Jump to content

Recommended Posts

Dragi prijatelji forumasi,

Evo mene posle nekog duzeg vremena opet.

Ovog puta imam jedan poziv za sve zainteresovane za rad na sebi.

U toku je formiranje psihoterapijske grupe u Beogradu. U pitanju je psihodrama, to je pravac grupne psihoterapije koji je osnovao Jakov Moreno. Kod nas mozda ne toliko poznat pravac ali, u svetu dosta popularniji. O Morenu i pravcu mozete dosta saznati na internetu ukoliko vas zanima. Ono sto je meni, vazno da vam kazem je sledece:

- to je grupna psihoterapija, dakle odvija se u grupi koja je tu da svakog coveka podrzi u njegovoj jedinstvenosti.

- to je akcioni pravac, a to znaci "manje price vise rada". Nije u pitanju grupa u kojoj cete doci i pricati o onome sto vas muci u krugu ljudi, kao sto vidjate na filmovima ili kako se radi po nekim grupama samopomoci.

- nema (beskrajnih) analiza, davanja saveta i pozicije terapeuta kao Boga koji sve zna i vama prosipa mudrost.

- ma kako se osecali i, kakve probleme imali vi imate ste gospodar svog zivota i vi donosite odluke. Dovoljno ste sposobni za to.

- Grupa je tu da bude vase sigurno mesto u kom mozete biti to sto jeste bez straha da ce vas odbaciti, tu je da vas podrzi i podstakne da upoznate sebe.

- Ono sto se desava na grupi tamo i ostaje. Principi iskrenosti, tajnosti, dobronamernosti su samo neki od principa koji vaze u grupi.

- Svi mi imamo kapacitet da rastemo i razvijamo se, da budemo stvaraoci, kreativni i spontani, samo nekima od nas je potrebno da se toga podsetimo.

Ukoliko zelite da otkivate sebe, ukoliko vam je blizak psiholoski rad, tu smo. Ukoliko imate nekih zivotnih kriza i potrebna vam je podrska, ukoliko imate problema sa vasim osecanjima poput strahova i depresija, ili prosto zelite da na sigurnom mestu u neosudjujucem okruzenju susretnete sebe i druge, grupa je tu za vas. 

Grupa psihodrame nije zamisljena kao radionica, nego kao grupa ljudi koji bi da rade na sebi. Stoga je neophodno vreme od barem godinu dana da taj proces dobije neku svoju formu. Grupa ima svoj tok i svoju dinamiku i ne dolazi na grupu kako ko kad zeli, prosto i zbog vas i zbog ostalih potrebno je da se odlucite da li zelite dokaziti na grupu u redovnom ritmu. Susreti se odvijaju jednom nedeljno u trajanju od 2h u centru Beograda. 

Grupu vode dva koterapeuta:

Ksenija Roganovic, dipl psiholog, psihodramski terapeut pod supervizijom sa visegodisnjim iskustvom u radu sa ljudima. Radila je u bolnici za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj, trenutno u institutu za mentalno zdravlje u Palmoticevoj, u privatnim klinikama. Radila je sa zavisnicima, sa psihoticnim pacijentima, osetljivim grupama, adolescentima. 

Jelena  Marinković psihoterapeut pod supervizijom, trener asertivne komunikacije. Takodje ima visegodianjeg iskustva u radu sa razlicitim grupama ljudi, zajedno sa Ksenijom vodila psihodramsku grupu pri centru za mentalno zdravlje, ogranak psihijatrijske bolnice dr Laza Lazarevic. 

Terapeuti imaju stalnu indirektnu superviziju mentora edukatora psihodrame ujedno i lekara psihijatra, sto znaci da je njihov rad podrzan kao i clanovi grupe za svaki eventualni problem ili konsultaciju. 

Ukoliko ste zainteresovani mozete me kontaktirati ovde ili u privatnoj poruci. Pre ukljucenja u grupu neophodno je obaviti jedan inicijalni intervju o cemu cemo se vec dogovoriti. 

Ono sto jeste strogo zabranjeno je ukoliko se prikljucite grupi koristiti forum za bilo kakvu razmenu informacija o clanovima grupe. Kao sto rekoh, sta se desava na grupi ostaje na grupi. 

