Jump to content
александар живаљев

У Кини уводе систем оцењивања лојалности верских храмова држави

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 38 минута, Justin Waters рече

Kakvo kamenovanje, kakvi progoni hrišćana, kakvo napadanje zbog nošenja krsta??

stoning.jpg

Једна од најпознатијих слика, кад укуцаш ,,каменовање до смрти" на интернету, обавезно излази и ова слика. Слика је настала у Ирану. Жена је оптужена за ,,блуд", закопана у земљу до пола и онда каменована до смрти. 

Iranian-lesbian-flogged.jpg

Још једна слика из Ирана - девојка оптужена за ,,неморал", испребијана. Да не говорим и о политичкој репресији, хапшењима, јавним вешањима људи и све опстало што прати систем у Ирану, а што је јавности познато јер је ипак ,,процурело" и, иако није тотално исти као саудијски, ипак је и тај ирански систем репресиван и тоталитаран у доброј мери. 

пре 49 минута, Justin Waters рече

Hrišćanstvo je priznata religija u Iranu i imaju zagrantovano mjestu u parlamentu bez obzira na izbore.

Што не мења чињеницу да репресија ипак постоји. Ево навео је Роналд, а ја сам вишењ пута имао прилике да слушам и да читам шта су рекли људи који су били у Ирану. Муслиману који пређе на Хришћанство прети смртна казна, а чести су били и случајеви спаљивања Јеванђеља. 

Тако да, иако стварно пише то у иранском уставу, репресија постоји. И режим зажмурује једним оком на то. 

пре 56 минута, Justin Waters рече

Nisam ni ja pričao o geopolitici, nego smo krenuli na temu iz uvoda, a onda krene ono čuveno "prokleti komunisti...". 

Па комунизам и  јесте зло. И то антихришћанско зло. Ако то никоме није било јасно, ваљда би требало да буде нама, Русима, Србима и другим православним народима који су страдали од комунизма. 

пре 58 минута, Justin Waters рече

Kina se ne uklapa u anti-amerikanizam, u Kini nisu anti-amerikanci, nego su u Americi "anti" za svakoga ko ide protiv njihovog načina razmišljanja i svjetonazora i ko imalo pokazuje da im je ravan ili čak da im parira u nekim stvarima.

То је логика која подржава амерички интервенционизам. Међутим, није то једина логика која постоји у САД и глупо је Америку и њен систем сводити на то. Чак напротив, управо је Трамп победио на крилима једне сасвим друге приче. 

Тако да...

пре 7 минута, Justin Waters рече

Konvertiti nikad nisu bili dobro došli u islamu. Vodu im nije sigurno niko branio da piju za vrijeme ramazana, ali su im branili da piju javno pred ostalim muslimanima. Ja to ne vidim ni kao represiju već kao ograničenje, takva je država i običaj. Da i nije u skladu sa zapdanjačkim poimanjem slobode, i zar mora sve da se propusti kroz to liberaško sito? 

ИРАН

У Ирану живи око 300.000 хришћана, углавном Асираца и Јермена. Иако према иранском уставу имају заштићен статус, хришћани су често изложени дискриминацији и прогону. Честа су хапшења хришћана и спаљивања Јеванђеља (илустрације ради, марта 2011. године је спаљен велики број примерака Јеванђеља на персијском језику). Ширење хришћанства се у овој земљи сматра претњом, а за прелазак из ислама у хришћанство следи смртна казна. Према појединим подацима, од 1979. године до данас убијено је осам хришћана.

Ово јер одломак из текста Владимира Марјановића о положају хришћана на Блиском Истоку (може се текст наћи на сајту Православие.ру). Погледај ово болдовано- да ли се и то може оправдати аргументом ,,па такав је обичај тамо, шта да радимо сад". 

Не слажем се са том логиком, ако је нешто лоше, лоше је.  

пре 6 минута, Православни Србин рече

stoning.jpg

Једна од најпознатијих слика, кад укуцаш ,,каменовање до смрти" на интернету, обавезно излази и ова слика. Слика је настала у Ирану. Жена је оптужена за ,,блуд", закопана у земљу до пола и онда каменована до смрти. 

Још једна слика из Ирана - девојка оптужена за ,,неморал", испребијана. Да не говорим и о политичкој репресији, хапшењима, јавним вешањима људи и све опстало што прати систем у Ирану, а што је јавности познато јер је ипак ,,процурело" и, иако није тотално исти као саудијски, ипак је и тај ирански систем репресиван и тоталитаран у доброј мери. 

Zamolio bih te postaviš nešto sa sajtova i izvora koji liče na nešto. Ona prva slika je stara 20 godina, a napravljen je lažnjak kao da se desilo nešto u skorije vrijeme 

Ova išibana djevojka može biti iz Saudijske Arabije

WWW.DONTCOMPLY.COM

Obama and family visited Saudi Arabia Tuesday to pay their respects to the late King Abdullah, a defender of torture, religious persecution and...

Dok se malo skontaš odakle ćeš crpiti informacije, pročitaj nešto pristojnije:

WWW.PRAVMIR.COM

As Christians around the world celebrate Christmas, the holiday season is also observed in Iran.

пре 8 минута, Православни Србин рече

Што не мења чињеницу да репресија ипак постоји. Ево навео је Роналд, а ја сам вишењ пута имао прилике да слушам и да читам шта су рекли људи који су били у Ирану. Муслиману који пређе на Хришћанство прети смртна казна, а чести су били и случајеви спаљивања Јеванђеља. 

Тако да, иако стварно пише то у иранском уставу, репресија постоји. И режим зажмурује једним оком на то.

Ni ja ne kažem da tamo teče med i mlijeko. Znam i ja ljude koji su bili u Iranu, i posjeta Iranu ih je promjenila zauvijek kao ljude, na bolje. 

пре 9 минута, Православни Србин рече

Па комунизам и  јесте зло. И то антихришћанско зло. Ако то никоме није било јасно, ваљда би требало да буде нама, Русима, Србима и другим православним народима који су страдали од комунизма. 

Пре сат времена, Justin Waters рече

Kina se ne uklapa u anti-amerikanizam, u Kini nisu anti-amerikanci, nego su u Americi "anti" za svakoga ko ide protiv njihovog načina razmišljanja i svjetonazora i ko imalo pokazuje da im je ravan ili čak da im parira u nekim stvarima.

То је логика која подржава амерички интервенционизам. Међутим, није то једина логика која постоји у САД и глупо је Америку и њен систем сводити на то. Чак напротив, управо је Трамп победио на крилима једне сасвим друге приче. 

