Jump to content
Ćiriličar

Епископ Атанасије Јевтић: Ко га је овластио да предаје Косово Шиптарима?

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 2 минута, Bonsenjo рече

Ne znam sto se toliko muci oko Kosova? Ako ce Gospod dopustiti da ga izgubimo ko to moze sprijeciti? I obrnuto - ako odluci da bude nase - ko mu moze stati na put?

"Бог ће помоћи ако има коме" - патр. Павле.

https://stanjestvari.com/2018/11/17/crkva-i-kim/

@Родољуб Лазић kada covjek cita knjigu Rat i Biblija svetog Nikolaja, a gledajuci ko je na celu drzave (svi komplet, a ne samo on) i kakvi smo kao narod sa abortusima, dogom, razvratom, podjelama... pocinjem da strahujem da ne izgubimo ne samo Kosovo nego i ostalo. Dok sveti Sava ne zavapi : "Dosta Boze, postedi ostatak" 😔

пре 49 минута, Bonsenjo рече

@Родољуб Лазић kada covjek cita knjigu Rat i Biblija svetog Nikolaja, a gledajuci ko je na celu drzave (svi komplet, a ne samo on) i kakvi smo kao narod sa abortusima, dogom, razvratom, podjelama... pocinjem da strahujem da ne izgubimo ne samo Kosovo nego i ostalo. Dok sveti Sava ne zavapi : "Dosta Boze, postedi ostatak" 😔

Можемо ли и ми да помогнемо светом Сави и осталим нашим Светима који се моле, или да седимо и гледамо шта се дешава са нама и отаџбином?

То је питање - шта Црква може (треба) да ради у оваквом тренутку који је врло критичан? То што је Атанасије сад написао и што је Сабор већ неколико пута рекао - да не прихвата признавање (=издају) Косова и Метохије - то је већ виђено. И није донело никакво побољшање. Веровати да ће Вучић због ордена одустати од онога што ради, наивно је. Шта нам, као Цркви, остаје да радимо да бисмо утицали на ток догађаја? Да се молимо?  Па да, али то онда захтева да Цркву, веру и Бога схватимо збиља као питање избора између живота и смрти, а не као фолклор, институцију, рутину... Можемо ли, имамо ли снаге и воље за тако преумљење? 

Mislim da je krajnje vreme da od e. Atanasija, a i od nekih drugih episkopa čujemo jasan stav u ovom raskolu u pravoslavlju, koji se sve više produbljuje.

Cela kuća gori, a mi u našoj maloj sobi pričamo svaki dan o Vučiču i Maksimu. Ne mogu da shvatim da je Vučić, o kome imam gotovo isto mišljenje kao i ep. Atanasije, važnija tema od raskola.

Skidam kapu Irineju Bačkom što je jasno i glasno izneo stav po ovom pitanju. E. Attanasije, koji je uvažen i poštovan u celom pravoslavnom svetu, se nije nešto jasno i glasno ogalašavao po ovom pitanju, a njegova reč još uvek ima težinu.

пре 2 минута, Вукашин рече

Mislim da je krajnje vreme da od e. Atanasija, a i od nekih drugih episkopa čujemo jasan stav u ovom raskolu u pravoslavlju, koji se sve više produbljuje.

Cela kuća gori, a mi u našoj maloj sobi pričamo svaki dan o Vučiču i Maksimu. Ne mogu da shvatim da je Vučić, o kome imam gotovo isto mišljenje kao i ep. Atanasije, važnija tema od raskola.

Skidam kapu Irineju Bačkom što je jasno i glasno izneo stav po ovom pitanju. E. Attanasije, koji je uvažen i poštovan u celom pravoslavnom svetu, se nije nešto jasno i glasno ogalašavao po ovom pitanju, a njegova reč još uvek ima težinu.

:skidamkapu:

пре 13 часа, Ćiriličar рече

Није прошло ни три,четири дана како је Александар Вучић добио Орден од Патријарха Иринеја, и то Крст Светог Саве!, па је одмах пожурио да покаже како се он „бори за Косово“, јер је јавно изјавио: „Нећу да лажем Српски народ: Косово није део Србије!“

Тако га саветује Тони Блер!

Рекох већ, можда да орденујемо Тонија Блера, не би ли га како обавезали да промени причу о Косову, не би ли и наш преЦедник променио причу...

пре 1 сат, Родољуб Лазић рече

Можемо ли и ми да помогнемо светом Сави и осталим нашим Светима који се моле, или да седимо и гледамо шта се дешава са нама и отаџбином?

Ako svetom Savi i ostalim svetima treba nasa pomoc onda mrka kapa 😊 , shvatam sta hoces da kazes, ali evo mi zeljno ocekujemo pomoc svetoga Save, Justina, Nikolaja za nase crkvene i licne ne male probleme, a kud ovakvi mi njima jos da pomazemo...

пре 43 минута, Golub рече

Тако га саветује Тони Блер!

