Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
Зоран

Скуп верских лидера у Призрену

Оцени ову тему

Recommended Posts

Скуп верских лидера у Призрену

30.07.2010. 11:11

Верски лидери са Косова подржали су јуче оснивање комисије која ће утврђивати и јавно публиковати доказе о ратним злочинима и другим тешким кршењима људских права на територији бивше Југославије.

Представници огромног дела верских заједница на Косову подржали су иницијативу за оснивање независне регионалне комисије за утврђивање чињеница за све жртве ратова у бившој Југославији (КОМРА)  за период 1991 – 2001.године, уз уверење да ће то допринети повећању сарадње и толеранције међу заједницама у региону, саопштио је Фонд за хуманитарно право.

Организатор скупа, директор Фонда за хуманитарно право, Наташа Кандић, објаснила је јуче у Призрену да је основни задатак ове комисије је да обезбеди сигурност и солидарност  за све жртве недавних ратова у региону.

"То мора бити учињено због прошлости и будућности", рекла је Кандић.

Према њеним речима, у решење овог проблема треба да се укључе све верске заједнице и њихови лидери како би извршили утицај на становништво и водеће институције.

Скупу у Призрену присуствовали су представници исламске заједнице Косова, Католичке цркве, Српске православне цркве, Евангелистичке протестантске цркве као и теолози и активисти НВО са Косова.

Кандић је рекла да циљ оснивања КОМПА  није повезана са суђењима за ратне злочине који ће се одржати у Хашком трибуналу и домаћим судовима, већ је тежња да се отвори  приступ истини о прошлости сукоба у циљу идентификује починиоца криминала.

У саопштењу Фонда за хуманитарно право достављеном КИМ радију наводи се да је скуп у Призрену коме су присуствовали и представници СПЦ  на симболицан начин је завршен минутом молитве свих представника верских заједница за све жртвр рата у бившој Југославији.

У саопштењу Фонда за хуманитарно право достављеном КИМ радију наводи се да је скуп у Призрену коме су присуствовали и представници СПЦ  на симболицан начин је завршен минутом молитве свих представника верских заједница за све жртвр рата у бившој Југославији.

zar nije ovo dobro

Gde je Kandićeva, dobrog nema. Pravoslavna Crkva nije trebala da ide na taj skup..

Мислим да је претерана констатација, иако би заиста штошта тога могло да се приговори. Не видим зашто да се не иде. Кога нема за столом тај је на столу - што би рекао владика Иринеј Добријевић.

Gde je Kandićeva, dobrog nema. Pravoslavna Crkva nije trebala da ide na taj skup..

Мислим да је претерана констатација, иако би заиста штошта тога могло да се приговори. Не видим зашто да се не иде. Кога нема за столом тај је на столу - што би рекао владика Иринеј Добријевић.

Где је госпођа Кандић ту се и "ђаво осврће око себе".  :policeman:

Тачна је та констатација вл.Иринеја...али само делимично..Били присутни или не ми смо,у последњих 20 година а тако ће и остати по свој прилици и у будућности,стално и суштински не "за" већ "на" истом столу а "они који обедују" су увек исти и увек исто "конзумирају"...нас,нашу земљу,наше светиње и тако ће остати по свој прилици док нас не "оглођу" до костију,чему смо,наравно,и сами допринели.

Питање кривице за све оно што се догађало и што се догађа јесте питање које има комплексну природу и није нешто што бисмо могли приписати само једној страни амнестирајући потпуно другу од кривице (било би сулудо),али ипак,чињеница је да се,из много познатих нам разлога,увек налазимо "на столу" и да ће се то тешко променити за сада ("за сада" може бити и мало дужи временски период),и да се све чини,увек од истих и већ добро познатих спољашњих али и унутрашњих "креатора стварности" не би ли српски народ,до краја и на свим нивоима колективног и појединачног живота,био прво обезвређен,доведен у стање апатије а онда,ако се све коцкице буду сложиле,и потпуног кутурно-политичког руинирања...наравно,све то искључиво из економско-политичких интереса великих светских играча,а не што они "воле или не воле" неког.

Одвојити овај догађај,са већ по злим делима више него познатом актеру као што је Наташа Кандић,од политичког утицаја и усмерења увек исте "спин позадине" којој припада и која једина има моћ да креира све што се дешава у овој земљи,јесте неозбиљно...најблаже речено.Док се штошта суштински не промени и дефинише на неким новим основама у нама самима,друштву и држави,нема смисла седати за тај исти сто (политички,религиозни,економско-финансијски,свеједно је...сто је увек исти,само се "српски мени" дневно модификује ради "лакше пробаве") јер се увек тражи од нас исто...да се сами попењемо на њега и добровољно ставимо "јабуку у уста" пре него што легнемо да нас "ручкају".Прво промена и дефинисање свега постојећег унутар нас самих,па онда све остало има смисла...чини ми се да ову прву ставку у суштини нисам видео 40 година...тј.цео свој живот.

Да ме не разумете погрешно...нисам никада нити бих могао,на основу мог духовног и менталног склопа,бити против дијалога,напротив,увек сам примарно за ту опцију која је културном,образованом и озбиљном човеку (ако је заиста такав!) увек на првом месту као инструмент решења сваког проблема,али да би се он могао колико-толико реализовати мора пре тога да се наш став до краја смислено дефинише и поседује клицу плодотворности или је дијалог бесмислен...бесмислен од стране онога који је као такав и сео за тај сто знајући добро које преко пута њега,какви су му циљеви увек били и остали,а нада се нечему за себе.У овом и сваком другом случају смо,на жалост,ми испали носиоци бесмислености.

