Jump to content
александар живаљев

Blic: Синод шаље делегацију нижег ранга на прославу аутокефалије у Никеји

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 10 минута, Ćiriličar рече

Ti pogibe, Ano, tamo u politici od aktivnosti....nisi naučila kako se daju poruke drugima pomoću nekog postupka? Sinod se ponio ka Turcima onako kako su se oni poneli prema nama....razumeš? To je tuk-na luk. I u istom duhu Irinej i objašnjava - čovek je dosledan. Onako kako su postupili u Sinodu, u istom duhu i obrazlažu  - provokativno i opominjujuće: Neće se niko igrati sa našom Crkvom! To poručuje Sinod.

ja ne znam, nesam čkolovala, ali mislim da sve takve stvari da poruči SA Sabor a ne Sinod. ovde se neko ponaša kao da je Crkva.

mislim, dosta više moje polemike na tu temu, ko sam ja, niko i ništa, neka tamo što kuva ručak, nebitno šta ja muljam po glavi, ali meni kao meni taj nadimak Rišelje koji neko ima počinje da bude jasan.

valjda nećemo da stignemo na level pape, pa da budemo na foru Barta. ajd kao još se potpisujemo kao Sinod.

Иначе, по незваничним информацијама (званично саопштење Синода још није стигло) Грци ће признати украјинске расколнике а Руси ће због тога вероватно са њима прекинути евхаристијско општење.

У светлу тог догађаја треба испратити и ко ће од наших епископа отићи на фамозну прославу...

@ana čarnojević Сада ће се видети колико "нису" за односе унутар СПЦ битни Барт, Украјина итд.

пре 4 минута, Vladan :::. рече

Иначе, по незваничним информацијама (званично саопштење Синода још није стигло) Грци ће признати украјинске расколнике а Руси ће због тога вероватно са њима прекинути евхаристијско општење.

У светлу тог догађаја треба испратити и ко ће од наших епископа отићи на фамозну прославу...

@ana čarnojević Сада ће се видети колико "нису" за односе унутар СПЦ битни Барт, Украјина итд.

sad će se videti sve ono što pričaju Maksim i Blagoje u :plaćenim intervjuima: da nema dijaloga, šta Grigorije poručuje naslovom knjige...Gledajmo se u oči.

ko to neće da se gleda u oči??? nego mora ovako...

evo Grci su već  priznali 

ma da, idi tamo slavi, ostavi se ovoga.

пре 2 минута, Vladan :::. рече

Срећна слава домаћина, доста година у здрављу и весељу да прославите.

@ana čarnojević Ana, stvari su preozbiljne sele. Gledaj šire....udarena je Pravsolavna Crkva u glavu - razumeš. Eno ti vest, Grci priznali....dakle raskol je i to dubok....sva energija Crkve, globalno, sada će se trošiti na to. Đavo je preko NATO frajera odradio posao....da je ovo dovoljno je....mani sele Maksima i naša prepucavanja...i salve...gledaj stvari šire. Kada Crkvu progone tada je krvavije ali je manje opasno za njen ostanak, tada Crkva jača duhovno....ovo je razaranje Tela iznutra....gangrene nastupaju u raznim udovima, a znaš da, jedino Bog ako hoće, ako ne, onda se gangrenisani delovi tela moraju odrezivati - sestro" tada telo biva - invalid! Pamet u glavu...mani se kojekavih ordenčiča i tekstića....Crkva je u ratu sa Imperijom koja je u propadanju.

Imperjom koja svojim predsednicima radi ovo:

Тужно је да ми што кувамо ручак пишемо о нечему што не знамо....парадокс..али као да то никога не интересује...или...шта ..ево нећу да квотам супер секретара и он је човек и има душу треба да слави славу али....али...али треба Сабор да заседа....мудре главе...па да нешто и научимо

пре 6 минута, ana čarnojević рече

da nema dijaloga

То је причица за површне. Кирил је био код Барта, на дијалог, овај га третирао као крпу, и не само њега, то је модел понашања целе екипе око њега....

(Чак и умишљена) сила дијалог користи као алиби, да покрије насиље или интерес или спин...

@ana čarnojević Koristi mozak, Ano, no hard feelings...Crkva je u ratu sa mnogo močnim i opasnim frajerima.

image.png.7c50759e3d7a3bb5f71cc8f41c62cd32.png

Karl Bilt, ministar spoljnih poslova Švedske (i nekadašnji visoki predstavnik UN i EU u B i H), izjavio je pre tri dana da je Rusija 90-tih bila bolja država nego danas, jer je stremila demokratiji i zapadnim vrednostima, a danas stremi pravoslavlju. „U današnjoj Rusiji situacija je mnogo gora. Putin demonstrira privrženost ne međunarodnim vrednostima, već pravoslavnim. Njegova podrška Asadu u Siriji može se objasniti time što je Asad štitio pravoslavne u Siriji. Pored toga, pravoslavlje je opasnije od islamskog fundamentalizma i zbog toga predstavlja najveću opasnost za zapadnu civilizaciju.”

