Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
.............

У Подгорици крштена прва трансродна особа

Оцени ову тему

Recommended Posts

У Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици обављено је прво крштење транс особе уз благослов митрополита Амфилохија. Како је за Стандард казала председница ЛГБТ Форума Прогрес Бојана Јокић, у питању је Вук, транс момак који још увијек није комплетирао целокупну транзицију.

"Веома сам срећна и поносна јер се мој драги пријатељ Вук крстио. Митрополија црногорско приморска, уз благослов митрополита Амфилохија, показала му је раширене руке. Вуку у крштеници стоји име које је сам изабрао, а не оно које му је додијељено рођењем", казала је Јокић.

Према њеним речима, Црна Гора онемогућава промену имена и родних ознака у званичним документима, док се не комплетирају све фазе процедуре прилагођавања пола роду.

"Од хормонске терапије, са свим свим пропратним операцијама. Главни процес транзиције је доња операција. Она још увијек важи за круцијалну у поимању промјене пола", појаснила је Јокић. 

Она наводи да је  Митрополија овим симболичним кораком, направила невероватно прогресиван корак прихватања и потврде идентитета често најугроженијих међу нама.

Овај невероватан потез Митрополије црногорско-приморске мало је ко очекивао. Често се у нашој земљи потенцира назадност религијских институција, али како каже Јокић, јучерашњи догађај доказао је управо супротно.

У овом случају црква је показала да је спремна за загрљај, за сву своју децу, закључује Стандард. Извор: Стандард

9a5ac55be1aa29ca8aa5e5389b59a3c6_XL.jpg

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Odavno nema problema za ovo u Crkvi,  samo sto nije bilo prakticnih slucajeva. Patrijarh Pavle je zapoceo taj pravac u kontekstu savremene medicine i trans osoba a Mitropolit A. i Dzomic obradili njegovu misao kasnije u jednom tekstu. Sad je i pokazano na konkretnom primeru.

Takodje se pokazalo kao sto sam i ranije napisao na individualnim slucajevima m. Amfilohije, licno u susretu sa tom osobom je daleko tolerantniji, pun razumijevanja i cesto suprotan od onoga sto iznosi u javnosti, kad nastupa povremeno kao neki desnicarski politicar.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Управо сада, Ronald рече

Odavno nema problema za ovo

И ово показује Митрополитову дубину....а колико га носају са роговима по улицама и парадама. Но то је друга прича...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 4 минута, Ćiriličar рече

И ово показује Митрополитову дубину....а колико га носају са роговима по улицама и парадама. Но то је друга прича...

Uvijek je on to imao, kao i sposobnost za jaku molitvu Bogu. On cesto te parade osudi, i sam kasnije kaze da mu nesto izleti sto mozda nije trebalo, a oni njega onda kritikuju na paradama lose je i jedno i drugo, ali licnosno je on drugacija osoba znamo mi iz CG.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Управо сада, Ronald рече

On cesto te parade osudi, i sam kasnije kaze da mu nesto izleti sto mozda nije trebalo, 

Мислим да фулаш овде. Не буди искључив....мене чуди понекад јер те сматрам разумним човеком....морамо се научити да не калупимо људе. Никако нам то не иде. Али никако. Ако некога критикујеш за нешто, одмах ти залепе, по аутоматизму да си осуди целог човека, групу или шта већ.

То је опака бољка код нас Срба...морамо покушавати сагледавати целу линост, ако немемо за то чињенице неке о њој, онда да јасно разлучимо посупак од човека.

То се и овде пројављује, а ми као неки хришћани. И онда иде оно офуцано "не осуђуј". Митрополит је осуди грех, али није одрекао да треба човеку у греху помоћи. На крају, Православље највише Маку Божију слави, али није дало папи да је прогласи за бесгрешну, то јест, да је њена прпирода грешна, по Адаму....на страну што је очишћена Духом Светим после. Тако да је то набољи показтељ односа Правсолавња ка греху.

Амфилохије је, по мени, исихаста велики, али у вреви и буци мисије коју спроводи....попут Николаја...не тај ранг, али велики молитвеник убеђен сам. Често њему намерно излети....намерно навлачи некада камење на себе, али жели да упре пррст, да узбуди демоне, да разбије лаж....то је изазивање духова не двобој, али тако да геда да људе не оптети. Некад омаши, али рат је, мораш и промашити....

