Jump to content
Претражи у
  • Још опција
Прикажи резултате који садрже
Прикажи резулте из
Sign in to follow this  
Guest Alefshin

Паразити на Телу Цркве

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest Оливера

Neki kažu da Tvrdava i nije (samo) jednostavno - gradevina,nego akusticno-energetsko svetlosna forma cije dejstvo (uvek) aktivira, pored culne, i vanculnu percepciju. Tvrdava tako svoje stanovnike uvodi u izmenjeno stanje svesti, preobražava ih i zadržava u paralelnoj dimenziji. Um tada poprima zapreminu koja se ne može smestiti izmedu temena i tabana, pupka i zadnjice. Postoje oni koji se nalaze u ovom stanju, ALI GA NISU SVESNI; Vladimir Labat, naprotiv, zna da je teme uma Kult, opredeljenje na dejstvo i tvorevinu, koja sjedinjuje nadmaterijalno-božansko i vecito, sa zemaljskim i prolaznim. Vladimir Labat zna da su tabani uma civilizacija koja skuplja vrednosti. Jedan od Zakona Tvrdave kaže: Ukoliko ne poštuješ meru i ravnotežu, tabani ce da zatru teme! A Komentar: Zatiru One Sa druge strane, Otkacene koji s merom odbacuju Blago i prednost daju božanskom; tako nastaje prekid i dotok novih potencijala sa Izvora Otkacenih, koji sjedinjeno stvaraju božanske simbole a harmoniju suprotnosti svetovnog i nebeskog integrišu u Tvrdavu.

Да ли неко нешто разуме или ја... :) :)

и још

http://hram-svehriscanskog-pomirenja.com/

Лазарице, проучи пар ових мојих порука па хајд дај нешто мудро реци, мени је мозак   :)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest Оливера

SEKTE U SRBIJI

SEKTAŠI SE OSILILI

Procenjuje se da kod nas ima oko POLA MILIONA njihovih sledbenika - 300.000 su stalni članovi i čine tvrdo jezgro, a 200.000 su povremeni poklonici

Sektaši u Srbiji su sve agresivniji i bezobzirniji! Ključni razlog je Zakon o verskim zajednicama i crkvama, usvojen pre skoro godinu dana, koji ih štiti i omogućava im da govore i rade šta hoće, da misionare, a svuda za sobom ostavljaju žrtve. To tvrdi Slađan Mijaljević, sektolog, predsednik Udruženja građana "Istina" i član Savetovališta za žrtve sekti pri crkvi Aleksandra Nevskog u Beogradu.

- Ranije sektaši nisu nastupali tako oštro. Tada nisu bili zakonski priznati, već su bili obično udruženje građana. Sada su se osilili! - kaže Mijaljević za Press.

Posle donošenja zakona broj članova sekti u Srbiji se nije smanjio. Naprotiv, čak se povećao, i o tome svedoči broj ljudi koji dolazi u savetovalište. Ovo je jedina ustanova ovog tipa u celoj Srbiji. Pomoć žrtvama organizovana je u saradnji sa psiholozima, psihijatrima, sveštenicima i sektolozima.

- Za poslednja dva meseca 15 osoba nam se javilo za pomoć. To nisu ljudi koji su od pre deset godina u sekti, već poslednjih nekoliko godina. Imamo slučaj jednog samoubistva studenta. Njegovi roditelji su nam se obratili.

Taj mladić se ubio jer je doživeo izmenjeno stanje svesti družeći se sa kolegom koji je bio član satanista (ubio se 6. juna 2006, tri šestice u datumu). Imamo i slučaj mladića koji je nestao pre pet godina, a na osnovu knjiga koje su našli roditelji, zaključeno je da je u sekti.

Skoro je kod nas bio čovek čija je žena u sekti. Porodica im se raspada. Nema stručnih ustanova koje se nisu uključile u rešavanje njihovog problema, ali ne vredi. Situacija po pitanju sekti kod nas je vrlo ozbiljna! - upozorava Mijaljević.

Procenjuje se da je u Srbiji oko pola miliona ljudi u sektama. Njih 300.000 su stalni članovi koji čine tvrdo jezgro, a 200.000 su povremeni sledbenici, koji su labilni vernici u novu religiju. Svake godine 10 do 20 odsto napusti, a isto toliko novih članova uđe u sekte.

