Jump to content
Претражи у
  • Још опција
Прикажи резултате који садрже
Прикажи резулте из

Recommended Posts

ЧЛАН
пре 14 часа, Tumaralo. рече

@Благовесник Ukoliko si se zaista sablaznio dozvoli da te podsetim koliko je izvorno hrišćanstvo radikalna vera:

"I dok su išli putem, neko mu reče: ići ću s tobom kud god ti pođeš. Isus mu pak reče: lisice imaju jame i ptice nebeske gnezda, a Sin čovečiji nema gde da nasloni glavu. A jednom drugom reče: hajde za mnom. Ali on reče: Gospode, dozvoli mi da prvo odem i sahranim svoga oca. Reče mu: ostavi mrtve neka sahranjuju svoje mrtvace, a ti idi i objavljuj carstvo Božije. A reče i treći: ja ću za tobom, Gospode; ali mi prvo dozvoli da se oprostim sa svojim domaćima. Isus mu pak reče: za carstvo Božije nije niko ko stavi svoju ruku na plug pa se osvrće natrag." Jevanđelje po Luki 9:57-62

Dakle, Isus poziva ljude u novi život u kojem više nema smrti. Učenik želi slediti Isusa nakon što izvrši svoje obaveze, no odluka za Isusa je ili sada ili nije odluka. Isus traži da učenik ne iskaže dužno poštovanje pokojniku i to ocu. Pokopati mrtve je bila jedna od najsvetijih dužnosti Jevreja. Isus traži da se zbog njega prekinu sve veze i sve brige ovog svijeta i to odmah.

Isus je bio bukvalan iako ova priča ima i dublje značenje.

Šta misliš zašto su Jevreji toliko mrzeli Isusa i toliko želeli da ga ubiju?

Isus je tražio nepokolebljive ljude, jer ih je slao u misiju da propovjedaju Jevanđelje gdje su mogli susresti sa protivnicima i porugom, i zato su morali stajati čvrsti da se ne pokolebaju. Zato je i oštar prema njima govoreći im da ne misle ni na šta osim da krenu za njim. Jer ako su ga prihvatali za Boga, onda im ništa stvarno ne treba ako su Njim, a naročitu o svjetlu toga da ih je odabrao da šire Jevanđelje. 

Isus im je dalje govorio o Carstvu Božijem. o kraju, o sudu o svemu....itd...a apostoli su bili ti koji su navaljivali da im kaže kada će se vratiti. S obzirom da im nije mogao reći, biće to za 100 godina, za 5 generacija itd....govorio im je u pričama o predstojećim događajima koji će prethodini njegovom stradanju i u vrijeme prije nego Vaskrsne. O tome kada će doći nije ima nikad jasno i precizn rekao, i nakon njegovog Vaznesenja, vladala je euforija isčekivanja da će se on Fizički opet vratiti na zemlju za vrijeme njihovih života, dakle već u jednoj generaciji. Zato su i masovno napuštali poslove, čitave porodice odlazile u komune, lišavali se bogatstva funkcija itd...jer su zaključili da im to ne treba ako će već za vrijeme njihovg života da dođe Hristos i uspostavi Carstvi Nebesko...

Međutim to nikad nije trebalo da tako da bude...i zato je ta čeznja prve generacije nakon Hrista za devstvenošću bila odlika samo određenih pojedinaca i grupa, ali ne hrišćanstva generalno. 

