Jump to content
Zoran Đurović

Зоран Ђуровић: Пуч на Православном Богословском Факултету Универзитета у Београду

Оцени ову тему

Recommended Posts

@Батовен sta ces... Kada sam slusao cega su se sve nagledali on i mitropolit u ovim nesrecnim ratovima nije mi bilo dobro. Mozak mi se jezio od slusanja samo, a oni to gledali svojim ocima. Ne moze to da ne ostavi posledice. Zao mi je sto su kroz to prolazili. Bog neka im svako dobro da. Zao bi mi bilo da ga ovo dotuce, jer bi on do kraja vjerovao da su Grigorije i Maksim pohvale pravoslavlja. O nekom njegovom  izmirenju sa patrijarhom i backim mislim da nema vise nikakve nade. Steta sto se sve ovako zavrsilo... Na drugoj temi upitah Obozavaoca javlja li se njima avva Justin da ih izvede iz ovog lavirinta po kome tumaraju...

пре 14 минута, Bonsenjo рече

. O nekom njegovom  izmirenju sa patrijarhom i backim mislim da nema vise nikakve nade.

Па ипак су у Жичи сад били заједно. Таса је учио колико је Причешће оно које спаја а не исто мишљење. Ја стварно немам појма како изгледа њихов непосредни лични дијалог, али се уздам у њихову веру. Христос нас је учио да дрво по плодовома гледамо, дакле, Таса није имао таленат за предлагање нових епископа. То је јасно. Иринеј је дао Порфа и Фотија, и то је јасно.

пре 48 минута, Августин рече

Turin.Ovaj barbarogenije nije čuo nikad za taj grad misleći da je to možda izdavačka kuća.

Овде нисам сигуран је ли у питању спрдња?

Као студент књижевности сећам се Перише као убиствено досадног предавача. Звали ме неки теолози да га чујем. Доста ми је мојих смарача, шта ме зовете на овог? И стварно, ово што Ава каже, све сама општа места. Невероватно да је човек био декан. Пунио Коларац, сећам се, а дрско одговарао на питања из публике.

Чисто са филолошке стране, дакле посматрајући Максимове и Григоријеве речи у интервјуима и текстовима, моје мишљење је да је свака, али дословно свака реч и свака запета, код њих двојице прорачуната и, дакле, није спонтана него припремљена. То ја не могу да докажем, али то је мој утисак као неког ко се на студијама обучавао за читање и тумачење текстова, од египастих пирамида до Борхеса. Свака реч Григоријева у Утиску недеље је унапред спремљена да се каже. А интервју Максимов у НИН-у и на Теологија.нет су класични аутоинтервјуи. Можда је ту новинар послао пар оквирних питања, али њих је Максим све од А до Ш средио и написао свој текст. Буквално је на сваку запету мислио. Јасно ми је да многи то не могу да увиде и да им то изгледа као неко подозревање. А мени то Максимово и Григоријево само показује колико су они покварени и прљави играчи.

Чешкајте се, чешкајте, по ушима. Па кад Римском легиону допадне до шака и виљушка, можда неког и да заболи његово слово, празно, до бола. Али и одређено квалитетом те виљушке. Чисто, да не буде забуне, с тим духом, што тако непогрешиво циља на светост. И боде, право у очи.

Чешкајте се, чешкајте, по ушима. Па кад Римском легиону допадне до шака и виљушка, можда неког и да заболи његово слово, празно, до бола. Али и одређено квалитетом те виљушке. Чисто, да не буде забуне, с тим духом, што тако непогрешиво циља на светост. И боде, право у очи.
Рави, шта значи ова прича?

Макса, Марко и декан ће наставити да раде као и до сада пошто херцеговци имају већину у Већу. 

Осим тога, иако се БУ срозао партијским запошљавањем, бар ПБФ треба остати неукаљан. Овакав суманут текст је недостојан професора факултета иако можда достојан пророка. Ко воли такве пророке. Нечији снови остаће снови.  Тежак је живот1324_womens

пре 12 часа, Zoran Đurović рече

Он, као и Перишић, немају појма ни о чему. Максим је за њих теолог... иако јеретичан, по мом суду, а о његовом моралу сам већ довољно говорио и све демонстрирао. 

