Jump to content

Recommended Posts

пре 13 часа, Bob Marley рече

Neki teistički evolucionisti bi odgovorili ovako: Ne, nije isprogramirao zebru da to radi, jer se nije bavio 'programiranjem' konkretnih stvari u prirodi. Samo je podesio fizičke konstante i fizičke zakone univezuma, i na osnovu njih inicirao Veliki prasak. Nadalje se sve - uključujući razvoj galaksija i sunčevih sistema, razvoj geološke strukture planete Zemlje, pojavu prvog života na Zemlji iz nežive materije i evolutivni razvoj živog sveta i čoveka - odvijalo kao prirodni proces, bez direktne Božije intervencije ili kontinuiranog rukovođenja. Proces evolucije na Zemlji odvijao se kroz spontane evolutivne mehanizme genske mutacije i prirodne selekcije. Jedino je, na neki samo Njemu svojstven način, od samog početka ipak znao da će se naposletku pojaviti čovek.

U ovakvoj postavci, Bog nije direktno odgovoran za ono što se događa u toku samog procesa razvoja tvorevine, nakon što ju je pokrenuo u postojanje ex nihilo, jer je reč naprosto o jednom prirodnom procesu koji se odvija u okvirima fizičkih zakona.

Ja lično nemam do kraja definitivan stav po ovom pitanju, a ovo iznosim samo kao jednu od postavki koju ljudi zagovaraju.

Neuspešan pokušaj teodiceje.

Bog je uspostavio prirodne zakone i dalje se ne meša direktno niti kontinuirano rukovodi tvorevinom jel?

To je ukratko deističko stanovište koje je najjasnije iskazano kroz Pejlijev watchmaker analogy.

Međutim ovom argumentu (shvaćenom u hrišćanskoj varijanti) je zadat najjači udarac upravo Darvinovim otkrićem. Upravo je Čarls Darvin, školovani teolog, proučavajući prirodu otkrio da ono što se dešava u prirodi ne može imati nikakve veze za milosrdnim, savršeno dobrim Bogom. Može jedino imati veze sa zlim Demijurgom. Darvin je posebno bio užasnut onom parazitskom osom....

Mislim, to i dalje nije uništilo deistički argument. Samo što smo sada Tvorca umesto milostivog Gospoda prepozali kao Sadistu.

A ovo što si ti napisao predstavlja jednu kontradiktornu novotariju koja potkopava sam deistički argument. U fazonu "Bog je stvorio prirodne zakone ali ih nije stvorio". Čista besmislica.

Suoči se sa činjenicom da Tvorac prirode satire rasno inferiorne organizme od pojave prve ćelije. Suoči se sa činjenicom da svi oblici života istrebljuju sopstvenu decu da bi pojačali šanse za opstanak ostatka svojih genetskih proizvoda a koji genetski proizvodi nastavljaju dalje ciklus međusobnog istrebljenja ad infinitum.

Pa čak i Bog starog zaveta (tamo gde ti je Postanje) propisuje čedomorstvo kada je sin pijanica, kada ne sluša roditelje, kada je lenčuga i/ili kada se prežderava. Ćerke se ni ne pominju jer ćerki inače možeš da se rešiš po volji.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
52 minutes ago, Tumaralo. said:

A ovo što si ti napisao predstavlja jednu kontradiktornu novotariju koja potkopava sam deistički argument. U fazonu "Bog je stvorio prirodne zakone ali ih nije stvorio". Čista besmislica.

Gde sam ja to tako napisao?

53 minutes ago, Tumaralo. said:

To je ukratko deističko stanovište

Nije deističko, jer se Bog Tvorac otkrio ljudima i zainteresovan je za izgradnju večne zajednice s njima. "Deističko" je samo utoliko što priznaje autonomiju prirodnih zakona, koje je opet taj isti Bog uspostavio, a koje može i da suspenduje u datoj situaciji (to se zove čudo).

55 minutes ago, Tumaralo. said:

Upravo je Čarls Darvin, školovani teolog, proučavajući prirodu otkrio da ono što se dešava u prirodi ne može imati nikakve veze za milosrdnim, savršeno dobrim Bogom. Može jedino imati veze sa zlim Demijurgom.