Uloga držve kasnije doprinjela je samo da hrišćanstvo postane masovna vjera, da se to nije desilo danas bi hrišćanstvo bilo kao orijentalni pravoslavci u mnogo manjem broju i sasvim drugačijom istorijom. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
пре 2 часа, Milica Bajic рече

Немој молим те тако строго. Не знам да ли си имала стварно то искуство, велика је борба волети неког ко није Црквен, желети изнад свега да се и њему отворе духовне очи, имати стрпљења, страховати сваки пут када одете на Литургију да га нешто не саблазни, плашити се књига које чита, плашити се да га ти не саблазниш, да га не отераш ако је и корак пришао, да не претераш ти са чим, да се крсти, да крстите дете, сваки пут је то борба велика. Поред тога обично још имаш  и његову породицу, за њих посебно мораш да се припремиш, ти си углавном неко ко га је оманђијао па сад одједном иде у ту Цркву. Сви већ знају да ти треба да си благ па ти онда траже и крајње границе, онако из обести, из неког, мени лично најпоразнијег људског осећања, уживања у надмоћи над неким коме је срце на длану... дај Боже да не знаш никад колика је снага потребна да то све изнесеш да би ти, ето, неки тако случајни пролазник одао признање да си ти толики истински верник па си и свог мужа привела Вери.

Ajd ti lepo procitaj jos jednom sto sam napisala, posto ti pises o drugoj strani a ja pisem o onoj verujucoj. Vrlo dobro znam o cemu pisem, mnogi misle za sebe da su veliki vernici , i da eto ona neverujuca strana ne moze da poveruje, oni se trude, ali ne ide...Kao prvo ta verujuca strana ne treba druge da menja vec sebe, i da sebe izgradjuje u poboznosti i veri i da zivi jevandjelski, a ne da drzi suva predavanja, druga strana ce to osetiti i nema sanse da ne reaguje na to. Radi ti na sebi , ne na drugoj strani, to je cela poenta, a druga strana ce pozeleti sama kad vidi da je to sve iskreno i cisto bez licemerja. Mnogi vernici danas jedno misle, drugo pricaju a trece rade. A ovo tvoje "дај Боже да не знаш никад колика је снага потребна да то све изнесеш " je vrlo sujetna recenica, jer ti mene ne poznajes i ne znas kroz sta sam ja prosla i sta sam sve dozivela. Bog je taj koji daje snagu , ne mozemo mi nista nasim snagama . Da li je tebi strogo ili ne ono sta ja pisem je tvoj licni osecaj, ja sam se vrlo iznenadila za mnoge ljude koji su kao u veri, "pobozni "vode na poklonicka putovanja a ovamo zenu nista to ne interesuje, a ne interesuje je jer mnogi vernici zbog novca vode na putovanja a ne zbog istinske poboznosti. Nemoj zeleti da se drugima otvore duhovne oci vec zeli  sebi da se otvore, ako ti toliko strahujes onda gde je tu ljubav ?, prava ljubav izgoni strah... moli se Bogu, ispravljaj sebe i pusti Boga u svoje srce a on ce da deluje na drugog umesto tebe. To je sustina. Neke ljude je djavo svezao i prosto im neda u crkvu, ali oni ne brane zeni i deci da idu, ali kroz njihovu molitvu kroz vreme ce i njh djavo odvezati i prici ce. Samo je pitanje vremena.  Ovo su reci jednog monaha, a ti vise polozi nadu u Boga , strah nije od Boga vec od djavola . 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
пре 3 часа, Justin Waters рече

Aha ti hoćeš da kažeš da će onaj koji odbija da se dogovori i nastavi po svom, jer želi da se uzdržava, da će mu se to uzeti kao i da je postigao dogovor i izvršio svoje bračne obaveze. A ono drugom koji je izvisio biće isto uračunato kao da se uzdržavao, na račun on prvog "revnosnika". Jel?

Koliko shvatam ovo sto si napisao,....ipak,...neeee....:D

Ovako,.....onaj koji hoce da se uzdrzava od seksa zbog posta i molitve, pa, ako treba ipak medjusobni dogovor sa drugim supruznikom (po onome sto pise ap.Pavle o dogovoru za uzrdrzanje, radi molitve i posta).....onda, sta, pa, ovaj sto hoce da se uzdrzava, ipak sada ne moze jer nema saglasnost drugog supruznika( taj dogovor) i onda ne moze da se uzdrzava i mora da obavlja svoje bracne keksualne duznosti..... ali, zato sto je pokazao zelju i volju za uzdrzanje, Bog ce mu primiti to uzdrzanje, kako kaze sv.Avgustin..... а Бог принял бы его стремление к воздержанию при сохранении супружеской близости...(i Bog bi prihvatio njegovu zelju za uzdrzanjem uz odrzavanje bracne intimnosti).

