Jump to content

Rate this topic

Recommended Posts

пре 11 минута, SerbCro рече

Loš ti prijevod: 

Ako li u polju nađe čovjek djevojku isprošenu, i silom je obleži, tada da se pogubi samo čovjek koji je obleža;
5. Mojsijeva 22,26 A djevojci ne čini ništa, nije učinila grijeha koji zaslužuje smrt, jer kao kad ko skoči na bližnjega svojega i ubije ga, takva je i ta stvar;
5. Mojsijeva 22,27 Jer nađe je u polju, i djevojka isprošena vika, ali ne bi nikoga da je odbrani.
5. Mojsijeva 22,28 Ako ko nađe djevojku koja nije isprošena i uhvati je i legne s njom, i zateku se,
5. Mojsijeva 22,29 Tada čovjek onaj koji je legao s njom da da ocu djevojčinu pedeset sikala srebra, i neka mu ona bude žena zato što je osramoti; da je ne može pustiti dok je živ.

Ne nego ovo je loš prevod. Ublažen.

Iako je i iz njega takođe jasno da se radi o silovanju.

"i djevojka isprošena vika, ali ne bi nikoga da je odbrani." 1. Zašto viče? 2.Od čega da je odbrane? Odgovor: 1.zato što nasrće na nju protiv njene volje. 2.od silovanja.

I pazi na kraju, da mu bude žena "zato što je osramoti".

Wau, to rešava situaciju na najpravedniji mogući način.

пре 2 часа, Tumaralo. рече

Dela Oca u SZ su dela Đavola.

Na primer po zakonu jevrejskom ako čovek siluje ženu, žena je dužna da se uda za njega.

Pazi, kaže: "ako je siluje onda mora da je oženi i da se nikada ne razvede od nje" . Deuteronomy 22:27

Ispade kao da je on kažnjen. A ona? Do kraja vezana za silovetanja. Pakao pre pakla.

Taj zakon je dao "Bog"? WTF?!?

Isto tako roditelji mogu da ubiju neposlušnu decu.

Bog SZa je željan sveta. Željan dominacije i porobljavanja i silovanja.

Isus donosi oslobođenje od SZa i (svega ostalog).

A sveštenike Boga SZa naziva zmijskim porodom.

Zato volimo Isusa.

Markion je sve lepo shvatio.

I Djed Rastudije.

Ma, nisu bre dela djavla, ako oces uzmi i citaj o tome kako su oci tumacili SZ u svetlu NZ.

Nemoj bre Tumaralo da pricas pomalo napamet, nemoj da bas soliras i da budes 'samozvanac' u tumacenju Pisma, onako s brda s dola. Morao sam ovo da ti recem....:dedica:  :D

https://pouke.org/svetopismo/biblija.php?lang=ekavski&lang2=saric&book=5&chap=22

Jer, vidi, koliko ja vidim :coolio: ,..... kontekst te price jeste, imamo prvo pricu broj 1. u Ponovljeni Zakoni 22, 25-27,.....gde se prvo govori o tome da ako covek u polju nadje devojku isprosenu i siluje je, onda da se takav covek pogubi, dok za devojka se kaze da nije ucinila greh koji zasluzuje smrt kao ovaj covek silovatelj,..... jer nije pristajala na sam cin silovanja i kako se kaze u tim stihovima, taj slucaj silovanja je slican, kao kada neko iz nekog neopravdanog razloga skoci na nekog i ubije ga, i onda je ovaj ubica kriv, dok ovaj ubijeni nije nicim dao povoda da ga ovaj napadne i ubije.

Tako je i ovaj covek skocio neopravdano na devojku koja je jos bila isprosena i imala je svog coveka koga voli i zeli da zivi sa njim ceo zivot u braku,.... i jos je to silovanje bilo u skrivenoj i dalekoj pustinji,....i jos je devojka vikala i dozivala pomoc, iako je znala da je u pustoj  pustinji i da tesko moze da bude nekog da joj pomogne. I, zato i zbog svega toga je ova devojka opravdana i ovaj covek ima da se pogubi jer je ucinio veliki greh prema devojci koja to nije zelele i nije davala povoda za silovanje - slicno kao sto ovaj gore ubijeni nije dao povoda ovome ubici da ga napadne i ubije.

