Jump to content

Препоручена порука

Od juče, 30. juna, u Beogradu je obavezno nošenje maski u gradskom prevozu i svim zatvorenim prostorima, bez izuzetka. A kakva je situacija na terenu?

wgMk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b

Na terenu se kuju teorije zavere, pa tako i dalje imate priliku da vidite gomile ljudi bez maski u javnim zatvorenim prostorima. Na molbe trgovaca da stave maske spremni su da uđu u sukob, ali i da podele svoja cenjena mišljenja o maskama. Isto to rade i na društvenim mrežama.

lAqk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b

Ovo iznad je još i najmanje sumanuta teorija, jer kao i uvek kada se potegnu usko stručne teme poput epidemiologije, ispostavi se da baš iz te oblasti imamo najviše onlajn stručnjaka.

AL_k9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b

Imamo onlajn epidemiologe, uvek dobro obaveštene, koji odlično znaju stanje na terenu i uvek je u suprotnosti sa zvaničnim i istinitim podacima.

gMtk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b

Osim epidemiologa, tu je i čuveno "E, baš neću da nosim masku, ti ćeš da mi kažeš". Ekstremno ignoratski i ekstremno sebično.

2Vmk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b

Maske ne funkcionišu po principu "ko hoće da nosi, neka nosi". Samo ako ih svi nosimo imaju potpuni smisao. Maska koju ti nosiš štiti druge, maska koju drugi nose štiti tebe.

Wj9k9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1b

Pojavilo se i jedno istraživanje u kome je primećeno da muškarci pružaju poseban otpor maskama jer ih je stid, ne žele da pokažu slabost i nisu "kul". Posebno su teški na tome tradicionalni muškarci. Možda se plaše da će se izblamirati maskom, ali se očito ne plaše da će se izblamirati glupostima koje bez blama izgovaraju.

Recimo, nedavno je uticajni republikanac Tom Rajs u intervnuu za "The Wall Street Journal" izjavio da odbija da nosi masku. "Maska ne štiti nas, nego druge od nas" rekao je u svoju odbranu. Upravo tako i kao što smo već primetili, cela poenta leži u tome da svi nosimo maske i da ne izjavljujemo neosnovane gluposti koje mogu pogubno da utiču na zdravlje svih ljudi.

MASKE POMAŽU

Vrlo je jednostvno objasniti i zašto - najveći deo infekcija događa se putem kapljica koje izlaze iz usta zaraženih. Stavite masku. Kvalitetna je bolja od nekvalitetne, ali bilo kakva bolja je od nikakve.

Ako vam zaista treba naučni dokaz, evo studije iz aprila koja se bavila inficiranima sezoskim gripovima i korona virusom i pokazalo se da su čak i oni inficirani koji su nosili loše nameštene hirurške maske prošli odlično jer su maske čak i takve blokirale gomilu kapljica što znači da su zarazili minimalan broj ljudi u odnosu na to koliko bi zarazili bez maske. Ali važno je da maske nose svi, bez obzira na status infekcije. Kina kao zemlja u kojoj često dosta generacija živi pod istim krovom, već dugo ima razvijenu kulturu nošenja maski u domaćinstvima ako je neko zaražen i istraživanja nakon pandemije pokazuju da se pokazalo da je dosta ukućana sačuvano od infekcije zato što su svi, i zaraženi ukućanin kao i ostali, nosili maske.

T.G.

ZENA.BLIC.RS

Od juče, 30. juna, u Beogradu je obavezno nošenje maski u gradskom prevozu i svim zatvorenim prostorima, bez izuzetka. A kakva je situacija na terenu?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 78
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Пет заражених, осим кад је 10, онда је 7 заражених. Чувајте се короне, јер она убија, иако углавном ни не знате да ли је имате, осим кад вам кажу да је имате. Носите маске, иако вас не штите, али су о

Ношење маске не смањује много шансе да се заразиш. Али драстично смањује шансе да ти заразиш другог ако си инфициран. И онда ако сви носе маске, много је мања вероватноћа да дође до преноса заразе.

У принципу није то проблем нити да се одржава растојање. Мада у практичном животу често није могуће држати растојање. Међутим све је толико контрадикторно да заиста не може нормалан човек да веру

Постоване слике

Нисам од тих инаџија ''Нећу да носим маску, зато што нећу!'', али не носим је, али ни не идем по превозима, ни на места где је обавезна. А не носим је, јер не верујем ни у једну њихову контрадикторну меру. Толико је било вести које су врло јасно и аргументовано оспорене.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Због таквих мишљења, данас се налазимо у горем положају. Да ли због ината и себичлука треба неко да надрља?

