Jump to content
александар живаљев

Епископ западноамерички Максим: Као варалице и као истинити (2 Кор. 6, 8) (или: о номадима и о надилажењу свог ега)

Оцени ову тему

Recommended Posts

Управо сада, Ronald рече

I u ZT eparhiji je sve sredjeno do tancina, Kacavenda

Да, разлика између мене и тебе - бар ми се чини - је што си ти фин на речима, а ја не баш, али ти си искључивији од мене (субјективан суд, али тако изгледа по коментарима).

Црква је, Роналде, Тело, са разним удовима, а удови су различити и то је добро! Проблем је како их ставити у хармонију. Ту долазе сујете. Није за поредити Јефрема и Василија. Ја Василију желим многа и блага лета, покања и Царство Небеско, али није з апоређење. Причам о крајностима, о неспособности наших епископа да сами себе "ухармонишу". Нема ту црно-беле слике. Као што није добро што Јефрем никада не збори речи у медијима, још је горе што рецимо Максим по другосрбијанским медијима прича о саборности, али да је наша па ајде, него по Кирилу (пред Крит). Мног је то дрско, претенциозно, а да се не лажемо: заболе ћошак неког тамо из Времена шта је саборност. Бре ваљати се терминима и проблематиком на којој падају највећи теолози, на којем ј епукло хришћанство, по неким Блицевима - па то је дрскост. То везе нема са мисијом и ичим.

Немамо меру ни у чему.

Ево ти пример, када неко ко је у праву направи белај. Јефрем је ономад писао Сабору око богослужења. Неко је то писмо дао едијима и настала је општа медијска кавга. Неко је то искоростио и завео народ, а народ ударио на попове и владике да "брани од новотарства". Није то Јефрем урадио. Није ни Атанасије завео народ, о не! Али неко јесте.

Епилог знамо. Дакле, доказао је Атанасије са 3 тома шта је шта. Али КОМЕ је до тога? Зашто је морало тако? Па већина храмова у БГ се служи са навлачењем завесе, како је Јефрем инсистирао. Свуде где се навлачила навачи се. И тако од форме направсимо кавгу. Артемија сменише, то беше друга фрка у великој фрци...лудло опште беше. Место да је све било саборно, па се издоговарало....Атанасије је "победио" јефрема, али са којим последиоцама?

Руси су имали исти проблем, лепо људи сели, договорили се, издали препоруке саборно свептеницима и народу и масовно се причешћују, неко налвачи неко не завесу. пази 400 владика у миру, а наших 40 ко бабе преко плта се по медијама пуцају. То је напа бољка. О'кле то да је Максим главни "сабораш" у васењени пред Крит? Људи...памети да се прозовемо....

Ето Јефрем (намерно га узимам за позитиван пример из друге крајности) нема епархијски лист. Али шта има епископ из једног дела Америке да по Београду академицима и академској заједници пише апале и петиције? Или по другосрбијаснким часописима - ајде владико пиши по теолошким - да пише о проблематици коју теолози не могу да усагласе? Разлог? Па самопромоција, сујета! Нема ту другог разлога. А да ли зна имена својих попова и поадија....не бих рекао.

То ти је као да отац по кафани решава светске проблеме а деца му гладна. Пукли смо ми добро Срби. мали смо искомлексирани до бола. То опсени неке тамо, али на дуже то је бламажа која или прође или заврши трагично ако се не смири. Каже Григорије напали Максима? Ма НИЈЕ истина! Максим је апао све око себе! Није истина да је нападнут, он је напао пред Крит Кирила; онда је напао академску заједницу која има став о ТЕ у пкосву - ван ПБФа, нема везе са њим, нико г ане вуиче з ајезик - па је напао и на нас саме тобож "грлећи" расколнике љубављу. Чекај докле? Докле? Ако си владика није народ марва. Народ има своја осећања, свој аубеђења, своју веру наду...ко КО си ти да си изнад свега и да неке своје ралитивизујуће мудровање ваљаш? Ако су другосрбијанци љути на Вучића, па и ја сам на Тадића! Та жута багра је до века унесрећила Србију. То су Григоријеви френдови....чекај владико, кога ти правиш будалом? што си ћутао од 2000 до 2012? што си ћутао епископе диселдорфски Григорије о власто од 2000. године до 2012. године?