Dok, u Ponovljenim Zakonima 22, 28 -29, sad imamo pricu broj 2., sa slicnim ucesnicima,..... ali, sad to ide ovako,.... prvo, devojka nije zarucena, .... i jos uz to 'silovanje' je izvrseno ne u dalekoj pustinji, nego u nekom mestu gde su u blizini i drugi ljudi - jer su uhvaceni u tom delu 'silovanja'. I, jos, devojka nije vikala i trazila pomoc (kao ona prva devojka u pustinji) i sigurno bi je neko cuo i pomogao joj i spasao (jer su ujvaceni na delu i samim time znaci da su u blizini bili neki ljudi)

Sto sve kada se uzme skupa, 122075425_55.gif.d4eff7ce12d77edb98fc3baa3a59303f.gif moze da znaci, da ta devojka koja nije bila zarucena i nije znaci imala neku ljubav prema drugom coveku, kada je zaskocena od nekog coveka na silu, ali se nije opirala i vikala i trazila pomoc (sto kako sam vec naveo gore, ....verovatno bi neko i cuo njeno zapomaganje i pomogao joj,.... zasto,... pa, zato sto su uhvaceni u tom delu, znaci to je bilo u nekom mestu naseljenom ljudima),..... onda, zato, za razliku od prvog slucaja kada je devojka skroz opravdana, ovde nije skroz opravdana jer se nije opirala i vikala i trazila pomoc u naseljenom mestu - sto moze da znaci da je mozda i pristala na nasilan keks na eks :D

I, covek nije kaznjen smrcu kao onaj u prvom slucaju, .... zasto,.... pa, zato sto je devojka pristala na seks jer se nije opirala, ....i, zato je kazna za oboje da moraju da budu u braku, iako mozda nisu ni zeleli brak,..... nego samo kako se kaze danaske',... keks na jednu noc.....i, zato covek placa ocu devojke neku veliku lovu za ruku njegove cerke,....i, onda oni moraju da zive u braku i da se nadaju da ce imati srecan i dugovecan brak,....koji i nisu zeleli i mozda se i uopste ne svidjaju jednom drugom i fizicki i mentalno.... tako da blago njima....:smeh1:

Vidis Tumaralo da je vrlo tesko to tumaciti SZ, ovako na brzinu, nije bas to tako crno -belo kako ti se cini, jer vidis da ovde sa ovim devojkama ima mogucnost razlicitih interpretacija i da se razlikuju po sustini ova dva slucaja i zato u jednom smrt coveku i devojka opravdana i u drugom nema smrti za coveka, ali i nema skroz opravdanja ni za coveka i ni za devojku.

Zato ti i kazem, ako oces procitaj nesto malo kako su svetitelji tumacili SZ kroz NZ....itd....

2 hours ago, Tumaralo. said:

Dela Oca u SZ su dela Đavola.

Na primer po zakonu jevrejskom ako čovek siluje ženu, žena je dužna da se uda za njega.

Pazi, kaže: "ako je siluje onda mora da je oženi i da se nikada ne razvede od nje" . Deuteronomy 22:27

Ispade kao da je on kažnjen. A ona? Do kraja vezana za silovetanja. Pakao pre pakla.

Taj zakon je dao "Bog"? WTF?!?

Isto tako roditelji mogu da ubiju neposlušnu decu.

Bog SZa je željan sveta. Željan dominacije i porobljavanja i silovanja.

Isus donosi oslobođenje od SZa i (svega ostalog).

A sveštenike Boga SZa naziva zmijskim porodom.

Zato volimo Isusa.

Markion je sve lepo shvatio.

I Djed Rastudije.

Гностик манихејац. Атеисти ће се спасити, али гностици, бојим се...

Упознао сам у својој локалној Цркви једног човека, наводни библијски верник, који верује да су људски издисаји и удисаји "уздисаји Св. Духа" из Посланице Римљанима. Он поставља питања духовима и ако добије издисај онда је потврдно. Тврди да је праведни Јов пропалитет, да је Бог Старог завета ђаво, да је Исус постао Син Божији на Јордану, да је Исус био у Индији и на Тибету и да су 7 цркава Откривења 7 чакри. Причао ми је како је имао сусрет са црном силуетом са ватреним очима усред ноћи. И принцип му је да ако ти све иде по жељама одна те Бог воли. 

