Jump to content

Da li Kina kreće nizbrdo?

Оцени ову тему

Препоручена порука

пре 6 часа, Justin Waters рече

Ne znam o čemu pričaš jer mi se čini da porediš baba i žabe. Kinezi nisu imali nikakve kolonije. To što ti porediš je kao da ja kažem da su Englezi asimilovali Angle i Sase, ili da su Njemci upili lokalna plemena. 

Lepo brate. Kina je postala tolika kolika je postala osvajanjem drugih plemena, pripjanjem i istrebljivanjem drugih plemena i njihovih teritorija. Nisu oni tu stvoreni od boga toliki koliki su itd. Je l nesto nije tacno tu? 

Подели на овим сајтовима

It's a standard assumption in the West: As a society progresses, it eventually becomes a capitalist, multi-party democracy. Right? Eric X. Li, a Chinese investor and political scientist, begs to differ. In this provocative, boundary-pushing talk, he asks his audience to consider that there's more than one way to run a succesful modern nation.

Odličan snimak iz 2013 sa srpskim prevodom... za one koji imaju oči da vide i uši da čuju ;)

Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, fsa рече

Odličan snimak iz 2013 sa srpskim prevodom... za one koji imaju oči da vide i uši da čuju ;)

Jel imaš ti FB da te pratim gdje samo iskopa ovo sve ?

Zapad: Naš model upravljanja društvom je uspješan, i jedini je kao takav, treba da ga usvoji čitav svijet. 

Kinezi: Naš model upravljanja društvom je uspješan, nije jedini, i ne može se primjeniti izvan Kine. 

Ko ima imperijalni um, ko je agresivan, ko je nametljiv, ko ne zeli dobro drugome kao sebi, jasno ko dan.

Isto tako, društvo koje želi da prosperira, a da ne izgubi sebe, svoj temelj i svoje vrijednosti jasno na koga je bolje da se ugleda. 

• Свиђа ми се 1
Подели на овим сајтовима

Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, haveaniceday рече

Lepo brate. Kina je postala tolika kolika je postala osvajanjem drugih plemena, pripjanjem i istrebljivanjem drugih plemena i njihovih teritorija. Nisu oni tu stvoreni od boga toliki koliki su itd. Je l nesto nije tacno tu? 

Upravo si opisao nastajanje SAD u svojoj srži. 

Samo ne znam zašto ovo uopšte pominješ? Ja sam na bilbijanje odgovorio u vezi 1,5 milijardi Engleza, jer Bilbija bilbija kako kinezi iako imavši 1,5 milijardu nisu navodno postigli toliko pronalazaka koliko Englezi sa mnogo manje iako ta konstatacija nema veze ni sa čim osim naravno sa bilbijanjem, pa sam mu ja onda odgovorio da je dobro što je bilo toliko manje Engleza jer da ih je bilo 1.5 milijardu imali bi mnogo više resursa da kolonizuju možda i čitav svijet. 

Ti si zapravo htjeo da podvučeš paralelu između engleskog kolonijalizma i širenja Kine u lokalu što nije nikako isto. Ja ne bih podvukao paralelu ni sa širenjem SAD-a sa evropskim kolonijalizmom, ali eto ako je tebi to isto, a siguran sam da nisi tako pomislio za SAD.

Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Justin Waters рече

Upravo si opisao nastajanje SAD u svojoj srži. 

Samo ne znam zašto ovo uopšte pominješ?

Opisao sam nastajanje svake zive drzave u svojoj srzi. 

Zato sto se konstatno pravis da je to samo SAD i britanija, da je to neki njihov mentalitet i da samo oni okupiraju i vladaju.....a ako pogledamo realno oni kada okupiraju mnogo je bolje nego kada velika vecina drugih okupira. 

Sto ne znaci da je njihova okupacija dobra, vec da je tvoje poredjenje nerealno. Kada bi kina imala moc kao SAD, mi bi danas bili bukvalni robovi u kineskim fabrikama. 

