Jump to content

Da li Kina kreće nizbrdo?

Оцени ову тему

Препоручена порука

Пре сат времена, Тражитељ рече

Пази, само да су креирали вирус SARS-CoV2 и први направили успешну вакцину за њега, довољно је да су за*ебали и прешишали остатак света у свему битном.

Greska. Nisu napravili prvu. Samo su je pustili u promet - prvi. Ove ostale drzave se vise hvataju za birokratiju ali kinezi i rusi su krenuli (po meni jako pametno) da zabilaze svaki nepotreban birokratski korak. 

Dok J&J i moderna testiraju trecu fazu, gube novac i gubimo zivote, rusi i kinezi naveliko spasavaju zivote rizicnih grupa, vosjke, policije, doktora. 

I na kraju ce ljudi verovatno kupovati bas ruske i kineske vakcine koje ce uskoro biti "testirane" na ogromnom broju ljudi sa obzirom koliko ljudi ih prima. 

• Свиђа ми се 1
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, fsa рече

Evo jednog: ;)

WWW.BBC.COM

A Chinese rocket scientist helped two superpowers reach the moon, but his story is remembered in only one of them.

Zanimljiv lik, a naslov cist clickbait. Lik spijunirao ameriku, normalno da je deportovan. Sva sreca pa su mu bili zahvalni za ono sto je doprineo i nije zaglavio robiju. 

Vi konstatno zaboravljate da su komunisti vrsili mnogo agresivnije ratove, i smenjivanja vlasti svuda po svetu i spijunirali redom? 

ne znam sto se pretvarate da ne postoji 50 godina sponzorisanja revolucija i teroristickih pokreta od strane USSR i Kine........ 

pa pola afrike i juzneamerike su oni unistili.. nisu revolucije na kubi i venecueli dosle sa neba..... 

Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, haveaniceday рече

Zanimljiv lik, a naslov cist clickbait. Lik spijunirao ameriku, normalno da je deportovan. Sva sreca pa su mu bili zahvalni za ono sto je doprineo i nije zaglavio robiju. 

Vi konstatno zaboravljate da su komunisti vrsili mnogo agresivnije ratove, i smenjivanja vlasti svuda po svetu i spijunirali redom? 

ne znam sto se pretvarate da ne postoji 50 godina sponzorisanja revolucija i teroristickih pokreta od strane USSR i Kine........ 

pa pola afrike i juzneamerike su oni unistili.. nisu revolucije na kubi i venecueli dosle sa neba..... 

Donald Trump Mexican Comments GIFs - Get the best GIF on GIPHY

Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, fsa рече

Donald Trump Mexican Comments GIFs - Get the best GIF on GIPHY

Pa jel nije tacno? Hoces reci da nije spijunirao ameriku? Ili hoces reci da komunisti nisu naoruzavali i sirili komunisticku propagandu u  desetinama, mozda i stotinama drzava u runisali sisteme tamo? 

Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, haveaniceday рече

Pa jel nije tacno? Hoces reci da nije spijunirao ameriku? Ili hoces reci da komunisti nisu naoruzavali i sirili komunisticku propagandu u  desetinama, mozda i stotinama drzava u runisali sisteme tamo? 

Bukvalo sve za šta optužuješ komuniste ( SSSR, Kina ) Ameri i njihovi saveznici činili su u daleko većoj meri i posledice su mnogo gore. Sve dok se ne složimo oko toga za mene je besmislena diskusija o ovim temama

Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Тражитељ рече

Не морамо да се надвикујемо, али нећемо ни да симплификујемо ствари до баналности. Причамо врло конкретне ствари, није неки фиктивни "Европљанин" узео штап и камен и направио рачунар, лупио тапију на то и рекао "Моје!" и успео то да задржи као ексклузивно своје власништво 200 година. Моја комплетна електроника је кинеска, а делимични смарт-дом имам захваљујући кинеској опреми. Говориш о стварима које су релевантне као и изум точка, а одбијаш да исти значај даш и точку.

Точак помињем јер је апсолутно нерелевантно ко га је изумео, јер је довољно да га неко види и да крене сам да га примењује. Компјутери се масовно користе тек од 1990-их, а Кинези су се на српском тржишту не само добро позиционирали, него толико прете да постану лидери да САД притиска Србију да се обавеже да најсавременију технологију неће увозити из Кине. Најсавременију технологију.

