Jump to content

Danas: Патријарх одбио захтев 14 владика за ванредни Сабор; Direktno.rs: Текст захтева

Оцени ову тему

Препоручена порука

”И рече им - идите и свађајте се, делите ордење кретенима и зликовцима, политичарите, дволичите, благосиљајте ратне злочинце, калкулишите, претварајте се, да се згадите свим народима па да попљују и вас и мене због вас.”

Браво цареви, краљеви, светлости, преосвештани & остали. Свака част. Дабл-аксиос!

Како бре не ућутите сви више. Зато вам је св. Јован Златоуст све написао шта има да говорите и ништа више осим тога. Тешко ли је.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 94
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Проблем ти је сејо што се код нас под плаштом ”црквене послушности” потурила теза о апсолутној недодирљивости епископа. Шта год да каже на било коју тему има да ћутиш и гледаш у патос, а посебно ако с

Не свиђа ми се што све сазнајемо из штампе.

Постоване слике

Оклен ми ова женска испаде?! - Дух Свети је обешењак!:))

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Гризли, ова женскиња ти обесмисли коментар!12:smeha: Послах линк и једном владики, ако испадне ова риба, угасио сам!:)))

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Управо сада, Zoran Đurović рече

Сада је цетињски програм: Не таласајмо, не помињимо раскол, све је ок, ми смо за јединство

Ја се са тобом не слажем по том питању, немам са тим проблем кад се са мном неко не слаже...али на страну то сада...него јако је индикативно, не сада, иначе митрополитово понашање. Да не понављам(о) ко папагај о омашкама у процени политичара...јер Црна Гора се морала одвојити по плановима НАТОа, тиме се утабао пут о одвајању КиМ...дакле ко је помогао одвајаљу ЦГ, директно/индиректно помогао је одвајању КиМ (свесно или несвесно...грешимо сви...и Владика Николај је био у почетку из сентимента за Југославију, па је после видео шта је зло)....дакле митрополитов ангажман, чим човек чачне у политику, одамах омаши...а двоструки аршини ка ЦГ и Србији су очигледни.

Ево ово (мислим да тај скуп у Будви иде у контекст закона у ЦГ доле, што хоће да им помонтенегришу храмове), и шта каже:

Митрополит Амфилохије: Сви морамо дати допринос доношењу најбољег решења односа Цркве и државе

Па стварно је провокација....кад Патријарх у Србији "даје допринос односа државе и Цркве" тада је то...ма Јудин загрљај и сл...јуче му то није ваљало, чим је тема монтенегро одма друга плоча...мало је превише да је и од њега.

Узгред оно писмо....ко је, бре оно писао...на страну шта захтевају, него ужасни пропусти у формулавијама...просто невероватно...на страну суштина садржаја...пример "због медијских манипулација", а они дају медијима информације, писам и др  :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 7 минута, Zoran Đurović рече

Гризли, ова женскиња ти обесмисли коментар!12:smeha: Послах линк и једном владики, ако испадне ова риба, угасио сам!:)))

Ће да буде катастрофа... Још овде испаде као да орден oћеш да јој уручиш... :smeh1:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 минута, Ćiriličar рече

митрополитово понашање

Ја ти гарантујем да би сутра, не дај Боже да проминем овим дуњалуком (имам доста неких пројеката да завршим), Лохи држао елогију на мом опелу! Ставио би ме у свеце одмах. А данас ме држи својим главним сотоном (у старозаветном смислу речи). Још се чуди што га критикујем а он би да ми штампа мој докторат. Зато ја 1 реч Амфилохију не верујем.  

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 минут, Grizzly Adams рече

Ће да буде катастрофа... Још овде испаде као да орден ућеш да јој уручиш... :smeh1:

Алаха ми, немам појма како ова улеће. Само сам ископирао адресу моје теме. Но, мене жене воле. :sunce: Не могу да се одбраним! Видиш шта ми раде санђаме!:))

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 16 минута, Zoran Đurović рече

Оклен ми ова женска испаде?! - Дух Свети је обешењак!:))

Нађо' је. Милка Форцан

image.png

Слика је на серверу Поука у фолдеру uploads. Вероватно је неко некад нешто качио са том сликом, па је софтвер нешто побрљавио и убацио је овде   :)))

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 минут, GeniusAtWork рече

Нађо' је. Милка Форцан

image.png

Слика је на серверу Поука у фолдеру uploads. Вероватно је неко некад нешто качио са том сликом, па је софтвер нешто побрљавио и убацио је овде   :)))

Дај јој мој телефон!:)) 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 25 минута, Grizzly Adams рече

”И рече им - идите и свађајте се, делите ордење кретенима и зликовцима, политичарите, дволичите, благосиљајте ратне злочинце, калкулишите, претварајте се, да се згадите свим народима па да попљују и вас и мене због вас.”