пре 19 часа, Bokisd рече

sto znaci da Isus svoja dela poistovecuje sa delima svoga Oca u SZ

Логос Божји (Христос) је тај који дјелује у Старом завјету, Он се Мојсију јавио у купини, и Аврааму, једном ријечју, кроз Њега је све постало. (Оца нико не познаје осим Сина јединородног.) Само треба направити ту разлику између Логоса Божијег= Пантократора и оваплоћеног Христа. Али не треба то схватити преуско, и стварање и домострој спасења су дјело Свете Тројице (од Оца, кроз Сина, у Духу Светом). И оно што кажеш послије, а што кажу и Оци, то је сва истина по том питању, да се Стари завјет може тумачити искључиво кроз призму Новог.

Пре сат времена, slovoA рече

Логос Божји (Христос) је тај који дјелује у Старом завјету, Он се Мојсију јавио у купини, и Аврааму, једном ријечју, кроз Њега је све постало. (Оца нико не познаје осим Сина јединородног.) Само треба направити ту разлику између Логоса Божијег= Пантократора и оваплоћеног Христа. Али не треба то схватити преуско, и стварање и домострој спасења су дјело Свете Тројице (од Оца, кроз Сина, у Духу Светом). И оно што кажеш, а што кажу и Оци, то је сва истина по том питању, да се Стари завјет може тумачити искључиво кроз призму Новог.

Apsolutno.

пре 21 часа, Darth Sidious рече

Ми смо добри јер су они лоши.

Ово је чисто протестантска формулација (гуд гајз и бед гајз). Па тако и то што слушаш, то је од оних што су још одавно у западном вавилонском ропству, па им је већ такав и ментални склоп. Али то није Црква, Црква је простор слободе који одољева управо том протестантском наметању индивидуализма и поробљавању свијета од стране човјека и његових закона. То је оно што кажем, спустили сте Бога на земљу и продајете нам тапије на блато, као на Њега и Његов закон. Али нити је то Христос, ни Његов закон, већ закон јачега и историја тог протестантског свијета, до гуше у блату и до лаката у крви.

SAMOPISMO-FORUM.NET

SIGURNOST SPASENJA – DEFINICIJA -JE BOŽJE DJELO U...

Dragi brate Utopija postavio si dosta pitanja koja bi se sva dala izbeći ukoliko razlučimo sledeći nesporazum:

Na ovoj temi se govori o spasenju kao Božjem delu za čoveka. To što je već obavljeno i predstavlja istoriju naše vere, dakle ono u šta bi trebalo verovati da bi doživeli. Ovde se postavlja baza, temelj naše vere, da bi graditelj nazidao celu građevinu.

Ne može krov biti temelj. Ne može sud nepravednima biti temelj naše vere. Da li negde postoji dokaz da će kroz propovedanje suda da se prima Sveti Duh?

Jevanđelje je osnova naše poruke i to je vest o onome što je Bog u Hristu uradio za nas. Učenje o sudu, o paklu, o dobrim delima, o talantima nije Jevanđelje. Ne znači da se ne treba propovedati, ali nije osnovna poruka nego dodatak poruci Jevanđelja. Ako Radosna vest ne stoji u osnovi propovedanja tada nastaje fanatizam ili mlakost.

Ono što Bog radi u nama, to nije osnova našeg spasenja. To nije sigurnost našeg spasenja šta smo mi doživeli, a čovek ne sme da gradi na bilo kom drugom temeju osim na Hristu. Niti neko teološko znanje, niti akademski status niti bilo šta drugo, nego samo Isus. Neće te spasiti tvoje poznavanje Biblije, tvoja dela dobročinstva, tvoje klečanje na kamenom podu itd. Hristos je Spasitelj.

Kada bi primera radi mi propovedali Sunce ti sigurno ne bi tvrdio da ono počinje da svetli kada mi podignemo roletne; kada bi propovedali vodu ti sigurno ne bi tvrdio da ona postaje mokra kada se mi tuširamo; kada bi propovedali vatru ti sigurno ne bi tvrdio da je vatra tek tada vruća kada se mi opečemo.

Zašto onda ne možete jednostavno da kažete amin kada mi kažemo da je Hristos naše Spasenje i pre nego što smo mi to doživeli, opipali, nas ogrejalo i okupalo!

Je li to tako teško da samo Njemu odamo slavu za naše izbavljenje i da nas isključimo iz toga. Preuzmimo mi obavezu iz toga, a slavu predajmo samo Njemu.

Zar ne možemo jednostavno, kratko i jasno da posvedočimo da jesmo spaseni. Svaka druga izjava koja to dovodi u pitanje je neverstvo.