Тако да..

Pa da ali s tim komunizmom obavezno kreće geopolitička priča i sve ostalo. 

Nije dakako, i ja bih bio presretan da malo i one druge logike prevažu nad ovom prvom. Nažalost ova prva je vrlo često i ono što ljudi izvan SAD najviše osjete na svojoj koži. 

пре 2 минута, Justin Waters рече

Zamolio bih te postaviš nešto sa sajtova i izvora koji liče na nešto.

Слика је из Ирана. У питању је девојка оптужена за лезбејство. Ево, овде сам нашао: 

WWW.GOOGLE.RS

Има ту још слика из Ирана. 

пре 8 минута, Justin Waters рече

Dok se malo skontaš odakle ćeš crpiti informacije, pročitaj nešto pristojnije:

Ок. Не спорим то. Али, нема спора ни да има репресија. Јер, видиш, кад хришћане хапсе, кад људима бране да мењају вере, кад спаљују Јеванђеља (погледај текст Владимира Марјановића са Православиа.ру), кад државни министри кажу да је ширење Хришћанства ,,претња за државу" - то све, бар за мене, није само ,,обичај земље", већ очигледна политичка репресија која каже ,,ајде нећемо вас убијати, али ћемо вам сва могућа права ограничити и репресију ћемо спроводити". То није слобода, то није човелност, чим ти људе држиш у страху због њихове вере. Ако муслиман хоће да пређе на Хришћанство, а ти му то браниш, и претиш му смртном казном за то, ти значи њега деградираш као човека и личност. И укидаш му верска права. То није човечност, то није слобода, то је терор, прогон и дискриминација. И за мене аргумент ,,ах, па такав је тамо обичај" не важи. 

Ево неких линкова:

Има ту података. Дакле, људе су и убијали због верског опредељења. Тако да, извини, не видим ту места за оправдање. 

Свакако је боље од положаја хришћана у Саудијској Арабији, али да је баш сјајан није. 

пре 16 минута, Justin Waters рече

Ni ja ne kažem da tamo teče med i mlijeko.

Да, али кажеш да је Иран ,,најчовечнији" на Блиском Истоку и чини ми се да игноришеш информације о репресивној природи тог режима и о томе да дискриоминација и прогон над хришћанима ипак постоји. 

У Израелу. рецимо, не постзоји. Деси се да Хареди Јевреји нападну хришћане, али држава Израел санксионише такво понашање, хришћани и на папиру али у реалном животу имају сва права. Нико те неће ухапсити што си хришћанин, нити држава ширење Хришћанства сматра претњом. И чији је систем ту човечнији?

пре 18 минута, Justin Waters рече

Pa da ali s tim komunizmom obavezno kreće geopolitička priča i sve ostalo. 

Ма не. Рећи да је комунизам зло не значи исато што и ,,амеичке интервенције су супер". Комунизам је зло, тзо се мора рећи и комунистичко понашање ничим се не може оправдати. 

То је поента по мени. Тоталитаризам се исто не може оправдати. Ничим, па ни ,,културном разликом". Кад је нешто лоше, лоше је. 

Као што ни америчка прича о ,,ширењу демократије силом" којом правдају ратове нема оправдања. 

пре 1 сат, Православни Србин рече

stoning.jpg

Тако да...

Ово није однос према Хришћанима него према верницима њихове религије који не поштују закон.

Пре само четрдесетак година у САД је на снази била сегрегација, а пре педесетак су вешали и спаљивали црнце,,,,демократија....

пре 2 часа, Православни Србин рече

Слика је из Ирана. У питању је девојка оптужена за лезбејство. Ево, овде сам нашао: 

Ne možeš samo prvi sajt na koji naiđeš uzeti za vjerodostojan...moraš da vidiš prvo na šta liči taj sajt, kakava mu je struktura liči li na neki kredibilan

mediji ili neko njesra. Tu sliku imaš na milion mjesta i uopšte se ne može tvrditi sa sigurnošću da je iz Irana i vrlo vjerovatno nije. 

https://twitter.com/SussexMark/status/558911662070464512/photo/1

пре 3 часа, Православни Србин рече

Ок. Не спорим то. Али, нема спора ни да има репресија. Јер, видиш, кад хришћане хапсе, кад људима бране да мењају вере, кад спаљују Јеванђеља (погледај текст Владимира Марјановића са Православиа.ру), кад државни министри кажу да је ширење Хришћанства ,,претња за државу" - то све, бар за мене, није само ,,обичај земље", већ очигледна политичка репресија која каже ,,ајде нећемо вас убијати, али ћемо вам сва могућа права ограничити и репресију ћемо спроводити". То није слобода, то није човелност, чим ти људе држиш у страху због њихове вере. Ако муслиман хоће да пређе на Хришћанство, а ти му то браниш, и претиш му смртном казном за то, ти значи њега деградираш као човека и личност. И укидаш му верска права. То није човечност, то није слобода, то је терор, прогон и дискриминација. И за мене аргумент ,,ах, па такав је тамо обичај" не важи. 

Ево неких линкова:

Има ту података. Дакле, људе су и убијали због верског опредељења. Тако да, извини, не видим ту места за оправдање. 

Свакако је боље од положаја хришћана у Саудијској Арабији, али да је баш сјајан није. 

Ima represije, ali zašto kao primjer uzimati to što se ne smije širit hrišćanstvo? Od kad je nastao islam, zabranjeno je muslimanu da pređe u drugu vjeru...ako to hoće da uradi mora se udaljiti iz svoje sredine, a ako hoće da ostane u njoj onda trba da trpi mučeništvo...ja ne vidim tu razloga za neku raspravu. Da li bih ja volio da je islam tolerantniji...pa da naravno, ali da li smatram da ga treba zbrisati sa lica zemlje zbog toga? Ne naravno... Ne treba te stvari povezivati ekskluzivno sa Iranom, kada je Iran od svih zemalja u kome je šarija na snazi i upotrebi najtolerantniji.

Да, али кажеш да је Иран ,,најчовечнији" на Блиском Истоку и чини ми се да игноришеш информације о репресивној природи тог режима и о томе да дискриоминација и прогон над хришћанима ипак постоји. 

У Израелу. рецимо, не постзоји. Деси се да Хареди Јевреји нападну хришћане, али држава Израел санксионише такво понашање, хришћани и на папиру али у реалном животу имају сва права. Нико те неће ухапсити што си хришћанин, нити држава ширење Хришћанства сматра претњом. И чији је систем ту човечнији?

