Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black

Recommended Posts

пре 2 минута, Milica Bajic рече

Ma pusti ga, nema pojma, izostavio je kuco, maco :)))

Ma kad pomenu one kupke, mene već obli neki ladan znoj ( ju, ju , ju...kud će mi duša) :smeh1: ( nadam se...mnogo se nadam, da moja deca nikad neće ući na ovu temu molimoli...znaju me kao ozbiljnu ženu :coolio:)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 минута, Vladan :::. рече

пффф... пропаде ми романтика... е дакле не иде па не иде... мора брат @obi-wan да ми припомогне... :smeh1:

Obi je KING of romantike :tongue:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 часа, Justin Waters рече

Čekaj čekaj, koja je svrha tvojih stavova pa da vidimo ona kako možemo razjasniti stvari. 

Šta želiš da prikažeš da je devstvjenost ideal kojem trebaju težiti svi hrišćani, ili je to najviši ideal kome treba da težđe oni koji mogu i da oni koji tako rade produhovljeniji su i bliži Bogu nego oni koji to ne rade? 

Devstvenost jeste hrišćanski ideal. To je opštepoznato.

Ne znam ko je bliži Bogu. To samo Bog zna.

Svesni smo da postoje devstveni ljudi koji su zločinci kao i da kod nedevstvenih njihova nedevstvenost nikada nije od presudnog značana u oceni njihovog karaktera...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Kada smo već kod ove teme postoji jedno pitanje. Ako je muškarac sam ili žena sama nije teško skontati u kakvu vrstu bluda zapadaju. Dakle kada se desi da čovek ne odoli i padne u blud a posle toga treba da stane pred ikonu i da se moli. Recimo treba da čita kanon za upokojene. Da li u tom slučaju Bog ne prima molitvu i onaj za koga se molimo ostaje bez molitvene podrške?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, Vladan :::. рече

Можете ти и муж када год хоћете али морате прво да се припремите да би достојни имали секс. Дакле:

- седам дана да једете печење и пијете вино

- пре и после вина загрљаји и пољупци

- чоколада и колачи што више

- по граду обавезно држање за руке

- стално да се шаљу срца и пољупци на вајбер.

Након седам дана овакве строге припреме морате да испуните правило пред телесно општење:

- изађете на вечеру

- купите још вина и чоколаде

погледате добар филм

- искусни ревнитељи воле да обаве и ритуалну купку са етеричним уљима и миришљавим солима.

Након што сте се овако достојно припремили можете слободно да имате секс (дозвољено је и више пута).

A sad bez sale, jel znate da stvarno postoji molitveno pravilo pre odnosa supružnika. Ne šalim se.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 10 минута, Ekatarina_mala рече

A sad bez sale, jel znate da stvarno postoji molitveno pravilo pre odnosa supružnika. Ne šalim se.

Чуо сам, не сећам се да сам некад и налетео на текст. Искрено, то ми је такав turn off, да нема теоретских шанси да би се икад ишта десило после молитве. :)

Са једне стране има смисла да наш однос са Богом буде свепрожимајући и да се "молимо непрестано" и да ништа, па ни секс, не буде ван домашаја односа са Богом. Али са друге стране, наш доживљај еротике је махом неспојив са доживљајем молитве непосредно пре/након интимности... Можда су људи у другим временима и културама другачије доживљавали све то, али сумњам. Како год, можда живот и различити аспекти живота може да буде прожет односом са Богом, а да то не значи да је дословно  читање молитве потребно пре/после баш сваке активности.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 35 минута, Ekatarina_mala рече

Дивно је стварно што тежиш томе да будеш боља ♥️

пре 22 минута, Срђан Шијакињић рече

Како год, можда живот и различити аспекти живота може да буде прожет односом са Богом, а да то не значи да је дословно  читање молитве потребно пре/после баш сваке активности.

И ја мислим овако. Верујем да је довољна и сама свест о томе да све што чинимо, чинимо пред Господом. 

(Дивим се Срђану како је успео да се јасно изрази овде)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 56 минута, Tumaralo. рече
пре 4 часа, Justin Waters рече

Čekaj čekaj, koja je svrha tvojih stavova pa da vidimo ona kako možemo razjasniti stvari. 

Šta želiš da prikažeš da je devstvjenost ideal kojem trebaju težiti svi hrišćani, ili je to najviši ideal kome treba da težđe oni koji mogu i da oni koji tako rade produhovljeniji su i bliži Bogu nego oni koji to ne rade? 

Svesni smo da postoje devstveni ljudi koji su zločinci kao i da kod nedevstvenih njihova nedevstvenost nikada nije od presudnog značana u oceni njihovog karaktera...

