Jump to content

Ф. М. Достојевски

Оцени ову тему

Препоручена порука

Злочин и казна, Идиот, Зли дуси и Карамазови, сва 4 спадају у те највише висине домета људског духа, Злочин и Карамазови сигурно, по мени ни ови нису слабији,  вјероватно по појединачном укусу свакоме се свиђа више овај или онај. Злочин и казна је тема и истоименог романа и Карамазових.  Него, званично, колико се сјећам књижевности, Карамазови су круна, завршетак, највиши домет Д.стварања итд. А ја још једино Гетеовог Фауста и Шекспировог Хамлета видим на тој висини с Дост.

Додао бих и Понижене и увређене.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 443
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

РТС ће, од 30. јануара (понедељак) у 21.час на другом програму кренути са приказивањем серије "Достојевски", која има осам епизода.Серија ће се емитовати свако вече, у исто време.

1. epizoda... do večeras i 2.

Postavićemo kad se serija završi sve linkove ka epizodama u jednoj poruci, radi lakšeg pregleda, a dotle za nestrpljive i prijatelje Lepog Siće... 2. epizoda Эпизод второй

Постоване слике

Додао бих и Понижене и увређене.

Iskopala sam i taj film, sa srpskim prevodom, na 10.strani je.

Sjajna knjiga, ali i Bijedni ljudi, i Zapisi iz podzemlja, a naročito Zapisi iz mrtvog doma su sjajni, ali su to samo nekako, čini mi se, oštrenje dara i ideja za velika djela koja slijede sa Zločinom pa nadalje...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 4 months later...

Fjodor Mihajlovič Dostojevski, "Mladić"

Voleti ljude takvi kakvu su, to je nemoguće. A ipak se mora. I zato, kad im činiš dobro, stegni srce, zapuši nos i zatvori oči (ovo poslednje je neophodno). Podnosi zlo od njih, ne ljuti se na njih ako možeš, "seti se da si i ti čovek". Naravno moraš s njima biti strog, ako ti je dato da budeš iole pametniji od osrednjeg. Ljudi su po prirodi niski i spremni su da vole iz straha; ne daj se takvoj ljubavi, i ne prestani da prezireš. Nauči da ljude prezireš čak i kad su dobri, jer su tada najčešće rđavi. Ko iole nije glup, taj ne može da živi a da sebe ne prezire, bio čestit ili ne bio, svejedno. Ljubiti bližnjeg svoga, a ne prezirati ga - to nije moguće. I "ljubav prema čovečanstvu" treba shvatiti jedino kao ljubav prema onome čovečanstvu koje si sam stvorio u svojoj duši; drugim rečima, sam sebe si stvorio, te i ljubav prema sebi samom - i koga, prema tome, nikad neće ni biti u stvari.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

JADNI LJUDI-F.M.Dostojevski

Kažu da kajanje olakšava dušu – naprotiv!

Uspomene, bile one radosne, ili gorke, uvek su mučne, barem je tako dok mene; ali i to mučenje je slatko. I kad je srcu teško, kad ga obuzmu bol, tegoba, tuga onda ga uspomene osvežavaju i oživljavaju kao što kapi rose u vlažno veče posle vrelog dana osvežavaju i oživljavaju jadni usahnuli cvet, spržen dnevnom jarom.

Ipak je prijatno s vremena na vreme odati sebi priznanje.

Književnost – to je slika, to jest u izvesnom smislu slika i ogledalo; izraz strasti, veoma prefinjena kritika, pouka s naravoučenijem i dokumenat.

Dešava se tako, živiš, a ne znaš da ti je pred nosom knjiga u kojoj je sav tvoj život izložen do pojedinosti.

Naš čovek ništa ne uradi dok mu ne zapretiš, svako gleda samo da se negde na spisku vodi, da, eto, kaže ja sam tu i tu, a od posla se podalje drži... Sklanja se ponekad čovek, sklanja, skriva se zbog nečeg za šta nije kriv; ponekad ni nos ne sme da pomoli – bilo gde, zato što se plaši spletke, zato što iz svega što postoji na svetu, iz svega će ti paskvilu napraviti i, eto, već sav građanski porodični život tvoj u književnost je ušao, sve je naštampano, pročitano, ismejano, pretreseno!

