Jump to content

Жена блудница. А он?

Оцени ову тему

Препоручена порука

пре 5 часа, Сања Т. рече

Devojke, a i žene, često govore da se "sređuju" zbog sebe. Lično mislim da je to najmanje tačno. Želimo da se dopadnemo. Želimo da budemo "sređene" kao i druge žene. Granice "sređenosti" se pomeraju i odosmo predaleko. 

Pogotovo devojke koje traže momke, pa žele da se dopadnu, da osvoje, a najčešće izazovu kontra efekat. I tako, dođemo do toga da i žene imaju "prirodu", a ne samo muški. Koji često znaju i da traže da žena bude "sređena". E sad, ko na šta misli pod pojmom "sređena" je veoma široka i diskutabilna stvar :)

Rekoh da ne duzim i da produzim, al ipak ne odoleh iskusenju pa odlucih da duzim.?

Sredjivanje = poznat, vidjen slavan.

To je isto kao kad ja kazem, ma sredjujem auto zbog sebe, stavio sam protocni auspuh jer volim zvuk. A cim imam priliku ja ga svirnem da bi me culi ili mi imponuje kada svi zevaju u moj auto kad prodjem kroz centar, amogu i obilazno al ko ce da me vidi.. Ili otisao u teretanu i sad setam usku majcu i markirane tike i lone. I nabacim onaj stav i pogled " Sta je misevi, stigo cika Kure" i naravno veci deo devojaka ce na to da otkine, ko pracka kad je pretegnes, i umesto belutka ti pritego cicu - " veliki kamen".

Istina da se zene "sredjuju" jednim delom, zbog sebe, a drugim da se sredjuju zbog drugih zena, jer zene komentarisu sta je koja obukla, kako je mogla da upari ovo, jako je mogla ono, kako je nije sramora, udata a nosi usko, vidi kolika je, ala ima celulit, pogledajoj nos ( u prosveti je vecinski zenski kolektiv)  itd. I pronadjem paralelu, kad moji ortaci i ja razvezemo pricu o boji auta, felnama, ko je dao vise para a ko manje, ko je kepse o farvao a cije su smejurija. 

Pravog, zrelog, racionalnog muskarca ne zanima toliko moda, izgled neke osobe, cak se toliko i ne obazire na savremene trendove i modu muskog oblacenja vec ima neku svoj stil i prati to svidjalo se to nekom ili ne, on je siguran u sebe pa makar isao gradom u sortsu majci i papucama, ne moras uvek biti u fulu.  Oni sto su uvek u fulu, to su vrlo retki tatini i mamini " skupi" sinovi. Uglavnom se " sredjene" devojke svrsravaju u " skupe" a one " na naizvolte" u lake. Kao sto se cure ne razumeju mnogo u kola, ali naravno da ce auto 2018 pre upasti svojim sjajim nekom u oci nego 1998, kao i mi sto cemo se pre okrenuti za " napucanom" nego za skromnijom curom koja fura svoj stl, a to znaci da, mi sredjujemo kola zbog ortaka i nadmetanja kao i paznje publike, a to isto i cure rade. Jer sto vise ulozis u kola vise vredis medju ljudima slicnog interesovanja, isto tako i zene, sto su zgodnije, lepse i skupo obucene, vise vrede i imaju vece pistovanje i interesovanje, a to znaci da se osecaju bolje.

Kako mozete znati kakve se zaista zene svidjaju muskarcima? Samo:  pitajte koju bi od nji ozenioi zasto?

Ili pitajte ozenjene da li bi voleli da im zene izgledaju tako i tako, posle prvog odusevljenja bi odmah krenulo 1000 zasto i zato.

Vise od pedeset posto momaka ce reci "jednostavnije obucenu," ili elegantnije obucenu ali ne previse nasminksno ili markirano,  diskretnije nasminkano, prosto, prirodno i jednostavnije, tj da mozes sa njom da zableis na kampovanju ili klupi, ali i da zablistas na nekoj svadbi. Ne toliko da gleda ceo svet u vas ali opet da izgledate lepo.