To je ono sto se kaze, u kakvom te stanju zateknem u takvom cu ti i suditi,....znaci, Bog pomalo i deluje tako sto gleda i na nase unutrasnje stanje i zelje i namere, tako da ako je onaj imao zelju za uzdrzanjem, ali, drugi nije hteo da se uzdrzava i onda je ovaj prvi morao da ispuni bracnu duznost (usao je svesno u brak gde samo po dogovoru moze uzdrzanje, ne moze on sam da odlucuje u braku, ako je hteo sam da se uzdrzava, onda je trebao da izabere monastvo....logicno....:D).... i tako je po Avgustinu ipak Bog prihvatio tu njegovu zelju za uzdrzanjem iako je ozdrzao bracnu intimnost (savremeno receno, keks...:smeh1:)..... to je to, ne mogu bolje da objasnim....0122_tuk

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

I posle 32 stranice šta je utvrđeno? Koliko puta u godini jedan hrišćanski bračni par može da ima odnos?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
Управо сада, grigorije22 рече

I posle 32 stranice šta je utvrđeno? Koliko puta u godini jedan hrišćanski bračni par može da ima odnos?

Ispada po dogovoru, ne moze drugacije,.... sad, samo ostaje da se dogovore...:D

Malo se salim, ali, ako su malo jaki u veri i revnosni i imaju snage, onda bi trebali da mogu da ispostuju sve godisnje postove i molitve...... u svakom slucaju treba da procene snage i veru, pa dogovor (kucu gradi) koliko i kako....

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
Управо сада, Bokisd рече

Malo se salim, ali, ako su malo jaki u veri i revnosni i imaju snage, onda bi trebali da mogu da ispostuju sve godisnje postove i molitve...... u svakom slucaju treba da procene snage i veru, pa dogovor (kucu gradi) koliko i kako....

Teško će to da ide ako njemu ili njoj u datom momentu nije do toga. To je isto ili slično kao Miroljubova priča da ženu treba da ti traži baba ili kao keru da ti biraju iz legla a ne da se rukovodiš emocijama. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
пре 8 минута, grigorije22 рече

Izračunao Djurović odavno....

Цитат

Колико пута годишње по срБском Календарчету брачници могу легитимно да се дохвате, како каже прост народ, а интелектуалци - да имају сношај?

Узео сам да пребројим дане по месецима у 2017 години по Старом календару св. Јулија Цезара. Дајем и број забрањених дана, а то су: среда и петак осим трапавих седмица, сви дани пред литургију (значи, свака субота) и празнични дани, као и дан који им претходи. Не можемо да додамо и број дана када жена има менструацију, јер је то индивидуално. А неки имају среће па су им жене у циклусу и кад има допуштених дана!:))) Дакле:   

ЈАН 24 - 7

ФЕБ 20 - 8

МАРТ 31 - 0

АПР 24 - 6

МАЈ 20 - 11

ЈУН 27 - 3

ЈУЛ 22 - 9

АВГ 24 - 6

СЕП 20 - 11

ОКТ 19 - 12

НОВ 20 - 10

ДЕЦ 31 - 0

Дакле, сувих дана је у светој 2017 години било: 282, а грешних 83.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
пре 2 минута, grigorije22 рече

Teško će to da ide ako njemu ili njoj u datom momentu nije do toga. To je isto ili slično kao Miroljubova priča da ženu treba da ti traži baba ili kao keru da ti biraju iz legla a ne da se rukovodiš emocijama. 

Zato je tu dogovor,.... pa se dogovaraju da li mogu i koliko mogu...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
пре 3 минута, Вукашин рече

Izračunao Djurović odavno....

