Jump to content

Последње писмо владике Атанасија патријарху Иринеју

Оцени ову тему

Recommended Posts

@Родољуб Лазић Па можда да се угледају на тебе, кад буду читали форум. Како ћеш ти учити владику ако не трпиш брат на форуму за један коментар? Мало је претенциозно зар не?

Владике су ипак нетрпељиве на свом нивоу, па не говоре никоме изнад њих.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

• Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

На страну сама одлука Синода о Максиму, која, колико сам пратио, није баш нешто утемељена, у ствари делује да је фингирана (избацује се због једног, а разлог је, рекло би се, други), жалосно је колико

Чтец Ведран Гагић: Чаробни бројеви Објављено је и пето (!) писмо Еп Атанасија Патријарху. Ред налаже да га га испоштујемо коментаром. Још у своме другом писму у

Ау браћо ово ништа не ваља. Ово је постало песничење без рукавица. Дај Боже патријарху дуг живот. Не могу да замислим шта би било да се понови ситуација као она са болешћу патр. Павла.

Posted Images

Управо сада, Ćiriličar рече

@Родољуб Лазић Па можда да се угледају на тебе, кад буду читали форум. Како ћеш ти учити владику ако не трпиш брат на форуму за један коментар? Мало је претенциозно зар не?

Владике су ипак нетрпељиве на свом нивоу, па не говоре никоме изнад њих.

Па има разлике. Прво, од њихове неслоге и нетрпљења много више зависи него од мог, много су веће последице. А друго, на шта конкретно мислиш, кога то нисам истрпео за један коментар?

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Пре сат времена, Zoran Đurović рече

Није отишао у Калифорнију само зато што сам отворено писао о његовој спрези са америчким расколницима, и тамо је на силу послао веселог Кирила који се од муке опио. 

Izvini da te pitam, imas li ti zdravstveno osiguranje, tu gde si? Hajde ucini nam uslugu pa otidi kod pravog doktora na detaljan pregled. Tebi stvarno nije dobro covece. O kakvim "amer. raskolnicima" ti govoris? …. odavno je jasno da stvarno nemas mere u blacenju nase Svetosavske napacene Crkve, ali da bas maltretiras sve po redu, to je vec simptomaticno. Tebi niko ne valja, samo si ti merilo sam za sebe… I jos pricas o nekakvoj jeresi kod drugih?? Ostavi nase vladike na miru, aman vise! Ti znas da li se vl. Kiril opio ili ne - hajde vise oladi te kapisle. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Пре сат времена, Zoran Đurović рече

Еп.Атанасије, који се због повреде повукао са Светосавске Столице, али се „није одрекао Архијерејског служења у Христовој Цркви“ (Св.Патријарх Николај Мистик).  

Замолио бих племениту господу из захумске да дају цитат, а не да се иживљавају над нама. Нико нема времена да сада узме и чита 400 стр из ПГ да би проверио да ли ово постоји. 

Чак и да постоји, Мистик је насилно скинут са катедре, док се Атанасије сам повукао. Тражим појашњење, а не да неко пише Патријарху шта му падне на памет.  

Mislim da je vreme da prestanes sebi podizati cenu. Ko si ti da zahtevas fus note sa tacnim citatima u pismu? Pozabavi se svojim licnim akademskim postenjem, a ne od vladike Atanasija, jednim od najplodnijih bogoslovskih gromada u celom Pravoslavnom svetu. … pazi, ti trazis "pojasnjenje" I kvalifikujes vl. Atanasija kao nekog nikogovica - "neko pise Patrijarhu sta mu padne na pamet" -  sram te bilo, ako znas sta je stid.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

@"Tamo daleko" Шта је то неакадемски, ако се неко позива на извор да га и наведе, кад већ прилаже Бега.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 9 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

@"Tamo daleko" Шта је то неакадемски, ако се неко позива на извор да га и наведе, кад већ прилаже Бега.

Prodji me se... tebi se niko nije obratio.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 9 минута, "Tamo daleko" рече

Prodji me se... tebi se niko nije obratio.

