Jump to content
александар живаљев

Епископ западноамерички Максим: Као варалице и као истинити (2 Кор. 6, 8) (или: о номадима и о надилажењу свог ега)

Оцени ову тему

Recommended Posts

@МилошБГ On je jednostavno na takvoj poziciji da mora biti pod raznim uticajima ljudi sa kojima se susrece (uticaji episkopa, protojereja, politicara, sluzbi, masonerije, vitezova raznoraznih, vukova u ovcjim kozama, spijuna...) Treba znati plivati u moru protivrecnih informacija i odlucivati kome dati povjerenje, a kome ne. Ko to moze? I tako svaki dan... 

Управо сада, Ronald рече

Ne moze se deduktivni pristup primjeniti na ponasanje ljudi i na politiku vladanja, ali induktivne pretpostavke mi mogu dati dobar uvid, narocito kad se ponavlja na nekoliko svestenika i druge koji dolaze bez ikakvog razloga i godinama. 

Super, nekoliko svestenika = sve eparhije. Dovoljno je receno.

Управо сада, Ronald рече

Isto ti je bilo i u Milesevskoj i u ZT i u BP sve je cista diktatura ali od episkopa. Vise me je iznenadilo zasto sekretar ima toliki uticaj na episkopa Irineja, sto je on toliko bitan?

Не знам ситуацију у Бачкој, али владика Иринеј је презаузет: Синод, факултет (пре) и друга ненепархијска питања....а секретари су копча између клира и епископа, и народа и епископа. Осим тога, секретар зна све тајне и интуму епископа, тако да су ти односи вероватно јако блиски. То је једноставно тако по самој природи функције и у Цркви и у полтици. Бирају се људи од највећег поверења.

Е сад, колико се у то, општу, слику уклапа ово што Јеленче/Истопљен камен/и осталих 20 псеудонима уклапа не знам. Мислим, субјективно, наравно, да је због других обавеза владика иринеј запоставио епархију, и не верујем да има добар увид у стање или чак саму контролу. Све то иде у прилог овоме што дотична говори. Мада, не верујем да владика иринеј може потпасти под утицај неког Владана, па да буде његова марионета. То никако. А да, посебно у околностима као у Бчакој, секретар може имати моћ - па то је скоро па сигурно. Како ко пролази у тим парохијским чаркама не знам. Ипак, ради се о судбинама људи, пореодца, деце.

Зато ја, упркос што има лоших попова, изузетно поштујем свештенике. И никако ми се не свиђа тај фараонски однос епископа и према клиру и према народу. Чак мислим да велики број епископа потпуно изгуби тло под ногама, у тим својим висинама, и изгубе реалну слику стварности око њих,

Па ето Лаврентија, човек је баш добар. Поп уби дечака наркомана, а има архимандрита који не зна ни српски, а физички дира жене и својим сенасама. Секретар каже да је и Св. Пантелејмон био чудан. То је ужас.

Управо сада, Ćiriličar рече

Не знам ситуацију у Бачкој, али владика иринеј је презаузет: Синод, факултет (пре) и друга ненепархијска питања

Da mu se oduzme katedra na BF kao i Maksimu ako ima previse obaveza :)

Управо сада, feeble рече

Super, nekoliko svestenika = sve eparhije. Dovoljno je receno.

Pa sta ce mi vise ako vidim da ti ljudi nisu krivi, a mogu da vidim ko mu je omiljen i zasto. Sasvim dovoljno da shvatim kakav pristup se primjenjuje. Pa i Vucic i co. ne primjenjuje svoj kriptiranski rezim na sve, narocito ne na bliske saeadnike i ove koji ga podrzavaju.

пре 2 минута, Ćiriličar рече

Не знам ситуацију у Бачкој, али владика иринеј је презаузет: Синод, факултет (пре) и друга ненепархијска питања....а секретари су копча између клира и епископа, и народа и епископа. Осим тога, секретар зна све тајне и интуму епископа, тако да су ти односи вероватно јако блиски. То је једноставно тако по самој природи функције и у Цркви и у полтици. Бирају се људи од највећег поверења.

Е сад, колико се у то, општу, слику уклапа ово што Јеленче/Истопљен камен/и осталих 20 псеудонима уклапа не знам. Мислим, субјективно, наравно, да је због других обавеза владика иринеј запоставио епархију, и не верујем да има добар увид у стање или чак саму контролу. Све то иде у прилог овоме што дотична говори. Мада, не верујем да владика иринеј може потпасти под утицај неког Владана, па да буде његова марионета. То никако. А да, посебно у околностима као у Бчакој, секретар може имати моћ - па то је скоро па сигурно. Како ко пролази у тим парохијским чаркама не знам. Ипак, ради се о судбинама људи, пореодца, деце.