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 6 минута, Ćiriličar рече

Мислим да фулаш овде. Не буди искључив....мене чуди понекад јер те сматрам разумним човеком....морамо се научити да не калупимо људе. Никако нам то не иде. Али никако. Ако некога критикујеш за нешто, одмах ти залепе, по аутоматизму да си осуди целог човека, групу или шта већ.

То је опака бољка код нас Срба...морамо покушавати сагледавати целу линост, ако немемо за то чињенице неке о њој, онда да јасно разлучимо посупак од човека.

То се и овде пројављује, а ми као неки хришћани. И онда иде оно офуцано "не осуђуј". Митрополит је осуди грех, али није одрекао да треба човеку у греху помоћи. На крају, Православље највише Маку Божију слави, али није дало папи да је прогласи за бесгрешну, то јест, да је њена прпирода грешна, по Адаму....на страну што је очишћена Духом Светим после. Тако да је то набољи показтељ односа Правсолавња ка греху.

Амфилохије је, по мени, исихаста велики, али у вреви и буци мисије коју спроводи....попут Николаја...не тај ранг, али велики молитвеник убеђен сам.

Mitropolit je osudjivao LGBT parade, on ih smatra pogresnim, ovi na LGBT paradama ne misle tako, ne misle da je grijeh to sto on misli i onda oni njega kritikuju. Naveo sam da je ponekad preostar i da sam kaze da mu izleti nesto sto ne ne misli konkretno ne odnoseci se na LGBT parade vec na njegove nastupe i izjave na primer o Crnogorcima itd. LGBT je u pocetku u CG zestoko osudio i bilo je dosta nezgodno za ucesnike, policija je reagovala itd., medjutim sa godinama su svi tolerantniji a ni on vise ne izlazi u javnost sa nekom porukom koja je slicna toj prije prvog prajda u CG. 

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 55 минута, Стаљиново унуче рече

рошу

Prvi put čujem za ovaj izraz :smeh1:.

U svakom slučaju, neka je sa srećom :).

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 3 минута, Natasa. рече

Prvi put čujem za ovaj izraz :smeh1:.

U svakom slučaju, neka je sa srećom :).

рупа,роша

види се да се ниси кликерала ко мала

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 минут, Стаљиново унуче рече

