зна да су у оно време српске породице имале много чланова, јер су Срби живели у породичним задругама (заједно је живело неколико генерација људи). Поред тога, Турци су у својој крвавој освети убили и до три четвртине од укупног становништва предела које су насељавали Срби. У тим тренутцима појављују се и заразне болести, које настављају тамо где су Турци стали. Због свега наведеног се не може поуздано утврдити укупан број пресељених људи. Испражњена насеља Срба Турци су населили Арнаутима.

Оно што ми називамо великом сеобом јесте значајан број људи , међутим ни приближно да се може рећи да су Срби са Косова тада расељени , напротив многе статистике наводе да је остаак Срба на Косову превазилазио далеко цифру одсељених и да је Српско становништво и даље било доминантно на Косову.

Оно што је значајно за сеобе што и Црњански примећује јесте да се на тај начин разбио Српски национални корпус.Такође Срби по први пут масовније долазе у додир са савременом европском цивилизацијом и културом, Није то само сеоба из завичаја у не завичај , већ је то пре свега сеоба у нови век.

Шта се десило са тим душама. Изгибле су у пакао јер су изашле са Косова? О чему се ту ради?

Историјски процеси се морају пре свега изучавати. Знате малој деци се упрошћавају ствари да би их могли схватити , одраслим људима нема потребе такво што чинити.

У претходном посту сам написао делимични одговор на твоје питање.

Иначе проблем је комплекснији  .

Историјски процеси се морају пре свега изучавати. Знате малој деци се упрошћавају ствари да би их могли схватити , одраслим људима нема потребе такво што чинити.

У претходном посту сам написао делимични одговор на твоје питање.

Иначе проблем је комплекснији  .

Mала деца не могу да схвате једноставне ствари које схватају одрасли, па има се зато те просте ствари морају још урпостити. Одрасли могу да не схватају ствари које су јако компликоване, када би све било једнсотавно, онда не би било образованих, и учених људи. С тога ако мислиш да си изрекао нешто комплексно, онда би требао то образолижити. Тврдња како се Бог јавио патријарху Арсенију да му тражи рачун за душе, не само да је компликована, него и бесмислена, јер како је могао неко погубити душе тиме што је народ преселио на другу локацију.? Као да Христа нема у Сент Андреји где су на крају завршили многи. Шта хоћеш да кажеш да је разбијање националног корпуса грех у очима Божијим?

Најлакше је нешто изјавити закукуљено, па онда тврдити како неко не може да разуме јер је компликовано.

Др Ђорђе Вид Томашевић

ВЕЛИКА СЕОБА СРБА (1690)

Хиљадулетна историја српскога народа препуна је замашних миграција којима су читаве области његове нуждом померане, националне територије некипут губљене а некипут ново добијане. Најдраматичнији и најсудбоноснији од свих тих масовних премештаја од доласка Словена на Балкан била је, несумњиво, Велика сеоба Срба под Патријархом Арсенијем III Чарнојевићем, чија се тристогодишњица ове године глобално обележава у светлу њеног стварног одвијања као и њених књижевних одјека и историјских последица.

Далеко више од већине његових претходника ово драстично искорењивање знатног постотка српскога народа тога доба довело је до дубоких и трајних промена у демографском, етно-културалном, језичком и верском саставу не само наших најјужнијих и најсевернијих покрајина, него и Југоисточне и Средње Европе као целине. Укључујући најмање седамдесет хиљада, а можда и више од двапут толико лица, оно је утицало на традиционални начии живота не само Срба него и њихових суседа. То нипошто није била лагана, постепена и једва приметна инфилтрација једнога народа у устаљену животну област другога, него коренит и грчевит преокрет изазван ураганима рата између Хабзбуршког и Отоманског царства после неуспеха друге и последње турске опсаде Беча, 1683. Обе зараћене светске силе биле су Србима скоро једнако туђе, непријатељски расположене према њиховим тежњама и у озбиљном сукобу са њиховом вековном борбом за обнову своје националне суверености, слободе и независности.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Create New...