Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black

Recommended Posts

On 10.1.2020. at 13:13, Bokisd рече

Nego, ono sto Jovana prica za post sredom i petkom i uzdrzanje, evo sta pise sv.Nikodim Agiorit, navodeci poznatog tumaca kanona Antiohijskog patrijarha Teodora Valsamona (12.vek) :

http://bible.optina.ru/new:1kor:07:05#prp_nikodim_svjatogorec

Таким же образом и те супруги, которые вступают в плотское общение по средам и пятницам, должны исправляться с помощью епитимьи

Tako da Jovanica ipak i jeste dobro pisala u vezi srede i petka na osnovu ovoga.:coolio:

Iako neki to zovu moralisanjem a ovamo se pozivaju na tumacenja svetih otaca, evo ovo sto si poslao je jedan od dokaza da upravo svetitelji pisu o moralu i o sredi i petku u uzdrzavanju od telesnih odnosa, a ja sam ovakve stavove procitala jos kod nekoliko svetitelja sa kojima se ovo izneto na ruskom i poklapa. Sad da kopam to u knjigama koje sam posudila i vratila, je besmisleno, ali se vrlo dobro secam sta sam citala. Posto je ovo na ruskom a svako moze da ubaci u google translate evo postavljam prevod za one koji se podsmevaju . Prvi je savet za one koji se pricescuju svake nedelje, jer bilo je i takvih revnosnih, koji su to pitali. Iako je stvarnost i to svi znamo drugacija  i da se vecina ne pricescuje svake nedejle, ali evo za one koji se pricescujeu svake nedelje.

Anastasije SInait

За оне који желе примити причест сваке недеље, сматрам вредним да се претходно очистим почевши од петка, како Стари завет добро прописује, са читањем: „Не улазите у жене три дана“ (Излазак 19:15) и „уздржите се од жена јуче и трећег дана“ ( 1. Самуелова 21: 5).

Prepodomni NIkodim Svetogorac

Баш као што је пост потребан средом, петком и на Великој четрдесети, тако је и пост везан за тјелесне ужитке. Стога ових дана не би требало бити венчања, јер божански Павао заповеда да пар током молитве и поста не улази у зверску ( plot se prevodi bas ovako kao zverska )збрку: „Не стидите ( uklanjajte ) се једни од других, осим ако пристанак, неко време, да вежбате у посту и молитви“. А божански Хризостом, цитирајући Јоелову изреку, говорећи: "Посвети пост ... Пустите заручника из свог кревета, а младенка изађе из његове одаје" (Јоел 2, 16), - каже да младенци, чија је необуздана младост неузвраћена пожуда и жеља не би требало да ступе у заједничко дружење током поста и молитве. Зар не може бити да се други парови који су нагађани тјелесно не би удружили, који имају мање захтјевно насиље над тијелом (Ријеч Дјевичанства). Стога, Валсамон (одговор 50) каже да они парови који се не уздрже четрнаестог дана, не само да не би требали примити причест на Ускрс, већ ће бити кажњени и покајањем. На исти начин они супружници који се у сриједу и петком укључују у заједничко заједништво треба да се исправе епитимиjom.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
On 11.1.2020. at 17:21, Натан рече

О тој врсти љубави и разговарамо. Покушавамо да будемо хришћански чистунци, па моралишемо као неки протестанти :D, и питамо се да ли је дозвољен такав један излив нежности између момка и девојке пре брака.

Шта ви, као нови, мислите о томе? Освежите мало тему. 0703_read 

Vidi ovako, sve zavisi kakav poljubac, jer onaj strastveni dovodi do uzbudjivanja kod muskaraca jer prosto vama je i to dovoljno i vi se lakse uzbudite. 

NIje slucajno sto su npr stare zene govorile devojkama  ako se poljubis zatrudneces, i one su u to verovale. Stari su bili mudri i vrlo dobro su znali gde poljupci vode, i to se vrlo tesko zaustavlja i normalnno je da posle poljubaca takvih sledi sta sledi, to je prosto stvar fizicke prirode... Zato su se ranije mladi i vencavali ranije kad plot proradi i kad se isprosi devojka, odmah ide brak, nema nikakvog zabavljanja, jer to jeste blud. Najpametnije u celoj prici jeste upoznavanje i druzenje ne vise od 2 meseca i onda brak bez bluda. Licno sam od 3 vrlo cenjena monaha kod nas cula isti savet , ne blud pre braka i 2 mes je dovoljno jer djavo pokvari sve ako se odugovlaci i ne daj Boze ulazak u bludne  veze. E sad vecina brakova danasnjih je iz bludnih veza ali oni koji su se vencali iz takve veze ne znaci da taj greh pre braka nije vise greh, jeste i te kakav i treba da se ispovedi i za njega pokaje. Danas je najveci problem sto medju vernicima( a da ne govorim o onima koji ne zive crkveno ) je mali broj onih koji ce da poslusaju ovakav savet, da celomudreno udju u brak ( ovde uopste ne pisem o nevinosti jer to nisu iste stvari ). Takodje ipak znam za nekoliko primera gde su po blagoslovu duhovnika se dvoje upoznali , videli par puta i vencali i sad imaju po 4 dece i vole se i divan blagosloven  brak.