Imamo srece sto su generalno (osim brojnosti) poprilicno jadni u odnosu na konkurente. 

Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, haveaniceday рече

Opisao sam nastajanje svake zive drzave u svojoj srzi. 

Zato sto se konstatno pravis da je to samo SAD i britanija, da je to neki njihov mentalitet i da samo oni okupiraju i vladaju.....a ako pogledamo realno oni kada okupiraju mnogo je bolje nego kada velika vecina drugih okupira. 

Sto ne znaci da je njihova okupacija dobra, vec da je tvoje poredjenje nerealno. Kada bi kina imala moc kao SAD, mi bi danas bili bukvalni robovi u kineskim fabrikama. 

Imamo srece sto su generalno (osim brojnosti) poprilicno jadni u odnosu na konkurente. 

Ma Indijci, Južnoafrikanci, Kenijci svi su pucali od sreće dok su bili Briti. Aboridzini u Australiji imaju nacionalni praznik dan kada je Dzejms Kuk kročio na tlo Australije. Iračani i Avganistaci izuzetno zadovoljni američkom okupacijom. Nemoj mi te priče prodavati ružno je jako. Ružno je bilo kakvo opravdanje tog tipa govoriti. Koliko imamo sreće s tim što Kinezi nisu zainteresovani za globalnu hegemoniju toliko nemamo sreće sa onima koji su zainteresovani. 

Mentalitet SAD i Britanije je da svoj svjetonazor žele da nametnu čitavom svijetu, žele da preoblikuju društvo i društveno uređenje prema sopstvenim ideološkim mjerilima, što recimo nije slučaj sa Kinom. Zato su besmislene tvrdnje "Kada bi Kina imala moć SAD", jer oni neće u toj poziciji biti ikad ne zato što ne mogu nego zato što neće. 

Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Justin Waters рече

Ma Indijci, Južnoafrikanci, Kenijci svi su pucali od sreće dok su bili Briti. Aboridzini u Australiji imaju nacionalni praznik dan kada je Dzejms Kuk kročio na tlo Australije. Iračani i Avganistaci izuzetno zadovoljni američkom okupacijom. Nemoj mi te priče prodavati ružno je jako. Ružno je bilo kakvo opravdanje tog tipa govoriti. Koliko imamo sreće s tim što Kinezi nisu zainteresovani za globalnu hegemoniju toliko nemamo sreće sa onima koji su zainteresovani. 

Mentalitet SAD i Britanije je da svoj svjetonazor žele da nametnu čitavom svijetu, žele da preoblikuju društvo i društveno uređenje prema sopstvenim ideološkim mjerilima, što recimo nije slučaj sa Kinom. Zato su besmislene tvrdnje "Kada bi Kina imala moć SAD", jer oni neće u toj poziciji biti ikad ne zato što ne mogu nego zato što neće. 

Zanimljiva je kolicina generalizacije u ovom postu i koliko ne valjaju ameri ili britaci... a sa druge strane slusas rock'n'rol, nosis farmerice i jedes McDonalds hamburgere a ne juznoafricki bunny...

Ali ti se ne svidja americka hegemonija i dominacija ,,, :)) 

Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Bilbija рече

Zanimljiva je kolicina generalizacije u ovom postu i koliko ne valjaju ameri ili britaci... a sa druge strane slusas rock'n'rol, nosis farmerice i jedes McDonalds hamburgere a ne juznoafricki bunny...

То је код нас све присутно искључиво зато што смо на периферији америчке културне сфере, док кинеској и јапанској нисмо изложени, а не због њене супериорности. У Србији је лесковачки роштиљ 50× популарнији од мекдоналдса, а народњаци и балкански поп од рока, на пример. Па и под таквим условима, пилетина у сечуан сосу је популарнија од биг-мека, аикидо, карате и кунг-фу збирно од бокса (о бејзболу или рагбију да не говоримо), асоцијација на мудрост су зен и тао итд.

