Jump to content
Дарко

Христос није разапет на крсту - библиска чињеница или секташка хула?

Rate this topic

Recommended Posts

Дакле, Дарко, сви наши и светски еминентни историчари су, по теби, будале? Мислиш да је твоје церекање вредније од њих и њихове науке? Прочитао су пар памфлета разних квазиистраживача и онда храбро: Исус није историјска личност.  :drugarstvo:-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt='0409_feel' />

Твој став је толико подао и безобразан, јер вређа све оне непрегледне хришћанске жртве у првим вековима. Почев од самих апостола па редом. Један балавандер нашао да се са њима исмева. Срам те било.

Да, да, римски историчари из првог века писали су напамет, нису имали никакве историјске изворе (а Римљани измислили нешто што се зове: поредак, ред, закон, право, прецизност). Апостол Јован? Шта ћемо са њим? И то је, биће, измишљотина. Са становиша психологије НЕМОГУЋЕ да једна група људи (апостоли) страда, мученички страда, за нешто безвезе, за нешто што су измислили. Да је један, па да човек каже; параноик, полудео човек. Али није један. Већина, скоро сви, страдали су мученичком смрћу због вере у Христа. Па зар мислиш да би тако били упорни у измишљотини? Због чега? Шта су добили за узврат? Вера у Христа им није донела никакве привилегије, па да сумњамо у њихову искреност. Напротив, донела им је сиромаштво, понижење, прогон, мучење, страдање и на крају смрт. Гонили су их сви: и Јевреји и Рим. И сад, дође један једва пунолетан човек и каже: Исус није историјска личност. На основу чега? На основу неколико памфлета квазиисторичара. И све се то толерише на једном православном форуму. Страшно.

Ми сада незнамо, воде се препуцавања које био Тито, Стаљин.

За ову двојицу има мање доказа да су постојали него  за Христа. Ми време бројимо од Христа.

О непостојању Христовом, први пут си заговорили кад, молићу лепо?Прво се појавио  атеизам. а онда "неисторијски" Христос.

Прва хришћанска држава је била  Остројено из 2. века.

И сада нека неко докаже да је постојао Јулије Цезар. Или Наполеон, или било која историјска личност од пре најмање 150 година.

Као што каже Св. владика Николај, Господ је имао не 2 сведока, колико је довољно људима, већ 2 х 2 сведока. Који су сваку своју реч крвљу утврдили.

Публије Лентула, Писмо императору Тиберију:

Чуо сам, Цезаре, да желиш знати о овоме што ћу ти сада писати. Овде се налази човек који живи у великим врлинама и зове се Исус Христос. Народ га назива пророком, а његови ученици га сматрају за божанство. Веле да је Син Бога, Творца неба и земље и свега што на њој бива. Заиста, Цезаре, сваки дан се чују чудне ствари о овоме Христу. Да лечи болеснике само додиром и да мртве васкрсава једном речју. Он је човек, лепог стаса. Изглед му је благ и достојан поштовања. Коса му је боје добро зрелог лешника, пада му у увојцима преко ушију и са бескрајном милином шири се по плећима. Носио ју је раздељено на темену на "назаретски начин". Чело му је високо и чисто.

Образи су му љупко румени. Нос и уста његови дивно су правилни, брада му је честа, боје као и коса, није дуга и насредини је раздељена. Очи су му лепе и сјајне, као сунчани зраци, и нико не може да гледа право у њих од сјаја. Укорава са величанством, а опомене су му пуне благости. Или говорио или творио, увек то чини са милином и озбиљношћу. Никад га не видеше да се смеје, али су га видели да плаче. Веома је умерен, врло скроман и веома мудар. Једном речи: то је човек, који својом великом лепотом и својим божанским преимућством надмашује све синове човечанства. Науком задивљује сав Јерусалим. Он нигде није ништа учио, а зна све науке. Иде босоног и гологлав, многи га исмевају, али у његовом присуству стрепе и чуде се. Веле да такав човек није никада виђен, ни чувен у овим пределима. Многи Јевреји га смтрају за божанство и верују му, а други га туже мени, као да је противник твоме величанству, цезаре. Он није никада никоме учинио зло, али јесте добро. Ипак сам твоме величанству, цезаре, готов да слушам, како ми наредиш биће извршено.

У Јерусалиму седме индикције, месеца једанаестог.