Znaš li ko je Bilt?  Čovek koji je zadučen bio da razruši socijal-kapitalizam, čuveni skandinavski model kapitalizma....inače oponent Ulofu Palmeu, koje ga su ubili kao vepra, i danas se ne zna ko. Kada je Palme izdisao, Bilt je kao mladi oponent nazdravljao u tu "čast"....no har feelings....papa Franja je rekao i vodeči svetski geopolitičari...svet je u Trečem svetskom ratu, ali se on sada vodi po etapama, ovde-onde i drugim metodama...mada se vodi i oružjem (Sirija, Srbija, Irak i td.)

Sada jee Pravoslavlje na udaru frajera iza zavesa... likovi poput Bilt su govna prodana, iyabrana posebno i sa ciljem...i iz "neutralne" Švedske....Ano, Ano....koji Maksim, Blic i slave...

@Ćiriličar 

Čirko ne zanima me Švedska i Amerika i Zapad bre. šta me bre briga za Vol strit

Gledam u moju zemlju i Gospoda moga. ono što umem da vidim

a on je za mene  ovde i kraj priče. Amin.

EGW8hpQWkAItq5j?format=jpg&name=medium

@ana čarnojević Ano, nesi čkolvana reče....Gospod jete tu, i on je i moj - nećeš ga valda samo za sebe? Ali sele Gospod je na milionima i milionima Svetih Oltara...tako da...niko ti, pogotovo ne ja, ne osporavam to.

I ovo ti je glupo:

Управо сада, ana čarnojević рече

Čirko ne zanima me Švedska i Amerika i Zapad bre. šta me bre briga za Vol strit

Gledam u moju zemlju

Pa ja nism u mojoj zemlji pa je gledam, kamoli ti...nego ne može tako....ako oćemo da nešto za našu zemlju uradimo, moramo da sagledamo suštinu...fome su opasne ako se odvoje od suštine...forme su OcKej ako se koriste z aukras suštinee, ali ne ako razaraju suštinu...

Trzanja kod nas, to što gledaš, su, Ano, koncentrični krug ovoga o čem ti pisah gore...a i ja, kao i ti, verujem, da konkreetno Amfilohije - iako se nekad ne slažem sa njim - jeste i biće stub SPC! Jedan  od...Jbg...ti svojim pisanje zagovaraš radikalnije stavove od pdrea iz Rima....mislim ispade i po tebi da su ovi "drugi" u raskolu...nisu...to je talasanje Vode, koncentrični krugo voga gopre što sam ti napisao...yanimaj se...treba da se zanimaš i u politici i Crkvi bez toga gore ne moze...

payi Ano, vidiš li kod očiju? Mi ovde smo se već PODELILI - samo se čeka raskol i svako ima "svoju" stranu! To je MOĆ djavola....opasni su ti frajeri....koji tebe ne zanimaju....ali oni tti kroje kapu sele....svima nama...

Pozz...

пре 22 минута, Ćiriličar рече

@ana čarnojević Ano, nesi čkolvana reče....Gospod jete tu, i on je i moj - nećeš ga valda samo za sebe? Ali sele Gospod je na milionima i milionima Svetih Oltara...tako da...niko ti, pogotovo ne ja, ne osporavam to.

koliko sam shvatila uskoro ćemo se svadjati na kojim jeste na kojim nije.

evo ja ti kazem na kojim za  mene jeste i gde bi za svakog ko se oseća Srbinom trebalo da bude  i toliko na tu temu. na mogu videti brze jace i bolje od onoga sto vidim:)

Чекам да Блиц сад објасни својим читаоцима како и СПЦ треба да призна Укре јер ово оно велики Бартоломеј и проче

пре 46 минута, Жељко рече

Чекам да Блиц сад објасни својим читаоцима како и СПЦ треба да призна Укре јер ово оно велики Бартоломеј и проче

I Blic, a i forumski botovi, uskoro.

On 11.10.2019. at 21:08, Ćiriličar рече

Što se onda one smešne figure koje se zovu opozicija žale na "medijski mrak"? To je toliko apsurdno da je komentar nepotreban.