Eto od mene toliko, veliki pozdrav i svako dobro! 

пре 7 часа, Јелена011 рече

Dragi prijatelji forumasi,

Evo mene posle nekog duzeg vremena opet.

Ovog puta imam jedan poziv za sve zainteresovane za rad na sebi.

U toku je formiranje psihoterapijske grupe u Beogradu. U pitanju je psihodrama, to je pravac grupne psihoterapije koji je osnovao Jakov Moreno. Kod nas mozda ne toliko poznat pravac ali, u svetu dosta popularniji. O Morenu i pravcu mozete dosta saznati na internetu ukoliko vas zanima. Ono sto je meni, vazno da vam kazem je sledece:

- to je grupna psihoterapija, dakle odvija se u grupi koja je tu da svakog coveka podrzi u njegovoj jedinstvenosti.

- to je akcioni pravac, a to znaci "manje price vise rada". Nije u pitanju grupa u kojoj cete doci i pricati o onome sto vas muci u krugu ljudi, kao sto vidjate na filmovima ili kako se radi po nekim grupama samopomoci.

- nema (beskrajnih) analiza, davanja saveta i pozicije terapeuta kao Boga koji sve zna i vama prosipa mudrost.

- ma kako se osecali i, kakve probleme imali vi imate ste gospodar svog zivota i vi donosite odluke. Dovoljno ste sposobni za to.

- Grupa je tu da bude vase sigurno mesto u kom mozete biti to sto jeste bez straha da ce vas odbaciti, tu je da vas podrzi i podstakne da upoznate sebe.

- Ono sto se desava na grupi tamo i ostaje. Principi iskrenosti, tajnosti, dobronamernosti su samo neki od principa koji vaze u grupi.

- Svi mi imamo kapacitet da rastemo i razvijamo se, da budemo stvaraoci, kreativni i spontani, samo nekima od nas je potrebno da se toga podsetimo.

Ukoliko zelite da otkivate sebe, ukoliko vam je blizak psiholoski rad, tu smo. Ukoliko imate nekih zivotnih kriza i potrebna vam je podrska, ukoliko imate problema sa vasim osecanjima poput strahova i depresija, ili prosto zelite da na sigurnom mestu u neosudjujucem okruzenju susretnete sebe i druge, grupa je tu za vas. 

Grupa psihodrame nije zamisljena kao radionica, nego kao grupa ljudi koji bi da rade na sebi. Stoga je neophodno vreme od barem godinu dana da taj proces dobije neku svoju formu. Grupa ima svoj tok i svoju dinamiku i ne dolazi na grupu kako ko kad zeli, prosto i zbog vas i zbog ostalih potrebno je da se odlucite da li zelite dokaziti na grupu u redovnom ritmu. Susreti se odvijaju jednom nedeljno u trajanju od 2h u centru Beograda. 

Grupu vode dva koterapeuta:

Ksenija Roganovic, dipl psiholog, psihodramski terapeut pod supervizijom sa visegodisnjim iskustvom u radu sa ljudima. Radila je u bolnici za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj, trenutno u institutu za mentalno zdravlje u Palmoticevoj, u privatnim klinikama. Radila je sa zavisnicima, sa psihoticnim pacijentima, osetljivim grupama, adolescentima. 

Jelena  Marinković psihoterapeut pod supervizijom, trener asertivne komunikacije. Takodje ima visegodianjeg iskustva u radu sa razlicitim grupama ljudi, zajedno sa Ksenijom vodila psihodramsku grupu pri centru za mentalno zdravlje, ogranak psihijatrijske bolnice dr Laza Lazarevic. 

Terapeuti imaju stalnu indirektnu superviziju mentora edukatora psihodrame ujedno i lekara psihijatra, sto znaci da je njihov rad podrzan kao i clanovi grupe za svaki eventualni problem ili konsultaciju. 

Ukoliko ste zainteresovani mozete me kontaktirati ovde ili u privatnoj poruci. Pre ukljucenja u grupu neophodno je obaviti jedan inicijalni intervju o cemu cemo se vec dogovoriti. 

Ono sto jeste strogo zabranjeno je ukoliko se prikljucite grupi koristiti forum za bilo kakvu razmenu informacija o clanovima grupe. Kao sto rekoh, sta se desava na grupi ostaje na grupi. 