Ah, prijatelju moj, nesreća je zarazna bolest. Nesrećnik i jadnik moraju da se klone jedan drugoga da se ne bi još više zarazili.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Za smeh je, pre svega, potrebna iskrenost, a zar ima iskrenosti kod ljudi? Za smeh je potrebna nezlobnost, a ljudi se najčešće smeju pakosno.

Iskren i nezloban smeh znači veselost, a zar ima kod ljudi u današnje vreme veselosti i umeju li ljudi da budu veseli? Veselost čoveka je najvidnija crta njegova, koja ga najviše odaje. Jedan karakter dugo ne možete upoznati, ali čim se čovek bar jedanput nasmeje sasvim iskreno, pokazaće vam se njegov celi karakter odmah kao na dlanu.

Samo čovek vrlo visokog i vrlo sretnog razvitka ume da bude veseo i da zarazi druge, to jest neodoljivo i dobrodušno veseo. Ne govorim o njegovom umnom razvitku, nego o karakteru, o celom čoveku. Na taj način, ako želite da prozrete čoveka i da upoznate njegovu dušu, ne posmatrajte kako ćuti ili kako govori, ili kako plače, ili čak kako se uzbuđuje plemenitim idejama, nego bolje da pogledate kako se smeje. Ako se dobro smeje, znajte da je dobar čovek.

Ja zato dobro znam da je smeh najsigurnija proba duše. Pogledajte dete: jedino deca umeju da se dobro smeju do savršenstva i zbog toga i jesu privlačna.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 3 weeks later...

https://www.youtube.com/watch?v=rrBK4W12Uqs

serija Zlocin i Kazna....za sada dve postavljene epizode u nardna dva dana ocekujte ostatak.Prevod (ukoliko nije autoamtski ukljucen) podestiti u donjem uglu pleyera.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 4 weeks later...

I, i zar je zbilja moguće biti nesrećan? O, šta su moji jadi i moje nevolje, ako sam sposoban da budem srećan? Verujte, ja ne razumem kako je moguće da neko prolazi pored drveta i da se ne oseti srećnim što ga vidi? Da razgovara sa čovekom i da ne bude srećan sto ga voli? O, ja samo ne umem da iskažem... ali na svakom koraku ima toliko mnogo stvari, tako divnih, da i onaj u najvećoj meri zabludeli čovek mora uvideti kako je lep ovaj svet. Pogledajte dete, pogledajte zoru Božju, pogledajte travku kako raste; pogledajte oči koje vas gledaju i vole vas...

, "Idiot"

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

• Nikad ništa ne preduzimajte dok vas drži bes.

• Oni koji znaju da govore, govore kratko.

• Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao.

• Onaj koji samog sebe laže, najlakše se vređa.

• Jedna je pamet dobra, dve su još bolje.

• Tajna čovečijeg bića nije u tome da živi, nego zašto živi.

• Ništa na svetu nije teže od iskrenosti, i nema ničeg lakšeg od laskanja.

• Ako raj nije u samome tebi, nikada nećeš ući u njega.

• Ako si se uputio prema cilju, i putem počeo da zastajkuješ i kamenjem gađaš svakog psa koji na tebe laje, nikada nećeš stići na cilj.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 3 weeks later...

Руска серија "Зли дуси" (2014)

Серија по истоименом делу Ф.М. Достојевског.

Крај XIX века. У непознатом провинцијском градићу у Русији десила се серија загонетних убистава. Истрагу води инспектор Горемикин, који је допутовао као испомоћ локалној полицији. Траг га води ка неочекиваном случају: у граду делује револуционарни кружок, у коме се налазе и два млада човека, недавно пристигла из Швајцарске.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Руска серија "Зли дуси" (2014)

Серија по истоименом делу Ф.М. Достојевског.

Крај XIX века. У непознатом провинцијском градићу у Русији десила се серија загонетних убистава. Истрагу води инспектор Горемикин, који је допутовао као испомоћ локалној полицији. Траг га води ка неочекиваном случају: у граду делује револуционарни кружок, у коме се налазе и два млада човека, недавно пристигла из Швајцарске.

Sjajno!!! gdje ti ovo iskopas? i gdje su ostale epizode? ja ih na YT ne vidim. Daj ih sve ovamo! 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ne, sve epizode su bile serije Dostojevski, o samom Dost. A ova pise 2014. u zagradi, tako da je to nesto frisko. Mislim da sam ja postavila film Zli dusi, koji nije imao prevod. Svejedno sam ga gledala!

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...