Jump to content
XIO

Разговор о рају и паклу у православљу

Rate this topic

Recommended Posts

Zato sto Dragisa, po toj logici stvari, ispada da svako ko je sad i ovde izvan Boga ima svoj pakao kao i da onaj koji je u Bogu prebiva sad i ovde u raju,

apsolutno tako. duboko verujem da je sve upravo ¨OVDE¨ i ¨SADA¨. naravno to ne znaci da ne verujem i u ono ¨posle¨, sacuvaj Boze, ali sve o cemu mi ovde pricamo (Licnost, Pricesce, Ontologija, Spasenje, Sud, Carstvo Bozije, Blagodat...) iskreno verujem, i to ne po sopstvenoj sili, jeste i te kako (cak i samo, jedino) ¨OVDE¨ i ¨SADA¨. tragedija naseg pada je sto to ¨ne vidimo¨ i na zalost mali broj ljudi se Spasava uz bezbroj ¨poludobitnih kombinacija¨ svega i svacega.

a po delima stvari vidimo da ima ljudi koji i izvan Boga u nezlobivosti svoje prirode ne pokazuju znamenje paklenih muka zbog svoje ljubavi,

to sto ne pokazuju znamenje paklenih muka zbog svoje ljubavi, ne znaci da mi automatski znamo i njihovu Istinu Bica, a njihova Istina Bica bez Hrista jeste pakao. nema Spasenje mimo Hrista.

kao sto ima i onih ljudi koji nemajuci ljubav a deklarisu se kao hriscani imaju svoj mini-pakao daleko od svedocanstva raja sad i ovde.

mogu da se deklarisu koliko hoce, zato i imaju (a rec je manje vise o svima nama) svoj kako kazes mini-pakao, jer nema Ljubavi (ovde i sada). a deklarativno i ja mogu biti vanzemaljac.

_____________________________________________________________________________________________________

na srecu, perspektivu koja ne racuna sa Hristom ¨ovde¨ i ¨sada¨, pobijaju: Ovaploceni i Vaskrsli Isus Hristos, Pricesce, zitija Svetih, Jevandjelje, Crkva-Telo Hristovo,.... i mnogo sta drugo

Istina koja rusi sve ¨granice¨ vremena i direktno govori o  ¨ovde¨ i ¨sada¨:

¨I Logos postade telo i nastani se među nama, i videsmo slavu njegovu, slavu kao Jedinorodnoga od Oca, pun blagodati i istine.¨

divno napisano prstgore

Sad i ovde naravno kao ispit slobode, ali sad i ovde kao sad i jos ne kao punoca obozenja.

Tu se stalno mimoilazimo nas dvojica.

A zbog ovog svetootackog sad i jos ne, nalazim argumente u onom da sad i ovde nema raja i pakla u punoci.

Ali ovo je sjajno receno:

to sto ne pokazuju znamenje paklenih muka zbog svoje ljubavi, ne znaci da mi automatski znamo i njihovu Istinu Bica, a njihova Istina Bica bez Hrista jeste pakao.

Medjutim, Istinu Bica mozda ipak Bog odredi na neki drugi nacin. Vidi kako Hristos u Jevandjelju opisuje buduci Sud. Oni koji su mislili da Ga znaju sta dobijaju...Zato kazem da pakao mogu dobiti i oni koji su se opredelili za Hrista jer dolazimo do pitanja odnosa koji moze biti zasnovan na terazijama ljubavi, paradoxalno sa ili bez Boga.

...opet brkas stvari,oni koji ce dobiti pakao nikako se nisu opredjelili za Hrista,to sto su oni u zabludi je druga stvar,pa sto onda kazes da jesu...i nema nista bez Boga,dragisa ti je lijepo napisao,sve bira Boga,ovdje i sada,ili Ga se odrice,tako da ne znam sto se odmah nisi zadovoljio njegovim odgovorom vec trazis od covjeka da ti crta...isto ovako je bilo  i na ostalim temama,sjecas se one -da li zrtvujemo hljeb nebeski zarad zemaljskog...

Не разликујеш бесмртност по природи од бесмртности по причасности.

Оци говоре о есхатолошком стадијуму душе (тиме и тела) а не о загробном животу.

Ниси прочитао линкове а своју причу потеницираш. Дакле, не желиш ни да се запиташ.