Гледајмо се у очи....па црквена документа у Блиц! Гледајмо се у очи па владика амбасадору иде извептај подноси! Чекај ко је овде луд? Наравно ми. Владика је леп, успешан, паметан, добар, непогрешив...ако му неко стане на црту шибниће га на суд.

Замислите Патријарха Павла да некога тужи за клевету? Паметном доста....волеле би мно0ги на Павлов трон да седну, али да ћерају по своме.

Него, треба ићи са овог форума...свој апсола гледати. Боље то него сам себи ране лешати.

Пре сат времена, The Godfather рече

Kako sad on, zar nisam ja?

Радио си за њега ако ниси он. Он никад не иде сам. Ти и Ђуровић.

Auuu ljudi pa Vucic i Dodik su male mace za nase episkope zakljucih citajuci ovo sta ste pisali...doduse ja sam laik po tom pitanju, i mislim da dosta toga nije istina al nije to bitno sad...nego jel ima neki episkop po vama da je ono dobar? Ne idealan, al moze da prodje? 

пре 4 минута, Ćiriličar рече

Да, разлика између мене и тебе - бар ми се чини - је што си ти фин на речима, а ја не баш, али ти си искључивији од мене (субјективан суд, али тако изгледа по коментарима).

Црква је, Роналде, Тело, са разним удовима, а удови су различити и то је добро! Проблем је како их ставити у хармонију. Ту долазе сујете. Није за поредити Јефрема и Василија. Ја Василију желим многа и блага лета, покања и Царство Небеско, али није з апоређење. Причам о крајностима, о неспособности наших епископа да сами себе "ухармонишу". Нема ту црно-беле слике. Као што није добро што Јефрем никада не збори речи у медијима, још је горе што рецимо Максим по другосрбијанским медијима прича о саборности, али да је наша па ајде, него по Кирилу (пред Крит). Мног је то дрско, претенциозно, а да се не лажемо: заболе ћошак неког тамо из Времена шта је саборност. Бре ваљати се терминима и проблематиком на којој падају највећи теолози, на којем ј епукло хришћанство, по неким Блицевима - па то је дрскост. То везе нема са мисијом и ичим.

Немамо меру ни у чему.

Ево ти пример, када неко ко је у праву направи белај. Јефрем је ономад писао Сабору око богослужења. Неко је то писмо дао едијима и настала је општа медијска кавга. Неко је то искоростио и завео народ, а народ ударио на попове и владике да "брани од новотарства". Није то Јефрем урадио. Није ни Атанасије завео народ, о не! Али неко јесте.

Епилог знамо. Дакле, доказао је Атанасије са 3 тома шта је шта. Али КОМЕ је до тога? Зашто је морало тако? Па већина храмова у БГ се служи са навлачењем завесе, како је Јефрем инсистирао. Свуде где се навлачила навачи се. И тако од форме направсимо кавгу. Артемија сменише, то беше друга фрка у великој фрци...лудло опште беше. Место да је све било саборно, па се издоговарало....Атанасије је "победио" јефрема, али са којим последиоцама?

Руси су имали исти проблем, лепо људи сели, договорили се, издали препоруке саборно свептеницима и народу и масовно се причешћују, неко налвачи неко не завесу. пази 400 владика у миру, а наших 40 ко бабе преко плта се по медијама пуцају. То је напа бољка. О'кле то да је Максим главни "сабораш" у васењени пред Крит? Људи...памети да се прозовемо....

Ето Јефрем (намерно га узимам за позитиван пример из друге крајности) нема епархијски лист. Али шта има епископ из једног дела Америке да по Београду академицима и академској заједници пише апале и петиције? Или по другосрбијаснким часописима - ајде владико пиши по теолошким - да пише о проблематици коју теолози не могу да усагласе? Разлог? Па самопромоција, сујета! Нема ту другог разлога. А да ли зна имена својих попова и поадија....не бих рекао.