Eto od mene toliko, veliki pozdrav i svako dobro! 

Ko je zainteresovan za psihodramu, bolje da ide kod dr Dušana Potkonjaka. Em je stručniji (doneo je psihodramu na ove prostore i, naravno, nije pod supervizijom), em jeftiniji...

пре 12 минута, Sofija_ рече

Jel to terapija za mentalno obolele, ili za sve? Gde je u svemu tome Gospod? Sta nudite vas dve i taj Moreno, sto ne nudi Hristos?

Na prvo pitanje odgovor imas gore vec. A na drugo, odgovor je da nismo na pijaci. To ces morati da vidis s Bogom. 

пре 1 минут, Јелена011 рече

Na prvo pitanje odgovor imas gore vec. A na drugo, odgovor je da nismo na pijaci. To ces morati da vidis s Bogom. 

Ja lepo pitam, a ti izbegavas ili nemas odgovor. I kakve veze ima pijaca sa mojim pitanjima? Kako ti kao psihoterapeut mislis nekom da pomognes, ako se nadjes uvredjena na ova moja pitanja iznad?

пре 1 минут, Desiderius Erasmus рече

Ko je zainteresovan za psihodramu, bolje da ide kod dr Dušana Potkonjaka. Em je stručniji (doneo je psihodramu na ove prostore i, naravno, nije pod supervizijom), em jeftiniji...

Slazem se, Dusan je sjajno resenje. Dusan, Jasna, Djuric, Ili, Vlada su zajedno, bili, pioniri psihodrame ovde i zajedno prosli krpz to davnih devedesetih jos tj krajem osamdesetih. Od tad kontinuirano rade sa ljudima, svako na svoj nacin i sa svojim ljudima. Dusan je ponovo tu, jedno vreme je samo povremeno dolazio dok je bio u Londonu, i sad ima i skolu plejbeka... 

Nije stvar toga da li, je neko, dobar, bolji najbolji, pogotovo u psihodrami, nekom legne jedan psihodramaticar, nekom drugi. Do ljudi je kako se povezu i, kako osete. Psihodrama je svet u kojem nema tacnih, i, pogresnih odgovora. Nekom prija Dusanova harizma, nekom recimo, profesorke Jasne, nekom legne dr Djuric, nekom se to promeni tokom, vremena. Svi, mi koji od njih ucimo godinama i tu smo godinama svi njih poznajemo i tu smo. 

Управо сада, Sofija_ рече

Ja lepo pitam, a ti izbegavas ili nemas odgovor. I kakve veze ima pijaca sa mojim pitanjima? Kako ti kao psihoterapeut mislis nekom da pomognes, ako se nadjes uvredjena na ova moja pitanja iznad?

Ma jok, nisam uvredjena, prosto mislim bas tako. Nije to pijaca, ja nudim ovo ti nudis ono. 

Ne razumem sta za tebe znaci mentalno oboleo, a gore mislim da sam lepo napisala za koga je grupa. Za sve one koji zele da rade na sebi. Ovo nije grupa za ljude koji imaju klinickih problema i kojima je podrska potrebna i u vidu farmakoterapije. 

Sa Hristom to ne vidim kakve veze ima. Mi nismo duhovnici, niti se igramo sa tim. Prosto isto kao sto kad ides kod lekara ne pitas sta nudi lekar a ne nudi Hristos kad zelis da radis na sebi, da upoznajes sebe, da upoznajes svoja osecanja i brines se o njima potrazis pomoc psihoterapeuta. Sasvim je u radu verovati u Boga biti liturgijski hriscanin, pricescivati se, ispovedati se, ziveti a recimo imati ponekad osecanja koja nas preplavljuju i sa kojima ne znamo sta cemo. U redu je reci - meni, je tesko i potrebna mi je podrska a da to ne znaci da ne verujemo u Boga. Ovo je cisto ljudska stvar, nas dusevni, emotivni zivot. Iako se moze desiti da se to preliva i na duhovni plan, nekad nismo svi u prilici da budemo i emotivno akroz zreli i sigurni. Nemamo svi idealne zivotne prilike, nismo svi odrastali na isti nacin niti vaspitani tako i sasvim je u redu da to naucimo u kasnijem zivotnom dobu. 