Ne može opozicija da dopre do naroda u "medijskom mraku", pored sve tehnologije...a sa druge strane može se zaviriti u pismo Patrijarhu, ili na sednicu Sabora :)

Kakva blamaža od logike...ne mislim tvoja, ali i tvoja ako je "medijski mrak" uzrok neuspeha opozicije...nije sve crno-belo....ako neko lepi kocke silikonom (kuku leleele...to je jedno od navećih korpucijskih gluposti i drskosti...to treba raširiti da ceo svet vidi i smeje se) ne znači da je medijski mrak...

Đilas ima lovu, neka osnuje TV, lično je medijski tajkun, reklamni, i neka roka...ti Ano moš da mu budeš PiAr i eto vam vlasti. U čemu je problem? Imaš ti, ima Đilas pare...ima i dokaza, kocki i ostalog....do it!

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од HOA+,
      Будући да је Патријарх Православне цркве у Турској у неколико наврата широкогрудо по забитима и селендрама прославио 140 година аутокефалије Патријаршије Србије без покрајина и 800 година од служења литургије у Никеји на којој је бај д веј и онако без везе свети Сава рукоположен за владику, ред би био да и ми такође, спонтано и без да нас је ико ишта питао, обележимо велики јубилеј телесног сједињења и сношаја родитеља патријарха Вартоломеја пре 80 година у неком маслињаку на Имвросу једног врелог летњег праскозорја око 4 ујутру.
      Клин се клином избија. Молим предлоге за прославу.

• Од Zoran Đurović,
      Зоран Ђуровић: СА Синод versus доцент Марко Вилотић

Како је случај познат, нећу правити увод. Владика Максим Васиљевић писа: „У случају доцента Вилотића, Синод је своју одлуку образложио искључиво позивањем на Статут Универзитета... Пошто је тако, сигуран сам да ће и у овом случају Синод у свему поштовати мишљење руководства Универзитета о томе да ли је колега Вилотић у нечему прекршио Статут или неки од законских прописа. Њему се замера то што је узео једногодишње плаћено, а потом и двогодишње неплаћено одсуство, на шта је имао законско право. А чак и да на то није имао право (а јесте), ни једно ни друго одсуство колега Вилотић није доделио сам себи...“.
      Вилотића као наставник (доцент) од 2016. (овде) не испуњава услов по члану 94 статута ПБФ: „Ради стручног и научног усавршавања... наставнику се може одобрити плаћено одсуство... у трајању до једне школске године, уколико је остварио најмање пет година рада у настави на високошколској установи“. Нема 5 година рада у својству наставника. Синод је овде навео исти члан БУ (132) који понавља чл. 95 ПБФ. Синодско образложење је кратко и јасно: „Следствено, ПБФ... није имао право да асистентски стаж реченога господина урачуна у рок наставничке службе (наставници су, наиме, само доценти, ванредни професори и редовни професори), као што ни он није имао право да тражи 'суботњу годину', а да за то не испуњава прописане услове“.
      Бацачи прашине у очи и продавачи магле су ових дана кричали, а гласноговорник Максим је тријумфалистички изјављивао: „Томе у прилог говори и званично мишљење које је по овом питању правна служба Универзитета недавно доставила секретару ПБФ...“. Ови шибицари покушавају да се веру по стаклу пошто има непрецизно дефинисана једна одредба БУ (где се под наставницима све ставља у општем смислу), а то је чл. 123, т. 2: „Наставно особље јесу: наставници, истраживачи и сарадници“. Вилотић је 2010-2016 асистент на Групи за хришћанску философију и религиологију, а од 2016 доцент на истој групи. Дакле, потребно је утврдити шта у српском образовном систему јесте наставник.
