Jump to content
Иван Недић

Руска Црква ДЕЗИНФИКУЈЕ КАШИЧИЦУ после сваког причесника?

Rate this topic

Recommended Posts

пре 18 часа, Ćiriličar рече

Ne znam zašto je donesena takva odluka

Прочитај Авин текст па ће ти бити јасно:

VIDOVDAN.ORG

Пошто су се појавили неки духовни билдери, верујући који и планине померају, и шаљу у народ неодговорне поруке...

пре 31 минута, Натан рече

Како за кога. Мислим да не би требало да имамо некакав магијски ћирибу-ћириба однос према Причешћу.

Освећење хлеба и вина не врши само свештеник, па да је самим тим лек за свакога, него се оно наставља приликом причешћивања сваког од нас, у нашем телу. И од нас зависи, зато, не прецењујмо се. 

Slazem se, zavisi i od nas dosta... Just_Cuz_19

Ali, evo jedna dilema,.... neko ima strah od korone i pricesti se na kasicicu i sve onako kako propisuje RPC .... i razboli se, bilo od korone ili neceg drugog,.... sta ce onda jadan ne bio da radi....:D

Malopre slusam patrijarha Irineja na radio Slovoljubve, nikakve specijalne mere ne spominje, samo da se pojaca post i molitva!

Пре сат времена, Zoran Đurović рече

VIDOVDAN.ORG

Пошто су се појавили неки духовни билдери, верујући који и планине померају, и шаљу у народ неодговорне поруке...

Ovaj ti je master djelo. 

Sve si malte ne rekao kroz egzaktne primjere iz žitija. Kada pišeš teleogumene, tu ti uvijek mogu prigovoriti...nisi u skaldu sa Ocima, mada u svojim tekstovima i kada pišeš teleogumene često i to umiješ dobro potkrepiti otačkim tekstovima.

Ali ovdje ti nemaju šta prigovoriti, osim da zaropću...kao fariseji, stara duhovna boljka "pravednika" dijamantno "utvrđenih" u vjeri. 

Djogo...

...

Ово су времена искушења.
Времена када смо дужни да знамо шта су приоритети и који је ред и поредак у Православној Цркви.

Да се разумијемо: не треба и не смије да нас савлада малодушност. Не треба да подпаднемо под атмосферу страха. Не треба ни да искушавамо Бога живога, нити да посумњамо у Његову ријеч да ће увијек бити са нама до свршетка вијека и да ће нам дати силу да одолимо сваком искушењу. Ниједно ни друго нису добре крајности. Али треба да разазнајемо и распознајемо шта јесте шта.

Причешће. Много се говори. Изнанађујуће је и мени колико и сами људи у свештенству различито о томе пишу и размишљају. Тужан сам, не мало због тога. Ја не сумњам, ни једне секудне. Ја знам. Могу да вам посвједоче Оци који сам мном служе да причешће у највећем броју случајева послије свих људи који се причесте употријебим ја. Наравно, и сви остали оци учествују. Дакле, ако је егзактност мјерило нечега, егзактно је да не живим на инфективном, иако осим Ковида19, који засад нисмо забиљежили, у Фочи су забиљежени случајеви и Н1Х1 и других вироза. Светиња Тијела и Крви јесте светиња.

Ако вам је вјера на искушeњу: причестили бисте се, али имате неко "али" (дајте одвојене кашичице, дајте ово или оно) - уздржите се од причешћа. И не, не осуђујем, вас, браћо мила. Грлим вас и волим, али најбоље јесте да се изборимо сви са сумњама и страховима. И желим да вас опет видим у Цркви, препорођене. Немојте да се сасвим удаљимо и немојте да разумом називамо сумњу. Само толико. Останите кући. Боље него да роптећи долазите и проклињете и нас "фундаменталисте" и све око вас. Ако је срце затрептало, нека га кући. Боље него у смутњи свеопштој.

А још битније је: морамо да раздвојимо оно обичајно од Светиње. Знам да смо ми Срби навикли да је то једно те исто: па нам онда и Причешће дође као обичај, а саучешће као света тајна.

Али то тако није. Напросто није.

Причешће је Света Тајна. Саучешће (предавање саучешћа) није.