Кад треба носим маску иако имам проблема са дисањем.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 7 минута, fsa рече

Klasični opis debila, šteta što ga radnik obezbeđenja nije aperkatirao bio je preblag prema njemu. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 26 минута, fsa рече

Tuča je bila zbog sumnje da je čovek izneo artikle iz marketa a nije platio

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Kada je krenulo obavezno vezivanje pojasa , retko ko je vezivao. Nakazili su hiljade primera kako je neko ostao živ u sudaru jer nije bio vezan.

Kada su krenuli da kažnjavaju sada većina vezuje.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 26 минута, Дејан рече

Tuča je bila zbog sumnje da je čovek izneo artikle iz marketa a nije platio

Haha a u novinama osvanulo kako se bili zbog maske. :smeh1:

пре 25 минута, Дејан рече

Kada je krenulo obavezno vezivanje pojasa , retko ko je vezivao. Nakazili su hiljade primera kako je neko ostao živ u sudaru jer nije bio vezan.

Kada su krenuli da kažnjavaju sada većina vezuje.

Cilj pojasa jeste da smanji mogucnost da vozac strada, ali ga nece ga spasiti u svakoj situaciji. I pojas se stavlja jer postoji ocigledna potreba za time kao i velika opasnost ako se ne koristi i to je preko potrebna stvar.

Za masku je dokazano da ne stiti dovoljno kao i to da je sama prica o korona virusu napumpana, ili bolje reci pre ubije ljude terapija nego sam virus.

Tako da kaznjavanje ljudi koji ne nose maske je suludo jer ne postoji nikakva konkretna pretnja niti potreba za time, nije je bilo ni za pticiji grip, ni za svinjski, ni za spansku groznicu, znaci ovo je cisto vezbanje mase.

пре 25 минута, Драгана Милошевић рече

После нам крив неко други, јер се ми блесавимо?

Strasno je koliko smo mi cudan narod, bre oni su lazirali rezultate pred izbore a sad krivicu prebacuju na nas, ja prosto ne mogu da verujem kako se ljudi pecaju na takve stvari, aman trgnite se malo zar je moguce da se ljudima tako lako manipulise kad su oko nas sve neke kontradiktornosti. 

Ali oni koji je nose su takodje za postovanje jer oni misle da ce ih zastititi i to je oke, al oni ne trebaju da pritiskaju ostale ako ih ne nose kao sto ni mi ne treba da ubedjujemo vas da one nisu dobre, sve je to stvar licnog odabira i ne treba nikakve mere niti kazne da se uvode. Jer ako maske toliko stite onda su oni koji ih nose zasticeni i nema sta da se brinu, i ako ih nose ne moze niko da im prenese.

пре 1 сат, Лубеница рече

Нисам од тих инаџија ''Нећу да носим маску, зато што нећу!'', али не носим је, али ни не идем по превозима, ни на места где је обавезна. А не носим је, јер не верујем ни у једну њихову контрадикторну меру. Толико је било вести које су врло јасно и аргументовано оспорене.

Da, to je oke. Prosto covek ne treba da ide na mesta gde je obavezna jer bi to vise bio neki prkos a to vec nije oke. Samo sto ce nam uvesti i nosenje maski u crkvama ali to necemo moci da izbegnemo.

E sad, sta je sa novcem i papirima, novac je u tom slucaju najprljavija stvar a stalno su ljudi u kontaktu sa njim, treba i za to uvesti mere, da se ubaci bit koin kao platezna stvar, jel tako?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, Flojd рече

Haha a u novinama osvanulo kako se bili zbog maske. :smeh1:

Cilj pojasa jeste da smanji mogucnost da vozac strada, ali ga nece ga spasiti u svakoj situaciji. I pojas se stavlja jer postoji ocigledna potreba za time kao i velika opasnost ako se ne koristi i to je preko potrebna stvar.

Za masku je dokazano da ne stiti dovoljno kao i to da je sama prica o korona virusu napumpana, ili bolje reci pre ubije ljude terapija nego sam virus.

Tako da kaznjavanje ljudi koji ne nose maske je suludo jer ne postoji nikakva konkretna pretnja niti potreba za time, nije je bilo ni za pticiji grip, ni za svinjski, ni za spansku groznicu, znaci ovo je cisto vezbanje mase.

Strasno je koliko smo mi cudan narod, bre oni su lazirali rezultate pred izbore a sad krivicu prebacuju na nas, ja prosto ne mogu da verujem kako se ljudi pecaju na takve stvari, aman trgnite se malo zar je moguce da se ljudima tako lako manipulise kad su oko nas sve neke kontradiktornosti. 