То ти је као да отац по кафани решава светске проблеме а деца му гладна. Пукли смо ми добро Срби. мали смо искомлексирани до бола. То опсени неке тамо, али на дуже то је бламажа која или прође или заврши трагично ако се не смири. Каже Григорије напали Максима? Ма НИЈЕ истина! Максим је апао све око себе! Није истина да је нападнут, он је напао пред Крит Кирила; онда је напао академску заједницу која има став о ТЕ у пкосву - ван ПБФа, нема везе са њим, нико г ане вуиче з ајезик - па је напао и на нас саме тобож "грлећи" расколнике љубављу. Чекај докле? Докле? Ако си владика није народ марва. Народ има своја осећања, свој аубеђења, своју веру наду...ко КО си ти да си изнад свега и да неке своје ралитивизујуће мудровање ваљаш? Ако су другосрбијанци љути на Вучића, па и ја сам на Тадића! Та жута багра је до века унесрећила Србију. То су Григоријеви френдови....чекај владико, кога ти правиш будалом? што си ћутао од 2000 до 2012? што си ћутао епископе диселдорфски Григорије о власто од 2000. године до 2012. године?

Гледајмо се у очи....па црквена документа у Блиц! Гледајмо се у очи па владика амбасадору иде извептај подноси! Чекај ко је овде луд? Наравно ми. Владика је леп, успешан, паметан, добар, непогрешив...ако му неко стане на црту шибниће га на суд.

Замислите Патријарха Павла да некога тужи за клевету? Паметном доста....волеле би мно0ги на Павлов трон да седну, али да ћерају по своме.

Него, треба ићи са овог форума...свој апсола гледати. Боље то него сам себи ране лешати.

Најпаметнији сте Ви из Русије да нама овде проповедате на нашем терену како је. У праву сте Ви треба да гледате Ваша посла у земљи у којој живите, Русији. Не иде Вам да се борите , мало из Рима , Мало из Москве, не иде то.

Провидни сте. Оставите Максима, на њега је велика хајка....он је похвала Православља како каже Атанасије владика. Он уједињује Православне на терену. Он ради и посећује редовно своје парохије. Труди се за Кососво и Метохију, у континуитету на много начина. Издаје књиге значајне и за Цркву нашу у Америци и на Косову и Метохији. Угледан теолог у целом Православном свету. Оставите Максима!

пре 2 минута, Manja88 рече

Auuu ljudi pa Vucic i Dodik su male mace za nase episkope zakljucih citajuci ovo sta ste pisali...doduse ja sam laik po tom pitanju, i mislim da dosta toga nije istina al nije to bitno sad...nego jel ima neki episkop po vama da je ono dobar? Ne idealan, al moze da prodje? 

Има их доста хвала Богу, само су замењене тезе овде, да су добри лоши, а лоши добри. А ја се сећам да су некад и ови лоши били одлични. Каква их је пакост и злоба напала, не знам.

пре 10 минута, Manja88 рече

Samo ovi iz Hercegovine :smeh1:

Pa da za promjenu pricamo o tim dobrim, ko god oni bili, ili ta tema nije dovoljno interesantna? 

Znam da ima svega, al nekako mi ne ide da se toliko o manama episkopa pise na pravoslavnom forumu...ili je ovo jedini nacin da neko kaze istinu? Nisam pametna, al svakako bi da se malo smire strasti...

@Јеленче Јело, Камену иликако веч...лајавог кера комад погаче умири, а лајву ћену мало ко може. Лаици, мирјани, немају никавих ограничења по питању географије, епископ, пак има и те каваограничења. Маским је епископ у делу Америке, тако да то што си рекла мени реци њему.

Персирање ти је глупо...да, да, глупо....јер један дан каћеш некоме ти, један дан Ви....али то код тебе иде са променом идентитета из дана у дан.