Poslednjih godina u porastu su sinkretističke sekte i dalekoistočna učenja.

- Najbrojnije organizacije sektnog tipa, a koje se po našem novom zakonu sada zovu verske zajednice su Jehovini svedoci, subotari, pentakostalci, baptisti, metodisti, adventisti i sledbenici transcedentalne meditacije.

Poslednjih godina se primećuje i porast obožavalaca kultova, a tu prednjači guru Vladimir Labat sa Fruške gore, koji je izmislio pagansku varijantu pseudohrišćanske religije (pomešana vera starih Slovena i dalekoistočnih učenja).

On radi već deset godina. Aktivan je još jedan guru koji takođe ima dosta sledbenika, čije ime ne želim da pominjem - kaže Mijaljević, i dodaje da se povećano prisustvo sekti uočava preko plakata koje lepe po gradu, ali i reklamiranja u medijima.

Savetovalištu su se javljale i osobe koje su uočile probleme posle joge (kundalini i tantra), kao i nekih transcedentalnih učenja.

Mentalno oboleli beže u oaze lažnog mira

Aleksandar Damjanović, psihijatar i docent na Medicinskom fakultetu, objašnjava da su osobe koje se priključuju sektama po strukturi ličnosti pasivne i uglavnom iz razbijenih porodica. Zato prilaze sektama i u njima nalaze utehu.

- U sekti nalaze osobu koja će da nadomesti sve nedostatke iz njihovog pređašnjeg života. Često sam se u praksi susretao sa pacijentima koji su teško mentalno oboleli, a koji su prišli sektama u pokušaju da nađu nekakvu pseudooazu mira. Prisutan je i fenomen zaraze: poznate ličnosti pristupaju sektama.

One ulažu mnogo novca i ljudi često po ugledu na njih pristupaju sektama kao što je sajentološka, koja je izrazito bogata. Njihov osnivač je rekao: "Ako hoćete da zaradite prvi milion dolara, osnujte sektu" - kaže Damjanović i pojašnjava da je sve manji verski, a sve veći aspekt komercijalizacije sekti.

On naglašava da mnoge države imaju ustaljene sisteme lečenja ljudi koji su bili žrtve sekti, a da mi to nemamo.

- Ali, kod nas postoji jaka mreža stručnjaka i mislim da možemo da uspostavimo jednu organizaciju koja bi prihvatala takve osobe - ocenjuje Damjanović.

- U poslednje vreme dosta su se aktivirali i rozenkrojceri. Oni su gnostička sekta koja veruje da postoje tajna znanja koja su druge religije skrivale, a oni ih svojim sledbenicima otkrivaju. Ima i satanista, ali su u javnosti bili prisutniji 2006. kada je bila stogodišnjica Kroulijeve knjige. Ali, daleko od toga da su se sada smirili - svedoči naš sagovornik.

Savetovalište ponekad kontaktira i policija za savet, ali zovu i sa nekih fakulteta. Naime, sekte nekada organizuju predavanja po visokoškolskim ustanovama!

- Poslednjih nekoliko godina, svakog leta kod nas dolazi jedna pseudohrišćanska sekta iz Amerike. Preko dana su u Pionirskom parku, tamo pevaju, igraju i prolaznicima tumače Sveto pismo. Uveče imaju predavanja na Filozofskom i Fakultetu dramskih umetnosti - tvrdi Mijaljević.

Mijaljević kaže da se odlazeće Ministarstvo vera pokazalo apsolutno nestručnim i nezainteresovanim za problem sekti, te da nijednom nije reagovalo na pisma koja im upućuju žrtve sekti.

- Od svakog ko dođe u Savetovalište tražim da napiše pismo. U proteklih pola godine desetak porodica koje imaju problem sa sektom su uputile pisma na adresu Ministarstva. Odgovor do sada nisu dobili - otkriva Mijaljević.

A za to vreme svašta se dešava. Tako je zbog pomenutog Labata vladika sremski Vasilije izdao službeni dokument kojim potvrđuje da SPC nema veze sa guruom i njegovim učenjem. Labat, inače vajar po struci, crta i prodaje ikone.