Iran nije čovečan u zapadnoj paradigmi. Ljudi se ne oduševe Iranom zato što tamo ne mogu da pljuju po vlasti, hodaju goli po ulici, glupiraju se i povraćaju na tulumima..."bivaju slobodni ra rade šta hoće", Iran je čovječan u svojoj ljudskoj paradigmi. Tamo su ljudi pregostoljubivi, prijateljski nastrojeni lišeni predrasuda prema drugačijem i u kombinaciji sa bogatom istorijom, kulturom i raznim običajima da to svakome ko tamo ode ureže se duboko u pamćenje, da ga gotovo promjeni kao osobu i njegov odnos prema svijetu. 

Ма не. Рећи да је комунизам зло не значи исато што и ,,амеичке интервенције су супер". Комунизам је зло, тзо се мора рећи и комунистичко понашање ничим се не може оправдати. 

То је поента по мени. Тоталитаризам се исто не може оправдати. Ничим, па ни ,,културном разликом". Кад је нешто лоше, лоше је. 

Као што ни америчка прича о ,,ширењу демократије силом" којом правдају ратове нема оправдања. 

Zato kad se spomene komunizam u nekoj državi, to je odmah signal koji valjda treba da sugeriše da ne treba ništa da se ispituje kako se u toj državi stvari rade, nego je po automatizmu to loše jer je vlast zaboga komunistička...o tome je riječ kako je sve krenulo sa ovom diskusijom. Pride toga, Komunizam je u Kini samo forma, i sa njim i bez njega, u kontientalnoj Kinij bi vladalo autoritativni režim jer je tako bilo u zadnjih 3000 godina i nastaviće u narednih 3000. 

пре 5 часа, Православни Србин рече

Зачуђујуће је да Стаљин није био тако ,,параноичан" када су му совјетски обавештајци јављали да ће Немачка напасти СССР. Нер, он је до краја веровао да га његов компањон Хитлер неће напасти. 

Толико о томе. 

То је тачно, али има ту још једна ствар.

СССР је имао мрежу обавештајаца и добијао је гомилу различитих датума о могућем почетку напада. Испоставило се да је један од тих датума, 22. јун, био тачан. Али Стаљин није знао коме од њих да верује и за шта тачно да се спрема. И зато је изабрао линију мањег отпора, није се спремао за рат мислећи да га Хитлер неће напасти док је преокупиран ратом против УК на западу, а исто се бојао да би припреме за рат Немци протумачили као провокацију и онда први напали.

А сви у СССР су знали да је рат између њих и Немаца неизбежан, само се Стаљин надао да до њега неће доћи макар још годину дана док се војска и земља не припреме у потпуности.

пре 3 минута, GeniusAtWork рече

СССР је имао мрежу обавештајаца и добијао је гомилу различитих датума о могућем почетку напада. Испоставило се да је један од тих датума, 22. јун, био тачан. Али Стаљин није знао коме од њих да верује и за шта тачно да се спрема. И зато је изабрао линију мањег отпора, није се спремао за рат мислећи да га Хитлер неће напасти док је преокупиран ратом против УК на западу, а исто се бојао да би припреме за рат Немци протумачили као провокацију и онда први напали.

А сви у СССР су знали да је рат између њих и Немаца неизбежан, само се Стаљин надао да до њега неће доћи макар још годину дана док се војска и земља не припреме у потпуности.

I onda 

Ma katastrofa

Koliko je samo Rusa izginulo

I onda neko "velica" takvog coveka 

пре 47 минута, GeniusAtWork рече

О во имај Оца,  јел ти једеш чоколаду са оним у шта је мрмот завио ил одмоташ? е јеси геније тебе ми

пре 13 часа, Justin Waters рече

Konvertiti nikad nisu bili dobro došli u islamu. Vodu im nije sigurno niko branio da piju za vrijeme ramazana, ali su im branili da piju javno pred ostalim muslimanima. Ja to ne vidim ni kao represiju već kao ograničenje, takva je država i običaj. Da i nije u skladu sa zapdanjačkim poimanjem slobode, i zar mora sve da se propusti kroz to liberaško sito? 

Samo da proverim da nije lapsus... koja i kakva drugačija poimanja slobode postoje???

Razumem da u različitim društvima preovladavaju drugačiji stavovi o represiji pa se različiti oblici represije (ne)pravdaju zbog nekih "viših interesa" (državnih, društvenih, nacionalnih, valja se) ali valjda je ideja o slobodi svuda ista?

пре 17 часа, Justin Waters рече

Ima represije, ali zašto kao primjer uzimati to što se ne smije širit hrišćanstvo?

Није то једини пример. Више пута су овде поменути и други примери репресије, на пример хапшења хришћана под разним оптужбама, спаљивање Јеванђеља и други облици дискриминације и прогона. Није прогон само забрана конвертирања (и смртна казна за то), већ и то стално шиканирање људи, притисак, итд. И то само због верског опредељења. Да, свакако је Иран ипак толерантнији од Саудијске Арабије, али то не мења чињеницу да ирански режим ипак репресира своје немуслиманске становнике, иако званично у Уставу стоји да су заштићени. 

Iran nije čovečan u zapadnoj paradigmi. Ljudi se ne oduševe Iranom zato što tamo ne mogu da pljuju po vlasti, hodaju goli po ulici, glupiraju se i povraćaju na tulumima..."bivaju slobodni ra rade šta hoće", Iran je čovječan u svojoj ljudskoj paradigmi. Tamo su ljudi pregostoljubivi, prijateljski nastrojeni lišeni predrasuda prema drugačijem i u kombinaciji sa bogatom istorijom, kulturom i raznim običajima da to svakome ko tamo ode ureže se duboko u pamćenje, da ga gotovo promjeni kao osobu i njegov odnos prema svijetu. 

Види, никад нисам негирао да су Иранци (и уопште муслимани) добри људи, поштени, часни, гостољубиви, правдољубиви, итд. Никада нисам рекао да не ценим иранску културу, историју, идентитет (о свему томе сам се и сам информисао преко књига, часописа, из дела великог нашег стручњака за Ислам др. Радета Божовића, итд). Никада нисам покушао да омаловажим исламско-иранску културу и цивилизацију, чак напротив поштујем и уважавам све позитивне вредности тог народа, те културе, и те цивилизације. Не негирам ни то што пишеш да одлазак у Иран и сусрет са тим људима може човека, хришћанина, Србина, Руса, Пољака итд, окренути и усмерити на боље. Верујем у то и могу се сложити. Заправо, ја верујем да свуда на свету, у свакој земљи и култури можемо наићи на добре, вредне, часне и правдољубиве људе, јеснако и у Ирану, као и у Сирији, Израелу, Етиопији, али и у тој Америци или негде на западу. Дакле, то није ништа спорно. 

