Jump to content
w.a.mozart

Ko je najbolji kompozitor svih vremena-samo subjektivno,moliću...

Rate this topic

Recommended Posts

Za mene je jedan od najvećih Bah,njegova kompozicija Orchestral Suite No. 3 in D Major mi je Iže Heruvimi u notama.

Bachlute.gif

Iz nekog razloga sam uvjek uživao slušajući Vivaldija,možda zbog neobične lepršavosti koja vlada u njegovim melodijama...njegova violina je neodoljiva

Mozart se podrazumijeva. :D

da ne idemo dalje...

Evo malo Vivaldija :

Мени су блиски источни композитори (озбиљне музике). Кад слушам музику западних, често ми та музика некако оде у погрешном правцу, није то то, али, наравно имају они и неке супер композиције.

Мислим да је питање ,,ко је први" мало бесмислено, јер свако представља себе кроз своју музику (хтео, не хтео). Можемо рећи, и ја сматрам, да су Бах, Моцарт, Чајковски (и још неки) дефинитивно на врху листе, и нећемо много погрешити, али музика није комплетна без осталих композитора. И они сами су учили од ранијих композитора и преузели огромно знање и искуство, и уопште музику коју су претходници припремали, а онда су је и обогатили за свој потпис и пренели даље. Музика је дар Божији и заједничко дело свих људи, које се преноси, усавршава и обогаћује генерацијама и сви су слободни да учествују.

Без обзира на ранг листу, ипак више слушам источне. На пример, много ми се више свиђају мелодије Чајковског и Шопена него Моцартове, иако је Моцарт технички далеко савршенији од обојице: савршена оркестрација, хармонија, шта рећи више о Моцартовој музици... Ипак, баћушке су ближе.

Најсубјективнији могући одговор - Моцарт. Кад слушам његова дела, могу да плачем као киша, од силине емоција које побуђује у мени.

recimo da smatram da je opera punoća klasične muzike... da citiram mocarta-u operi njih 12 može da peva u isto vreme i da to bude savršena harmonija... nemam nameru da umanjim vrednost betovena... i da imam,bila bi smešna.... mislim da čisto instrumentalna dela nemaju u sebi punoću koju imaju vokalno-instrumentalna-kao što su opere,mise,rekvijemi......

ali,sudeći po tvom komentaru koji si napisao sitnim slovima,čini se da ne znaš baš mnogo o operi... ili možda i znaš al nisi slušao dovoljno...

i sam betoven je u svoju 9. simfoniju ubacio hor... nije mogo da odoli čovek...

Kako da ne,instrumentalna dela itekako imaju punocu. Daleko su teza jer ih jedan izvodjac svira i potrebna je izuzetna slusna kontrola,vestina slusanja dugackih tonova i uskladjivanje zvucanja ostalih tonova naspram njih. Polifonija je najznacajnija u ''muzickom misljenju'' gde se istovremeno razvijaju razlicite melodijske linije sa razlicitom dinamikom tj.tonskim intezitetom. ''Svaki glas ima sopstven zivot''. Bahove fuge su preduboke i neprevazidjene,uzivam da ih sviram gde sa svojih deset prstiju pricam pricu razlicitih glasova od cetiri,pet glasova,pa i sest,dva najslabija prsta,domali i mali u tom trenutku postaju pravi divovi koji se ravnopravno bore sa ostalim glasovima(koje izvode ostali prsti)za prevlast,to je nesto fascinantno,trenutci kada glasovi prelaze iz jedne ruke u drugu :) ... Bahova muzika je zaista stihija koja nosi sve ispred sebe. U operi svako ima svoju deonicu u kome se uskladjuju kao celina a u fugama svaki prst svoju ulogu i sva tezina kompozicije lezi na jednom izvodjacu. Jos je puno primera ali uzoh samo fugu. Drago mi je sto vidim da na ovom forumu ima dosta ljubitelja klasicne muzike :) :) :)

Мнооого тешко питање...

Кад би наишао потоп и могао да сачувам дела само једног композитора, то би вероватно био Ј.С. Бах, али свако од њих је имао тренутке јединствене инспирације... Кад би могао да их искомбинујем некако па да направим "најбољег"... :)

И имам слабост када је у питању виолина... ;)

Без икаквог двоумљења,за мене најбољи композитор свих времена је Рихард Вагнер.

Његове божансвене опере су нешто најлепше што је свет могао да види и чује-Парсифал,Тристан и Изолда,Прстен Нибелунга...

Једино Вагнерова музика ме буди из летаргије и животне поспаности,једино ме она мотивише.На крилима Вагнерове музике,могућа су сва чудеса.

http://www.youtube.com/watch?v=OTd9yluoAQk&feature=player_embedded

http://www.wagneroperas.com/