Jump to content
александар живаљев

Преписка умировљеног епископа Атанасија и патријарха Иринеја поводом случаја владике Максима

Оцени ову тему

Recommended Posts

пре 19 минута, Milan Nikolic рече

Зашто толико филозофираш на просто питање. Значи твој одговор је да се логоси твари враћају у превечно стециште, у којем бејаху пре стварања света? Да, или не?

Да, враћају се. Као ласте се враћају и тек што нису. Е сад ми откри под коју јерес подпадам, под који канон, и колико сам дужан.

О стиду и о томе ко треба да се стиди. Нека господа из салона или уцењени

Стојим у Максију и чекам у реду. Започесмо причу, случајни чекачи. Поменух ноторног издајника. Иначе то ми је манија, да га помињем на јавном месту, у присутсву непознатих људи. Човек до мене побеже у други ред. Човек иза мене каже - Морао сам да се учланим, остао сам без посла, и обећали су ми парче хлеба ако се учланим. Радим у 14 ом. Крв у главу ми куљну. Помислих, велики инквизитор каже – Ти си нахранио 5000 а ми ћемо нахранити милионе. Само да тебе уклонимо и да нам се гладни покоре. И учланише се многи. Њихови кажу - 20 000 у КШ-у. А ја кажем човеку - Ниси ти пријатељу крив. Нису криви који се учлањују но они који учалањују. Краду све да би дали бедну мрву са стола из печењаре. Од друштва из чошка. Али када ми, прави Срби, грађани и грађанке, доћемо на власт, ишчланићемо те и вратити ти достојанство пријатељу. Касирка се ћутке насмеши и откуца рачун. Рекох - Пријатељу, видиш како смо ми Срби дружељубиви. Шири од Русије и Европе. Свако ти добро пријатељу. А он отпоздрави – јави ми се када напуниш 90 година.

пре 22 часа, Марио Токовић рече

Ја уопште нисам русофил. Ја сам Американофил. Руси су уморни и натоварени, измучени и остарели. Американци су млад народ.

У Америци може да се пројави дух нове Византије. Без обзира што су дубоко подељен народ и што им је друштво дубоко болесно. И Рим је био болестан, на самрти, па постадоше Византија.

Може, али не сад. Него за једно 500 година. А до тад треба трпети ову и овакву Америку која је као и Рим инструмент глобализације и паганизације света.

До тад, јбг ипак Руси.

пре 2 минута, Жељко рече

Може, али не сад. Него за једно 500 година. А до тад треба трпети ову и овакву Америку која је као и Рим инструмент глобализације и паганизације света.

До тад, ипак Руси.

Шта и како Руси. Опрости за цензуру. Да и ја неком будем цензор.

Замисли, и Шмеман је волео да машта, немачки православни патријарх у братској посети нашем, рецимо Максиму. Или Јапански партијарх, бивши самурај, гради манастир на Светој Гори. А кинески патријарх са руским гради прву црквену орбиталну станицу. Јер Амери већ имају тамо цркву. Амери на 800км, о ови на 400 ...

пре 10 минута, Марио Токовић рече

Шта и како Руси. Опрости за цензуру. Да и ја неком будем цензор.

Немам појма ни шта ни како али знам да су Руси.

Нисам љубитељ Руса и за разлику од Драшка немам руске крви, нисам ни англофил.

Греческо и оријентално православље ми је примамљивије од руског. Русе видим као православне Швабе. Хладан северни народ.

Но како год, прво Русија па парусија.

Амери су млад народ, али тренутно су звер из бездана, нас гоњају за геноцид а рокнули неколико атомских на Јапан иако су Јапанци две недеље пре тога потписали капитулацију, но Амери се направили блесави, наводно нису разумели једну реч из писанија па им требало две недеље да протолмаче, и тако у међувремену као случајно рокну атомске.

То је зверска логика.

пре 4 минута, Марио Токовић рече

Замисли, и Шмеман је волео да машта, немачки православни патријарх у братској посети нашем, рецимо Максиму. Или Јапански партијарх, бивши самурај, гради манастир на Светој Гори. А кинески патријарх са руским гради прву црквену орбиталну станицу. Јер Амери већ имају тамо цркву. Амери на 800км, о ови на 400 ...

