Jump to content

Recommended Posts

пре 2 минута, Православни Србин рече

Мислиш на Светог Григорија Нискиг који је био жењен? Погледај следећи цитат:

Чедородни уд је најсветији уд људског тела, зато што свим органима и чулима човек служи самом себи, а чедородни уди отварају пут новоме животу.

Шта мислиш, ко је то рекао? 

Pozvao sam se na ono predavanje dr Cvetkovica sa ove teme. Govorio je da je sv Grigorije (mislim da je baš bio Niski a ne Bogoslov) gde je izneo njegovo antinatalističko učenje.

Svako može da pogleda, negde od 14 min do 25 min je o tome pričao.

I njegova sestra se bila verila pa joj je nesuđeni muž umro (ona se zvala udovicom do kraja života) i osnovala je monašku zajednicu, i ona je svetica postala.

Negovali su antinatalističke ideje.

Bez obzira da su nekada bili u braku i imali decu ili nisu nikada bili u braku.

Grof Tolstoj je bio antinatalista kasnije u životu iako je imao 14 dece (nisam ga pominjao jer je jeretik).

пре 11 минута, Tumaralo. рече

Do sada smo zaključili da u svetlu pravoslavnog učenja rađati decu nije obaveza.

Eto makar toliko smo se složili.

Kada tako stoje stvari, moje pitanje je- zašto mislite da je dobro da se odlučite za rađanje nego za nerađanje?

I jedno i drugo Bog kaže: u redu je.

Zašto vi kažete da načelno treba rađati?

Ja sam skrenuo pažnju na to da je rađanje dece kockanje sa ljudskim životom i niko mi nije odgovorio na to pitanje....

Божја је заповест и нешто што је добро. То је мотивација зашто би хришћанин имао децу, пошто по твом тврђењу хришћанин, по учењу његове вере, нема разлога да има децу. 

Ово сам ти навео да видиш да ниси у праву. Што не значи да сваки хришћанин мора да има децу и буде у браку, али хришћанин који је у браку и има децу врши службу Богу. Бог воли кад хришћани имају децу, значи Бог воли кад су људи у браку и воли и кад леже у кревету и имају полни однос. Зато они који би хришћанима да ускраћују и убеђују их да тај Богом благословени однос смањују и скраћују што више могу треба рећи да греше. 

Ово друго што си навео- испада по твоме да је Хришћанство било неки нихилчизам оног добар, типа ,,ништа не ваља, свуда зло око нас, зато не рађајмо се, не множимо се, јер се ми, рађањем деце, коцкамо туђим животима". Не, брате, Хришћанство није песимистичка, већ оптимистичка вера увек била и заснивало се навери у Бога и поверењу у Бога. Хришћанин се не боји да рађа, јр верује у Бога и узда се у Њега да ће он заштити и њега и његову децу. 

пре 5 минута, Tumaralo. рече

Pozvao sam se na ono predavanje dr Cvetkovica sa ove teme. Govorio je da je sv Grigorije (mislim da je baš bio Niski a ne Bogoslov) gde je izneo njegovo antinatalističko učenje.

Јел си читао нешто од Светог Григорија или све што знаш о њему је из тог предавања? Ако је ово друго, опет само потврђујеш оно што сам ти рекао да врло уско сагледаваш Хришћанство. 

Друго, Свети Оци су често кориговали своје ставове, нису они били ,,непогрешиве папе", напротив и они су грешили у неким ставовима и када су схватали своје грешке они су их мењали. Значи, не можеш се уватити само за пар цитата и рећи ,,е то је то".

Навео сам ти цитат управо Светог Григорија Ниског (наводног ,,антинаталисте", по теби) који каже да су ,,чедородни удови" (а ти знаш који су то удови), најсветији делови људског тела, јер, док сви остале служе човеку, ови једини служе стварању новога живота. Како се то уклапа са неким ,,антинатализмом"?