Уосталом, Оци нису били безгрешни по питању неких ставова.

prstgore 0205_whistling Цела ПЦ је била у заблуди,Свето Писмо не ваља дај молим те ипак си ти теолог.Не можемо ићи овом логиком.Свети могу погрешити али сви да греше то је смешно.

Guest - . . .-

Одлично, опет километарски текстови... мислим да је Никола поставио лепо питање: да ли разликујете бесмртност по природи и бесмртност по благодати?  Дакле, најпре то треба добро проучити. Овако, причамо са различитих позиција. Онда је боље да разговарамо о нечему другом а ова тема да се закључа.

Нажалост, људи не желе ништа да читају, већ се образују преко расколничких интернет група и мисле да све знају. О систематском богословљу ( а ова догматска питања су управо питања систематског богословља) нема ни разговора, јер је лакше секташки поставити неколико цитата и тако завршити дискусију и на тај начин осудити све за јерес.

Опет, мени ово говори о нечему другом: веома мали број у Цркви се и труди да појасни ове ствари. И оно мало оних који се труде губе вољу јер испада да то раде само за себе и за своју славу.

Guest - . . .-

tavita

...opet brkas stvari,oni koji ce dobiti pakao nikako se nisu opredjelili za Hrista,to sto su oni u zabludi je druga stvar,pa sto onda kazes da jesu...i nema nista bez Boga,dragisa ti je lijepo napisao,sve bira Boga,ovdje i sada,ili Ga se odrice,tako da ne znam sto se odmah nisi zadovoljio njegovim odgovorom vec trazis od covjeka da ti crta...isto ovako je bilo  i na ostalim temama,sjecas se one -da li zrtvujemo hljeb nebeski zarad zemaljskog...

Ово је тачно. Ја самим тим долазим до закључка да је ЖИВОТ једино у Христу и никако другачије. Дакле, џаба ми и бесмртна душа и било шта друго. Немам никакве вајде од тога. Душа јесте створена за бесмртност, заправо човек је створен за бесмртност. Да ли то ми хоћемо: од нас зависи, од нашег односа са Христом.

Сада, ако душа постоји сама за себе као нека независна компонента (или шта већ) од тела, онда се намеће питање: Чему Васкрсење? Онда долазимо да закључка да васкрсења није ни морало бити.

Христос је гарант васкрсења свих. једни ће васкрснуи за живот а други са ПОГИБАО; СМРТ; ПРОПАСТ.

Хајде добро размислите о томе. Постаојаће али ће бити мртви, погинути, упропашћени... шта то значи?

Тако је оче...али то треба више са амвона и у стварном парохијском животу да се ради. Форум, ма колико се ми трудили да урадимо нешто добро, сматрам, убијеђен сам да више штети свима нама него што користи.

Рекао сам "нама". Но кад смо већ ту "самоштеточине", аједа да и кажемо нешто корисно, и по могућности истинити, тј. Православно.

Guest - . . .-

Тако је оче...али то треба више са амвона и у стварном парохијском животу да се ради. Форум, ма колико се ми трудили да урадимо нешто добро, сматрам, убијеђен сам да више штети свима нама него што користи.

Рекао сам "нама". Но кад смо већ ту "самоштеточине", аједа да и кажемо нешто корисно, и по могућности истинити, тј. Православно.

Форум не може да штети- напротив, може веома да користи ако знамо како да разговарамо. Ово су лепе и веома корисне теме, али није добро да свако буде учитељ.

Што се тиче амвона, апсолутно се слажем. Што пре оставимо јефтину моралистику и посветимо се појашњавању "Писма" и догматских истина наше вере, имаћемо много више литургијски освешћених људи а самим тим и много јачу црквену заједницу. Овако- свака вашка обашка...

Guest - . . .-

Avu bi trebalo citati svaki dan, Hvala Bogu sto smo ga imali

idea AVA JUSTIN CELIJSKI  klapklap

Слажем се, зато га у много наврата и цитира Митрополит Јован Зизијулас.

Одлично, опет километарски текстови... мислим да је Никола поставио лепо питање: да ли разликујете бесмртност по природи и бесмртност по благодати?  Дакле, најпре то треба добро проучити. Овако, причамо са различитих позиција. Онда је боље да разговарамо о нечему другом а ова тема да се закључа.

Нажалост, људи не желе ништа да читају, већ се образују преко расколничких интернет група и мисле да све знају. О систематском богословљу ( а ова догматска питања су управо питања систематског богословља) нема ни разговора, јер је лакше секташки поставити неколико цитата и тако завршити дискусију и на тај начин осудити све за јерес.