Bogu je sve moguce a i coveku koji veruje. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 16 минута, Jovana0910 рече

Vidi ovako, sve zavisi kakav poljubac, jer onaj strastveni dovodi do uzbudjivanja kod muskaraca jer prosto vama je i to dovoljno i vi se lakse uzbudite. 

NIje slucajno sto su npr stare zene govorile devojkama  ako se poljubis zatrudneces, i one su u to verovale. Stari su bili mudri i vrlo dobro su znali gde poljupci vode, i to se vrlo tesko zaustavlja i normalnno je da posle poljubaca takvih sledi sta sledi, to je prosto stvar fizicke prirode... Zato su se ranije mladi i vencavali ranije kad plot proradi i kad se isprosi deovjka, odma ide brak, nema nikakvog zabavljanja, jer to jeste blud. Najpametnije u celoj prici jeste upoznavanje i druzenje ne vise od 2 meseca i onda brak bez bluda. Licno sam od 3 vrlo cenjena monaha kod nas cula isti savet , ne blud pre braka i 2 mes je dovoljno jer djavo pokvari sve ako se odugovlaci i ne daj Boze ulazak u bludne . E sad vecina brakova danasnjih je iz bludnih veza ali oni koji su se vencali iz takve veze ne znaci da taj greh pre braka nije vise greh, jeste i te kakav i treba da se ispovedi i za njega pokaje. Danas je najveci problem sto medju vernicima( a da ne govorim o onima koji ne zive crkveno ) je mali broj onih koji ce da poslusaju ovakav savet, da celomudremo udju u brak ( ovde uopste ne pisem o nevinosti jer to nisu iste stvari ). Takodje ipak znam za nekoliko primera gde su po blagoslovu duhovnika se dvoje upoznali , videli par puta i vencali i sad imaju po 4 dece i vole se i divan blagosloven  brak.

Bogu je sve moguce a i coveku koji veruje. 

То је све у реду, него, шта ће људи који би да уђу у брак тако чисти, али немају са ким?

Да ли да праве компромис и нађу неког ''обичног'' са стандардном блудном везом и на време стварају породицу или да у том океану блудника траже неког ко дели иста уверења као они и ризикују да остану сами? Јер време је кратко и брзо пролази. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 41 минута, Jovana0910 рече

Iako neki to zovu moralisanjem a ovamo se pozivaju na tumacenja svetih otaca, evo ovo sto si poslao je jedan od dokaza da upravo svetitelji pisu o moralu i o sredi i petku u uzdrzavanju od telesnih odnosa, a ja sam ovakve stavove procitala jos kod nekoliko svetitelja sa kojima se ovo izneto na ruskom i poklapa. Sad da kopam to u knjigama koje sam posudila i vratila, je besmisleno, ali se vrlo dobro secam sta sam citala. Posto je ovo na ruskom a svako moze da ubaci u google translate evo postavljam prevod za one koji se podsmevaju . Prvi je savet za one koji se pricescuju svake nedelje, jer bilo je i takvih revnosnih, koji su to pitali. Iako je stvarnost i to svi znamo drugacija  i da se vecina ne pricescuje svake nedejle, ali evo za one koji se pricescujeu svake nedelje.

Anastasije SInait

За оне који желе примити причест сваке недеље, сматрам вредним да се претходно очистим почевши од петка, како Стари завет добро прописује, са читањем: „Не улазите у жене три дана“ (Излазак 19:15) и „уздржите се од жена јуче и трећег дана“ ( 1. Самуелова 21: 5).

