Jump to content
александар живаљев

Епископ западноамерички Максим: Као варалице и као истинити (2 Кор. 6, 8) (или: о номадима и о надилажењу свог ега)

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 8 часа, Јеленче рече

Као и у сваком добро ораганизовано логору споља све савршено изгледа. Тако ће џелати рећи, сви имају редовне оброке, сви имају шансу да се окупају, сви имају могућност да раде, свако у свом домену и знању. Постоји шанса да се игра нека друштвена игра, шах, лопта....униформисани логор под патронатом. И врло добро знамо да ту немаш права да подигнеш главу и кажеш своје мишљење јер ће летети глава.

Мој деда је преживео нацистички логор. Ово што ти причаш се није десило, никада и нигде у логору. Нема редовних оброка, нема купања, нема друштвених игара, нема ничега, него сваки дан стрепња за голи живот. То си ти можда гледала у неком америчком филму, мада и има и америчких филмова који верно приказују како је било у логорима. Поредити једну епархију са логором је у најмању руку неумесно. Но то више говори о твојој острашћености него о истини.

пре 8 часа, Јеленче рече

Слободе нема, изласка нема.

Свако има слободу да не буде поп или да пређе у другу епархију.

Мало њих из епархије Бачке жели да пређе у другу епархију, и обично су то они који су прекршили неки црквени закон па желе да се уклоне од санкција.

пре 8 часа, Јеленче рече

Да, Београд.....  увек је била жеља да се покоре београдски попови, то је недосањани сан секретара, али ја мислим да шанса да се покоравају и доводе у ред епископи, ипак умањила жељу над београдским поповима. Залогај је крупнији и слађи гонити епископе из секретарске фотеље.Сила сам, такође у случају Артемије главни извршилац и истражитељ погодите ко је био...секретар Бачког. Он се радовао као мало дете кад је Артемије смењен.

Ово просто није истина. Артемија су одрадили Амфилохије и Атанасије, Симић је био у пар комисија постављен од цркве, али нити Иринеј бачки нити Симић имају ишта са скидањем главе Артемију и то ће сваки поштен и искрен Артемијевац да потврди. Но ок капирам да 100 пута поновљена лаж може на крају да зазвучи као истина и на жалост многи су се примили на овај спин, који је једино одговарао правим егзекуторима.

пре 8 часа, Јеленче рече

Није истина за робу и премештај, пука лаж. Премешта се искључиво по непослушању и не климању главе секретару. То је човек који себе лажно представља епископу и има савршено добро организовану екипу људи климоглаваца који ће извршити свако дело и напаковати попу да је крив и да куне дан кад га је мајка родила.

Највећи страдалници у Епархији Бачкој су управо били људи који су се успротивили секретару. Епископа сам секретар назива старудијом, и одавно седи у Ундерграунду или подруму где му овај доноси прежвакане и одабране информације. То је опште позната ствар. Док је био жив покојни Јероним било је и неке иницијативе од стране тројице духовних чада епископа да га превезу у једно брдо у Швајцарској, да га двори монах и да нема комуникацију са својим секретаром и канцеларијом, међутим неуспешно.

Ово звучи као добра научна фантастика.

пре 8 часа, Јеленче рече

То је аргумент. Јел знате како и кад. 2003. године у Сомбору, мој отац је дошао на идеју да би свештеници могли да имају Граве осигурање и преко свог зета предложио секретару. На предлог мог оца и мог супруга организује се састанак свештенства епархије Бачке у Сомбору.

Знате како се завршило, секретар никада није рекао хвала, преписао је себи идеју, организовао другу осигуравајућу кућу и дан данас прича како је на његову идеју свештенство добило Граве осигурање.

Толико о томе. Мој отац није добио ни хвала, а секретар по старој  и испробаној пракси краде туђе идеје и код епископа их приписује себи...и само на своју воденицу и само да не остане без фотеље.

Значи у питању је признање заслуге ко је дао идеју. Ок.

пре 8 часа, Јеленче рече

Кад секретар науми да те склони годинама ће те мучити и подваљивати, играти се као игрицом док те не уништи или не покори.

Мог супруга је искључиво гонио јер је лично отиша код Иринеја и рекао му ја не могу да сарађујем са Вашим секретаром у мају 2012.

Од тада крећу најстрашније трауме за нашу породицу. Од тада креће и нада на избављење у лику епископа Максима као јединог могућег човека који је прихватио свештеника из Бачке, јер многи, многи епископи неће да прихвате свештеника из Бачке јер се зна како ће то са бачким мучно ићи.

