Jump to content

Препоручена порука

Da li je pravoslavno shvatanje da dok god je covek u životu to znači da Bog očekuje od njega pokajanje bez obzira na težinu greha koje je učinio?

I koje korake učiniti da se očajanje pobedi?

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Молите се пред иконом Пресвете Богородице "Свих жалосних радост".

SVETIGORA.COM

Икона Свих жалосних радост је једна од најомиљенијих у руском православном народу. Само име иконe побуђује и...

Подели на овим сајтовима

WWW.MOLITVENIK.IN.RS

МОЛИТВЕНИК: МОЛИТВЕ, АКАТИСТИ, КАНОНИ, СЛУЖБЕ... MOLITVENIK: MOLITVE, AKATISTI, KANONI, SLUЋBE...

Подели на овим сајтовима

пре 47 минута, Aleksandar Stojkovic рече

Da li je pravoslavno shvatanje da dok god je covek u životu to znači da Bog očekuje od njega pokajanje bez obzira na težinu greha koje je učinio?

Наћи духовника.

Подели на овим сајтовима

ovo sto je gore brat Dejan napisao je najbolje..
inace sto se ocajanja tice, sa duhovnikom ili bez njega, treba da znas da koliki god greh da si ucinio, najvaznije je da ne dozvolis ocajanju da te savlada, uvek ima nade..dugo sam se mucila sa ocajanjem ali tek nakon sto sam par puta ispovedila da upadam u takva stanja, prestala sam da tonem..dobijes kroz ispovest prosto neku snagu da se boris s tim mislima koje te savladavaju..verujem da i tudje molitve (npr svestenicke) mogu puno da pomognu..citanje Psaltira mnogo pomaze takodje..samo je vazno da istrajavas i da postajes polako svestan toga da si mnogo, mnogo, mnogo veliku stvar uradio vec samim tim sto si odlucio da zelis da se boris sa ocajanjem i da zelis promenu. jeste, tacno je da dokle god smo zivi, Bog od nas ocekuje pokajanje i promenu, neka te ta misao drzi uvek i u svemu! time se i ja tesim ovih dana, obzirom da sam stvarno imala preteske grehe, koji me muce i kroz misli i kroz realne zivotne situacije..i stvarno vidim - cim se malo pokrenem, odlucim da nesto zapravo uradim po tom pitanju, da budem bar malo bolji covek, vec mi bude lakse, i Bog mi pokazuje na svoje nacine da nije odustao od mene..

Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Aleksandar Stojkovic рече

Mislio sam da možda neko ispriča ako je imao slično iskustvo ili mu je poznato iskustvo nekog drugog.

Што се тиче очајања, немам сад из личног искуства много да кажем.

Мислим да ако неко падне у очајање због неких тежих дела, боље је да оде код неког искусног духовника. Лично мислим да велике борбе је боље водити уз помоћ неког искуснијег

Подели на овим сајтовима

da ne shvatis pogresno, Bog ne odustaje ni kad smo ocajni, ni kad stojimo u mestu/propadamo iz ovih ili onih razloga, samo je problem u tome sto covek, kada ocajava, nije u stanju da to vidi..eto, zato je potrebno biti toga svestan

Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Aleksandra_A рече

da ne shvatis pogresno, Bog ne odustaje ni kad smo ocajni, ni kad stojimo u mestu/propadamo iz ovih ili onih razloga, samo je problem u tome sto covek, kada ocajava, nije u stanju da to vidi..eto, zato je potrebno biti toga svestan

Jeste, to stanje kad se čovek premišlja je najgore.

A treba što pre početi sa borbom i to sa plamenom verom, inače ništa od toga.

Подели на овим сајтовима

Kroz očajanje te nečastivi vara i izmoždava te, ne da ti da se ispravno kaješ. Ko se ispravno kaje, njemu Bog preobrazi pokajanje u delatnu energiju, a onoga koga nečastivi gurne u očajanje, njega izmoždava, govori mu , ustvari, da za njega nema nade. Time huli na Boga, jer nema greha koji je jači od Božije ljubavi i milosti.