Браво цареви, краљеви, светлости, преосвештани & остали. Свака част. Дабл-аксиос!

Како бре не ућутите сви више. Зато вам је св. Јован Златоуст све написао шта има да говорите и ништа више осим тога. Тешко ли је.

O Medo, gde si? 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 минута, GeniusAtWork рече

Нађо' је. Милка Форцан

image.png

Neko ju je postavio uz komentar kao jednu od laureata ordena kojeg je Prvorođeni dobio onomad

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 минут, Милан Ракић рече

Neko ju je postavio uz komentar kao jednu od laureata ordena kojeg je Prvorođeni dobio onomad

Мићо, имаш ли списак свих оних који су добили орден св. Саве и завршили у затвору? - Не мислим на затвор у биолошком смислу. - Али, и имаш ли Лохијеве који су одликовани? Не рачунам у одликовања Ломија који налаже бадњак на Цетињу и сл. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ко зна које је тумачење брате оче... фина дама у сваком случају. :)

А ови наши брадоње, не знам стварно докле више. Колико су се избрукали свих ових година и деценија, уместо да се постиде мало и смире, само цепају даље. Али ваљда то тако иде - смутна времена, нисмо ни заслужили боље...

А толико је лепа и племенита ова наша вера. Гре’ота...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 8 минута, Милан Ракић рече

O Medo, gde si? 

Ево брадер, животињаримо на рекама вавилонским. :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Патријарх српски г. Порфирије богослужиo je данас, 14. јуна 2021. у Храму свете Тројице у Врању, поводом славе Епархије врањске, празника Преподобног Јустина ћелијског и врањског. 

Патријарх је између осталог казао: "Дух светости, дух Јеванђеља, дух Христов, у овом граду и у овом простору више је него препознатљив, и ево, слава Богу, тај дух живи и у вама, живи у свима нама, до наших дана, а сигурни смо да ће он бити не само тачка ослонца, него оквир и смисао живота поколења која долазе иза нас". Још је Патријарх додао: "Стабилност појединачна, породична, друштва и државе, зависи од унутарњег блага, унутарње духовности. Ми јесмо што јесмо само својим односом са Христом, а то значи уз присуство благодати Духа Светога. Нека би Бог дао да чокот наш, Господ Исус Христос, у нама увек има здраве плодоносне лозе, плодоносне врлином, добром, љубављу, смирењем и свим оним на шта нас Јеванђеље позива".
      Како је известила РТВ Врање, српског Патријарха г. Порфирија су испред порте градског Саборног храма у Врању дочекали Владика Пахомије са свештенством и монаштвом, градско руководство и бројни верници.
      Након Свете архијерејске Литургије ишла је Литија од Саборног храма до Свеправославног центра Преподобни Јустин ћелијски и врањски, где је Патријарх благосиљао славске колаче и кољива, а најуспешнијим ученицима веронауке су уручене дипломе.
      Како се додаје у извештају РТВ Врање, у навечерје празника посвећеног Светом Јустину (13.јуна), служено је празнично бденије у цркви Светог мученика Јустина философа и Преподобног Јустина ћелијског и врањског при родној кући Светог Аве у Врању, данас Свеправославном центру Преподобни Јустин.
      Епархија врањска први пут своју славу Преподобног Јустина ћелијског и врањског, прославила је 2016. године.

Извор: Радио Слово љубве / Телевизија Храм
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије гледао је данас, 13. јуна 2021. године, у Бујановцу са децом Зорана и Јелене Тасић: Марјаном, Нелом, Дијаном, Анђелом и Александром, финале Ролан Гароса у Паризу. Патријарх и малишани су навијали за славног српског тенисера Новака Ђоковића који је још једном обрадовао наш народ победивши на једном од најпризнатијих турнира. Његова Светост Патријарх је данас посетио више многодетних породица у Бујановцу и свима доделио издашну помоћ.