- Nacrta ih kompjuterski, u fotošopu, pa ih odštampa. Prodaje ih za 350 do 500 evra. Kada takvu ikonu njegov sledbenik donese kući, najpre pozove telefonom Labata pošto on "vidi" kako izgleda stan, da bi mu dao uputstva na koji zid da je okači.

Pošto je okači, opet zove njega da je on "aktivira" nekom njegovom molitvom, kako bi imala dejstvo. Tu ikonu zove fruškogorska Bogorodica, mada lik na slici nema veze sa Bogorodicom. A lik Hrista nije njegov lik. Labat čak ima matematičke proračune koliko ikona zrači - objašnjava Mijaljević.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest Оливера

Провалник у храму СПЦ-а у Петроварадину

Непозната особа провалила је у храм апостола Павла Српске православне цркве у Петроварадину и том приликом направила штету, саопштила је новосадска полиција.

У ноћи између 23. и 24. априла, особа непознатог идентитета провалила је у храм апостола Павла Српске православне цркве у Петроварадину, наводи се у саопштењу новосадске полиције.

Провалник је побацао свеће и цвеће у унутрашњости храма, разбио флаше са вином и оштетио икону Васкрсења Христовог испред олтара.

Полиција ради на расветљавању свих околности овог догађаја који је надлежни тужилац оквалификовао као уништавање и оштећење туђих ствари.

Црква светог апостола Павла налази се у подграђу Петроварадинске тврђаве у североисточном крилу Војне болнице.

Саграђена је 1922. године за потребе пука војске Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.

Преузето са http://www.rts.rs/

Не знам да ли Вам је познато да се у порти те цркве налази мала капела коју је направио познати секташ Владимир Лабат, тако да није чудно што се такве ствари дешавају! Та капела му служи као маска за обмањивање потенцијалних секташа, које лакше придобије причом како то његово "учење" има везе са СПЦ.

Па сад вас питам, после овога што сам пронашла, како се о овоме тако мало зна или ипак неко одобрава? :):

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Pogledala sam Olivera i iskreno da ti kažem ne želim ni da gledam teme

pretpostavljam da su neke sekte ali ću sveštenicima ostaviti da odgovore na to, a ti im slobodno postavljaj pitanja, zato su tu da odgovaraju :)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Šta bih ja mudro mogla odgovoriti, kada je čovek na pragu očajanja , kada ga život šiba sa svih strana pokušava se uhvatiti za nešto da ne potone, samo mora dobro da pazi za šta se hvata.

Znaš da sam prošla verski, emocionalni i emotivni pakao, iskonsko zlo umotano u "ljubav", kada čovek traži odgovore često traži odgovore koji će njemu odgovarati, skloni smo često da veru prilagođavamo sebi a ne sebe veri.

U jednom momentu sam čak pomislial da sam luda što uopšte verujem da postoji Bog

Sve te priče su zapakovane u ružičasti papir, primi sve k znanju ali ne primaj sve u svoj Um, ti kucaš, i otvoriće ti se, ne treba kažnjavati sebe, pusi Olivera Bog dovodi ljude na naš put sa razlogom, samo te molim budi ovde

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

SEKTE U SRBIJI

SEKTAŠI SE OSILILI

Procenjuje se da kod nas ima oko POLA MILIONA njihovih sledbenika - 300.000 su stalni ?lanovi i ?ine tvrdo jezgro, a 200.000 su povremeni poklonici

Sektaši u Srbiji su sve agresivniji i bezobzirniji! Klju?ni razlog je Zakon o verskim zajednicama i crkvama, usvojen pre skoro godinu dana, koji ih štiti i omogu?ava im da govore i rade šta ho?e, da misionare, a svuda za sobom ostavljaju žrtve. To tvrdi Sla?an Mijaljevi?, sektolog, predsednik Udruženja gra?ana "Istina" i ?lan Savetovališta za žrtve sekti pri crkvi Aleksandra Nevskog u Beogradu.

- Ranije sektaši nisu nastupali tako oštro. Tada nisu bili zakonski priznati, ve? su bili obi?no udruženje gra?ana. Sada su se osilili! - kaže Mijaljevi? za Press.