Рекох већ, можда да орденујемо Тонија Блера, не би ли га како обавезали да промени причу о Косову, не би ли и наш преЦедник променио причу...

Тренутно ми на Космету не одлучујемо,одлучује неко други, по томе није део Србије, али никада нигде није рекао да ми не полажемо право на Космет,мало боље слушајте

пре 48 минута, Bonsenjo рече

Ako svetom Savi i ostalim svetima treba nasa pomoc onda mrka kapa 😊 , shvatam sta hoces da kazes, ali evo mi zeljno ocekujemo pomoc svetoga Save, Justina, Nikolaja za nase crkvene i licne ne male probleme, a kud ovakvi mi njima jos da pomazemo...

Мислим да ту (у ставу и начину деловања) нема разлике између појединца и колектива. Шта ради свако од нас кад се лично или породично нађе у проблему? Да ли пости, каје се и моли Бога и Свете за помоћ или каже - ако хоће и ако треба, Бог ће ми помоћи. Наравно да радимо оно прво. Не видим зашто бисмо као народ у целини и као Помесна Црква имали другачији став? Јер ми смо у практично истој ситуацији као и Ниневљани у Старом Завету, којима је Јона пророковао пропаст. Па нису рекли - шта да се ради, Божја воља, тако је како је. Него су урадили нешто сасвим другачије, па је и коначни исход био у њихову корист.

пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

Јер ми смо у практично истој ситуацији као и Ниневљани у Старом Завету, којима је Јона пророковао пропаст. Па нису рекли - шта да се ради, Божја воља, тако је како је. Него су урадили нешто сасвим другачије, па је и коначни исход био у њихову корист.

Da, upravo to. Pokajanje. To nam treba, onda cemo o Kosovu. Dakle prvo - pokajte se, onda o Kosovu. A ne obratno kao sto sad radimo - prvo o Kosovu, a kajati se nemamo za sta (mislim kao narod, jer Crkva jos jedina i misli o Kosovu, da nema Crkve mnogi ne bi znali ni da ono postoji, palo im na pamet ne bi)  A kajanje je potrebno za abortuse, drogu, razvrat, idolopoklonstvo i kolektivno ludilo u koje je narodno bice upalo kao u zivi pijesak...

пре 2 часа, Вукашин рече

вама човек стварно треба да црта.

то што вас неко ложи да се бави расколом је до вас. све ово је искључиво борба унутар СПЦ. Барт је само параван.

Вартоломеј је Патријарх канонске Цркве. Ми смо са том Црквом у канонском општењу.  Када га рашчине онда је друга песма.

може и другачије...вама кућа гори а ви трчите да гасите комшијску.

е па Таса зна шта је битно.

Hocu reci - episkop Atanasije bi da resava ili da utice na pitanje Kosova. Dobro. Ali polako covjece... Problemi u SPC direktno se ticu episkopa koje je on duhovno podizao ( doduse ne samo njih, ali oni su sad aktuelni) Daj da vidimo da se stvari rijese bez daljih podjela, jer ako se i SPC podijeli i raskoli dzabe nam i Kosovo i sve srpske zemlje zajedno. Ako Crkva opstane i bude jaka, ostaje i Kosovo i sve ostalo...

пре 3 часа, Bonsenjo рече

Или што би рекао један велики српски мислилац: 

Солунски ратници јесу наши очеви и дедови, а колико смо ми њихови потомци – нека свако упита себе."-Антоније Ђурић

пре 5 часа, Bonsenjo рече

Ne znam sto se toliko muci oko Kosova? Ako ce Gospod dopustiti da ga izgubimo ko to moze sprijeciti? I obrnuto - ako odluci da bude nase - ko mu moze stati na put?

А да ли је потребно сведочење, став и наша воља. Наше је да се молимо али и да изнесемо став кад је неопходно. На страшном месту постојати.

пре 2 часа, ana čarnojević рече

вама човек стварно треба да црта.

то што вас неко ложи да се бави расколом је до вас. све ово је искључиво борба унутар СПЦ. Барт је само параван.

Вартоломеј је Патријарх канонске Цркве. Ми смо са том Црквом у канонском општењу.  Када га рашчине онда је друга песма.

може и другачије...вама кућа гори а ви трчите да гасите комшијску.

е па Таса зна шта је битно.

Гадно је и без рашчињења Вартоломеја ако би до тога икада и дошло.Довољно је што више нигде неће моћи заједно браћа да служе ако се ова ситуација не реши :(

Ми морамо да будемо паметни.Да се сетимо да смо деца Светога Саве и Светога Симеона.Да престанемо да будемо романтици него да се сетимо историје и горког фанарског млека којим смо дојени а исто тако да будемо и са Русима опрезни.