Зато ја, упркос што има лоших попова, изузетно поштујем свештенике. И никако ми се не свиђа тај фараонски однос епископа и према клиру и према народу. Чак мислим да велики број епископа потпуно изгуби тло под ногама, у тим својим висинама, и изгубе реалну слику стварности око њих,

Сад више нису само свештеници проблем. Сад страдају епископи по истом моделу. Они држе конце у својим рукама.

Управо сада, Ronald рече

Pa sta ce mi vise ako vidim da ti ljudi nisu krivi, a mogu da vidim ko mu je omiljen i zasto. Sasvim dovoljno da shvatim kakav pristup se primjenjuje. Pa i Vucic i co. ne primjenjuje svoj kriptiranski rezim na sve, narocito ne na bliske saeadnike i ove koji ga podrzavaju.

Ok, samo jos ovo da pitam i da zavrsimo. Tvrdis da vladika Fotije u Zvornicko-Tuzlanskoj eparhiji maltretira svestenika kao sto popadija tvrdi da Irinej u Backoj maltretira svestenike?

пре 3 минута, Ćiriličar рече

Не знам ситуацију у Бачкој, али владика иринеј је презаузет: Синод, факултет (пре) и друга ненепархијска питања....а секретари су копча између клира и епископа, и народа и епископа. Осим тога, секретар зна све тајне и интуму епископа, тако да су ти односи вероватно јако блиски. То је једноставно тако по самој природи функције и у Цркви и у полтици. Бирају се људи од највећег поверења.

Jedino mu Vladan moze biti sredstvo preko koga drzi konce u rukama u svojoj eparhiji. To bi se uklopilo u ono sto Jelence prica, marocito u ono vezano za ucutkivanje drugih itd.

пре 2 минута, feeble рече

Ok, samo jos ovo da pitam i da zavrsimo. Tvrdis da vladika Fotije u Zvornicko-Tuzlanskoj eparhiji maltretira svestenika kao sto popadija tvrdi da Irinej u Backoj maltretira svestenike?

Govorio sam za Kacavendu, vezano za ZT Fotije nije imao vremena ni za sta, mislim da se on slabo sta i pita, moze samo on da bude maltretiran od Kacija kao sto je i Hrizostom, koji se zalio par puta. Ali Kaci i Fotije se bolje slazu.

Vladika Atanasija Rakita u Milesevskoj je za sad ok, ali vidjecemo, treba vremena.

Управо сада, Ronald рече

Govorio sam za Kacavendu, Fotije nije imao vremena ni za sta, mislim da se on slabo sta i pita, moze samo on da bude maltretiran od Kacija kao sto je i Hrizostom, koji se zalio par puta. Ali Kaci i Fotije se bolje slazu.

A Sergije u Bihacko-Petrovackoj, isto tiranin?

пре 7 минута, feeble рече

A Sergije u Bihacko-Petrovackoj, isto tiranin?

Mislio sam na vrijeme Hrizostoma dok je obitavao u BP, on je sad mitrpolit. Treba vrijeme da prodje i pokaze kako se ko odnosi prema monasima i svestenicima, mirjanima. Uzimam period od bar 15-20 godina.

Mada za tu eparhiju najmanje znam, vise preko ljudi koji su upuceniji, ali sve je slicno, nedavno mi je cini mi se i na forumu na jednoj temi neko opet potvrdio isto za vrijeme njegovog vodjenja eparhije.

пре 2 минута, Ronald рече

Mislio sam na vrijeme Hrizostoma dok je obitavao u BP, on je sad mitrpolit. Treba vrdijeme da prodje i pokaze kako se ko odnosi prema monasima i svestenicima, mirjanima. Uzimam period od bar 15-20 godina.

Mada za tu eparhiju najmanje znam, vise preko ljudi koji su upuceniji, ali sve je slicno, nedavno mi je cini mi se i na forumu na jednoj temi neko opet potvrdio isto za vrijeme njegovog vodjenja eparhije.

Ok, mislim da sam dovoljno procitao. Od sada tvoje naucne radove ne shvatam ozbiljno. Niti bilo kakve tvrdnje. A mislio sam da si cool i dobronameran.

пре 6 минута, feeble рече

Ok, mislim da sam dovoljno procitao. Od sada tvoje naucne radove ne shvatam ozbiljno. Niti bilo kakve tvrdnje. A mislio sam da si cool i dobronameran.

Haha pa ja postavljam naucne radove od ljudi koji se time bave. Ti mozes da ih provjeris, poredis, cujes drugo misljenje, kritiku i vjerujes u njihovo dobro ili lose objasnjenje, a ne meni ili naucnicima. Tako da je tvoj odgovor jednostavno los cim ti  kazes " da vjerujem u tvoje naucne radove".  Smijesan ti je pristup i naivan. A mozes da mislis kako hoces to je tvoj licni izbor. Ne vidim sta ti ovde smeta.

Људи, ајд` оканимо се "прозивања" епископа.