Jeste ideal devstvenost, ali ne kao pojam ili pojava, nego kao sredstvo koje vodi ka tom nekom savrsenom duhovnom zivotu - znaci ideal je savrseni duhovni zivot....kako kaze Isus....budite savrseni kao sto je savrsen Otac vas nebeski.....

Ali, vec sam ranije naveo, da ap.Pavle i bracnim ljudima daje u zadatak da teze sto savrsenijem duhovnom zivotu kroz crkveni brak. Jeste da su uslovi monastva i zivot monaha pogodniji za teznju ka tom idealu, ali niko ko je u veri i crkvi nije izuzet od toga da tezi sto savrsenijem duhovnom zivotu i da revnuje za taj ideal, ovako ili onako.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Пре сат времена, Ekatarina_mala рече

Оно моје горе "правило" је превасходно зезање и шала али има и озбиљну основу а то је: да би двоје требало да имају заједнички осећај кроз који испољавају своју међусобну љубав а ако је то тако онда они у ствари сами одређују (своја) "правила" по својој мери. Зашто сам правила написао под наводницима? Зато што њих двоје не само што могу сами да утврде неко правило него заједнички могу и да га промене када год хоће. Њихова правила се мењају и прилагођавају начину на који им се живот развија и прате га. Поента је да је свако њихово правило ствар договора чак и када се оно заједнички прекрши :) Мени је и данас смешно када се сетим на које смо све начине и због којих узрока кршили та сопствена правила. Али то је све део одрастања човека у новој заједници у новом животу = браку.

Што се тиче текста неког молитвеног правила пре секса ја то никада нисам користио али мислим да сам чуо за то негде и не би ме чудило да стварно постоји. Међутим, ако је неком пару заиста, искрено, отворено то ОК онда је то то, јер су њих двоје крајњи критеријум за те ствари.

Због свега овога мислим да сексуални однос између двоје законитих супружника тешко да може било када бити грех осим ако није реч о неким крајностима као што је злоупотребљавање секса ради психофизичког насиља, манипулација, иживљавања, уцењивања, перверзија итд.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

То одређивање људима у браку кад смеју, шта смеју које позе смеју да раде и користе, не да по мом мишљењу нема никакве везе са Хришћанством и вером, већ представља, по мом схватању, једну врсту безобразлука и завиривања у туђ брачни кревет. Ни сам Господ Исус Христос, ни Свети апостол Павле нису то радили, нити су клеветали брак и телесно сједињење (секс) у њему сматрали нисчим лошим или погрешним. 

То је дошло касније, али то је идеја која везе нема са изворним хришћанским учењем. Да се разумермом, јако волим и поштујем наше монаштво и наравно да је оно духовна ризница Православља, али то не значи да, поред свега доброг што је дало, није са те стране долазило и неких ствари које су, ајде благо да кажем, бесмислене. Ти напади на сексуални однос јесу једна од тих ствари. То викање ,,што мање", ,,не у посне" дане" и ,,само једна поза, и то без страсти"- то не само да је бесмислено (брате, нисмо машине и роботи па да то радимо без страсти)- негто је стварно клевета на брак. Икс пута сам од таквих ,,духовника" могао да чујем реч ,,блуд у браку". Какве су то приче, што би реко онај луди Мирољуб? Треба бежати од савета таквих квази-духовника, јер је сексуални акт нешто добро и то јако учвршћује човека и жену, повезује је их и оснажује њихов однос тј. љубав. А и даје пород, потомство. Дакле, од секса у браку долази само добро, никако лоше. Ако је добро, а јесте, онда нема блуда у браку, нема греха, ништа није лоше (наравно, ако је све на добробољној бази и у договору супружника. 

На крају Свети апостол Павле је био веома јасан када је рекао супружницима да се не забрањују један другом и да све раде у међусобном договору. То је то, према томе, попе или калуђере, свака теби част, али немој да се мешаш у то кад ћу ја са својом девојком (или неко други женом) да легне у кревет да се мази и грли и све што иде уз то. :D 

И слажем се са тим да је, можда, некад боље питати свештеника за савете, јер свештеници живе у браку, за разлуку од монаха. Међутим, све то зависи од човека и његове духовне зрелости, отац Јустин Савински био је монах, па је врло мудро (духовнички) резоновао брак и мушко-женске односе. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, Tumaralo. рече

Nije ideal.

Hrišćanski ideal je oboženje generalno rečeno, tome možemo svi jednako da težimo, a razvijeno dalje hrišćanski ideali su siromaštvo duhom milostivost, čistota srca, krotost, želja za pravdom, trpljenje itd....