Али, ја овде не говорим о људима, обичним и нормалним, ја говорим о иранском политичком и друштвеном систему, ја говорим о људима на власти, о режиму који тамо постоји и који није тако сладуњав како неки људи мисле. У ствари, након Исламске револуције, ирански режим је био много суровији и много више фундаменталистички настројен, а и тад је прогон и насиље над хришћанима и немуслиманима био већи. Касније, режим је почео да попушта те стеге над немуслиманима и због чињенице да су, због геополитичких околности, били принуђени да сарађују са неким хришћанским земљама (Русија). Дакле, из прагматичних разлога, а не баш толико из неког уверења у толеранцију. Такође, не треба заборавити ни да је ирански режим помагао и пропагирао џихад и фундаменталистичке покрете по свету, сетимо се само улоге Ирана током рата у Босни када су они, иако шити, помагали сунитски покрет Алије Изетбеговића. То су чињенице. 

Zato kad se spomene komunizam u nekoj državi, to je odmah signal koji valjda treba da sugeriše da ne treba ništa da se ispituje kako se u toj državi stvari rade, nego je po automatizmu to loše jer je vlast zaboga komunistička...o

Треба да се испитује, наравно. Нико не каже да не треба. 

ride toga, Komunizam je u Kini samo forma, i sa njim i bez njega, u kontientalnoj Kinij bi vladalo autoritativni režim jer je tako bilo u zadnjih 3000 godina i nastaviće u narednih 3000. 

Не бих рекао да је само форма. Комунизам је поприлично крваво наметан Кини, јесте се касније стопио са извесним елементима кинеског идентитета, али ипак оно што је комунизам чинио у Кини је исто оно што је чинио у другим земљама у којима је завладао, и у свему томе се види јак тоталитаризам који је својствен баш комунизму као таквом, а не у култури и идентитету неког народа. 

Ево сад ти нагасђаш шта би било у Кини да није било комунизма (а овамо замераш другима кад потегну тај исти аргумент). 

И није исто ауторитаризам и тоталитаризам. Мао је био тоталитарни диктатор и масовни убица, а не тек неки ауторитарни владар. И Вучић је, рецимо, ауторитарни владар, али није масовни убица и диктатор попут Маоа. 

пре 8 часа, Avocado рече

Samo da proverim da nije lapsus... koja i kakva drugačija poimanja slobode postoje???

Razumem da u različitim društvima preovladavaju drugačiji stavovi o represiji pa se različiti oblici represije (ne)pravdaju zbog nekih "viših interesa" (državnih, društvenih, nacionalnih, valja se) ali valjda je ideja o slobodi svuda ista?

Слобода да будеш јединка у друштву које су формирале генерације пре тебе а не да ти појам слободе наменте неко ко држао до јуче робове и вршио свуда геноцид

Коме није вест када у Кабулу погине 350 људи од бомбе и нико то не помиње  али је трагедија када двоје исеку ножем у Бриселу

пре 18 часа, Стаљиново унуче рече

Слобода да будеш јединка у друштву које су формирале генерације пре тебе

Mnogo mi je žao ljudi koji misle da je sloboda to ako možeš da budeš "jedinka u društvu"... šta li je nesloboda u tom mentalnom sklopu? Samo kad te neko ubije (ukine te kao jedinku) ili te progna iz društva? 

Цитат

а не да ти појам слободе наменте неко ко држао до јуче робове

Sad skačeš sam sebi u usta. Ta društva koja su držala robove su "društva koja su formirale generacije pre tebe" i robovima je bilo dozvoljeno da budu "jedinke" u takvim društvima... po tvojem poimanju su bili "slobodni"...

Цитат

и вршио свуда геноцид

Коме није вест када у Кабулу погине 350 људи од бомбе и нико то не помиње  али је трагедија када двоје исеку ножем у Бриселу

Kakve veze poimanje slobode ima sa tim da li je Amerika loša?

Ako je Amerika loša onda to i to jeste sloboda, a ako bi Amerika bila dobra, onda to ne bi bilo sloboda?  :D

Ili si hteo da kažeš da ako su Amerikanci loši, onda to kako oni razumeju slobodu nije tačno samo po sebi (bez obzira što i drugi ljudi isto tako razumeju slobodu)?

On 5.11.2019. at 19:51, Justin Waters рече

Zašto imaš razumevanja za društvenu normu koja nalaže određenim grupama ljudi da piju vodu krišom?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Члан Светог Архијерејског Синода, митрополит Хризостом, учествовао у раду Самита верских поглавара у главном граду Азербејџана     Поводом одржавања другог Самита верских поглавара света, у својству члана и одлуком Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, Његово Високопреосвештенство Митрополит дабробосански г. Хризостом службено је посетио од 13. до 16. новембра 2019. године Рeпублику Азербајџан, односно Баку, главни град те источнокавкаске државе.   У пратњи Високопреосвећеног Митрополита био је јереј Дејан Ђуричић, парох кравички. На односној конференцији учешће су узели многобројни верски поглавари и њихови преставници. Поред представника Српске Цркве, скупу су присуствовали и представници Антиохијске, Руске и Грузијске Патријаршије. Руску делегацију лично је предводио Његова Светост Патријарх московски и све Русије г. Кирило.   На крају самита, Високопреосвећени г. Хризостом је посетио руски православни храм Светог архангела Михаила у Бакуу, поклонио се светињи храма и помолио за све благочестиве православне хришћане Азербајџана. У истом објекту налазе се две цркве: Светог архангела Михаила (горња) и Светог апостола Вартоломеја (доња).     Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Логос,
      Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије данас је у Храму Рођења Пресвете Богородице у Прибоју код Лопара служио Свету архијерејску Литургију у част 136 година од освећења овог храма на крсну славу - Светог мученика Агатоника.   Звучни запис беседе   "Око овог храма видимо васкрсење, а васкрсење је и када се народ у оволиком броју окупља и чини добро својој Цркви", рекао је Владика Фотије и додао да Црква непрестано живи мучеништвом и прогонима Светог Агатоника.     Владика Фотије је истакао да велики број вјерника окупљених око светих храмова представља наду да ће српски род опстати на овим просторима и да ће бити очувани свети храмови и православна вјера.   Након Литургије и опхода око храма одржан је помен погинулим борцима Војске Републике Српске и цивилним жртвама рата из парохије прибојске и растошничке. Старјешина храма протојереј-ставрофор Јеремија Лазић истакао је да мајевички вјерници све чешће долазе у своје цркве.     Извор: Епархија зворничко-тузланска
    • Од Логос,
      Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј примио је 25. јуна 2019. године у Патријаршији српској у Београду представнике традиционалних цркава и верских заједница у Србији на предлог Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама Министарства правде Републике Србије.

