Jump to content
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
Yelp Reddit Banana Lime Leaf Tumblr Blueberry VKontakte Slack Watermelon Chocolate Marble Steam Black
The Godfather

Римокатоличка миса служена на темељима православног храма Св. Николе у Новом Брду - Епархија Рашко-призренска изразила озбиљно разочарење и протест

Оцени ову тему

Recommended Posts

ПРОТЕСТ ЕПАРХИЈЕ РАШКО-ПРИЗРЕНСКE

321968.p.jpg    

Римокатоличка миса служена на темељима православног храма Св. Николе у Новом Брду - Епархија Рашко-призренска изразила озбиљно разочарење и протест

Римокатолички бискуп косовски Дод Ђерђи и барски надбискуп Зеф Гаши са својим свештенством и групом верника служили су јуче мису на остацима православног Саборног храма Светог Николе у подножју новобрдске тврђаве. Миси је присуствовао и Исмет Хајрулаху, директор приштинског Завода за заштиту споменика културе. Вест је пренело гласило римокатоличке бискупије из Приштине. Тим поводом Епархија рашко-призренска је објавила саопштење за јавност.

Епархија рашко-призренска је раније изразила озбиљну забринутост и протествовала код надлежних органа због неовлашћених радова косовског министарства културе (Института за археологију) на том средњовековном православном локалитету који се налази у оквиру специјалне заштићене зоне Ново Брдо и где су сви радови забрањени без сагласности Српске Православне Цркве. Наиме, недавно су поред рашчишћавања терена неовлашћено отварани средњовековни гробови у храму, а потом су потпуно нестручно и без експертизе подигнути стубови у наосу храма.

321967.p.jpg    

Наиме, на храму су у периоду бивше Југославије рађена врло опсежна археолошка испитивања и пронађени артефакти се чувају у Београду, посебно остаци камене пластике са натписима који недвосмислено сведоче о историји храма. Досадашња истраживања и историјат храма Светог Николе детаљно су представљени у монографији Црква Свeтог Николе - Катедрала Новог Брдаархеолога Марка Поповића и Игора Бјелића, Београд 2018. године (на српском и енглеском језику). На основу обимних историјских и археолошких цитираних извора, фотографија локације, нађених артефаката, цртежа и могуће идеалне реконструкције може се добити за сада најкомплетнија слика о катедралном храму Новог Брда. Та вредна књига у pdf формату доступна је на https://d.pr/free/f/34iYBL

Информативна служба Српске Православне Цркве

03 / 08 / 2019

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

И шта је чудо да Ватикан жели да изврши "Реконквисту" на Балкану? Ја овде само видим континуитет деловања Ватикана

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ne znam bas, meni ovo lici na klasicnu siptarsku svinjariju i da Vatikan nema veze sa tim. 

Videcemo da li ce se oglasiti nekim saopstenjem povodom svega.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 25 минута, The Godfather рече

Ne znam bas, meni ovo lici na klasicnu siptarsku svinjariju i da Vatikan nema veze sa tim. 

вође балсита после друг рата беху већином католици, чак један од главних беше фратар

ако си само пар стотина км даље имао усташки покрет,екстремно католички, ако сада у Цг главне перјанице милогорства су католици,зашто би њихово деловање на Космету било другачије? Ја не разумем да људи не виде целину тога

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, Стаљиново унуче рече

ако сада у Цг главне перјанице милогорства су католици

Mozes li da pojasnis ovo, posto zivjeci u Crnoj Gori ne primjecujem? Glavne perjanice milogorstva su pagani uglavnom (Moloh - pare, eventualno neka visa sila...).

Измењено од Flavius Belisarius
greska

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 11 минута, Flavius Belisarius рече

Mozes li da pojasnis ovo, posto zivjeci u Crnoh Gori ne primjecujem? Glavne perjanice milogorstva su pagani uglavnom (Moloh - pare, eventualno neka visa sila...).

Посматрај паре као средство манипуалцијеи,оружје , ко у ствари контролише оржје,где иду чамци,онда ће ти би јасније, и видећш ко су

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Нађох јуче само вести од о. Саве.

Ћутање Синода или чланова истог више говори од много речи.

Вера без дела је мртва.

"Племе моје сном мртвијем спава"...

Маран ата.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Никад нисам био екстреман.

Псевдо-зилот.

Никад против ни ван Цркве и Њеног Тела.

Нити ћу икад.

Али ћутање и теолошко разводњавање и расплињавање боли.

До сржи.

Зашто прекидам ћутњу?

Јер ми је остало мало времена...

Ако мислите да га имате више, благо вама.