У Америци не постоји независна црква. Тамо је све државно

пре 5 минута, Жељко рече

Немам појма ни шта ни како али знам да су Руси.

Нисам љубитељ Руса и за разлику од Драшка немам руске крви, нисам ни англофил.

Греческо и оријентално православље ми је примамљивије од руског. Русе видим као православне Швабе. Хладан северни народ.

Но како год, прво Русија па парусија.

Амери су млад народ, али тренутно су звер из бездана, нас гоњају за геноцид а рокнули неколико атомских на Јапан иако су Јапанци две недеље пре тога потписали капитулацију, но Амери се направили блесави, наводно нису разумели једну реч из писанија па им требало две недеље да протолмаче, и тако у међувремену као случајно рокну атомске.

То је зверска логика.

Па ти вргу 330 000 000 у бездан одакле долази звер. И још колико се родило Амера у 20.ом веку и сви одоше у бездан. цирка 1 000 000 000. Ситница.

Управо сада, Марио Токовић рече

Па ти вргу 330 000 000 у бездан одакле долази звер. И још колико се родило Амера у 20.ом веку и сви одоше у бездан. цирка 1 000 000 000. Ситница.

Ja govorim o sistemu a ti govoriš o ljudima.

Kod Srba je hajdučki sistem i potpuno nam je država nefunkcionalna pa opet imamo milione svetaca.

Dakle to su dve različite stvari.

Ali sad je sistem taki da će nas razvaliti, ne samo nas već i Ruse.

Neće ostati kamen na kamenu.

пре 8 минута, Жељко рече

У Америци не постоји независна црква. Тамо је све државно

То је већ идеологија мржње. Да ли би ти бацио а.бомбу на њих.

пре 3 минута, Жељко рече

Ja govorim o sistemu a ti govoriš o ljudima.

Kod Srba je hajdučki sistem i potpuno nam je država nefunkcionalna pa opet imamo milione svetaca.

Dakle to su dve različite stvari.

Ali sad je sistem taki da će nas razvaliti, ne samo nas već i Ruse.

Откуд знаш број светаца у Америци. По логици бројева тамо их има више. Свет је сваки кога позна Бог а не ја и ти.

пре 3 минута, Жељко рече

Протестантско апокалиптичка религијска мисао. Додуше ту би ти један свети Американац добро дошао - Серафим Роуз.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од Логос,
      Свечаности поводом прослављања 800 година аутокефалности Српске православне Цркве настављене су у суботу 7. децембра 2019. године у храму Рођења Пресвете Богородице у Бечу.     Тим поводом служено је вечерње богослужење у присуству Његовог Преосвештенства Епископа врањског Господина Пахомија, Његовог Преосвештенства Епископа аустријско-швајцарског Господина Андреја, господина др Марка Николића, представника Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама Републике Србије, госпође Наталије Милатовић, представнице Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Републике Србије, Његове екселенције господина Небојше Родића, амбасадора Републике Србије у Републици Аустрији, бројних других представника државних, културних и просветних институција из Србије, Републике Српске и Аустрије.   После вечерњег богослужења одржана је свечана академија на којој су част да се обрате имали председник СПКД ”Просвјета” господин Срђан Мијалковић и господин др Марко Николић, преставник Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама Републике Србије. Централни део прославе била је пригодна архијерејска беседа коју је изговорио Епископ Андреј који је упутио на значај догађаја који обележавамо за формирање нашег духовног и националног идентитета.   Уметнички део вечери увеличан је наступима Мешовитог епархијског хора ”Корнелије Станковић” из Беча под диригентском палицом госпође Иве Мрвош-Анокић, малог ”Просвјетиног” хора под диригентском палицом госпође Вере Симић, полазника ”Просвјетине” школе српског језика и групе ”Трио покрет” из Београда. После академије у црквеној сали отворена је изложба о животу и раду Милутина Миланковића који је својим животом спојио Беч и Београд а потом је уприличено послужење за све присутне госте.     Извор: Епархија аустријско-швајцарска
    • Од Логос,
      Матица српска и Епархија бачка срдачно Вас позивају на представљање књиге Епископа новосадског и бачког др ИРИНЕЈА (Буловића): "Тајна разликовања божанске суштине и енергије у Светој Тројици по Светоме Марку Ефеском Евгенику".   Најава у pdf формату     Поздравна реч Проф. др Драган Станић, председник Матице српске   О књизи говоре: Митрополит загребачко-љубљански др Порфирије Епископ крушевачки др Давид Епископ бачки др Иринеј   У уметничком програму учествује Хор ученика Богословије Светог Арсенија Сремца из Сремских Карловаца   Програм води др Исидора Поповић   Свечана сала Матице српске Четвртак, 12. децембар 2019. године, у 19 часова     Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Логос,
      На дан празника Ваведења Пресвете Владичице Богородице, који наша Света Православна Црква прославља 21. новембра по јулијанском календару а 4. децембра по грегоријанском календару, Света српска царска лавра манастир Хиландар свечано прославља своју манастирску славу. Овогодишњу молитвену прославу Ваведења Пресвете Богомајке увеличао је Његово Преосвештенство Епископ диоклијски Методије, викар Митрополита црногорско-приморског.    Звучни запис беседе Епископа Методија на ктиторском ручку манастира Хиландара   -ФОТОГАЛЕРИЈА (1)-
      -ФОТОГАЛЕРИЈА (2)-
        Уочи манастирске славе, служи се свеноћно бденије уз учешће монаха из других светогорских манастира и присутних гостију. Сва служба је величанствена и у свему царска. У манастиру се поводом славе спрема свечана трпеза и кољиво са изображеном иконом Ваведења и друго кољиво за парастос свим ктиторима и приложницима обитељи који се служи истога дана али увече.     У складу са древним обичајем сваке године игуманско место на један дан преузима игуман Светог манастира Ватопеда. Посебне братске везе између Ватопеда и Хиландара утемељене су још у време Светог Саве и Светог Симеона Мироточивог и сваке године за време манастирских слава игумани два манастира замењују места.     Са интернет странице Оrthodoxianewsagency.gr и фејсбук странице Задужбине манастира Хиландара доносимо фотогалерију са овог молитвеног сабрања, док са интернет странице Светогорске стазе доносимо звучни запис беседе Епископа Методија, изоговорену јутрос на ктиторском ручку манастира Хиландара. 