Znaci prakticno, 10 meseci,.... od 1 - 3 keksa nedeljno,... dok ova dva meseca 0,.... deluje okey,. :D.... za ova dva meseca neka se dogovore.... 0512_music

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
пре 2 минута, Bokisd рече

Znaci prakticno, 10 meseci,.... od 1 - 3 keksa nedeljno,... dok ova dva meseca 0,.... deluje okey,. :D.... za ova dva meseca neka se dogovore.... 0512_music

E moj brate, jesi ženjen ti? :smeh1:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
пре 2 минута, Вукашин рече

E moj brate, jesi ženjen ti? :smeh1:

.... moze u ove 1-3 .... da se ubaci jos nesto ako treba :D ... (po dogovoru)....

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
пре 2 минута, Bokisd рече

.... moze u ove 1-3 .... da se ubaci jos nesto ako treba :D ... (po dogovoru)....

Slaba vajda od tih dogovora :D

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
пре 5 минута, Bokisd рече

Мени се чини да је сваки човек прича за себе, па тако и сваки пар прича за себе. Што је неко написао, неки људи имају односе свакод дана, неки два пута годишње и све је то у реду и "нормално" (ако уопште постоји неки кротеријум за не/нормалност у тим стварима). 

Из неког мог животног искуства и искустава неких људи, договор који се све време потенцира јесте кључна ствар, али и тај договор се може (треба?) схватити мало шире. Јер ако нпр. мушкарцу није до односа а супрузи јесте, мало би било безвезе (ако би уопште било и могуће) да се он сваки пут "жртвује" и ради нешто у чему не ужива. Мислим чак да је многим људима проблем да раде нешто што њима представља задовољство, ако знају да се другој страни то не ради. У том случају договор би био у ствари разговор да се установи зашто нема обостране жеље и покушај да се она пробуди и проблем превазиђе. Треба избећи замку тумачења да је ико дужан да спава са неким само зато што је у браку. Дужан је само да има добру вољу да нађе неки компромис. Шта би тај компромис требало да представља је нешто за шта нема детаљних упутстава и приручника за употребу и универзалних решења.

Баш због тога ми је проблематично прописивати кад шта може, кад шта не. Не због тога што је проблем физички се уздржати 7 дана, него јер убија спонтаност и уноси потребу за планирањем у сферу односа са којом је то неспојиво и где је спонтаност кључна, као и "прави тренутак". Зато мислим да свако треба да буде искрен према самом себи и да анализира шта је права мера, исто као код хране, пића, интернета итд. Када дође до тога шта жели, онда иде узимање у обзир жеља друге стране и усклађивање и сарадња. 

Због тога мислим да су било какви савети људи који сами немају искуство везе и/или брака потенцијално штетни, а и савети оних који имају то искуство треба да се ограниче на општа места везана за комуникацију, молитву итд. а не на детаље када, како, колико итд. Можда неки старац пун благодати и може да да добар савет о браку, али да сваки трећи монах треба да саветује о томе је ван памети. 

Ето, Боки, није превише везано за твој коментар, али си ми дао шлагворт. :D

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
пре 3 минута, Вукашин рече

Slaba vajda od tih dogovora :D

pre će Izrael i palestina da naprave mirovni sporazum :smeh1:

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН
Пре сат времена, Bokisd рече

Koliko shvatam ovo sto si napisao,....ipak,...neeee....:D

Ovako,.....onaj koji hoce da se uzdrzava od seksa zbog posta i molitve, pa, ako treba ipak medjusobni dogovor sa drugim supruznikom (po onome sto pise ap.Pavle o dogovoru za uzrdrzanje, radi molitve i posta).....onda, sta, pa, ovaj sto hoce da se uzdrzava, ipak sada ne moze jer nema saglasnost drugog supruznika( taj dogovor) i onda ne moze da se uzdrzava i mora da obavlja svoje bracne keksualne duznosti..... ali, zato sto je pokazao zelju i volju za uzdrzanje, Bog ce mu primiti to uzdrzanje, kako kaze sv.Avgustin..... а Бог принял бы его стремление к воздержанию при сохранении супружеской близости...(i Bog bi prihvatio njegovu zelju za uzdrzanjem uz odrzavanje bracne intimnosti).

