Jump to content
Тражитељ

У сусрет 31. октобру: "Хелоуин" није "Ноћ вештица" већ "Вече Светаца"

Оцени ову тему

Recommended Posts

Управо сада, Zayron рече

Crkva je hristijanizirala već postojeći paganski slovenski običaj. To sam i rekao. Inače ovakav Haloween nakon što je sa britanskih ostrva i Irske prenešen u USA i Kanadu, vratio se nazad obogaćen još hispanskim, meksičkim običajima. Sama haloweenska oleda je bila poznata još iz Evriope ali te tikve su mislim hispanski uticaj. 

Још чекам одговор на моје питање. Нпр. који светитељ је вукодлак, која светитељка је вештица, када та деца иду у цркву на службу поводом тог празника, да ли у тим костимима, итд.

пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

Још чекам одговор на моје питање. Нпр. који светитељ је вукодлак, која светитељка је вештица, када та деца иду у цркву на службу поводом тог празника, да ли у тим костимима, итд.

Koji svertitelj je Badnjak i naš rodjak? :D 

пре 4 минута, Родољуб Лазић рече

Već sam napisao, radi se o američko-hispanskoj zaležitosti, sa samim praznikom to nema nikakve vezae isto kao ni paljenje Badnjaka sa Božićem ili slavski kolač s bilo čime u hrišćanstvu.

пре 9 минута, Родољуб Лазић рече

Али ми не делује ни логично да све то пише и у таквом тону, ако је само сугестија

Управо је то занимљиво, прави фрку и драми а 100% јој нико дете не тера на обележавање "празника".

Радим у школи 17 година и из мог искуства такво обележавање може да организује можда пар наставника којима је идеја симпатична и спакују је у оквир неког предмета нпр. Енглеског језика. Можда се и организује неки маскенбал уз то. Ако су ти наставници довољно мотивисани да то изведу а у школи равнодушни и незаинтересовани, може лако да се реализује. Ово је само једно размишљање. :)

Добро, ако нема никакве везе са католичким празником Свих светих, што си нам онда слао прву поруку у којом нам објашњаваш да је то празник Свих светих?

пре 31 минута, Родољуб Лазић рече

Једноставније је да кажеш: не знам. Или да кажеш: нема никакве везе са Црквом.

Već sam ti to rekao, to su narodni običaji, na rodjenje svetog Jovana se slavila Kupala, to bile normalne orgije. Mnogo toga što je Crkva hristijanizovala nema izvorno nikakve veze sa hrišćanstvom, zato se tomu kaže hristijanizacija, davanje novog hrišćanskog smisla. Kakve veze bi imale staroslovenske paganske orgije sa rodjenjem svetog jovana Krstitelja?

пре 6 минута, Zayron рече

Već sam napisao, radi se o američko-hispanskoj zaležitosti, sa samim praznikom to nema nikakve vezae

пре 4 минута, Родољуб Лазић рече

Добро, ако нема никакве везе са католичким празником Свих светих, што си нам онда слао прву поруку у којом нам објашњаваш да је то празник Свих светих?

пре 12 минута, Родољуб Лазић рече

Čitaj pažljivije, sam praznik je iz Rima prenešen u 7 vijeku na britanska i irska ostrva. potom se po otkriću Amerike prenijela tamo koleda (trick and treat) a tamo bila obogaćena i s hispanskim folklorom, ikonografijom i scenografijom. I u 20/21 vijeku se nam to tako izmiksano vraća u Evropu. To sve opet nikom ne daje za pravo da Halloween (Noć uoči praznika Svih Svetih) proglašava za Noć vještica!!!!!

А пошто нам је брат римокатолик објаснио да то нема никакве везе са римокатоличким празником Свих светих, онда ипак наслов теме није одговарајући. Ипак је ово Ноћ вештица, а не Сви свети.

Зејроне, ТИ  си рекао да ово нема никакве везе са римоикатоличким празником Свих светих, не ја. И хвала ти што си нам објаснио.

пре 5 минута, Родољуб Лазић рече

А пошто нам је брат римокатолик објаснио да то нема никакве везе са римокатоличким празником Свих светих, онда ипак наслов теме није одговарајући. Ипак је ово Ноћ вештица, а не Сви свети.

Pobogu, ti imaš istudiran latinski a takve besmislice pišeš? Naziv teme je ispravan, Halloween nema nikakve veze s Noći vještica jer je to Noć uoči praznika Svih svetih. To je naziv teme. A običaji su sasvim druga stvar i druga tema!