Ок дакле Максим је помогао вашем супругу и то је лепо, али овде код тебе преовладава искључиво озлојеђеност на секретара бачког.

Што се тиче преласка на друге пархије лично познајем тројицу свештеника који су прешли без икаквог проблема.

Иринеј наравно не дозвољава свештенику прелазак који није претходно разрешио односе са епархијом, било да су материјалне малверзације у питању било канонски прекршаји.

пре 8 часа, Јеленче рече

То је неистина да се возе по двоје добрих кола на лошијим парохијама и такође је неистина да нема гладних попова. Било их је и има их.

Свеће и све друге ствари које се узимају преко епархије јесу само њима плус, епархији је се од свега даје 25 посто даје Епархији, нема ту поп зараде све иде у њихову касу. Отплаћују се увек нова кола, и никад те нико ни не пита имаш ли ти тајразрез да платиш.

Истина је, и знам да јесте истина. Нема гладних попова. Питање је шта је за тебе глад. Зарада од свећа је реално највећа зарада за једну парохију, то што вама поповима и попадијама увек мало је други пар опанака.

пре 8 часа, Јеленче рече

Кад је био администратор Аустријско Швајцарске епархије, попови су назвали епархију Аушвиц. Тад се причало да су пола милиона евра изнела два секретара из Аушвица на рачун својих трошкова и боравака сређивајући епархију Аушвица.

Такође приступ рачуну епархије Аушвица у банци су имале две личности, погодите Епископ и секретар, звали су га Нови Виловски.

Међутим како су главе летеле и одстрел био велики, умирање и остало, ентузијазам да се о овоме прича и пише био је све мањи и мањи.

Данас тог ентузијазма у тој епархији нема.

А да направите неки филм о новом Аушвицу и СС Иринеју бачком који лично иде и ликвидира попове или их Симић трпа у гасне коморе?

пре 8 часа, Јеленче рече

и без разумевања колега је ишао 2 недеље на епитимију у мнастир Ковиљ.

Ја сам ишао добровољно у манастир Ковиљ по три 4 месеца. Никад нисам одлазак у манастир гледао као епитимију, али капирам да је данашњим поповима заиста тешко да бораве две недеље у манастиру јер толико треба се пропусти за те две недеље да је то страшно.

пре 8 часа, Јеленче рече

Не мрзим, не светим се заиста. Износим истину,  иако би ми моја деца рекла мама зашто то радиш? Ми не мрзимо Иринеја, нама је сад ок живот. Да децо не мрзим га ни ја, али не могу да гледам сценарија давно прочитана како се реализују у сличном филму од истог режисера само су глумци скупљи. Па је сласт а чини ми се и страх секретара већа. А што је већи страх, већи је и адреналин који покреће на страшне радње и то све под велом спашавамо Цркву.

Види, можда ми нећеш веровати али заиста те разумем. Ни ја нисам љубитељ система. Волим да живим соло и да радим самостално. Не волим да ми неко седи над главом и попује. Не бих могао да трпим никаквог секретара ни епархијског ни политичког дуже од 5 секунди а да му не разбијем главу.

Али зато сам изабрао да функционишем ван система, самостално и ајдучки. Имао сам понуде да и то добре понуде да се запопим, обучем ту мантију и да имам сигурна примања и извесну будућност. Али просто нисам могао то да прихватим. Јер систем је такав да сагни главу паси траву знаш да ниси ти у праву а ја то не могу. На крају вероватно бих се потукао на првој литургији са колегом попом.

Али ви који сте прихватили систем, и знате да то није демократски систем, него један средњовековни систем, немате право да се буните!

Прихватили сте због финансијске користи. Годинама сте ћутали и трпели да вас некакви секретари јашу. И онда када више нисте могли трпети прешли сте у неки мало лабавији систем.

Исто тако ја као бивши појац у цркви могу да напише књигу озлојеђености о препотентним и бахатим поповима, о њиховом односу према епископу с једен стране и народу с друге, где већина гледа да зајебе и једне и друге и где се само ретки искрено баве мисијом цркве. Мука ми је више од вас попадија и попова који цео живот проведете кукајући на епископе, док угодно живите,  а никад не погледате на оне који су вама подређени.

Ипак, за разлику од тебе, ја сам остао до краја послушан цркви, чак и када сам као појац изгубио тај посао због сплетки. Мој однос према Иринеју, Симићу али и вама попадијама и поповима је исти као и твој према само Симићу и Иринеју.

Не кажем да вас све презирем, јер бих лагао. Немам заиста лоших осећања, али далеко вам лепа кућа. Што даље од мене.

Већих полтрона и увлакача нисам видео што у поповском свету.