Ali, I am opet vecina balaviti za onim "napucanima" curama jer tu uglavnom se lozimo na njen fizicki izgled ili utisak koji ostavlja a ne na nju kao osobu. Sto Ducic kaze : " Muskarac se zaljubljuje gledajuci a zena slusajuci" Tj: ako si lepa i zgodna zaljubicu se, a za zene :ako me hvalis i podrzavas zaljubicu se.

U svakom slucaju mislim da mi muski vise stavljamo akcenat na lepotu lica i same gradje tela, neke devojke, nego li na "skupocu" i marku stvari koje nosi neka cura. Misljenja sam da odelo i cena odela, ne cini coveka vec karakter i cena njegovihdela.

Po meni ipak sto jednostavnije to bolje, esad mozda je to posesivno nekom iz nekog ugla ali ja verujem da he to ispravno glediste bez potrebe ikog da osudjujem. .

Ja to tako vidim, a voleo bih da cujem i druge.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • Одговори 386
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Популарне поруке

Ili u Srbiji... 

Evo jedne: ne odmotana bombona - zamotuljak.  Fina, dobra, postena, na drustvenim mrezama kaci samo crkve, duhovne citate, uvsk je smerno obucena. Na njenom profilu ne mozete videti da je istakla

Ne upotrebljavam taj termin i nista ne podrazumevem pod istim  

Постоване слике

пре 46 минута, JESSY рече

aaa...tako znači...znači za muškarce je taj naziv u nekom pozitivnom smislu, "iskusan"...mislim, ako sam dobro shvatila Flojda...(znam da ovo nije njegovo lično mišljenje)...Trifke je dobro rekao, stvar srca...

u svakom slucaju mnogooo više se pisalo o ženama....:945729:

Pakoliko ste puta cule ili same rekle za nekog "jao dobar je, smotan je, dal je imso nekad curu, pa on ne sme da me pipne, kako ce da me poljubi itd." Ja se jadan naslusah svega i svacega, eh gde ce mi dusa...?

Za mene je muski bludnik isto sto i zena bludnik, nema razlike.

Pa, vi zene ste tu da pricate o musjarcima bludnicima, a mi o zenama jer da je suprotno bili bi Geeeeey ( da koristim ovaj "fensi" izraz i ne povredim nase " iskrivljene ckanove" ako ih ima) :smeh1:

Al zene stidljive i cutljive , nece da napadnj bludnike, Pitam se samo sto li?:)))

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 21 минута, Flojd рече

Rekoh da ne duzim i da produzim, al ipak ne odoleh iskusenju pa odlucih da duzim.?

Sredjivanje = poznat, vidjen slavan.

To je isto kao kad ja kazem, ma sredjujem auto zbog sebe, stavio sam protocni auspuh jer volim zvuk. A cim imam priliku ja ga svirnem da bi me culi ili mi imponuje kada svi zevaju u moj auto kad prodjem kroz centar, amogu i obilazno al ko ce da me vidi.. Ili otisao u teretanu i sad setam usku majcu i markirane tike i lone. I nabacim onaj stav i pogled " Sta je misevi, stigo cika Kure" i naravno veci deo devojaka ce na to da otkine, ko pracka kad je pretegnes, i umesto belutka ti pritego cicu - " veliki kamen".

:0212_rolleyes:

Znam ja devojku s mog faksa, koja mi je bila asistent. Izgledala je vrhunski i imala je neki zar u ocima, pa mi je jednom neki kolega rekao za nju da je "bludnica". Mislim se samo "sta li je tebi u glavi..."A ja s njom imam takva pozitivna iskustva, krajnje jednostavna, pristupacna osoba, cak sam je jednom na pocetku pitala gde je kupila neke cipele i ona mi odmah odgovorila, nista nabedjeno... A vrhunski izgleda i uopste ne mora puno da se sredjuje da bi ostavila utisak. Car od devojke, nije komplikovala ni ispite, polagala sam dva strucna ispita kod nje i na oba dobila 10, bez nekog narocitog truda... 