Nema tu nikakve simplifikacije. To sto ti koristis kinesku elektroniku nije nista novo, ja koristim takodje Apple proizveden u kini ali projektovan u SAD. I sve komponente te elektronike iz kine koju koristis je smisljena, kreirana u "evropskom" delu sveta..A manuelni deo proizvodnje mozemo i mi da obavljamo, kao u slucaju Fiata 500 iz Kragujevca. Srafe Srbi, srafe kinezi, ali projekte prave neki drugi...

Tocak je poznat svima i evropljanima kao i podsaharskoj Africi ali opet su prvi mlazni avion napravili nemci '38-'39 godine.

Kaze Justin da su kinezi pronasli papir a nemci lazu da je Gutembberg prvi stampao knjige, a je pitam zasto se nije pojavio Africki "gutemberg" vec bas u evropi. Pa da oni "lazu" da su bili prvi...

Ili kako kazes ni na kom pjuter nema evropa tapiju ali zasto je napravljen u okviru "evropske" ili zappadnoevropske civilizacije a ne africke?

Zasto su evropljani pravili brodove i kolonizovali Afriku, indiju, Latinsku ameriku a nije bilo obrnuto?

Ili zasto i danas po Africi ljudi umiru od gladi a to se ne desava u Evropi? Nisu culi za navodnjavanje, kanale? U cemu je problem? 

Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Тражитељ рече

@Bilbija Па ти се овде првокласно зезаш са људима, а то није лепо. :D Каква бре пушка коју су измислили белци, бар 20 пута споменуто да је барут кинески изум.

Није нађен у Кини као сировина, него је кинески производ и кинеска државна тајна. До Европљана је дошао сасвим случајно, донели га Монголи, који су једини могли да освоје Кину. Надам се да увиђаш колико је "германска супериорност" плод сплета околности.

Kada bi se ozbiljno razboleo i trazio leka , a da predhodno izbacis sva medicinska dostignuca germana i evroljana uopste, verovatno bi te lecili neki africki samani i eventualno boli kinezi sa nekakvim iglama ... to bi ostalo od medicine. Imao bi vece sanse da se izlecis kod onih nasih baba vracara koje slivaju stravu i tome slicno...

A dostignuca evropljana na polju medicine su verovatno puka slucajnopst kao i dostignuca u svim ostalim oblastima, a Afrika na primer, bila malerozna pa bas nisu uboli ni epruvetu da izmisle a kamo li sta drugo ...

Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Bilbija рече

Nema tu nikakve simplifikacije. To sto ti koristis kinesku elektroniku nije nista novo, ja koristim takodje Apple proizveden u kini ali projektovan u SAD. I sve komponente te elektronike iz kine koju koristis je smisljena, kreirana u "evropskom" delu sveta..A manuelni deo proizvodnje mozemo i mi da obavljamo, kao u slucaju Fiata 500 iz Kragujevca. Srafe Srbi, srafe kinezi, ali projekte prave neki drugi...

Tocak je poznat svima i evropljanima kao i podsaharskoj Africi ali opet su prvi mlazni avion napravili nemci '38-'39 godine.

Kaze Justin da su kinezi pronasli papir a nemci lazu da je Gutembberg prvi stampao knjige, a je pitam zasto se nije pojavio Africki "gutemberg" vec bas u evropi. Pa da oni "lazu" da su bili prvi...

Ili kako kazes ni na kom pjuter nema evropa tapiju ali zasto je napravljen u okviru "evropske" ili zappadnoevropske civilizacije a ne africke?

Zasto su evropljani pravili brodove i kolonizovali Afriku, indiju, Latinsku ameriku a nije bilo obrnuto?

Ili zasto i danas po Africi ljudi umiru od gladi a to se ne desava u Evropi? Nisu culi za navodnjavanje, kanale? U cemu je problem? 

Како нема симплификације? Банализујеш проблематику теме, бацаш фокус на неколико ствари наизменично у круг, а ни једна се не загребе испод површине. Да буде јасно шта оспоравам и који аргумент одбацујем: аргумент да западноевропска цивилизација, заједно са грчко-римском цивилизацијом, константно према кинеској цивилизацији има однос супериорно:инфериорно. Не против аргументације да је последњих 200 или 300 година за нијансу испред, него против идеје да је однос једнако драстичан као поређење са културом афричких урођеника по прашумама (јер стално убацујеш подсахарске Африканце у исти конктест са Кином) и да је тај однос природно установљен и одређен расом. Дакле, оспоравам да такав однос уопште и постоји, да бисмо уопште тражили његове узроке.