Користите време, јер су дани зли...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 4 часа, Стаљиново унуче рече

Ја не разумем да људи не виде целину тога

Zato sto nije deo celine. Poznat je trenutni stav Vatikana u vezi hrvatskih akrobacija, a sa ovim siptarskim ispadom sam siguran da nemaju veze, mada kazem treba sacekati neko zvanicno saopstenje i stvari ce tada biti mnogo jasnije.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 7 часа, The Godfather рече

Ако Ватикан не реагује и не казни бискупа и свештенике који су овако нешто учинили јасно је да ово подржавају.

Ок, нису признали Косово и Метохију- али нису признали из љубави према нама него из интереса.

Ватиканцима не верујем, не зато што сам зао него зато што на искуству учим.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 40 минута, Вилер Текс рече

Ако Ватикан не реагује и не казни бискупа и свештенике који су овако нешто учинили јасно је да ово подржавају.

Ок, нису признали Косово и Метохију- али нису признали из љубави према нама него из интереса.

Ватиканцима не верујем, не зато што сам зао него зато што на искуству учим.

Kakva su tvoja iskustva sa zlim vatikancima?

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 48 минута, kopitar рече

Kakva su tvoja iskustva sa zlim vatikancima?

Драго ми је што си то питао на данашњи дан.

Нека одговор буде у овом питању, јесу ли ти данас на миси говорили о потреби да се Хрвати покају и траже опроштај од Срба због Олује?

Ако нису- онда умукни!

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 4 минута, Вилер Текс рече

Драго ми је што си то питао на данашњи дан.

Нека одговор буде у овом питању, јесу ли ти данас на миси говорили о потреби да се Хрвати покају и траже опроштај од Срба због Олује?

Ако нису- онда умукни!

Danas je mjesto župnika bio svećenik iz Subotice i pričao nešto o cvrčku i mravu.

Meni je žao svih nevinih ljudi koji su stradali i nije mi žao ni Srba ni Hrvata.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

О чему причате- такви сте. Нажалост.

Тема је отимање српског православног храма од стране  шиптарске терористичке квази државе и римокатоличких бискупа. 