Сви знају шта је било око Гришиног доктората. Уписао код Игњатија, јер је Игњатије докторирао код Зизјуласа и најпозванији код нас о њему да суди, онда се Иги повука, па су га после опет убедили да се тога прихвати, овај прихватио, после опет одбио и на крају није ни био на тој одбрани доктората. Ваљда му савест није дала. А Перишић је узео да све доведе крају. Зли језици веле да је Перишић и написао тај др. Али ја у то не верујем... :dedica: Не би то Периша себи допустио, још мање Гриша. Неки злотвори пустише буву да је Перишић слао своје интервенције у докторату Петровићевом да би га исмевао, али ја ни у то не верујем. Причају људи по чаршији свашта, а ми треба да будемо озбиљни. 

Мени је пак било симпатично кад је Перишић черечио на кварно (ту ме је изненадио, јер не бих то могао да очекујем од некога ко има изглед свеца са фреске) @Александар Милојков-а на одбрани његовог доктората. То нисам видео овде, а би ми симпатично јер ми се учини као нека шала, па рекох: Гле, како су опуштени ови Срби, па се шале и у оваквим ситуацијама. Ред злобе, ред покварености, па ред не знам чега, садизма ваљда, али то треба видети. Ја сам могао да се са мојом комисијом конфротирам, а да неко узме да ме овако провоцира, то је незамисливо. И све те ствари се кандидату кажу унапред, да их унесе и измени у тези, а не овако куловски. Да се ти правиш сада паметан пред публиком. Зато је била Божија правда кад су Перишића - тог примера врлинског човека - черечили Жуњић, Марић, Михајло Ђурић и Радмила Шајковић. Испао је смешан до бола, али је претрпео срамоту, и онда је неприхваћен рад на БУ преобразио у докторат у Сарајеву. Ђурић га је сатро, можете да читате. Ја те часописе имам у Србији и сада не могу да вам их цитирам. Но, вредни могу да их нађу. Део тог објављеног доктората сам читао, и то је добар студентски прегледни рад. Али нема везе са докторатом, нити је он читао (моја импресија) изворе које је наводио, што се види из општих места које кобајаги цитира. Тако нпр цитирају: Бог је постао човек, да би човек постао Бог, а ко је од њих прочитао то Атанасијево дело? - Ја сам, игром случаја, прочитао сва Атанасијева дела. Тамо нема ниједног цитата који није из секундарне литературе. 

Но, далеко од мог духа Перишић и његови анђели... Није тема. А може да иде да пеца рибе са Гришом.      

На одбрани Петровићег доктората су се он и Милошевић сукобили око неких питања. Сећам се да је Петровић тврдио да је Свети Дионисије аутор списа, а Милошевић је тврдио да су написана касније. Петровић се позивао на преподобног Максима Исповедника говорећи да ако преп. Максим није негирао Дионисијево ауторство не треба ни ми. Што се тиче Светог Атанасија Великог не верујем да га нису читали. Ја сам читао "О оваплоћењу Бога Логоса" и "Против идола". То је била обавезна литература из Патрологије 1.

пре 15 часа, Zoran Đurović рече
пре 15 часа, Жика рече

Чини ми се да размишљају да ако буду рашчињени да могу да пређу код Вартоломеја.

Да, на то рачунају.

Молим вас људи, дајте да се миримо, да будемо Црква Христова!

Чему воде овакви разговори? Па зар није у неком проценту могућ и обрнут сценарио, да ови који би данас да рашчињавају сутра изгубе већину у Сабору? Треба ли онда и они ако буду рашчињени да прелазе код п. Кирила?

Ми, Срби и не заслужујемо своју Помесну Цркву кад љубави немамо. Сви наши Свети нас се стиде, сигуран сам. А Свети Сава поготово.

пре 1 минут, Протомајстор рече

Чему воде овакви разговори? Па зар није у неком проценту могућ и обрнут сценарио, да ови који би данас да рашчињавају сутра изгубе већину у Сабору? Треба ли онда и они ако буду рашчињени да прелазе код п. Кирила?