Prepodomni NIkodim Svetogorac

Баш као што је пост потребан средом, петком и на Великој четрдесети, тако је и пост везан за тјелесне ужитке. Стога ових дана не би требало бити венчања, јер божански Павао заповеда да пар током молитве и поста не улази у зверску ( plot se prevodi bas ovako kao zverska )збрку: „Не стидите ( uklanjajte ) се једни од других, осим ако пристанак, неко време, да вежбате у посту и молитви“. А божански Хризостом, цитирајући Јоелову изреку, говорећи: "Посвети пост ... Пустите заручника из свог кревета, а младенка изађе из његове одаје" (Јоел 2, 16), - каже да младенци, чија је необуздана младост неузвраћена пожуда и жеља не би требало да ступе у заједничко дружење током поста и молитве. Зар не може бити да се други парови који су нагађани тјелесно не би удружили, који имају мање захтјевно насиље над тијелом (Ријеч Дјевичанства). Стога, Валсамон (одговор 50) каже да они парови који се не уздрже четрнаестог дана, не само да не би требали примити причест на Ускрс, већ ће бити кажњени и покајањем. На исти начин они супружници који се у сриједу и петком укључују у заједничко заједништво треба да се исправе епитимиjom.

У једној од књига поука светитеља, стварно не знам где сам прочитао, давно је то било, има више од 10 година како је од тад прошло, нашао сам духовни савет да се избегавају брачни односи (полни) у време поста, недеље и других празника црвеним словом обележених у Црквеном календару, јер, због неуздржавања Бог често шаље на једног од супружника болест ради покајања. Стварно ми није намера да било кога подучавам о тој проблематици, свако нека поступа по својој савести, али, наводим своје искуство да сам од тада чврсто решио да што је до мене да онда се у браку и потрудим да испоштујем савет прочитан у тој књизи. Наравно, у Посланици се каже да се не бране једно другом супружници па тако и нека буде, тј није моје тело само моје, него је и њено.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 4 минута, Душица рече

Sigurna sam da se oni pronadju. Poznajem nekoliko parova koji su devstveno živeli i pronašli se. 

Има тога, неки се нађу, а многи се и не нађу... па онда кад истекне време тражења онда боље и ''дај шта даш''.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 29 минута, Натан рече

То је све у реду, него, шта ће људи који би да уђу у брак тако чисти, али немају са ким?

Да ли да праве компромис и нађу неког ''обичног'' са стандардном блудном везом и на време стварају породицу или да у том океану блудника траже неког ко дели иста уверења као они и ризикују да остану сами? Јер време је кратко и брзо пролази. 

Sve sam to ja isto pitala duhovnike monahe i evo ti odgovor. Sad cu da pisem iz ugla devojke za muskarce a ti samo prebaci za sebe kao odgovor za devojke jer je isto. Receno mi je da nije vazno da li je momak  u veri tj.crkven bolje receno, u smislu posti sve postove, pricescuje se, odlazi redovno u crkvu ( naravno treba da je krsten u pravoslavnoj veri i da mu ne smeta sto ja postim jer ako mu smeta takav brak ne moze ) vec kako se vas dvoje slazete, da li imate iste poglede na svet u smislu, da li jasno zelite brak i decu, odgovornost. Ima momaka npr koji imaju po 35, 40 god i jos nisu spremni za brak. BItno je naci onog koji je spreman, ko ima tu zelju, to je pod broj 1. Dalje apostol Pavle pise u poslanicama zeni koja je vec udata da ne ostavlja muza koji nije poverovao ako ona jeste, jer vec su u braku, a muz njoj ne brani da veruje i privoleo se za nju, "jer sta znas zeno mozda ces posvetiti muza". tj. mozda ce vremenom i on poverovati i crkveeno ziveti  uz tebe. Znaci ako se naleti na nekog ko ti se svidja , druzis se sa tom osobom ne duze od 2 mes i onda lepo se oboje izjasnite, moze ne moze, jasno ko dan. Ulazak u bludne veze iz kojih ne znas sta ce biti, jer mnooooge se zavrsavaju raskidima, povredjuje obe strane i ostavlja posledice. Naravno da se svi brinu za vreme, zene jos vise, jer njima bioloski sat pre otkucava ali prosto neke stvari ne zavise iskljucivo od nas. Nekom Bog da u 20im, nekom u 30 im, nekom u 40 da se zeni/uda, ocigledno samo On zna zasto je to tako. Tesko je prihvatati cinjenicu da se ostane sam ali isto tako je jos gore srljati u brak posto poto sa osobom koja nije za tebe, a ljudi umeju i jedna i druga strana da idealizuju i da se zaljubljuju bez da zaista upoznaju dusu osobe, a blud to sve pokvari, blud ubija ljubav i zamagljuje stvari. Svaki momak ili devojka koji zaista imaju zelju za brakom ce ako se zaista svide jedno drugom i zele da budu zajedno biti i bez bluda pre braka. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 минута, Smaragdni kamičak рече

Za ovo treba imati jak želudac. 