На предлог Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама Министарства правде Републике Србије одржан је радни састанак у Патријаршији српској у Београду у вези са одржавањем четвртог сусрета Међуверског дијалога између цркава и верских заједница Србије и Индонезије. Уважене госте је примио Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј пожелевши им топлу добродошлицу. Он је подржао наставак плодоносног међуверског дијалога са Индонезијом.
      Овом сусрету су присуствовали организатор састанка др Милета Радојевић, директор Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама, у присуству својих помоћника др Марка Николића и др Ферида Булића, представници Министарства спољних послова, г. Синиша Павић и г. Милош Марковић, представник Министарства просвете, науке и технолошког развоја, гђа Миљана Благојевић, декан Православног богословског факултета Епископ браничевски г. Игнатије, викар Патријарха српског Епископ ремезијански г. Стефан, Надбискуп београдски г. Станислав Хочевар, Бискуп Реформатске хришћанске цркве г. Бела Халас, Муфтија београдски Мустафа Јусуфспахић и шеф Кабинета Патријарха српског ђакон др Александар Прашчевић.

Извор: Српска Православна Црква
    • Од Поуке.орг инфо,
      Српска православна црква у Црној Гори „ужива нелегитимне привилегије" и убира приходе од давно „узурпиране имовине". Ово је став црногорске владе на коме почива темељна идеја новог Закона о верским заједницама. Тим трагом Нацрт закона сугерише развлашћивање Српске православне цркве и својеврсну национализацију њене имовине.
        Спровођење овог плана подгоричка влада доживљава као историјску ствар која ће до краја утемељити културни и грађански идентитет Црне Горе. Постоји, такође, уверење да је коначно пронађен „правни начин" да се релативизује духовна јурисдикција Српске православне цркве у Црној Гори, а потом спута и њен јавни и политички утицај.
      Отпор Црногорско-приморске митрополије, међутим, није ништа мањи него у ранијим споровима са државом Црном Гором. Нацрт закона је тренутно у Венецијанској комисији, а до краја јуна требало би да се нађе у скупштинској процедури. Тим поводом о историјским узроцима, пореклу и могућем исходу сукоба Српске православне цркве и савремене црногорске државе за Речено и прећутано говоре историчар др Александар Раковић, стручњак за црквено право др Далибор Ђукић и координатор Правног савета Митрополије црногорско-приморске Велибор Џомић.
      Уредник и водитељ емисије је Радован Пантовић
      http://www.rts.rs/upload/storyBoxFileData/2019/05/28/36299107/panta sc.mp3 
    • Од Логос,
      Какo избећи све бразде и лукаво сплетене мреже које ђаво непрекидно баца у узбуркано море људског живота са циљем да улови свакога човека, па и целе народе, у тренуцима када ови одступају од Бога који једини жели да се свако од нас спаси, - о овоме у интервјуу са схиархимандритом Илијом (Ноздриним).