Posle donošenja zakona broj ?lanova sekti u Srbiji se nije smanjio. Naprotiv, ?ak se pove?ao, i o tome svedo?i broj ljudi koji dolazi u savetovalište. Ovo je jedina ustanova ovog tipa u celoj Srbiji. Pomo? žrtvama organizovana je u saradnji sa psiholozima, psihijatrima, sveštenicima i sektolozima.

- Za poslednja dva meseca 15 osoba nam se javilo za pomo?. To nisu ljudi koji su od pre deset godina u sekti, ve? poslednjih nekoliko godina. Imamo slu?aj jednog samoubistva studenta. Njegovi roditelji su nam se obratili.

Taj mladi? se ubio jer je doživeo izmenjeno stanje svesti druže?i se sa kolegom koji je bio ?lan satanista (ubio se 6. juna 2006, tri šestice u datumu). Imamo i slu?aj mladi?a koji je nestao pre pet godina, a na osnovu knjiga koje su našli roditelji, zaklju?eno je da je u sekti.

Skoro je kod nas bio ?ovek ?ija je žena u sekti. Porodica im se raspada. Nema stru?nih ustanova koje se nisu uklju?ile u rešavanje njihovog problema, ali ne vredi. Situacija po pitanju sekti kod nas je vrlo ozbiljna! - upozorava Mijaljevi?.

Procenjuje se da je u Srbiji oko pola miliona ljudi u sektama. Njih 300.000 su stalni ?lanovi koji ?ine tvrdo jezgro, a 200.000 su povremeni sledbenici, koji su labilni vernici u novu religiju. Svake godine 10 do 20 odsto napusti, a isto toliko novih ?lanova u?e u sekte.

Poslednjih godina u porastu su sinkretisti?ke sekte i dalekoisto?na u?enja.

- Najbrojnije organizacije sektnog tipa, a koje se po našem novom zakonu sada zovu verske zajednice su Jehovini svedoci, subotari, pentakostalci, baptisti, metodisti, adventisti i sledbenici transcedentalne meditacije.

Poslednjih godina se prime?uje i porast obožavalaca kultova, a tu prednja?i guru Vladimir Labat sa Fruške gore, koji je izmislio pagansku varijantu pseudohriš?anske religije (pomešana vera starih Slovena i dalekoisto?nih u?enja).

On radi ve? deset godina. Aktivan je još jedan guru koji tako?e ima dosta sledbenika, ?ije ime ne želim da pominjem - kaže Mijaljevi?, i dodaje da se pove?ano prisustvo sekti uo?ava preko plakata koje lepe po gradu, ali i reklamiranja u medijima.

Savetovalištu su se javljale i osobe koje su uo?ile probleme posle joge (kundalini i tantra), kao i nekih transcedentalnih u?enja.

Mentalno oboleli beže u oaze lažnog mira

Aleksandar Damjanovi?, psihijatar i docent na Medicinskom fakultetu, objašnjava da su osobe koje se priklju?uju sektama po strukturi li?nosti pasivne i uglavnom iz razbijenih porodica. Zato prilaze sektama i u njima nalaze utehu.

- U sekti nalaze osobu koja ?e da nadomesti sve nedostatke iz njihovog pre?ašnjeg života. ?esto sam se u praksi susretao sa pacijentima koji su teško mentalno oboleli, a koji su prišli sektama u pokušaju da na?u nekakvu pseudooazu mira. Prisutan je i fenomen zaraze: poznate li?nosti pristupaju sektama.

One ulažu mnogo novca i ljudi ?esto po ugledu na njih pristupaju sektama kao što je sajentološka, koja je izrazito bogata. Njihov osniva? je rekao: "Ako ho?ete da zaradite prvi milion dolara, osnujte sektu" - kaže Damjanovi? i pojašnjava da je sve manji verski, a sve ve?i aspekt komercijalizacije sekti.

On naglašava da mnoge države imaju ustaljene sisteme le?enja ljudi koji su bili žrtve sekti, a da mi to nemamo.

- Ali, kod nas postoji jaka mreža stru?njaka i mislim da možemo da uspostavimo jednu organizaciju koja bi prihvatala takve osobe - ocenjuje Damjanovi?.