Када пођемо на саучешће, да испоштујемо све што се од нас тражи. Причам сваки дан и час са вјерујућим љекарима. Кажу: знамо да нећемо спреијечити долазак ове или било које друге пандемије, али нам треба времена да можемо да помогнемо људима. Ми сада купујемо вријеме. И зато је врло, ВРЛО ВАЖНО да поштујемо све мјере предострожности. Ако је икако могуће, да се не грлимо, не љубимо, по могућности - не рукујемо. Поклонимо се једни другима и рецимо из дубине срца да нам је жао. Знам да је болно. И мени је још свјежа једна рана. Али је врло битно да купимо вријеме за наше љекаре. Да сведемо све контакте на минимум. Проћи ће и ово.

Стари људи су нарочито осјетљиви. Молим вас: неће старцима ништа бити од причешћа. Али могу бити изложени до Цркве и назад. Зато, ето ме да причестим свакога ко то жели. 066 812 630 Или позовите вашег парохијског свештеника. Сваки ће се одазвати.

Чувајмо једни друге да бисмо се сви заједно Христу предали!

https://www.facebook.com/ddjogo?__tn__=%2CdC-R-R&eid=ARBbU6tCsZ-HP3yGz6DBYuxw9b-XQMD5

пре 35 минута, Justin Waters рече

Ovaj ti je master djelo. 

Sve si malte ne rekao kroz egzaktne primjere iz žitija. Kada pišeš teleogumene, tu ti uvijek mogu prigovoriti...nisi u skaldu sa Ocima, mada u svojim tekstovima i kada pišeš teleogumene često i to umiješ dobro potkrepiti otačkim tekstovima.

Ali ovdje ti nemaju šta prigovoriti, osim da zaropću...kao fariseji, stara duhovna boljka "pravednika" dijamantno "utvrđenih" u vjeri. 

Проблем је што ово неће ни да прочитају, али ће да критикују!:))12:smeha::))

Такође је непријатно изненађење да сам ја неко ко чита житија... 

пре 25 минута, obi-wan рече

Молим вас: неће старцима ништа бити од причешћа. Али могу бити изложени до Цркве и назад.

Ово је кад неко прича што не зна. Како он зна где се човек заразио? 

Примери које сам изнео су просвећујући, читајте тај текст, ако не верујете мени, ваљда ћете се од Отаца постидети...

пре 1 сат, Zoran Đurović рече

VIDOVDAN.ORG

ГОСПОД МОЈ И БОГ МОЈ"

Када је у 60 - тих година прошлога века владала валиора вера у Југославији, у саборној Цркви у Београду свештеници су причешћивали народ са истом кашикицом.То је била заразна и много тежа болест од ове данас.Што значи да нема места сумњи кад је у питању крв и тело Господње(свето причешће).

A ovo?

пре 19 минута, grigorije22 рече

Када је у 60 - тих година прошлога века владала валиора вера у Југославији, у саборној Цркви у Београду свештеници су причешћивали народ са истом кашикицом.

Јави се Никодиму Равноземљашу. Он ће ти помоћи. 

Koliko znam sinod je rekao da se imamo ravnati prema uputstvima vlasti.

To bi trebalo da podrazumeva i broj koji može boraviti u istom prostoru.

A to je valjda 20 ljudi koji moraju da drže razmak od 2 metra.

Djogo može bit u pravu pa nam je jedino opasan put od kuće do hrama a posle Pričešća valjda ne bi smelo ni do kuće biti problem 

Ne znam sta ava dokazuje.

Avo, dal treba da se liturgija ne sluzi, posto liturgija predstavlja krsenje odluka vlada? To je skup ljudi na jednom mestu, koji nisu na rastojanju od 2 metra.
Dal ucestvovanje u Svetoj Liturgiji moze biti uzrok bolesti? Dal pricescivanje moze biti izvor zaraze?