Imala bih jos ponesto, ali ajde, necu duziti... :ani_biggrin:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 11 минута, Anika рече

:0212_rolleyes:

Znam ja devojku s mog faksa, koja mi je bila asistent. Izgledala je vrhunski i imala je neki zar u ocima, pa mi je jednom neki kolega rekao za nju da je "bludnica". Mislim se samo "sta li je tebi u glavi..."A ja s njom imam takva pozitivna iskustva, krajnje jednostavna, pristupacna osoba, cak sam je jednom na pocetku pitala gde je kupila neke cipele i ona mi odmah odgovorila, nista nabedjeno... A vrhunski izgleda i uopste ne mora puno da se sredjuje da bi ostavila utisak. Car od devojke, nije komplikovala ni ispite, polagala sam dva strucna ispita kod nje i na oba dobila 10, bez nekog narocitog truda... 

Imala bih jos ponesto, ali ajde, necu duziti... :ani_biggrin:

Manje vise smo rekli slicno. Nisam reko da su takve cure lose daleko bilo, ali sam pokusao da objasnim termin " sredjivanje" i zasto se neko sredjuje.

Ljudi se sredjuju zbog utiska koji zele da ostave na okolinu. Tj sve sto sam napisao nije bio govor mrznje ili osudjivanje vec neko uopsteno vidjenje termina " sredjivanje" i utiska koji ostaje posle toga, to sto neko voli da se sredjuje ne znaci da je losa osoba.

Izvinjavam se zbog pravopisnih gresaka, al sam izgleda ocoraveo, tri puta gledah da ispravim al ne vidoh lepo. Trk po vecu dioptriju. ?

Al dobro, mozda on zna nesto sto ti ne znas. ? ( Salim se malo).

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, Сања Т. рече

Izvini, nisi shvatio. 

Kada ne bi obraćali pažnju na "bludnice" , već na one "obične, čestite" žene. Razumeš? 

Мислим да сам добро схватио.

ОК, најпре да напоменим да лично уопште не делим жене на блуднице и честите и да сам свашта видео што одудара од тих предрасуда (у оба табора), ал да прихватимо терминологију зарад приче.

Мушкарци обраћају пажњу на ”блуднице” зато што у њима виде нешто за шта смо биолошки натемпирани, а биолошки смо тамперани на то нешто што видимо у блудницама јер је то (некад било) неопходно за одржање врсте. Просто и једноставно. То нешто се (из неког разлога) не види (одмах, на прву лопту) у ”честитим женама”, ваљда јер га оне свесно ил несвесно потискују. Осим ако не успеју да потисну, ал онда и не спадају у ”честите”, него у ”блуднице”, па их ”блудници” одмах препознају, што неко већ рече. Логичан закључак је да када не бисмо имали у нама то нешто због чега примећујемо ”блуднице”, људске врсте не би ни било. Јер некада давно у природи, није ни било ”блудница” и ”честитих жена”. То смо измислили јер је у једном тренутку било погодно за контролисање одређених аспеката друштва, па се мутирано задржало и до данас кад је постало прилично бесмилено. У природи је било, отприлике, само ”блудница”. Не у овом данашњем облику, наравно, јер се љуштура мења од културе до културе, ал она суштина коју подсвесно препознајемо у блудницама (и зато на њих обраћамо пажњу) је у људској вврсти одувек.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 4 минута, Juanito рече

Мислим да сам добро схватио.

ОК, најпре да напоменим да лично уопште не делим жене на блуднице и честите и да сам свашта видео што одудара од тих предрасуда (у оба табора), ал да прихватимо терминологију зарад приче.