- U poslednje vreme dosta su se aktivirali i rozenkrojceri. Oni su gnosti?ka sekta koja veruje da postoje tajna znanja koja su druge religije skrivale, a oni ih svojim sledbenicima otkrivaju. Ima i satanista, ali su u javnosti bili prisutniji 2006. kada je bila stogodišnjica Kroulijeve knjige. Ali, daleko od toga da su se sada smirili - svedo?i naš sagovornik.

Savetovalište ponekad kontaktira i policija za savet, ali zovu i sa nekih fakulteta. Naime, sekte nekada organizuju predavanja po visokoškolskim ustanovama!

- Poslednjih nekoliko godina, svakog leta kod nas dolazi jedna pseudohriš?anska sekta iz Amerike. Preko dana su u Pionirskom parku, tamo pevaju, igraju i prolaznicima tuma?e Sveto pismo. Uve?e imaju predavanja na Filozofskom i Fakultetu dramskih umetnosti - tvrdi Mijaljevi?.

Mijaljevi? kaže da se odlaze?e Ministarstvo vera pokazalo apsolutno nestru?nim i nezainteresovanim za problem sekti, te da nijednom nije reagovalo na pisma koja im upu?uju žrtve sekti.

.

Ne znam ko je ovaj gospodin Mijaljevic, ali bih bila uzdrzanija sa baptistima,metodistima i drugim protestantskim verskim

zajednicama.Cela USA i Kanada,Australija,ali i Juzna Afrika,pola Evrope bi po njegovoj logici bile neke sekte koje

valjda treba zabraniti. Zanimljivo bi jako bilo da recimo gospodin Obama, ali isto vazi i za skandinavske i holandske

monarhe izraze zelju da dodju u Srbiju a mi ih ne primimo jer su pripadnici nekih sekti.

Pravo da ti kazem i ta brojka od pola miliona ljudi u Srbiji koji kao pripadaju nekim sektama meni je totalno

neuverljiva. Izuzev ako se tu ne broje i katolici i muslimani.Onda naravno deluje uverljivo.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

А што сте ви толико за баптисте и методисте?

Што вама смета кад их неко зове сектом?Јел` држе они Светог Поликарпа Смирнског који је био ученик Светог Евангелисте Јована за БОЖИЈЕГ човјека?Не.Тако ни ја немам шта баптисте да држим за Хришћане.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

? ??? ??? ?? ?????? ?? ???????? ? ????????????? ???? ????? ??? ?? ???? ???? ??????????` ???? ??? ?????? ????????? ????????? ???? ?? ??? ?????? ?????? ??????????? ?????? ?? ??????? ??????????.???? ?? ?? ????? ??? ???????? ?? ????? ?? ????????.

Ma zovi ih bre kako hocesh. Nije ni mene bash mnogo briga, a oni i ne znaju kako ih cuveni srpski Karadjordje zove,a i da znaju vervatno bi pali u teshku deshperaciju :D

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Ма није него ми чудно што је проблем рећи за неког да је секташ?

Ја рецимо кад говорим за баптисте говорим заједница бптистичка а не Црква јер је Црква само једна.

Ви нисте из Србије,не?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

?? ???? ???? ?? ????? ??? ?? ??????? ???? ?? ????? ?? ?? ???????

?? ?????? ??? ??????? ?? ???????? ??????? ????????? ?????????? ? ?? ????? ??? ?? ????? ???? ?????.

?? ????? ?? ??????,???

Za razliku od tebe, ja jesam iz Srbije ;)

Ja dragi Karadjordje nemam nikakvu frku sa svojim identitetom.Vidim da ovde pishu ljudi

koji su krshteni sa dvajesikusurgodina, kao onda su se prosvetlili i tako. U mojoj porodici

su se deca stolecima krstevala,odlazila u crkvu,slavila svoje slave, u WWI naravno slavila

Svetog Jovana tako sto su na Prokletijama zapalili svecu u nekoj sklepanoj dascari.

Moje tetke su pevale u crkvenom horu, ja sam kao dete, ali i za sve vreme skolovanja

redovno odlazila u crkvu,pravila neke decje predstave za Sv.Savu.Zato ja ovako otvoreno

i pishem i kritikujem. Od kud tebi smelosti i hrabrosti da me na ijekavskom narecju pitash da li

sam iz Srbije? Valjda sam iz Tunguzije?