Твога величанства највернији и најпонизнији слуга,

Намесник Публије Лентула

Да, да, римски историчари из првог века писали су напамет, нису имали никакве историјске изворе (а Римљани измислили нешто што се зове: поредак, ред, закон, право, прецизност). Апостол Јован? Шта ћемо са њим? И то је, биће, измишљотина. Са становиша психологије НЕМОГУЋЕ да једна група људи (апостоли) страда, мученички страда, за нешто безвезе, за нешто што су измислили. Да је један, па да човек каже; параноик, полудео човек. Али није један. Већина, скоро сви, страдали су мученичком смрћу због вере у Христа. Па зар мислиш да би тако били упорни у измишљотини? Због чега? Шта су добили за узврат? Вера у Христа им није донела никакве привилегије, па да сумњамо у њихову искреност. Напротив, донела им је сиромаштво, понижење, прогон, мучење, страдање и на крају смрт. Гонили су их сви: и Јевреји и Рим. И сад, дође један једва пунолетан човек и каже: Исус није историјска личност. На основу чега? На основу неколико памфлета квазиисторичара. И све се то толерише на једном православном форуму. Страшно.

Узе ми реч из уста.

Молим логично објашњење како то од гомиле погубљених кукавица (јер реално чим је настала стиска скоро сви Апостоли су се разбјежали) настају људи који мртви хладни се сами пријављују за смртне казне, распећа, бацање лавовима.

Чиме објаснити ту храброст насталу дословно преко ноћи?

Публије Лентула, Писмо императору Тиберију:

Чуо сам, Цезаре, да желиш знати о овоме што ћу ти сада писати. Овде се налази човек који живи у великим врлинама и зове се Исус Христос. Народ га назива пророком, а његови ученици га сматрају за божанство. Веле да је Син Бога, Творца неба и земље и свега што на њој бива. Заиста, Цезаре, сваки дан се чују чудне ствари о овоме Христу. Да лечи болеснике само додиром и да мртве васкрсава једном речју. Он је човек, лепог стаса. Изглед му је благ и достојан поштовања. Коса му је боје добро зрелог лешника, пада му у увојцима преко ушију и са бескрајном милином шири се по плећима. Носио ју је раздељено на темену на "назаретски начин". Чело му је високо и чисто.

Образи су му љупко румени. Нос и уста његови дивно су правилни, брада му је честа, боје као и коса, није дуга и насредини је раздељена. Очи су му лепе и сјајне, као сунчани зраци, и нико не може да гледа право у њих од сјаја. Укорава са величанством, а опомене су му пуне благости. Или говорио или творио, увек то чини са милином и озбиљношћу. Никад га не видеше да се смеје, али су га видели да плаче. Веома је умерен, врло скроман и веома мудар. Једном речи: то је човек, који својом великом лепотом и својим божанским преимућством надмашује све синове човечанства. Науком задивљује сав Јерусалим. Он нигде није ништа учио, а зна све науке. Иде босоног и гологлав, многи га исмевају, али у његовом присуству стрепе и чуде се. Веле да такав човек није никада виђен, ни чувен у овим пределима. Многи Јевреји га смтрају за божанство и верују му, а други га туже мени, као да је противник твоме величанству, цезаре. Он није никада никоме учинио зло, али јесте добро. Ипак сам твоме величанству, цезаре, готов да слушам, како ми наредиш биће извршено.

У Јерусалиму седме индикције, месеца једанаестог.

Твога величанства највернији и најпонизнији слуга,

Намесник Публије Лентула

Ovo je obican falsifikat, ne narocito vest. Inace, lose je i preveden. Samo jedan primer, od mnogih. Drugi deo imena treba da glasi "Publije Lentul" (a ne LentulA), mada se rimsko ime nikada ne navodi u ovakvom obliku.

Твој став је толико подао и безобразан, јер вређа све оне непрегледне хришћанске жртве у првим вековима. Почев од самих апостола па редом. Један балавандер нашао да се са њима исмева. Срам те било.

Дакле, Дарко, сви наши и светски еминентни историчари су, по теби, будале? Мислиш да је твоје церекање вредније од њих и њихове науке? Прочитао су пар памфлета разних квазиистраживача и онда храбро: Исус није историјска личност.  smej.gif-smileys-327.gif' class='bbc_emoticon' alt=':)' />

Odgovor na tvoje pismo i pismo Ivana Cvetkovica sam pisao sat i dvadeset minuta.

