Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

marija

Казна Божија као поштовање слободе човечије...

Оцени ову тему

Recommended Posts

Da li nas Bog kaznjava? Kako kaznjava, ako nas voli?
Ili sami sebe kaznjavamo na osnovu onoga sto radimo ili po nacinu razmisljanja? ???

Svi junaci nikom ponikoše i u crnu zemlju pogledaše dobrodosli rečenice od koje se ja lično naježim: Bog ga kaznio. Kazniće ga Bog ja lično ne verujem da Bog kažnjava ali bih volela da čujem vaša mišljenja o tome

ja licno mislim i znam da Bog ne kaznjava-i mislim da on uopste ne vidi nas u toj kategoriji (kaznjavanja),to mi je prilicno povrsno i ljudski i malo antropomorfno deluje u odnosu na Boga-i moze li se uopste razmisljati o Bogu koji kaznjava gledajuci u raspetog Hrista?Ipak,zelim da podelim sa vama moj omiljeni citat Dostojevskog iz"Brace Karamazova" koji glasi:"Ljudska priroda ne trpi hulu na Boga i kad tad se sama sebi sveti za tu hulu" znaci sama sebi a ne sveti nam se Bog.

God bless you : )

Luka 7-47

mnogi vernici veruju da Bog kažnjava i upotrebljavaju gore pomenute rečenice...

Ja lično nikada u to nisam verovala, Bog nam je dao Zakon( ja volim da kažem uputstvo jer imamo slobodnu volju i slobodu izbora)

Najčešće objašnjavam ljudima da je to ako kada pređeš ulicu na crveno svetlo, pa te uhvati milicija, pa odeš kod sudije, ne kažnjava te sudija, ti si sam prekršio zakon, sudija samo određuje visinu kazne na osnovu svega onoga što si do tada učinio ili ne učinio, ponekad je to uslovjnma, ponekad je oduzimanje dozvole na određeno vreme , a ponekad  i zatvor.

dakle ni u ovozemaljskom životu nije ista kazna za iste prekršaje za sve ljude već zavisi od mnogih faktora..

Дефинитивно Бог није неко ко кажњава, бар је мој став такав. Бог воли сваког човека без разлике, и жели да се сви људи спасу. Можемо рећи да оно што ми зовемо кажњавањем, заправо јесте својеврсна Божија педагогија. Рецимо, Бог је изгнао Адама и Еву из рајског врта, не да би их казнио за оно што су учинили, већ зато да "зло бесмртно не постане". О томе да човек (па и читави народи) и сам себе кажњава, причао је Владета Јеротић више пута, заиста је то огромна тема...

Мада ће се у Другом доласку Христовом, Бог показати и као судија, али праведни, дакле, судиће нам по нашим делима.

Guest Alefshin

Наравно да Бог у крајњој линији никад не кажњава већ је увек до нас и наших грехова тј. сами себе кажњавамо. Међутим, шта ћемо са оном силном унесрећеном децом настрадалом у ратовима или логорима налик Јасеновцу или Аушвицу? Колико год то тешко звучало просечном читаоцу али Бог је увек `у предности` у односу на човека. Каже се у познатом и предивном 50.псалму `победићеш кад ти буде суђено`, а Јов у тешким мукама каже `Бог дао, Бог и узео`. Бог нам је је дао само биће, настали смо ни из чега, а ја искрено не видим друго решење за јововске трагедије из историје човечанства сем кроз свеправедног Бога који допушта сваку могућу злоупотребу слободе воље, али уједно даје и чврсто обећање( засновано на Његовој присутности у историји) да ће доћи час наплате.

То је онтолошко а не морално питање. одговор ће бити онтолошких категорија, то јест наћемо се тамо где нам је место. Е сад, то није казна, већ или јеси учесник у Царству Небеском или ниси. Постоји више примера где се показује рецимо да чак и наша недела нису победила милост Божију, рецимо разбојник на Крсту, имао је времена само да се покаје и да уђе у Царство Небеско.... Са друге стране, Христос је патио, страдао, мучен, умро, па ко Њега казни и за које грехове.

Бог је Сина Свог Јединородног послао да страда и да нас избави од смрти, а ми смо склони да Богу приписујемо да нас Он кажњава. Сами смо пали у власт смрти у Адаму, и Бог нас од ње избави, а ми опет, кажњава нас....