Usput,moje odlazenje u crkvu i recitovanje za Sv:Savu bilo je jako davno.

Bio je komunizam,bilo nas je jako malo u crkvi a napolju su ipak neki policijski

zbirovi i balkanski spijuni unosili u teftere ko je kada ishao u crkvu. Eto, bila sam od uvek

hrabro dete,kao uostalom i svi casni Srbi u to vreme.Danas je lepo i lako biti vernik.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Држите се теме и смирујте страсти. Оканите се испразних политичко-регионалних, малосрпских и великосрпских препуцавања. Овај форум нема ту намену.

Иначе, бришем поруке. ;)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest Оливера

Ех, шта чини сујета. Драго ми да дође до овог малог окршаја. Видите како због увреде долази до навале агресије. Драга Рајела, крстила сам се сама, својом вољом у двадесетој. Да ли због тога мање вредим? Мислим да је овде реч о сектама и уместо да се о томе говори, поткрепљено чињеницама, јер се свако од нас потрудио да пронађе нешто више о томе, долази до оваквих ствари. И није наше, драги, да судимо о томе ко је какав, има ко ће. Ја прва нисам без путера на глави. Али како Исус рече (парафразирам):"Онај први од вас који је без греха, нека баци камен." Није на мени да судим ко је у праву, само ми смета, да на месту предвиђеном за размену мишљења, долази до беса. Волим вас све пуно  ;)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest Izida

Moj brat Aca i sestrica Olivera su u pravu.Kao i premudra Lazarica.

Razmenjujte misljenja i stavove civilizovano i argumentovano,potrepite ih cinjenicama.Nije ovaj forum kafana pa da pravite kafansku tucu.

Ovaj forum je blagoslovio premudri i predobri vladika Jovan,i time ga nadahnuo Svetim Duhom.Ovaj forum je Crkva.Kako rece Ljubav moja

Hristos:"Gde vas je trojica Crkvu podignite!"Crkva je zato sto ovde sirimo Njegovo ucenje.

Sem toga postovana Rayela jesi li zaboravila sta je Hristos govorio dok je Zemljom hodio?Rekao je,On Srce moje iz grudi,da su Bogu miliji,pokajani gresnici od fariseja.Biografija ti je,odista,impozantna,ali joj ovde nije mesto.Nismo ovde da slavimo sebe,vec da slavimo Hrista!

Pa meni bi trebalo hartije odavde do Jerusalima da ispisem gde,kad i ko mi je sve dao blagoslov.Sta sam sve radila u Crkvi i otkad.Da ne pisem o precima,familiji i kumovima.Bratu Aci i sestrici mi Lazarici je mudrost drugo ime.Ja Boga molim da svi dostignemo njihov nivo vere i Bogopoznanja.Pa,oni,koji imaju sta da kazu o sebi,ne pisu hriscanski skromno.Zato sto nisu zaljubljeni u sebe,vec su zaljubljeni u Hrista.Ja sam videla njihova srcad.Na njima pise Isus Hristos!

Sem toga,Olivera,Lazarica,Srna i Svetlana su moje sestrice.I moje oci carne,kad mi neko u njih dirne,to je isto kao da u moje oko dirne!

Olja,duso moja,nisi manje vredna.Vredis vise od svih nas ovde.Molim te,da nikad ne slusas zabradjene prepodobne farisejke,sa kojima nema

posten svet o cemu da prica.One cine da se dobri ljude osete krivim zato sto egzistiraju u istom svetu sa njima.Mnogo vise vredi onaj koga je

srce Hristu odvelo i koga je Hristos sam sebi pozvao,nego onaj,kome je veru nametnula porodica.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

7. глава

Ко су били вође лажне науке у то време (Адријан, 135. Година)