To je ono sto se kaze, u kakvom te stanju zateknem u takvom cu ti i suditi,....znaci, Bog pomalo i deluje tako sto gleda i na nase unutrasnje stanje i zelje i namere, tako da ako je onaj imao zelju za uzdrzanjem, ali, drugi nije hteo da se uzdrzava i onda je ovaj prvi morao da ispuni bracnu duznost (usao je svesno u brak gde samo po dogovoru moze uzdrzanje, ne moze on sam da odlucuje u braku, ako je hteo sam da se uzdrzava, onda je trebao da izabere monastvo....logicno....:D).... i tako je po Avgustinu ipak Bog prihvatio tu njegovu zelju za uzdrzanjem iako je ozdrzao bracnu intimnost (savremeno receno, keks...:smeh1:)..... to je to, ne mogu bolje da objasnim....0122_tuk

Aaaaa sad te kapiram. Zapravo bad guy je onaj koji hoće seks, a ne onaj koji hoće da se uzdržava....ja sam percipirao da je obratno :smeh1: Pa ti onda kažeš onaj jadničak koji je htjeo da se uzdrži, a supružnik mu neće ipak da obavi bračne dužnosti on pristaje nevoljno, ali Bog mu to uzima kao uzdržanje. :whackado:

E ovako, kad postoji ljubav među dvoje, gotovo je nemoguće da se ne može postići dogovor u tom kada će imati seks, a kada se uzdržati. Jer ako je pristuna ljubav, onda će bračna dužnost biti ispunjenja obostranim zadovoljstvom. Ako postoji ljubav, onda jedan supružnik neće učiniti nešto što bi ovog drugo ostavilo potištenog i nezadovoljnog, te tako neće ni pomisliti da se uzdržava ako supružnik želi seks. 

To je moguće tamo gdje nema ljubavi i jedno nije zadovoljno drugim, te onda bježi u neko uzdržanje da bi se udaljio od supružnika koji mu je neprijatan, ali ponekad da eto ne bi dizao buru, pristane...a onda mu Bog uzme to kao uzdržanje. Ima možda i takvih mučenika ili mučenica.

A tamo gdje su dvoje navodno u skladnom braku, začinjenom ljubavlju, a jedno od supružnika navodno pomišlja na nekako uzdržanje, promašio je brak i promašio je život generalno. Zašto mu treba uzdržanje šta će da radi? Da čita akatiste 12 sati ili visi po manastirima, da metaniše svako jutro po nekoliko sati...ili ne znam šta....

Seks u braku nije grijeh i blagoslovena je stvar, i apsurdno je odricati se blagoslovene stvari da bi navodo postio ili se molio. Naročito molio kao da će to ne znam kakve molitve biti...u porodičnom životu, svako trošenje vremena koje je duže od potrebe da se izgovori "oče naš". promašaj je u životu. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од farisejski.bukvojed,
      Verujem da nisam jedini koji je donju temu citao kao naslov ove teme koju pokrecem.
      Klonite se deco budala. Msm, klonite se i bluda, ali se klonite i budala.
      Ne postoji opsteprihvaceni kriterijum pojma budala, bar meni nije poznat, tako da sam razvio pravilo palca (ili lakta), kako da izmerim budalu.
      Elem, iz mog visedecenijskog iskustva, ako mi neko daje savet koji mu nisam trazio, a pri tome utvrdim da o stvari o kojoj savetuje ima samo udaljenu predstavu, taj je zasigurno budala. Takvog treba izbegavati u sirokom luku, ali mu ne treba reci da je budala. Jer, ako je budala, on to ne moze da shvati, a ako nije, onda bih se saopstavanjem svog zakljucka ogresio o njega.
      Toliko.

• Креирај ново...