Ima naučnika evolucionista, i u prošlosti i danas, koji su verujući hrišćani i koji to ne doživljavaju na takav način. Naprotiv, oni kroz evoluciju sagledavaju veličanstvenost Božijeg uma koji je stvorio svu tu raznolikost i kompleksnost prirode. Različiti ljudi imaju različite perspektive.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 27 минута, Bob Marley рече

Gde sam ja to tako napisao?

Takav je smisao onoga što si napisao.

Nije deističko, jer se Bog Tvorac otkrio ljudima i zainteresovan je za izgradnju večne zajednice s njima. "Deističko" je samo utoliko što priznaje autonomiju prirodnih zakona, koje je opet taj isti Bog uspostavio, a koje može i da suspenduje u datoj situaciji (to se zove čudo).

Znači sada tvrdiš da ipak jeste Bog direktno uspostavio evoluciju putem prirodne selekcije kao prirodni zakon?

I da sve što vidimo u prirodi jeste rezultat Božijeg stvaralaštva? Uključujući i eugeniku?

Instinktivna eugenika jeste proizvod evolucije jer one vrste koje su praktikovale eugeniku su imale veće šanse za opstanak.

Ima naučnika evolucionista, i u prošlosti i danas, koji su verujući hrišćani i koji to ne doživljavaju na takav način. Naprotiv, oni kroz evoluciju sagledavaju veličanstvenost Božijeg uma koji je stvorio svu tu raznolikost i kompleksnost prirode. Različiti ljudi imaju različite perspektive.

Ima svakakvih slepaca, to je nesumnjivo.

Ima i milion muslimana koji veruju kako je Kuran uzdigao ženu i kako je od ključnog značaja za ženska prava.

Znaš, religiozni ljudi imaju tendenciju da iskrive stvarnost tako da je prikažu u skladu sa njihovim pogledom na svet ma koliko to bilo iracionalno u konkretnom slučaju. A za to, uostalom, postoji i evolutivni razlog... jer čovek nije evoluirao da vidi stvarnost kao takvu (šta god to bilo, to je metafizičko pitanje) već da vidi stvarnost na onaj način koji mu omugućava veće šanse za opstanak.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 минута, Tumaralo. рече

... jer čovek nije evoluirao da vidi stvarnost kao takvu (šta god to bilo, to je metafizičko pitanje) već da vidi stvarnost na onaj način koji mu omugućava veće šanse za opstanak.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 сат, Tumaralo. рече

Ovaj video je vrlo, vrlo insightful.

Zaista ima velik edukativni značaj.

Ceo kanal je pun dubokih uvida iz prirode koji će vam iz korena promeniti mišljenje.

Previše si se usmerio na ove stvari; čini mi se da ciljano tragaš za tim. :)

A meni je priroda prelepa; neverovatno mnogo lepote vidim u njoj.

Na drugom mestu pominješ eugeniku. O eugenici možemo da govorimo kada čovek uzme da istrebljuje invalide, psihijatrijske bolesnike itd. Ne možeš moralisati beslovesnim bićima, ona šta god rade, rade to instinktivno. Čovek je druga priča. On nije samo biologija, već je i duhovno biće. Mi smo uzeti iz puke biologije i predviđeni smo za nešto drugo. Nažalost, prvi ljudi su odbili da prinesu sebe i tvorevinu Bogu, inače je Eshaton mogao da dođe mnogo ranije. Ali se i dalje gadimo Hitlera, Staljina i ostalih eugeničara i zatirača.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 49 минута, Desiderius Erasmus рече

Previše si se usmerio na ove stvari; čini mi se da ciljano tragaš za tim. :)

Tragam za istinom i novim znanjima.

Sve što sam okačio na ovoj temi predstavlja novost za mene.

Do pre par dana uopšte nisam znao (nisam ni razmišljao na tu temu iako je savršeno logično) da životinje veći deo vremena provode u stresu, strahu i gladovanju.

Baš kao što pojma nisam imao za raširenost eugenike među životinjama.