Горих оштроконђи нисам видео што код вас попоадија.

Стеван Сремац вас је лепо описао.

Само су вам паре и ваше бенефиције важне, а народ ко јебе.

Ништа нисте учинили за мисију цркве протеклих 30 година. Буквално ништа!

Кад год бих се затекао окружен поповима, само се прича о материјалним вредностима, о колима, о парама, о томе ко је колико узео на венчању на сахрани, ко је добио бољу парохију. Једни другима због пара подмећете ноге. Нико од вас нема истинско ни смирење ни трпљење.

Вас рај неће видети, своју плату сте добили на овом свету!

Сад ти је слободно да наставиш кењати и даље о стварима које суштински не разумеш, али ок револтирана си па имаш право, али немаш право то мени да говориш, јер сам ја прошао и вашу поповску и попадијску тортуру и секретарску и епископску. Мука ми је од свих вас.

пре 17 минута, Жељко рече

Мој деда је преживео нацистички логор. Ово што ти причаш се није десило, никада и нигде у логору. Нема редовних оброка, нема купања, нема друштвених игара, нема ничега, него сваки дан стрепња за голи живот. То си ти можда гледала у неком америчком филму, мада и има и америчких филмова који верно приказују како је било у логорима. Поредити једну епархију са логором је у најмању руку неумесно. Но то више говори о твојој острашћености него о истини.

Свако има слободу да не буде поп или да пређе у другу епархију.

Мало њих из епархије Бачке жели да пређе у другу епархију, и обично су то они који су прекршили неки црквени закон па желе да се уклоне од санкција.

Значи у питању је признање заслуге ко је дао идеју. Ок.

Ma Жељко није ствар у признању порвенства,него да је одрадио њен тата добијао би проценат,Сигуран сам да није мали  износ,а овако вероватно проценат иде у епархијску касу, Или је дат рабат на цену осигурања. Паре су у питању!Она због пара хистерише! Паре је боле!

пре 3 минута, Стаљиново унуче рече

Ma Жељко није ствар у признању порвенства,него да је одрадио њен тата добијао би проценат,Сигуран сам да није мали  износ,а овако вероватно проценат иде у епархијску касу, Или је дат рабат на цену осигурања. Паре су у питању!Она због пара хистерише! Паре је боле!

Ne znam i ne zanima me.

Znam samo da je kod 99% popova i popadija guzica na prvom mestu

1. Еп. Максима не подржавам ни у једном његовом јавном деловању (ставови о Украјинској "аутокефалији" и улози и праву Истанбулског ("Цариградског") патријарха, о аутокефалији СПЦ, о преименовању америчких епархија и самовољној промени Устава америчких епархија, о теорији еволуције...), сматрам то врло штетним.

2. Јеленче подржава еп. Максима из разлога које је овде навела. Не слажем се ни са њом у вези са том подршком, али сматрам да је то њено право. У делу који се тиче њеног сведочења о стању у Епархији бачкој и пострупцима еп. Иринеја и секретара не могу ништа да кажем јер немам никаквих личних сазнања. 

3. Сматрам да су поједини форумаши, пре свих Ћириличар и Жељко, умногоме прекорачили границе основне пристојности и хришћанског односа према Јеленчету. Желим да их подсетим да то што се не слажу са њом, па чак и да лаже у свему, не значи да имају слободу да пишу увредљиво и непристојно. Колико сам успео да испратим,  њено писање је било у границама пристојности и није изазивало такву харангу и бес. А погледајте мало и њене реакције на ваше увреде, па ћете видети велику разлику.

Праштајте сви.

Уосталом, уколико сматра да је овакво писање о Епрхији бачкој неадекватно, администрација може и да обрише поруке или да затвори тему. Нема потребе за оваквим понашањем 

човек кад мисли, а и човечица, користе поређења, паралелизме, и све нешто друго и треће еда би приближили другима то што желе да кажу

и понекад навикнемо да нам буде некако,па се и суштина тема се искриви јер их подредимо тој слици коју сликамо о себи, о другима, а на интернету све заводљиво

наш прота, а бачки, човек као и сваки други, једно време смо се дописивали електронским путем, кад нешто буде битно, а виђамо се сваки дан у храму на вечерњој...али ето, рече ми једаред Трпљен спашен...и то баш кад је требало, некако потрефио тренутак

свако претеривање није корисно, а ни лепо

помало је чудновато да се говори о Цркви као што се говори о политици, не исто, али личи, и мислим да то није истина

пре 2 минута, Родољуб Лазић рече

1. Еп. Максима не подржавам ни у једном његовом јавном деловању (ставови о Украјинској "аутокефалији" и улози и праву Истанбулског ("Цариградског") патријарха, о аутокефалији СПЦ, о преименовању америчких епархија и самовољној промени Устава америчких епархија, о теорији еволуције...), сматрам то врло штетним.