Мушкарци обраћају пажњу на ”блуднице” зато што у њима виде нешто за шта смо биолошки натемпирани, а биолошки смо тамперани на то нешто што видимо у блудницама јер је то (некад било) неопходно за одржање врсте. Просто и једноставно. То нешто се (из неког разлога) не види (одмах, на прву лопту) у ”честитим женама”, ваљда јер га оне свесно ил несвесно потискују. Осим ако не успеју да потисну, ал онда и не спадају у ”честите”, него у ”блуднице”, па их ”блудници” одмах препознају, што неко већ рече. Логичан закључак је да када не бисмо имали у нама то нешто због чега примећујемо ”блуднице”, људске врсте не би ни било. Јер некада давно у природи, није ни било ”блудница” и ”честитих жена”. То смо измислили јер је у једном тренутку било погодно за контролисање одређених аспеката друштва, па се мутирано задржало и до данас кад је постало прилично бесмилено. У природи је било, отприлике, само ”блудница”. Не у овом данашњем облику, наравно, јер се љуштура мења од културе до културе, ал она суштина коју подсвесно препознајемо у блудницама (и зато на њих обраћамо пажњу) је у људској вврсти одувек.

Kako ja volim tvoju otvorenost ??

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

А шта, за девојке није битан физички изглед мушкараца? Мало морген. Колико интелектуалки сам видео да су појуриле за неким корпулентним мушкарцима и грубијанима. Мада, неке од њих их врте око малог прста и раде шта им је воља. Типа, родила сам ти једно дете, ако хоћеш још, иди тражи другу, или прави од њега класичног рогоњу. Крајност су оне које од мушких добију по носу и налете на класичне свиње од мушкараца. За оне прве, не знам да ли је ту у питању жеља да се има надмоћ над мушкарцем или шта ли? Чудна ситуација у сваком случају. 

Оно што још видим у мом месту је да девојке у глобалу не занима да живе литургијским животом. Момака и има, али девојки готово ни од корова. И још један феномен јесте да их удаја не интересује превише. Колико девојака овде се изјаснило да нису за удају, а док је Кана била видљива у оном делу за удају просечни број година девојака(жена) за удају мислим да је био  близу бројке од 40 година. Мушких има свих генерација, што је опет феномен за мене и има их неколико пута више од жена. То сте могли да испратите док је Кана била видљива. 

Углавном, принцип данашње омладине је блејање по кафићима, идеал мушких да су напуцани од мишића, женске што оскудније обучене, то су неке идеали, не знам, уопште себе не видим у том свету. 

А од оних хришћанки које срећем појавила се нека филозофија: Буди ми близу и не дирај ме. Срећо, не бој се, нећу ни једно, а ни друго. Енде. 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 17 часа, Богољуб 1 рече

У 4-ој деценији човек, а профил Богољуб 1 од маја ове године. Богољуб 2, можда стварно неко буде некад. Нисам хтео намерно заузети име Богољуб, у случају да дође неко коме је то право име. Богољуб и ово 1 је псеудоним у смислу покајанога разбојника.
Ево, да не дуљим. Нећу дуго бити ту још свеједно.

(Лепе су ове ноте баш. Мирољубив неки човек.)

:dobro:

Па ди ћеш? Тек си дошо. Седи, замези још мало. Је ли, с ким највише волиш да се свађаш на форуму и о којим темама? 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Па кад су толки проблем те блуднице, де пошаљите их код мене, да вам не сметају...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 37 минута, Иван ♪♫ рече

Па ди ћеш? Тек си дошо. Седи, замези још мало. Је ли, с ким највише волиш да се свађаш на форуму и о којим темама? 

Пазим на линију :)
Имам неких обавеза па ћемо видети после, који залогај можда.

А брате... c оним што никако да се довољно добро с њим посвађам, као и свако :))
http://www.manastir-lepavina.org/vijest.php?id=5103

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Патријарх Московски и целе Русије Кирил позвао је жене које су спремне да роде дете, али не могу самостално да га васпитавају да не врше абортус, већ да га предају Руској православној цркви на васпитање, преноси Спутњик.