Извор: Ризница литургијског богословља и живота 
    • Од Логос,
      О ГРЕХУ ЗЛОУПОТРЕБЕ ИНТЕРНЕТА, ДРУШТВЕНИХ МРЕЖА И МЕДИЈА   „И дозвавши народ рече им: Слушајте и разумите! Не чини човека нечистим оно што улази у уста; већ оно што излази из уста, то га чини нечистим.“ (Мт. 15,10-11)      НАЈЉУБЉЕНИЈЕ СВЕШТЕНСТВО И МОНАШТВО, СИНОВИ И КЋЕРИ,  ВЕРНА ЧАДА ЕПАРХИЈЕ ИСТОЧНОАМЕРИЧКЕ НАШЕ НАЈСВЕТИЈЕ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ,     У времену смо Божићњег поста, и у светим данима наше припреме за дочек великог и светлог празника Оваплоћења Речи Божје. Рођење Богомладенца Христа, доноси обнову свим  народима на земљи и целој творевини: „И Логос постаде тело и настани се међу нама, и видесмо славу Његову, славу као Јединородног од Оца, пун благодати и истине“ (Јн.1,14). Оваплоћени Логос - Реч Божја, кроз Своју Свету Цркву, већ овде и сада, открива будуће Царство Божје као вечну заједницу љубави. И управо се у тој љубави остварује истинско јединство Бога и човека, и човека са његовим ближњим. Оно се свагда и увек открива у јединству, а никада кроз разједињеност или обману.    Способност комуникације је дар Божји човечанству. Употреба или злоупотреба овог дара је ствар личног избора, Богом-дане нам слободе, или на спасење или на осуду. И као у случају изговорене речи, исто је и са употребом или злоупотребом било које речи или слике –штампане или електронски саопштене, приватно или јавно, појединачно или путем средстава јавног информисања.   Следујући пример Оца нашег Небеског, сваки савестан родитељ одговоран је да, по светој хришћанској дужности, упозори своју вољену децу оног момента када уочи да нечастиви смера да постави своје погубне замке. Тако и Ми ево сада, на почетку светог Божићњег поста, са архипастирском бригом за поверено Нам свештенство и монаштво, и све синове и кћери, духовну децу Нашу, указујемо наново на опасност греха злоупотребе интернета, друштвених мрежа и осталих средстава јавног информисања. Свети апостол Павле, учећи Коринћане, подсећа на речи Господње: „Зато изађите из њихове средине и одвојте се, говори Господ. И не дохватајте се нечистог и ја ћу вас примити, и бићу вам отац, и ви ћете бити моји синови и кћери, говори Господ Сведржитељ“ (2. Кор. 6,17-18).   Сваки онај који путем друштвених мрежа или било којих других средстава за јавно информисање, ствара и шири лажи и дезинформације, јавно саблажњава и обмањује верне, инструментализује децу и младе, крив је за грех егоцентризма и самозаљубљености, грех свога ја, јер тиме себе одстрањује од вечне заједнице љубави, од Тела Христовог, од Цркве. Такви и њима слични, чују једино себе и оца лажи, а никада Реч Божју, Која нам је послана од Оца.    „Зашто не разумете говор мој“, пита их Господ? „Онај који је од Бога, речи Божје слуша“ (Јн.8, 43,47). Онај пак који не слуша речи Божје, није од Бога. А за такве, слепе код очију, који су и унутар Цркве, Христос нас мудро саветује и упозорава: „Оставите их, слепи су вођи слепима, а слепи слепога ако води, оба ће у јаму пасти“ (Мт.15,13-14). Они који друге наводе у искушење и злонамерно учествују у ширењу лажи и подржавају поделе, постају заједничари, не Тела Христовог, већ завере, и учесници сумануте покварености оца лажи.   Зато, стражите помно над срцима вашим, драга и драгоцена Нам децо духовна! Постећи и духом и телом овај свети Божићњи пост, имајте на уму савет Светог апостола Петра, који каже: „Одбаците, дакле, сваку злобу и сваку превару и лицемерје и завист и оговарања“ (1. Петр. 2,1). Злоупотребљавати речи, које по природи својој никада нису неутралне или неодређене, значи грешити против саме Речи Божје. Као и за сваку реч коју изговоримо, тако и за оне које буду написане у новинама или објављене на интернету, тражиће се одговор на Страшном суду Божјем. Стога, чувајмо чистоту срца, ограђујући се од злих ствари и клевета, како би створили места за Њега, који се рађа ради нас људи и нашег ради спасења.    Позвани смо у овом светом Божићњем посту и на искрено покајање, стављањем себе пред суд савести и преиспитивањем тајни срца наших. Шта је то што нас погани, што нас чини нечистим и доноси нам осуду? „Јер од сувишка срца уста говоре. Добар човек из добре ризнице износи добро; а зао човек из зле ризнице износи зло. А ја вам кажем, да ће за сваку празну реч коју рекну људи дати одговор у дан Суда. Јер ћеш због својих речи бити оправдан и због својих речи бити осуђен“ (Мт.12,34-37). „Не судите, да вам се не суди; јер каквим судом судите, онаквим ће вам се судити; и каквом мером мерите, онаквом ће вам се мерити“ (Мт.7,1-2).   Зато, апелујемо на Вас, драга децо духовна, „не узвраћајте никоме зло за зло, настојте добро чинити према свима. Ако је могуће, колико до вас стоји, имајте мир са свима људима. Не чините освету за себе, љубљени, него подајте место гневу Божјем, јер је написано: Моја је освета, ја ћу вратити, говори Господ... Не дај да те зло победи, него победи зло добрим“ (Рим. 12,17-21). Постећи, и у покајању пред Богом, кроз молитве и мољења за све ваше ближње и за оне које вас мрзе, сачуваћете чистоту свете православне вере и лепоту свога хришћанског православног достојанства и идентитета. Чинећи тако, увек и на сваком месту, бићете, и треба да будете, од помоћи својој светој Цркви и своме народу. Одмакните се од таме и уђите у чисту Светлост Христову, „која обасјава сваког човека који долази на свет“ (Јн.1,9). Примајући Њега, Емануила, који је Бог Са Нама, Он ће примити нас и тако ћемо истински постати и истрајати као деца Оца Његовог, Оца нашег, Оца Светлости, деца Бога Свевишњег.      Дано у Њујорку, о Божићњем посту У Години Господњој, 2019.   Ваш усрдни молитвеник пред Христом,  Речи Божјом, +ИРИНЕЈ     Извор: Епархија источноамеричка
      View full Странице

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...