2. Јеленче подржава еп. Максима из разлога које је овде навела. Не слажем се ни са њом у вези са том подршком, али сматрам да је то њено право. У делу који се тиче њеног сведочења о стању у Епархији бачкој и пострупцима еп. Иринеја и секретара не могу ништа да кажем јер немам никаквих личних сазнања. 

3. Сматрам да су поједини форумаши, пре свих Ћириличар и Жељко, умногоме прекорачили границе основне пристојности и хришћанског односа према Јеленчету. Желим да их подсетим да то што се не слажу са њом, па чак и да лаже у свему, не значи да имају слободу да пишу увредљиво и непристојно. Колико сам успео да испратим,  њено писање је било у границама пристојности и није изазивало такву харангу и бес. А погледајте мало и њене реакције на ваше увреде, па ћете видети велику разлику.

Праштајте сви.

Уосталом, уколико сматра да је овакво писање о Епрхији бачкој неадекватно, администрација може и да обрише поруке или да затвори тему. Нема потребе за оваквим понашањем 

Ако затворе или побришу ,онда ће да почне вриштање о "цензури" и "завери" то је одавно увежбана тактика. На жалсот на лаж се може одгворити само грубо и директно и то су и учинили обојица сасма примерено њеномписању.Мене је било жао ње јер сам мислио да је у неком болу због неправде док из свог њеног писања није испливало да је боле паре,И да је само то проблем, да су из свега како је писала били чак некомј милости епископа мнго већој него други  па да су ту милост изгубили због не умерености,И то нисма рекао ја него она,у свом писању,

пре 7 часа, Милан Ракић рече

Људи, ајд` оканимо се "прозивања" епископа.

Na zalost Milane, Ti si kao glas u pustinji. Svi oko Tebe se ponasaju kao zedna krvi rulja.  Jadno I bedno, osobito od strane svestenosluzitelja I svrsenih bogoslova. Sta god napisao Ti ili bilo ko drugi koji ne odobrava ovo ljigavo razvlacenje licnosti, osobito u liku nasih arhijereja, na ovom forumu, znaj da ces biti izvikan, izprozivan ispljuvan I razapet u virtuelnom svetu. Ja licno snosim deo te krivice, jer sam se usudila da dotaknem "glavno bozanstvo" na ovom forumu. Gle cuda, na neogranicenom sam odobravanju od strane administracije ovog foruma. Vidim da je I Ana u slicnoj situaciji, a cudi me da popadija Jelence nije volsebno iscezla sa ove neprijatne scene. Doduse, ona se odlicno suzdrzavala na direktne napade. Svaka joj cast.

umoljava se moderator da ne brise recenice iz mojih komentara/postova!??

Recenica u kojoj sam spomenula Djurovica I njegove istomisljenike je izbrisana sa ovog komentara!??

пре 11 минута, о.Небојша рече

А ко ће нама из шабачке ни  ријечии хвале што смо вам послали тако доброг секретара?:)

Вала имате и ви достојног секретара :D

пре 5 часа, Јеленче рече

Моја жеља је да се заустави прогон свештеника, епископа, професора...од истих налогодаваца и извршитеља који су гонили мене.

Немам друге прохтеве. Само да прекину са уништавањем људских живота, под велом бранимо Цркву од лоших. Ко је Црква?

Црква смо ми,то они кажу за себе т.ј. они су Црква , а ми сви остали а има нас сад...много, ми смо сви изгрдници и рушитељи Цркве, угледа, факултета......само су они, т.ј. секретар и епископ му,  Црква.

хм... 

Бачко-римски клан прети прогоном православних хришћана и по Северним Америкама и Канадама: 