1. Нисам говорио да користим информатичке производе европских или америчких фирми склопљене или произведене у Кини, него производе кинеских фирми из сфере најмодерније кућне технологије, које у западној Европи још увек нису свакодневица, па да говоримо о томе како користим неке јефтине кинеске копије нечега што већ постоји. Говорим о паметним кућним уређајима, умреженим на кућни кинески бежични рутер и контролисаним изван куће преко кинеске андроид апликације.

2. Између точка и млазног авиона има и неких међуфаза за које већ постаје досадно да ти скрећем пажњу да их не узимаш у обзир. Млазног авиона нема без точка и нема га без технологије обраде метала, нема га без још много других ствари, а сам по себи он није никакав крај историје, него "точак" 21. века који је Кинез или Јапанац способан да види и разуме и сам направи такав "точак". Да ли се сада разумемо? Да имамо цивилизацију која је у континуитету сама стварала све од точка до млазног авиона, па да о нечему и говоримо. Па чак и таква цивилизација би се веома дискутабилно могла назвати толико супериорном ако је други без проблема узимају и настављају. У контексту племена из подсахарске Африке, ти њима не можеш да покажеш делове функционалности млазног авиона, па да га они сами направе, док Кинезу можеш.

3. Афрички Гутемберг се није појавио јер папир и штампарија нису измишљени у Африци.

4. Погледај мало како је настао компјутер, већ сам карикирао и рекао да није Европљанин из мочвере узео штап и камен и смислио компјутер, историја развоја рачунара почиње на блиском истоку пре 1000 година. Где је "рачунар" тако произвољан појам, где би ти изједначио лаптоп рачунаре и рачунарске машине с бушеним картицама.

5. Зашто су Европљани колонизовали Африку, а не Африканци Европу - то је аргумент против тезе да је западноевропска цивилизација инхерентно и константно супериорна од Кинеске? Зашто је онда та иста Европа пала под монголском најездом као кула од карата? И кад је то и која европска земља колонизовала Кину или Јапан? И како се уопште у поређење западноевропске и грчко-римске цивилизације са кинеском константно уплиће Африка?

6. Какве везе има глад у Африци са поређењем западне Европе и Кине? Африка је у исто време континент на ком је настало прво фонетско писмо (феничанско) и континент на ком људи и даље живе у каменом добу. Због гладних у Африци је западна Европа супериорнија од Кине?

Подели на овим сајтовима

Ма да, бре... обична провера на интернету је довољна. Наравно су све оне генерализације типа "Европљани смислили копЉутер" баналне и бесмислене, ево само кад се погледа историјат развоја пљоснатих екрана, види се колико су модерне ствари глобалне и полицентричне, где се једна нова иновативна компонента измисли у Јапану, друга у СССР, трећа у западној Европи, четврта у САД, пета у Кини или Кореји, са мешовитим етничким пореклом самих изумитеља, од муслиманских Арапа до Кинеза, Кореанаца и Скандинаваца. Бесмислена и банална генерализација, не знам зашто се у ово уопште уплићем, као доказивање да је земља ипак округла...

Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, fsa рече

Bukvalo sve za šta optužuješ komuniste ( SSSR, Kina ) Ameri i njihovi saveznici činili su u daleko većoj meri i posledice su mnogo gore. Sve dok se ne složimo oko toga za mene je besmislena diskusija o ovim temama

Moze da se slozimo da danas cine u vecoj meri, ali da su cinili u vecoj meri u vreme SSSR je cista glupost. Pa sta mislis, kako su sve one silne zemlje dobile komunisticke revolucionare u juznoj americi, africi, vijetnamu? Ko ih je finasirao, slao oruzije i slicno. 

Sta su radili amerikanci nego finasirali suprotnu stranu? Sta mislis ko je finasirao Adelendea u chileu, kastra na kubi, chaveza u venecueli? Sta mislis od koga je pare, naoruzanje i podrsku dobijao Idi Dada Amin.  Ko jer napravio razdor severne koreje i ko je napravio revoluciju u vijetnamu? Ko je finasirao sve to? Ko je zbacio carsku dinastiju u kini i instalirao komuniste? 

Itd. Kao sto rekoh, moze da se slozimo da DANAS amerikanci i njihovi saveznici cine te probleme mnogo vise, posto komunista malte ne i nema izgubili su. Ali zaista ne mogu da se slozim da je tako bilo 80 60 70 .... 50tih..