Друго, Свети Григорије јке итекако био активан у живом цркеном животу, уређивао је то, доста је помагао, учествовао и са мирјанима у пословима око Цркве и обичног живота. Није се удаљавао и грозио мирјанског живота, напротив. 

Тако да...

пре 10 минута, Tumaralo. рече

Negovali su antinatalističke ideje.

Била ,,антинаталиста" а хтела да се уда. Који ,антинаталиста" онако говори о удовима који дају нови живот? 

пре 14 минута, Православни Србин рече

Ово друго што си навео- испада по твоме да је Хришћанство било неки нихилчизам оног добар, типа ,,ништа не ваља, свуда зло око нас, зато не рађајмо се, не множимо се, јер се ми, рађањем деце, коцкамо туђим животима". Не, брате, Хришћанство није песимистичка, већ оптимистичка вера увек била и заснивало се навери у Бога и поверењу у Бога. Хришћанин се не боји да рађа, јр верује у Бога и узда се у Њега да ће он заштити и њега и његову децу. 

Hrišćanstvo je pesimističko u pogledu stanja u svetu a optimističko jer veruje da će doći Novo nebo i Nova zemlja.

Zašto treba rađati decu iako postoji šanse da dete bude nesrećno i postoje šanse da će odrasti u čoveka koji će ići u pakao? Zato što verujemo da će ipak neće biti nesretnici i ipak neće ići u pakao? Zato je ipak bolje rađati?

пре 2 часа, grigorije22 рече

Monaha Nikolaja komentarisao samo Dzastin. 

Видео сам шта си поставио, али одговарао сам Тумаралу. У принципу, Јустин је све рекао. Не видим поенту уопште у том сталном потенцирању код неких монашких кругова да се треба уздржавати (и то што више) у браку. Па која је поента брака? Зашто су се онда узели?

Да спавају одвојено, а Христос рече да су ,,једно тело"? Ако су једно тело, морају то бити у сваком погледу. То што Николај препоручује је један импотентан брак, без страсти и живота. А то није брак. Тако могу да живим и са сестром или кућном помоћницом, али не са женом. Брак мора да буде страствен, потентан, пун живота. Николај каже тако, али Библија каже ,,Весели се са женом младости своје", а у то весеље свакако спада и сексуални однос. Зато треба га имати, што више, док год могу супружници да га остваре, треба да буде страствен, пун живота, јер како родити други живот ако нема живота у браку. 

Према томе, свака част оцу Николају, али немој да даје такве (погрешне) савете људима.. Само ће им упропастити живот. А то није оно што он, бар тако мислим и надам се, жели.

пре 3 минута, Tumaralo. рече

Hrišćanstvo je pesimističko u pogledu stanja u svetu a optimističko jer veruje da će doći Novo nebo i Nova zemlja.

Хришћанство ни у ком погледу није песимистичко. Оно каже да постоји злоу свету, али не одбацује свет и живот, јер верује да је свет створио Бог. Одбацивати свет који је Бог створио, значило би да хришћани одбацују и самог Бога. Ту машиш поенту. 

Да верују да ће доћи ново, али не значи да ће старо одбацити. Да је тако Хришћанство би самоубиство сматрало сакралним чином. А напротив, један од највећих и најтежих грехова је одузимање живота, туђег или свог. 

Ако је тело лоше, зашто Хришћанство осуђује сакаћење које су неки секташи радили, тумачећи неке јеванђељске речи које си ти навео?

пре 6 минута, Tumaralo. рече

Zašto treba rađati decu iako postoji šanse da dete bude nesrećno i postoje šanse da će odrasti u čoveka koji će ići u pakao? Zato što verujemo da će ipak neće biti nesretnici i ipak neće ići u pakao? Zato je ipak bolje rađati?

Хришћанин верује и узда се у Бога. Не зна, али се узда у Бога. Зато не мисли да ће рађањем деце стављати нечији живот на коцку, он верује да ће тај живот бити у Божјим рукама. 