Guest O.Ugrin

Cudesno pitanje koje sobom povlaci neverovatan spektar raznolikih odgovora koji u svoj svojoj razlicitosti ipak imaju jednu zajednicku crtu a ona je - BORBA. Da, borba za razumevanje odgovora, recimo - ne kaznjava, kada je u Starom zavetu mnostvo suprotnih dogadjaja u kojima vidimo da Bog satire citave gradove, narode, naredjuje pokolje ljudi i ljuti se kada se isto ne izvrsi (Saulov primer); ili za razumevanje odgovora - da, kaznjava, kada Novi zavet svojom Istinom o raspetome Hristu (koji poslednjim izdisajem Svoga ovozemaljskog zivota vapije ka Ocu: Oce, oprosti im... i stara se o Majci: Majko, evo ti sina i sine evo ti matere...), jednostavno zatvara usta svih glasnogovornika te teze da Bog kaznjava. Dakle, o cemu se ovde radi, jeste pravo pitanje i zasto se ljudi toliko upinju da dokazu jednu ili drugu tezu. To, zasto se ljudi upinju, jasna je stvar - zele da priblize Boga sebi a ne sami da se priblize Bogu tako da pokusavaju da Ga ukalupe u ove ili one okvire u zavisnosti od toga kakav Bog bi njima odgovarao (izmedju ostalog zato su predstavnici Crkve tog vremena razapeli Hrista jer nije odgovarao njihovoj viziji dolazeceg Mesije i njihovoj interpretaciji Biblijskog nagovestaja o Mesiji), kakav bi oni voleli da On bude. E, sad, pitanje je i dalje bez odgovora ali to ne znaci da odgovor ne postoji. Postoji. I ja cu pokusati da vam ga priblizim, samo ne sada, jer potrebuje malko vise prostora tako da cu ga napisati u svojoj rubrici Razgovarajte sa o. Ugrinom, uskoro. A za to vreme zeleo bih kada biste preispitali svoje stavove sagledavsi celinu; dakle, Jahvelja koji satire narode i Hrista koji ukljucuje te iste narode u Istoriju Spasenja. Zanimaju me vasa razmisljanja, ali bukvalno VASA, ne ona koja ste culi ili ona za koja su vam rekli da su ispravna vec ona koja su vasa a posledica su opet vaseg ne mirenja sa odgovorom da, kaznjava ili cudjenja na odgovor ne, ne kaznjava. Neka diskusija pocne! Uskoro cu vam u mojoj rubrici izloziti odgovor. Do tada...Vas u ICXC - Ugrin

Guest O.Ugrin

Zasto mislite da nas Bog trpi??? :confused: Ako ste u braku, Svetlana, i volite svog muza, da li ga vi trpite ili ga jednostavno volite? ;) I zasto mislite da Bog kao sveznajuci i kao apsolutno slobodan i neuslovljen, zeli da stvori i stvara stvorenje koje ce trperti?!? ;) Dok, sa druge strane, svaka vam cast na vasem lakonskom odgovoru na ovo pitanje. :) Vama je izgleda sve jasno... :cheesy3:kako ste dosli do takvog utemeljenja; jer ja, pored devet godina provedenih u crkvenim edukativnim institutima, svestenickog cina, neprestane sluzbe Njemu (drzim Ga u rukama svojim), siguran sam samo u jedno - DA NAS VOLI, dok Njegove nacine odnosa sa nama, Njegovo promisljanje o svetu, nisam tako dobro spoznao kao vi!?! :) Otkrijte mi tajnu... :cheesy3:

Dok, za sve vas ostale, kojima putevi Boziji nisu tako dobro poznati kao Svetlani, dajte svoj prilog u vasem sopstvenom pokusaju razmisljanja o ovoj temi, ovom veoma bitnom odgovoru a koji se tice naseg hoda ka Njemu, blizine Njemu. :cheesy3:

Mir Vam - Ugrin

Guest O.Ugrin

Da, tacno, vas odgovor nije takav i to sada vidim. :smiley:

Mada, oko ovog drugog, ne mogu se sloziti sa vama. Meni je jednostavno nespojivo da, ako nekog volimo, da ga mi i trpimo jer ako ga volimo onda ga i zelimo pa samim tim ne mozemo ga trpeti bas zato sto ga zelimo. A zelja i trpljenje su jednostavno u koliziji. Valjda? :;):

Guest nikolastojanoviccuprija

Kaznjava li onaj koji voli ? Mozda nas samo ponekad blago Ocinski prekori ili malo mrko pogleda ali nikako ne mislim da kaznjava Onaj koji nas je iz Ljubavi stvorio ! Kad je u nekoj teskoj situaciji covek olako nadje resenja da ga to ustvari BOG kaznjava a u sustini kaznio je sam sebe okrecuci se od Gospoda !