Ми, Срби и не заслужујемо своју Помесну Цркву кад љубави немамо. Сви наши Свети нас се стиде, сигуран сам. А Свети Сава поготово.

Амин! 

Сада се улази у ултимат фајт!

пре 3 часа, Протомајстор рече

Да ли ти је сада јасно? 

пре 5 часа, Жика рече

Сећам се да је Петровић тврдио да је Свети Дионисије аутор списа, а Милошевић је тврдио да су написана касније.

Петровић лупета. 

Управо сада, Zoran Đurović рече

Сада се улази у ултимат фајт!

Jasno je bilo od trbunjanja onog liberala Begovica da se udara na PBF  Bio sam siguran jos tada, ali ono sto nisam verova da ce se ici dovde, da ce episkopi SPC biti glavni povod, a i zagovaraci da se PBF stavi van kontrole Sinoda...uzas.

Onomad kad je ona odbegla popadija pisala o deklerikalizaciji, to je bilo kao zujanje komarca...ovo sada je zestok udar spolja i izznutra.

Samo zbog ovoga, ja mogu postovati Cinove Maksimu i Grigoriju, ali ne mogu ih vise ceniti kao cestite ljude...ovo je uzas. Nekada su komunjare proganjala oca Justina sa fakulteta, sada vladike proganjaju Sinod, i to "praunuci" oca Justina. Prosto nevereovatno. Ne-ve-ro-va-tno. I imamo da predsednik SANU, provereni sorosevac, rektorka (da ne lajem)...da brane PBF od Sinoda, a sve uz podrsku i verovatno rukovodjenje nekih episkopa. Neka im je na cast i obraz.

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Дана 13.12.2019. године, на празник Светог Апостола Андреја Првозваног у Богословији Светог Саве у Београду, прослављена је крсна и заветна слава ученика четвртог разреда.      Ученици су са својим разредним старешином, професорима, родитељима и осталим званицама, пререзали славски колач у школском параклису. Поред славских приноса - колача и кољива - своје госте дочекали су са највећом љубављу и пажњом да све протекне како ваља, уз богату славску трпезу, музички наступ ученика четвртог разреда, као и свечаног обраћања гостима од стране Ректора наше школе протојереја-ставрофора др Драгана Протића, разредног старешине господина Александра Јевтића, као и представника разреда Филипа Светозарова који је по традицији изговорио беседу у име ученика четвртог разреда.   На крају своје беседе, ученик Филип Светозаров, захвалио се у име целог разреда свим добротворима и приложницима наше
школе, који им омогућавају боравак, школовање и
живљење у овом училишту. По већ устаљеном обичају, ученици четвртог разреда свечано су предали крсну славу изабраном ученику трећег разреда, који ће догодине бити домаћини славе.      Детаљнији извештај прочитајте на интернет страници Богословије Светог Саве у Београду
    • Од Zoran Đurović,
      Зоран Ђуровић: Откуд Сандо у херцеговачком клану?

