Jump to content
Mиљан Танић

Две литургије у једном дану

Оцени ову тему

Recommended Posts

Зато што не може да се причести.

Vessna, svaki čovek može samo jednom u toku jednog dana da se pričesti.

Liturgija se ne može služiti a da se služašči ne pričesti.

Samim tim, jedan čovek ne može da služi dve liturgije u jednom danu.

А шта кажете на то, ја видео својим очима, да ђакон употребљава причешће(после Лит.) заједно са једном верницом?

Иначе је тај џакон кажњен, али не због тога. dobar decko 0110_hahaha 0110_hahaha

А шта кажете на то, ја видео својим очима, да ђакон употребљава причешће(после Лит.) заједно са једном верницом?

Иначе је тај џакон кажњен, али не због тога. dobar decko 0110_hahaha 0110_hahaha

Na koji nacin?Je li to video svestenik?

Salis se?

Oče Gorane,

na to ne kažem ništa, jer ne znam kako to ide  dobar decko

A da li i đakon mora da se pričesti kad god saslužuje?

Свакако, како еп. тако и свештеник, ђакони и мирјани, само једном у току дана. Али ђакон, ако га нема онда свештеник, мора да употреби(не каже се поједе) оно што је остало у путиру после причешћа народа.

Јој, 0110_hahaha опростите, што вас смућујем. Али свакако да сви треба да се држе цр. правила, па ма ко то био.

Oče Gorane,

na to ne kažem ništa, jer ne znam kako to ide  dobar decko

A da li i đakon mora da se pričesti kad god saslužuje?

Свакако, како еп. тако и свештеник, ђакони и мирјани, само једном у току дана. Али ђакон, ако га нема онда свештеник, мора да употреби(не каже се поједе) оно што је остало у путиру после причешћа народа.

Јој, 0110_hahaha опростите, што вас смућујем. Али свакако да сви треба да се држе цр. правила, па ма ко то био.

Ma znam ja da mora da ga upotrebi, nego ja ne znam kakva su tu pravila - da li sme da podeli s nekim i tako.

A razliku između mirjana i služaščih (i sa-služaščih) treba istaći u smislu da se mirjanin (ne u smislu mirski sveštenik, nego laik) na liturgiji može, a ne mora pričestiti, a služašči moraju. 0110_hahaha

Наравно да не сме! замисли сад, причестиш се па чим се заврши Лит. а ти вирнеш у олтар и кажеш ми:-Оче је л' могу још мало? dobar decko 0110_hahaha 0110_hahaha

Постоји пракса код свештеника који служе у два села да у једном одслуже изобразитељну,а у другом литургију.Не верујем да владика није знао да не може служити две литургије.Ако је то истина,сигурно да није исправно.

Постоји пракса код свештеника који служе у два села да у једном одслуже изобразитељну,а у другом литургију.Не верујем да владика није знао да не може служити две литургије.Ако је то истина,сигурно да није исправно.

Mozda je razlog i to sto crkva nije sasvim dovrsena i nema sav,ajde tako da kazem,"inventar" za vrsenje sluzbe,pa svestenik donosi iz drugog sela.Postoji parce platna sa usivenim cesticama svetiteljevih mostiju,ako sam dobro razumela,a neznam kako se zove,i koje ,tako kaze nas svestenik,moze da se upotrebi jednom u toku dana.Vi cete znati o kakvom predmetu se radi.

Mozda je razlog i to sto crkva nije sasvim dovrsena i nema sav,ajde tako da kazem,"inventar" za vrsenje sluzbe,pa svestenik donosi iz drugog sela.Postoji parce platna sa usivenim cesticama svetiteljevih mostiju,ako sam dobro razumela,a neznam kako se zove,i koje ,tako kaze nas svestenik,moze da se upotrebi jednom u toku dana.Vi cete znati o kakvom predmetu se radi.
To je antimins.

Guest

Знам за случај вл.Георгија , да је служио 2 литургије за 24h .

То ми причао друг из Канаде , због временске разлике десило се да је негде на истоку Канаде служио и после тога авијоном дошао до неке западне парохије и исто служио , у размаку од неколико сати .

Mnogi svestenici sluze na dva mesta, prvi put sluze liturgiju kada se pricescuju  i drugi put izibraziteljnu koja izobrazava liturgiju no u njoj se ne nalaze molitve i radnje iz kanona evharistije, te shodno tome se i ne pricescuje svestenik dva puta....katkad zbog posebnih potreba parohije (npr. u vreme posta po udaljenim parohijama koje opsluzuje) na toj drugoj izobraziteljnoj liturgiji moze da vas zbuni kada vidite da je i putir napunjen.......cesto svestenici osveceno Tjelo i Krv Hristovu sa prve liturgije ne upotrebe na kraju sluzbe, vec u posebnim posudama ponesu i iste vec osvecene sipaju u putir, koje daju vjernom narodu na izobraziteljnoj sluzbi......napominjem ovo se cini samo radi vjernika da ne bi post ostao bez pricesca.....slican princip i iste duhovne pobude i snishodjenje kao kada se vrsi pricesce bolesnih . Stoga ne zurimo da sudimo, vjerujem da svestenici, a kamoli vladike znaju dogmate i istine svoje vere i sluzbovanja.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...