Jump to content
Милан Меденица :)

ђаво ... човеков пријатељ ако у духовној борби узрастамо?

Rate this topic

Recommended Posts

Истина сувог злата вредна је да је Једини Човекољубац -  bliss jeeee

чак нећу ни да расправљам да ли је ђаво пријатељ човеков у било ком смислу, пошто је то апсурд.

него, зар не осећате помоћ као верници што вас куша ђаво, зар вам то не помаже да узрастете у Господу, љубави према ближњем, да сажижете грех у себи?

мени се понекад чини да ми искушења потпуно идиотски прихватамо кад нас спопадну ...

неки пут имам утисак да ми се ђаво испред мене руга мојим слабостима и ја уместо да их пљунем и одрекнем их се, као што сам и на Сатану при крштењу, ја против сваке логике, смисла и осећаја посежем за грехом, слабошћу, промашајем и једем, жваћем, гутам, живим такву смрт и бесмисао ...

али понекад ми и логично да паднем или покушам нешто сулудо или глупо, не бих ли сагледао димензију са земље, пошто сам се надувао као балон сујетом ...

али то је већ друга тема https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,6337.0.html

дакле, ово је тема о искушењима и падању.  :)

што каже свети владика Николај отприлике - хвала непријатељу мом што ме је начинио оним што сам данас.

joooj удри у мене, док ништа сем светиње и човека не остане  dada

Мислим да ја још нисам почела да живим хришћански, све ја знам у теорији, ко напада, кога, зашто, како треба реаговати и сл, али ја сам стари човек и питање је да ли ћу икада почети да живим онако како причам другима да треба и онако како само мислим да живим, а не живим. Нарочито сам стари човек јер НИКАДА не помислим да је напад на мене дело зла, већ човека.

Мени је то јако тешко, сама помисао да треба да се одрекнем свог ЈА, плаши ме, као да ћу да изгубим себе, а како ћу онда, грдна, без својег ЈА.

Хелп, хелп, хелп!

пс Ака медо, мало је наслов теме неразумљив

U svoje ime da kažem - meni je mož'biti đavo "najbolji prijatelj" u smislu da je uvek samnom. Ne mogu mrdnut bez njega  sHa_sarcasticlol .... Jal se probudim, oko jedno otvorim, a on pored mene sedi, puši i pije kafu - pa onda to isto uradim i ja  sHa_sarcasticlol .... I tako se celi dan "družimo" "jaran" moj i ja, svakog dana, svakog dana.....

Ali moram priznati da me ponekad izneveri, napusti.... Ponekad kad od silnih njegovih zamisli i ideja, smognem snage da nešto promislim i sam, odem na Liturgiju u Crkvu i zamislite njega nema  sHa_sarcasticlol ....

Ehhhh, kad se samo sjetim kako mi se smije, jednom je bilo toliko upečatljivo da sam pomislila da mi se smije neka osoba, kad ja se trznem, niđe nikog, pa k'o velim sebi - a to si ti "prijatelju", a ko bi mi se drugi ismijavao i navodio me na zlo nego ti, a ja jadna nasjedam li nasjedam, iz dana u dan vazda ista priča. Taman jednu stepenicu pređem bez njega, a on me vrati nazad, naviknutost na prisustvo sotone strašna je stvar, a još strašnija ne željeti da se ta naviknutost iskorijeni. Sva sreća pa mi se Bog smilovao i ubijedio me da đavo postoji, i otvorio mi oči onoliko koliko sam sposobna da podnesem, inače bilo bi bye, bye.

U svoje ime da kažem - meni je mož'biti đavo "najbolji prijatelj" u smislu da je uvek samnom. Ne mogu mrdnut bez njega  sHa_sarcasticlol .... Jal se probudim, oko jedno otvorim, a on pored mene sedi, puši i pije kafu - pa onda to isto uradim i ja  sHa_sarcasticlol .... I tako se celi dan "družimo" "jaran" moj i ja, svakog dana, svakog dana.....

Ali moram priznati da me ponekad izneveri, napusti.... Ponekad kad od silnih njegovih zamisli i ideja, smognem snage da nešto promislim i sam, odem na Liturgiju u Crkvu i zamislite njega nema  sHa_sarcasticlol ....

Што јес - јес  sHa_sarcasticlol

Hehe, sjajno razmisljanje  sHa_sarcasticlol Mada...

Ok, da nam pomaze da budemo bolji, u tome se samo delimicno slazem. Jer jedan nam se ruga i ismeva nase slabosti, a neko Drugi nas dize i spasava. Ja ne osecam pomoc od djavola zato sto me kusa, koliko osecam pomoc od Gospoda, i njegovu ljubav da me dize iz mojih padova. Tako da djavola ipak ga ne bih nazvala svojim prijateljem. To mesto je zauzeto za Ovog sto me spasava.

Наслов теме је мало застрашујући. Наводници би можда ријешили ствар  sHa_sarcasticlol

Али, тема ме нагнала на размишљање док сам ишла кући с посла. Зар није пријатељ свако ко нам помаже? А ђаво нам може бити пријатељ ако нађемо снагу и вјеру да му се супротставимо и кренемо ка Господу.

Покушавам да нађем праве ријечи, али тешко ми иде...

Можда у крајњем циљу, када Он поново дође на земљу, схватимо да нам је и ђаво на неки начин био пријатељ, јер смо због њега и његових искушења осјетили силну љубав  sHa_sarcasticlol због борбе са њим смо отворили своје срце за љубав Господњу  sHa_sarcasticlol

A da tog "prijatelja" nije bilo, mi bi smo i sad bili u Raju.... ili ne?

E pa "prijatelju", hvala ti na "pomoci", ali nemoj vise da mi pomazes... Jos ce na kraju ispasti da si ucinio uslugu covecanstvu sto si nas izveo iz Raja, pa cemo ti se i zahvaljivati na tome. Ma vazi...

Па наравно да је мјесто пријатеља резервисано за Овога који нас спашава, и да бисмо били у рају да ђавола нема и да ми пријатељ не може бити неко ко ме наводи на зло и константно искушава, али да ако будемо довољно мудри, отвореног срца за љубав Христа и жеље за спасењем, можемо искористити ђавола да приђђемо ближе Њему кога волимо. Па сваки пут када се изборим са њим, осјећам се ближе Господу и јаче и силније осјетим Његову љубав!