Devstvjenost = bračnost, stanje u kome se dostižu hrišćanski ideali. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 52 минута, Vladan :::. рече

Што се тиче текста неког молитвеног правила пре секса ја то никада нисам користио али мислим да сам чуо за то негде и не би ме чудило да стварно постоји. Међутим, ако је неком пару заиста, искрено, отворено то ОК онда је то то, јер су њих двоје крајњи критеријум за те ствари.

Stavljam ruku vatru da je ovo molitveno pravilo izmislio neki monah :smeh1:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, Tumaralo. рече

Баш ми је сад Јустин узео реч из уста. Идеал је постизање обожености, заједнице са Богом. А монаштво и брак су само начини на који се до тог идела долази. Врло уско сагледавбаш Хришћанство и хришћанско учење, морам приметити. То и јесте проблем, јер ту је увек долазило до неразумевања. 

До постизања идеала (заједница са Богом) може се доћи и у браку и и у монаштву. Није поента у томе дал је неко жењен или није. Да је тачно то што ти причаш, не би Свети Јован Златоусти брак и породицу назвао ,,малом Црквом". 

Хришћансво никад није било анти-породично и анти-брачно настројено. Никад није брак сматрало мање вредним од аскетизма (чак постоји једно црквено правило које монасима забрањује клевету на брак и брачни живот). Почни од Јеванђеља самог - Христос је благословио брак јер је прво чудо извео на свадби у Кани. Тај догађај нам јасно сведочи и позитивном односу према браку. Затим, сети се кад Христос разговара са фарисејима и говори о браку, где каже да су човек и жена једно тело, да је тако од почетка и јасно је да говори у позиивном контексту. Затим, у Новом Завету, на више места се помиње позитивно брак, од целибата, који се много мање помиње у позитивном контексту (што не значи да је он мање вредан, него су подједнако вредновани). Апостоли су били жењени, имали децу, први хришћански епископи су били жењени, имали децу. 

У ствари, то што ти причаш, да је девсетвенмост била више вреднована од брака, који се одбацивао, то је било учење више јеретичких група, које су од званичне Цркве и Хришћанства одбачени. То су учили маркионити, то су учили енкратити, манихејци и други. Примети да су поједини Свети Оци чак који су ето тако некад и рекли нешто негативно о браку били претходно у додиру или под утицајем неке од ових секти. Рецимо, блажени Августин је био под утицајем манихејаца, те отуда његов став да је секс нешто што, ето није добро, али опет добро је само ако се користи за рађање деце (што је преузео од стоика). И грчке филозофске школе су доста допринеле том величању аскетизма насупрот браку, јер Јудеизам (из кога је Хришћанство потекло) је била веома чулна религија у којој је брак имао веома сакрални карактер. И има га и у Хришћанству, наравно. 

Па сети се кад Свети апостол Павле каже супружницима ,,мужеви указујте женама дужну љубав", преведено то значи ,,имајте односе што више". Не знам зашто неко може после свега тога да мисли да је Хришћанство у почетку било против брака и секса. Никад није било такво. Било је разних струја, али догматско учење није. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 21 минута, Православни Србин рече

И слажем се са тим да је, можда, некад боље питати свештеника за савете, јер свештеници живе у браку, за разлуку од монаха. Међутим, све то зависи од човека и његове духовне зрелости, отац Јустин Савински био је монах, па је врло мудро (духовнички) резоновао брак и мушко-женске односе. 

Pa da sve to zavisi šta pojedini monasi imaju na umu. A mnogi su takvi. Cijenim da su oni što su mislili da biti devstvjen znači biti na većoj duhonvoj ljestvici automatski i veća čast nego kada si u braku, zato i imaju poteškoće da o braku razmišljaju na pozitivan način i onda šire te mračnjačke budaleštine o bludu u braku, smanjenju na najmanju moguću mjeru tj obavljanje radi potomstva kao, znai kao nužno zlo. 

Otac Justin, vjerovatno nije bio opterećen time pa je zato i lagodno pričao i davao odlične savjete u vezi braka. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од farisejski.bukvojed,
      Verujem da nisam jedini koji je donju temu citao kao naslov ove teme koju pokrecem.
      Klonite se deco budala. Msm, klonite se i bluda, ali se klonite i budala.
      Ne postoji opsteprihvaceni kriterijum pojma budala, bar meni nije poznat, tako da sam razvio pravilo palca (ili lakta), kako da izmerim budalu.
      Elem, iz mog visedecenijskog iskustva, ako mi neko daje savet koji mu nisam trazio, a pri tome utvrdim da o stvari o kojoj savetuje ima samo udaljenu predstavu, taj je zasigurno budala. Takvog treba izbegavati u sirokom luku, ali mu ne treba reci da je budala. Jer, ako je budala, on to ne moze da shvati, a ako nije, onda bih se saopstavanjem svog zakljucka ogresio o njega.
      Toliko.

• Креирај ново...