пре 11 минута, Јелена011 рече

U redu je reci - meni, je tesko i potrebna mi je podrska a da to ne znaci da ne verujemo u Boga.

Мислим да је јако лепа идеја, желим вам срећу у раду. 

У неким непредвиђеним животним ситуацијама је врло важно знати како да помогнемо себи, верујем да ћете људе учити томе. Мени се десило да сам неочекивано имала напад панике на улици, све са малим дететом у колицима. Хвала Богу, успела сам да позовем пријатељицу која ме је телефонски оним наизглед баналним саветима типа - диши дубоко и сл. извукла. Имала је искуства са тим. Касније и сама сам читала рецимо о фазама које је природно да пролазе људи који су доживели породичну трагедију, што ми је знатно олакшало ситуацију.

(Слично сам себи помогла својевремено и код престанка пушења)

Ништа ми од овог није сметало на духовном плану. Чак мислим да ми је и помогло да се колико толико смирим и дођем поново до Причешћа, после је све било много лакше :)

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Broken,
      Poštovane kolege veroučitelji, napravio sam Facebook grupu koja bi trebalo da omogući ( lakše i brže) razmenu iskustava u vezi sa nastavom u srednjim školama. Vodio sam se, pre svega, time da je meni potrebno da vidm kako drugi rade. Da pokupim neke ideje, dobijem inspiraciju za izvođenje kvalitetnijih časova itd.
      Evo ga link pa dođite   https://www.facebook.com/groups/788776624847097/
    • Од Јелена011,
      Dragi forumasi, 
      Specijalno za vas najava pre najave  i poziv za ucesce u jednoj krajnje zanimljivoj radionici! 
      Za sva pitanja tu sam, mozete me kontaktirati na pp, a mozete se i prijaviti. Detalje poput tacne lokacije i tacnog vremena uskoro

• Од Жељко,
      Ова је књига намењена широком кругу читалаца.У њој су дати одговори на најчешћа питања данашњег човека: шта су психичке а шта духовне болести; о депресији, несаници, страховима, неуротским поремећајима, хистерији, болестима зависности, усамљености. Шта је православна психотерапија и разлике у односу на друге психо-терапијске моделе, најчешћи проблеми деце и адолесцената; како допрети до чове-ковог срца, рецепти за јачање душевног здравља, хришћански однос према болести.
      Истичемо вредност другог дела књиге који се бави здрављем личности и народа и проблемима биоетике тј. став цркве према могућности злоупотребе савремених технологија, прекиду трудноће, проблему контрацепције, коришћењу донаторских полних ћелија и сурогатном материнству, клонирању, трансплантацији органа, еутаназији, хомосексуалности.
      Једини начин да се излечи бол у души је покајање, које захтева извесну духовну снагу, коју многи од нас једноставно немају. То се односи и на моје колеге лекаре, и зато су резултати који се у овој области постижу трe нутни. Сигуран сам да је психијатрија по принципу „стрпите се, све ће проћи“ у већини случајева недопу стива. Како жени која је изгубила сина јединца да кажем: дишите дубоко, опустите се, проћи ће?! Неће, и не може проћи, али зато могу да јој кажем да за Бога нема мртвих, да је упутим у цркву где ће учествовати у богослужењу, запалити свећу, замолити да се одслужи помен за страдалог сина… и тако ће њена душа осетити олакшање. Знате, смрт је тема која је у светској медицини и психијатрији готово забрањена. Наука је ту беспомоћна. Тешке болеснике бодре речима: све ће бити у реду, полако… У тој лажи човек умире непри-премљен, без покајања. А једна од најважнијих ствари у животу православног човека је молитва Господу за мирну смрт и добар одговор на Страшном Суду. Кад читамо о смрти светих људи и праведника, душа се испуњава милином, а не тугом. Моје колеге веома често личе на људе који седе на врећи злата, а пружају руку да им неко да милостињу.
      Имају светињу православља и такведуховне вредности, а траже милостињу: ауто-сугестију, хипнозу, реинкарнацију. Не користе оно што вековима постоји.

Kњигу можете купити у књижари Ризница (Његошева 7, 11080 Земун, тел: 011 2199 276) или поручити преко електронске поште: riznicasrbija@gmail.com по цени од 450 дин+птт.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...