Иако си ти лајава жена немам намеру да те ја умирујем, али тешко да мене лајава ћена може умирити. Мало сам ја већи грешник. јадан ли је епископ ако га ти мораш бранити. А јос је јаднији ако га мораш бранити од мене. Ја се његовом Чину клањам као Ономе Који му је тај Чин и подарио. Тако да....само ти терај.....знамо из пређашњег да си велики молитвеник и да све деиш са духовником, тако вероватно шиниш све по благослову...благош тебе. Мало ми је жао владике максима што је по мени безвезе пао у ово гротло...а највише ми га је жао кад су му такви "одбрана". Верујем да зна да га браниш да би му било непријатно.

ж

пре 7 минута, Ćiriličar рече

@Јеленче Јело, Камену иликако веч...лајавог кера комад погаче умири, а лајву ћену мало ко може. Лаици, мирјани, немају никавих ограничења по питању географије, епископ, пак има и те каваограничења. Маским је епископ у делу Америке, тако да то што си рекла мени реци њему.

Персирање ти је глупо...да, да, глупо....јер један дан каћеш некоме ти, један дан Ви....али то код тебе иде са променом идентитета из дана у дан.

Иако си ти лајава жена немам намеру да те ја умирујем, али тешко да мене лајава ћена може умирити. Мало сам ја већи грешник. јадан ли је епископ ако га ти мораш бранити. А јос је јаднији ако га мораш бранити од мене. Ја се његовом Чину клањам као Ономе Који му је тај Чин и подарио. Тако да....само ти терај.....знамо из пређашњег да си велики молитвеник и да све деиш са духовником, тако вероватно шиниш све по благослову...благош тебе. Мало ми је жао владике максима што је по мени безвезе пао у ово гротло...а највише ми га је жао кад су му такви "одбрана". Верујем да зна да га браниш да би му било непријатно.

ж

Нека би се Максим мене постидео, мене то не интересује. Ја имам свог духовника, везе немам са Максимом, е сад шта мисли мој духовник....то је тајна! А Максим и мој муж везе немају са овим, веровао или не. Да сам лајава јесам признајем, не желим да ћутим на зло. Тако су ме учили, преци, а и духовници.

Напиши ти Максиму да ти је жао што га оваква личност брани на Поукама. Слободно! Нека све црно на овом свету падне на моје име, не марим, ја сам само Богу службу чинила. Кад све прође и даље ћу мирно ходити улицама мог града! Само да буде мир!

Управо сада, feeble рече

Ja se bas upitah je li pop (takoreci muz) dao blagoslov da se ovde o ovome piskara? Mislim, znajuci koliko je Irinej opasan, moze taj i do Amerike da dobaci pa da nastavi progon?

Поп се не меша у духовника и мене, Иринеј не може да добаци ни до Херцеговине!  Овде је штит мало јачи....Ја не живим у Америци!

А ако крене опет прогон делаће Бог, па да и умрем нека. Нећу бити прва ни последња мученица која је умрла за веру!

Ал повиновати се Бачком, ОХИ!

Управо сада, Milan Nikolic рече

Не рече шта ти је учинио нажао. Да ли је све у превеликом очекивању?

Милане, прочитај. Ја не очекујем ништа. Само да стане прогон. Ја сам мирна, опет понављам. Моји укућани једва чекају да се све ово заврши и да се вратим нормалном животу без форума.

А то значи..мир, хармонија, молитва, одласци на море, шетње и Богоугодан живот!

Написала сам на пар страница пре. Погледај!

пре 4 минута, Јеленче рече

А ако крене опет прогон делаће Бог, па да и умрем нека. Нећу бити прва ни последња мученица која је умрла за веру!

Ovo je vec visi nivo bezumlja. Kud te ne ubacih u filter odmah kao i ostalih 20 naloga...

Управо сада, feeble рече

Ovo je vec visi nivo bezumlja. Kud te ne ubacih u filter odmah kao i ostalih 20 naloga...

Слободно,  изволи! :) Ко није прошао муке нанешене од Бачког не зна да је смрт веома близу. Неочекивани сусрет са смрћу. Зашто?