Pa sta mislis covece, kako su pobedili komunisti ovde u Jugoslaviji i kako je dosao sovjetski spijun i revolucionar da nam bude predsednik i da unistava Srbiju? Postavili ga komunisti u dogovoru sa englezima. 

Meni je impresivno da ljudi i dan danas veruju da su englezi svojevoljno instalirali komunizam u jugoslaviji bez pritisaka i zahteva sovjeta. 

I dan danas kao posledice toga u krusevcu satanizuju cetnike i amerikance koji su (dokazano fotografijama) oslobodili krusevac i slave neke partizane tamo... koji su usli u vec oslobodjen grad i samo pobili i proterali konkurente.... 

Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Тражитељ рече

Како нема симплификације? Банализујеш проблематику теме, бацаш фокус на неколико ствари наизменично у круг, а ни једна се не загребе испод површине. Да буде јасно шта оспоравам и који аргумент одбацујем: аргумент да западноевропска цивилизација, заједно са грчко-римском цивилизацијом, константно према кинеској цивилизацији има однос супериорно:инфериорно. Не против аргументације да је последњих 200 или 300 година за нијансу испред, него против идеје да је однос једнако драстичан као поређење са културом афричких урођеника по прашумама (јер стално убацујеш подсахарске Африканце у исти конктест са Кином) и да је тај однос природно установљен и одређен расом. Дакле, оспоравам да такав однос уопште и постоји, да бисмо уопште тражили његове узроке.

1. Нисам говорио да користим информатичке производе европских или америчких фирми склопљене или произведене у Кини, него производе кинеских фирми из сфере најмодерније кућне технологије, које у западној Европи још увек нису свакодневица, па да говоримо о томе како користим неке јефтине кинеске копије нечега што већ постоји. Говорим о паметним кућним уређајима, умреженим на кућни кинески бежични рутер и контролисаним изван куће преко кинеске андроид апликације.

2. Између точка и млазног авиона има и неких међуфаза за које већ постаје досадно да ти скрећем пажњу да их не узимаш у обзир. Млазног авиона нема без точка и нема га без технологије обраде метала, нема га без још много других ствари, а сам по себи он није никакав крај историје, него "точак" 21. века који је Кинез или Јапанац способан да види и разуме и сам направи такав "точак". Да ли се сада разумемо? Да имамо цивилизацију која је у континуитету сама стварала све од точка до млазног авиона, па да о нечему и говоримо. Па чак и таква цивилизација би се веома дискутабилно могла назвати толико супериорном ако је други без проблема узимају и настављају. У контексту племена из подсахарске Африке, ти њима не можеш да покажеш делове функционалности млазног авиона, па да га они сами направе, док Кинезу можеш.

3. Афрички Гутемберг се није појавио јер папир и штампарија нису измишљени у Африци.

4. Погледај мало како је настао компјутер, већ сам карикирао и рекао да није Европљанин из мочвере узео штап и камен и смислио компјутер, историја развоја рачунара почиње на блиском истоку пре 1000 година. Где је "рачунар" тако произвољан појам, где би ти изједначио лаптоп рачунаре и рачунарске машине с бушеним картицама.

5. Зашто су Европљани колонизовали Африку, а не Африканци Европу - то је аргумент против тезе да је западноевропска цивилизација инхерентно и константно супериорна од Кинеске? Зашто је онда та иста Европа пала под монголском најездом као кула од карата? И кад је то и која европска земља колонизовала Кину или Јапан? И како се уопште у поређење западноевропске и грчко-римске цивилизације са кинеском константно уплиће Африка?

6. Какве везе има глад у Африци са поређењем западне Европе и Кине? Африка је у исто време континент на ком је настало прво фонетско писмо (феничанско) и континент на ком људи и даље живе у каменом добу. Због гладних у Африци је западна Европа супериорнија од Кине?

Ono na cemu ja insistiram je da mlazni avion i sva tehnologija upotrebljena u proizvodnji tog aviona, i sva tehnologija koja je dovela da stepena da  je moguce napraviti ga 90% evropskog porekla a ne azijskog, africkog, juznoamerickog ... I to je cinjenica. Ne samo u proizvodnji malznog aviona vec i u medicini, nauci, muzici, filozofiji, umetnosti...