Текст је више питање, него што имам одговора. Наиме, реч је о природи везе између протојереја-ставрофора проф. др Драгомира Санда и ткз. херцеговачког клана. Наиме, он је био придружени члан оних који су бојкотовали 05. децембра 2019. седницу Наставно-научног већа Православног богословског факултета УБ. Није херцеговац. Међутим, увек га видимо придруженог у акцијама овог тима. Тако ће за Тв Храм водити интервју са епископом западноамеричким Г. Максимом Васиљевићем (овде), који износи идеју да превазиђемо наше уске интересе, па да се све цркве у САД споје у једну (овде).
      Пре више година сам читао Сандов клеветнички текст-тужбу против о. Владимира Вукашиновића, али како је тужба била најобичнија клевета, Патријарх ју је одбацио. Но, Сандо се није зауставио и лобирао је активно да се уместо Вукашиновића за декана изабере епископ пожаревачко-браничевски Г. Игњатије. Вели се да му је заузрат обећано да ће постати редован професор на ПБФ, и у тај степен је унапређен од МЦП, јер они деле титуле и шаком и капом, иако то нема везе са реалношћу. Тако Светигора: „У вечерашњој Катедри послушајте предавање протојереја-ставрофора проф. др Драгомира Санда, редовног професора Православног богословског факултета Универзитета у Београду“ (овде). Сандо је пак ванредни професор (овде).
      О. Сандо је ипак доживео разочарење. Морам да похвалим ПБФ да је способнији од БУ у истраживању плагијата. Наиме, Сандо је аплицирао да постане редовни професор, али је способни А.Ђ., који је мој пријатељ, открио да је рад у питању плагијат, па је сам Игњатије саветовао Санду да се повуче, и овај је сада ванредни професор. Нека поцепа рад и напише нов за 7 дана, јер су то ти способни људи, супермени као Васиљевић.
      Но, Сандо се у подвизима не зауставља па се јавља као протагониста у скорашњем циркулару Перишић-Кубат: „...у вечерњим часовима митрополит Порфирије је позвао колегу проф. др Драга Санду, и том приликом му рекао: 'Патријарх ти је поручио да, уколико сутра не гласаш за смену декана, глава ти је на пању.' Колега Сандо је исте вечери о том разговору обавестио декана владику Игнатија“ (овде). Истинољубивост Сандова се видела још у Вукашиновићевом случају, где је у Патријаршији банован, како би рекли млади, а још и из неуспелог покушаја да се домогне вишег ранга преко плагијата.
      Паметном доста.

Зоран Ђуровић
      Рим, 14.12.2019

View full Странице
    • Од Zoran Đurović,
      Зоран Ђуровић: Откуд Сандо у херцеговачком клану?

Текст је више питање, него што имам одговора. Наиме, реч је о природи везе између протојереја-ставрофора проф. др Драгомира Санда и ткз. херцеговачког клана. Наиме, он је био придружени члан оних који су бојкотовали 05. децембра 2019. седницу Наставно-научног већа Православног богословског факултета УБ. Није херцеговац. Међутим, увек га видимо придруженог у акцијама овог тима. Тако ће за Тв Храм водити интервју са епископом западноамеричким Г. Максимом Васиљевићем (овде), који износи идеју да превазиђемо наше уске интересе, па да се све цркве у САД споје у једну (овде).
      Пре више година сам читао Сандов клеветнички текст-тужбу против о. Владимира Вукашиновића, али како је тужба била најобичнија клевета, Патријарх ју је одбацио. Но, Сандо се није зауставио и лобирао је активно да се уместо Вукашиновића за декана изабере епископ пожаревачко-браничевски Г. Игњатије. Вели се да му је заузрат обећано да ће постати редован професор на ПБФ, и у тај степен је унапређен од МЦП, јер они деле титуле и шаком и капом, иако то нема везе са реалношћу. Тако Светигора: „У вечерашњој Катедри послушајте предавање протојереја-ставрофора проф. др Драгомира Санда, редовног професора Православног богословског факултета Универзитета у Београду“ (овде). Сандо је пак ванредни професор (овде).
      О. Сандо је ипак доживео разочарење. Морам да похвалим ПБФ да је способнији од БУ у истраживању плагијата. Наиме, Сандо је аплицирао да постане редовни професор, али је способни А.Ђ., који је мој пријатељ, открио да је рад у питању плагијат, па је сам Игњатије саветовао Санду да се повуче, и овај је сада ванредни професор. Нека поцепа рад и напише нов за 7 дана, јер су то ти способни људи, супермени као Васиљевић.
      Но, Сандо се у подвизима не зауставља па се јавља као протагониста у скорашњем циркулару Перишић-Кубат: „...у вечерњим часовима митрополит Порфирије је позвао колегу проф. др Драга Санду, и том приликом му рекао: 'Патријарх ти је поручио да, уколико сутра не гласаш за смену декана, глава ти је на пању.' Колега Сандо је исте вечери о том разговору обавестио декана владику Игнатија“ (овде). Истинољубивост Сандова се видела још у Вукашиновићевом случају, где је у Патријаршији банован, како би рекли млади, а још и из неуспелог покушаја да се домогне вишег ранга преко плагијата.
      Паметном доста.

Зоран Ђуровић
      Рим, 14.12.2019

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...