Ово је форум, ако хоћеш приватно да се обратш Ђуровићу имаш опцију, осим тога браните Тасу тако да ми пада на памет онај његов виц:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Иде оприлике овако: Пера Жики опалио шамар, и дошао Ђура да га брани, каже Пери ајде још једном ако смијеш! Пера опали, Ђура ајд још једном ако смијеш, и тако неколико пута, док није Жика рекао: Ђуро немој  молим те да ме браниш.:mahmah:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Пре сат времена, Родољуб Лазић рече

И све то у времену када нам над главом државе и народа виси Дамоклов мач. Уместо да оставимо све сувишне и непотребне зађевице и размимоилажења и саберемо се у духу и да "горе имамо срца", да се сложимо како бисмо сву своју енергију искористили на добро, ми се чешљамо док нам узимају Космет, док нам хиљаде људи више умире него што се рађа, док нам се деца даве у дроги, разврату, насиљу, бесмислу сваке врсте...

Сада ти је јасно зашто сам ти замерио онај бесмислени напад на мене? Кад су чак и борбаши схватили напокон да ја нисам највеће зло у СПЦ... Крунић ме се био одрекао на неко краће време, али се вратио на старо пријатељство. Млаца је опак манипулатор и особа са дубоким психичким проблемима. Скоро 15 година је успевао да глуми пријатеља... Звао ме за кума да га венчам. Неке ствари се једноставно не раде, а и у овим обрачунима међу владикама, које сте гледали да минимизирате, исто је посреди. Зато ја ни најмање нисам оптимиста. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Напад, како га ти доживљаваш, односно критички текст, није био ни најмање бесмислен.Немам потребу да о томе даље причам.

То што се ти и ја понекад у нечему сложимо, не значи много, не што се мене тиче.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 43 минута, Родољуб Лазић рече

То што се ти и ја понекад у нечему сложимо, не значи много, не што се мене тиче.

Бог ти није дао оштроумност као мени. Ту је разлика. А има и још много других фактора, али није битно. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Чуди ме како нико није приметио да Zoran Đurović пророкује упокојење епископа Атанасија!
Наслов теме: 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, Zoran Đurović рече

Бог ти није дао оштроумност као мени. Ту је разлика. А има и још много других фактора, али није битно. 

Само ме заобиђи.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 15 минута, Ромејац рече

Чуди ме како нико није приметио да Zoran Đurović пророкује упокојење епископа Атанасија!
Наслов теме: 

:pop:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од nolimetangere,
      NSP2017.pdf
      Свето писмо - Нови српски превод; ћирилица; са The New International Version (NIV) енглеског изворника
      издавач: Biblica, Inc.®

• Од nolimetangere,
      DK1868.pdf
      Свето писмо - Ревидирани екавски ћирилични превод Даничић-Караџић
    • Од nolimetangere,
      SSP2015.pdf
      Свето писмо - Савремени српски превод; ћирилица; са The Easy-to-Read Version (ERV) енглеског изворника
      издавач: Bible League International
    • Од Поуке.орг - инфо,
      -Долгоденствуј, Свјатјејши Владико, на многаја љета!-   Поред архијерејâ, свештеног и монашког клира Српске Православне Цркве, Његовој Светости Патријарху српском г. Иринеју поводом 90. рођендана најсрдачније честитке су упутили Његова Светост Патријарх цариградски г. Вартоломеј, Његова Светост Патријарх московски и све Русије г. Кирил, Његово Блаженство Патријарх румунски г. Данило, Његово Блаженство Митрополит Чешких земаља и Словачке г. Растислав и Његово Блаженство Митрополит свемарички и канадски г. Тихон. Папа римски Фрања је, такође, честитао јубилеј Патријарху српском г. Иринеју.

ТВ Храм: У част Патријарха српског Иринеја

Изјава Епископа бачког др Иринеја поводом јубилеја Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја

Честиткa патријархa Кирилa предстојатељу Српске Цркве

Председник Вучић честитао јубилеј патријарху Иринеју

Председник Путин честитао јубилеј патријарху Иринеју
          Честитке Његовој Светости Патријарху упутили су и председник Републике Србије г. Александар Вучић, председник Руске Федерације г. Владимир Путин, највиши представници Републике Српске, престолонаследник Александар Карађорђевић, представници традиционалних Цркава и верских заједница, велики број удружења, организација и истакнутих личности из земље, региона и инстранства, као и многобројни православни верници, са жељом да мудро управља кормилом Српске Православне Цркве на многа и блага љета.     Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Иван Ивковић,
      Неко је недавно рекао да данашње беседе свештенослужитеља у православним храмовима не чине неку велику услугу Цркви. Разлог за то лежи у чињеници да су проповеди, с једне стране, по правилу преплављене реторским екскурсима у нецрквене теме, а са друге, да у њима преовлађује дидактички манир, вербализам и безидејност, и то баш у времену када црквена реч треба да буде другачија и, у најбољем смислу те речи: црквена. Другим речима, треба да буде ослобођена морализма и рационализма, а то се ретко среће.
      Стога проповеди епископа Игнатија долазе као право освежење. Оне доносе нешто другачије. Из њих одсуствују дуги уводи, стилска поигравања, вештачки реторски ефекти или потреба за показивањем учености. Игнатијева реч је онтолошки интонирана, што ће рећи да он не тражи лепоту израза него пастирски упућује на животно важне истине. Своме слушаоцу препушта да увиди оно што је важно за сами живот, да сазна где је спасење и да стекне здраву веру. На који начин се то постиже? Навео бих неколико одлика другачијег слова најгостољубивијег међу српским владикама.
      Најпре, владика Игнатије избегава алегоријско тумачење, оно које у историјским догађајима тражи самопреносни смисао. Он је усмерен ка Крају („блажени Циљ“, о коме Св. Максим Исповедник говори), што значи да за њега историја игра пресудну улогу као путовање ка Царству и поприште људске слободе. Алегорија му је страна јер, као вернију црквеној егзегези, негује иконичну егзегезу. На евхаристијском сабрању, из кога долази његова беседа, верници доживљавају реално присуство Христово, кроз икону, тип и обличје. То присуство, међутим, иде даље од актуелног агента који га носи или иконизује, не тражећи, међутим, смисао у прошлости, или у аналогијама телесно–духовно, чулно–умно итд. Игнатијево тумачење „узводи ка прототипу“, и води ка Личности која није опипљиво и експериментално подложна контроли. Као показатељ таквог живог старања за историју служе и осврти у беседама епископа Игњатија на Свети и велики сабор на Криту (2016. године) о чијем раду је он брижно обавештавао народ у повереној му епархији.
      Затим, читајући ове беседе уочавам да њихов аутор не жели да угоди психолошким жељама слушалаца, већ радије тежи да их мистагошки уведе у ослобођени време–простор где ће учесници стећи слободу од свих себичних прохтева. Постаће зближени са празницима Христа и његових Светитеља у заједници Духа Светога на основу личне слободе и љубави, а насупрот егоизму и нужности. Овај епископ свој народ позива да се преда новом опиту присуства и доласка Христовог не заобилазећи ниједну битну тему хришћанског живота, од покајања и жртве, преко вере и служења, до љубави и слободе.
      Такође, како би пробудио истински смисао евхаристијског приношења као нечег изворног, непатвореног и истиносног — а то је чисти плод заједнице која опитује Васкрсење — владика Игњатије лишава своје слово свих реторских фраза. Нема ничег монотоног у овим беседама. Док беседи, владика гради заједницу Цркве и елиминише заборав Онога који долази и који васкрсава. Свестан је да беседа која не упућује на Личност Христову упућује на таштину света. Он своје слушаоце и читаоце води ка Источнику света и живота. Ова збирка беседа сведочи да у евхаристијском сабрању видимо и сусрећемо Бога кроз заједницу са другима.
      У том погледу, епископ Игњатије је потпуно веран црквеном предању. Наиме, историјски посматрано, хришћани су, како на Истоку тако и на Западу, кроз векове покушавали да осликају икону будућег Царства. У том настојању, западна традиција је радије изабрала невизуелне начине у његовом описивању. Ово ће протестантски Запад, из историјских разлога који су познати, довести до реалистичног приступа у уметности и уопште у црквеном животу. Чини нам се да је Исток радије изабрао један иконични и есхатолошки оквир, што је допринело да његова литургијска кореографија прати смерно‑усхићену драматургију Пасхе у којој не слушамо лекције из теологије него суделујемо у драми људске историје. Слово пожаревачког владике је део те иконичне мистагогије у којој све богодолично прославља Бога, „за живот света и спасење“.
      О овој књизи једноставних и кратких а дубоких беседа спознајемо како изгледа проста, а мудра хришћанска, свест једног верног јерарха који сву наду полаже у Господа. Беседе епископа пожаревачког и браничевског Игнатија не плене „плетенијем“ речи и стилском лепотом, него непосредношћу поруке. Оне позивају у Тајну, што би, чини ми се, требало да буде сврха сваке литургијске беседе.
      Да закључим: владика Игњатије својим логосом на доличан начин почаствује Логос (Реч, Христа), да парафразирам Св. Григорија Богослова. И на томе смо му сви захвални.
      Епископ Лосанђелески Максим

Извор: Епархија пожаревачко-браничевска

• Креирај ново...