Много тешка времена а Срби су баш нашли време да се деле....ништа нисмо научили...ништа.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      У петак, 8. новембра 2019. године, на празник Светог великомученика Димитрија – Митровдан, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у Саборном храму у Зајечару.     Након читања јеванђелског одељка, окупљеном верном народу обратио се протојереј Игор Ивковић који је у својој беседи говорио о животу Светог великомученика Димитрија чије крсно име слави. Потом је сабрани народ поздравио и епископ Иларион, честитавши свима овај велики празник. У свом архипастирском обраћању, владика је истакао да вера наша треба да нас доведе до љубави према Богу, док је страх Божји благословен јер нас чува од греха и усмерава ка врлини. Онај који пред собом види судију за своја грешна дела не може да мисли о другим стварима и да осуђује друге људе, већ се смирено, у покајању срца свога, моли Господу за себе и за читав свет,рекао је владика Иларион.     Извор: Епархија тимочка
    • Од Логос,
      Дана 11. новембра 2019. године у Горњем манастиру Острог Свету Литургију служио је умировљени епископ Захумско-херцеговачки Атанасије (Јевтић).   -ФОТОГАЛЕРИЈА 1-   -ФОТОГАЛЕРИЈА 2-   Данас, 11. новембра 2019. године, на празник Свете Преподобне Анастасије Римљанке и Светог Аврамија Затвореника, умировљени епископ захумско-херцеговачки г. Атанасије Јевтић служио је Свету Архијерејску литургију са свештенством у цркви Ваведења Пресвете Богородице у Горњем Манастиру Острог, поред моштију Светог Василија Острошког Чудотворца.   Владици Атанасију саслуживали су протосинђел Сергије Рекић, сабрат манастира Острог и архимандрит Данило Трпчевски, игуман манастира Светог Симеона Мироточивог на Немањиној Обали у Подгорици.   После прочитаног Јеванђеља сабранима се ријечима бесједе обратио Владика Атанасије.   Присутни монаси и вјерни су приступили Светом причешћу, а потом је Владика Атанасије још једном бесједом поучио вјерни народ.     Потом је у Доњем манастиру братија манастира Острог припремила послужење за све присутне.     Извор: Манастир Острог
    • Од Логос,
      Умировљени Епископ захумско-херцеговачки и приоморски г. Атанасије служио је данас, на празник Светог Арсенија Сремца, другог Архиепискјопа српскогх са свештенством Свету службу Божију у манастиру Ждребаоник код Даниловграда у којем почивају мошти овог светитеља.   Звучни запис беседе   У литургијској проповиједи након читања Јеванђеља Владика је рекао да, поред сестринства манастира Ждребаоник, данас славе и сестре у Пећкој Патријаршији.   „Духовне сестре су вам и тринаест дјевојака које су побили безбожни комунисти у Невесињу 1945., само зато што су биле правослчавне Српскиње и из патриотских породица. Сахрањене су на северној страни цркве. Јуче смо им певали тропар“, рекао је он.   Додао је да ће ускоро бити насликана и икона тих Новомученица невесињских и ждребаоничком сестринству пожелио да му помогну Свети Арсеније, анђели и арханђели.   „Нека вам помогну и те Свете новомученице. Молите се и за сестре у Пећи“, казао је он.   Владика Атанасије је подсјетио да је Свети Сава изабрао свог ученика Светог Арсенија за наследника.   „Који је онда припремио да се пресели Жичка архиепископија кад су напали Угри, данашњи Мађари. Тако је наша патријаршија Пећка патријаршија. Нек је и њима у Пећи срећан празник и нека их Господ штити“, поручио је Владика Атанасије   Након Литургије је благосиљан је славски колач манастира, као и колач даниловградског Православног братства „Свети Арсеније“.     Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Исихије служио је свету архијерејску Литургију на празник Светога мученика Нестора, 9. новембра 2019. године, у згради Команде Прве бригаде Копнене војске Србије, уз саслужење војних свештеника Српске Православне Цркве.   Звучни запис беседе   Беседећи, владика Исихије је подсетио присутне на жртву и страдање светитеља Нестора. Хвала Богу да се у Војсци прославља Име Божје, и да постоји мрежа богослужбених места и свештеника који опслужују та места. Верујем да се мученици Димитрије и Нестор радују због таквог стања, навео је Епископ мохачки.   По завршетку Литургије владика Исихије је освештао славско кољиво и пререзао славски колач. Славски ручак за присутне организован је у згради Дома војске.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Исихије присуствовао је у четвртак, 7. новембра 2019. године, у Културној станици Свилара у Новом Саду, отварању изложбе под називом „Раније је било све другачије“.     Аутори поставке фотографија, Морис Вајс (Maurice Weiss) и Харалд Хаусвалд (Harald Hauswald), документовали су живот људи у Немачкој Демократској Републици, њихову свакодневицу и тренутке непосредно након пада Берлинског зида.   Амбасада Савезне Републике Немачке реализовала је ову изложбу уз подршку Града Новог Сада. Поставка је доступна јавности од 8. до 22. новембра 2019. године, у периоду од 10 до 18 часова. Улаз је слободан.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...