      Када одемо на страницу Универзитета у Нишу и погледамо Избор у звање наставника (1114) (овде), видимо да су наставници сви од доцента па на горе. Можда би неко рекао: Добро, али нишлије су специфични, па нису релевантни, него да видимо ми шта се прописује на Универзитету у Београду! Да видимо званично мишљење. Оно, на жалост ових мешетара, постоји. Цитирам шире (овде): „На основу члана 11. став 1. тачка 13. Закона о високом образовању ('Службени гласник РС', бр. 76/05, 100/07 – аутентично тумачење, 97/08, 44/10, 93/12, 89/13, 99/14, 45/15 и 68/15 – аутентично тумачење), а на основу предлога Конференције универзитета Србије од 15. јуна 2015. године,
      Национални савет за високо образовање Републике Србије, на седници одржаној 26. новембра 2015. године, утврдио је
      МИНИМАЛНЕ УСЛОВЕ
      за избор у звања наставника на универзитету
      'Службени гласник РС', бр. 101 од 8. децембра 2015, 102 од 20. децембра 2016, 119 од 29. децембра 2017.
      I. ОПШТЕ ОДРЕДБЕ
      Члан 1.
      Овим актом се дефинишу јединствени минимални услови за избор у звања наставника на универзитетима у Републици Србији.
      Члан 2.
      Звања наставника на универзитету су: доцент, ванредни професор и редовни професор“.
      Према томе, имамо аутентично тумачење – не тумачење Зорана Ђуровића или Синода – да су звања наставника на универзитету: доцент, ванредни професор и редовни професор. Секретар Војводић је иначе познат по бриљантности свога ума, па када сам га питао – јер је Максим написао да Ђуровић није дао податке о основној школи – како је могуће да сам завршио ПБФ а да немам ОШ?, он је одговорио: Е, ја ти то не знам! Тако је и сада отишао по правно мишљење на БУ, а могао је сам да га нађе. Но, овим лажима је требало да се дезавуише Синод и Патријарх и да се добије на времену, а да се и студенти збуне. И то све чине на крајње подао начин. 
      Исте природе је и Мишљење Одбора за статутарна питања Универзитета у Београду: „Поступајући по обраћању председника Академијског одбора за високо образовање Српске академије наука и уметности и председника Савета Универзитета у Београду, Одбор за статутарна питања данас је једногласно усвојио Мишљење, у којем је истакнуто да је утицај СА Синода СПЦ, као тела које није у оквиру Универзитета у Београду, на статус запослених на ПБФ у супротности са Законом о високом образовању и Статутом Универзитета.
      Истовремено, закључено је да ће о усаглашености извесних одредаба Статута ПБФ са Статутом Универзитета у Београду бити заузет званичан став на наредној седници Одбора“ (овде).
      Мишљење је ирелевантно, јер се питамо како да су се тек сада сетили да Синод даје радне дозволе запосленима на ПБФ? То је од поновног уласка ПБФ на БУ било регулисано. Реч је, према томе, само о покушају једне групе узурпатора да се отме ПБФ од СПЦ, а у томе учествују, нажалост, и неке владике, који једно потписују на Сабору СПЦ, а друго раде иза леђа. Показали су образ и част. За ове споља нас не чуди ништа, јер знамо на шта они раде. Сасвим је јасно да је ово исценирана интересно-политичка игра.