Ти се држи цврчка и мрава.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Протопрезвитер-ставрофор Гојко Перовић, ректор Цетињске богословије Светог Петра Цетињског, од 20. до 24. Фебруара боравио  је у посети Новом Саду. Протину посету обележиле су бројне активности које Вам у овом прилогу предочавамо.      Историјски дан у Матици српској – више од хиљаду људи на предавању протопрезвитера-ставрофора Гојка Перовића     Матица српска, пантеон нашег народног памћења и кошница српске културе, памти све у име свог народа још од давне 1826. Године, када су је Срби основали у Пешти, а убрзо преселили у Српску Атину, али и поред тога, није запамћено да је у њеном здању у Новом Саду иједан говорник сабрао у овом храму науке и културе више од хиљаду људи, као у четвртак 20. Фебруара овог 2020. Лета Господњег. Те вечери новосађани су имали радост и част да се надахну и поуче изузетним предавањем протопрезвитера-ставрофора Гојка Перовића, ректора Цетињске богословије Светог Петра Цетињског. Својим предавањем прота Гојко је отворио циклус у оквиру трибине „Савремени човек и савремени светˮ.    На почетку вечери наступио је г. Миодраг - Миша Близанац, са члановима хора Исон, коју су извели песму „Устала је Црна Гораˮ, према тексту Славка Перошевића за коју је г. Близанац урадио аранжман и композицију.    Поздрављајући драгог госта са Цетиња, председник Матице српске проф. др Драган Станић и управник Матичине библиотеке Селимир Радуловић казали су да оволику посету народâ Матица српска не памти у својој историји дугој 194 године.    У свом надахнутом излагању ректор Цетињске богословије је говорио о савременим искушењима и дешавањима у Црној Гори, истакавши да је Црква Божија у Митрополији црногорско-приморској доживела истински духовни препород. „Људи бране и претке и сами себе и своје потомке, свесни су да су постали део великог историјског догађаја и да имају равноправно учешће у том догађају, да нису маргинализовани, а тема јесте политичка, везана је за закон, али је начин протеста духован, као на светој литургији - сви певају и читају молитвеˮ, истакао је између осталог отац Гојко.      На самом крају излагања парох Цетињски је најавио литију у Сремској Каменици и казао: „У недељу ћу предводити литију у Сремској Каменици и ако ме моји у Црној Гори буду питали зашто баш тамо, подсетићу их да сви они када их срце заболи иду у Каменицу. А ово што се догађа у Црној Гори, ту се баш о срцу и радиˮ. (детаљан извештај са овог запаженог предавања проте Гојка, и видео запис погледајте ОВДЕ)     Прота Гојко у интервјуу за „Новостиˮ: Црна Гора више никад неће бити иста!       После одржаног предавања у свечаној дворани Матице српске, ректор Цетињске богословије дао је интервју за „Новостиˮ.    На питање, постоји ли једна реч у коју би стало ово што се догађа у Црној Гори, прота Гојко је одговорио:    „Саборност је та реч. Нема цркве без народа. Могли смо раније да им шаљемо специјалне позивнице, могли смо и паре да им нудимо, али оволико људи не бисмо никада окупили. Народ у Црној Гори осећа саборност. У литијама у Херцег Новом, где сам одрастао, срећем ових дана људе које знам од малих ногу. Сви они, без обзира на различите професије, стоје у храмовима и певају духовне песме. Тако складан скуп за две деценије, колико сам свештеник у Црној Гори, нисам могао ни да замислим. И не само у Херцег Новом, него у скоро сваком црногорском граду. Ја вам тврдим да ово није више она Црна Гора од пре два месеца. Неће више никада бити иста. Ово је духовна револуција у људима који спознају да су слободни и довољно храбри да је бране стрпљиво, истрајно и аргументовано.ˮ (целокупан интервју оца Гојка за „Новостиˮ прочитајте ОВДЕ)     Отац Гојко Перовић у емисији "Геополитика" на Новосадској Телевизији: Литије су доказ најдивнијег заједништва у Господу!     Након одржаног предавања на тему: "Савремени човек и савремени свет" у Матици српској пред више од хиљаду људи, протопрезвитер-ставрофор Гојко Перовић, ректор Цетињске богословије је био гост у емисији "Геополитика" на Новосадској Телевизији.    У оквиру наведене емисије коју уређује и води Милорад Вукашиновић, прота Гојко је говорио о актуелним дешавањима у Црној Гори, уз посебан нагласак на литије које су, према његовим речима, право чудо Божије јер хиљаде народа мирно и постојано узносе умилни славопој Господу. Ови догађаји су све препородили, па и нас свештенике, истакао је отац Гојко.    Верни народ који своје незадовољство показује на улицама Црне Горе сведочи силу православља, и доказује да где су велике светиње, тамо су и велика истушења, закључио је отац прота Гојко. (гостовање ректора Цетињске богословије у емисији "Геополитика" на Новосадској Телевизији погледајте ОВДЕ)     Протопрезвитер-ставрофор Гојко Перовић посетио терапијску заједницу "Земља живих"     Протопрезвитер-ставрофор Гојко Перовић, ректор Цетињске богословије, посетио је у петак 21. фебруара 2020. године, терапијску заједницу "Земља живих" на Ченеју. Том приликом прота је штићеницима одржао предавање на тему „Заједница са Богом и људима, суштина хришћанског начина живота“.       Протопрезвитер-ставрофор Гојко Перовић у Светониколајевском храму у Новом Саду: Увек ићи напред!     У Светониколајевском храму у Новом Саду, 23. фебруара 2020. године, протопрезвитер-ставрофор Гојко Перовић, ректор Богословије Светог Петра Цетињског, служио је свету Литургију, уз саслужење новосадских свештеника. После прочитаног јеванђелског одељка беседио је отац Гојко. (извештај са овог литургијског сабрања у оквиру којег можете да погледате видео запис омилије оца Гојка прочитајте ОВДЕ)     Прота Гојко на литији у Сремској Каменици: Пуно ми је срце кад видим ову порту испуњену братском љубављу!       