Dzaba je pokusaj izjednacavanja doprinosa ljudskom napretku kada je ocigledno da je evropska civilizacija tri koplja ispred ostalih na tom polju i da je doprinos evroposkog coveka naucnom i tehnoloskom napredku covecanstva daleko ispred i iznad ostataka planete. I za to postoji razlog, nije u pitanju slucaj ako se to permanentno odrzava vec 2-3 m ilenijuma. Nije u pitanju 200-300 godina vec milenijum-dva ... A ako ces posteno onda nemoj da poslednjih 20 godina kineskog ekonomskog uzdizanja izjednacavas sa evropskim vekovima dominacije.

I zasto izbegavati podsaharsku afriku, oni su odlican primer "jednakosti" medju ljudima

I sta kazes ". Нисам говорио да користим информатичке производе европских или америчких фирми склопљене или произведене у Кини, него производе кинеских фирми из сфере најмодерније кућне технологије, које у западној Европи још увек нису свакодневица, па да говоримо о томе како користим неке јефтине кинеске копије нечега што већ постоји. Говорим о паметним кућним уређајима, умреженим на кућни кинески бежични рутер и контролисаним изван куће преко кинеске андроид апликације."

Ovo boldovano ko je izmislio? Kinezi? Afrikanci?

Android-

Andy Rubin - Wikipedia

IT.WIKIPEDIA.ORG

Java programski jezik Android aplikacija-

James Gosling - Wikipedia

IT.WIKIPEDIA.ORG

Gde su ti kinezi koji su napravili Android apolikaciju?

Pravim i ja android apikacije iz hobija ali su mi servirali i telefon i wifi i Android Studio i javu evroipljani a ne Kinezi.

Подели на овим сајтовима

Мислим да си ме побркао са неким другим, јер се на овој теми на последњим станама причало о доста ствари. :) "Једнакост људи" је бесмислен појам, јер су једнако интелигентни појединци постојали у људској заједници и пре 50.000 година, а сасвим је могуће да су неандерталци били интелигентнији од хомо сапиенса. Технолошки развој је одлика развијености друштва и то не треба бркати са биологијом и индивидуалним људима. А развој друштва је много сложенија тема од мерења чији је већи. Узгред, апсолутно нема спора да је оно што називаш западноевропском цивилизацијом у том смислу супериорно од друштава Африке која су прилично примитивна, и да је прилично претекло/престигло друштва попут арапског (а коме је најсличније). Што се кинеског тиче, апсолутно је нетачно.

• Свиђа ми се 1
Подели на овим сајтовима

За технолошки развој је, иначе, веома битна константна атмосфера здраве компетитивности. Да у западној Европи нису постојали конкурентни односи између држава, можда бисмо 20. век дочекали са истом технологијом која је постојала у 16. веку.

Данас улазимо у атмосферу глобалне компетитивности, где Кина улази у великом стилу, као крупан играч који је у потпуности овладао целокупном техником, науком и технологијом 21. века и који је самодовољан, не требају му ресурси ван сопствених граница и то је једино што је битно. Будућност тек почиње и улазимо у ново доба човечанства које се од 17. века више разликује него 17. век од каменог доба. У том контексту, ко је направио први компјутер небитно је исто колико и ко је први направио барут.

• Свиђа ми се 1
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Тражитељ рече

Данас улазимо у атмосферу глобалне компетитивности, где Кина улази у великом стилу, као крупан играч који је у потпуности овладао целокупном техником, науком и технологијом 21. века и који је самодовољан, не требају му ресурси ван сопствених граница и то је једино што је битно. Будућност тек почиње и улазимо у ново доба човечанства које се од 17. века више разликује него 17. век од каменог доба. У том контексту, ко је направио први компјутер небитно је исто колико и ко је први направио барут.

Još uvek nisu ovladali proizvodnjom najnaprednijih čipova i aviomotora, ali ulažu ogromne napore kako bi i u tim oblastima sustigli konkurente

FINANCE.YAHOO.COM

China’s leaders are vowing to make their country a self-reliant “technology power” as a feud with Washington cuts access to U.S. computer chips and other high-tech components, hampering...

ASIATIMES.COM

The Chinese defense industrial base is infamous for its tendency to “borrow” from foreign designs, particularly in the aerospace industry. Almost the entirety of China’s modern fighter fleet have...

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Милан Ракић,
      Kako Tango Six saznaje civilne vazduhoplovne vlasti Kine odobrile su kodšer (code share) saradnju između Er Srbije i Hajnan Erlajnsa ne linijama Peking – Prag – Beograd (PEK-PRG-BEG) kao i na liniji Beograd – Skopje. Kodšer sporazum dve kompanije potpisan je prošlog meseca.