Па зато јер у једном моменту свог страдања питате Господа, да ли је ово позив на светитељство, да ли је ово свето мучеништво.....и онда у миру чекаш, битно је да си са Богом, па нека буде воља његова! И смрт!

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      У недељу 25. по Духовима и Оданије Ваведења, 8. децембра 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Покрова Пресвете Богородице у Белановици, Архијерејско намесништво качерско.     Преосвећеном Епископу саслуживали су: архијерејски намесник качерски и парох љишки протојереј Светолик Марковић, парох трнавски протојереј Милан Тодорић, парох белановички протонамесник Слободан Алексић, парох моравачки јереј Миодраг Марковић, протођакон Александар Грујовић и ђакон Слободан Пејовић. Појали су протопсалт Иван Трајковић, вероучитељ Александар Велимировић, вероучитељ Синиша Јовановић и студент Богословског факултета Марко Алексић. Учесници литургијског сабрања били су пензионисани парох белановички протојереј Ратко Радојичић и пензионисани парох горњемилановачки протојереј Чедомир Дамњановић.   Хладно децембарско јутро, обасјано сунцем окупило је пред храмом у Белановици верни народ качерски и ученике Основне школе “Сестре Павловић“ да са радошћу дочекају Епископа у својој варошици. Својим доласком Епископ је украсио оно што нам ови дани поста као весници доносе, а то је предстојећи празник Рождества Христовог. Са радошћу у срцима и срећом на лицима присутних произнесена је молитва и бескрвна жртва у белановичком храму. Верни народ је приступио Светој чаши да из руку свога Архипастира прими Божанске тајне.   Епископ се обратио сабраном народу са речима подсећања на дане поста у којима се налазимо, као и то да су пост и молитва крила која нас воде ка Богу. Указао је и да је сам Господ Исус Христос постио и крв своју пролио за нас, тиме нам давши заповести о правцу нашег живота. Говорио је да је човеков највећи циљ да задобије Царство небеско. Потом се Епископ осврнуо на данашње Јеванђеље које говори о милостивом самарјанину и указао на милост коју другима треба да дарујемо. Увек треба да имамо Божју заповест пред собом да љубимо ближњег свога као самога себе. Проблем данашњице је управо отуђеност човека према својим комшијама, родитељима, пријатељима и другима. Јавља се мањак љубави међу људима.   Владика нас је подсетио на потребу свакодневне молитве и читања Светога Писма, да је за то потребно издвојити дневно барем пола сата. Ако имамо времена да свакога дана гледамо телевизију по два, три или четири сата, ваљда можемо одвојити и пола сата за Господа. Такође, указао је да морамо својим делима сведочити Господа Исуса Христа, јер смо ми сведоци Његови, а не само да говоримо празне приче. Не можемо тражити од других да држе оно што ми сами не држимо. О томе нам посебно сведочи апостол Павле позивајући нас на сведочење Христа у свету.   Након Свете Литургије, сабрање је настављено у парохијској сали за богатом трпезом љубави коју су припремили чланови црквеног одбора, старешина цркве и верници из Белановице. За време ручка старешина цркве протонамесник Слободан Алексић је изговорио поздравно слово захваливши Епископу на канонској посети и служењу.     Уз звук звона свештенство и верни народ испратили су свога Владику у нади да ће у скорије време поново доћи у Белановицу.     Извор: Епархија жичка
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, у недјељу 25. по Духовима, на празник Светог свештеномученика Климента и Оданије Ваведења, 8. децембра 2019, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.   Звучни запис беседе   Сабранима је бесједио Преосвећени Епископ Јоаникије, тумачећи прочитану јеванђељску причу о милостивом Самарјанину. Свако од нас је, казао је Владика, рањив и нађе се у ситуацији да је као рањеник, остављен од свих, јер људи, по својој природи, не могу много да помогну, а они који би могли имају своје проблеме и ограничења, па и њима треба помоћ.   „Та ситуација огледа се на овом човјеку кога су разбојници испребијали и оставили, мислећи да је мртав, а он је још увијек жив. Дође левит, онај који служи у олтару, погледа и прође, видје да му не може помоћи. Можда је и хтио, али, по својој слабости, није знао, нити је учинио. Дође и свештеник, и он је човјек са манама и слабостима, видје и он оде. У томе сагледавамо људе са својим слабостима, можемо их осудити, јер нијесу човјеку помогли, али због својих слабости и мана, они ништа нијесу могли учинити, а у дубини срца су, можда, и жељели“, навео је Владика.   Додао је да је неки милостиви Самарјанин, а између Јевреја и Самарјана вјековима нијесу били добри односи, имао милости и снаге да помогне. Показао је своје милосрђе, те је очистио ране овом човјеку и све остало за њега је учинио да се исцијели и спасе.   „Иза тог милостивог Самарјанин крије се сам Господ Исус Христос. Он је показао, хиљадама и милионима пута, да воли да своје милосрђе стави у некога од својих вјерних и да преко њега дјелује. Он је тај Који је помогао човјеку, једном човјеку, а, заправо, треба разумјети цијелом човјечанству. Цијело човјечанство треба ту помоћ, треба то милосрђе и свакоме од нас треба милосрђе Божје и људско. Али, није се милосрђе свело само на тог једног милостивог Самарјанина, зато што Бог жели да се Његово милосрђе умножава, и Он даје снагу вјернима да имају милосрђа и љубави према ближњима својим“, бесједио је Владика Јоаникије.   То показују житија Светих у којима има чудесних примјера да су обични људи, са својим манама, болестима и слабостима, цијело своје биће ставили у службу ближњих.   „Имамо примјере да су лијечили, нијесу се бојали зараза од најтежих болесника, оних који се распадају и заударају, да су цјеливали њихове ране и дијелили патње са њима до краја живота. Тако се ширило милосрђе и утврђивала љубав, а ко је, заправо, иза? То је тај милостиви Самарјанин, то је Господ Исус Христос, Који је Извор милосрђа. Нека се не вара нико да може чинити добра дјела, у правом смислу те ријечи, без Онога Који је Извор добра, Извор милости. Са Њим треба да се поистовјетимо, да се Његова љубав настани у нама и Његова сила. Да не будемо вјерни само по имену и по спољашњости, као онај левит или свештеник који редовно служи олтару, али су остали само људи, показали своју слабост на дјелу“, указао је Његово Преосвештенство.   Он је позвао вјерни народ да се сабирају на светим службама Божјим, у данима Божићног поста, да се, иако има доста искушења, обрадујемо великом празнику Рођења Христовог. Носећи, увијек, барјак вјере ми, поручио је Владика, носимо радост у својим срцима, упркос проблемима, патњи, искушењима.   „Та радост је, увијек, у душама правих хришћана. Да се и ми обрадујемо празнику који долази и да се сабирамо овако сваке недјеље и празника, а нарочито када нас позива наша Црква да на дјелу покажемо своју љубав према својим светињама, да покажемо на дјелу љубав према истини и правди, да не дозволимо, драга браћо и сестре, да у својој држави од своје власти будемо дискриминисани, да наша вјера буде понижена и обесправљена, а свака друга вјера, мислим на католичку и муслиманску, да добије сва права“, нагласио је Преосвећени Епископ Јоаникије, и поручио:     „Ми подржавамо то што су они добили сва права, то је добро и лијепо што је учинила наша власт, али је зло и наопако што под видом тог добра хоће да учини велико зло, да обесправи Цркву која је толико уложила у Црну Гору, створила Црну Гору и морално држи Црну Гору. Ми се боримо за будућност Црне Горе, да се Црна Гора утемељи на истини, на правди и на правој, истинској вјери као што је Његош пјевао: „Олтар прави на камен крвави“. За то се боримо и то нам нико забранити не може, нити нам ико нормалан замјера. Кад се врши неправда од нас се и тражи да устанемо против те неправде. Не боримо се против власти, камоли против државе, него се боримо за правду, и поредак, и истину, за једнакост, за равноправност. Ко може против тога?!“.     Извор: Епархија будимљанско-никшићка
