Jump to content

Ф. М. Достојевски

Оцени ову тему

Препоручена порука

Читајући Достојевског запитао сам се да ли је Фројд читао Достојевског? Мора да јесте... од Достојевског је сигуран сам много позајмио.

Има ли ко Фројдову студију о Достојевском?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 405
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

РТС ће, од 30. јануара (понедељак) у 21.час на другом програму кренути са приказивањем серије "Достојевски", која има осам епизода.Серија ће се емитовати свако вече, у исто време.

Postavićemo kad se serija završi sve linkove ka epizodama u jednoj poruci, radi lakšeg pregleda, a dotle za nestrpljive i prijatelje Lepog Siće... 2. epizoda Эпизод второй

1. epizoda... do večeras i 2.

Постоване слике

Читајући Достојевског запитао сам се да ли је Фројд читао Достојевског? Мора да јесте... од Достојевског је сигуран сам много позајмио.

Има ли ко Фројдову студију о Достојевском?

Imam ja. Jeste. O snovima, o kreiranju licnosti u djetinjstvu; oceubistvo, snaga agresivnog i seksualnog nagona, eros-tanatos... Ja sam dosla na istu ideju i uporedivsi biografije vidjela da je ideje crpao Frojd od Dostojevskog.a ne obratno.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Он је сам планирао да напише наставак "Карамазова". Не сумњам да је професор био у стваралачком заносу.

Ако се не варам, у заоставштини покојног ДараБогу, пронађена је скица у коме би "Браћа" била само први део трилогије дела које би се звало "Житије великог грешника". Некако ми је мало претерано да се јапанац ухватио реализације тога. Вероватније ми звучи да може некако да се допише шта се даље догодило са Митјом, Иваном и Аљошом у смислу биографије.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Čovek je sav u dostojevskom, on je proferos ruskog jezika i ovo što je napravio ma šta god da je svedoči o tome koliko oduševljen i posvećen.

Stoji za skice, Dost. je pisao sižee (tako li se piše?), i mnoge stvari je kasnije inkorporicao u neka druga dela. Ova mu je ideja bila stara, ali posle Karamazova bio je ozbiljan da napiše nastavak (tu bi Aljoša pokazao svoju tamnu stranu itd...) no smrt ga je sprečila.

Dijana može li se ta studija na net staviti?

Jel neko čitao Njetočku? što niko ne napiše nastavak tog roomana :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Čovek je sav u dostojevskom, on je proferos ruskog jezika i ovo što je napravio ma šta god da je svedoči o tome koliko oduševljen i posvećen.

Stoji za skice, Dost. je pisao sižee (tako li se piše?), i mnoge stvari je kasnije inkorporicao u neka druga dela. Ova mu je ideja bila stara, ali posle Karamazova bio je ozbiljan da napiše nastavak (tu bi Aljoša pokazao svoju tamnu stranu itd...) no smrt ga je sprečila.

Dijana može li se ta studija na net staviti?

Jel neko čitao Njetočku? što niko ne napiše nastavak tog roomana :)

Njetocka - njome se mogu djeca pribliziti Dostojevskom, pa onda Ponizeni na pocetku adolescencije, pa onda......uuuuhhhh... Uvijek iznova mogu da citam i nikad nije dosadno.

mogu ti jedino dati reference brate, ja imam dobru staru papirnatu knjigu tj.komplet. ovako: S. Frojd, Sabrana dela, Iz kulture i umetnosti, Matica Srpska, Beogread 1973

Tu ima i Nelagodnost u kulturi, to je zgodan mali spis za sve studente drustvenih nauka, vrlo pitak a reprezentativan - kao ono daj da citiram Frojda nesto sam od njeg procitao

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Oni opisi u Njetočki, postala mi je jasnija lezbijska ljubav s jedne strane, a sa druge to su bile curice od 10 god. Ko zna šta bi na kraju napisao da nije bio prekinut? I ta sposobnost i odvažnost da se stavi u ulogu jedne devojke...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

pa Ivan o zlostavljanju djece, Stavrogin i seksualno zlostavljanje, Krotka psihicko zlostavljanje - o seksualnom zlostavljanju se ni danas ne prica, vec cuti, osim lolite sto je romantizacija teme - pa prorocko vidjenje prave prirode komunizma - ..... uzasni, neopisivi, neprevazidjeni genije

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

са комунизмом ћу се обрачунати касније...

Али тај опис љубави две девојчице у "Њеточки" ме пренеразио, посебно што сам знао да су његови савременици о Достојевском говорили као о срамежљивом човеку. Невероватан опис!

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

са комунизмом ћу се обрачунати касније...

Али тај опис љубави две девојчице у "Њеточки" ме пренеразио, посебно што сам знао да су његови савременици о Достојевском говорили као о срамежљивом човеку. Невероватан опис!

to ti je u Zlim dusima

hehehe 'Covjek je sirok, previse sirok, ja bih ga suzio'... koliko je sirine im'o u sebi, a koliko je zahvat'o sa izvora gdje samo geniji imaju pristupa, pitanje je sada... cini mi se da je negdje u biografiji napisao da je u liku Fjodora Karamazova opisao sebe?! svoje ime mu je dao, bez sumnje.. Definitivno je bio covjek Miskinove dobrote, ali i Dimitrijeve strasti, po idejama i Miskin, i Satov, i Raskoljnikov, i Ivan...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 1 month later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...