Nacionalna avio-kompanija Srbije postaviće svoj „marketing kod“ (JU) na liniji PEK-PRG-BEG dok će Hajnan moći da postavi svoj (HU) na liniji BEG-SKP.
      Dozvole se odnose na tekuću letenju sezonu a letovi će se pojaviti u sistemima za rezervaciju nakon tehničkih usaglašavanja dve kompanije.
      Hajnan Erlajns počeo je da saobraća na liniji Peking – Beograd sa međusletanjem u Pragu u aprilu prošle godine. Nekoliko meseci pred nadmetanje za koncesiju „Nikole Tesle“ domaćom industrijom provlačili su se tračevi da je HNA grupa zainteresovana kako za beogradski aerodrom tako i za Er Srbiju.

• Guest
      Од Guest,
      Литургију у храму светих Петра и Павла у Хонконгу 7. децембра је служио Епископ бикински Јефрем, први проректор Хабаровске богословије.
      Научници, свештеници и представници друштва организовали су округли сто и изложбу православне литературе на кинеском језику.
      „Ми обиљежавамо годишњицу указа кинеског императора Кансија из 1712. године, захваљујући којем је у Пекингу званично могла започети своју дјелатност Руска духовна мисија“, казао је за Итар Тас настојатељ храма апостола Петра и Павла у Хонконгу, протојереј Дионисије Позднјајов.
      Све је почело у 17. вијеку кад су Козаци бранили гранично утврђење Албазин на обали Амура и послије дуге опсаде били заробљени и одведени у кинеску престоницу. Цар се смиловао над храбрим војницима и учинио их поданицима, давши им мјесто за живот у сјеверо-источном дијелу Пекинга. Међу затвореницима је био и православни свештеник Максим Леонтјев. Међутим, након његове смри православна заједница је остала без духовног руковођења. Петар Први је више пута интервенисао да се нови свештеник упути у Пекинг и да се тамо отвори Руска духовна мисија. Император Канси се одазвао на ту молбу 1712. године. Мисија је истовремено имала и дипломатске фунције. Више од тога, њени чланови су постали прве дипломате у Кини, али и први руски научници синолози.
      Данас у Народној Републици Кини Кинеска аутономна православна црква има четири храма. Међутим, у њима се не служи јер недостаје кинеских свештеника. Власти Кине ове године дозволиле су да се два студента пошаљу у Русију да студирају у православним богословијама.
      Отац Дионисије је казао да је проблем што на кинеском језику има веома мало материјала о православљу, али да је ове године преведено и издато пет књига на кинеском.
      Радио Светигора
    • Од Andre Williams,
      Kina zabranila reč "okupirajmo" (извор)
      Verovatno zbog straha da se slični pokreti ne pojave i u ovoj zemlji, kineske vlasti odlučile su da blokiraju reč "okupirajmo" na internet pretraživaču popularnog kineskog mikrobloga Sina Weibo, prenosi Huffington Post.

Pokret "Okupirajmo Wall Street" proširio se širom sveta u poslednjih nekoliko dana, a to je dovelo do sukoba s policijom u Melburnu, nasilja u Rimu i masovnih protesta u drugim zemljama, dok su protesti u SAD-u u nekim momentima su pretili da prerastu u ozbiljne sukobe u poslednjih nekoliko dana.
      Kina je ova dešavanja posmatrala vrlo pažljivo i ne želi nešto slično na svojim ulicama. U međuvremenu se na Facebooku pojavile grupe poput "Okupirajmo Kinu", pa su se vlasti u ovoj zemlji odlučile na ovakvu meru.
      Ovo je lista reči i fraza koje su zabranjene.
      Occupy Beijing, Occupy Shanghai, Occupy Guangzhou, Occupy Xi'an, Occupy Chongqin, Occupy Tianjin, Occupy Urumqi, Occupy Lhasa, Occupy Changsha, Occupy Wuhan, Occupy Nanchang, Occupy Fuzhou, Occupy Nanjing, Occupy Dalian, Occupy Hangzhou, Occupy Harbin, Occupy Chengdu, Occupy Kunming, Occupy Hohhot, Occupy Haikou, Occupy Zhengzhou, Occupy Changchun, Occupy Shenyang, Occupy Xining, Occupy Lanzhou, Occupy Taiyuan, Occupy Yinchuan, Occupy Shijiazhuang, Occupy Jinan, Occupy Nanning.
  • Креирај ново...