Та бихаћко-петровачка је довољно мученичка епархија, е да би сада "мерили" какав је епископ њен тренутни

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      У петак, 8. новембра 2019. године, на празник Светог великомученика Димитрија – Митровдан, Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у Саборном храму у Зајечару.     Након читања јеванђелског одељка, окупљеном верном народу обратио се протојереј Игор Ивковић који је у својој беседи говорио о животу Светог великомученика Димитрија чије крсно име слави. Потом је сабрани народ поздравио и епископ Иларион, честитавши свима овај велики празник. У свом архипастирском обраћању, владика је истакао да вера наша треба да нас доведе до љубави према Богу, док је страх Божји благословен јер нас чува од греха и усмерава ка врлини. Онај који пред собом види судију за своја грешна дела не може да мисли о другим стварима и да осуђује друге људе, већ се смирено, у покајању срца свога, моли Господу за себе и за читав свет,рекао је владика Иларион.     Извор: Епархија тимочка
    • Од Логос,
      Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј служио је 10. новембра 2019. године, на празник Светог Арсенија Серемца, свету aрхијерејску Литургију у храму Светог апостола и јеванђелисте Марка у Београду.       Његову Светост Патријарха дочекао је старешина храма протојереј-ставрофор Трајан Којић са свештеничким братством и верним народом. Саслуживали су протојереји-ставрофори Андрejа Арсић, Вајо Јовић, Јован Благојевић, Драган Протић, Драган Предић и Слободан Кеџић, јереји Миодраг Ристић и Марко Којић, протођакон Драгиша Ђокић, ђакони Владимир Руменић, Драган Ашковић, Славко Аничић, Драган Танасијевић и Бранислав Кеџић.   Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј је тпм приликом рукоположио ђакона Бранислава Кеџића у презвитерски чин.     Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Исихије служио је свету архијерејску Литургију на празник Светога мученика Нестора, 9. новембра 2019. године, у згради Команде Прве бригаде Копнене војске Србије, уз саслужење војних свештеника Српске Православне Цркве.   Звучни запис беседе   Беседећи, владика Исихије је подсетио присутне на жртву и страдање светитеља Нестора. Хвала Богу да се у Војсци прославља Име Божје, и да постоји мрежа богослужбених места и свештеника који опслужују та места. Верујем да се мученици Димитрије и Нестор радују због таквог стања, навео је Епископ мохачки.   По завршетку Литургије владика Исихије је освештао славско кољиво и пререзао славски колач. Славски ручак за присутне организован је у згради Дома војске.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Исихије присуствовао је у четвртак, 7. новембра 2019. године, у Културној станици Свилара у Новом Саду, отварању изложбе под називом „Раније је било све другачије“.     Аутори поставке фотографија, Морис Вајс (Maurice Weiss) и Харалд Хаусвалд (Harald Hauswald), документовали су живот људи у Немачкој Демократској Републици, њихову свакодневицу и тренутке непосредно након пада Берлинског зида.   Амбасада Савезне Републике Немачке реализовала је ову изложбу уз подршку Града Новог Сада. Поставка је доступна јавности од 8. до 22. новембра 2019. године, у периоду од 10 до 18 часова. Улаз је слободан.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      Пошто на тај начин укрепи вернике и са свих страна их приправи у добру, као да су већ постали савршени и достојни божанског усиновљења, свештеник се моли Богу да их удостоји да заједно са њим смело упуте ону молитву у којој се усуђујемо да Бога назовемо Оцем. А када се сви са њим помоле, свештеник закључује молитву узвикујући завршетак као славословље Богу.     2. После тога он жели мир свима. И тако, пошто је оном молитвом (Оче наш) подсетио на наше племенито порекло и пошто је Бога назвао нашим Оцем, он у наставку позива вернике да Га познају и као свога Господа, те да се према Њему покажу као слуге, приклањајући пред Њим своје главе и тим начином показујући своје служење. Тада ови приклањају главе не само зато што је Он по Својој природи Господ и Створитељ и Бог, него и зато што су они слуге које је Он откупио Крвљу Свога Јединороднога Сина, кроз Кога смо на два начина постали Његове слуге, а истовремено смо постали и Његови синови. Јер, једна иста Крв Христова је и узвисила наше служење и показала га великим, и наше усиновљење остварила.   3. Док сви приклањају главе, свештеник тихо благодари Богу за стварање свих бића и моли сеза све што је вернима корисно; и подсећа Бога наиме Јединороднога Сина Његовог и на Његову благодат и човекољубље како би тиме задобио оно што тражи, сагласно са обећањем Самога Спаситеља: „Што год заиштете од Оца у моје име, даће вам“ А затим, узвикујући славословље тако да га сав присутни народ може чути, свештеник пева у славу Пресвете Тројице.   4. Па пошто у том славословљу сви узму учешћа, свештеник се опет окреће себи и тихо се моли. Молећи се, он призива Самога Христа, Жртву, Свештеника, Хлеб, да Он Сам Себе преда Својим слугама.   Свети Никола Кавасила "Тумачење Литургије"   Извор: Ризница литургијског богословља и живота

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...