“Ако жена жели да сачува своје дете, црква ће јој сигурно помоћи… Ако не можете да васпитавате дете, али сте га родили или сте спремни да га родите, не убијајте дете, родите га и предајте нам га, цркви, и ми ћемо урадити све да га васпитамо и ставимо на ноге. Никад нећемо спречавати да га ви, као мајка, посећујете, да осећате јединство са својим дететом. Напротив, све ћемо урадити да ојачамо вашу породицу, макар и непотпуну, али која има вредност и пред Богом и према целом нашом отаџбином”, рекао је Патријарх у обраћању учесницима X Црквеног сабора где се расправља о раду социјалних служби који је у четвртак почео у Москви.
      У овом тренутку Руска православна црква води више од 4.500 социјалних установа, реализује пројекте и иницијативе у овој сфери, саопштила је прес-служба Синода. Међу њима је више од 350 сестринстава милосрђа, 77 прихватилишта за жене у другом стању, мајке са децом, 218 центара за хуманитарну помоћ, више од 60 прихватилишта за старе особе, више од 400 пројеката помоћи за људе са инвалидитетом, више од 200 структура за помоћ зависницима од дроге и више од 90 прихватилишта за бескућнике.
      Неки експерти су већ изразили мишљење да је ово добра иницијатива за решавање демографских проблема у Русији. Истина, број абортуса у овој земљи је у опадању, али РПЦ жели овим да тај број сведе на минимум.

Извор: Митрополија црногорско-приморска
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Заповедио си мироносицама да се радују, а плач праматере Еве си умирио Васкрсењем Твојим, Христе Боже, и Апостолима Твојим си наредио да проповедају: Спаситељ је Васкрсао из гроба.      Катихета Бранислав Илић: Свете мироносице – прве благовеснице Васкрсења   Беседа преподобног Григорија Паламе у недељу мироносица   Беседа преподобног Јустина ћелијског у недељу мироносица   Свештеномученик Серафим (Чичагов): Беседа у недељу мироносица   Беседа Патријарха Иринеја у недељу мироносица   Беседа Епископа бихаћко-петровачког Атанасија у недељу мироносица   Беседа презвитера Драгана Петровића у Недељу светих жена мироносица   Жене мироносице - носитељке добре вести   Радио Беседа: Недеља Мироносица     Извор: Ризница литургијског богословља и живота 
    • Од Поуке.орг - инфо,
      У трећу недељу по празнику Пасхе Господње, савршавамо богослужбени спомен на Свете жене Мироносице, као и на Свете и праведне Јосифа и Никодима. О богослужбеним особеностима овог недељног дана говорили смо у новом издању емисије Богослужбене особености великих празника.

Сва четири еванђелиста наводе Марију, рођену у галилејском граду Магдала, управо ону из које је Господ истерао седам демона. Друга мироносица Марија Јосијина, мајка Јакова и Јосије, следила је за Спаситељем до самог гроба. Саломија је била мајка Заведејевих синова, апостола Јована и Јакова. Осим Марије Магдалине и Марије Јаковљеве свети апостол Лука наводи жене мироносице – Јовану, као и друге, не називајући их по именима (Лк. 24, 10). Мироносица Јована, била је жена Хузе, Иродовог домоуправитеља коју је Господ такође исцелио од тешке болести. Према сведочанству светог апостола и еванђелиста Луке, међу женама су несумњиво биле Сусана (Лк.8, 1-3) и многе друге које су служиле Христу својим иметком. Наравно, женама мироносицама су припадале сестре праведног Лазара, Марија и Марта, које су биле верне сапутнице Христове.
      У трећу недељу по Пасхи, Црква богослужбено прославља све „споредне“ личности, оне људе који су положили Исуса у гроб, да бисмо могли да се дивимо њиховој храбрости. То је храброст оних који делају далеко од очију света и који су непознати јавности. Посебну пажњу богослужење ове седмице усмерава на жене мироносице наглашавајући њихову веру и љубав, али посебно храброст коју су имале. Иако су, према речима светог апостола Павла „слабији сасуд“, жене мироносице су биле истрајне и у потпуности верне, и због тога их је Васкрсли Господ удостојио да прве приме и благовесте вест о Васкрсењу.