Можда ће некоме све ово што је поменуто изгледати неповезано једно са другим,али мени итекако јесте...итекако!

Соломоне мислим да све што си рекао јесте неповезано. Ради се о оснивању ''комисије која ће утврђивати и јавно публиковати доказе о ратним злочинима и другим тешким кршењима људских права на територији бивше Југославије''. Сви смо људи, сви имамо људска права и не видим зашто нам не би свима било у интересу да обавимо овај посао. То што је Кандићка покренула иницијативу значи само да су други канали комуникације - на пример академски, медијски - загушени.

Ако смо уверени да имамо јаче аргументе, зашто да се плашимо да их изнесемо у лице опонентима?

Соломоне мислим да све што си рекао јесте неповезано. Ради се о оснивању ''комисије која ће утврђивати и јавно публиковати доказе о ратним злочинима и другим тешким кршењима људских права на територији бивше Југославије''. Сви смо људи, сви имамо људска права и не видим зашто нам не би свима било у интересу да обавимо овај посао. То што је Кандићка покренула иницијативу значи само да су други канали комуникације - на пример академски, медијски - загушени.

Ако смо уверени да имамо јаче аргументе, зашто да се плашимо да их изнесемо у лице опонентима?

Твоје мишљење,твоје право.

Мислим да сам у горњем посту кристално јасно и недвосмислено прецизно објаснио шта,како и зашто и да немам потребе да поново објашњавам речено...а да ли ће неко то схватити и прихватити то је његова ствар,тј ствар позиције са које вреднује догађаје који су се одиграли у последњих 20-так година (па и много пре!),ствар (не)поверења у искреност као позадину свих скупова и прогласа које је г.Кандић иницирала и иницира,као и ствар личне способности да се (не)препознају увек исти актери,увек исти резултати,увек иста позадина и намера,тј да ли је особа способна да види оно што нам се сваки дан дешава већ дуги,дуги временски период на свим нивоима државног,друштвеног и индивидуалног постојања.

Јесте да повећи број Срба изгледа и несвесно практикују изреку "и ми весла за сисање имамо" али ја се трудим из петних жила да се не препознам у тој групи.

Поздрав!

Поставља се питање каква је улога ту црквених заједница? Или је жеља нечија да се директно конфротирају црквене заједнице?

Тај посао треба да обаве државни и међудржавни органи, уверили смо се у њихову пристрасност у селу Рачак и како онда веровати Наташи Кандић?

Срби уместо да истичу злочин и терор који се над њима дешавао далеко пре 91 године што је и довело до сукоба, поново се упуштају у бесмислено оплакивање свих жртава а да се при том није утврдило ко је заиста и зашта крив.

ovo je trebalo da se uradi i bez Natase Kandic al dobro sta se tu moze bitno da je krenulo ! Srpskom narodu steti Kandicka i njena ekipa ali isto toliko steti i ekipa sa suprotne strane ! Dve krajnosti jadne i smusene Srbije koje je jos vise zamucuju i udaraju kao izmedju cekica i nakovnja ! Ocigledno da mi slabo razmisljamo o buducnosti nase dece a to je NAJBITNIJE ! Mislim da imamo priliku mi koji smo svako na svoj nacin preziveli ovo smutno vreme da nesto ucinimo da ispravimo stvari zbog nasih naslednika i buducnosti Srbije ako to uopste zelimo ! Nema coveka koga ne bole hiljade unistenih mladih srpskih zivota i neprebolna bol i nesreca njihovih porodica ali mora dalje ! Problemi citave exyu i Kosova pocinju posle Balkanskih i Prvog Svetskog rata i samo se tako moze sagledati citav problem !Kralj je napravio drzavu sa Hrvatima,mozda bolje da nije ali sta je tuje i sad imao to sto imamo ! Zasto nam BOG nije dao da trijumfujemo u zadnjim ratovima ? To je pitanje na koje treba da se trazi odgovor ! Krivice drugih naroda itekako ima ali ima i nase krivice i to mora realno i otvoreno da se kaze ! Ako ja ne ucinim nista da ispravim sta se ispraviti moze i sinu ostavim u nasledje da zivi u turbulentnoj i neorganizovanoj drzavi nista nismo uradili ! Izgubili jesmo al jos nismo nestali a ako ne promenimo poglede i politiku i nestajanje nam preti a sta nam onda vredi i demagogija oko Kosova i sve drugo

Твоје мишљење,твоје право.

Не ради се о праву. Слобода мишљења служи да би се дошло до истине и предпоставља да саговорници, као разумна бића, разумеју када су у праву а када нису. Не зато што имају субјективни ''утисак'' или су пак ''убеђени'' да су у праву, већ зато што њихови ставови могу да издрже објективну критичку проверу. Када нечији ставови не могу да издрже ту проверу онда тај неко, будући разуман, треба да одустане од свог става. 

Ти овде уводиш нешто што формално нема везе са темом. Односно позиваш се на то да је Кандићка антисрпски настројена и да учествује у антисрпској пропаганди. Чак и да је тако (а и ја мислим да јесте), то нема никакве везе са формалним утврђивањем чињеница а то се на овом скупу управо тражи. Када је у питању споменута госпођа, морамо правити разлику у њеним ставовима и структури њене позиције. Једино тако можемо бити у прилици да њене аргументе окренемо ''против'' њене основне хипотезе.

Када је у питању твоје мишљење о свему овоме - ти се једноставно дуриш и правиш се увређен.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Create New...