A nisam imao pojma o svemu tome jer dugo vremena nisam dozvoljavao sebi da onako dubinski i celovito pogledam na prirodni svet kroz prizmu teorije evolucije jer sam zaista verovao da ta teorija ima toliko rupa da se ne može uzimati za ozbiljno.

Inače, uvek prvo pokušam da nađem opravdanje za vedriju sliku stvarnosti ali me stvarnost instant demantuje ili moja iskonstruisana vedra slika bude kratkog daha. Najveći prirodnjak svih vremena je i sam bio zabrnut zbog implikacija svojih istraživanja. I nije bio usamljen u tome.

Na drugom mestu pominješ eugeniku. O eugenici možemo da govorimo kada čovek uzme da istrebljuje invalide, psihijatrijske bolesnike itd. Ne možeš moralisati beslovesnim bićima, ona šta god rade, rade to instinktivno.

Kada pričamo o eugenici u prirodi mi antropomorfizujemo jer eugenika u užem smislu podrazumeva striktno ljudsku radnju. Međutim, kada majka životinja ubije bolesno čedo to jeste eugenika. Ona na taj način bira da ograničeni resursi idu ka onim njenim potomcima koji imaju veće šanse za opstanak genetske linije. Prirodna selekcija je dovela do toga da takvo ponašanje postane karakteristika (skoro svake) vrste jer se ono pokazalo kao evolutivno uspešno.

Iz istog razloga su i primati vrste homo sapiens sapiens (u svim kulturama kroz čitavu istoriju i dan danas) vršili eugeniku.

Ne možeš moralisati beslovesnim bićima, ona šta god rade, rade to instinktivno.

Ne morališem ja beslovesnim bićima nego u kontekstu benevolentnog Tvorca svega toga. Pokušavam da doprem kakav je karakter Tvorca koji je baš takav svet ustrojio od svih mogućih svetova koje je mogao da ustroji. Kakav je to Tvorac usadio naci instikt u kucu i macu?

Baš bih voleo da pitam Tomislava Terzina o tome koji neprestano drvi o čudesnoj medonosnoj pčeli.

Čovek je druga priča. On nije samo biologija, već je i duhovno biće. Mi smo uzeti iz puke biologije i predviđeni smo za nešto drugo

Ovo je stvar vere pošto ništa u nauci ne ukazuje na to. Ne možemo to uzeti tek tako kao aksiom. Ljudska duhovnost je proizvod neokorteksa i ima evolutivni značaj.

A meni je priroda prelepa; neverovatno mnogo lepote vidim u njoj.

e21e6db.jpg.072a9670aaefe1cb1f04228ad5214924.jpg

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Svako ko je duboko progledao u prirodu bio je jednako zabrinut zbog implikacija. Da Vinči, Darvin, J.S. Mil, Dokins...

In sober truth, nearly all the things which men are hanged or imprisoned for doing to one another, are nature's every day performances. [. . .] The phrases which ascribe perfection to the course of nature can only be considered as the exaggerations of poetic or devotional feeling, not intended to stand the test of a sober examination. No one, either religious or irreligious, believes that the hurtful agencies of nature, considered as a whole, promote good purposes, in any other way than by inciting human rational creatures to rise up and struggle against them.

John Stuart Mill, On Nature (1874).

Screenshot_20200501-144405.thumb.png.cbd6f0f18ad51bc4d53fa9718f21bde9.pngScreenshot_20200501-142448.thumb.png.1449257b4acc2736f0fea66bab0e7c62.png

Čisto da ne ispadne da ja krivim stvarnost u skladu sa mojim utripovanim karakterom.

Ne. Perspektiva koju sam izneo jeste najkonzervativnija moguća i sadrži minimum subjektivnosti. Nepristrasni naučni um citiranih velikana je došao do meni sličnih pozicija (a oni osim Dokinsa nisu ni mogli da steknu neki spec duboki uvid u užase prirode- ja ovde nisam ni postovao najcrnje stvari da ne bih previše mračio LOL).