Управо сада, Православни Србин рече

Хришћанин верује и узда се у Бога. Не зна, али се узда у Бога. Зато не мисли да ће рађањем деце стављати нечији живот на коцку, он верује да ће тај живот бити у Божјим рукама. 

A šta ako ne bude?

Zar taj čovek nema svoju dušu?

Zašto odlučuješ u tuđe ime?

Zašto ne nađeš neki način koji ne uključuje stvaranje novog čoveka i potencijalnu osudu istog na patnju?

Npr možeš da usvojiš neko dete koje je već imalo nesreću da bude rođeno.

Ili veruješ kao Origen da će se na kraju svi spasiti?

Ovo u prvom pasusu sve su ti pogrešne implikacije ne mogu ni da odgovaram na to jer bi vodilo u beskrajnu rasprau.

Hrišćanstvo jeste pesimističko u pogledu sveta u smislu da ne očekuje ništa dobro od sveta, ništa se u svetu neće promeniti na bolje, u tom smislu.

Ali time se ne implicira da treba poništiti telo, i telesni aspekt već samo treba staviti sve na svoje mesto, tj. telesno nije cilj, svet nije cilj.

пре 5 минута, Tumaralo. рече

Hrišćanin koji ne veruje kao jeretik Origen da će se svaki čovek spasiti a rađa decu onda bukvalno učestvuje u ruskom ruletu koji ljude potencijalno odnosi u večne muke.

Слично питање бисмо могли поставити и о Божијем стварању човека - што Бог ствара људе (и допушта да се нови рађају и да се, како кажеш, људи коцкају са душом своје деце), ако није спасење "гарантовано".

Исправан одговор мислим да би био да спасење није гарантовано (лично ипак мислим да ће се сви спасти, на овај или онај начин), али да је гарантован слободан избор сваког човека шта жели са својим постојањем да учини (питање слободе, о коме смо причали већ пар пута, је проблематично на свим нивоима, тако да то лично узимам на чисто, слепо, поверење; ништа до чега су наука и фолозофија дошле не даје аргументе за постојање слободе). 

пре 5 часа, Vladan :::. рече

Због свега овога мислим да сексуални однос између двоје законитих супружника тешко да може било када бити грех

Није никад грех. Не постоји блуд у браку. Свети Апостол Павле је био сасвим јасан када каже да је брачна постеља чиста. 

Дакле, чиста је. Нема греха. Кад год, по договору наравно, у којој год пози, на који год начин, колико год било старствено или перверзно (:D), то супружници раде- раде добру и чисту ствар и нема разлога ниједног да се секирају и мисле се да ли су побожни због тога. Јесу, раде благословену ствар, Црква им је благословила брак, Бог га је благословио, треба да уживају у томе. 

А ако им неко почне говорити о ,блуду у браку", само нека се позову на Светог апостола Павла и цитат ,,брачна постеља је чиста", и кажу тим који би да им одређују шта и како, да то није лепо и културлно гледати у туђе брачне кревете. 

@Православни Србин

Evo ukratko.

I sada bi rekao: "jeste ovo sve tačno ali ja verujem da će on vaskrsnuti i da će sve biti dobro."

Ali šta ako neće?!?

Da li si baš morao da preduzmeš toliki rizik u tuđe ime??

Baš si morao? Nisi mogao dugačije da osmislis svoj život niti da uložiš svoj trud i ljubav prema nekome ko je već rođen i živi u patnji?

пре 17 минута, Tumaralo. рече

A šta ako ne bude?

Zar taj čovek nema svoju dušu?

Zašto odlučuješ u tuđe ime?

Zašto ne nađeš neki način koji ne uključuje stvaranje novog čoveka i potencijalnu osudu istog na patnju?

Npr možeš da usvojiš neko dete koje je već imalo nesreću da bude rođeno.