– Oче Илија, како да научимо да живимо врлинским животом?
      – Свако од нас има савест. То је глас Божији који је са рођењем дат свакој људској души. Дата нам је и слободна воља. Човек може да поступи супротно својој савести. Она ће га, наравно, потом пећи. Зато је човек обдарен разумом, да би промишљао о поступку пре него што га учини.
      Када човек поступа сходно моралном закону који је установио Творац, савест одобрава његове поступке и то човека радује. Речено је у Јеванђељу: ”Све, дакле, што хоћете да чине вама људи, тако чините и ви њима.” (Мт. 7:12). Ако бисмо почели само ту заповест да испуњавамо, наш живот би био много мирнији. И то је само једна заповест!
      Свето Писмо нам је дато као подсећање на животна правила: тако треба да буде, ако хоћемо да живимо савесно.
      Господ је за нас све учинио. Он виси на Крсту све док на земљи има макар један грешник. Христос је распет за сваког од нас. Он хоће да се сви људи спасу. (1 Тим. 2:4). Ако би људи у своје бесмртне душе сместили ову истину о Богу који их све воли.
      Како су бесомучни комунисти падали у јарост рушећи цркве Божије! Зато што је у цркви све ради спасења људске душе, све Тајне су откривене: покајање, да бисмо своју савест чистили, Причешће, да бисмо се сјединили са Господом. И друге Тајне.
      Човек не може да не греши. Чим сагреши, одмах му прилазе тамне силе, и човек постаје немоћан пред саблазнима, друге жалости, поробљава. Тако почиње мржња.
      Људи заборављају шта је страх Божији. Над свима нама стоји правични Судија, и од Бога се не може ништа сакрити. Ако си сагрешио – покај се, опрости ближњем из све душе. Вечност нам је неизбежна, хтели ми то или не.
      Господ нам је дао молитву ”Оче наш”. То је врло проста молитва, али је у њој све речено. То је основа општења душе са својим Оцем. Сви смо ми деца Божија. Стога, обраћајући се Оцу, кажемо: ”И остави нам дугове наше, као што ми остављамо дужницима нашим” (види Мт. 6: 9–13). То јест, не само да молимо Господа да нам подари оно најнеопходније, него и дајемо обећање да ћемо праштати својој браћи и сестрама, који су нас нечим повредили, нешто због чега смо незадовољни. Трпљење је Божанско својство, и нестрпљење и озлојеђеност – сатанско.
      ”Трпљењем вашим спасавајте душе ваше” (Лк. 21:19) – говори Господ. Исто су нам и свети оци завештали: хришћанско савршенство се достиже кроз трпљење. Зато Бог шаље човеку разне недаће, спољашње и унутрашње. Спољашње су болести, беда, поруга, презир од стране ближњих. Унутрашње су страсти које некада притискајући душу, помажу да се душа обрати Богу, наводећи човека који се услед своје лоше нарави мучи, да потражи Спаситеља. Речено је да је митар изашао из храма много чистији, од фарисеја, иако је овај први био сав у греху, а други сав у добродетељи.
      – Фарисеј није имао смирење?
      – Није, а ни љубав према ближњему. Смирење и љубав су врх добродетељи. Без љубави и смирења немогуће је прићи Христу: ”Бог је љубав и који пребива љубави, у Богу пребива и Бог у њему.” (1 Ин. 4:16), – пише код апостола. Тако је и са смирењем. Речено је: ”унизио је себе и био послушан до смрти, и то до смрти на крсту.” (Фил. 2:8). Нисмо видели Оца Небеског, а Господ наш Исус Христос који се оваплотио, јавио нам је Бога. Призвани смо да се угледамо на Бога. Да почнемо да живимо у смирењу, трпљењу, љубави и тада ће и наше молитве бити услишене. Увек се види да ли се човек моли или не, да ли има снагу од молитве или га мучи нека туга.
      Највећи грех је наравно гордост. Горди људи се често сами изненаде како немају вере, чак и онда када као да јој теже? Са споља гледано, све раде како треба. Вера гордих је егоизам, као код фарисеја. А смирење и жртвена љубав приближавају Христу.
      – Оче, до револуције 1917.г. је, изгледа, преовладавало фарисејство? Људи су посећивали храмове, али су се суштински многи удаљавали од Бога, као што је речено код пророка: ”Народ се овај приближује устима својима и уснама својим поштује ме, а срце им далеко стоји од мене, и страх којим ме се боје заповест је људска којој су научени”. (Ис. 29:13).
      – Господ допушта да се зло разобличи како би људи изабрали вечност са Богом. Па нису они тада за кору хлеба свирали. Како су се почетком ХХ века завршиле присилне побуне у Петрограду? Сада су већ историчари доказали да је то била престоница зараћених држава у Првом светском рату обезбеђена храном.
      Тако и сада омладини пуне главу лажима, окрећу је против власти. То је ђавоља логика. Тако су и цара свргли. Шта се догодило са људима, па су се бојали и да стану у цареву одбрану? А сада, против чега ратују? Да ли неко гладује? Да ли својој деци желе оно што је било пре сто година у нашој земљи? Свеједно, има доста сличности…
      Ево у часопису ”Непрегледна Русија” (излази у родном граду схиархимандрита Илије, у Орлу. – прим. аут. ) пише: ”Они који још увек желе да чују глас опомене, нека послушају речи пророштва светог праведног оца Јована Кронштатског, много пре катастрофе 1917.г. која је задесила руско друштво: шта чека Русију ако…”Ако се руски народ не покаје, крај је близу. Бог…ће послати бич у облику нечастивих, сурових, самозваних (тако и јесте: комунисти су били самозвани, – коментарише отац Илија) владалаца, који ће залити сву земљу крвљу и сузама. Одкуд та анархија, ти штрајкови, то разбојништво, убиства, отмице, сва тај неморал друштва, тај разврат који је царовао, то опште пијанство? Од безверја, од безбожништва…На тлу безверја, малодушности, неморала, дошло је до распада државе. Ако се руском народу не усади вера и страх Божији, она неће моћи да издржи. Брже к Богу са покајањем! Брже ка чврстом и непоколобивом пристаништу вере и Цркве! Вера у слово Божије, слово Истине нестала је и заменила ју је вера у људски разум, штампа је постала вестник лажи – за њу нема ништа свето и вредно поштовања, ништа осим свог лукавог пера које је често пуно отрова клевете и подсмеха. Деца више нису послушна родитељима, ученици својим наставницима…Брак је исмејан, породични живот се распада; нема чврсте политике, свако је политичар…сви желе аутономију…Интелигенција је остала без љубави према Отаџбини, и спремна је да је прода странцима, као што је Јуда продао Христа злим књижевницима и фарисејима…Непријатељи Русије се спремају да распарчају државу…Отаџбина је на ивици пропасти.”