Pri tome nisam citirao najvećeg filozofa moderng doba (Šopenhauera) na temu Prirode iz očiglednih razloga.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 сат, Tumaralo. рече

Kakav je to Tvorac usadio naci instikt u kucu i macu?

Pa, nije usadio, to ne moze da se nadje u Pismu kako se opisuje stvaranja zivotinja i prirode i sveta...(to sa instiktom ide kasnije)

Ne znam, kako teisticki evolucionisti na to gledaju.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 21 часа, Bokisd рече

I, kada se sve ove stvari skupe na jedno mesto, oko zverova i lavova i drugih zivotinja koje se pominju u ovom psalmu, onda se moze videti da se ne govori o tome kako je Bog stvarao sve ove zivotinje, nego o tome kako se brine i stara i promislja o svim ovim zivotinjama dajuci svakoj zivotinji odgovarajucu hranu za ishranu i za prezivljavanje.

I, da se ne zaboravi, u Postanju se za ishranu zivotinja kaze..... А свим зверима земаљским и свим птицама небеским и свему што се миче на земљи и у чему има душа жива, дао сам сву траву да једу. И би тако.

A, ovde u 103. Psalmu se kaze da lavici svoju hranu traze.... lavići što riču i grabe, i svoju hranu od Boga traže.... Pa, tako je sada, ali, evo 'mozda' je bilo na pocetku,.... da su lavici trazili, opet od Boga, onu svoju hranu - koju im je Bog i namenio na pocetku za ishranu.

Znaci, svako vreme ima nesto svoje sto nosi, nesto specificno u odnosu na neko drugo vreme. Sto je na neki (filozofski) nacin i ocekivano da se desava u vremenu sa razlicitim stvarima i predstavama.

....da se samocitiram 0405_feel,....ovo u vezi toga da svako vreme nosi nesto specificno, nasao kod sv.Avgustine nesto oko situacije kada je Noje primio zivotinje u barku u vremenu potopa (Drzava Bozija, 15, 27 - 5) :

5. Neke opet običavaju zbunjivati i vrste hraniva koje su u korablji mogle biti, a za životinje o kojima se misli da jedu samo meso, pa se pitaju: bijaše li tu mimo određena broja - a bez prekršaja naredbe - dodatnih životinja, koje bi se morale uključiti radi potrebe hranjenja onih drugih, ili opet (u što prije treba vjerovati) moglo je tu biti hraniva drukčijeg od mesa, koje bijaše prikladno za sve životinje. Znamo kako mnoge životinje, kojima je inače meso hrana, jedu i povrće i voće, a najviše smokve i kestenje. Zar je onda čudo ako taj mudri i pravedni čovjek, kojega je i sam Bog naputio o tome što
je za svaku vrstu primjereno, pripremi i spremi i prikladno hranivo za svaki rod životinja, izuzev mesa?

Zar ima čega što glad ne bi natjerala da se pojede? I zar ima čega što Bog ne bi mogao učiniti ukusnim i zdravim, on koji je svojom božanskom moću mogao učiniti da ti stvorovi žive i bez hrane, kad radi ispunjenja označja toga velikog otajstva ne bi trebalo i da one jedu? I ukoliko mu nije do puke prepirke, nitko ne može pomisliti, da tolikostruci znaci zbiljskih događaja ne služe kao pralik same Crkve. Jer mnogi su puci već ispunili Crkvu, i čisti i nečisti, i ostaju u okviru njezina jedinstva, sve dok ne dođe do predodređena konca; a kako o tome jednomu najbjelodanijem - tako nije dopušteno dvojiti ni o ostalim značenjima, što su izražena ponešto nejasnije i teže se mogu raspoznati...."

Znaci, po meni, osnovno pitanje ovde jeste, prvo, kako je Noje recimo primio u barku sve one opasne zveri i zivotinje mesozdere koje su mogle da ugroze njegov zivot i njegove porodice i drugih zivotinja. I, drugo, ako je nekako uspeo da smesti sve te opasne zveri u barku, kako je onda mogao da organizuje njihovu ishranu i hranu, ako su bile mesozderi.