Kada sam video sta si ti meni odgovorio, izbrisao sam ga odmah i zazalio sto sam uopste i pricao sa tobom.

Pod bilo kojim drugim okolnostima bih ti zbog ovoga svasta napricao ali su okolnosti takve da ja osim sto drzim do nekog reda, moderator sam foruma i fino sam dete tako da sam postedeo i vas i mene neprijatnosti.

I nasmejao sam se kada sam procitao "Sram te bilo.".  smej.gif  

A posto ste vise puta i dokazali da je dijalektika vama potpuno strana i da vas istina uopste i ne zanima, ja shvatam da nema nikakvog smisla voditi dijalog sa vama i ponasacu se u skladu sa tim.

P.S.  I da, Publije Lentula je navodno bio namesnik u oblasti Jerusalima tada, sto nije tacno jer je tada bio Pontije Pilat, nije bio ni pre. Navodno je bio GUVERNER te oblasti ali ta funkcija nikada nije postojala;nikada nije ni postojao nikakav namesnik po imenu Publije Lentula. Pismo (kao sto primecujete) sadrzi kovanicu "Isus Hristos" sto je hebrejska kovanica koja je preuzete iz Novog Zaveta (nijedan rimski pisac ne bi koristio tu rec) i trece, nijedan ali nijedan namesnik ili bilo koji drugi ne moze da salje pismo caru, Senatu i narodu, a to je bas sto je taj Publije navodno i uradio u originalnom pismu. Samo car moze da salje pismo Senatu i narodu. U originalnom pismu postoje i drugi hebrejski idiomi koje rimski pisac ne bi i nije koristio.  Neki uceni ljudi kazu da je ovo pismo iz vremena Dioklecijana, ne Tiberija.

Sa vama je dijalog zavrsen.

Да ли неко може да  нађе и постави сачувану пресуду Исусу Христу? Можда је негде има на интернету.

NE POSTOJI TAKAV DOKUMENT niti postoje izgledi da neko nadje takav dokument. Prosto ne postoji.

Rimljani NISU to nigde zapisali a zapisivali bi takve stvari, narocito dogadjaj koji mnogi porede sa Sokratovim sudjenjem. Mora da im hemijske nisu radile taj dan.

Ne postoji ni zapis nikakvih ocevidaca tih cuda, ne postoji zapis ljudi koji su pricali sa njim, ne postoji zapis ljudi koji su ga videli, ne postoje njegovi rukopisi, nikakve ugovore nije napisao i u principu nista nije ni zapisao.

U pismu koje sam izbrisao, a napisao ga kao odgovor, stajala su imena velikih istoricara iz tog perioda koji nisu nista zapisali, a tada su ziveli. Spisak je sadrzao imena kao sto su Plutarch i Seneca.

P.S.  I da, Publije Lentula je navodno bio namesnik u oblasti Jerusalima tada, sto nije tacno jer je tada bio Pontije Pilat, nije bio ni pre. Navodno je bio GUVERNER te oblasti ali ta funkcija nikada nije postojala;nikada nije ni postojao nikakav namesnik po imenu Publije Lentula. Pismo (kao sto primecujete) sadrzi kovanicu "Isus Hristos" sto je hebrejska kovanica koja je preuzete iz Novog Zaveta (nijedan rimski pisac ne bi koristio tu rec) i trece, nijedan ali nijedan namesnik ili bilo koji drugi ne moze da salje pismo caru, Senatu i narodu, a to je bas sto je taj Publije navodno i uradio u originalnom pismu. Samo car moze da salje pismo Senatu i narodu. U originalnom pismu postoje i drugi hebrejski idiomi koje rimski pisac ne bi i nije koristio.  Neki uceni ljudi kazu da je ovo pismo iz vremena Dioklecijana, ne Tiberija.

Nemas ti pojma brate o ovome sta pises. Ni o "guvernerima", ni o namesnicima, ni o tome ko moze da pise kome, niti o bilo cemu drugome u sta si se upustio u ovom Post scriptum-u.

Pismo jeste falsifikat, i uopste nije anticki falsifikat, ali to uopste ne dovodi u pitanje cinjenicu da je Hristos istorijska licnost.