Добро, схватили смо све што нам је требало да схватимо. А схватићеш ваљда и ти да смо ми схватили. Не бих ја више о томе, јер је споредна ствар.

Управо сада, Родољуб Лазић рече

Добро, схватили смо све што нам је требало да схватимо. А схватићеш ваљда и ти да смо ми схватили. Не бих ја више о томе, јер је споредна ствар.

Ako si shvatio da Noć vještica i Halloween nisu uopšte ista stvar onda ok.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј служиo je на празник Светог великомученика Димитрија у Храму посвећеном овом Божјем угоднику на Новом Београду.         Звучни запис беседе   Његовој Светости су саслуживали протојереји – ставрофори Бранко Митровић, Јеремија Старовлах и Предраг Мићић, два нова протојереја Александар Баjић и Војислав Костић и јереји Марко Којић, Стефан Васиљевић и Андрија Вукчевић, архиђакон Марко Момчиловић и ђакони Дамјан Божић, Илија Томић, Зоран Недић и Драган Танасијевић.   У току Свете Литургије Његова Светост је одликовао јереје Александра Бабића и Војислава Костића у чин протојереја због њиховог доприноса у изградњи храма Св. Димитрија.   Кумови овогодишње славе су били запослени у колективу Југоимпорт СДБР, на челу са директором Југославом Петковићем. Колач је у име колектива са Његовом Светости пресекао финансијски директор предузећа Даниел Пантић.   Светој Литуригији су присуствовали директор владине Канцеларије за сарадњу са црквама и верским заједницама Милета Радојевић, министар културе у Влади Републике Србије Владан Вукосављевић и многобројни верни народ.   У беседи је Свјатјејши између осталог поучио да је велики угодник Свети Димитрије живео у тешко време и да се, иако је заузимао високи положај, није стидео хришћанског имена и није заборавио да је слуга Божји. Пред царем је не само признао да је хришћанин, већ је цара изобличио за многобоштво. Од верног слуге свог је пред смрт тражио да разда његово имање сиромашнима. Од дана страдања је слава и понос Солуна.     Извор: Радио Слово љубве
    • Од Логос,
      Зашто свештеник, ради освећења Дарова, не призива Сина, Који је Свештеник и Који освећује, као што је већ речено, него призива Оца? Зато да би ти научио да силу освећења Спаситељ не поседује као човек, већ као Бог, и то због божанске силе коју у заједници са Оцем поседује.     2. То је и Сам Господ хтео да покаже кад је, савршавајући свету Евхаристију, гледао ка небу и показао Хлеб Оцу. Из тог истог разлога може се видети да Он нека од чудеса чини у виду молитве упућене Богу, да би тако показао како она не припадају Његовој човечанској природи, по којој је имао Мајку на земљи, већ да припадају Његовом Божанству, по коме је Бог Његов Отац. А опет, кад је требало да буде подигнут на крст, желећи да покаже обе своје воље – божанску и човечанску – вољу Своје божанске природе приписао је Оцу, а вољу Своје човечанске природе назвао је Својом властитом, рекавши: „Не како ја хоћу, неГо како Ти“, и „не моја воља, но Твоја нека буде“.   Но, да је воља коју је приписао Оцу била и Његова властита, то је очито и из самих речи којима Он наизглед раздваја Своју вољу од воље Оца. Јер речи: „Не воља моја, но Твоја нека буде“, доликују ономе ко је сагласан са вољом онога другога и који то исто жели. То се види и из прекора Петру, који је желео да Га одврати од крста и од смрти, као и из речи: „Веома зажелех да ову Пасху једем с вама пре него пострадам“. Зажелео сам, вели, Пасху пре страдања; као да каже: Зажелео сам много да угледам сама предворја страдања.   Свети Никола Кавасила "Тумачење Литургије"   Извор: Ризница литургијског богословља и живота
      View full Странице
    • Од Логос,