I, ovde, mozemo da vidimo jedno izlaganje Avgustina koje moze da ponudi resenje za neka ova pitanja. Ili, kako neki svetitelji pisu, zivotinje sve do posle potopa nisu se uopste hranile mesom i nisu imale taj ubilacki instikt i takvu prirodu.

Ili, mozda, recimo, da je taj ubilacki i mesozderski instikt, bio kao 'suspendovan' na pocetku i kasnije usled odredjenih dogadjanja (pad Adama koji je sve povukao takodje u pad) priroda mesozdera je dosla do izrazaja.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 51 минута, Tumaralo. рече

Ona na taj način bira da ograničeni resursi idu ka onim njenim potomcima koji imaju veće šanse za opstanak genetske linije. Prirodna selekcija je dovela do toga da takvo ponašanje postane karakteristika (skoro svake) vrste jer se ono pokazalo kao evolutivno uspešno.

Jeste, ali jedna je stvar kada to radi životinja, a potpuno druga kada to radi čovek. Mi se toga gadimo, sve se u nama buni protiv toga.

пре 53 минута, Tumaralo. рече

Kakav je to Tvorac usadio naci instikt u kucu i macu?

Naci je kada to radi čovek.

пре 54 минута, Tumaralo. рече

Najveći prirodnjak svih vremena je i sam bio zabrnut zbog implikacija svojih istraživanja.

Uopšte nam za to nisu bila potrebna njegova istraživanja. Eno u Knjizi o Jovu se govori o ptićima koji piju krv, i to se navodi u kontekstu govora o veličanstvenosti stvaranja. :)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
2 hours ago, Tumaralo. said:

Znači sada tvrdiš da ipak jeste Bog direktno uspostavio evoluciju putem prirodne selekcije kao prirodni zakon?

Bog je uspostavio prirodne zakone, koji nadalje funkcionišu autonomno.

2 hours ago, Tumaralo. said:

Znaš, religiozni ljudi imaju tendenciju da iskrive stvarnost tako da je prikažu u skladu sa njihovim pogledom na svet ma koliko to bilo iracionalno u konkretnom slučaju. A za to, uostalom, postoji i evolutivni razlog... jer čovek nije evoluirao da vidi stvarnost kao takvu (šta god to bilo, to je metafizičko pitanje) već da vidi stvarnost na onaj način koji mu omugućava veće šanse za opstanak.

Normalno je da naša perspektiva utiče na naše tumačenje činjenica. I to je legitimno.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 18 минута, Tumaralo. рече

Ovo je stvar vere pošto ništa u nauci ne ukazuje na to. Ne možemo to uzeti tek tako kao aksiom. Ljudska duhovnost je proizvod neokorteksa i ima evolutivni značaj.

Дакле да лепо изолујемо ми веру из свог сагледавања датог проблема, и онда у том еволутивном дискурсу аутономном од свих оних реалности које су за нас суштинске да дискутујемо? 

Ниједан хришћанин не треба да посматра еволуцију независно од суштинског еволутивног процеса човека који се креће од оног по лику Божијем ка самој икони Бога. Онтолошко порекло човека није у његовом биолошком бићу него у његовом бивању по Христу.

Свети Максим Исповедник излаже да природно стање човека, дакле оно пре пада, јесте било кадро да правилном употребом својих умних способности поима унутрашње принципе и логосе свих чулних ствари и сабира их унутар себе. На овај начин интегрисана множина створених ствари обједињана око људске природе предаје се Богу и унутар њега има своје истинско постојање.

Према преподобном Никити Ститату, поремећај који су пад и грех створили у човеку, створеном као краљу творевине, нужно повлачи за собом и поремећаје у природама и суштинама творевине саме. Адамовим падом, према изложењу Григорија Паламе, свет који је био врло добар заменили смо светом кварљивим.