U ovom testu sto si napisao nigde to ne pise. Samo dokazuje da svetitelji nisu vanzemaljci, da hram, svetinja ne spasava sama po sebi od bolesti... Sve je to poznato.
Al isto tako je poznato da ni jedna bolest ne odvoja od Boga. A sa Bogom se sjedinjujemo na liturgiji, pricescu. Zato, sto se mene tice, dzaba zabrane, ja cu na liturgiju, u hram, i pored zabrana. Ako ce da hapse, tuku, kaznjavaju, neka ih. Neka rade svoj posao.

пре 12 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

@Ђорђе Р niko nije napisao da se Liturgija ne služi.

Sluzi se, al mora tacno propisan broj ljudi da bude u hramu. 1 covek 4kvm. Sto bi znacilo za vecinu crkava 50 ljudi maksimalno, ako i toliko. Sta za Vaskrs?
Starijim ljudima su zabranili da idu na liturgiju, posto ne smeju iz kuce.

U Italiji su svima zabranili. Verovatno ce uskoro ta mera i ovde. I sta onda, sto se tice Liturgije? Moze da se sluzi, al bez ljudi. Samo popovi, kojima je to posao

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Ромејац
      Грчка Црква намерава да прослави Васкрс на Оданије Васкрса у мају

Свештени Синод прилаже 160.000 долара за борбу против вируса 
      Док је Грчка Православна Црква званично затражила од државе да барем свештенству дозволи да богослужи у Велику  недељу и на Васкрс у Светлу недељу иза затворених врата, Свештени Синод је јуче одлучио да пренесе празновање  Васкрса на Оданије Васкрса, у ноћи  између 26. и 27. мај , до када ће се, ако Бог да, цркве поново отворити.
      Свештени Синод је одржао  јуче, 1. априла 2020, видеозаседање под председавањем архиепископа атинског Јеронима и детаљно размотрио продужење државних мера карантина до 11. априла, са изгледом даљих измена.
      У извештају, објављеном на званичном сајту Грчке Цркве, Синод позива своју паству да се „стриктно придржавају упутстава здравствених власти“ и да не слушају оне који позивају на оглушење од мера, „што у данашње време није оправдано ни у име хришћанске вере“. „Са високим осећањем одговорности“, Синод отуда прихвата државне мере и позива све да остану код куће, истовремено тражећи од државе да дозволи да се службе савршавају у црквама и манастирима током Страдалне седмице и на дан Васкрса, чак и ако верници не могу присуствовати. 
      Даље, имајући на уму страшну ситуацију када православни хришћани не могу присуствовати Литургији и не могу се причестити на празник Васкрса, Синод позива своју паству да појачају своје молитве и саздају олтар у својим срцима.
      „Учините себе жртвеном животињом, жртвујући свој живот у Светом храму и своје присуство у Божанској евхаристији за добро све своје браће и сестара“, наводи се у саопштењу.
      А разматрајући могућност прослављања Васкрсења  Господњег свенародно, Синод пише: „Желимо и молимо се да опасност ускоро прође, тако да сви ми (свештенство и народ) можемо бити почаствовани да заједно прославимо Светло Васкрсење Господа нашег уз празничну недељну службу на дан Оданија великог празника Пасхе, односно у поноћ од уторка, 26. маја до среде, 27. маја 2020.“
      Синод је такође поновио своју претходну изјаву да Божанска евхаристија ни на који начин не може бити извор болести.
      Поред тога, архијереји су одлучили да приложе 163.941 америчких долара (150.000 евра) за борбу против вируса корона, при чему су чланови Синода приложили део својих примања и позвали остале архијереје Грчке Цркве да да им се придруже.
      Свештени Синод је захвалио патријарху васељенском  Вартоломеју на прилогу Цариградске Патријаршије грчкој Влади.
      Синод позива све да имају поверење у  гледишта и одлуке Свештеног Синода и у том смислу више не дозвољава ни једном свештеничком, манастирском или црквеном делатнику да даје било какве изјаве или наступа у медијима по питању вируса корона.
      Архијереји „позивају све да се смиравају и предају се сазерцању и најсилнијој молитви“.
      Митрополит Нафпакта  Јеротеј (Влахос), који је последњих година био портпарол Синода за медије, једини је архијереј који је  овлашћен да даје изјаве медијима.