Попут сјајних звезда сијале су цркве по читавој васељени. Вера у Спаситеља и Господа нашег Исуса Христа ширила се међу свим људима, а онда је демон, мрзитељ добра и непријатељ истине, противник човековог спасења, напао на Цркву, пустивши на њу разне замке. Пре тога он је подизао прогоне, а сада, лишен те могућности, користио је обмањиваче да би преварио душе људи. Измишљао је различите преваре, прикривајући се иза имена наше вере, да би хватао људе и одвлачио их у погибељ. Од Менандра, наследника Симона, о коме смо већ говорили, изађе змијоподобна јерес кроз уста Сатурнина 1 , који је родом из Антиохије и Василида 2 , александријца. Један у Сирији, а други у Египту, отворише школе богомрске јереси. Иринеј говори да је Сатурнин поновио већину лажи које је изрекао Менеандр, а да се Василид, позивајући се на нешто неизречено, заносио мишљу у немогућност да се његово учење каже речима те је смишљао чудовишне приче за своју нечасну јерес. Тада су многи црквени писци бранили веру. Неки од њих оставише и за будуће нараштаје своје списе - силно оружје против поменутих јереси. До нас је дошло дело знаменитог писца тог времена - Агрипе Кастора, који оповргава Василида, показујући сву лаж његовог учења. Разоткривајући ту лаж, Агрипа каже да је Василид саставио 24 књиге на Јеванђеље 3 , да је измислио неке пророке Варкаву, Варкофа и друге, а који никада нису ни постојали, и да је искористио та варварска имена да тиме придобије људе за себе. Он учи да треба јести идолске жртве и да се треба одрицати вере у време прогона. Позива, следећи за Питагором, на петогодишње ћутање оних који долазе к њему. Напоменувши и друге сличне примере, поменути писац је превасходно анализирао и указао на заблуде Василидове јереси. Иринеј пише да је у то време живео и Карпократ 4 отац друге јереси - гностика. Он није у тајности, као Симон, него се јавно бавио магијом као некаквим великим делом, хвалећи се тим својим умећем и заједничарењем са демонима. Они су учили да они, који желе да се у потпуности предају њиховој мистерији, да треба да чине срамна дела пошто је то једини начин да проникну у тајне. Уз помоћ таквих слугу, злуради демон је хватао људе у вечну погибељ, а незнабошцима је дао могућност да хуле на реч Божију. Из тога се и појавила тврдња, раширена међу незнабошцима, да ми ступамо у неприродне и огавне везе са мајкама и сестрама и да једемо људско месо. Све то, истина је, не потраја дуго јер истина је силна и њена светлост временом надјача таму. Нове замке непријатеља рушене су њиховим поступцима: јереси су смењивале једна другу, а учења су пропадала претварајући се у небројене мисли, смешне и самим јеретицима. Тада је Црква још више расла, и Истина је озарила и Грке и варваре. Временом ишчезнуше клевете на нашу веру, и наше учење остаде јединствено и општепризнато јер је својом узвишеношћу превазилазило све друго. Данас се нико не осмељује да хули нашу веру, нити да клевеће на њу као што су то некада чинили наши протовници.

Уосталом, и у то време изађоше са својим делима небројени борци који су усмено и писмено оповргавали безбожне јереси.

1 Сатурнин (Саторнил) - јересијарх, гностик, ученик Менандра. Родом из Антиохије. Своје учење шири у време императора Адријана. Погл. - „Против јереси", 1,24, 1.

2 Василид - јересијарх, гностик. Родом из Сирије. Живео и учио у Александрији око 125-130. године. Његово учење је дошло до нас кроз две редакције: кроз дела Иполита Римског (погл. - „Философумен", VII , 20-27) и критички преглед Иринеја Лионског („Против јереси", I , 24, 2-8). Ти источници често противрече један другом. О Василиду и његовом учењу: В. В. Болотов, „Лекције из историје древне цркве" II том, стр. 197-209; Ф. Функ, „Историја хришћанске цркве...", 75.

3 Јевсевије не наводи о ком је Јеванђељу реч. Вероватно их је Василид писао на своје Јеванђеље јер се Говори да је он разлагао јеванђеоску историју.

4 Карпократ (Харпократ) - александријски гностик из прве половине II века. О његовом учењу се може говорити кроз дела Иринеја Лионског („Против јереси", I , 25). Карпократово учење у почетку прихвата невелики број људи који су себе сматрали за посвећене. 155-165. године у Риму се појављује његов следбеник Марцелина, која је успела да у јерес увуче многе од хришћана. Карпократов син Епифаније, био је прибројан међу богове, и постао је објекат поклоњења у време посебних празника на острву Кефалонија.

Историја Цркве-Јевсевије Памфил,књига четврта

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...