Пре пада је дакле творевина била обједињена унутар човека и покрет материје је кроз човека имао свој смислени завршетак у Творцу. Падом и раскидом природне везе човека са творевином, материја више не следи свој природни пут ка творцу већ постаје затворена сама у себе. Дакле у паду човековом постоји и пад саме творевине те отуд посматрати свет око нас какав је сад није посмтрање света какав је створен него посматрање палог света. Тако да све те неупитно мучне ствари у природи можеш да пробаш да ставиш у хришћански контекст. А што рече брат Еразмо изнад, има у природи и изобиље лепог и дивног што може да узводи ка Богу и на шта би могао да се фокусираш.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 сат, Desiderius Erasmus рече

Naci je kada to radi čovek.

Ili Bog koji je ličnost i koji je stvorio čoveka po sopstvenom obličju. I sve ostalo u prirodi.

пре 1 сат, Desiderius Erasmus рече

Jeste, ali jedna je stvar kada to radi životinja, a potpuno druga kada to radi čovek. Mi se toga gadimo, sve se u nama buni protiv toga.

Razlika životinja vs čovek je nenaučna.

Rasprostranjena je eugenika i dan danas. Samo što se vrši kroz abortus (utrobno čedomorstvo). A jedini razlog zašto se u nikad-hrišćanskoj Kini, Indiji i Japanu i dalje ne ubijaju bolesna a rođena deca je taj što bi post-hrišćanski Zapadni svet prestao da trguje sa njima. Doduše ubijalo se u Kini krajem prošlog veka ali žmurilo se na jedno oko zbog "viših interesa" (profit od kineskih robova).

Ranije kada nisi imao modernu medicinu na raspolaganju jedino si mogao da vidiš kakav si genetski proizvod dobio kada bi se dete rodilo pa je tek tada bilo moguće izvršiti korekciju.

To što se buni sve u nama ne znači da to nije prirodno. Možda je 1500 godina hrišćanstva select out-ovalo te impulse iz nas, a možda i nije nego samo kulturno -represivno deluje na nas tako (a vidimo koliko deluje imajući u vidu stopu abortusa). I to najviše u pravoslavnim zemljama ima abortusa (zato što pravoslavni narodi nikada do kraja nisu primili hrišćanstvo in the first place). Tako da pitanje je da li se uopšte išta "buni u nama". Uostalom, antropološki optimizam je nehrišćansko uverenje.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Istok17,
      Jesu li Adam i Eva istorijske licnosti, ili pricu o njima i onome sto su uradili ne treba shvatiti bukvalno nego na neki drugi nacin ?
    • Од Његош Томић,
      Помаже Бог, браћо и сестре,
      Ова тема је постала клише на друштвеним мрежама, али не бих је ни покретао да нисам ушао у озбиљну расправу са једном групом монаха и свештеника који су ме оштро искритиковали, упоредивши ме са "невјерујућим човјеком", јер сам подржао "теорију о еволуцији". Цијели живот сам учен да је теорија о еволуцији најлогичнија теорија о настанку живих бића и мислио сам да је то данас јасно већини људи, како у свијету, тако и у Цркви, али ме је сазнање да то није тако разочарало. Некада ми је било смијешно чути неке моје протестантске пријатеље, који су говорили да их њихови пастори уче да је свијет настао прије 10.000 година и да за то чак имају доказе. Увијек сам био поносан на православну отвореност ума. Свако спутавање науке и научних теорија ми је заударалао на инквизцију и римокатолички касносредњовјековни фанатизам, јер иза рата против науке се не крије вјера, већ увијек страх. Не знам зашто, али први пут сам се у Цркви осјетио као неко ко не припада том контексту, јер су моји саговорници тако брзо промијенили своја лица и постали немирни, као да сам за њих био искушење а не брат у Христу. Упорно сам им покушавао објаснити да та теорија, поред свих својих предности и мањкавости у мени није пробудила сумњу у Божије стварање свијета, већ ми је Бога представила још већег, љепшег, величанственијег - истог Бога који је представљен у Светом писму. То је за њих било неспојиво и сложили су се да се на мени "треба још радити"... 

Шта ви мислите о овом проблему?
    • Од Млађони,
      Teolog o bibliji, darwinu, evoluciji, ateizmu i hriscanstvu.

http://www.youtube.com/watch?v=mEwrkjTbWgU

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Креирај ново...