image.png.c380b06fe94d0008511e88dbcfabe0c1.png

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски г. Теодосије служио је данас, 12. новембра 2019. године, поводом ктиторске славе манастира Грачаница, свету архијерејску Литургију у овој светињи СПЦ.    Звучни запис беседе   Преосвећеном Владики саслуживало је више свештника из Епархије, а у служби су молитвено учествовали и мештани Грачанице, околних села, као и ученици и наставни кадар основне школе „Краљ Милутин“. Током литургије свечано је обављен и чин монашења, известио је КИМ Радио. Како је Радио Слово љубве известио Димитрије Радић, Владика Теодосије је у чин расе произвео монахињу, дајући јој име по Светој великомученици Злати Меглинској.   У извештају КИМ Радија стоји да је Владика Теодосије казао да се данашњим празником прославља највећи српски владар, те да је ”данашња слава радост за све нас”.   “Нека је срећна слава и нека нас Господ одржи у свему што је добро, у све дане нашег живота, да славимо наше светитеље, али и да се водимо њиховим путем, да подражавамо њихов пример, њихов живот. Само ћемо тада засигурно ићи ка правом циљу, а то је Царство Небеско, вечно царство Христово које никад не престаје, које је у векове векова”, рекао је Владика.   Након Литургије, Владика је орденом Светог Краља Милутина одликовао извршног директора „Путева Србије“ Зорана Стојисављевића и генералног директора „Магистрале Београд“ Небојшу Башчаревића за посебан прилог у обнови и изградњи путева ка манастирима, као и Горана Јоргића из Грачанице за несебичну помоћ светињама.   „Нека Господ благослови труд свих који чине добро, како цркви, тако и нашем народу, а има их доста широм света. Ово што ми повремено доделимо неко признање наше цркве, то је само једна кап у мору, ако узмемо у обзир све оне које чине нашој цркви, а Господ зна њихова имена”, казао је владика.   Пригодним програмом у манастирском дворишту основна школа „Краљ Милутин“ обележила је свој дан. За разлику од осталих школа на централном Косову, у ОШ „Краљ Милутин” се број ђака из године у годину повећава, па тако ове године школу похађа 780 ђака.     Извор: Радио Слово љубве
    • Од Логос,
      У петак, 8. новембра 2019. године, на празник Светог великомученика Димитрија – Митровдан, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у Саборном храму у Зајечару.     Након читања јеванђелског одељка, окупљеном верном народу обратио се протојереј Игор Ивковић који је у својој беседи говорио о животу Светог великомученика Димитрија чије крсно име слави. Потом је сабрани народ поздравио и епископ Иларион, честитавши свима овај велики празник. У свом архипастирском обраћању, владика је истакао да вера наша треба да нас доведе до љубави према Богу, док је страх Божји благословен јер нас чува од греха и усмерава ка врлини. Онај који пред собом види судију за своја грешна дела не може да мисли о другим стварима и да осуђује друге људе, већ се смирено, у покајању срца свога, моли Господу за себе и за читав свет,рекао је владика Иларион.     Извор: Епархија тимочка
    • Од Логос,
      Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј служио је 10. новембра 2019. године, на празник Светог Арсенија Серемца, свету aрхијерејску Литургију у храму Светог апостола и јеванђелисте Марка у Београду.       Његову Светост Патријарха дочекао је старешина храма протојереј-ставрофор Трајан Којић са свештеничким братством и верним народом. Саслуживали су протојереји-ставрофори Андрejа Арсић, Вајо Јовић, Јован Благојевић, Драган Протић, Драган Предић и Слободан Кеџић, јереји Миодраг Ристић и Марко Којић, протођакон Драгиша Ђокић, ђакони Владимир Руменић, Драган Ашковић, Славко Аничић, Драган Танасијевић и Бранислав Кеџић.   Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј је тпм приликом рукоположио ђакона Бранислава Кеџића у презвитерски чин.     Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Исихије служио је свету архијерејску Литургију на празник Светога мученика Нестора, 9. новембра 2019. године, у згради Команде Прве бригаде Копнене војске Србије, уз саслужење војних свештеника Српске Православне Цркве.   Звучни запис беседе   Беседећи, владика Исихије је подсетио присутне на жртву и страдање светитеља Нестора. Хвала Богу да се у Војсци прославља Име Божје, и да постоји мрежа богослужбених места и свештеника који опслужују та места. Верујем да се мученици Димитрије и Нестор радују због таквог стања, навео је Епископ мохачки.   По завршетку Литургије владика Исихије је освештао славско кољиво и пререзао славски колач. Славски ручак за присутне организован је у згради Дома војске.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Исихије присуствовао је у четвртак, 7. новембра 2019. године, у Културној станици Свилара у Новом Саду, отварању изложбе под називом „Раније је било све другачије“.     Аутори поставке фотографија, Морис Вајс (Maurice Weiss) и Харалд Хаусвалд (Harald Hauswald), документовали су живот људи у Немачкој Демократској Републици, њихову свакодневицу и тренутке непосредно након пада Берлинског зида.   Амбасада Савезне Републике Немачке реализовала је ову изложбу уз подршку Града Новог Сада. Поставка је доступна јавности од 8. до 22. новембра 2019. године, у периоду од 10 до 18 часова. Улаз је слободан.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...