Cudesno pitanje koje sobom povlaci neverovatan spektar raznolikih odgovora koji u svoj svojoj razlicitosti ipak imaju jednu zajednicku crtu a ona je - BORBA. Da, borba za razumevanje odgovora, recimo - ne kaznjava, kada je u Starom zavetu mnostvo suprotnih dogadjaja u kojima vidimo da Bog satire citave gradove, narode, naredjuje pokolje ljudi i ljuti se kada se isto ne izvrsi (Saulov primer); ili za razumevanje odgovora - da, kaznjava, kada Novi zavet svojom Istinom o raspetome Hristu (koji poslednjim izdisajem Svoga ovozemaljskog zivota vapije ka Ocu: Oce, oprosti im... i stara se o Majci: Majko, evo ti sina i sine evo ti matere...), jednostavno zatvara usta svih glasnogovornika te teze da Bog kaznjava. Dakle, o cemu se ovde radi, jeste pravo pitanje i zasto se ljudi toliko upinju da dokazu jednu ili drugu tezu. To, zasto se ljudi upinju, jasna je stvar - zele da priblize Boga sebi a ne sami da se priblize Bogu tako da pokusavaju da Ga ukalupe u ove ili one okvire u zavisnosti od toga kakav Bog bi njima odgovarao (izmedju ostalog zato su predstavnici Crkve tog vremena razapeli Hrista jer nije odgovarao njihovoj viziji dolazeceg Mesije i njihovoj interpretaciji Biblijskog nagovestaja o Mesiji), kakav bi oni voleli da On bude. E, sad, pitanje je i dalje bez odgovora ali to ne znaci da odgovor ne postoji. Postoji. I ja cu pokusati da vam ga priblizim, samo ne sada, jer potrebuje malko vise prostora tako da cu ga napisati u svojoj rubrici Razgovarajte sa o. Ugrinom, uskoro. A za to vreme zeleo bih kada biste preispitali svoje stavove sagledavsi celinu; dakle, Jahvelja koji satire narode i Hrista koji ukljucuje te iste narode u Istoriju Spasenja. Zanimaju me vasa razmisljanja, ali bukvalno VASA, ne ona koja ste culi ili ona za koja su vam rekli da su ispravna vec ona koja su vasa a posledica su opet vaseg ne mirenja sa odgovorom da, kaznjava ili cudjenja na odgovor ne, ne kaznjava. Neka diskusija pocne! Uskoro cu vam u mojoj rubrici izloziti odgovor. Do tada...Vas u ICXC - Ugrin

O?e, ovo je pitanje na koje sam naj?eš?e nailazila, zato me ej interesovalo mišljenje i drugih, a naro?ito sveštenstva, teologa, bogoslova, ljudi koji su upu?eni u to mnogo više nego mi ostali.Relativno ?esto kaznim svoje dete, ali kaznim ga za njegovo dobro, zato što ga volim, zato što želim da u?i na malim greškama, da ne bi napraviuo velike i nepopravljive.Koliko se ja se?am i narod Sodome i gomore je bio upozoren, pa ?ak i Lotova žena ej bila upozorena, dakle upoznata sa mogu?im posledicama svojih dela.Zato ja volim da kažem da ej Sv.Pismo jedno uputstvo za život.Ljudi me ?esto napadnu kada kažem...da ve?ina nas prlago?ava veru sebi umesto sebe veri...vi ste to rekli na mnogo lepši na?in...to je istinazadovoljstvo je ?itati vaše postovepre dve godine upala sam u maloverje, tada je i nastala pri?a Leto Gospodnje kopira?u ej ovde, to je moja pri?a i to je moj stav o tome da li Bog kažnjava ili ne

dobra vam večer dobri ljudi,  nisam sigurna da  sam osoba za forume pošto sam "spora" u formiranju  poruka i  dok ja odmjerim što ću napisati prođe tema :-) (eto samo da se odbranim)...dakle...Vjera u beskrajnu i najveću Ljubav svih Ljubavi  trebala bi mi biti dovoljna da svakog puta kada me život malo prigne i svije da vjerujem da je to tako jer tako i mora biti. A nije tako bilu uvijek . I često sam Ga pitala : Oče zašto me kažnjavaš tom sudbinom?...ali onda promišljajući ovu rečenicu postidim se jer sumnjam u Njegov naum samnom umjesto da mu se prepustim kao  što i treba. Poput i mojeg djeteta kada se pouzda da su stvari koje mu zabranjujem ili ne dopuštam i koje se njemu čine kaznom -ispravne ali će ih takvima shvatiti tek jednog dana...eto..tako mislim..ako doista je naša vjera  jaka, potpuna onda ne bi smjelo biti mjesta ovakvim pitanjima...barem se meni tako čini..evo , nisam ništa novo izrekla, nisam polemizirala ali ovo je jedan od prvih posjeta forumima pa neka mi bude oprošteno..neka je mir sa vama svima .

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...