View full Странице
    • Од Zoran Đurović,
      Зоран Ђуровић: СА Синод versus доцент Марко Вилотић

Како је случај познат, нећу правити увод. Владика Максим Васиљевић писа: „У случају доцента Вилотића, Синод је своју одлуку образложио искључиво позивањем на Статут Универзитета... Пошто је тако, сигуран сам да ће и у овом случају Синод у свему поштовати мишљење руководства Универзитета о томе да ли је колега Вилотић у нечему прекршио Статут или неки од законских прописа. Њему се замера то што је узео једногодишње плаћено, а потом и двогодишње неплаћено одсуство, на шта је имао законско право. А чак и да на то није имао право (а јесте), ни једно ни друго одсуство колега Вилотић није доделио сам себи...“.
      Вилотића као наставник (доцент) од 2016. (овде) не испуњава услов по члану 94 статута ПБФ: „Ради стручног и научног усавршавања... наставнику се може одобрити плаћено одсуство... у трајању до једне школске године, уколико је остварио најмање пет година рада у настави на високошколској установи“. Нема 5 година рада у својству наставника. Синод је овде навео исти члан БУ (132) који понавља чл. 95 ПБФ. Синодско образложење је кратко и јасно: „Следствено, ПБФ... није имао право да асистентски стаж реченога господина урачуна у рок наставничке службе (наставници су, наиме, само доценти, ванредни професори и редовни професори), као што ни он није имао право да тражи 'суботњу годину', а да за то не испуњава прописане услове“.
      Бацачи прашине у очи и продавачи магле су ових дана кричали, а гласноговорник Максим је тријумфалистички изјављивао: „Томе у прилог говори и званично мишљење које је по овом питању правна служба Универзитета недавно доставила секретару ПБФ...“. Ови шибицари покушавају да се веру по стаклу пошто има непрецизно дефинисана једна одредба БУ (где се под наставницима све ставља у општем смислу), а то је чл. 123, т. 2: „Наставно особље јесу: наставници, истраживачи и сарадници“. Вилотић је 2010-2016 асистент на Групи за хришћанску философију и религиологију, а од 2016 доцент на истој групи. Дакле, потребно је утврдити шта у српском образовном систему јесте наставник.
      Када одемо на страницу Универзитета у Нишу и погледамо Избор у звање наставника (1114) (овде), видимо да су наставници сви од доцента па на горе. Можда би неко рекао: Добро, али нишлије су специфични, па нису релевантни, него да видимо ми шта се прописује на Универзитету у Београду! Да видимо званично мишљење. Оно, на жалост ових мешетара, постоји. Цитирам шире (овде): „На основу члана 11. став 1. тачка 13. Закона о високом образовању ('Службени гласник РС', бр. 76/05, 100/07 – аутентично тумачење, 97/08, 44/10, 93/12, 89/13, 99/14, 45/15 и 68/15 – аутентично тумачење), а на основу предлога Конференције универзитета Србије од 15. јуна 2015. године,
      Национални савет за високо образовање Републике Србије, на седници одржаној 26. новембра 2015. године, утврдио је
      МИНИМАЛНЕ УСЛОВЕ
      за избор у звања наставника на универзитету
      'Службени гласник РС', бр. 101 од 8. децембра 2015, 102 од 20. децембра 2016, 119 од 29. децембра 2017.
      I. ОПШТЕ ОДРЕДБЕ
      Члан 1.
      Овим актом се дефинишу јединствени минимални услови за избор у звања наставника на универзитетима у Републици Србији.
      Члан 2.
      Звања наставника на универзитету су: доцент, ванредни професор и редовни професор“.
      Према томе, имамо аутентично тумачење – не тумачење Зорана Ђуровића или Синода – да су звања наставника на универзитету: доцент, ванредни професор и редовни професор. Секретар Војводић је иначе познат по бриљантности свога ума, па када сам га питао – јер је Максим написао да Ђуровић није дао податке о основној школи – како је могуће да сам завршио ПБФ а да немам ОШ?, он је одговорио: Е, ја ти то не знам! Тако је и сада отишао по правно мишљење на БУ, а могао је сам да га нађе. Но, овим лажима је требало да се дезавуише Синод и Патријарх и да се добије на времену, а да се и студенти збуне. И то све чине на крајње подао начин. 
      Исте природе је и Мишљење Одбора за статутарна питања Универзитета у Београду: „Поступајући по обраћању председника Академијског одбора за високо образовање Српске академије наука и уметности и председника Савета Универзитета у Београду, Одбор за статутарна питања данас је једногласно усвојио Мишљење, у којем је истакнуто да је утицај СА Синода СПЦ, као тела које није у оквиру Универзитета у Београду, на статус запослених на ПБФ у супротности са Законом о високом образовању и Статутом Универзитета.
      Истовремено, закључено је да ће о усаглашености извесних одредаба Статута ПБФ са Статутом Универзитета у Београду бити заузет званичан став на наредној седници Одбора“ (овде).
      Мишљење је ирелевантно, јер се питамо како да су се тек сада сетили да Синод даје радне дозволе запосленима на ПБФ? То је од поновног уласка ПБФ на БУ било регулисано. Реч је, према томе, само о покушају једне групе узурпатора да се отме ПБФ од СПЦ, а у томе учествују, нажалост, и неке владике, који једно потписују на Сабору СПЦ, а друго раде иза леђа. Показали су образ и част. За ове споља нас не чуди ништа, јер знамо на шта они раде. Сасвим је јасно да је ово исценирана интересно-политичка игра.
    • Од Логос,
      Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије служиће сјутра, на празник Светог апостола и јеванђелиста Луке и празник Светог Петра Цетињског, са свише архијереја наше Цркве и свештенством Свету архијерејску литургију у Цетињском манастиру, са почетком у 9 часова. Прослава празника у Цетињском манастиру почеће вечерас свечаним празничним бденијем у 17 часова, a oвај догађај за наше слушаоце најавио је ђакон Александар Лекић.
      Звучни запис разговора

Извор: Радио Светигора
    • Од александар живаљев,
      Како данас извештава Ортодокс тајмс (енглеско издање сајта romfea), атински архиепископ Јероним и Синод Јеладске цркве упутили су 21.10.2019. официјелно писмо поглавару "ПЦУ" Епифанију Думенку којим званично признају аутокефалију "ПЦУ" и увршћују њног поглавара у диптих литургијског помињања у Грчкој цркви.
      Даље се навод да је уз архиепископа Јеронима, службени акт потписаало седам од дванаест митрополита, чланова Сталног Синода Грчке цркве.
      Извор: 
      The document of the recognition of the Church of Greece has arrived in Kyiv
      ORTHODOXTIMES.COM The recognition of the Church of Greece is now officially in the hands of Metropolitan Epifaniy of Kyiv and all  

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...