Опет, мени ово говори о нечему другом: веома мали број у Цркви се и труди да појасни ове ствари. И оно мало оних који се труде губе вољу јер испада да то раде само за себе и за своју славу.

idea Мислим да сам негде чуо умировљеног +Атанасија где лепо објашњава бесмртност по благодати и исто напомиње да мали број оних што знају неће да појасне. klapklap

Пази вако онај један Тарабић вели да чим је умро ома је добио неко ново тело . А реко је и да постоје виле.

Е сад ја баш не верујем да је он нако мртав добиЈо неко ново тело јер је и даље осто мртав, мада он тврди пише у књиги да јесте добиЈо, ал оно за виле му верујем. Знам подоста људи који су виђели виле својијем очима а један будала је чак пуцо пиштољем на њих јербо се уплашио комуњара матора.

Е сад то око новог тела што вели чика Тарабић , вели он да тако сваки који умре добије ново тело и да душа бива у њему у том телу те тако на оном свијету опстаје душа, човек се куне да је то тако истина мртав чоек.

А још вели да ће доћи време када више неће бити нечастивога на земљи. Шта то значи и како ће то бити Бог свети зна, ал ееееј брале Тарабић је то , мада ја нешто мним да тај Тарабић није никада ништа пророковао него онај прота Зарија, само није шћео рећи да је то он него све приписо у својијем књигама својим кумовима Тарабићима, а на то ме наводи то што је један Тарабић умро а пророчанства нису прекинута , ондакар је прота Зарија смислио да онај први мртви Тарабић прено пророчке моћи оном живом Тарабићу а заправо је то све он говорио од своје главе .

Но да наставим , у сваком случају вели он да ће доћи време кад на земљи више неће бити нечастивога, али вели биће нечега млого згорег од нечастивога а то је љуцка гордост .

Видите , значи није баш нечастиви најгори, уме чоек бити гори од њега нарочито онда када је горд.

Гордом и Господ Бог да сиђе с небеса и рече вако је и вако , он ће њему рећи - баш ти знаш ...

Али ниђе ја нисам чито код Тарабића да помиње васкрсење мртвих.

Да није то нека омашка у тумачењу вере то васкрсење мртвих ?

Мож бити да васкрсења у том смислу у којем ми очекујемо неће ни бити.

Можда се то односи на васкрсење душа љуцкијех, а шта мислите ?

Уосталом и Христос кад је васкрсо није баш био телесан ко ми сада, иначе како је мого проћи кроз врата ко дуови што чине, а опет узо је и ручао са апостолима, а опет ники га није препозно, а опет појављивао се и ишчезавао како је ћео ко дуови неки, а опет Тома је метно прсте у ране његове а оклен дуовима ране , а опет јављао се и касније људима на земљи иако се вазнео ко дух неки , јел, како то ?

Avu bi trebalo citati svaki dan, Hvala Bogu sto smo ga imali

klapklap AVA JUSTIN CELIJSKI  0110_hahaha

Слажем се, зато га у много наврата и цитира Митрополит Јован Зизијулас.

smej.gif

Mitropolita bi trebalo citati bar 1 x dnevno  idea ( diplomatski)

0110_hahaha Mitropolit Jovan Zizijulas  prstgore

''На Посебном суду Господ додељује праведним душама привремено и непотпуно блаженство, а грешним душама - привремено и непотпуно мучење. При томе Бог узима у обзир целокупно морално стање душе у тренутку смрти: сву садржину душе са којом је она ушла у загробни свет. Но ту је од пресудног значаја однос човека за живота на земљи према Тројичном Божанству, према спаситељском подвигу Господа Христа, и према Богочовечанском телу његовом - Цркви.

...

Продужујући у загробном свету живот свим својим бићем, душе располажу потпуном личношћу и самосвешћу: оне осећају, сазнају, схватају, расуђују, и уопште обављају све психичке функције. Очигледан пример за то имамо у Спаситељевој причи о богаташу и Лазару: богаташ види и познаје Лазара и Аврама, осећа муку у пламену, моли за помоћ, сећа се своје браће на земљи и брине за њихову судбу на земљи и у загробном животу;24 патријарх Аврам живи у блаженству, објашњава богаташу природу раја и пакла, оправдава постојање блаженства и мука у загробном животу, указује на средства спасења.'' - Свети Јустин Ћелијски