Речи светог праведног Јована Кронштатског су и данас подједнако актуелне, као и пре сто година. Да бисмо живели врлинским животом, прво се треба покајати.
      Као што је писао светитељ Тихон, Патријарх Московски и све Русије, гледајући на оно што се догађа у прошлом веку: ”Са отровног извора греха потекла је велика саблазан овоземаљских добара којима се саблазнио наш народ, заборавивши на једино што му је потребно. Нисмо одбили то искушење, као што га је одбио Христос Спаситељ у пустињи. Желели смо да створимо рај на земљи, али без Бога и Његових светих завета. Бога не можеш исмејати. Зато сада жудимо, плачемо и дрхтимо разобличени на земљи, која је благословена многим даровима природе, и печат проклетства пао је на народски труд, и на сва дела руку наших. Грех – тешки, непокајани грех – призвао је сатану из ништавила…”
      – ”Саблазан овоземаљским добром” – то је нешто из савременог репертоара. Данас је, као и вековима пре, много кокетирања са нечистом силом: свуда у новинама неке вести о вештицама, шаманима, на телевизијским програмима се емитују ”битке екстрасенсова”... уз то, нисмо још ни са прошлошћу расчистили...
      – Треба имати на уму да је наш народ проживео страшан период непросветљеног крвавог богоборства – немогуће је данашњем покољењу пренети сав ужас онога што се тада догађало. Народ, они који су одступили од Цркве, помрачили су се, а власт је била под дејством демонских сила. Зато је многима и ушло у навику да признају присуство сатане, тако да су свакакве Чумаке, и остале служитеље тамног култа после деценије богоборства одмах прихватили, а Бога се идаље одричу. Колико је требало да ум отупи, да би се безбожништво сматрало животном нормом? Зар је могуће да је народ за време државног атеистичког робовања изгубио разум, па се пита како је могуће живети другачије – врлински, у складу са вољом Божијом?
      Још пре убиства царске породице, светитељ Тихон се обраћао онима који су захватили власт у земљи: ”Опаметите се, безумници, прекините своје крваве расправе. Јер то што чините није само сурови поступак: то је уистину сатанско дело, за које ћете бити бачени у огањ адски у будућем животу – загробном и страшном проклетству потомства у стварном животу - овоземаљском”. Била је то посланица од 1. фебруара 1918.г. Ко га је, од оних који су се незаконски дочепали власти послушао? Читаву земљу су залили крвљу. На дну пакла су, и колико су душа за собом повукли.
      – Исти тај светитељ Тихон, када је обелодањено убиство Цара Николаја (бољшевици су у почетку лагали да су убили само њега, а да су царица и деца безбедни) рекао је: ”Треба, повинујући се Речи Божијој да осудимо овај поступак, јер ће и крв убијеног пасти и на нас, а не само на оне који су га извршили.” Већ у наше време се у Москви подизао референдум да се промени назив метро станице Војковскаја, тако да су у већини били гласови за убицу цара, убицу у чију је част названо више од 130 улица по читавој земљи. Да ли људи настављају да живе вредностима царског убице?
      – Да, и тиме се предају у власт ђаволу. Какав ту може да буде врлински живот? Уз све то, чини им се да ће све бити изузетно. То је прелест. Тако је било пре сто година.
      Комунисти, као и присталице западног мњења, све призивају да направе рај на земљи. Не схватају ђаволску лаж ових псеудо-обећања. На заласку совјетске државе А. И. Солжењицин је побуђивао да се ”не живи по лажи”. ”Насиље нема чиме другим да се покрива, осим лажима, а лаж може да опстане само помоћу насиља.” Уистину, колико је лажи остало после комуниста! Узурпаторски су заузели власт. У страху су држали целу земљу. Осећали су незаконитост својих поступака и зверски су се понашали: страљали су, морили глађу и прекомерним радом, приморавали милионе оних који се нису слагали да им се покоре.
      – Када се, приликом истраге о царским остацима подигао дим у вези са верзијом истраге као ”ритуалног убиства” Цара Николаја II и њихове породице, још тада је епископ Јегорјевски Тихон (Шевкунов) парирао: ”А није ли маузолеј Лењина ритуал?”
      – Лењин је претеча антихриста, то је усађивање култа антихриста. Ако говоримо о историји, Лењин је издајица Русије. Да ли су за то скоро два милиона наших сународника жртвовали својим животима на фронтовима Првог светског рата, да би он довео Русију до војног пораза, закључивши срамни Брест-литовски мир, који је резултирао одвајањем скоро половине европског дела државе: целе Украјине, Белорусије, а такође и Ростова на Дону, Грузије, и других територија?
      Он је крив за геноцид над руским народом. Покренуо је братоубилачки Грађански рат, који је са собом однео животе од дванаест до петнаест милиона људи. То је био само почетак масовних убистава. Нажалост, многи ни сада не схватају да иза комуниста и њихових култова стоји ђавољска реалност. Одакле им та незаситна жеђ за крвљу? Лењин је у својим телеграмима тако и писао: што више стрељања, то боље (Лењин В.И. Писмо члановима Политичког Бироа ЦК РКП(б) од 19.марта 1922.г.).
      Отац Јован (Крестјанкин) је такође говорио да комунисти нису никакви политичари, него да су јавни сатанисти. Њима је руководио сам ђаво. Хрушчов је довршавајући сва комунистичка безакоња објавио: да се на телевизији покаже последњи поп. Желели су да сасвим униште Цркву. Изван Цркве нема спасења.
      Захваљујући Цркви наша земља је токов векова напредовала и побеђивала. Колико је деце имала једна породица! Осам од дванаест, а некад и шеснаесторо деце се рађало! А за време комуниста?
      Лењин је први у модерном добу легализовао абортусе, и до данас се у Русији милиони живота приносе на тај сатански жртвеник. Бољшевици су уништавали породице. Жене су еманциповали, чинили их блудницама. Какав врлински живот, ако су мајке престале да виде смисао свог живота у материнству, у рађању и васпитавању деце? Шта је комунистима требало да вешају, стрељају и зверски убијају милионе најбољих људи? Шта су тим изродима који су се дочепали власти сметали свештеници, монаси и монахиње? Лењин је испуњавао сатанине задатке!
      Сатанисти се заиста клањају силама ада, добијају од њих конкретне инструкције: како да разврате неког, како да неког начине суровим, да доведу до братоубиства. Ако посматрате у којој су мери одводили душе у ад, размислите како су континуирано комунисти и бољшевици све уредили. Никакав прагматизам не може да објасни њихове поступке.
      Лењин сам није веровао да је могуће захватити власт у земљи. Зар је људска снага у стању да почини такав паклени геноцид у, по својој величини, огромној земљи? Демони су паметнији и искуснији од било кога ко се кити својом ”прогресивношћу” или ”образованошћу”. Дани година наших (достизаху) собом седамдесет година, а ако је у (већој) крепости, осамдесет година” (Пс. 89:10) – шта је то у поређењу са хиљаду година?
      Недовољно узимамо у обзир утицај ђавола, а он постоји, и ако му људи сами дају власт кроз то што одступају од Бога, од Цркве, кроз грехе – он дејствује. Управља, као и пре сто година, и садашњим бунтовницима. Ако би само они који се подчињавају демонима сазнали још за овог живота колико су те силе ада мрске и ужасне. То се може открити души у њеном унутрашњем искуству – некима Господ и митарства, која не може избећи ни једна душа, може да открије, а такође да покаже рај и ад – свака душа ће их свакако угледати после смрти. У паклу нема ничега – ни окова, ни боли – цело биће хвата ужас од демонског смрада, паралише – ништа се не догађа, и тако то траје целу вечности, и тако је одвратно, а ђаво се тамо више не може отелотворити, само та одвратна реалност гута и у свој својој мржњи се свети људској души, која је трајна. Немогуће је то пренети. Чак ни тренутак тога, а не целу вечност. То је нешто тако одвратно и тешко подношљиво. Ни са чим се не може упоредити то небиће.
      Ако би се људи само покајали!
      – Оче, можемо ли рећи да историја чак у тим ”формалним”, како неки одмахују, топонимима, као што су имена улица, метро станица, насеља у ”част” револуционара-џелата – није равнодушна према томе, какав се живот у том окружењу одвија?
      – Наравно! Прочитајте књигу епископа Митрофана (Баданина) ”Истина о руским псовкама”. Он тамо описује искуство када се чак и класје пшенице кривило због непристојних речи. Сасвим је друго када се у молитвама помиње име Божије, Мајке Божије и светитељи, тада се све створење буди, оздравља и чисти; а друго су повици оних чији је деловање у народној историји једнако проклетству, оних који су сами проклети и налазе се у аду.
      Када људи псују, све се окреће: дно постаје врх – исто се дешава када народ велича и ”поштује” неморалне преступнике. То се већ догађало: Христа су распели – још су и клицали ”Крв Његова на нас и на децу нашу” (Мт. 27:25) – а разбојнике су пустили. Тако су и са нашим Царем поступили, а од те крвопије-џелата су направили идола. У центру земље је његов труп, и свуда су идоли-споменици, и називи улица, градова, тргова, метро станица, носе његово и имена његових слугу…
      Када би само људи постали свесни колико је несрећа у њиховим животима због те равнодушности према страшном наслеђу. Исто је као кад у кући остане извор заразе и сви се чуде: зашто деца умиру? Није ли од тога све то морално распадање – разврат, абортуси, наркоманија, псовке, пијанство, распад породице – што народ није уложио напор да расчисти са оним што се у земљи у ХХ веку догађало? Нису се потрудили да злочинце назову злочинцима, и да их у државним размерама заувек осуде. То изнутра трује сав организам.
      – Да, родитељи се питају како да деци причају истину, када их деца могу заузвртат упитати: ”А зашто ми онда живимо на улици Војковскаја?! Ако је тај Војков страшни убица, као што си ми, тата, испричао?” Тада ће родитељи морати да објашњавају: зато што га власти у Москви не сматрају за убицу... Шта се дешава: притајена лаж на државном нивоу?
      – Лаж је од ђавола. ”Тешко онима који зло зову добро, а добро зло (на црквенословенском: ”Горе глаголющим лукавое доброе и доброе лукавое”) који праве од мрака светлост, а од светлости мрак, који праве од горког слатко, а од слаткога горко.” (Ис. 5:20) Лукави треба да буде осуђен. Власт и народ треба да се изолују од тих злодела, и као што је призивао светитељ Тихон да их осуде.
      – Оче, ипак засебно људи откривају шта се догађало, и постепено се освешћују, оцрковљују, или обрнуто: прво улазе у цркву, а потом почињу, између осталог и кроз историјске чињенице да спознају истину? Почињу да се интересују за историју свог народа...
      – Потребни су јака вера и покајање. Народ је после свега што се десило у историји наше земље прошлог века, ипак постао мало смиренији. Тада су били више горди: још нису знали како ће се окренути њихове дрске револуционарне идеје. Сада схватају. Потом је наишао рат. Савременици су постали и физички слаби. Сада је народ ослабио.
      Господ има за свакога Свој Промисао. Али је у многоме слабост долазећих покољења и од тога што родитељи живе по безбожничкој инерцији: безлично, изван Црквених Тајни, невенчани. Родитељи су болесни не само духовно, него и физички, исто као деца.
      – Раније су живели сви заједно, у великим породицама где су деде и бабе васпитавали унуке. Зашто данас тако не живе покољења?
      –Не живе по вољи Божијој.