Ali oni koji je nose su takodje za postovanje jer oni misle da ce ih zastititi i to je oke, al oni ne trebaju da pritiskaju ostale ako ih ne nose kao sto ni mi ne treba da ubedjujemo vas da one nisu dobre, sve je to stvar licnog odabira i ne treba nikakve mere niti kazne da se uvode. Jer ako maske toliko stite onda su oni koji ih nose zasticeni i nema sta da se brinu, i ako ih nose ne moze niko da im prenese.

Da, to je oke. Prosto covek ne treba da ide na mesta gde je obavezna jer bi to vise bio neki prkos a to vec nije oke. Samo sto ce nam uvesti i nosenje maski u crkvama ali to necemo moci da izbegnemo.

E sad, sta je sa novcem i papirima, novac je u tom slucaju najprljavija stvar a stalno su ljudi u kontaktu sa njim, treba i za to uvesti mere, da se ubaci bit koin kao platezna stvar, jel tako?

E vidiš, vozim se ja sa taksistom i o kaže da je naš zakon idiotski i da on zna kako se vozi u kružnim toku, bio on u Italiji pa zna. Reko odlično, al kad te kazne to kaži sudiji.

Sve je to super što ti pričaš, al kad te klepe po dzepu ti donesi naučne radove na sud

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 19 минута, Дејан рече

E vidiš, vozim se ja sa taksistom i o kaže da je naš zakon idiotski i da on zna kako se vozi u kružnim toku, bio on u Italiji pa zna. Reko odlično, al kad te kazne to kaži sudiji.

Sve je to super što ti pričaš, al kad te klepe po dzepu ti donesi naučne radove na sud

I ja i ovi sto dele slicna misljenja samnom, pitamo se ko je glasao za tako nakaradan zakon?

Znaci prvo kazu jedno, a posle par dana tvrde kako to nisu rekli onda evoga i Fantasticni Nestorovic izjavljuje da korona utice na testise. :))

I pored svih tih nebuloza veliki " cale" ce da nas kaznjava za maske, ma idi begaj....

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 минута, Flojd рече

Fantasticni Nestorovic izjavljuje da korona utice na testise. :))

I pored svih tih nebuloza veliki " cale" ce da nas kaznjava za maske, ma idi begaj....

1. Јел ме зезаш? А како је то истражио?

2. Корбач и само корбач. Само казни и само је кривица у народу. Нема грешке у власти.

• Свиђа ми се 1
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 6 минута, Flojd рече

I ja i ovi sto dele slicna misljenja samnom, pitamo se ko je glasao za tako nakaradan zakon?

Znaci prvo kazu jedno, a posle par dana tvrde kako to nisu rekli onda evoga i Fantasticni Nestorovic izjavljuje da korona utice na testise. :))

Šta ćeš, takav je zakon.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 12 минута, Вилер Текс рече

1. Јел ме зезаш? А како је то истражио?

2. Корбач и само корбач. Само казни и само је кривица у народу. Нема грешке у власти.

Pa da, citao sam pre par sati da je to izjavio na Prvoj, pa se javio neki doktor iz Kragujevca da to kao ublazi. :krstix:

пре 8 минута, Дејан рече

Šta ćeš, takav je zakon.

Vas zakon.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 часа, Flojd рече

У чему је проблем да се носи маска у градском?

Или да се одржава растојање? Кад су подизали новац, ни то људи нису хтели да поштују.

Сад ми реци, ко је крив? Или, има симптоме, али се јави у поодмаклој фази упале плућа.