Аутор емисије: катихета Бранислав Илић

Извор: Инфо-служба Епархије бачке
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Питање права жена је изазов на који се у току двадесетог и двадесет првог века одговарало из најразличитијих углова. Мишљења су се кретала у правцима која иду од умерености до различитих крајности. Актуелност питања и даље траје. Житије Свете Макрине, које је написао њен брат Свети Григорије Ниски као писмо монаху Олимпију, учинило нам се прикладним да изразимо виђење ове теме како га сведочи православно Предање.

За разлику од учесталих натуралистичких теза о правима жене, по којима се она доживљава као ограничени биолошки чинилац постојања, текст Житија препознаје надилажење природе као квалитет по коме се стиче могућност похвале. Иако изгледа чудно, управо овим се исправља неправда коју уводе групе које мисле да заступају права жена. Свети Григорије се пита: „Не знам да ли је уопште долично означавати је по њеном полу, кад је толико премашила своју природу“ (Свети Григорије Ниски, „Житије Свете Макрине“, у: Житија, Истина, Београд – Шибеник 2008, стр. 10). Без покушаја граматичких кованица које би неприлично и нетачно заступале права жене (нпр. посланик – посланица; драматург – драматуршкиња, и слично), овде се у недоумици застаје пред узвишеношћу којом је прожет живот Свете Макрине. Изостављајући оптужбе за кршење права и негирајући приступ, овде се потврдно сведочи могућност жене да буде изнад природних квалификација које саме по себи уводе поделе.
      Натприродни квалитет којим је обележено живљење Свете Макрине је детаљно описан у Житију које је написао њен брат. Она се „самоваспитавала у мудрољубљу уздигавши се до највећих врлина“ (Житије Свете Макрине, стр. 10). Реч је о самоваспитању коме је темељ постављен у послушности побожној мајци која је своју ћерку поучавала преко поука из Премудрости Соломонових и Псалама. Плодови уложеног труда су обилно родили, тако да је и сама мајка могла да са њих убира поуке за себе. Свети Василије Велики је, поучен примером сестре Макрине, од светски признатог беседника постао богослов и подвижник у коме је Црква још за његовог овоземаљског живота препознала оца и светитеља. У најкраћим цртама профил Макринине личности би могао да се изрази кроз питање: „Којим речима да опишемо такав живот – живот на граници човечанске и божанске природе“ (Житије, стр. 21). Освештана молитвом, Света Макрина је блистала и физичком и духовном лепотом. По речима њеног брата и животописца: „Била је толико лепа, да чак ни сликарска рука није могла бити праведна према њој“ (Житије, стр. 13). Њено разумевање естетике је било прожето скромношћу и одмеравано етичким вредностима: „Живот треба да буде једини украс који ће да улепшава тело у овом животу“ (Житије, стр. 39).
      Препознавши остварење овог идеала на њој самој, сестре њеног манастира су се од своје игуманије приликом погреба опростиле дирљивом химном:
      „Јер поред тебе тама беше светлост осветљена животом чистим“ (Житије, стр. 38).
      Осврћући се на текст Житија Свете Макрине остајемо под утиском да је питање права жена овде решено на достојанствен начин. Дат је пример за остварење аутентичних потенцијала жене. Оно није у супротстављању, већ у истицању важности освећења Богочовеком Христом кроз Цркву Његову. У њој се разлике доводе у јединство, а не у вештачку једнакост. Светост која је искупљење пале природе показује се као путоказ за осмишљавање свих борби за најразличитија права. „Да“ као последовање вољи Божијој коју је прихватила Пресвета Богородица приликом јављања Архангела Гаврила (Лк 1, 38), остаје непрестани подсетник за све људскоправизме. Без подстицања подела кроз признање права, овде се слобода остварује као одговорност и спремност на јединство са Богом. Тиме се долази и до мира са ближњима, до могућности да се славословно исповеда: „Слава на висини Богу, међу људима добра воља“ (са јутарњег богослужења пред Шестопсалмије). Право човека да постане бог по благодати не негира права жена, већ показује узвишенији циљ којим се свако људско хтење осмишљава и освећује.