рупа,роша

види се да се ниси кликерала ко мала

Eneeeee, svašta čovek ovde nauči :smeh1:.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Митрополит кијевски и све Украјине предводиће Светосимеоновску литију у Подгорици | Православна Митрополија црногорско-приморска (Званични сајт)
      MITROPOLIJA.COM Његово блаженство Митрополит кијевски и све Украјине г. Онуфрије, предстојатељ Украјинске православне цркве, са четворицом својих епископа посјетиће Црну Гору и у суботу...  
    • Од Логос,
      Сестра Оливера Радић новинар и професор из Ораховца снимила је за емисију ,,Косметска кандила“ разговор са предсједницом Невладине организације „Мајка девет Југовића“ протиницом Светланом Стевић.   Звучни запис емисије   Извор: Радио Светигора
    • Од Логос,
      Православна Црква прославља веома вољену Свету Ксенију Птероградску 6. фебруара, а то је ове године био посебно радостан празник њеног завичајног града. Прва градска црква у част ове веома поштоване свете освећена је 6. јуна 2019, тако да је ове године прославила свој први храмовни празник Свете Ксеније.      Црква се налази на месту где се верује да је преподобна живела са супругом. Свеноћно бденије одслужио је митрополит петроградски и ладошки Варсонуфије.    „Пре шест месеци осветили смо ову дивну цркву посвећену Блаженој Ксенији Петроградској“, рекао је Високопреосвећени у својој проповеди. „Данас нас је окупила за свој празник. Дошли смо к њој својим прозбама. Пре свега, да се она моли Богу за нас. Ако се за време свог живота у овом граду заузимала за Петрограђане, сада кад се налази на Небу, заузима се за све, посебно за оне који је поштују, сећају се ње у својим келијама и кућним молитвама, долазе на гробље у капелу Смоленска и за оне који сада долазе у ову цркву.“   Миросању на бденију приступило је око 400 људи, напоменуо је јерарх. „Волела је Христово сиромаштво и понизношћу је стекла милост Божју. Често не схватамо шта је то „Христово сиромаштво", али Спаситељ каже: Благо сиромашнима духом, јер је њихово Царство небеско (Мт 5,3).   „Христово сиромаштво“ је сазнање сопствене грешности,“ истакао је митрополит Варсонуфије.     Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Логос,
      На Немањином граду у Подгорици јуче је игуман манастира Светог Симеона Мироточивог архимандрит Данило Трпчевски открио камени крст-розету, који датира из 6. вијека, из времена цара Јустинијана.     Протојереј-ставрофор Драган Митровић, старјешина подгоричког саборног храма Васкрсења Христовог, иначе академски вајар и добар познавалац ранохришћанског наслеђа на нашем простору казао је за наш портал да и ово откриће показује да Подгорица, а нарочито њено старо језгро има више слојева.   Отац Драган, чијим трудом и љубављу су у архитектуру подгоричког саборног храма уграђени елементи читавог хришћанскох наслеђа наших простора, од апостолских времена до наших дана, подсјећа да је својевремено преко пута Немањиног града, на десној обали Мораче, на мјесту гдје се сада налазе хотел „Подгорица“ и спортски центар, откривена илирска некропола, највећа на простору екс Југославије.   Она свакако указује на постојање значајног насеља на овом простору у том периоду.   „То потврђује и овај крст-розета, као и још неки елементи архитектонске камене пластике које је својевремено открио и изучавао чувени архитекта Василије Вајо Кнежевић и уградио их у стијене и зидове на Немањином граду и на тај начин их сачувао од даљег пропадања. Иначе, сама розета-крст по својој врло раскошној каменој пластици указује на период цара Јустинијана, тј. на 6. вијек“, категоричан је отац Драган Митровић.   Отац Драган објашњава да сличне розете постоје у епископској базилици из тог времена, која се налази на римској Дукљи, гдје се јасно виде слично украшене парапетне плоче.   „Руски археолог Иван Новицки, белогардејац и професор подгоричке гимназије изучавао је својевремено римске водоводе који су ишли од Цијевне. Један крај је ишао према римској Дукљи, а други уз обалу Рибнице. Осим тога, и камени мост на саставцима на Рибници је из римског периода, иако су га Турци касније преуређивали. Све то указује да је у том периоду овдје постојало значајно насеље. И ово најновије откриће потврђује тај закључак Новицког“, каже отац Драган Митровић.     Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • Од Логос,
      Светописамска чтенија:   1.Тим. 280 (1:15-17)   Чедо Тимотеју, истинита је ријеч и свакога примања достојна да Христос Исус дође у свијет да спасе грјешнике од којих сам први ја. 16. Али због тога бих помилован да би Исус Христос показао на мени првоме све дуготрпљење, за примјер онима који ће вјеровати у њега за живот вјечни. 17. А Цару вијекова, непролазноме, невидљивоме, јединоме премудроме Богу, част и слава у вијекове вијекова. Амин. Лк. 93 (18:35-43)   У вријеме оно, када се приближаваше Исус Јерихону, слијепац неки сјеђаше крај пута просећи. 36. Па када чу како народ пролази, распитиваше: Шта је то? 37. И казаше му да Исус Назарећанин пролази. 38. И повика говорећи: Исусе, сине Давидов, помилуј ме! 39. А они што иђаху напријед кораху га да ућути, а он још јаче викаше: Сине Давидов, помилуј ме! 40. А Исус стаде и заповједи да му га доведу; а кад му се приближи, запита га 41. Говорећи: Шта хоћеш да ти учиним? А он рече: Господе, да прогледам. 42. А Исус му рече: Прогледај! Вјера твоја спасла те је. 43. И одмах прогледа, и пође за њим славећи Бога. И сав народ који видје даде хвалу Богу.   Беседа Светог Николаја Охридског и жичког у недељу тридесет прву по Педесетници     Извор: Ризница литургијског богословља и живота    
  • Креирај ново...