И једно питање које није у полемичком тону, него ме чисто занима кад већ причамо о овоме: како коментаришеш чињеницу да чак и сами конзументи америчке културе код нас немају високо мишљење о њој, већ је сматрају плитком и јефитном, док далекоисточну сматрају узвишеном и дубоком? Колику улогу има чињеница да се поштовање не може купити и да ли је поштовање у овој причи уопште битно?

Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Bilbija рече

Protovim se veličanju američke i britanske (ne)kulture kao superiorne i jedino moralno ispravne. 

Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Justin Waters рече

Protovim se veličanju američke i britanske (ne)kulture kao superiorne i jedino moralno ispravne. 

Cisto da razjasnim, moral je potpuno suvisna i nepotrebna kategorija u diskusiji o politici, ekonomiji, kulturi, ratu ... Moral je kategorija koja se moze postovati samo u odnosima izmedju pojedinaca... Ispravno je ono sto omogucava moj napredak, prosperitet, bogatstvo i uopste nema nikakve veze sa drugima i njihovim napredkom, prosperitetom ili bogatstvom. Mene uopste ne zanima da li ce tvoja frima da propadne i ti da ostanes bez posla ako cu ja da prosperiram, na primer. Nema tu sta moral da trazi, kao nije lepo ili moralno ... Ja a ni ti niti bilo ko ne zivi od morala niti hrani svoju decu njime. Ne treba ukrasti, slagati, ali kupiti za dinar a prodati za dva , treba. 

Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Justin Waters рече

Mozes se ti protiviti , kako kazes "velicanju" americke ili britanske kulture.

Da citiram wikipediju, cisto da se razumemo o cemu pricamo:

" Култура је процес. Она је целовита еволуција од необрађеног камена, дрвета или кости којима рани човек погађа оне који су од њега бржи, од ватре, од прве изнуђене норме којом искорачује из односа промискуитета и дивљаштва, од тотема и анимизама, од палеолитске уметности у Алтамири, примитивног човека, од облутка и облице, ка точку, ка уређенијим друштвеним, па државним и политичким односима, ка монотеистичким религијама, ка уметности 21. века, ка софистицираним знањима и направама које препознајемо у аутомобилима, авионима, ракетама, компјутерима, нуклеарним постројењима, нано технологијама, генетском инжењерингу и информативним технологијама.[5][6]

E sada, ako kulturu posmatramo kao proces i tehnologiju, nauku, genetiku posmatramo kao neciju kulturu ili deo necije, u ovom slucaju americke, britanske, ili kako ja volim da kazem evropske kulture, ojasni mi gde je velicanje te "evropske" kulture?

Kada je ocigledno da je na primer automobil, motor sa unutrasnjim sagorevanjem izmislio, evropljanin, nemac, struju, evropljanin, informatiku-evropljani, genetiku-evropljani, filozofiju-evropljani, pravo- evropljani... gde je velicanje te kulture?

Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Justin Waters рече

Pa koja je bolja i moralno superiornija? Evo ja sam otvoren da mi pokazes neku...... 

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Милан Ракић,
      Kako Tango Six saznaje civilne vazduhoplovne vlasti Kine odobrile su kodšer (code share) saradnju između Er Srbije i Hajnan Erlajnsa ne linijama Peking – Prag – Beograd (PEK-PRG-BEG) kao i na liniji Beograd – Skopje. Kodšer sporazum dve kompanije potpisan je prošlog meseca.

Nacionalna avio-kompanija Srbije postaviće svoj „marketing kod“ (JU) na liniji PEK-PRG-BEG dok će Hajnan moći da postavi svoj (HU) na liniji BEG-SKP.
      Dozvole se odnose na tekuću letenju sezonu a letovi će se pojaviti u sistemima za rezervaciju nakon tehničkih usaglašavanja dve kompanije.
      Hajnan Erlajns počeo je da saobraća na liniji Peking – Beograd sa međusletanjem u Pragu u aprilu prošle godine. Nekoliko meseci pred nadmetanje za koncesiju „Nikole Tesle“ domaćom industrijom provlačili su se tračevi da je HNA grupa zainteresovana kako za beogradski aerodrom tako i za Er Srbiju.