      Најзад, Синод позива све да се сете да је празник Вакрса „почетак“  духовног пред укуса  пуног наде и ишчекивања вечног живота, са крајњим циљем умртвљења смрти.
      Грчка Црква намерава да прослави Васкрс на Оданије Васкрса у мају | Српскa Православнa Црквa [Званични сајт]
      WWW.SPC.RS  
    • By Логос
      На Четврту недјељу Великог Часног поста, када се наша Света, саборна и апостолска Црква молитвено сјећа Светог преподобног оца нашег Јована Лествичника, у древној, српској, сравропигијалној Патријарашкој лаври Пећкој Патријаршији служена је недјељна, празнична Света литургија.     После одслужене Свете службе Божије, око 14 часова, кренула је литија са Светом чудотворном иконом Пећке Богородице у свештени опход око манастирских зидина ове стародревне, свесрпске Светиње. Била је ово прва литија након четрдесет година, у којој је ова чудотворна икона пронијета око спољних зидина Свете лавре Пећаршије. Ову велику Светињу рода српскогправославног на рукама су носиле мати Харитина Игуманија Пећка и сестре монахиње ове Свете обитељи.   За вријеме крсног входа читана је молитва за избављење од заразне болести коју је саставио румунски Патријарх Данило и акатист Пресветој Богородици Пећкој, док су зидине манастира и његова околина кропљени освећеном богојављенском водицом.   По завршетку свештеног входа иконе Мајке Божије Пећке Краснице сестринство манастира Пећка Патријаршија је још једном узнијело топлу и усрдну молитву за избављење од корона вируса, најновије пошасти која је снашла наш народ и цио свијет, за здравље и спасење свих.     Подсјетимо да је кроз сву бурну историју нашега народа, у доба великих смутњи, заразних болести и невоља, Икона Мајке Божује Пећке ношена у литији кроз град Пећ, чудотворећи и помажући вјерним слугама својим.     Извор: Радио Светигора
    • By Логос
      „Црква ће наставити да пружа помоћ потребитима у оквиру својих могућности и у периоду економске рецесије која неминовно слиједи“ рекао је протојереј Предраг Шћепановић у синоћној емисији Интернет литија која се емитује на таласима Радија “Светигора”, Телевизији “Нови” и страницама „Не дамо светиње“ на фејсбуку и инстаграму.     Он је рекао да криза отвара нове могућности и да ће уз Божију помоћ наш народ пребродити сва искушења.   Говорећи и прегнућима љекара отац Предраг је рекао да је Црква одувијек подржавала љекаре у својим напорима. „Зашто не рећи да је Свети Сава оснивао прве болнице, показујући да поред бриге о души Црква брине и о тијелу“ нагласио је прота Предраг Шћепановић.   „Не излазим да аплаудирам, нарочито у доба короне, јер то треба чинити 365 дана у току године“ рекао је он и додао да треба поменути и медицинске сестре, особље, хигијеничарке и све који раде у овим околностима.   Поменуо је и свог пријатеља др Хасима Лукача који много пута после 24 часа оде до Београда, Загреба, гдје год треба, а са њим и све предане љекаре од којих су многи гостовали у емисији Интернет литија.   „Имао сам занимљивих случајева када су људи излазили из коме после светог причешћа када сам лично посвједочио силу те свете тајне“ рекао је протојереј Предраг Шћепановић.     Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • By Логос
      Протопрезвитер Стевица Илић, архијерејски намесник бачкопаланачки и администратор намесништва оџачког, говорио је за Радио-Беседу о црквеном животу и животу са парохијанима у условима ванредног стања.    Звучни запис разговора   Док траје ванредно стање многим људима често је потребна основна помоћ у виду доношења намирница из продавнице, често је то и помоћ људима слабијег материјалног стања. Помоћ се одвија по позиву парохијана свештеницима, истакао је отац Стевица.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • By Иванушка987
      Политика Online - А када прође пандемија
      WWW.POLITIKA.RS Колико год парадоксално звучало, ковид 19 је дар с неба за западне владајуће... Сагледавајући потрекли париод и целокупну фаму око тзв пандемије и броја жртава/оболелих који не поткрепљује званичан статус болести, питамо се шта се крије иза кулиса....? Можда је ипак нешто друго по среди...? 

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...