То је трговина на слепо, може да погреши, а може и боље да прође него кад гледа и бира.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 минута, Натан рече

То је трговина на слепо, може да погреши, а може и боље да прође него кад гледа и бира.

Lepo si rekao: trgovina. Za neke ljude trgovina i ljubav ne idu ni u istoj rečenici zajedno, kamoli u životu.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 минута, Jovana0910 рече

Receno mi je da nije vazno da li je momak  u veri tj.crkven

Исто то сам у Никољу добио као савет. Али је потребно док траје упознавање отворено разговарати са том особом. Бити искрен.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 минута, Плаво Небо рече

Исто то сам у Никољу добио као савет. Али је потребно док траје упознавање отворено разговарати са том особом. Бити искрен.

Naravno , i da toj osobi ne smeta tvoja poboznost, ne treba pricu sa verom forsirati, nego polako. Bebe se hrane prvo majcinim mlekom a kasnije kad odrastu, polagano se uvodi cvrsca hrana, tako je i sa ljudima koji ne znaju mnogo o veri ali postuju i ne brane i ne protive se. Ima ljudi dobrih kao hleb, imaju ono iskreno smirenje i postuju veru i Boga i cine dobra dela ali ne poste, ne pricescuju nisu tako nauceni, a imas vernika koji su u svemu revnosni a ovamo gordi i zajedljivi .

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 9 минута, Smaragdni kamičak рече

Lepo si rekao: trgovina. Za neke ljude trgovina i ljubav ne idu ni u istoj rečenici zajedno, kamoli u životu.

Ја сам је употребио као метафору, не као стваран однос између двоје.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

@Tumaralo. Не саблажњавај, када није тако... Да је тако како тврдиш не би се владикама у Светом Писму сатовало да имају по једну жену (из милоште - владичицу) са којом треба да имају и децу, и да буду пример како их усмерити и васпитавати по хришћанској вери и моралу! Касније, од Трулском сабора, то важи искључиво само за презвитере (парохијске свештенике) и ђаконе. Дакле, (православна) хришћанска вера је вера породице и породичних вредности! А све ово остало што искарикирано тумачиш, без љутње, нема везе са нашом православном хришћанском вером ни првог ни двадесет и првог века! 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 9 минута, Jovana0910 рече

Naravno , i da toj osobi ne smeta tvoja poboznost, ne treba pricu sa verom forsirati, nego polako. Bebe se hrane prvo majcinim mlekom a kasnije kad odrastu, polagano se uvodi cvrsca hrana, tako je i sa ljudima koji ne znaju mnogo o veri ali postuju i ne brane i ne protive se. Ima ljudi dobrih kao hleb, imaju ono iskreno smirenje i postuju veru i Boga i cine dobra dela ali ne poste, ne pricescuju nisu tako nauceni, a imas vernika koji su u svemu revnosni a ovamo gordi i zajedljivi .

Наравно да не треба форсирати али треба бити мудар и схватити када је прави моменат да та особа зна да тај њен потенцијални муж пости, иде на Литургије, да би исто тако волео да сутра ако Бог да децу да и она буду васпитавана у духу Православља. Не треба оставити тако нешто по страни и онда сутра у браку ''на нож''.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Elem, ja sam slabo video primera da kad udju u brak (u novije vreme) neko crkven i drugi neckrven, da se ovaj necrkveni obrati. U mom okruzenju, u najboljem slucaju ovaj ostane u crkvi a u nekoliko slucajeva i prestane da ide skroz. To verovatno znaci da vera nije bila jaka, ali eto desava se.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од farisejski.bukvojed,
      Verujem da nisam jedini koji je donju temu citao kao naslov ove teme koju pokrecem.
      Klonite se deco budala. Msm, klonite se i bluda, ali se klonite i budala.
      Ne postoji opsteprihvaceni kriterijum pojma budala, bar meni nije poznat, tako da sam razvio pravilo palca (ili lakta), kako da izmerim budalu.
      Elem, iz mog visedecenijskog iskustva, ako mi neko daje savet koji mu nisam trazio, a pri tome utvrdim da o stvari o kojoj savetuje ima samo udaljenu predstavu, taj je zasigurno budala. Takvog treba izbegavati u sirokom luku, ali mu ne treba reci da je budala. Jer, ako je budala, on to ne moze da shvati, a ako nije, onda bih se saopstavanjem svog zakljucka ogresio o njega.
      Toliko.

• Креирај ново...