• Guest
      Од Guest,
      Литургију у храму светих Петра и Павла у Хонконгу 7. децембра је служио Епископ бикински Јефрем, први проректор Хабаровске богословије.
      Научници, свештеници и представници друштва организовали су округли сто и изложбу православне литературе на кинеском језику.
      „Ми обиљежавамо годишњицу указа кинеског императора Кансија из 1712. године, захваљујући којем је у Пекингу званично могла започети своју дјелатност Руска духовна мисија“, казао је за Итар Тас настојатељ храма апостола Петра и Павла у Хонконгу, протојереј Дионисије Позднјајов.
      Све је почело у 17. вијеку кад су Козаци бранили гранично утврђење Албазин на обали Амура и послије дуге опсаде били заробљени и одведени у кинеску престоницу. Цар се смиловао над храбрим војницима и учинио их поданицима, давши им мјесто за живот у сјеверо-источном дијелу Пекинга. Међу затвореницима је био и православни свештеник Максим Леонтјев. Међутим, након његове смри православна заједница је остала без духовног руковођења. Петар Први је више пута интервенисао да се нови свештеник упути у Пекинг и да се тамо отвори Руска духовна мисија. Император Канси се одазвао на ту молбу 1712. године. Мисија је истовремено имала и дипломатске фунције. Више од тога, њени чланови су постали прве дипломате у Кини, али и први руски научници синолози.
      Данас у Народној Републици Кини Кинеска аутономна православна црква има четири храма. Међутим, у њима се не служи јер недостаје кинеских свештеника. Власти Кине ове године дозволиле су да се два студента пошаљу у Русију да студирају у православним богословијама.
      Отац Дионисије је казао да је проблем што на кинеском језику има веома мало материјала о православљу, али да је ове године преведено и издато пет књига на кинеском.
      Радио Светигора
    • Од Andre Williams,
      Kina zabranila reč "okupirajmo" (извор)
      Verovatno zbog straha da se slični pokreti ne pojave i u ovoj zemlji, kineske vlasti odlučile su da blokiraju reč "okupirajmo" na internet pretraživaču popularnog kineskog mikrobloga Sina Weibo, prenosi Huffington Post.

Pokret "Okupirajmo Wall Street" proširio se širom sveta u poslednjih nekoliko dana, a to je dovelo do sukoba s policijom u Melburnu, nasilja u Rimu i masovnih protesta u drugim zemljama, dok su protesti u SAD-u u nekim momentima su pretili da prerastu u ozbiljne sukobe u poslednjih nekoliko dana.
      Kina je ova dešavanja posmatrala vrlo pažljivo i ne želi nešto slično na svojim ulicama. U međuvremenu se na Facebooku pojavile grupe poput "Okupirajmo Kinu", pa su se vlasti u ovoj zemlji odlučile na ovakvu meru.
      Ovo je lista reči i fraza koje su zabranjene.
      Occupy Beijing, Occupy Shanghai, Occupy Guangzhou, Occupy Xi'an, Occupy Chongqin, Occupy Tianjin, Occupy Urumqi, Occupy Lhasa, Occupy Changsha, Occupy Wuhan, Occupy Nanchang, Occupy Fuzhou, Occupy Nanjing, Occupy Dalian, Occupy Hangzhou, Occupy Harbin, Occupy Chengdu, Occupy Kunming, Occupy Hohhot, Occupy Haikou, Occupy Zhengzhou, Occupy Changchun, Occupy Shenyang, Occupy Xining, Occupy Lanzhou, Occupy Taiyuan, Occupy Yinchuan, Occupy Shijiazhuang, Occupy Jinan, Occupy Nanning.
  • Креирај ново...