Primer: Vladika Nikolaj pričešćuje narod na jednom saboru. Hiljade ljudi, i nema šanse da ispovedi iko narod toliki. I narod prilazi a on pita samo kratko: Sinko jesi li grešan? Ovaj odgovara: naravno vladiko da sam grešan? Kaješ li se sinko? Kajem se! i Vladika pričesti. I tako redom. Ide jedna provincijska gorda snaša, prilazi, a Vladika pita: Ćerko jesi grešna? I ona, ne da gordost, odma osu paljbu: A što bi bila grešna? Ne lažem, ne kradem, nisam ubila....Vladika je prekida, izmaće Putir i dade joj znak da prođe: Ajde ćerko, ajde prolazi, ovo (misli na Pričešče) nije za vas pravednike, ovo je za nas grešnike! i Ne pričesti je.

Puno ti je Jevanđelje primera....čitaj Sv. Jevanđelje. David je ubio, poslao u smrt čoveka kojemu je preoteo ženu....pa eno Psaltira....i dete iz preljube Solomona podigao za najvećeg cara...pa Marija koju su hteli kamenovati pa tako redom...pa razbojnik....čitaj, nađi nekog popa ko će te savetovati i drži se Crkve...sve će biti dobro...radi nas grešnih je Bog došao...ti se zalepi za Crkvu, ispovedaj se Crkvi, slupaj Crkvu i sve će sesti na mesto....

Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Aleksandar Stojkovic said:

Jeste, to stanje kad se čovek premišlja je najgore.

A treba što pre početi sa borbom i to sa plamenom verom, inače ništa od toga.

ako mozes sa plamenom, super, a ako ne mozes, pocni sa onolikom verom koju imas, pa ce i ona rasti vremenom..  ovo kazem jer, kao osoba nekada dosta sklona ocajanju, bila sam generalno sklona ekstremima - ili mora sve ili ne moze nista..moze brate i dan po dan, malo po malo, pa da tako istrajes, gde ce ti biti kraj :) oprosti ako nisi ovaj slucaj, opet kazem, pricam iskljucivo iz licnog iskustva. Vec ovo sto ovde pises i pitas za savet, to ti je isto korak napred.. :) 

Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Ćiriličar said:

Kroz očajanje te nečastivi vara i izmoždava te, ne da ti da se ispravno kaješ. Ko se ispravno kaje, njemu Bog preobrazi pokajanje u delatnu energiju, a onoga koga nečastivi gurne u očajanje, njega izmoždava, govori mu , ustvari, da za njega nema nade. Time huli na Boga, jer nema greha koji je jači od Božije ljubavi i milosti.

e to je to! bas mi je drago da je neko ovako lepo srocio :)

Подели на овим сајтовима

@Aleksandar Stojkovic 

nije nikakav savet (kao neka "proverena priča" koja daje efekat) ali što ne bi tu energiju koja "uništava" okrenuo na "stvaranje", mislim pretpostavljam da ti je razumski sve jasno u vezi nekog greha i da imaš pokajanje ali jednostavno ne možeš da se odupreš tom toku misli.... pa mi pada na pamet sledeći predlog: da promeniš tačku posmatranja. najlakše mi je kroz primer da objasnim šta mislim: npr ako si recimo saučesnik u nečemu (recimo abortusu) obavežeš sebe da na neki način brineš o nekom (ili nekima) nezbrinutim detetom (naravno koliko možeš, ne mislim da usvojiš, ali pošalješ neki prilog, pa kolko možeš mesečno), ili ako je nešto drugo što nije dobro da jednostavno pronađeš opozit tome i učiniš nešto konkretno i na taj način se fokusiraš na "rešenje" a ne na "problem". to naravno nije nikakva "otplata" nekog greha, niti je stvarno neko "rešenje" bilo kome, niti ćeš možda nešto spektukalrno doprineti tom pozitivnom opozitu, već da jednostavno sebi olakšaš nošenje tog tereta u smislu skretanje pažnje na korisno umesto da toneš blokiran u očajanju.

malo sam nabacao ali mislim da je jasno 

Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Aleksandar Stojkovic said:

Gledaj zadrugu

• Хахаха 1
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...