Ja vidim brate da ti voliš Crkvu i to je lepo i dobro, samo nastavi i dalje, i ja je isto volim i želim joj sve najbolje. Međutim, Crkva nije institucija, nego je Telo. Moglo bi nam se desiti da proglasimo Crkvom ono što ona nije. Jer nije ništa Crkva što nije Telo Hristovo, a u Njemu nema tame. A tama je nepoznavanje Boga i Njegovog dela.

Dakle svaka čast onima koji kažu da su Crkva i vole da budu to, ali mi ćemo ipak proveriti na osnovu svetla i tame. 

Jer kada god mi propovedamo milost, neki se pojave tu da odbrane pravednost. Kada mi god propovedamo pravednost uvek se pojave neki da odbrane milost. I misle da su pravi branioci vere, a u stvari rade za neprijatelja. Jer milost nije milost ako je samo pravedna. I pravda nije pravda ako je milostiva. Pustite da se propoveda sve u svoje vreme i na svome mestu bez mešanja jednog sa drugim.

Zato brate to što deluje pobožno kada daješ primedbu da ne može biti da smo spaseni ako će neki biti izgubljeni; kao i to da ne može biti da smo spaseni bez svojih zasluga jer bi neko mogao to pogrešno da shvati, je u stvari ometanje poruke koja do kraja vremena treba da dođe do svakog srca. Jer će se propovedati OVO Jevanđelje za svedočanstvo svim narodima.

Like

Kopitar     11

3 hours ago, Delo probuđenja said:

je u stvari ometanje poruke koja do kraja vremena treba da dođe do svakog srca. Jer će se propovedati OVO Jevanđelje za svedočanstvo svim narodima.

Ne znam kako si uspio istripovati sebi da imaš neko posebno poslanje oko ovoga.

Neke stvari su i dobre što se tiče ovoga jer zaista je Krist naše spasenje jer je zaklani Jaganjca i pre postanja svijeta imao svoje kompletno tijelo sa svim udovima ....odnosno vrijeme i prostor nema utjecaja na ovo...jer.da nije tako njegovo bi Tijelo bilo krnje, tako da j od vječnosti.poznato i osigurano u Kristu to vječno spasenje.

A zapravo da puno ne filozofiramo jednostavnije je reći da je sama osoba Bogočovjeka  Isusa Krista naše vječno spasenje i to danas i sutra i od vijeka.

Te da ništa drugo pa čak i to da smo vječno spašeni ne može biti naš cilj , čak trebamo radi Krista preuzeti i ovo da bi na kraju imali samo njega.

2 hours ago, slovoA said:

Ово је чисто протестантска формулација (гуд гајз и бед гајз). Па тако и то што слушаш, то је од оних што су још одавно у западном вавилонском ропству, па им је већ такав и ментални склоп. Али то није Црква, Црква је простор слободе који одољева управо том протестантском наметању индивидуализма и поробљавању свијета од стране човјека и његових закона. То је оно што кажем, спустили сте Бога на земљу и продајете нам тапије на блато, као на Њега и Његов закон. Али нити је то Христос, ни Његов закон, већ закон јачега и историја тог протестантског свијета, до гуше у блату и до лаката у крви.

Не. То сам као дете слушао целх 90-тих, посебно у првој половини. А сада често чујем на православним седељкама. 

пре 16 минута, Darth Sidious рече

Не. То сам као дете слушао целх 90-тих, посебно у првој половини. А сада често чујем на православним седељкама. 

Ne, istina je...da su oni bili uspešniji u širenju svojih granica, imperije kulture i svega ostalog od " nas" i da je "nama" zbog toga krivo, jer su se proširili i na "nas" i porobili " nas". I da..nemaju oni veze sa hrišćanstvom. To su satanisti obični koji se kriju iza vere. KAo i neki  "naši" u istoriji. I periodu posle istorije.

пре 5 часа, Darth Sidious рече

А сада често чујем на православним седељкама.

То и јесте то о чему причам, посљедице западног вавилонског ропства, и нема везе с Црквом. "Православци" који по протестантском менталном склопу тумаче Цркву и дијеле је по том моделу на нас и њих (добре и лоше момке), они нису Црква. Они су већи протестанти и од протестаната.

Добро у Цркви је енергија Божија, енергија која сабира разједињено и ту може бити говора само о општој природи човјечанства, а не о сабирању којекаквих индивидуа, да су те гнијезде на сувом разуму. Од миропомазања крени, ако мислиш да се преумиш, то је оно што Апостол каже (ЗА ЦРКВУ), ми ум Христов имамо. Не, сами по себи, већ као Печат дара.