За моје или твоје неодговорно понашање никад не може трећи да буде крив.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од JESSY,
      Problemi u Domu u Sremčici za decu i odrasle sa posebnim potrebama su mnogobrojni, a uslovi u nekim paviljonima nisu ni na najnižem nivou ljudskog dostojanstva, rekao je za N1 defektolog Petar Vladetić iz tog Doma, kojem je sud dodelio status uzbunjivača, a koji je zbog ukazivanja na loše stanje u toj ustanovi, kako kaže, ponovo dobio otkaz.
      - U muškom paviljonu uslovi su katastrofalni – sa kartonskim prozorima, deca nemaju gde da se istuširaju, prenatrpano je i jedan defektolog radi sa više od 40 dece bez negovatelja, spremačica, tehničke pomoći, bog da nam je u pomoći - kazao je Vladetić.
      On je naveo da stručni rad sa korisnicima u ovoj ustanovi zbog loših uslova praktično ne postoji, od obećanja koja su dobili se ništa nije promenilo i stanje je još gore, a na sve to se dešava i korona koja je, kako dodaje, dodatno otežala situaciju u svakom smislu.
      Dom u Sremcici za decu i odrasle sa posebnim potrebama je u predhodne dve godine otvoren za medije i pred kamerama pokazan je jedan paviljon, međutim, posle toga problemi se nastavljaju pa je defektolog Petar Vladetić ponovo rešio da se obrati medijima.
      On kaže da je trenutno opet dobio otkaz zbog konstantnog obraćanja i ukazivanja na probleme koji su konstantni u toj ustanovi sa 300 korisnika.
      - Ti problemi ne prestaju od mojih poslednjih obraćanja u medijima, ništa se nije popravilo, uplašen sam i za bezbednost i zdravlje te dece, kao i korisnika odraslih osoba - istakao je.
      On je objasnio da je njegova želja da se izvrši medijski pritisak, jer samo tako može stanje da se promeni i da se pomogne.
      - To je sada neuslovno, regresira, propada. Na žalost sve je prepušteno nama, organizujemo se kako uspevamo, ali to nije na najnižem nivou ljudskog dostojanstva - kaže.
      I hrana je bila neadekvatna, pa je, kako navodi, morao da reaguje. Kako je naveo, muški paviljon je apsolutno neuslovan.
      - U muškom paviljnu deca nemaju WC, ti uslovi stvarno nisu ni za koga, ni sat vremena niko tu ne bi trebalo da boravi. Na 120 korisnika imate 2, 3 poluispravna tuša, otpada plafon na glavu dok se tuširaju, a miris... nema spremačica, negovatelja. Ko je odgovoran za to? - upitao je.
      Kako je istakao, velika je nebriga i to se ne može dozvoliti. "Davali su pokvaren keks, buđav stari hleb, svaki put trpite odmazdu, pritiske, podeljeni su otkazi defektolozima, ili se ljudi drže na upozorenjima pred otkaz, od kuvarica do defektologa, drže se u strahu. Ja sam uplašen, ali ovo je jedini način da se toj deci pomogne", istakao je.
      Vladetić kaže da ima podršku kolega, ali da je veliki strah ostati bez posla u doba korone, gde su šanse za zapošljavanje minimalne.
      - Ljudi se plase i ja ih razumem. Dosta njih i želi da se obrati… Nisam ni ja previše hrabar, nego nema više ko, dužan sam da se obratim u ime te dece. Oni ne dobijaju ništa od toga što im je zagarantovano - kazao je defektolog.
      Prema njegovim rečima, korisnici su uznemireni, jer ne mogu da ostvare svoje potrebe. "Vrlo je teško, ceo stručni rad je urušen u ustanovi lošom organizacijom".
      https://direktno.rs/vesti/drustvo-i-ekonomija/294187/za-decu-u-domu-budjav-hleb-pada-plafon-na-glavu-dok-se-kupaju.html

• Од emilija,
      Dje je?????

• Од Kafanski amater,
      HRVATSKI ISTORIČAR UZNEMIRIO SRBIJU: ZNA LI VUČIĆ ZAŠTO CAR LAZAR I OBILIĆ NISU MURATU PONUDILI PODELU KOSOVA? | srpskidnevnik.com
      SRPSKIDNEVNIK.COM Jedan od prvih i najljepših opisa Kosovskog zavjeta donosi Dubrovčanin Ludovik Crijević Tuberon, povjesničar iz 15. stoljeća.  
    • Од JESSY,
      David Sinclair, genetičar s Harvarda, tvrdi da starenje ne bismo trebali doživljavati kao prirodnu posljedicu životnog ciklusa
      Izvor: Profimedia / Autor: Auto
      Starenje doživljavamo kao nakupljanje svih ostalih stanja koja postaju sve češća s godinama - raka, demencije, fizičke slabosti... No, sve više znanstvenika dovodi u pitanje osnovnu koncepciju starenja. Što kad bismo mogli zaustaviti smrt, ili je potpuno spriječiti? Što ako su bolesti koje nas pogađaju u starosti simptomi, a ne uzroci? Što bi se promijenilo kad bismo starenje klasificirali kao bolest?
      Od davnina se na starenje gleda kao na neizbježan, nezaustavljiv i prirodan ciklus. 'Prirodni uzroci' glavni su uzrok smrti starijih osoba, čak i kad umiru zbog raznih patoloških stanja. No ne misle svi tako. David Sinclair, genetičar s Harvarda, tvrdi da starenje ne bismo trebali doživljavati kao prirodnu posljedicu životnog ciklusa već kao stanje. Starost je, kaže on, patologija i kao takva može se i liječiti, piše Technology Review.
  • Креирај ново...