По завршетку молебана који је у порти храма Рождества Пресвете Богородице у Сремској Каменици служио Његово Преосвештенство Епископ сремски г. Василије, уз саслужење свештенства, протопрезвитер-ставрофор Гојко Перовић произнео је пригодну омилију. „Служили смо Молебан Пресветој Богородици и, чини ми се, пошто се у Црној Гори спремају литије, а највећа је литија у Подгорици, да се овде на обале Дунава прелила Подгорица и Црна Гора. Хвала, браћо; хвала, драга Каменице, Сремска Каменице, као најлепше војвођанско лице које може бити! Хвала, Каменице, по моме мишљењу, вечерас војвођанска престоницо; хвала Каменице, данас црногорска узданице! И хвала, Каменице, друга Подгорице!ˮ казао је прота Гојко Перовић. (вест са овог молитвеног сабрања доступна је на нашој интернет страници и можете да је прочитате ОВДЕ)  
    • Од Логос,
      -Епископ Иринеј: „Мерило на последњем, коначном Суду Божјем јесте љубавˮ-   Следујући напоменама из Типика, ове године престони празник храма Преподобнога Симеона Мироточивог у Ветернику торжествено је прослављен у Недељу месопусну, 23. фебруара 2020. године.   Звучни запис беседе   Молитвена прослава почела је у навечерје празника служењем свечаног бденија, којим је началствовао протопрезвитер-ставрофор Недељко Зубовић, парох при храму на Телепу, уз саслужење свештенства из свих крајева Богом чуване Епархије бачке.     На дан празника светом архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки г. Иринеј, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа мохачког г. Исихија, протопрезвитера-ставрофора Миливоја Мијатова, архијерејског намесника новосадског првог, протопрезвитера Јована Милановића, ректора Богословије Светог Арсенија Сремца, презвитера Станка Лакетића, професора наведене Богословије, свештенства и ђаконства Епархије бачке.     У славу Божју, а у част преподобнога Симеона Мироточивог, једним устима и једним срцем умилни славопој Господу узнео је хор ученика Богословије из Сремских Карловаца, сведочећи и актуализујући речи црквеног песника да „мислимо као да на небу стојимоˮ.      После светописамских чтенија, надахнутим архипастирским словом сабране је поучио епископ Иринеј, говорећи о значају правилног разумевања еванђелске перикопе о Страшном суду, која нас, на савршен начин, уводи у завршницу припреме за Четрдесетницу. Суд Божји је једнак и праведан не на наш људски начин, већ на нама надуман начин тако што своју бескрајну, за нас непостижну љубав нуди свима, све закриљује њоме. Они који су отворили своја срца за ту љубав они је показују у свом живљењу са ближњима. Мерило на последњем, коначном Суду Божјем јесте љубав, истакао је владика Иринеј.     После заамвоне молитве освештани су славски дарови, које је принела породица Вуксановић из Ветерника.   По литургијском отпусту, у име свештенства и литургијске заједнице Светосимеоновског храма, речи благодарности произнео је протонамесник Бранислав Ђурагић, настојатељ храма. Отац Бранислав је заблагодарио Троједином Богу, а потом и Преосвећеним архијерејима Иринеју и Исихију, као и свештенству и верном народу који су пројавили своју хришћанску љубав учествујући у славском торжеству у ветерничком храму.     Свечаном славском сабрању у храму Преподобнога Симеона Мироточивог у Ветернику присуствовао је г. Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада, као и г. Мирослав Илић, помоћник покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе са Црквама и верским заједницама.   Добротом и љубављу овогодишњих кумова, празнична радост настављена је трпезом хришћанске љубави.             Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      На седници Наставно-научног већа Православног богословског факултета у Београду одржаној 24. фебруара 2020. године исказано је апсолутно поверење члановима Савета Факултета.     Од тридесет и пет (35) присутних чланова Већа, убедљива већина од тридесет и два (32) члана указала је поверење и дала пуну подршку свим члановима Савета. Само три (3) гласа су била уздржана, а нико није био против. Исход овог гласања недвосмислено је показао да не постоји никаква подела у Наставно-научном већу Православног богословског факултета Универзитета у Београду.   Наставници Православног богословског факултета сигурни су да ће се овим ставити тачка на неосноване и злонамерне оптужбе на легитимитет Савета и омогућити несметани рад Православног богословског факултета Универзитета у Београду.   Декан Православног богословског факултета  Универзитета у Београду Презвитер др Зоран Ранковић     Извор: Инфо-служба СПЦ
    • Од Логос,
      У Светониколајевском храму у Новом Саду, 23. фебруара 2020. године, протопрезвитер-ставрофор Гојко Перовић, ректор Богословије Светог Петра Цетињског, служио је свету Литургију, уз саслужење новосадских свештеника. После прочитаног јеванђелског одељка беседио је отац Гојко.   Звучни запис беседе     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      Божанственом благодашћу просветливши се, и по смрти показујеш светлост живљења свога и истачеш миро благоухања онима што притичу ка гробници моштију твојих, и народ свој упутио си к светлости Богопознања, Симеоне оче наш, Христа Бога моли да нам дарује велику милост.   Храм у Ветернику, у недељу, 23. фебруара 2020. године, прославиће престони празник – Преподобног Симеона Мироточивог. Прославу храмовне славе најавио је протонамесник Бранислав Ђурагић, настојатељ храма Преподобног Симеона Мироточивог у Ветернику.     Извор: Инфо-служба Епархије бачке    
  • Креирај ново...