Ili veruješ kao Origen da će se na kraju svi spasiti?

Хришћанин, будући да верује у Бога и уда се у Њега, не може и не треба да се превише оптерећује тиме шта ако. Просто је, има поверење у Бога и све што ради, ради са тим убеђењем. 

Друго, рекох ти да хришћанско учење не подразумева одбацивање овог живота, напротив он је светиња, зато баш Свети Григорије каже да је рађање новог живота нешто свето, јер у томе ми личимо на Бога, кроз ту могућност да ми људи створмо нови живот (путем сексуалног акта), дат нам је још један начин на који ми личимо на нашег Створитеља. 

Тако да није рађање новог живота стављање некога на патњу, како ти кажеш. Бар није по хришћанском учењу.

ПС: Ниси ми одговорио за Светог Григорија Ниског, чини ми се да избегаваш одговор на питања која ти се не свиђају?

пре 11 минута, Срђан Шијакињић рече

Слично питање бисмо могли поставити и о Божијем стварању човека - што Бог ствара људе (и допушта да се нови рађају и да се, како кажеш, људи коцкају са душом своје деце), ако није спасење "гарантовано".

Исправан одговор мислим да би био да спасење није гарантовано (лично ипак мислим да ће се сви спасти, на овај или онај начин), али да је гарантован слободан избор сваког човека шта жели са својим постојањем да учини (питање слободе, о коме смо причали већ пар пута, је проблематично на свим нивоима, тако да то лично узимам на чисто, слепо, поверење; ништа до чега су наука и фолозофија дошле не даје аргументе за постојање слободе). 

Tako je samo što je to aspekt koji nam je ipak van domašaja jer ne možemo umom obuhvatiti Boga.

Ovo što smo pričali ovde nam je ipak bliže, jer se tiče naših svesnih odluka.

пре 23 минута, Православни Србин рече

Није никад грех. Не постоји блуд у браку. Свети Апостол Павле је био сасвим јасан када каже да је брачна постеља чиста. 

Дакле, чиста је. Нема греха. Кад год, по договору наравно, у којој год пози, на који год начин, колико год било старствено или перверзно (:D), то супружници раде- раде добру и чисту ствар и нема разлога ниједног да се секирају и мисле се да ли су побожни због тога. Јесу, раде благословену ствар, Црква им је благословила брак, Бог га је благословио, треба да уживају у томе. 

А ако им неко почне говорити о ,блуду у браку", само нека се позову на Светог апостола Павла и цитат ,,брачна постеља је чиста", и кажу тим који би да им одређују шта и како, да то није лепо и културлно гледати у туђе брачне кревете. 

Во врјемја оно, илити once upon a time кад је форум био млад, била је чини ми се једна колегиница форумашица, са иконом на профилу, и ником BDSM. Она је отворила дискусију да ли је садо-мазо однос у браку грешан или не (ако је све у договору, на обострано задовољство). Колико се сећам, одговор је углавном био да је то већ блуд/грех. 

У то време нисам имао никакво мишљење о томе, али добро је питање да ли ипак постоје одређене сексуалне девијације (или, да не будемо унапред осуђујући, сексуални укуси) који су сами по себи грех, без обзира што се реализују између супружника у браку, по договору. Немам појма, искрено. С једне стране бих на прву лопту рекао да неке ствари које очигледно одступају од стандардног односа могу бити проблематичне, али са друге стране, ко је то па критеријум, некоме је можда све што је имало другачије ненормално, а некоме скоро ништа није проблем... 

Један стари форумаш, Аквилиус Кратус (чије повлачење са форума још нисам прежалио :)је на некој сличној теми написао да мисли да сексуалне "первезије" (са или без наводника) нису теолошки, него психолошки проблем, или нешто слично. Али је било мишљења доста да су ипак и теолошки. Тако дс занимљиво, увек актуелно питање, вероватно нерешиво. :)