– Генерално, нека је подељеност свих са свима, чак и унутар породица је присутан тај раздор. А народ говори, и настоји да кроз призму једниства сагледа историју, заједничке вредности, а заправо се све урушава, намеће се нешто страно... Како родитељи да васпитавају децу данас да би их сачували од погубног утицаја?
      – Децу треба учити Закон Божији. Сада тога нема. Треба школовати професоре.
      – Владика Теодосије, митрополит Тамбовски и Расказовски, поделио је са верницима чињеницу да су они у Тамбовском педагошком колеџу отворили одељење ”Православне педагогије”, у оквиру којег спремају професоре за предмет ”Основе православне културе” и као и за директоре недељних школа. У школама те епархије, по жељи родитеља 98% процената деце изучава православну културу. То је највиши показатељ у Русији.  
      – Постоје неки позитивни примери, али није свугде тако. Треба кренути од припреме учитеља. Сада ипак на власт долазе позитивни људи.
      – Оче, шта младима доноси изучавање сопствене историје, против чега се данас одређене силе тако боре?
      – Тако се Русија препорађа. То је најважније. Како Леонид Петрович Решетников у својој књизи ”Вратити се Русији” пише: треба да се вратимо кући. Свако треба да прочита ову књигу, као и рад Владимира Михајловича Лаврова ”Православни поглед на лењински експеримент над Русијом”. У овим књигама је врло добро формулисано оно што треба данас да откријемо. Како делује сатана? Он сукцесивно побуђује и подстиче међу људима страст мржње, сладострашћа и гордости – или помоћу једног, или помоћу другог покушава да улови. У књизи Леонида Петровича осветљени су ови ”ћорсокаци безнађа” – стаљинизам, либерализам, национализам.
      О чему се ради? И до Револуције је Русија имала своје недостатке. Није постојало, и неће постојати ни једно идеално уређење. Комунисти су само махали и машу паролама, да ће они наводно направити рај на земљи. Још Господа клевеће тај Зјуганов, као Христос је обећао рај на земљи. Разговарао сам са једним старим човеком: ”Како сам само чекао, како сам исчекивао… - признао ми је – револуцију! Али, када су је направили…Почело је страшно време. Кошмар!”
      Људи су мало религиозни. Интелигенција се надала да ће посредством револуције донети наводно корист земљи. Каква корист! Толико је крви проливено! Господ би сам временом све уредио.”Моја је освета, ја ћу вратити.” (Рим. 12:19) – говори Господ. Они који не познају законе духовног живота, и при томе сами не живе духовно, доводе до оваквих револуција и сличних социјалних катаклизми.
      Господ је Сам прошао голготски пут спасења. Он је први пострадао, био је клеветан, бичеван и распет. И сваки човек да би се спасао треба да прође свој пут туге. Нека тај пут није тако мучан, као што био Господњи, за нас, али свако мора нешто да истрпи. Сада нам Господ, услед наше немоћи, даје да истпримо неки минимум.
      Људски пут на земљи је крсни пут. ”Ако хоће ко за мном ићи, нека се одрекне себе, и узме крст свој и за мном иде. ”(Мт. 16:24) – говори Спаситељ. ”И ко не носи крста својега и за мном не иде, не може бити мој ученик.” (Лк. 14:27).
      Треба да разумемо који је смисао живота. Зашто живимо.
      Ево, изволите, сва западна идеологија је изграђена на уживању. Шта, при томе, човек добија? Дај човеку раскош...Господ би могао да уради тако да сви живе у раскоши. Неки и живе. Ево пример милијардерке, жене банкара Моргана, која је на самрти наредила да јој донесу њену омиљену хаљину, за коју се ухватила, и после ма колико да су покушавали да истргну тај предмет из руку покојнице, нису успели. Морали су да исеку маказама део хаљине. Шта сад? Однела је крпу са собом у гроб? Шта ће јој тамо? Где јој је душа? Овде се то привремено тело наслађивало богатством, али каква ће јој бити вечност? Души не требају модерне хаљине. Шта је чека без вере, без молитве?...
      – Тумачи пишу да је јелеј у кандилима мудрих девојака које су ушле у Царство Небеско из Спаситељеве приче (види.: Мт. 25:1-13) заправо метафора за делатељне врлине?
      – Да покајање и врлина уводе у рај. Зашто нам је дато Јеванђеље? Црква Божија? Све тајне смисла живота су нам у њима откривене. Ми смо православни хришћани. Хајдете да живимо по Божијем Закону и онда ће у земљи завладати мир, и све неопходно ће нам се придодати (види.: Мт. 6:33), и живот наш ће бити устројен по вољи Божијој.

Извор: Православие.ру

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...