Протонамесник Александар Р. Јевтић,
      Извод из књиге Господе, где станујеш?

Извор: Епархија жичка
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Људи мисле да је обављање одређеног посла "допринос друштву", а да је породични живот приватна ствар. Али, ако људи немају добро уређен породични живот, друштво ће платити цену – што оно и препознаје, али обично само кроз новац. Са хришћанске стране гледишта, неприхватљиво је да су улоге мушкарца и жене у друштву потпуно заменљиве, не због предрасуда према женама, већ због тога што су очинство и мајчинство највећи могући доприноси друштву.

Хришћанство не затвара жену у кућу. Свете жене су се прославиле у многим различитим улогама и околностима. Али, најбољи дечији психолози се слажу са Црквом да родитељи имају различите улоге. Модел који препоручује библијско и светоотачко мишљење дефинише да је улога мајке важнија од свега другог што она ради, док је одговорност оца да заради за живот породице. Овом задатку он треба да посвети више времена и снаге. Овакав породични систем тесно је повезан са биолошким везама између мајке и деце.
                  Не кажем да "Црква забрањује мајкама да раде ван куће". Кажем да треба да стави испред себе своју децу, као што треба да учини и отац. Такође треба да стави одржавање дома и атмосфеере у њему испред зарађивања новца. Тако исто и отац, али неко треба да заради новац, а он је први избор, ако је то изводљиво. Проблем је у томе што наше друштво сматра да су улоге родитеља заменљиве, а то отвара дилеме за мајке које друштво није предвидело. Свети идеал мајке је угрожен јер се бити мајка више не сматра важнијим од каријере или финансијских потреба породице. Брига о деци постаје све више институционализована. Пред жену су стављени неправедни захтеви, јер она није стварно у могућности да направи слободан избор између мајчинства и каријере. На напуштање каријере се не гледа афирмативно – то је штета и жртва. Овакав став такође има и педагошке последице – деца су приморана да се осећају лоше што својим постојањем "некога угрожавају". Избор начина живота у позападњаченим културама је још више сужен економским факторима, као што су цене станова – за живот породице неопходне су две плате.
                  Хришћани који не живе у идеалном друштвеном систему још увек могу да покушају да се боре за вредности у сопственом животу, у шта спада и однос са светом ван куће. Иако и као домаћица и као мајка, жена сарађује са другима, мајчинство захтева снагу и време, посебно док су деца предшколског узраста. Ову чињеницу млади парови који се припремају за брак морају узети у обзир. Деци је неопходна мајка чије се присуство подразумева, тако да све што се дешава – укључујући и време без комуникације – долази природно као део дана. (Седмогодишња девојчица ми је поверила озбиљан проблем. Предложила сам јој да то каже мајци, а она је одговорила: "Нисам јој рекла јер је увек тако уморна када дође кући".) Не зове се случајно језик којим говоримо – матерњи језик. Молитвено присуство мајке у кући је од непроценљивог и животног значаја, чак и када су деца у школи или довољно одрасла да могу да остану сама код куће.
      Мајка мора да зарађује новац ван куће, било зато што новац који отац зарађује не подмирује потребе породице, било због њених личних душевних потреба или из других разлога. Уједно, са пажљивим и молитвеним дефинисањем приоритета, мора да пази да не падне у неку од следећих замки: 1) да мисли да је неопходно да ради пуно радно време или због зараде или због одмора од деце. Њен циљ је минимум одсуства, а не максимум; 2) да упадне у зачарани круг (мој пример је заснован на стварним догађајима и људима): њена плата је "неопходна" да би се платио ауто којим иде на посао или дадиља док је она на послу, или да би се платило летовање које је свима потребно јер су оба родитеља изложена стресту на послу...; 3) прихватање идеје овога света (или рекламних агенција) да породица мора да купује; 4) веровање да "квалитетно време" са децом може да се уклопи у њен распоред часова.

Монахиња Магдалина, Есекс

Извор: Ризница литургијског богословља и живота
  • Креирај ново...