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије поручио је 13. јуна 2021. године у манастиру Светог Прохора Пчињског, поводом 950 година од оснивања тог манастира и 700 година од упокојења краља Милутина који га је обновио, да је молитва Христова његовом Оцу позив на јединство и то не на било какво јединство, не на јединство у идеологијама овога света, не на јединства која нас деле од других, него на јединство управо у Христу.
        Током свете Литургије прочитан је одломак из Јеванђела по Јовану, а у последњој реченици је молитва Христова: Молим те, Оче, да сви једно буду. Патријарх каже да му је један човек рекао да је народ уморан од подела – на ми и они, на наше и њихово.
      - Јединство разбијамо пре свега ми сами различитим фанатизмима, осуђивањем једни других, оговарањем, завишћу на успеху онога другога, делимо себе различитим врстама искључивост. Јединство се разбија осећањем некога да је бољи од других, да је позван да буде судија другоме, да види мане другога, да види грешке другога, а да не види себе, своју таму, мрак који носи у себи. Не види потребу за тим да пронађе Христа у себи, не види потребу за тим да се мења, да прашта и тражи опроштај, а то значи да расте у Христу и тако расте у сваком јединству са сваким који је његов ближњи, а позван је сваки да буде ближњи, јер други је оно како га ми дефинишемо, други је онакав каквог га ми видимо, други је непријатељ само ако смо га ми тако дефинисали, навео је Патријарх.
      - Делимо се и онда када бирамо да будемо екстремно либерални, модерни, да нас похвали свет, да му се допаднемо, да нам аплаудира... Некада је било много више непријатеља Цркве Христове који су били отворени и транспарентни, знали смо ко је ко, није нас могла завести лажна, а наизглед истинита реч, а сада је много вукова у јагњећој кожи. Ми ћемо се молити и молимо се и за њих, да и вукови постану јагњад по свом расположењу, али ћемо знати да су вукови - вукови, и знаћемо где је наше срце и где је наш извор, знаћемо да је то Црква, каже патријарх Порфирије.
      - Црква није институција, већ да је сабор. Сви су позвани да буду Црква, све институције, свака страна у нашем народу је позвана да буде једно у Христу, једно у Цркви, истакао је Патријарх и указао на то да, када се погледа свет који се хвали својим достигнућима, споља све је златни дворац, а изнутра у највећем броју појединаца руина, рушевине и гробови.
      - И зато реч Христова изречена да сви једно буду не значи укидање слобода, не значи да сви будемо копије једни других. Та реч значи слобода, али у Христу. Да сви једно будемо у вери, онда ћемо бити једно у себи, бићемо целовити, бићемо једно у својој породици. У јединству породице биће нам здраво и село и град и држава, каже Патријарх.
      Подсећајући да је апостол Павле рекао да нема Грка и Јеврејина, Патријарх је појаснио да то значи да постајући једно нећемо се одвајати од других народа и истицати себе важнијим од других.
      - Сваки народ јесте створен да буде Црква и сваки човек икона Божја и сваки је позван да буде наш брат. Знамо да смо православни Срби, али знамо и да многи људи припадајући другим народима, и православне вере и неправославне вере, овде у манастир када долазе скрушено наилазе пре свега на љубав монаха и монахиња који овде живе, али осећају и Божју љубав и од Њега добијају помоћ, закључио је патријарх Порфирије.

Извор: РТС
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Из беседе Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија на Спасовданској литији, 10. јун 2021. године

-Данас је Бог, Син Божји, узневши се на Небо, заједно са собом узнео и нашу људску природу, узнео своју Цркву. И ми смо испуњени данас тим сазнањем, испуњени слављењем Бога. На данашњи дан нама постају јасне речи Светог Јустина Поповића који наш поглед на свет назива богочовечанским погледом на свет. То је поглед не само на тварну природу и токове у њој, то је поглед на своје постојање, на смисао постојања ближњег, на смисао наших међусобних односа. На смисао свега онога што нас чини радоснима, што нас испуњава, али исто тако и на смисао у свим беспућима и урвинама овога света, на смисао када се налазимо на крсту, када пролазимо искушења.
       -Господ нас је на Спасовдан узнео на Небо и наша ограничења покидао. Господ је нас обезграничио, ми смо у Њему постали без почетка и краја, неограничени. И зато у нашој близини има места за свакога. Али не само у блиизини, у нашем срцу, у нашој души, у нашем наручју има места за свакога, јер се ми налазимо на грудима Савиним. А он је нас спустио на груди Христове.
       -Родитељи, волите своју децу, немојте само да им испуњавате жеље како вас не би болела глава од њихових несташлука. Децо слушајте своје родитеље, служите им нарочито кад постану стари. Не заборавите сузу мајчину и зној очев. Немојте говорити има времена за то. Има времена за све друго, а и за то је мало времена увек.
       -Верујем да ћете и ви бити радосни овог тренутка када кажем да су у овој молитвеној литији са нама узели учешће игуман манастира Хиландара отац Методије и игуман манастира Студенице отац Тихон.  Молим посебно оце игумане да се са својом братијом моле за овај град и људе који живе у њему, за читав свет, да нам Бог да што више молитвеника - јер духовно здравље једног народа мери се по броју монаха у том народу - да се моле да овај град увек, да као што Београд у грбу има отворену капију, вазда има не само отворене капије него и отворена срца и душе, да се сви који дођу у овај град осете као домаћи и да сви људи независно како се моле, ком народу припадају осете не само да су добродошли него да су наша браћа.

Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Прослава Вазнесења Господњег, храмовне и сеоске славе у Чуругу, започела је уочи Спасовдана, свечаним празничним бденијем, на којем је началствовао протопрезвитер Миладин Бокорац, архијерејски намесник жабаљски, уз саслужење свештенства Епархије бачке и новосадских ђакона, Александра Билића и Владе Поповића.

У четвртак шесте седмице по Пасхи, 28. маја/10. јуна 2021. године, на светој архијерејској Литургији началствовао је Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј, а саслуживали су Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Исихије – новоизабрани Владика ваљевски, јеромонах Јеротеј, новоизабрани Епископ топлички, свештеници и ђакони Епархије бачке.
      Беседећи после прочитане јеванђелске перикопе, владика Иринеј је казао да је Вазнесење старински израз својствен свим православним словенским народима. „На данашњем говорном српском језику рекли бисмо узношење или узлазак Христа на небо, што је био видљиви знак да је Он свој Домострој спасења завршио и да остаје само још то да га запечати тиме што ће послати – од Оца Свога небескога – Светога Духа, и то ће бити коначни рођендан Цркве Његове, Цркве Христове. Сви претходни догађаји, један за другим, постепено конституишу Цркву као Тело Христово, као Храм Духа Светога, као Дом Оца Небескога, као дом свих нас. Тај празник, ако гледамо унатраг, представља пуноћу читавог подвига спасења света и човека, а ако погледамо унапред, ка будућности или ка есхатону, онда видимо да он води у силазак Духа Светога – а то значи пуноћу заједнице могућности и стварности заједнице између човека и Бога, између света и Бога”, поучио је Епископ бачки.
      Такође, Преосвећени владика Иринеј је истакао да је Чуруг знаменито место у историји наше Цркве и нашег народа. „Чуруг је, у прошлости, дао много угледних, честитих свештеника, монаха, увек је имао добре и верне људе у месту, а дао је, у последњим деценијама, и неколико веома угледних и духовно зрелих епископа наше Цркве и, најзад, дао је нашој светој Цркви и њеног Предстојатеља – Његову Светост Патријарха Порфирија. Нека овај празник Вазнесења Господњег буде и празник нашега узношења са земље на небо, из пролазности у непролазност, из грешности у богодаровану безгрешност, из греха у светлост”, поручио је Епископ бачки.
      У току свете Литургије, владика Иринеј је рукоположио ђакона Бранка Милосављева у чин презвитера, а владика Исихије је рукоположио ипођакона Бранка Батала у чин ђакона.
      После Литургије, верни народ је, предвођен својим епископима, кренуо у свечану литију. Током литије извршен је чин освећења жита. Поред мноштва вернога народа, светој Литургији су присуствовали господин Урош Радановић, председник Општине Жабаљ, и госпођа Весна Стјепановић, председник Месне заједнице Чуруг и Народни посланик.
      Вечерњим богослужењем началствовао је протопрезвитер Јован Кезан, парох србобрански, уз саслужење више свештеника. У наставку вечерњег богослужења освештано је славско жито и пререзан славски колач, које је ове године, у име свих благочестивих, браће и сестара, парохијана Световазнесењског храма, припремио славки кум, г. Миле Вукоман са својом породицом. Пригодну беседу одржао је прота Јован, честитајући славу домаћинима и празник свим сабранима. Настојатељ Световазнесењског храма је честитао храмовну славу и захвалио је браћи свештеницима који су дошли и својим присуством  увеличали храмовну славу, а затим је заблагодарио кумовима, породици Вукоман, на дару приложеном светом храму и организацији трпезе љубави за госте.

Извор: Инфо-служба Епархије бачке
  • Креирај ново...