      Зашто свештеник, ради освећења Дарова, не призива Сина, Који је Свештеник и Који освећује, као што је већ речено, него призива Оца? Зато да би ти научио да силу освећења Спаситељ не поседује као човек, већ као Бог, и то због божанске силе коју у заједници са Оцем поседује.     2. То је и Сам Господ хтео да покаже кад је, савршавајући свету Евхаристију, гледао ка небу и показао Хлеб Оцу. Из тог истог разлога може се видети да Он нека од чудеса чини у виду молитве упућене Богу, да би тако показао како она не припадају Његовој човечанској природи, по којој је имао Мајку на земљи, већ да припадају Његовом Божанству, по коме је Бог Његов Отац. А опет, кад је требало да буде подигнут на крст, желећи да покаже обе своје воље – божанску и човечанску – вољу Своје божанске природе приписао је Оцу, а вољу Своје човечанске природе назвао је Својом властитом, рекавши: „Не како ја хоћу, неГо како Ти“, и „не моја воља, но Твоја нека буде“.   Но, да је воља коју је приписао Оцу била и Његова властита, то је очито и из самих речи којима Он наизглед раздваја Своју вољу од воље Оца. Јер речи: „Не воља моја, но Твоја нека буде“, доликују ономе ко је сагласан са вољом онога другога и који то исто жели. То се види и из прекора Петру, који је желео да Га одврати од крста и од смрти, као и из речи: „Веома зажелех да ову Пасху једем с вама пре него пострадам“. Зажелео сам, вели, Пасху пре страдања; као да каже: Зажелео сам много да угледам сама предворја страдања.   Свети Никола Кавасила "Тумачење Литургије"   Извор: Ризница литургијског богословља и живота
    • Од Логос,
      Протонамесник Игор Игњатов, парох при храму преподобног Симеона Мироточивог у Ветернику, началствовао је данас светом Литургијом у храму Покрова Пресвете Богородице у Бачкој Паланци. Беседећи након прочитане еванђелске перикопе, отац Игор је посебно истакао значај Литургије у хришћанском етосу, подсетивши да ми све почињемо и крунишемо Литургијом која је догађај целокупног хришћанског живота. Овим евхаристијским сабрањем почео је дводневни научни скуп "Епархија бачка у осмовековној историји Српске Православне Цркве". Звучни запис беседе доносимо са званичног сајта Инфо-службе Епархије бачке.      Повезана вест:    Бачка Паланка: Отворен научни скуп "Епархија бачка у осмовековној историји Српске Православне Цркве"
    • Од александар живаљев,
      Povodom susreta predstavnika SPC i Carigradske patrijaršije Bez približavanja stava oko Ukrajine
      Razgovori visokih delegacija SPC i Carigradske patrijaršije krajem prošle nedelje nisu doveli do približavanja stavova oko ukrajinskog crkvenog pitanja, nezvanično saznaje Danas u visokim crkvenim krugovima.
      Piše: J. T .28. oktobra 2019.      Foto: BETAPHOTO/ MILOŠ MIŠKOV SPC se zalaže za sazivanje svepravoslavnog sabora na kome bi se rešio spor Carigradske patrijaršije i Ruske pravoslavne crkve oko ukrajinskog crkvenog problema, dok Carigrad insistira na svom istorijskom pravu da samostalno odlučuje o stepenu autonomije i samostalnosti pomesnih crkava kao u vreme dok je bio „drugi Rim“.
      Delegacija iz Carigrada je, navodno, izrazila žaljenje zbog izjava pojedinih srpskih vladika da je Fanar pod uticajem svetskih centara moći. Obe delegacije su se složile da takve stavove treba izbegavati i probleme rešavati u miru bez međusobnih optužbi. Carigradska strana tvrdi da je bez obzira na Ukrajinu „bila i ostala za saborsko rešavanje svih problema“.
      U vrhu SPC nezvanično se tvrdi da su se predstavnici dve sestrinske crkve prošlog petka u patrijarhovoj vili na Dedinju složili da je pitanje Crkve u Makedoniji pod nadležnošću SPC, jer je to navodno i stav Carigrada. Prošlog vikenda pojedini makedonski mediji spekulisali su da je Carigradska patrijaršija pokrenula postupak preispitivanja tomosa iz 1922, kojim je priznala ujedinjenu SPC u Kraljevini SHS na stepenu patrijaršije. Isti izvori u Makedoniji tvrde da je „makedonski crkveni slučaj“ bio glavna tema susreta na Dedinju.
      U vrhu SPC nezvanično kažu da je povod za dolazak Carigradske delegacije u Beograd ukrajinski crkveni problem, ali da je tokom četvorosatnog razgora bilo reči o različitim pitanjima. Između ostalog i o nedavnoj centralnoj proslavi osam vekova samostalnosti SPC, za koju je srpska strana poziv sestrinskim pomesnim crkvama poslala pa povukla, posle čega je Carigrad u Nikeji i na Fanaru sam organizovao obeležavanje srpskog jubileja na kome, Odlukom srpskog Sinoda, nije bio nikog od srpskih crkvenih visokodostojnika.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...