    • Од Логос,
      Верујући народ прибојског краја у великом броју сабрао се у недељу 8. децембра 2019. године у храму Васкрсења Христовог у Новом Прибоју на Божанској Литургији око свог духовног пастира Његовог Преосвештенства Епископа милешевског г. Атанасија, да заједнички Богу принесу службу благодарности.   Звучни запис беседе   Епископу су саслуживали  архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Драган Видаковић, парох прибојски протојереј Спасоја Вујанић и протођакон Никола Перковић. Чланови црквено-градског хора Светог кнеза Лазара из Прибоја својим благоумилним гласовима одговарали су на прозбе и јектеније.   Из Чаше спасења причестили су се многи, призвавши Име Божије.   Тумачећи прочитани одељак из Светог Писма Епископ Атанасије је пре свега нагласио колика је љубав Господа нашега Исуса Христа према роду људском: – Господ наш Исус Христос жели да наликујемо на Њега. Зато нас к Себи и призива и храни нас Собом, својом речју, својом науком, својим Телом и својом Крвљу, својим Животом. Жели да наликујемо на Њега, да будемо живи попут Њега, да будемо светли као и Он, пуни врлине као и Он, пуни љубави, доброте, правде, истине. Да будемо светила небеска. Тако нас је и данас призвао и хранио нас овде у овом светом храму. Господ жели сав овај свет да уреди по својој замисли, да буде диван свет.   – Људи су из разних разлога прилазили Христу када је проповедао на земљи. Неки су му долазили из суште потребе, били су обремењени болестима, тугом, и тражили су исцељења, утеху, радости срцу, и добијали су. Али је било и оних који су прилазили Христу из потребе да се са Њим упоређују, да се такмиче, да се покажу да су од Њега већи, да од Њега више знају, да су од Њега праведнији.   – Бог жели да наликујемо на Њега у свему и да животни будемо као и Он, и зато нас храни својом науком, и својим Телом и својом Крвљу. И зато смо ми данас у овом светом храму јер желимо да га послушамо, поручио је Епископ Атанасије сабранима.   Након Божанске службе Епископ је освештао темеље за будућу капелу из које ће молитвено бити испраћани они који буду уснули са вером и надом на васкрсење и на живот вечни.   Заједничарење је настављено око трпезе љубави коју је уприличило братство храма, за којом се повео богоугодни разговор и лепа песма.     Извор: Епархија милешевска
    • Од Логос,
      У недјељу 25. по Педесетници, 8. (25) децембра 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки и рмањски г. Сергије предводио је свету архијерејску Литургију у храму светих преподобномученика медљанских Серафима, Авакума и Мардарија у манастиру Медна.    Звучни запис беседе     Епископу су саслуживали: архимандрит Варнава (Дамјановић), Василије (Рожић), јеромонах Јеротеј (Влајковић), протопрезвитер Бошко Рољић, протопрезвитер Веселин (Епархија сремска) и ђакон Дејан Грчић.    На малом Входу Епископ бихаћко-петровачки и рмањски г. Сергије, а по одобрењу Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, одликовао је чином протопрезвитера-ставрофора пензионисаног свештеника Бошка Рољића, а јеромонаха Јеротеја (Влајковића) чином игумана.     Извор: Епархија бихаћко-петровачка
    • Од Логос,
      Другог дана прославе 800 година аутокефалности Српске православне Цркве, у суботу 7. децембра 2019. године, служена је Света архијерејска Литургија у Саборном храму Светог Саве у Бечу коју је служио Његово Преосвештенство Епископ пакрачко-славонски Господин Јован уз саслужење бечког свештенства.     У пригоној беседи Владика Јован још је једном честитао јубилеј целокупној пуноћи наше Цркве и истакао је неопходност истрајавања у еванђелском животу. Након Сабрања, у Епархијском двору, уприличен је доручак за драге госте а све то са великим трудом и љубављу организатора.     Извор: Епархија аустријско-швајцарска

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...